Plaatselijk Nieuws brengen, dan kost dat wel 40 of 50 gulden. De Haan. O neen, dat kost wel 100 gulden. De Mol. Goed, 100 gulden dan. Waar moeten de meeste menschen dat vandaan halen? Als een bewijs, dat gas nog niet zoo slecht is, kan dienen, dat Waalwijk een nieuwe gasfabriek gaat bouwen. De men schen klagen wel, dat het gas niet goed is, als ze echter de zaak maar in orde houden, dan kan het best. Koken op gas wordt veel gedaan, als ze dat kwijt zijn, wordt het een dure grap voor de menschen. Alle gemeenten, die electri- citeit hebben aangeschaft, zitten met groote schulden. Er zijn nü reeds men schen, die petroleum in plaats van gas gebruiken wat zal het zijn, als ze met die flauwiteit beginnen Metselaar. U zegt, dat er menschen zijn, die petroleum gebruiken. Wel, als dan het gas weggaat, dan schaft men petroleumstellen aan en dan zijn we klaar. We moeten de welvaart in de plaats houden. Voorzitter. We moeten niet achteruit gaan. Als wij tot petroleum terugkeeren, dan gaan wij terug. De welvaart van de plaats is van electriciteit niet afhan kelijk. Het wil mij evenwel voorkomen, dat de zaak thans voldoende besproken is en het lijkt mij het best, eerst het voorstel van B. en W. in omvraag te brengen. Tegen het voorstel verklaren zich de heerenSmiehausen, Leenhouts, Metse laar en Ruitinga. Voor het voorstel stemden de heeren: De Mol, De Haan en Verhoeven. Thans komt aan de orde het voorstel van den heer Leenhouts om bij de PN.E.M. te informeeren, tegen welken prijs deze de bewoners van licht wil voorzien. Dit voorstel wordt aangenomen met 5 tegen 2 stemmen. De heeren De Mol en De Haan stem den tegen. De Heer De Haan meent, dat nu toch ook aan een deskundige dient te worden gevraagd de prijs van een zekere hoe veelheid lichtsterkte bij gas en electri citeit, om daarvan het verschil te kun nen beoordeelen. De Voorzitter merkt op, dat B. enW. dit kunnen doen. Voorstel van B. en W. tot vernieuwing van keibestrating. De Voorzitter zegt, dat B. en W. den Raad wenschen voor te stellen, de be strating van Breestraat, Pelserstraat en Potterstraat te vervangen door Zweedsche granietkeien, waarvan de kosten f12000 zullen bedragen. De heer Leenhouts vraagt, of het de bedoeling is over de geheele breedte te bestraten, waarop de Voorzitter antwoordt dat Breestraat en Putterstraat over een breedte van 4 Meter met genoemde keien zullen worden belegd, terwijl de Pelser straat over de geheele breedte zal worden bestraat. De heer Leenhouts merkt op, dat naast de gewone bestrating een klinkerbestra ting gewenscht is, met het oogopeven- tueele uitkeering uit het rijkswegenfonds. Om daaruit subsidie te kunnen genieten, is het noodig dat er een rijwielpad aan wezig is. De Voorzitter merkt op, dat een der gelijk pad door de geheele stad aan wezig is. De heer Ruitinga meent dat deze klinkerbestrating er is voor de voetgangers en niet voor de wielrijders, zeker deze laatsten maken er wel gebruik van, loopt er evenwel een voetganger, dan moet de wielrijder er af. Is dit klinkerpad dus wel voldoende om in aanmerking te komen voor subsidie uit het riiks- wegenfonds. De Voorzitter verklaart dit niet te weten, hij meent evenwel dat het pad wel voldoende is. Door de verordening is de wielrijder verplicht als hij een voetganger tegenkomt, zich van de klin kerbestrating te verwijderen. Mocht dit echter een beletsel zijn, voor een even- tueele subsidie dan is het toch een klein kunstje, om de verordening te wijzigen. Ruitinga. Dan worden de voetgangers gedupeerd. Voorzitter. Ik geloof niet dat wij zoo spoedig van het rijkswegenfonds zullen profiteeren er zijn wel andere wegen die daarvoor eerst in aanmerking komen. De heer Smiehausen vraagt of het de bedoeling is, de bestrating dezen zomer reeds in zijn geheel te doen uitvoeren. De Voorzitter antwoordt toestemmend, zoo'n groot werk is dat niet. Met de vrijkomende keien zullen andere stads gedeelten worden opgeknapt. Met algemeene stemmen wordt hierop het voorstel van B. en W. aangenomen. Rekeningen over 1926 en begrootingen voor 1928 van de Godshuisen. De Voorzitter verzoekt de Commissie die belast is geweest met het onderzoek, rapport van hare bevindingen te willen uitbrengen. De heer de Mol zegt, dat de commissie hem heeft belast met het uitbrengen van het rapport. Alles is netjes onderzocht en in behoorlijke orde bevonden, zoodat de Commissie adviseert tot goedkeuring. Het heeft evenwel de aandacht van de Commissie getrokken dat de uitgaven f 1000 meer hebben bedragen dan de ontvangsten. De Commissie wenscht van harte dat de omstandigheden voor de Godshui zen van dien aard zullen worden, dat zoo iets niet meer noodig is. Spr. per soonlijke meening is dat dit feit een ge volg is van de omstandigheid, dat Heus- den in het bezit is van eenige krotwo ningen, die aan personen van buiten met of zonder hulp heel gemakkelijk worden verhuurd. Binnen korten tijd worden de Godshuizen daarvan evenwel de dupe en moet deze ondersteuning verleenen. Door de Gezondheidscommissie, die in deze gemeente is gevestigd, kan naar spr.'s meening een zeer verdienstelijk werk wor den verricht, door deze woningen te bezoe ken om eens te gaan zien, hoe ze er uit zien, en te eischen dat de noodige verbeterin gen en herstellingen aangebracht worden. Thans zijn het werkelijk nesten van vui ligheid, die oorzaak kunnen zijn van het ontstaan van ziekten. Worden de eige naars verplicht ze in beteren toestand te brengen, dan zal men er niet zoo spoe dig toe overgaan om ze aan iedereen te verhuren en worden daardoor voor de Godshuizen groote kosten voorkomen. De Voorzitter gelooft wel dat het be stuur der Godshuizen het eens is met den wensch der Commissie en dat ook dit bestuur hoopt dat in het vervolg de uitgaven de ontvangsten niet zullen over schrijden. Wat de heer de Mol verder heeft gezegd is waarschijnlijk bedoeld als een wenk aan de Gezondheidscom missie. Deze zal gaarne bij den heer de Mul komen informeeren welke woningen deze op het oog heeft om daar eens te gaan kijken. Met algemeene stemmen wordt hierop overeenkomstig het voorstel van de com missie besloten. Voorstel van B. en W. tot wijziging der gemeentebegrootiog 1927. Deze wij ziging moet plaats vinden met het oog op het batig saldo groot f 497 10 van het Vleeschkeuringsbedrijf dat in de ge meentekas moet worden gestort die het daarna weder moet verdeelen onder de aangesloten gemeenten. Ook dit voorstel van B. en W. wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen De agenda is hiermede afgehandeld en daar geen der heeren iets voor de rondvraag heeft, wil de Voorzitter alvorens de vergadering te sluiten eerst nog iets zeggen naar aanleiding van het schrijven van den heer Leen houts, die met 1 April de gemeente gaat verlaten. Spr. gelooft namens den ge- heelen Raad te spreken, als hij zijn leed wezen uitspreekt over het vertrek van den heer Leenhouts. Deze is nog slechts kort Lid van den Raad geweest en heeft nog geen gelegenheid gehad datgene te doen, wat hij in 't belang van de ge meente zou hebben kunnen doen. Spr. is evenwel overtuigd, dat de heer Leen houts een Raadslid zou zijn geworden, waarop een gemeente prijs mag stellen. Spr. dankt den heer Leenhouts voor de deskundige adviezen, die hij meer dan eens van hem mocht ontvangen en ein digt met de hoop, dat het den heer Leenhouts en zijn gezin in zijn nieuwe woonplaats moge welgaan. De heer Leenhouts dankt den Voor zitter voor zijn welgemeende woorden en al is spr. slechts kort Raadslid ge weest, de vergaderingen die hij heeft bijgewoond, zullen bij hem steeds in aangename herinnering blijven, door de prettige samenwerking en den goeden toon die hier heerschte en die niet het minst is te danken aan de uitstekende leiding van den Voorzitter. Spr eindigde met het uitspreken van de hoop, dat de tegenwoordige Raad den opbloei van Heusden zou mogen beleven. De Voorzitter sloot hierop de verga dering. WERKENDAM. Donderdag 15 Maart j I., 's avonds 7 uur, werd in de Oude School de vierde winterlezirg, uitgaande van de Herv. Chr. Jongelingsvereeuiging »Maranatha,c gehouden. Als spreker trad op Ds. D. A. van den Bosch van den Haag, met het onderwerp»De voorzienigheid Gods.« Nadat gezongen is Ps. 99 1 en 8, opent spr. met gebed en leest vervolgens Ps. 145. Spr. begint met er op te wijzen, dat in de vorige eeuw een geestelijke strooming opkwam, die bekend is onder den naam Materialismemen bepaalde zich slechts tot »de stof« en »de stofwisseling«. En u,ocht daar dan al een God geweest zyn, die hemel en aarde had geschapen, de onderhouding der dingen geschiedt toch stellig naar de yzereo natuurwetten. Deze wereldbeschouwing bleek echter op den duur niet te bevredigen, omdat zij geen zekerheid en vastheid, geen rust in het leven en in het sterven gaf. Komende tot zijn onderwerp staat spr. achtereenvolgens stil bij het wezen en de voorwerpen van de Voorzienigheid Gods, alsmede bij de vrucht daarvan. God heeft alles gemaakt wat bestaat»in den beginnet schiep Hy hemel en aarde. Hy heeft wat door Hem geschapen is niet aan zichzelf overgelaten, maar Hy is het ook, die alles onderhoudt en bestuurt. Deze onafgebroken regeering en onderhouding van Zyn schep ping behoort tot het wezen der voorzienig heid. Die voorzienigheid strekt zich uit over groote, zoowel als kleine dingen. Derhalve bestaat er géén toeval wille keur) of noodlot redelooze dwang.) Ook rampen en onheilen worden door God bestuurd -— des satans macht is beperkt, anders zou God niet almachtig zijn Bij de beantwoording van de vraag »waar blyven we met den vryen wil des menschen*, doet spr. gevoelen dat er feite lijk van avrijen wilc geen sprake kan zyn daar ons doen en laten van velerlei (actoren afhankelijk is. God heeft als de groote Schaakmeester het spel in handen en han- delt niet willekeurig maar bestuurt alles naar een vaste orde en bepaalden regel. Het geloof in Gods volstrekte alregeertng maakt den christen in tegenspoed geduldig, in voorspoed dankbaar en vertrouwend voor de toekomst. De schoone, boeiende lezing werd door de vele aanwezigen met groote aandacht gevolgd. Spr. sloot na het zingen van Ps. 72 11 met dankzegging. De collecte tot dekking der onkosten bracht ruim f 18.— op. HEUSDEN. Zondagavond werd in liet R. K. vereenigingslokaal een lichtbeelden- avond gegeven ten bate der Missie door den Z.E. Pater Capucijn Desiderius, daar bij geassisteerd door den Eerw. Missi onaris Broeder Wenceislaus O.M. Cap thans met verlof hier ter stede. Nadat de Eerw. heer kapelaan een in leidend woord had gesproken werden op het doek tal van foto's vertoond met be trekking tot de Missie op Borneo, die werkelijk aller belangstelling wisten te trekken, terwijl na de pauze meer speci aal behandeld werd het leven der Dajaks, wat niet minder wist te boeien, zoodat de Hoog Eerw. heer Deken dan ook na mens allen hartelijk hun en. zijn dank overbracht. Bij het lossen van ijzer aan de scheepswerf kreeg de dekkneeht D. v. Rijswijk van de stoomboot Stad Heus den een staaf ijzer op een zijner voeten zoodat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen, en hij genoodzaakt zal zijn eenige weken rust te houden. De timmermansleerling A. Nieuw koop uit Heesbeen, bij een particulier alhier eenige werkzaamheden verrichten de kreeg een beitel tegen het voorhoofd waardoor een bloedende wond ontstond, waarvoor geneeskundige hulp moest wor den ingeroepen. Nadat de hengelaarsv .rceniging „Vischlust" uit Waalwijk een onderling vischconcours had gehouden, trok zij met hare banier voorop ongeveer te 1 uur door onze stad begeleid door den voor zitter en Secretaris van de Heusdensche Hengelvereeniging. Bij den Eere voor zitter den Groot EdelAchtbar Heer Mr C. W. v. Ommeren en den bescherm heer den EdelAchtb Heer H. J. v. Eg- gelen werd een serenadei gebracht, iwaarna men in opgewekte stemming nog een tijdje gezellig bijeen bleef in hotel Con cordia. Er werd aangedrongen hier zoo spoedig' mogelijk een nationaal vi&ch- cours te organiseeren.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1928 | | pagina 8