Uw FotograafPaasch-MaandagCOERTSE GORKUM ATELIER DEN GEHEELEN DAG GEOPEND Mik iir 1 f*. JOH&n de MOL, Kastpapieren, Jan Geerizea, Firma L. J. VEERMAN, f 32... Fietsen m J%jnfia/id£s wnmuMMkn EIND 119 Telefoon 266 Ingezonden. liur^erlijke Stand. Land- en Tuinbouwwereld Plaatselijk Hieuws Binnenhuid Voor prima pasvorm en be- k 4 werking wordt ingestaan. HEUSDEN. Z Doorzitten bij wielrijden verzacht en geneest men met De Runderhorzelbestrijding. met en zonder rand, wit en gekleurd HEUSDEN. Bezoek Restaurant Uitspanning. St. Jaosstraat 10-12 '8 BOSCH. Tel. Interc. 436 Ruime auto garage's zou kunnen, worden uitgeoefend. De heer Cramer was ongeveer van hetzelfde ge voelen, terwijl de heer Lovink vooral de grcote financieele afhankelijkheid der provincie bezwaarlijk vond. De heer Bij- leveld had nog wel het een en ander fcj- gen de bestuunshervorming aan te mer ken, doch hij meende dat door het feit dat Indië zelf de voortzetting der be- stuurshervorming op Java goedkeurde en idle van Sumatra voorloopig was afgevoerd, de toestand toch wel veran derd was. Waarna de heer Drooglever [Fortuyn zich tegen de motie-Joekes kwam kanten, omdat hij vond, dat In- Idië zhh heelemaal niet aan het Plan- ide-Graaff gebonden achtte en de tijd nog niet gekomen was, om een oordeel over de resultaten in WestJava uit te spre ken. En ging men niet verder ermee op Java, dan zou men twee stelsels naast elkaar krijgen, wat onjuist zou zijn Ter wijl de regentschapsraden niet kunnen worden ingevoerd, zonder hoogere colle ges boven hen. Dit meende de Minister ook, die vond, Üat men pas over 10 jaar zou kunnen zeg gen, of de nieuwe bestuursinrichting goed werkte of niet. Een onhoudbare toestand zou het worden, indien men twee stel sels naast elkaar op Java zou krijgen, terwijl uitstel ook al moeilijk zijn zou, omdat men in 1931 weer een Volksraad zou moeten kiezen en men dan de 2000 leden van regentschaperaden in Oost- en Midden Java (gekozen door Inlandsche kiesmannen) zou moeten missen. Uitvoe riger inlichtingen meende hij voorts niet te kunnen krijgen. De Indische regeering was niet gebonden aan het plan- de Graaff, doch alleen aan de wet, En wat Sumatra betreft zou alles nog eens ter idege overwogen worden. Ten slotte kwam !de heer Nolens nog verklaren, dat z.i. de Jvamer niet hoorde in te grijpen in wat in Indië volgens wet en grondwet door de regeering wordt gedaan, daarbij ge steund door den heer- Lovink, die even eens van dit gevoelen bleek. Waarop de moth-Joekes met 51 stemmen tegen 32 Stemmen (s.d., v.d. en 5 r.k) werd ver worpen. Politicus Stalen op aanvraag. Coupeur te k ontbieden. Verzuime niet, zonder eenige ver- plichting stalen aan te vragen. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) VAN KOKS, DIE LANGE MESSEN DRAGEN. Er is in de Haarsteeg een nieuw ge recht klaar gekomen, waarmede men los lippigheid van raadsleden meent te kun nen verhelpen. Promotor is de heer Jac van den Dobbelsteen te Haarsteeg, die als volgt •te werk gaat Heeft een raadslid naar 't oordeel van gemelden heer in eene raadsvergadering onbetamelijk gesproken, dan zendt hij dit raadslid een persoonlijke aanmaning om binnen een gestelden termijn zijn woorden openlijk in te trekken, onder be dreiging van anders in een of meer nieuwsbladen te zullen worden recht ge zet. Aldus werd dit middel in hoogste in stantie op mij toegepast bij het inge zonden stuk van den heer D„ voorko mende in het „Heusdensch Nieuwsblad" (van 30 Maart j.l. en de „Echo van het Zuiden" van 31 Maart 1928. Dat stuk is overigens echt Dobbel- steensch. Hoe die rolt of valt, 't blijft toch altijd 4 tegen 3. In Dussensch ge meenteraad. wordt geen partij-politiek ge voerd en dan komt elk raadslid weleens alleen te staan. Daarom blijft onz „n voor zitter niet minder respectabel en heb ben de raadsleden er zich te liever om 'Natuurlijk zal zulks wel nimmer kunnen worden begrepen door een raadslid,dat 't licht voor zijn Burgemeester-Voorzit- ter poogt weg te nemen. Ik zal dan ook niet reageeren op ver- ider ingezonden stukken van den heer D Intusschen men zij gewaarschuwd: iVoor Kqks die lange messen dragen. U, mijnheer de Redacteur, dankend voor de plaatsruimte, verblijf ik hoog achtend, Uw Dw F. J. HERMAN, raadslid Dussen. Dussenj, 2 [April 1928. Doos 30, Tube 80 ct. PUROL HEUSDEN. Geboren: Johannes Heoricus Gerarda z. v. H. Gerritsen en A. J. v. Eggelen Marinus Maria z. v. J. Stap en D. H. Sprengers. Overleden: M. van Oudheusden 77 j.Th. Ph. van der Pol 20 j.J. A. van Ooyen 79 j. echtg. van M. Bruystens. CAPELLE over Maart. Geboren: Cornelia d. v. A. Smits en L. v. Dongen Cornelia Adriana d. v. H. J. Timmers en J. van der PotPieter z. v. J. W. Molegraaf en P. J. Rotters Maria Macbielia d. v. M. H. Sprangers en S. M. MolegraafJohanna Geertruida d. v. A. J. de Roon en D. A. Rozenbrand Johanna Adriana d. v. J. Vos en N. A. Timmermans Pieternella d. v. J, Molegraaf en H. J. Rozenbrand Jus tier a Aotonia Teresia d. v. B J. H. Kamp en J. A. Leemans Adriaan z. v. T. v. d. Kolk en M. v, Eokhuizen. Overleden: A. Hoffman 75 j. echtg. van J. P. de Jong W. Kuipers 54 j* C. Spuybroek 81 j. wed. v. P. Sprangers B. v. Oosterhout 77 j echtg. v. L. A, de Jong. NEDERHEMERT over Maart. Geboren: Jan z. v. A. Spieriogs en J. v. d. Mooren. Overleden: W. v. Heemskerk 73 j. wedn. van E. van Bavelgem. WOUDRICHEM. Geboren: Geertje d. v. G. Spiering. Getrouwd: G. Lokerse 28 j. en A. van Straten 30 j. DE TERAARDE BESTELLING VAN HET STOFFELIJK OVERSCHOT VAN DEN PORTUGEESCHEN GEZANT GRAAF DE MARTENS FERRAO. De stoet onderweg naar de laatste rustplaats te Den Haag. teil 4mVI 1W fT kalmeeren en worden gesterkt door BuSje 75ct Bij Appth Nu het tegen het einde van denstaltyd loopt, willen we nog eens op het noodza kelijke van deze bestrijding wijzen, vooral nu de nieuwste bestrijdingswijze zoo een voudig en zoo goedkoop is. De plaag van den rucderhorzel treft men in de eene streek meer aan dan in de andere. Bjj warme dagen kan men soms het vee door de wei zien hollen, nagejaagd door de nimmer rustende horzels Hier onder lijden de vleesch- en melkproductie, maar de grootste schade is die, welke door de larven aan de huiden wordt toegebracht. Men berekent de schade per huid gemiddeld op f 3.50. Men weet, dat de vlieg eieren legt, dat uit een eitje een larve komt, en dat deze bij het rund de bekende groeibulten vormt op den runderrug. Uit de bulten komen weer larven te voorschijn, die op den grond vallen, waar ze zich verpoppen. Er bestaan verschillende theorieën omtrent de wyze, waarop de larven hun weg door het lichaam vinden. Een feit is, dat ze onder de huid op den rug een dikte, een knobbel vormen, welk grooter wordt. Ten slotte ontstaat hier dan een kleine opening in de huid, waardoor de larve zich naar buiten wringt. In België en Denemarken is men er toe overgegaan om bij een Wet maatregelen voor te schry ven, ter bestrijding. In België worden runderen met open hor zelbuiten, waarvan de larve niet is uitge drukt, niet tot de quarantaine stallen toe gelaten. Dit beteekent practisch een ver bod van invoer in dit land van deze runderen, omdat by invoer quarantaine verplichtend is. Met het oog op een en ander begint men hier in steeds wijder kringen de nood zakelijkheid van bestrijding in te zien. Ge schiedde dit tot vóór kort door arbeiders, gewapend met pincet-mesjes en een kleine tang, thans kan men het doen met een zalf, welke op de open wormknobbels gesmeerd, de zich daarin bevindende larve doodt. Het is voldoende de huidopening met de zalf dicht te smeren. Reeds een kwartier later wordt uit de opening een etterig vocht geperst, een bewys, dat de larven onder den invloed van het middel komen. Drukt men ter controle een dag na behandeling dergelyke larven uit de knobbels, dao blijken ze dood te zyn. Deze zalf is voor een ieder verkrygbaar by de firma Brocades en Siheeman te Meppei. Vele landbouw aankoopvereenigingen hebben het middel voorhanden. Koperen en Celluloid punaises. BOEKHANDEL AALST. Op de 30 Maart te Zalt-Bommel gehouden zitting van den Keuringsraad wer den voor de militielichtiog 1928 alhier slechts 2 afgekeurd, n.l. A. v. Dijk en L. v. Ballegooijen Azn. De andere 9 werden alle goedgekeurd. Door de vereeniging van Oad-Leer- lingen. groep Aalst, wordt alhier »de Pa- peowerfr als proefveld geëxploiteerd. Aan gelegd zyn 2 bietenbemestingsvelden, n.l. 1 met kali en 1 met chili, terwijl ook voor aardappelen met beide meststoffen een proef genomen zal worden, om de hoeveelheid te bepalen, die nog rendabel zal zijn en het grootst mogelijke overschot geeft. Als ad viseur werkt hieraan mede de heer Rüger, H. d. Sch., alhier. BRAKEL. In den nacht van Maandag op Dinsdag j.l„ werd door ongenoode(n) gast(en), een bezoek gebracht aan de woning van den molenaar v. T. alhier. Men heeft kans gezien door opschuiving van een raam, naar binnen te komen, waar uit de lade van een kast eenig contant geld, ongeveer f 100, werd ontvreemd. De politie stelt een onderzoek in. Van de 23 ingeschrevenen voor den dienstplicht der lichting 1929, die op 30 Maart j.l. aan de keuring te Zalt-Bommel deelnamen, werden er 9 voor den dienst ongeschikt verklaard. DUSSEN. Dinsdagmiddag had alhier aan »De Puttec een botsing plaats tusschen een auto van den heer den D. van Nieu- wendijk en de autobus N.A.B O. De auto van den heer den D. werd ernstig beschadigd en kon de weg niet mede worden vervolgd. Van de autobus sprong een band stuk. Persoonlijke ongelukken hadden nietplaats. 's GRAVENMOER. Door deNed.Herv. Kerk alhier is toezegging van beroep uit gebracht op den WelEerw. heer Ds. A. van Willigen, predikant bij de Ned. Herv. Kerk te Woudrichem. Van den Landbouwer A. v. E. is in de weide een vaars in de sloot geraakt. Bij nader onderzoek, bleek het dier een poot gebroken te hebben en moest verder worden afgemaakt. RAAMSDONKSVEER. Met het oog op het verplichte 7e leerjaar, wordt de cursus aan de Herv. school met met Mei doch met September begonnen. Gedurende Maart passeerden 2120 vaartuigen met een totaal inhoud van 251859 ton de Rolbrug. WASPIK. In de voormalige openbare lagere school werd de sluiting gehouden van den twee-jarigen Landbouwcursus, ge geven door de Heeren J. Benjamins en van Oversteel. Het examen werd afge nomen door den Heer Iluizinga, Rijkslandbouwconsulent in Noordbrabant De Heer Iluizinga. sprak een woord van lof tot de cursisten en uitte zijne vol doening, dat bet diploma, aan allen zon der uitzondering kon worden uitgereikt De Heer W. B. Verschuren, Voorzitter van de N.C.B. afdeeling Waspik sprak een woord van dank tot den Hem- Huij- zinga, wijl speciaal door zijne tusscben- komst deze cursus was gegeven en tot de Heeren Benjamins en van Oversteel voor de goede verstandhouding die >yr gedu rende de lesuren tusschen leeraars en leerlingen bad gelieerscbt. De Heer Benjamins, hoofd van den cur sus, sprak een woord van dank tot de Regeering voor bare verleend0 medewer king alsmede tot de Leden van den Gemeenteraad van Waspik voor bet gra tis beschikbaar stellen van een vjrlioht en verwarmd lokaal. De cursist de Heer A. van Kuijk, sprak een woord van dank tot de Heeren onder wijzers voor de uitstekende wijzes waar op de lessen door hen werd m gegeven Als bewijs van erkentelijkheid bood hij namens de mede-cursisten de leeraren een geschenk aan, waarop de Heer van Oversteel bet woord nam en uitjenzelte boe aangenaam bet hem was geweest do lessen aan de Waspiksche jongens te heb ben gegeven. Nadat de Heer Iluizinga de cussis- ten nogmaals bad gelukgewenscht met bet door ben behaalde succes, werd de cursus gesloten. De namen der geslaagde leerlingen zijn A. van Kuijk; M. Remmeren; P. Kamp; P. de BontM. SchoenmakersP. Schoen makers P. Langerwerf Mzn.J. Lange- werf Bzn.II J. Verschuren Wzn; J. H. Verschuren Wzn.H. Verschuren I'zn. W. Smits en Arn. Bink. Tot leden van bet stembureau voor de te houden stemming voor een lid der Kamer van Koophandel en Fabrieken op Dinsdag 17 April zijn aangewezen de Heeren: P. N. Dekkers Voorzit' r, E. J. Rubbens, A. G. Vloeimans en B. P. J. van Scbijndel en tot plaatsvervangende leden de Heeren L. B. Langewerf Vo rzitler, A. P. Brokx, A. Pruijssers en J. A. Ruij- tenberg. Voorkomen werkloosheid milliciens. Een binnenkort te verwachten Leger order zal de volgende kennisgeving be vatten Aangezien nu en dan de klacht wordt vernomen, dat dienstplichtigen tengevolge van opkomst in werkelijken dienst hun betrekking hebben verloren en daardoor na hun vertrek met groot-verlof gedurende korteren of langeren tyd werkloos zijn geweest, heeft de Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid zich bereid verklaard, om terzake met de directeuren der districts arbeidsbeurzen in overleg te treden en dien ambtenaren te verzoeken, in voorkomende gevallen zooveel mogelijk rekening te houden met de belangen van werkzoekenden, die tengevolge van de vervulling van den dienst plicht buiten betrekking zyn geraakt of op eenige andere wijze schade hebben ge leden. De belanghebbende dienstplichtigen kon» nen van hunne zijde de bemoeiing van den Dienst der Arbeidsbemiddeling te hunnen gUDSte vergemakkelijken, door tijdig vóór het eindigen van hun verblyf in werkelyken dienst zich ais werkzoeken den te doen inschryven bij de Arbeidsbeurs in de gemeente, waar zij na vertrek met groot-verlof hun werkelijke woonplaats zullen hebben. Da commandanten van korpsen en zelf standige onderdeelen worden uitgenoodigd, het vorenstaande ter kennis te brengen van de onder hun bevelen dienende mili tairen, door een afschrift vau deze leger order te doen aanplakken in woon- en ont- spanningsiokalen van kazernes. Zyn broeder gedood. t Voor het Gerechtshof te 's-Hertogen- bosch stond terecht L. J. M., dienst knecht te Douvergenhout-Merkelbeek, die door de Rechtbank te Maastricht is ver oordeeld tot 7 jaar gevangenisstraf, ter zake dat hij twee schoten heeft gelost uit een geweer op zijn broeder, tengevolge waarvan deze is overleden. Verdachte verklaarde in drift gehan deld te hebben. Hij heeft met het geweer geslagen en toen is het schot afgegaan. Hij had niet de bedoeling zijn broeder te jdooden. Bij de getuigen-deskundigen bestond geen eenstemmigheid over de vraag of door het slaan met een geweer het schot kan afgaan. De advocaat-generaal eischte bevesti ging van het vonnis. o Ontrouwe veldwachter. De gemeenteveldwachter te Wijdenes is door den rechter-commissaris te Alkmaar gehoord in verband met de verdenking van het niet verantwoorden van ontvan gen gelden. Om herhaling van het mis-: drijf te voorkomen en uit vrees voor ont vluchting heeft de rechter-commissaris de voorloopige gevangenhouding van den man bevolen. De verdediger van den ver-< dachte, mr. Belonje, is hiertegen in be roep gegaan bij de rechtbank. Deze besloot verdachte vast te houden, doch niet op grond van de overweging, dat de rechtbank gebleken was een wet tige reden van maatschappelijke veilig heid, die vrijheidsbeneming van den re-1 questrant vorderde, t.w. het gevaar dat verdachte in de gemeente Wijdenes zich met gehoorde en nog te hooren getuigen zal verstaan. De rechter-commissaris is met gerechtelijke ambtenaren naar Wij denes geweest tot het instellen van een onderzoek en het hooren van getuigen. Dit onderzoek is nog niet voltooid Naar aanleiding hiervan heeft de rechter-com missaris de inbewaringstelling van den verdachten veldwachter met zes dagen verlengd. O— Brand te Ylaardingen. Door onbekende oorzaak ontstond een felle brand in het pakhuis van C. Pie- tersen aan de Waalstraat 5, te Vlaar-i dingen. Spoedig stond het pakhuis, waariu een groote hoeveelheid eleetrische en radiobe- noodigheden zijn opgeslagen, aan den achterkant in lichtelaaie. De brandweer pakte met een motorspuit en een vuurvre ter het vuur aan en wist na eenige uren den brand tot genoemd pakhuis -n de boH venwoning, bewoond door v. Pelt, dij echter uitstedig was te beperken Zoowel pakhuis als bovenwoning brandden ge heel uit. Groote waterschade bekwam tevens de daarnaast staande woning van Van Hee ren. Naar wij vernemen wordt de schade door assurantie gedekt. De burgemeester was op het terrein van den brand aanwe zig. O van ouds bekend Hótel Café Bill&rd Reclamewagens speciaal tarief.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1928 | | pagina 6