Jan Geenzen, Plaatselijk Nieuws Rubriek van den Arbeid Plaatselijk Nieuws Rimieiilaiid Buitenhuid o— o— o o— y. HEUSDEN. Heden Woensdagavond om l zeven uur zal door de Knapenvereeniging een propaganda-uitvoering worden gegeven in de bewaarschool. Deze uitvoering zal worden bijgestaan door het onlangs alhier opgericht gemengd kinderkoor »Nieaw Le ven* (dir. Joh. Bouman) en door Mejuffrouw Hoekstra als organiste, met den heer Sehui- lenburg, violist. Een ieder, die nog geen uitvoering dezer knapenvereeniging of van een kinderkoor gehoord heeft, mogen we met vrijmoedigheid aanraden deze te gaan hooren. Het programma, 't welk een 25-tal nummers bevat, zal worden afgewisseld door voordrachten, samenspraken, orgel en viool, maar vooral heeft het Kinderkoor, met zijn uitgezochte nummers, een werkzaam aandeel. Niemand verzuime deze uitvoering te gaan hooren. De Voetbalvereen. >Juliana< heeft ditmaal op de Seriewedstrijden te Wijk en Aalborg niet dat geluk gehad van de vorige jaren. Reeds bij loting werd beslist dat zjj als tegenpartij zou ontmoeten de vereen. »Baardwijkc, welke door allen als de sterkste club van deze serie werd beschouwd. Tot eer vao vJullanac moeten wij zeggen dat zij het tegen deze vereen, tot plm, 5 minuten vóór het einde der wedstrjjd de stand blanco wist te houdeD, terwijl zij meerdere malen het vijandelijke doel be legerde. Doch juist in deze laatste minuten, terwyl de spanning op zijn hoogst was welke vereen, het winnende puntje zou maken, beging een der backs van Juliana de fout, waarschijnlijk door de groote op winding van het spel, den bal met de hand aan te raken binnen het strafschot gebied waardoor de scheidsrechter zich genood zaakt zag een penalty toe te kennen. Ook ditmaal was het geluk Juliana niet mede, en werd de wedstrijd met 1 0 verloren. AALST. Op de steenfabriek alhier is de campagne weer begonnen. Voorloopig wordt nog slechts met 1 machine gewerkt. De goede vraag naar steenen was oorzaak, dat de voorraad gebakken steenen reeds uitgeput is. AMMERZODEN. De xStaatscourant* no. 66 bevat de statuten van de Landerijen- Exploitatie-Maatschappij 1928 te Ammer- zoden. Ze is opgericht door de heeren H. C. de Jongh, notaris en dijkgraaf van het polderdistrict Boromelerwaard boven den Meidjjk, Ammerzoden, en J. M. Peereboom directeur Stoomwaafsteenfabriek »De Rijs waard*, Nederhemert. Kapitaal f450.000, verdeeld in 48 aandeelen, groot f25.000, welke worden volgestort op den dag van het verlijden der akte van oprichting. AALBURG. Donderdag 12 April des avonds half zeven zal voor de Ned. Herv. Gemeente alhier optreden de heer Schoonder- beek uit Ermelo. ALMKERK. Op 49 April a.s. hoopt de Oranje-vereeniging alhier, eene openbare vergadering te houden nm. 7 uur, in de zaal v. d. heer Dekker. BENEDENLANGSTRAAT. Voor het goede hooi besteedt men thans f19.a f 20.per 500 K.G., maar voor de af wijkende soorten is er volstrekt geen vraag. CAPELLE. Op den Landdag die D.V. op 25 Aug. e.k. zal worden gehouden, uitgaande van den Ring 's Grevelduin-Capelle e.o. van den Bond van N.H. Jongel.vereen, op G.G., zullen als sprekers optreden: Ds. H. A.de Geus van Waddinxveen, bondssecretaris, Ds. A. v. Willigen van Woudrichem, Ds. A. Meyers van Hoogeveen, Ds. W. Bieshaar van 's Gravenhage en D3. J. Remme uit Amsterdam. DUSSEN. Donderdag 19 April a. s. hoopt onze vroegere pred. bij de Ned. Herv. gemeente alhier Ds. Kiaassen (thans met verlof als Indisch pred. hier te lande) zjjn zilveren ambtsjubileum te herdenken. NEDERHEMERT. Uitslag der verloting ten behoeve van de fanfare »Concordia« gehouden op Zaterdag 7 April. Eerste prijs (hoofdprijs) een Bim-bamklok viel op no. 375. 2e prijs no. 3 16e prijs no. 172 3e 329 4 7e 497 4e 67 18a 207 5e 447 19a 128 6a 180 20e 61 7e 267 21e 298 8a 412 22e 316 10e 341 24e 464 11e 257 25e 229 12e 487 26a x 345 13e 222 27e 83 14e 430 28e 85 15e 54 29e 496 30e 13 De prjjzen kunnen tot en met 21 April by den penningm., den heer D. Wolvers afgehaald worden. Dinsdag had de stemming plaats van 2 vacatures iu het kiescollege. In plaats van de heeren A. G. v. Ooyen en en F. Schreuders werden gekozen de heeren J. v. Ooijen Tz. en C. v. Genderen. De jaarlijksche polderverpachting van den dorpspolder benoorden de Maas, bracht f150 meer op dan 't vorig jaar. GENDEREN. Voor de Jaarvergadering van den Eierbond Drongelen en Omstreken, gehouden Woensdagavond in café Heessels te Dassen, bestond vanuit deze plaats veel animo. Met 3 bussen van de onderneming >Onzen Dienste propvol leden trok men er op af. Op de gratis verloting van kunstmoeders, jonge hennen en broedeiereD, had de heer Wralraven, alhier, het geluk een kunstmoeder te trekken. 's 9RAVEM0ER. Door het hulppost kantoor alhier zijo in de vorige maand be handeld 83 telegrammen, waarvan 22 ver zonden en 61 ontvangen. Het aantal tele fonische gesprekken bedroeg 639. Op de Rijkspostspaarbank werden 15 in lagen gedaan ten bedrage van f801.77, terwijl 20 terugbetalingen plaats hadden ten bedrage van f3005.16. De tuinbouw-cursns maakte Zaterdag 7 April met hun leeraren, de heeren Vos uit Udenhout en van der Grift ait Ginneken, een uitstapje naar het Westland, om aldaar de tuinderijen in oogenschouw te nemen. SLEEUWJJK. Onder groote belang stelling had Woensdag 4 April j.l. alhier de teraardebestelling plaats van mej. S. A. M. v. d. Linden, tot voor ruim 2 jaar onderwijzeres aan de openbare lagere school. Vanaf 1 Juli 4892 tot 31 Dec. 1925 in betrekking, had zy door haar arbeid en omgang aller harten weten te winnen. Nadat zy op laatstgenoemden datum met wachtgeld was gegaan, had zy haar intrek genomen bij goede vrienden te Leeuwarden. De tyding van haar overlyden vervulde ons geheele dorp met droefheid. Haar wensch was, dat haar laatste rustplaats mocht zyn temidden van haar oude vrienden. De begrafenis werd geleid door Ds. de Kat Angelino, predikant te Gorinchem. De stoet vertrok ruim 11 uur van het het huis van den heer A. T. van Hemert, waar zij de laatste jaren van haar verblyf te Sleeuwyk had gewoond, gevolgd door familieleden, talryke vriendinnen en vrienden de leden van de meisjesvereeniging zDorkasc benevens oud-leerliDgen, die als dragers dienst deden. Bij het gebouw der open bare school voegden zich achter de baar de leerlingen van de hoogste klassen, begeleid door het tegenwoordige personeel. Haar laatste rustplaats was bedekt met talryke bloemen en kransen. Hier voerde in de eerste plaats het woord Ds. de Kat Angelino. In welspre kende woorden herdacht Z.Eerw. haar lang- durigen arbeid alhier en trooste de aan wezigen met de verzekering dat de dood de poort is tot het eeuwige leven. De heer Godschalk, hoofd der O. L. S., herdacht vervolgens de 15 jaren dat hy met de overledene het werk van de op voeding en het onderwijs alhier had ge deeld en richtte eenige woorden tot de leerlingen en oud-leerlingen. Mej. A. Dekker Dd. herinnerde aan het goede door de overledene tot stand ge bracht in de jaren, dat zij als leidster der meisjesvereen. »Dorkas« had gediend. Tenslotte danktte de heer A. T. van Hemert degenen, die het woord hadden gevoerd en verder alle aanwezigen voorde laatste eer mej. v. d. Linden bewezen. Haar nagedachtenis zal by ons in eere blijven haar asch ruste in vrede. N. G. Ct. WAALWIJK. J.l. Zondagmorgen om ongeveer acht uur brak brand uit in de boerderij der Wed. De Haan alhier. De vlammen grepen zeer snel om zich heen, zoodat spoedig de geheele boerderij in lichtelaaie stond. De naast de boerdery gelegen schuur, welke gevuld was met hooi en veevoeder, vatte vlam. Evenals de boerdery brandde 'de schuur tot den grond toe af. Intusschen waren de vlammen overge slagen op de aangrenzende boerderij, be woond door de wed. Van Daelen, tevens eigenares. De brandweer van Waalwijk, die inmiddels ter plaatse was verschenen, kon niet verhinderen dat ook deze boerdery benevens de daarbij behoorende schuur, een prooi der vlammen werd. De daar naast gelegen boerdery, bewoond door Van der Velden, werd eveneens door het vuar aangetast, doch de brandweer, werkende met twee motorspuiten, wist haar door krachtig ingrypen te behouden. Het vee van beide boerderijen kon nog bijtyds worden gered, doch de bside in boedels en de aanwezige voorraden hooi en veevoeder in de beide schuren gingen in vlammen op. De aanzienlijke schade wordt slechts gedeeltelyk door verzekering gedekt. De oorzaak van den brand is onbekend vermoedt wordt dat een schoor steenbrandje de aanleiding is geweest. (V. D.) ,*kl De onderhandelingen over de Arbeidsvoorwaarden. Ie één van onze vorige rubrieken hebben wy betoogd, dat de samenwerking tusschen werkgevers en arbeiders met betrekking tot de arbeidsvoorwaarden plaats vindt tusschen de organisaties vao werkgevers en arbeiders, die in verschillende bedrijfstakken bestaan. In de bedryfstakken, waarin geen algemeene C.A.O.en bestaan, zooals b.v. metaalindustrie, textielindustrie, chemische industrie, berei ding van voedings- en genotmiddelen en vele andere, vinden de onderhandelingen geregeld plaats over de arbeidsvoorwaarden bij bepaalde fabrieken, waar de werkgevers of de arbeiders daaromtrent wenschen naar voren hebben gebracht. Anders is het in de bedrijfstakken, waarin z.g. Landelyke C.A.O. bestaan daar con- centreeren zich de onderhandelingen steeds op het tydstip, dat deze C.A'O. afloopen. Zoo hebben in den laatsten tijd in verschil lende bedryfstakken onderhandelingen plaats gevonden. In de meeste zyn de C.A.O. wederom verlengd, zonder dat wyzigingen van eenigzins ingrijpenden aard zyn aan gebracht. In de bouwvakken, het schil dersbedrijf, de typografie, het boekbinders bedrijf en het bierbrotiwersbedryf zyn C.A.O. dan ook reeds definitief of voorloopig vry- wel oogewijzigd verlengt. In het hout- en kuipers- en kistenmskersbedrijf zyn de C.A.O. door geen van de partijen opgezegd, zoodat zy daar stilzwijgend wederom voor een jaar zijn verlengd, terwijl ook in den land- en tuinbouw reeds enkele bestaande C.A.O. wederom voor een jaar zijn verlengd. In de meubelindustrie waren de onder handelingen eerst vastgeloopen. De arbei ders wenschten verbeteringen de patroons waren van oordeel, dat het bedrijf geen nieuwe lasten kon dragen, Tenslotte zyn de patroons echter met nieuwe voorstellen gekomen, waarby zij een contract voor twee jaar wenschten en dan o.m. een week vacantie, een nieuwe regeling voor de over uren van de behangers en een nieuwe loon- klasse voor 18- en 19-jarigen wilden in voeren. Het is niet mogelijk, dat men op deze basis tot overeenstemming komt. In de sigarenindustrie hebben de arbeiders organisaties ook verschillende eischen gesteld o.a. loonsverhooging, meerdere vacantie, verbetering ziekteregeling, uitbetaling Chr. feestdagen, verplicht lidmaatschap, verbod van arbeid voor gehuwde vrouwen, enz. De patroons staan tegen deze voorstellen echter afwijzend. Ook in het havenbedrijf hebben de arbeidersorganisaties besloten een aantal eischen te stellen, die o.a. inhouden vacantieregeling van 6 dagen per jaar, recht op pensioen, medezeggenschap by de havenarbeidsreserve, herziening der arbeids regeling. In dit bedrijf hebben geruimen tjd C.A.O. bestaan, doch eenige jaien ge leden is men niet tot overeenstemming kunnen komen over de verlenging daarvan. In het maatkleedingbedrijf heeft de actie der arbeidersorganisaties tot een vrij scherp conflict geleid, waardoor verschillende pa troons genoodzaakt waren hunne arbeiders uit te sluiten en de vakvereenigiogen daar tegenover by de andere patroons de staking proclameerden. Het scheen eerst, alsof deze conflicten zich tot maatcoufectiebedrijf zouden uitbreiden, doch de patroons in deze bedrijven hebben verschillende concessies gedaan. De maat-patroons hebben zich daarna bereid verklaard een C.A.O. af te sluiten, waarin deze voorwaarden, n.l. voor huisarbeiders vergoeding voor vuur, licht en verwarming der persijzers en een pro ductiepremie ter compensatie van de vacantie zouden worden opgenomen. Het is niet onmogelijk, dat de conflicten daardoor uit den weg geruimd zullen worden. Men ziet dus in sommige bedrijven rust, in andere stryd en actie. De industrie zal zich echter slechts kunnen ontwikkelen bij een rustigen bedrijfsgang en het is tenslotte ook voor de arbeiders van belang, dat aan de voortdurende scherpe concurrentie het hoofd kan worden geboden. Vragen up rechtskundig gebied Op welken afstand kan ik bij mijn buur man bouwen, met ramen die geopend kunnen worden en op zyn erf uitzicht hebben, S. D. Bezoek van ouds bekend Hótel Café Billard Restaurant Uitspanning. St. Jaasstraat 10-12 '8 BOSCH. Tel. Interc. 436 1HEUSDEN. Maandagmiddag had op deD hoek van de Wittebroodstraat tusschen de autobus N.A.B.O. een aanrijding plaats met de dogkar van den heer W. uit Haarsteeg. Een dame, die op de dogkar was gezeten, geraakte, tengevolge van den schrik, be wusteloos. De autobus liep geringe schade op, zoodat het ongeval buitengewoon goed afliep. De tram van half acht geraakte 'Maandagavond, by het wisselen, naby het tramstation uit de rails. De taiiyke pas sagiers moesten per auto's en een ont boden autobus Daar Drunen worden ver voerd. Werkloosheid en werkloosheidsverzeke ring in 1927. Het aantal personen, dat in het onder zoek naar de werkloosheid in Nederland betrokken is, bedroeg op 1 Januari 1928 blijkens de Maartaflevering 1928 van het Maandschrift van het centraal Bureau voor de Statistiiek, 316.170 (in hoofdzaak geor ganiseerde, tegen werkloosheid verzekerde werknemers). Ruime auto- garage's m Reclamewagens speciaal tarief. De onbewaakte overwegen. Een doode. Men meldt uit Venlo Gistereo, Maandag, gebeurde er op een onbewaakten overweg van de spoorlyn Venlo—Straelen (D.) een ernstig ongeluk. Een boerenknecht wilde dezen overweg met paard en kar passeeren toen plotseling een trein naderde, die den wagen aanreed met het gevolg, dat de voerman een eind werd meegesleurd. Hij is aan de bekomen verwondingen overleden. o Ernstig ongeluk, 2 doodeD. Twee leidekkers, F. P. uit de Jacob Marisstraat te 's Gravenhage en P. K. uit Rotterdam, die bezig waren met werk zaamheden, zyn Zaterdagmiddag van het dak gevallen van de R.K. Kerk aan de Hoefkade te 's Gravenhage. Beide werklieden stonden op een laddertje dat tegen het dak van de kapel was ge plaatst. Dit laddertje schijnt te zijn uit gegleden. van het Hoofdpostkantoor aan den N. Z. Voorburgwal door de Ka.1 verst raat naar hett Muntplein waar zij op de tram stapte. Toen zij om ruim halfelf het kantoor van de firma Meijer aan de Wetering schans binnenstapte, werd zij tot in de gang gevolgd door denzelfden man, dien zij op het postkantoor had gezien Plotse ling hield de man haar aan en gooide haar peper in het gelaat em trachtte haar de geldtasch, waarin zich ongeveer f 500 bevond, te onrukken Het meisje begon hevig te gillen, waar ■op de aanrander de vlucht nam, spoedig gevolgd door den patroon en een bedien de. De man vluchtte langs de Stadhou derskade de Pijp in, doch het gelukte niet hem te achterhalen. Tijdens de vlucht bood een man, die een uniformpet droegen waarschijnlijk gemeentewerkman is, aan den vluchteling per fiefs na te gaan. Noch van den vluchteling, noch van den gemeentewerkman die hem zou vervolgen, heeft de politie aan rle Stad houderskade, bij wien aangifte is gedaan, iets vernomen. De politie zoekt thans den vluchteling en den achtervolger, van wien zij na tuurlijk graag de resultaten zou verne men. Plet spoorboekje. In het vervolg zal het spoorboekje waarschijnlijk alleen aan jde stations verkrijgbaar zijn. Dat is ten minste het vermoedelijke gevolg van den maatregel der Nederlandsclie Spoorwegen den ver koopprijs van het boekje, ondanks dat het weer 32 a 48 bladzijden dikker wordt, op 25 cents te blijven stellen, maar dan ook wederverkoopers geen ra bat meer te geven. Den boekhandel, die ondanks dat hij op den verkoop niet verdient, het boek je verkoopen wil, zal het natuurlijk ge leverd worden. Deze maatregel is echter een leelijka strop voor de straatverkoopers, die ge kegeld, als het- spoorboekje verscheen, een aardig centje er aan verdienden. o De verblindende verlichting van rijwie len. In verband met een bij het depar tement van Waterstaat ingekomen adres -wordt nader onderzocht, of aanleiding bestaat om te bevorderen, dat in het ■Motor- en Rijwielreglemetnt een voor schrift wordt opgenomen, waarbij ook aan wielrijders het voeren van er n ver blindende verlichting zal worden ver boden. Door den brein gegrepen. Bij Gent werd een melkverkooper die op zijn hondenkar reed, door een trein gegrepen en gedood. Een zijner honden werd eveneens gedood. Schip verbrand. Men seint uit Cacaraa. dat het s.-s. „Coquivaeao" door brand is vernield^ in den omtrek van l'imta Carnaco in Bolivia. Er zijn 8 personen omgeko men. Een petroleumschip heeft de ove rige opvarenden gered. Botsing met doodelijken afloop. In de buurt van Moll bij Antwerpen is een wielrijder tegen leen motorrijder gebotst. Deze laatste viel en was op slag dood. Past toch op uw kleine kinderen. Te Lemberg werd een 5-jarig knaap je dooï/e :en 12-jarigen scholier in -*a.n trappenhuis gelokt. Hier wierp de jon gen het kleine kind een strop om den hals en hing hem op aan den trapleu ning. Toevallig het huis betredende men seden konden het kind nog redden De jeugdige beul wordt door de politie ge zocht. Nog steeds aardschokken in het na bije Oosten. Hit Angola ™*cid.t gemeld, dat in het rayon Srn'rna Maandagavond weer zwak- ke en ook sterke aardschokken zijn waar genomen, die echter slechts van korten duur waren en naar het schijnt geen noemenswaardige schade hebben aange richt Volgens offioieele mededeelingen zijn er in het geheel, behalve Smyrna en Torboli, 18 dorpen door aardbevin gen geteisterd. Van de 2000 huizen zijn er 1700 ingestort, waarvan alleen in Tor boli ruim 1500. Ernstig motorongeluk. Een architect kwam op zijn motor in de buurt van Golonnowski in Bo ven Silezië in een bocht zoo ongunstig tegen een brugleuning terecht, dat hij zelf een erstige hersenschudding kreeg, aan de gevolgen waarvan hij is overle den, ((terwijl een op de duo zittende postbode in een wijden boog in de ri vier werd geworpen en verdronk. 9e 62 23a 489 Woensdagavond G uur hoopt, in de Ned. Ilerv. kerk op te treden de beroe pen predikant Ds. Roobold van Wijk aan Zee Door de stemgerechtigde lidmaten werd tot lid van het college van Nota belen. deer Ned. Herv. Gemeente alhier be noemd de heer A. Kolff. 2e Faaschdag had alhier een onge luk plaa.ts, dat nog bijzonder goed is afgeloopen. Toen mej. N. de straatweg over wilde steken, gezeten op haar fiets, kwam zij te vallen, juist toen ven auto aan kwam rijden. De chauffeur, die direct krachtig remde, kou niet voorkomen, dat hij de fiets misreeddeze werd dan ook totaal vernield. - *-J- „l GIESSEN. Zaterdagmorgen had onder toezicht van prof. Visser uit Wagenin- gen de beproeving plaats van een ruw- oliemotor, geplaatst door den Keer Dek kers te RoozencLaal voor bemaling van de polders Andel- en Giesschensche wei de, Eendeveld en St. Romboutspolder. Aanwezeg waren tevens de besturen van genoemde polders, de heer A. D. v. d. Schans, burgem. van Andel, Gies- sen en Rijswijk en eenige ingelanden. Nadat onder zware belasting Ie mo tor was gecontroleerd, werd te ruim elf uur het scheprad, ingeschakeld en dade lijk werd een geweldige watermassa uit geworpen Door bekisting bracht men het water op boezempeil, maar hierop scheen de motor ten volle berekend te zijn. Volgens de berekening van prof. Visser werd toen per minuut niet min der dan 70 kubieke meter water ver plaat s1 De machineloods alsmede maohinisten- woning staan op de molenwerf van An del- en Giessensche weidepolder, ze zijn gebouwd onder toezicht van den bouwk. de Regt te Sieeuwijk, en vormen een zeer goed geheel. Mettertijd zullen dan ook de molens van St. Romboutspolder en Eendeveld, die nog heden als stillle ^Huigen van dat gewichtige moment, zoo fier het hoofd in de lucht staken, onder de hand des sloopers verdwijnen. Wij hadden nog het genoegen even een ge sprek aan te knoopen met den voorzit ter der bemalingscommissie en vroegen diens oordeel aangaande deze «-combi natie. „Mijn indruk", aldus de heer Colijn,- „is niet ongunstig. Wel zal in de naa ste toekomst een en ander opnieuw moe ten worden geregeld of verbeterd Men zal zich ook moeten aanpassen aan de nieuwe wijze van bemaling en tevreden moeten zijn, wanneer het water b.v. aan het zomerpeil gehouden wordt, maar dit achtte hij bijkomstige dingen Hoofd zaak lijs, dat de combinatie, waaraan als 't ware een geschiedenis is1 verbon den en felle tegenstanders had, een feit is geworden. Na liet onderzoek, dat te ongeveer twaalf uur eindigde, werd den profes sor met zijn Ktaf in de machinisten- woning een lunch aangeboden. WOUDRICHEM. Door afkeuring van de stoommachine voor bemaling van den polder ,,de Oude Ban" werd besloten tot het plaatsen van een ruwolie motor De machinefabriek Dekkers te Roozen daal werd de levering opgedragen en nu een en ander in de oude machineloods' geplaatst was, had Zaterdag door prof. Visser uit Waganingen de beproeving plaats. De bedoeling was heb boezem water op peil te brengen, doch de schut ting hield geen stand, zoodat hiervan werd afgezien. Niettemin kon prof. Vis ser de waterverplaatsing controleeren, doch het resultaat was ons op heden niet bekend. Bij de beproeving was het bestuur van genoemd waterschap, waarvan de hoer C. M. Schaap voorzitter is, in zijn ge heel tegenwoordig alsmede enkele Inge landen.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1928 | | pagina 2