Tweede Blad Mo. 4796 woensdag 21 Maart Jan Geertzen, voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. Parlementair Overzicht. Plaatselijk Mienws Ruime auto- garage's BEHOORENDE BIJ HET ring had best kunnen wachten tot dat' Politicus WERKENDAM. Bezoek van ouds bekend j Restaurant Uitspanning. St. Jaisstraat 16-12 '8 BOSCH. Tel, In tere. 436 Reclamewagens speciaal tarief. 1 nieuwsblad HIIIHIIM.'i f r» V rut'l* lliaWITM Vergadering van den Raad der gemeente ZUILICHEM op Dinsdag 13 Maart n.m, 2,15 uur. Voorzitter EdelAchtb. Heer van Hoog straten. Secretaris WelEd. Heer R. Tjalma. Aanwezig alle leden behalve de heer C. v. Veen. De Voorzitter opent de vergadering met voorlezing van het formuliergeb d. De Secretaris leest daarna de notulen der vorige vergadering. Op de vraag van den Voorzitter of een der heeren op- of aanmerkingen op de notulen hoeft, zegt de heer v. Dalen, dat het door gespro kene niet geheel juist is weer gegeven, Spr. heeft niet gezegd, dat zij die geen licht hebben, ook vrij gesteld moesten kunnen worden van mee betalen, doch dat alleen zij die niet in de gelegenheid zijn van het electrisch licht te profitee- ren, vrij gesteld moesten kunnen worden. Die het licht dus wel kunnen krijgen, doch het niet willen hebben zou spr. ook wel mede doen betalen. De heer Kanselaar zegt, dat de op merking van den heer v. Dalen juist is, deze heeft werkelijk in dezen geest gesproken. Behoudens deze opmerking wolden de- notulen goedgekeurd. Ingekomen Stukken Goedkeuring van het raadsbesluit tot wijziging der begrooting. Verzoek van den aannemer Geluk, zoo juist ingeko men om het aanwezige puin dat nog aan den Meidijk ligt in de daar aan wezige diepe putten te mogen werpen. De Voorzitter vraagt of de raad vol doende met de situatie op de hoogte is en dus thans reeds op dit verzoek een beslissing kan nemen, of dat hij wenscht dit eerst in handen te stellen van B. en W. om er advies over uit te bren gen. De heer v. Dalen meent dat er geen bezwaar tegen bestaat dat het puin in de putten wordt geworpen. De Voorzitter vraagt of dit later mis schien geen bezwaar kan opleveren. De heer v. Dalen vorkaart dat hij dit neit kan zien, ook de heer M. v. Bra kel heeft geen bezwaren tegen het ver zoek. Met algemeene stemmen wordt be sloten bet verzoek in te willigen. Voorstel om ontheffing te verleenen van (art. 51 Algem. Politie verordering, t« behoeven van Boesnach te Heusden. De Voorzitter deelt mede dat Boesnach vergunning- vraagt om een vliegdemon- stratie te geven. Hij wil daarvoor een kabel aan den toren vastmaken, waar langs hij dan naar beneden komt. Spr. zegt biervoor niet veel te voelen, vindt er niets verheffends in en bovendien, als de man een ongeluk krijgt, moet de ge meente er misschien nog voor opdraaien Spr. zou den goeden ouden toren maar laten staan en niet voor dit doel doen gebruiken. De raadsleden gaan met dit voorstel accoord. Hetzelfde voorstel ten behoeve van de afdeeling Zuilichem der S. D. A. P. Van deze afdeeling is het verzoek ingekomen een propaganda avond te mogen hou den op 24 Maart in café „Goedhart", waarbij muziek zal worden gemaakt en voordrachten ten beste zullen worden ge geven. De Voorzitter zegt dat vroeger al eens eenzelfde verzoek is gedaan. De heeren ■weten hoe spr. over een dergelijk ver zoek denkt en hij weet hoe eenige hee ren er overdenken. De vorige maal is er procesverbaal opgemaakt-, doch een rech terlijke uitspraak is nog niet gevallen. Zoolang deze uitspraak er niet is, blijft spr. bij zijn meening dat B. en W. ont heffing hebben te verleenen van art. 51 b der politieverordening, omdat het een vertooning- en het geven van muziek be treft op particulier terrein. De heer v. Dalen meent dat de ver standhouding blijft zooals zij is, de Voor zitter heeft over deze kwestie zija mee ning en blijft daarbij ook met de raads- m eerderheid is dit zoo, ook die heeft daarover haar meeniug en blijft die, zoo lang de rechter zich niet heeft uitgespro ken, wie of er gelijk heeft, vasthouden Voorzitter. Dan zie ik er weer heel wat misère van komen. w. Dalen. Ik geloof dat dit verzoek beter achterwege had kunnen blijven, U had daarvoor ook direct geen vergade* *iju§ b«h«fTwe t» l«ggen vargade* de rechterlijke beslissing was gevallen Voorzitter. Als men op een rechter lijke uitspraak moet wachten kan men vaak wachten tot men een ons weegt De Afdeeling wil natuurlijk gaarne zoo spoedig mogelijk bericht hebben. Zij heeft bovendien al een week of drie gewacht of misschien in dien tijd een uitspraak zou zqn gedaan. v. Dalen. Volgens mij is de Burgemee ster gerechtigd toestemming te geven, als de raad toestemming ge.ft -Ian is dat een onwettig besluit. Voorzitter. Ik heb daarover een an der inzicht. Hooijkaas. Wij krijgen hier een eigen- aardigen toestand. De Burgemeester acht zich niet bevoegd, op een dergelijk ver zoek toestemming te verleenen een ge deelte van den raad, die den Burgemee ster in deze zqn bevoegdheid heelt ont nomen, acht zich evenmin bevoegd Het gevolg is dat er nooit geen vergunning verleend wordt, op die manier. v. Dalen. Volgens mij is er voldoende in de verordening omschreven dat de Burgemeester wel vergunning kan ver leenen. Voorzitter. In art. 51 b is duidelijk omschreven, waarvoor de Burgemeester geen vergunning kan verleenen, en waar voor de raad vergunning moet verleenen, het geven van muziek en het houden van vertooningen valt onder deze bepa ling. v. Dalen. Onder art. 51 b valt geen lokaal als dat van „Goedhart". De Voorzitter weet dit wel doch wil het niet weten. J Voorzitter. De heeren kennen mijn standpunt, ik blijf dit handhaven. Ik zal over het verzoek doen stemmen. Voorzitter Volgens mij kan de Bur gemeester dit verzoek afwerken daar is niets het minste bezwaar tegen, geen on zer zal daartegen bezwaar maken. Voorzitter. Ik ben het daarmede niet eens. Hierop wordt het verzoek in omvraag gebracht. Voor verleenen van vergun ning stemmen de heeren Kans laar en Hooijkaas. Terwijl de heeren v. Vucht, P. J. v. Brakel, v. Dalen en M. v. Brakel zich van stemming onthouden. De Voorzitter merkt op, dat er dus geen beslissing gevallen is en het adres in de volgende vergadering dus opnieuw aan de orde zal komen. Rondvraag. De heer van Dalen zegt dat hij het voorstel zou willen doen, het presen tie geld voor de raadsleden af 'e schaf fen. Als er zoo dikwijls vergaderd wordt, moeten de raadsleden er dit maar voor over hebben en behoeft de burgerij dit geen geld t© kosten. De Voorzitter vraagt of de heeren hier over direct een besluit willen nemen, spr. vindt het een eigenaardig voorstel. De heer v. Dalen meent dat nu men het noodig oordeelt om 3 keer in een week te vergaderen, de raadsleden de kosten maar zelf moeten dragen De heer Hooijkaas vindt het vreemd dat ten gevolge van een conflict tus- schen de raadsfractie waartoo de heer v. Dalen behoort en den Voorzitter de raadsleden hun presentiegeld zou den moeten missen, dit ie een eigenaar dig voorstel. De heer v. Dalen merkt op, dat het ook eigenaardig is, dat de burgerij 3 maal het presentiegeld moet opbrengen voor een vergadering die eigenlijk over bodig is. De heer Hooijkaas meent dat heb pre sentiegeld der raadsleden geheel buiten deze kwestie staat. Bij het toekennen van het presentiegeld is er rekening mede gehouden dat ook arbeiders tot raads lid kunnen worden benoemd, die hun ar beidsloon niet kunnen missen, zoodat als zij hun tijd willen geven aan het alge meen belang het ook billijk is, dat zij daarvoor eenige vergoeding ontvangen. Zoo dient men de kwestie van het pre sentiegeld te beschouwen. Zou men het willen afschaffen werkelijk uit een oog punt van bezuiniging, dat zou er nog iets voor te zeggen zqn, nu het echter voortkomt uit de heele geschiedenis van het meenings verschil tusschen Burge meester en een gedeelte van den xaad, is een dergelijk voorstel onbillijk De heer v. Dalen merkt op dat de rekening van den heer Hooijkaas heel mooi is, doch deze als partijgenoot van de S. D. A. P. had met het verzoek voor het houden van een feestavond moeten wachten tot de rechterlijke be slissing was gevallen, de burgerij be hoeft dan weer niet 3 keer daarvoor presentiegeld op te brengen. De heer Hooijkaas antwoordt dat hij en zijn partij niet voor geld verspil ling zqn, dat de gemeente de raadsleden meer geld moet uitkeeren dan noodig is, ligt niet aan de partij van de S. D. A. P. doch aan de raadsmeerderheid waartoe de heer v. Dalen behoort. De Voorzitter acht het 't beste, dat het voorstel van den heer v. Dalen eerst neg eens in een vergadering van B. en W. wordt besproken, men kan het dan nog- eens rijpelijk overwegen. De heer Hooijkaas heeft hier niets te gen, misschien als de heer v. Dalen wat kaltuv ia als tjiaa*, zal hjj onredelijke ram zijn voorstel zelf inzien en het dus intrekken. De heer v. Dalen verklaart volstrekt op 'toogenblik niet heethoofdig tu zijn, hij acht het echter onbillijk dat voor 3 vergaderingen presentiegeld worlt be taald, waar zelf niet eens een vergadering noodig was. De heer Kanselaar merkt neg- op dat als de Burgemeester vergunning verleen de voor het houden van den propaganda avond het niet onmogelijk is dat de veldwachter dan procesverbaal opmaakt, omdat de betrokkenen geen wettelijke ver gunning bezitten. De S.D.A.P. organiseert een propaganda avond om de viering van haar 10-jarig bestaan te herdenken zoodat zij haar ver zoek niet langer kon uitstellen. Het voorstel van den heer v. Dalen wordt hierop aangehouden, waarop de Voorzitter de vergadering met dankzeg ging sluit. Om de toekomst van het Kind Over leerplicht en groote klassen Het gaat om de dubbeltje;. 's Gravenhage, 15 Maart. - Na een zeer goedaardige behandeling van de interpellatie- van Braambeek in zake de arbeidsvoorwaarden van het trampersoneel, waarbij de minister het had over de „moederlijke zachtheid" waarmede hij de partijen te zamen wil de brengen en over de „stille verwach ting" dat, wanneer nu eens werkelijk uit alle kracht en uit werkelijk goede be doeling van beide kanten naar overleg werd gestreefd, er aan de Rotteraamsche Tramwegmaatschapprj een toestand zou warden geschapen, van den kant der vakvereeniging en van dien der directie* zooals die is bij elke andere tramweg maatschappij, kwam het wetsontwerp betreffende den 7-jarigen leerplicht aan de orde. Principieel had dit ontwerp fei telijk niets om het lijf. Het was een gevolg geven aan den wensch van de Kamer bij motie uitgesproken cum de verplichting van het zevende leer jaar niet op 1 Jan. 1930 te doen in gaan, doch op 1 Juli 1928. Een ver vroeging dus, anders niet®. Wat niet wegnam, dat er zeer talrijke en hef- tig-principieele betoogen werden gehou den. „Tant de bruit, pour une ommeLett©!*' Het leek wel, of het ging om het be ginsel van den leerplicht, merkte de h. Tilanus (c.h.) op. Wat al de heeren afgevaardigden precies allemaal in het midden brachten, lüm gevoegelijk beknot worden. Uit de stemming bleek wel, dat het ontwerp zelf zooals ook uit de motie waaruit het voortkwam bleeik de sympathie van de groote meerderheid had. Het was met 60 tegen 18 (a.r. behalve de heer Smeenk, 5 c.h., 1 r.k., Kersten, Lingbeek, Braat) aangenomen. Enkele punten in de besprekingen waren echter wel waard, nog even naar voren te worden gebracht. In de eerste plaats een klein amendementje-Bijleveld, dat aangenomen werd, om vast te stellen, dat kinderen, die krachtens de bestaan de regeling op 30 Juni van dit jaar niet meer leerplichtig zouden zqn, ook onder de nieuwe regeling vrij zullen zijn. Dit bij wijze van overgang dus. Dan was er nog de heer Zadelhoff, die niet te spreken was over de slappe uitvoe ring van de Leerplichtwet in verband met de vele vrijspraken door de Kan tonrechter, en die daarom indien dit niet veranderde en er strenger de hand aan gehouden werd een fiasco van het zevende leerjaar op het platteland voorspelde. Maar de minister stelde hem gerust, er zouden strenge maatregelen ge nomen werden. Er werd ook veel gezegd over een (naderhand verworpen) amendement van den Heuvel, waarin bepaald werd, dat de leerplicht in ieder geval beëindigd zou zijn na doorloopen van de zevende klas, zoodat kinderen die nog geen 14 jaar zouden zqn, niet gedwongen zouden worden nog op school te blijven, en ook om aldus sommige gemeenten niet te dwingen, er ook nog een achtste klas op na te houden. Maar dit amendement wil de de Kamer toch niet aanvaarden, voor namelijk, omdat er dan toch nog een gaping tusschen de leerplicht-wet en de arbeidswet zou blqven bestaan. Eindelijk nog een mededeeling van den minister, dat met de aanvaarding van deze zevenjarige leerverplichting per 1 Juli 1928, al het thans beschikbare geld voor verbetering van het onderwijs werd in beslag genomen. Waarbij dus bij voor baat het lot bezegeld was van het la ter aan de orde komende wetsontwerp- Zijlstra tot vermindering van het aantal leerlingen per onderwijzer. Een ma&tre- gel, die ook veel geld zou kosten. En dat kon er niet af, had de minister ver klaard. Wat niet wegnam, dat de Ka mer met veel animo ook dit wetsontwerp attakeerde. De heer Bulten (r.k.) juichte het toe en hoopte dat de regeering, na aanneming, er haar contra-signatuur aan zou hechten. Een vergeefsche hoop, naar het wil voorkomen. De heer Wijnber gen (r.k.) toonde zich ook voor, doch de heer Til anus (c.h.) ofschoon voor ver- mindariag vaa aantal tesrliagea per onderwijzer roeiend, was toch tegen het voorstel, omdat zoo'n, wat de financieels consequenties aangaat, belangrijk voorstel van de regeering had moeten uitgaan. Zou dus de Kamer dit voorstel aanne men, dan zou zij buiten haar gewone taak gaan. Verder had hij dan ook nog technische bezwaren. Mej. Westerman (v. b.) vond dat het voorstel-Zijlstra eerder een verslechtering voor de groote scho len bracht, terwijl de heer Leenstra ta.r.) het ontwerp wel gemotiveerd vond, om dat de verbetering noodig is en de re geering tot de indiening niet geneigd was. Hij wilde evenwel voor de z.g. een man-scholen het assistenstelsel behouden. De heer Gerhard (s.d.a.p.) vond dat het een belangrijke verbetering bracht, het was in zich zelf goed en moest daar om worden aangenomen. Ook de heer Ketelaar (v.d.) was er voor, al verwezen lijkte het nu juist niet het ideaal. Vooral de wijziging, die het assistenten stelsel opheft, juichte hij toe. De heer Snoeok Henkemans (c.h.) kwam den heer Tila- nus in zqn vaarwater, en ontkende, dat de Kamer de regeering geen groote uit gaven (in verband met dit voorstel wordt van f 1,850,000 gesproken) mag opdrin gen. De regeering had immers verklaard, dat er geld beschikbaar was voor onder wijsverbeteringen Welnu, dan stond het aan de Kamer om aan te geven, welke schorsingen van verbeteringen zij het eer ste wilde zien opgeheven. En hij vond het voorstel-Zijlstra veel belangrijker dan de vervroeging van den 7-jarigen leer plicht. Bovendien had men beide ver beteringen gelijk kunnen krijgen, als men ze beide op 1 Januari 1929 had laten ingaan, in plaat® van op 1 Juli 1928. Dan hadden ze f 100.000 meer gekost dan de vervroeging van den leerplicht op 1 Juli 1928. En nadat ook de heer de Visscher (a.r.) nog aan de hand van Groen van Prinsterer had betoogd, dat dit voorstel een verkeerd gebruik van het recht van initiatief was, en de heer Rutten (r.k.) zqn instemming inet het voorstel had betuigd, kwam de hen- Zijl- stra (a.r.) zijn voorstel verdedigen. Deze was dankbaar voor de onder vonden steun en constateerde, dat de heele onderwijspers zijn voorstel met in stemming begroet heeft, omdat "het het platteland uit den druk helpt. Met de bezwaren van het „initiatief" was hij het natuurlijk niet eens. Ging de stel ling van den heer Tilanus op, dan -was geen enkel initiatief-voorstel mogelijk. Zoodat na nog eenige re- en dupliek, het voorstel-Zijlstra werd aangenomen met 49 tegen 28 stemmen. En de voorzitter den heer Zrjlstra de verdediging van het 'wets ontwerp in de Eerste Kamer opdroeg. De Eerste Kamer hield zich weer met haar sanctioneerenden arbeid bezig en nam z.h.s. een aantal wetsontwerpen aan, o.a. de belastingwetten, hot natuur- schoonwetje, enz. Over het laatste regeling van sommige van landgoederen geheven belastingen tot bevordering van behoud van natuurschoon zeiden de heeren van Embden (v.d.) en Polak (s.d.) harde woorden. De heer Polak had zich blij gemaakt met een doode musch, ver klaarde hij, want dit wetje was 'vn hoon en een aanfluiting, als men zLt, wat er- eiken dag aan natuurschoon vernietigd wordt. Kom, kom, zei minister Kan, dat waren toch wel erge krasse woorden Wat in de Troonrede 1926 gezegd werd, n.1. dat er een wet zou komen waardoor natuurschoon behouden zou worden door sommige fiscale verzachtingen, wees el* op, dat allerminst beoogd werd een al gemeene wet tot behoud van natuur schoon. Voor dat vraagstuk zou een com missie benoemd worden, wier resultaten men moest afwachten. Overigens had de strekking van het betoog van meneer Polak 's ministère volle sympathie, (en- zoo zeide onze rei smini ster o.m. men zou bij hem niet aan doovemonsdeur kloppen, voor behoud van natuurschoon in bijzondere gevallen! GAPELLE. Het muziekgezelschap „Kunst na Arbeid" gaf j.l. Donderdag avond 15 dezer in de zaal van den heer H. P. Mes aan de haven te dezer plaatse zijn laatste winteruitvoering, die een uit stekend verloop had. Ruim half acht heette de voorzitter der vereeniging de heer J. Michaël, de aanwezigen welkom, waarna met de afwerking van het wel verzorgde programma werd begonnen. De verschillende muzieknummers werden on der leiding van den heer A Chri-t goed uitgevoerd en gaven blijk, dat er door de werkende leden onder leiding van hun directeur met ernst gestudeerd wordt. Ter afwisseling worden eenige voordrach ten gegeven, die op vlotte wijze ten ge- hoore werden gebracht en zeer in den geest der aanwezigen vielen. Zoowel de muzieknummers als de voordrachten oogstten een wel verdiend applaus Nadat het laatste nummer van hert; programma was afgewerkt, werd allen, die aan het welslagen van dezen avond hun mede werking verleend hadden, door den voor zitter dank gebracht, waarna iederh hoogstvoldata huiswaarts kaarde. Onder het vee van de landbouwers C. v. T. en A. T. op de Nieuvevaart zijn gevallen van mond- en klauwzeer ge constateerd. De gemengde zangvereeniging 't Ro ze knopje zal op Woensdag 21 dezer en Donderdag d.a.v. in de zaal van den heer L. F. v. Dongen alhier onder lei ding van haar directeur, den heer N. Snijers, haar laatste winteruitvoering ge ven. Onbestelbare brieven postkantoor over het tijdvak 25 Febr.—10 Maart Kiep Papendrecht, C. Leeuwenstein Haareeru, de Ruiter de Kil. Afzenders worden ver zocht hunne namen te vermelden. De eerste wedvlucht met oude dui ven zal door de postduiven vereeniging „Wilhelmina" worden gehouden 7 April vanuit Zevenbergen. Tot directeur van de monlharmo- nica-club „Werkendam Ontwaakt" is ver kozen de heer J. Straver van Gorin- chem. Door de voel bal vereeniging W.Y.V. zqn voor 2den Paaschdag serie wedstrij den uitgeschreven en wel 's morgens van 9—12 en van 2—5 uur, uitgenoodigd zijn Sparta van Sliedrecht, Byredi van do Hank en Dussensche Boijs van Dussen Beroepen bij de Ch. Geref. kerk alhier, Ds. Boosthoek van Soest. Geslaagd zqn voor het examen ge houden op het Fort Altena voor de vooroefeningen de heeren J. v. d. Pijl en A. van Vugt, beiden alhier. Herkozen tot bestuursleden van het Ch. Leesgezelschap Werkendam en de Werken c. a de heeren: I. de Lange Voorzitter. B. de Vries Bibl. WASPIK. Tot onderwijzer aan de R. K. Bijzondere Jongensschool oihier is, wegens ongesteldheid van dein heer van Amel foort aangesteld de heer W. Ban- ten. De arbeider J. S. had het ongeluk op do Scheepsbouwwerven met zijn hand tusschen een boor te geraken, tengevolge waarvan dit lichaamsdeel ernstig werd gekwetst. Dr. Wijffels verleende genees kundige hulp. "W oensdagmiddag geraakte het paard van den heer J. V. op hol. Mej. de J. geraakte met haar fiets trader hollende dier. Met den schrik en eenige ontvellingen kwam zij vrij. WOUDRICHEM. De school met den Bijbel hield Vrijdag 9 dezer op uitnoo- diging van haar Hoofdonderwijzer de heer W. G. v. d. Heetcamp haar eers' en ouder avond. De opkomst was zeer bevredigend. Na. opening met gezang en geb d heette het hoofd de aanwezigen hart lijk wel kom, waarop hq een onderwerp inleidde over „Het kind en het gebed". Uit span nende aandacht werd zijn betoog gevolgd. In de pauze die volgde en waarin de dames en heeren versnaperingen werden aangeboden, werd het werk van de kin deren, gemaakt sedert den aanvang dei- schoot, bezichtigd. Beide schoollokalen werden door ouders gevuld. Uit zeer veel belangstelling werd alles bezichtigd, ook de lokalen, welke door hun gezellige in richting en meubileering het verblijf voor de kinderen tot een genot maken Na de pauze voerden nog enkele be stuursleden het woord, waarin meer werd gewezen op den stand van het onderwijs en de vooruitzichten. De school nosmt ge stadig in bloei toe en het bestuur denkt de tijd spoedig te zien aanbreken waar op lokalen en personeel zullen moeten worden uitgebreid. De eerevoorzitter der Vereeniging Ds. A. v. Willigen sloot met een passend woord. Onder de aanwezigen merkten wij op den Burgemeester dei- gemeente. Hoogst voldaan keerden allen huis waarts, zoodat deze eerste ouderavond als wel geslaagd mag-; worden genoemd. ZUILICHEM. Door de landbouwers zijn reeds veel aardappelen in den kouden grond gepoot, waarschijnlijk heeft, het mooie weer dm vorige week hen daar toe uitgelokt. Hótel Café Blll&rd Illii a in o—

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1928 | | pagina 5