Derde Blad lo 4796 Woensdag 21 Maan Kastpapieren, voor hst Land van Heusden en Altsna, de Langstraat en de Bommslerwaard. Firma L. J. VEERMAN, BKHOORENDE BIJ HET Vergadering van den Raad der gemeente HEUSDEN, op Maandag 19 Maart, des avonds om half acht. a Voorzitter: EdelAchtb. Heer ^H. J. van Eggelen, Burgemeester. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de vergadering om 7.60 uur. De ambtenaar ter secretarie leest de notulen der vorige vergadering, die hier op onveranderd worden vastgesteld. Ingekomen stukken: Verslag van den toestand der Teeken- •chool over 1927, met bijvoeging van een nieuw leerplan. Proces-verbaal van kasopneming bij den gemeente-ontvanger en bij het vleesch- keuringsbedrijf op 22 Febr. 11., waarbij alles in behoorlijke orde is bevonden. Drie besluiten van goedkeuring door Ged. Staten van het Raadsbesluit tot wijziging der gemeentebegrootinge 1927 en 1928. Bericht van den heer J. Zonneveld, dat hij zijn herbenoeming tot Regent der Godshuizen aanneemt, onder dank betuiging voor het in hem gestelde ver trouwen. Schrijven van den heer A. J. Leen- houts, waarin hij bericht, dat hij wegens vertrek uit de gemeente met 1 April ontslag neemt als Lid van den Raad en als Lid van de Commissie tot We ring van Schoolverzuim en als Lid van de Commissie van Schooltoezicht. De Voorzitter stelt voor, al deze stuk- kern voor kennisgeving aan te nemen, terwijl hij toezegt op het laatste schrij ven aan het slot der vergadering te zul len terug komen. De Raad gaat hiermede accoord. Verslag van de Commissie tot wering van Schoolverzuim, Wordt voor de leden ter visie gelegd. Vaststelling van het kohier der riool belasting over 19 58. Dit kohier wordt vaztgesteld op een bedrag van f 994 Vaststelling van het vermenigvuldi gingsgetal der plaatselijke inkomsten belasting voor het dienstjaar 192829 B. en W. stellen voor, dit percentage vast te stellen op lH, evenals het de laatste jaren geweest ie. De Voorzitter merkt op, dat de be lasting hier van dien aard is, dat zij laag mag worden genoemd. Zonder discussie wordt overeenkomstig het voorstel van B en W besloten. Brief van de Directie der Gasfabriek betreffende voorgenomen herstellingen aan de fabriek in verband met de thans geldende concessie, met voorstel van B. en W. De Voorzitter leest het schrijven der Directie voor, uit welk schrijven blijkt, dat een gashouder in slechten staat ver keert en noodig herstelling behoeft. Door een specialiteit op dat gebied is onder zocht of de gashouder hersteld kan wor den doch deze kwam tot de conclusie, dat dit niet anders kan als met zeer hooge kosten, zoodat het aanbeveling verdient, een nieuwe te plaatsen, waar voor de kosten zijn geraamd op f17000. Met het bestaande contraot waarbij de gemeente het recht heeft de concessie ieder jaar op te zeggen, durft de Directie niet tot deze groote uitgaaf te besluiten. Daarom verzoekt zij het gemeentebestuur de concessie te verlengen met 10 jaar of de bestaande concessie ongewijzigd te handhaven en te willen goedkeuren, dat de gemeente voor ieder jaar dat de con cessie vroeger wordt opgezegd vóór het tijdvak van 10 jaar is verstreken, aan de gasfabriek een bedrag van f 1000 terug betaalt. De Directie verzoekt een spoe dige beslissing, om den gashouder dezen zomer nog te kunnen plaatsen. B. en W. stellen voor, te besluiten, het contract met 10 jaar te verlengen, met dien verstande dat de gemeente het met ieder jaar kan opzeggen, doch dat zij dan voor ieder jaar, dat het binnen het tijdvak van 10 jaar wordt opgezegd, aan de gasfabriek flODO betaalt. B. en W. achten deze conditie billijk. De heer Metselaar zou dit voorstel niet. direct willen aannemenverschil lende bewoners zijn voor electriciteit. Spr. zou eerst het gevoelen van de be woners willen hooren. Hij heeft gehoord, dat deze zich met een adres tot het ge meentebestuur willen wenden. Zou men dan het volgend jaar tot electriciteit willen besluiten, dan zou dit aan de gemeente een bedrag van f9000 kosten. De Voorzitter merkt hiertegen op dat het tegenover de uitgaaf van 17000 die de Directie der gasfabriek moet maken toch alleszins billijk is, de Directie dan in de gemaakte kosten ten goede te komen. Nu wilt u een beroep doen, op de ingezetenen, doch u zit hier al> vertegenwoordiger ven die ingezetenen en u behoeft in het voorstel werkelijk niets te zien, merkt spr. op. Smieheusen. Als de gasfabriek nu eens niet rendeert, hoe staat de gemeente er dan tegenover Voorzitter. Zij verplichten zich de zaak nog 10 jaar te exploiteeren. Smiehausen Jawel, maar als ze dan later met verliee werken, wat dan? Voorzitter. Daar heeft de gemeente niets mede te maken. Smiehausen. Zal ze dan niet bij de gemeente om subsidie aankloppen even als de Holl. Buurt Spoorwegen. Voorzitter. Men heeft indertijd aan de tram geheel vrijwillig subsidie ge geven. Smiehausen. Als men dan met de gasfabriek voor een zelfde geval wordt geplaatst? Ik zou het liever uitstellen, die herstellingen kunnen over een maand ook nog wel aangebracht worden. Voorzitter. Wat voor nut kan het uitstellen hebben Metselaar. Om te onderzoeken of het mogelijk ie, dat wij hier electriciteit krijgen, waarom verschillende ingezete nen willen vragen. Voorzitter. U hebt dus een soort refe rendum gehouden, dat is wel aardig. Metselaar. Ik heb niets te doen, dus ik kan zoo iets bijbrengen. Als er elec triciteit komt hebben wij geen nieuwen gashouder noodig, dan kan den ouden gashouder wel dienen. Voorzitter. Ik weet niet waar uitstellen goed voor is, men heeft er lang genoeg over kunnen nadenken. Metselaar. Dat is niet juist. U hebt gezegd als het verzoek van de gasfabriek kwam, er genoeg tijd zou zijn om een en ander te onderzoeken. Voorzitter Ik heb dat zoo niet gezegd. Ik heb op het voorstel van den heer Leenhouts om een Commissie in te stel len gezegd dat de raad voldoende ge legenheid kreeg om een beslissing te nemen. De Haan. Eerst de vraag over elec triciteit. Als wij bij de P.N.E.M. aan sluiten kost ons het licht tweemaal zoo duur als nu bij de gasfabriek. Bovendien hebben de menschen het gas noodig om over te koken. Zij zullen zonder gas beslist duurder uit zijn. Als er een deugdelijke gashouder komt, wordt het gas ook beter. Wij dienen thans te be slissen, want een gashouder moet des zomers geplaatst worden, anders komen wij er 's winters mede in moeilijkheden. Metselaar. Dan is dat de Directeur der gasfabriek zijn schuld, omdat hij zoo laat komt. Hij had dan maar vroe ger met zijn voorstel moeten komen. De Haan. Nu is het tijd voor een beslissing, daarbij met electriciteit zijn met ea zonder rand, wit en geklenrd Koperen en Celluloid punaises. BOEKHANDEL HEUSDEN. wij vermoedelijk l1/, bijna 2 maal zoo duur uit als met gas. kunt wel rond gaan met een lijst en dan zullen er wel teekenen, maar kijk maar naar Waalwijk, die van de Centrale afkunnen, die gaan er af. Leenhouts. Nu het bewuste voorstel er ligt, lijkt mij het voorstel van B. en W. niet direct aaneembaar en de toe lichting zeer sober. Het lijkt mij ge- wenscht bij de P.N E M. te informeeren hoeveel de stroomprijs bedraagt als zij deze zelf rechtsstreeks aan de verbrui kers levert. Mochten wij het voorstel van B. en W. aannemen en wij zouden in den loop van 3 4 4 jaar tot electrici teit willen besluiten, dan kost dat de gemeente f6000,Blijkt uit de in lichtingen van de P.N E M. dat ernooit geen sprake van electricificatie kan zijn, dan is er niets tegen de gasconcessie aan te gaan. Doch wij dienen eerst meer gegevens te bezitten. De heer de Haan lijkt mij ook niet zeker van de zaak, omdat hij spreekt van vermoedelijk. De Haan. Toen wij in 1920 onzen grooten motor gingen plaatsen, hebben wij eerst ook bij de provincie geinfor- meerd en toen bleek dat het ons f5000 per jaar meer zou kosten. Bij opwek king van eigen stroom kostte het ons f9000 terwijl wij de P.N E M f14000 zouden moeten betalen. Wij hebben dat schriftelijk en de heer Leenhouts mag dat gerust komen inzien. Ruitinga. Dat is acht jaar geleden. Leenhouts. Wij dienen eerst de prijs per kaars te kennen voor gas en voor electriciteit, eerst dan kunnen wij oor- deelen. De P.N.E.M. is genegen de stroom aan de verbruikers te leveren. de Haan. Aan grootverbruikers ja, maar niet aan particulieren. Kijk maar eens naar Wijk, daar betaalt men voor 2 behoorlijke pitjes 15 16 gulden per maand. Smiehausen. Wij kunnen Heusden niet vergelijken met Wijk. Daar hebben ze een heel duur net. Nu weten wij niets, ik zou er voor zijn eerst bij de P.N.E.M. om inlichtingen te vragenj de Haan. Wij moeten de prijslper eenheid hebben. Metselaar. Maar mijnheer de' Haan... Voorzitter. Mijnheer Metselaar, u wilt mij wel om het woord vragen, als wat te zeggen hebt. Metselaar. Zeker, mijnheer de Voor zitter. Een vergelijking met Wijk gaat niet op. dat net is in den duren tijd gebouwd en ligt ver uit elkaar. de Haan. Als wij hier gaan besluiten tot electrificatie dan gaat het gas weg. Negentig percent der bewoners zal het gas boven electriciteit stellen. Als wij het beiden konden hebben, dan was het iets anders. Voorzitter. Dat is beslist onmogelijk. Om evenwel den schijn te vermijden, als zou er iets achter het voorstel stekeu, zou ik er geen bezwaar tegen hebben om te informeeren zooals de heer Leenhouts dat voorstelt. Hoewel ik er sterk tegen zou zijn om tot electrificatie te besluiten omdat, zooals de heer de Haan reeds heeft gezegd, wij hier geen gas en elec triciteit kunnen hebben en de meerder heid der bewoners het gas zal willen houden als kookgas. Ooi niet den schijn te geven, dat B, en W. hun voorstel willen doordrijven, zou ik er niets tegen hebben het voor korten tijd aan te hou den. de Haan. Dan dienen wij uit te ma ken wie wij om advies zullen vragen. Wij moeten daarvoor een directeur van een gemengd bedrijf nemen en deze moet ons opgeven de prijs van lichtsterkte van b v. 150 kaarsen bij gas en bij electri citeit. Leenhouts. Ik zou de vraag anders willen stellen. Ik zou de P.N.E.M. willen vragen wat het per kaars kost als zg licht in iemands woning brengt. de Haan. Het kost de gemeente in ieder geval veel geld, daarbij is het zoo'n gecompliceerde rekening en heeft men te rekenen met verschillende factoren, stroomverlies enz. Leenhouts. Dat zou het geval zijn, als wij zelf gingen leveren. Als de P.N. E.M. zelf rechtstreeks aan de verbruikers levert, dan heeft de gemeente met geen stroomverlies of iets dergelijks te maken. Voorzitter. We zouden het dan twee ledig moeten vragen. Leenhouts. Daar ben ik tegenlaat ons eerst aan de P.N.E.M. om inlichtin gen vragen, de andere vraag is slechts een natuurkundige, die wij voor kunnen leggen aan een leeraar in de natuurkun de. Het antwoord is trouwens in ieder vademecum te vinden. de Mol. Ik zou er voor zijn het te laten zooals het isde toestand van Heusden is er niet naar. Electriciteit haalt men maar niet zoo uit zijn vestjes zak, dat kost veel geld. Als men in zijn woning 5 of 6 lichtpunten wil laten aan-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1928 | | pagina 7