Tweede Blad HO. «92 Jan Geertzen voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. BIJDRAGEN Parijsclie JModebrieveii Plaatselijk Nieuws m Ruime auto- garage's BEHOORENDE BIJ HET Geschiedenis van het Land van Heusden en Altena en den Bommelerwaard. 7) Staat alles U tegen? Gebrek aan eetlust Verstopping Slechte spijsvertering en alle voedingsstoornissen moeten spoedig zwichten voor Foster's Maagpil- len, die uw geheele or ganisme verkwikken. (Foster's Maagpillen Alom verkrijgbaar a f 0.65 per flacon. Ensembles worden nog gedragen. De ensembles hebben bun tijd gehad, boort men hier en daar beweren. Het kan zyD, dat de dames uit de groote wereld, die alleen by de allereerste kleermakers haar toiletten bestellen, van deze practische en smaakvolle kleeding, welke uit een japonnetje met bypassenden mantel bestaat, niets meer willen weten. Maar door de minder bevoorrechte en toch zeer goed gekleede Fransche vrouwen worden nog heel veel ensembles gedragen en in de groote Parijsche magazijnen zyn ze nog de te kust en te keur verkrygbaar. Bij het tegenwoordig ensemble speelt de voering een groote rol, ja een grootere dan baar ooit tevoren werd toebedeeld. In de eerste plaats moet ze dezelfde kleur hebben of, indien mogelijk, van dezelfde stof zijn als de japon. Maar bovendien moet de voering op 't oogenblik precies hetzelfde en even mooi gegarneerd zijn als de japon. In dat geval is de mantel zeer eenvoudig en zonder opschik gemaakt. Maar als men dezen openslaat en elk goed gekleed vrouwtje zal natuurlijk zorgen dat zich hiervoor zoo nu en dan de gelegenheid voordoet, ziet men een byzonder mooi en harmonisch geheel. Wanneer de japongarneering bestaat uit fijn borduursel of uit geappliqueerde motief jes zoo is 't natuurlijk zeer bewerkelijk om ook op de mantel voering deze versiering aan te brengen. Gemakkelijker gaat 't met galonnetjes of tressen. Onze Parysche vriendin Simone, een echt elegantje, heeft van dit soort garneering handig partij weten te trekken. Laatst kwam ze by ons op de thee in een donkerbruin ensemble, be staande uit een dikken wollen mantel en een donkerbruin japonnetje van iets dun nere stof. Van voren had ze op haar toiletje een soort smal lang frontje ge maakt van zijden tresjes in oranje, licht bruin en blauw. Haar mantel was gevoerd met donkerbruine zyde en hierop had ze dezelfde tresgarneering aangebracht, in een breeden band langs den geheelen omtrek. Heel chic blylt altijd een bontvoering en bovendien heel warm voor koude, gure winterdagen. Ook de bontvoering wordt angstvallig in de kleur van den mantel ge houden. Is de mantel bovendien nog met een afstekende kleur gegarneerd, zoo vindt men deze kleur terug in het bont. De twee verschillend gekleurde bontsoorten zyn in dat geval tot een aardig Schotsch patroon verwerkt. Het smaakvolle ensemble van onze teeke- ning is van bruiD laken, met donkerbruin bont afgezet. De japon zoowel als de mantel en de voering zijn met driehoeken gegarneerd welke bestaan uit lichtbruine en beige zyden tressen, met een weinig blauw geborduurd. Op den mantel en de japon vormen deze driehoeken zakjes. Het kraagje der japon is eveneens met beige en bruin tres afgezet. Bij de deze week gehouden leden vergadering van de Coöperatieve Zuivel fabriek »De toekomst®, in bet café van den heer L. F. v. Dongen alhier, werd besloten tot aanzienlijke uitbreiding dezer fabriek en het plaatsen van een nieuwen ketel hebbende de dubbele capaciteit van den bestaanden. Een en ander zal naar raming circa f15000 kosten. Op Donderdag 8 Maart e.k. des avonds half acht zal «Ie A.R. kiesvereen. te dezer plaatse, een vergadering houden in de consistorie der Geref. Kerk. De agenda bevat de volgende punten 1. ope ning, 2. jaarverslagen secretaris en penningm. 3. Besuursverkiezing, 4 lezing door Ds. J. Snoek over het onderwerp »Ter opwekking in onzen politieken strijd® en 5 rondvraag en sluiting. Op Vrijdagavond 9 Maart e.k. des avonds 7 uur, zal in de kerk a.d. Hooge vaart alhier een politieke lezing worden ge houden door den heer Kuiper over vOver- heidsroeping®. Deze lezing gaat uit van de S.G.P. DRUNEN. Veiling 1 Maart. per K G. Appelen 2—17 ct. Bellefleur 10-17 11 6-9 Goudreinetten 10-16 III 2-6 Ossekoppen 12—16 II 7—11 Eisdener klompkes 10-126 3) Benderzuur 7—10 Zoete Campagne 8—11 11 4-6 Bellefleuren 5-7 Brederode 19-21 3> Kleiperen 10-13 Giesen Wildeman 12-165 Spruiten 45—60 1 II 25—42 Wortelen 5—85 3 Witte Wortelen 2-3 Knolrapen 263 Juin 17—24 Sjalotten 10520 V Witlof 10—19 Schorseneeren 20 246 V Kipeieren f0 92 Eendeneieren "- 0.80 per stuk Nooten 1 3 X 1 Roode kool 23—26 Savoye kool III 2—7 Spruitkoppen Seldery Schorseneeren Prey per bos 20-30 i 8—11 i 12—26 3 GENDEREN. Naar we vernemen, is de heer Jac. Scbilstra, 2e Kaasmaker aan de Ccöp. Stoomzuivelfabriek alhier, benoemd tot Kaasmaker te Wagnum (N.-H,). De pogingen tot oprichting van een Chr. Oem, Zangvereen., mogen ge slaagd heeten. Met een ledental van 30 werd tot oprichting besloten. Moge volharding en eensgezindheid strekken tot bloei der vereen. KAATSHEUVEL. Uitslag der gehouden aanbesteding van de vergrooting der con certzaal van het Kon. Muziekgezelschap «Euphoniac onder leiding van architect N. Snyers te Raamsdonksveer. C. Michael en Zo., Vryh.Qapelle 1 6430 L. Luxemburg, Kaatsheuvel, f 6420 A. Molenschot, f 6380 A. Zwaans, 3» f 5322 Het werk is niet gegund. Uitslag der gehouden aanbesteding van bet bouwen van een dubbel woonhuis voor rekening van den heer G. W. Molenschot alhier, onder architect H. J. v. d. Heuvel alhier. A. Molenschot, Kaatsheuvel, massa, f 6415 L. Luxemburg, f 6363 J. F. Comelisse, f 6262 Jac. Brekelmans, metselpost f 3236 C. Michael, Vryh.-Capelle, massa f5997 T. Engel, Tilburg, metselpost, f 3159 timmerpost f 2835, massa f 5994 Gunning volgens bestek. NEDERHEMERT. De Heer J. Straver alhier, gewezen Hoofd der M.U.L.O.school te Heusden en thans op wachtgeld, is be noemd tot Hoofd der Openbare Lagere School te Willemstad. RAAMSDONKSVEER. Tot leden van de Commissie voor Arbitrage van den E. N. M. V. Ziekenhuisverplegicg werden op 't Dorp benoemd de heeren J. M. Kieboom, L. Verschure, C. H. J. de Bont, D. Konings Az en G. J. Knaap J.Gz. WAALWIJK, Het bouwen van een woonhuis, magazijn en stallen aan de Haven voor rekening van den heer G. Millenaar, alhier, onder architect H. J. v. d. Heuvel, Kaatsheuvel, is gegund aan den heer M. Wijnands voor de som van f 8150. ZALTBOMMEL. Door de architecten K. C. Suyling en Zonen te 's Bosch, werd het bouwen van een villa te Bilthoven opgedragen aan Gebr. Metz alhier. WASPIK. In de gehouden vergadering der Tooneelvereen. »Entre Nous® weiden tot bestuursleden herkozen de heeren G. K*mp, voorzitter; J. Coesmans, vice-voor zitter J. van Dongen, secretaris-penning meester en P. van Dongen en Chr Montens, commissarissen. In beginsel werd besloten by haar 20 j*rig bestaan in het najaar een groot concours te geven voor tooneelver- eenigingen. De landbouwer J. G. vond dezer dagen een zyner koeien dood in den stal. Het vleesch werd voor de consumptie af gekeurd, de huid kon worden vrygegeven. Voor den betrokken landbouwer, die de koe de vorige week bad gekocht, een schadepost. WOUDRICHEM. De land- en tuin- bouwvereen, »Land van Altena®, hoopt in Café Spronk alhier, op Vrydag 9 Maart 1928, de3 avonds 6 uur, haar jaarver gadering te houden. Vragen op rechtsknndig gebied Een werkmans-weduwe, welke kinderen had, is voor gezamenlijke rekening, op last van den Adm. Burgerlyken Armen en den Adm. Diaken, tweemaal ter verpleging naar een ziekenhuis geweest. Kort na het over- lyden der weduwe, werd uit den publieken verkoop der nalatenschap door het Burger lijk Armbestuur, een zeker gedeelte der verplegingsonkosten terug genomen, terwyl een nagekomen rekening, na veel tegen kanting van 't Burgeriyk Armbestuur, nog door hen zal worden betaald. Alzoo domde ten hunne laste, maar voor plm. 1/6 ge deelte in de onkosten is voorzien. Thans is de vraag, mag 't Burgeriyk Armbestuur uit den verkoop der nalaten schap 't geld terug eischen Komt uit voornoemde feiten, de verant woordelijkheid, van het Diakonie-Armbe- stuur op financieel gebied in 't gedrang Zoo ja, waar en tot wien zich te wenden, opdat er een betere toestand uit geschapen mag worden B. G. Is het mogelyk een gemeente-secretaris voor een bepaalden tijd te benoemen met het doel te kunnen nagaan wat voor vleesch men in de kuip heeft Sleeuwyk. D. Ik ben in het bezit van een autobus, waarmede ik geen geregelden dienst rijd, maar wel zoo nu en dan personen vervoer, dan weer hier heen en dan weer daarheen. Moet ik daarvoor vergunning hebben en moet de bus gekeurd worden W. v. L. Bezoek van ouds bekend H6tel Café Billard Restaurant Uitspanning. St. Jansstraat 10-12 'S BOSCH Tel. Interc. 436 Reclamewagens speciaal tarief. jtosblad TOT DE Die uwen Leeraer was, en nu als noch verin aert. Omdat ghij desen Man de werelt hebt gebaert. Indien ghij naderhandt n oh dier- gelijcke Mannen, Die haer tot enckei heijl gewent zijn in te spannen, Kondt brengen aen den dagh, Soo weet ick in het rondt. Geen plaets die meerder eer en voor deel is vergont." Nicolaus Voetius, zoon van bovenge noemde was predikant in Heus lom van 1666—1678; beroepen van Meeuwen ver trokken naar Utrecht. Van 1652—1666 was predikant in deze stad Joannes Groen, beroepen van Veen, vertrokken naar Zwolle. De vader van dezen Groen was Theodorus Groen geboren te Heus den, predikant te Maastricht, heeft be schreven eene beschrijving van de etad Maastricht en het Land van Over- Maas. Theodorus Groen „Predicant 1 ot Maas tricht heeft eenighe gheleerde Tractaten uijfgheheven, ende eenighe vaerdigh om uijt te gheven, ende da-er \nler eene pertinente Beschrijvinge van de stadt Maastricht ende 't Landt van over Maes. Is een Man niet alleen wel gheoef'ient in de Theologiet, maar ook in de Historie ende Antiquiteiten." Blijkens eene handveste van Aibrecht van Beieren, graaf van Holland, waren er in het Land van Heusden twee Ding- banken (rechtbanken waar rechtsgedingen werden behandeld) waar door den Dros- 3aart van Heusden met de gezw renen uit de dorpen recht werd gesproken. De eene was te Hedikhuizen voor de bo- ven-dorpen, de andere te Gender en voor de beneden-dorpen. „Aalbrecht, bij Gods genaeden Palts- grave op ten Rijn, Hertoghe in Beijeren, Grave van Henegouwen, van Hollant, van Hcllant, van Zeelant ende Heer ,van Vries- lant, doen kondt allen Luijden enz Item, soo sullen onsen voersz. onderla ten in onsen voersz. Lande hebbe twee Dingbancken, daer onsen Drosisuort en Richter aldaer onse breucken van onser weg hen bedingen sal, daer die een af liggen en wesen tot Hedickhuijsen, tot welcker Dingbanck sullen toebeliooren, Engelen, Vlijmen, Baerdwijck, Heesbeen, Oudt-Heusden, Herpt en Hedickhuijsen, ende die andere Dingbanck sal liggen tot Genderen ende aldaer sullen toobehoo- ren Veen, Wijck, Aelborgh, Doeveren, Drongelen, Babiloniënbroeek en Gende ren, Dorpen uijt onsen Landen voersz. en de elcke voersz. Dingbanck sal hebben uijL elcken van onsen voersz. Dorpen ee- nen Goeden Man, van onsen geswooren, aldaer geboeren, daer onsen voersz. Dros- saert oft Rechter voersz. recht ude von- nisse mede doen sal; alle Jaer op Alder- heijlige dach, ofte daer voer gegeven in den Haeghe, op ten; XX. Dach in Octobri, in 't Jaer ons Hee- ren Duisent vier hondert en vieri Bij reglement over de Dorpen en Heer lijkheden van Heusden van den IGe fe bruari 1702 werd bepaald, dat alle Dorps- en Polder- Rekeningen voor zoover zulks nog niet geschiedde, „sullen moeten wor den gehouden publicquelick ofte meto- pen Deuren en vensteren, naar publica tie in de Kercken ende affiscie (aan plakken) van Biljetten, ten minste, veer tien dagen voor den aangestelden dagh van de te doene Rekeningen." „In Aalburgh, tot het doen van alle Reekeningen aldaar den eersten Meij- dagh." In Wijk, den eersten Woensdag na St. Jan, in Veen den eersten Vrijdag na St. Jan enz. Oudtijds was evenals nu de vaart op de Maas langs Heusden, immers Ten 23ete April 1481 stond de Heer van Hemert aan die van den Bosch toe, de Maas die met eene kromte langs Heusden liep, rechts door Hemert te brengen. Het doel van de Bosschenaars was om met hunne goede ren niet voorbij den Heusdensche tol be hoeven te varen. Deze laatste hebben daarna echter hunnen tol veriegd naar Wijk zooals in het voorgaande reeds is vermeld. Gedurende den Gelderschen oorlog (1497—1528)vielen de Gelderschen onder den oversten Boude wijn in 't Land van Heusden, maar wierden van de Heusde- naars tusschen Herpt en Hedikhuizen ver slagen" „ende wierde ter plaats j, noch gheseijt Boukens Kerckhof begraven." In 1569 is Heusden door kapitein Waar denburg ingenomen, doch door de Span jaarden er weder uit verdreven, dewelke met zijn volk op den Dijk naar Woudri- chcm vluchtte, alwaar sommigen ach terhaalt en gedood werden, and-re zich in de huizen en onder de hop plukkers\ schuil hielden en het alzoo ontkwamen. „Anno 1569 liet dese Stadt in ie stadt Dordrecht vijf metalen s tucks kens gie ten." Op den 20ste Mei 1589 is Graaf Karei van Mans velt met een leger voor de stad gekomen (zooals reeds gemeld was Heus den in 1577 tot de zijde van den Prins van Oranje overgegaan) en heeft dezelve ingesloten en de schansen van Elshout en Doeveren daartegen opgeworpen Heeft vervolgens het kasteel van Hemert inge nomen en de vaart bij Aalburg afgedamd, den dam met zware palen versterkende. Is in den Bommelerwaard gevallen en de Kasteelen van Poederoijen, Aalst. Brakel en Hedel bemachtigt. Maar alzoo hij diep in het najaar nog niet met het be leg gevordert was, en al in groote on gelegenheid kwam vanwege het water, waardoor hij den Hemertschen waard reeds moest verlaten, heeft hij op 22 October na een beleg van 5 maanden en 2 dagen hetzelve opgebroken en is ver trokken, latende echter de schans „n van Elshout, Doeveren en Hemert b zet welke in ?t volgende jaar door Prins Maurits zijn ingenomen. In het benarde jaar 1672, toen ons vaderland van alle zijden werd aangeval len, te land en ter zee en di Fransche legers reeds tot Bodegraven waren door gedrongen, hebben deze echter tevergeefs getracht Heusden in hun bezit te krij gen. Vanuit het fort Crevecoeur aan de Dieze werd het Land en de stad Heusden door de Franschen voortdurend veront rust. De stad Bommel door de Franschen bemachtigd zijnde werd ook het toen maals aanzienlijke slot te Poederooien door hen bezet teneinde den overtocht over de Maas voor die van Heusden te belemmeren. De Veld-Maarschalk Paulus Wurtz. het gebied over de steden Gorin- chem en Heusden voerende h^eft met eenig krijgsvolk uit beide steden en tw^e halve kartouwen uit Heusden op den le September van genoemd jaar vanaf het dorp Veen, het slot Poederooijnn, zoo danig beschoten, dat de Franschen ge dwongen werden zich naar Bommel terug te begeven, 1 Januari 1676 brak de.huiten Beer aan de Wrjksche Poort door, waardoor de bruggen dezer poort weggespoeld zijn en de stad en het land van Heusden tot niet geringe schade der bewoners zijn overstroomd. Onder de magistraten van Heusden uit de 14e 15e en 16e eeuw komen verschil lende leden voor uit de edele geslachten van Veen, van Wijk en Spierings van Aalburg en Spierings van Wel. Hiermede eindigen wij met onze bij drage aangaande de stad Heusden en wil len trachten een en ander te v rzamelen omtrent de dorpen beginnend"! met bot dorp Aalburg. (Wordt vervolgd gen en dat het publiek mes leefde bjwees het langdurig applaus na ieder nummer. We hopen den heer van Dijl nog meer in ons midden te zien en we gelooven dat de belangstelling dan grooter zal zijn. Ongeveer 11 uur sloot de voorzitter deze bijeenkomst, die jammer genoeg niet druk bezocht was. J.L Woensdag bracht Ds. P. J. Steenbeek uit Kampen, beroepen predi kant bij de Ned. Herv. kerk alhier, em bezoek aan deze gemeente. Onder lei ding van eenige leden van den kerkeraad en het kerkbestuur werden de pastorie en kerk bezichtigd, terwijl Z. E. des avonds 7 uur een spreekbeurt hield, welke door een groot aafrtal belangstellenden werd bijgewoond. Naar men ons mededeelt werd j.l. Woensdag de veehandelaar v. d. L. door een auto aangereden. Zijn kleeren werden daardoor aan flarden gescheurd, terwijl hij bovendien eenige verwondingen opliep Geneeskundige hulp was noodzak slijk. CAPELLE. Door de meisjes vereeniging „U.K.K." is aan Ds. J. Snoek als blijk van waardeering voor diens arbeid een prachtig bloemstuk aangeboden. Dezer dagen had de bakk.-tr V. al hier het ongeluk bij het inrijden van een zijstraat het ongeluk met zijn auto in de sloot terecht te komen. Mot vereende krachten kon de wagen op het spoor worden gebracht. Dit ongeval deed zioh voor op de Hoogevaart. Met don schrik en eenige materieele schade liep dit on geluk boven verwachting goed af. Onder leiding van den heer E. Co- let hield de Afd. Sprang-Capelle e.o. van Volksonderwijs j.l. Woensdagavond, 29 Febr. 1928, in de zaal van den lieer L. F. v. D. alhier haar voorjaarsvergadering. Ruimi 7 uur opende de voorzitler de ver gadering en heette de aanwezigen wel- kem, waarna de secretaris de notulen der vorige vergadering voorlas. Hierna volgden de verslagen van den secretarie en penningmeester, waaruit bleek dat de toes land der vereeniging reden tot tevre denheid geeft. Door de heeren W. de Roon en J. Sterrenburg werden de reke ning en verantwoording van den penning meester nagezien, uit welk ondorzoek bleek, dat een en ander in orde was en de kas der afd. sloot met een batig saldo. Van de rondvraag werd gem gebruik gemaakt Nadad even gepausejrd werd werd de leiding van den avond overge dragen aan den heer N. v. Dijl uit Har- dinxveld, door wien eenige nummers pro za en poesie werden voorgedragen, waar van wij o.a. noemen „Van over zee, door A. Salomons". „Op ritselen der blaren" van R. Stuwe en „Rotstrappen" van J Paradies. Alle nummers werden op ver dienstelijk en gevoelvolle wijze voorgedra 7TfcV.S It'n «J

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1928 | | pagina 5