S. D. LANKHÜYZEN Co's BANK Pil nuiniiier m «i! 2 mailen- Schoolartsen. GLANSVERF Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4803 Vrijdag 13 April 1928, WIJ ME A. BAAI JENS, A. Verschuur-Baert Int- Telefoon no. 19. Postrekening no. «152Ö. VAN DE SCHEEPSWERF VAN DE N.V. SCHEEPSWERF EN MACHINE FABRIEK, WED. J. L. CEUVEL, AAN DE HOOGTE KADIJK TE AMSTERDAM, liep een van de nieuwe groote veerponten voor de gemeente Amsterdam van stapel. De stapelloop. □ezzzsac Vermouth St Julien Mistella Bisschop Meiwijn enz. Prima kwaliteit! BOTERMARKT 88, HEUSDEN. Jaarvergadering van de Eierver- eeniging «Drongelen en Omstre ken gebonden op Woensdag 4 April 1928. in hótêl Heessels te Dassen telef. no. is Raamsdonksvesr. AGENTSCHAP VAN DE AMSTEKDAMSCHE BANK A'DAM Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen. Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK., öHT" Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie T. BOONSTRA Prima, zuiver bereide in bussen van Vs en 1 Kilo. Droge Verf Vensterglas Lakken en Vernissen. Verfkwasten Penseelen. Behangselpapieren. DROGISTERIJ HEUSDEN, Wittebroodstr. 52 Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIIDAGMIDDAG Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1 25, en franeo per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1 6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Adeertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. '>v\. "1 Het belang van geneeskundig hooitoe- ziclit wordt door niemand meer ontkend Slechts enkele kleine groepjes der bevol king van ons land voelen zich bez\vaard, omdat een verplicht geneeskundig onder zoek van overheidswege van de school kinderen inbreuk zou maken op tL- ou ders, die dè natuurlijke verzorgen.' van liet kind behooren te zijn. Daartegen wordt opgemerkt dat geneeskundig schooltoe zicht niet alleen het kind, dat onder zocht wordt, ten goede komt, ma,.r indi rect ook de andere kinderen, waarmee het op school te zamen is. Bij het geneeskundig schooltoezicht is hoofdzaak een geregeld onderzoek hij de schoolgaande jeugd naar het voorkomen van tuberculose, opdat die gevreesde ziekte ontdekt worde, wanneer het ziek teproces nog in den aanvang is en de ziekte nog afdoende kan worden bestre den. Voorts is van belang een periodiek onderzoek met betrekking tot gezicht-, scherpte, hardboorendheid, adenoïde ve getaties en huidziekten, allemaal ziek ten, waarvan, indien ze tijdig ontdekt worden, de ernstige gevolgen voor het ge- heele verdere leven nog veelal kunnen worden voorkomen. Hoeveel volkskracht! gaat verloren doordat, zonder dat de ou ders er zich van bewust zijn, e> n kwaal voortwoekert, totdat het te laat is! In stelling van een geneeskundig schooltoe zicht is derhalve een maatregel van be zuiniging; immers, volkskracht, dat is maatschappelijk vermogen, wordt behou den. Ook kan langs den weg van het schooltoezicht liet uitzenden van zieke of zwakke kinderen naar koloniehuizen, en herstellingsoorden worden geregeld. Hoe is een en ander in eene kleine ge meente practisch uit te voeren? We stel len de vraag slechts voor kleine gemeen ten, omdat we in de buurt geen groote gemeenten hebben. En dan dient -het toezicht vooreerst te omvatten het on derzoek van alle voor het eerst, op, school komende kinderenvervolgens op geregel de tijden, voor zoover noodig, he', onder zoek der op school zijnde leerlingen. Daartoe bezoeka de schoolarts iedere school, waarover zijn toezicht zich uit strekt, ten minste eens in de drie maan den. Geeft het onderzoek den schoolarts' aanleiding om geneeskundige behandeling van een leerling wenschelijk te achten, dan doe hij hiervan mededeeling aan liet hoofd der school en deze geve monde ling of schriftelijk kennis aan de ouders. Tevens dient de schoolarts b.last te worden met liet onderzoek naar de ge zondheid van het onderwijzend personeel j terwijl van niet minder belang is het toezicht op de hijgiënische inrichting [van de schoolgebouwen, van de schoolmeube- len gn van de leermiddelen. Het concept Roomsch- Katholiek Ge- mecnteprogram wijst op de wensclielijk- heid van aanstelling van schoolartsen, ook voor de Bijzondere scholen Maar niet alleen van Roomsch-Katholieke zij de, doch evenzeer door andere politieke partijen, wordt het aanstellen van school artsen aanbevolen als zijnde een maat regel van Volksgezondheid bij uitnemend heid. Wilde men in iedere kleine gemeente een geneeskundig schooltoezicht in opti ma forma instellen dan zou zulks1 aan de gemeente op eenige duizenden guldens komen te staan, wat natuurlijk waan zin zou zijn. Maar wat wyel in iedere klei ne gemeente kan is het 4 maal per jaar laten onderzoeken van alle ter school gaande kinderen en dit zou reeds een belangrijke stap in de goede richting zqn. Laat dit nu eens kosten b.v. 80 cent per kind dan zou het groote voordeel van gezondere kinderen ruimst hoofs op wegen tegen de geringe kosten, die het onderzoek met zich brengt. Het rapport dat een controleerend schoolarts van zijn bevinding m bij zijn schoolbezoek behoort uit te brengen op dooT de gemeente verstrekte formulieren of kaarten, moet door hem worden toege zonden aan een exemplaar aan het Gemeentebestuur; een exemplaar aan de ouders van het lijdend kind een exemplaar aan het hoofd der be trokken school. Vooral het- rapport van de ouders is van groot belang te achten. Nog al te veel wordt door tal van ouders, vol gens verklaringen van dokters, t wei nig aandacht geschonken aan soms schijnbaar lichte of nietige kwalen of gebreken, waarmee het kind behept is. leiten, die, al mogen ze te betreuren* zijn, daarom niet minder waar zijn of verdoezeld mogen worden. De bewering dat de ouders zelf moeten zorgen voor de gezondheid hunner kinderen moge een ideaal zijn, de praktijk logenstraft ten eenenmale dit ideaal door verregaande zorgeloosheid van de zijde der ouders, eene zorgeloosheid die voortspruit niet zoo zeer uit gebrek aan liefde tot of be langstelling in het kind, dan wel uit in geroeste verkeerde vooroordeelen, die tot opvattingen leiden als deze: „het zal vanzelf wel overgaan"of erger nog „dat de ziekte of kwaal juist bevorderend is voor de gezondheid." In het waarachtig belang der Volksge zondheid in de ruime beteekenis van het woord, is hier naar onze bescheiden mee- niog, dan ook voor de overheid eene zeer gewichtige taak weggelegd, die door eene jaarlijksehe geringe uitgaaf niet als te bezwaarlijk mag worden aangemerkt. terken is, dat hoewel geen grooter aantal leden er toch aanmerkelyk veel meer eieren zijn verzonden. We voerden aan ter veiling Rotterdam, Dir. Pi.o!en kipeieren 637200 eendeneieren 39000 ganzeneieren 1663 kaikoer eieren 337 welke in totaal f41.720.36 hebben opge bracht. De Voorzitter wil nog even opmerken, de eieren vooral helder en rietjes af te leveren. De afdeeiing Drongelen levert gemiddeld Vi» van het totale aantal op deze 11 veiling. De veiling begint omstreeks uur, doch wanneer onze eieren sa De waarnemend Voorzitter, de heer G. Branderhorst uit Eethen, opent deze druk bezochte vergadering en maakt bekend, dat de Voorzitter verhinderd was tegen woordig te zijn. Spr. zei, 't voor hen zoo gewaagd was, zoo ver buiten het centrum te vergaderen, doch daar Dussen tegenwoordig zoovele leden telt, was men hiertoe overgegaan en 't deed spr. genoegen te zien dut de opkomst zóó groot was, dat het flinke groote vergaderlokaal nog haast te klein bleek. Spr. heet allen welkom en dankt voor de opkomst, vooralde danoesleden, welke in zoo'n groot aantal aanwezg waren en daaronder nog wel die zoo ver af wonen. Dan zegt spr., dat het voornaamste punt der agenda is, dat een ervaren spreker, n.l. de WeiEd Heer Boshouwers, ons 't een en ander omirent de kippenhouderij zal vertellen, en heet ook dezen van harte welkom en zegt de aanwezigen dat de heer Boshouwers speci aliteit is in pluimveeteelt. Hierna worden de notulen onveranderd goedgekeurd. Eveneens de rekening over 1927, welke sluit met een cadeelig slot van f 29 35. Dan o gt jaarverslag 1927 waarbij de Ster. mededeelt, dat het een verblijdend Worden geveild, weten de koopers dit pre cies, in hoofdzaak daarom omdat ze weten dat, wy sieeds versche eieren brengen. De h> er v. Wijk vraagt, welke veiling biengt in doorsnee 't meest op, Venlo of Rotterdam Voorzitter. Dit blijft vrijwel gelyk, doch naar Venlo zou rnen nog al wat meer reis- en onkosten ktijeen. Verder 2egt spr. niet één klacht te hooren over onzen eierophaler de heer Van Hemert en prijst deze voor diens trouw en eerlijk op halen en wegen (luid applaus). Ook onzen Secr. komt echter een woord van lof toe voor diens activiteit en correcte handelingen waarvan spr. eenige voorbeelden met be trekking op geldzaken aangeeft, waarna wederom een luid applaus volgde. Hierna wordt de heer J. A. van der Schans bij acclamatie herkozen als bestuurs lid. Thans komt het woord aan den heer Boshouwers uit Lent. Spreker begint met te verklaren, dat het hem genoegen doet, zoovele aan wezigen te zien en heet allen welkom, vooral ook de dames, waaraan in de meeste gevallen onze kippen zyn toevertrouwd. Spr. wil beginnen met het voornaamste, n.l.de huisvesting. De winst in het kippenbedryf leveren de eieren in den winter. Wanneer de nachten 15, 16 tot 17 uur duren, brengt de kip meer dan de heift van het leven door in het hok, zoodat dient te worden gezorgd voor goede huis vesting. De eischen zijn in de 1ste plaats: alle luxe vermijden, in een net eenvoudig hok leggen ze net zooveel als in een mooi hok. Het hok niet te groot, docb ook niet te klein. Hebt u een hok voor 100 kippen en maar 40 er in, is het veel te koud, doch een hok voor 100 met 200 er in is te benauwd. Op welke manier is een hok doelmatig. Voor 4 kippen zwaar ras, 5 kippen licht ras per 1 M2. voor dag- en nachthok is voldoende en goed. Wanneer men zich hieraan houdt zal de leg zeker niet achter uitgaan. Riet met sluitpannen zijn volgens spreker de beste dakbedekking. Het hok moet men zoo bouwen dat er veel licht en lucht in komen. Lucht geeft leven, veel licht daar ze anders by regen achtig weer in den winter zoo gauw schou- der aan schouder gaan zitten, en dan spoedig gaan suffen, en bij voldoende licht in het hok houdt ge er de beweging in. Het hok moet men zoo mogelijk steeds met, de voorzijde aan den zonkant hebben, 't is net als in onze kamers, heeft de morgen zon er maar een paar uur in geschenen dan blyven ze den geheelen dag fiisch. Dus de voorkant van het hok naar het Zuid-Oosten. Dicht by een varkenshok hoort een kippenhok niet thuis, daar men dan meestal vuile eieren zal leveren, de kippen zyn toch al zoo geneigd in vuil te krabben en te zoeken. Het hok moet echter niet alleen verlicht zyn maar ook droog. Wanneer het hok op een laag nat gedeelte staat zal men in den winter de kippen niet aan den leg houden. Hierna wordt besproken wat het beste is hokken van steen of wel van hout. In 't Land van Cuyk zegt spreker heeft men steenen hokken, want hadden ze houten dan worden de kippen weggehaald, doch de voorkeur verdient een houten hok of van steen, doch dan spouwmuren, daar muren soms al een paar dagen tegen nat weer zeer uitslaan en nat worden en daar door in een steenen hok spoedig een graf- lueht ontstaat. Bij houten hokken moet men duimsche planken nemen daar de vorst er dan niet door kan, doch onderaan beton of zware planken, daar anders spoedig spleten te voorschijn komen en dan trek en tocht ontstaat. De bodem van hokken op lagen grond is het best een harden bodem te nemen beter dan een lossen, b.v. kolengruis met wat cement is goed. In Amerika en Engeland vindt men byna uitsluitend houten bodems wat wel het beste was, doch nog al duur komt, 't is zaak te zorgen dat de bodem zoo droog mogelijk is. De ramen zoo laag aan den grond b.v. tot 25 A 30 cM. daarboven doch ook bovenaan ramen daar dan de vloer achterin ook beschenen wordt, breedte der ramen is dan niet zoo erg, en vooral veel ventileeren in een kippen hok is noodzakelyk, frissche lucht is voor naam voor kippen maar vooral voor kuikens. De mestvloer moet 80 k 90 cM. boven den grond zyn. De kippen moeten allen even hoog zitten, dus de zitstokken terzelfde hoogte, daar de kip feitelijk af komstig is uit de Tropen en gewend te rusten in de boomen wat een aangeboren natuurverschijnsel is. Ze zal steeds trachten zoo hoog mogelijk te zitten, dus daarom allen even hoog daar ze anders zullen gaan vechten om de hoogste plaats, de afstand moet bedragen 40 cM. Legnesten moeten niet te laag bij den grond zyn, zoodat ze vuil in 't nest kunnen scharreleu als er soms een op het nest zit. Het nest moet zoo hoog zijn dat de kip er in kan kijken, niet alle kippen kunnen 't altijd met eikaar vinden en kan wanneer ze ziet dat hare vijandin op het nest zit dan doorgaan, waardoor men voorkomt dat ze soms terecht komt op het nest van haar vijandin en dan gaat vechten, waarbij eieren stuk gera ken. Hue rustiger de kippen zitten hoe beter, daarom moet een zitstok ook 5X6 cM. breed zyn, en by lange zitstokken deze nog steunen, daar ze anders schudden als er een gaat verzitten. Alles moet echter los zijn in een kippenhok, 20odat 't nu en dan schoongemaakt kan worden. Een hok behoeft ook niet zoo duur te zyn, voor 100 hoenders kost het onge veer f250 f275.— k f300,— door den timmerman gemaakt, wat dus dan voor één kip kost hoogstens f 3. Wanneer diphteritus uitbreekt onder uw kippen, draait ze den nek om want dan is het een paar maanden sukkelen, en is de winst toch al verdwenen en men voor komt misschien nog uitbreiding Van jonge kippen moet men voor 1 Februari 30 eieren geraapt hebben anders is het mis. Men kan een kip gerust laatst October opsluiten en niet meer loslaten voor half Februari, doch dan die eieren niet voor broeden bewaren, doch uitsluitend voor de consumptie. Wanneer de nachten langer worden dan 13 uur moet men ze voeren bij kunstlicht. Het jaarlegcijfer zal wel niet veel hooger zijn, doch men raapt dan in den winter als ze duur zyo. Het hok vooral ook op tijd schoonmaken en in creulin of carbolineum zetten. Dat in Gelderland veel moderne hokken zijn en wordt gevoerd by kunstlicht, kan men zelfs wel merken aan den aan voer op de mijn, n.l. Roermond is de grootste en heeft in den zomer soms een aanvoer van 6.000.000, doch in den winter heeft Arnhem de meeste aanvoer. Men kan lichte of zware rassen hou den, doch voor 't voordeel beter de lichte, daar deze wat vlugger zijn uitgegroeid. Voor zware rassen is de beste broei» tyd van 15 Maart tot 15 April, voor liehtere 15 April tot 15 Mei, zoo ook voor de Witte Leghorn. By aanschaffen van kuikens moet men er minstens drie keer zooveel bestellen als men denkt er ie kunnen gebruiken. Hierna bespreekt spr. de verschillende kunstmoeders, n.l. Bad-, Caroussel- en kachelkunstmoeders en licht hiervan de voor- en nadeelen verder toe en bespreekt de noodige ruimte voor de verschillende kunstmoeders. Het luid applaus bewees, dat allen zeer ingenomen waren met deze lezing. De heer Branderhorst (voorz.) dankte hierna de leden voor hunne aandacht en den spr. den WelEd. Heer Boshouwers voor zijn raadgevingen. Nadat nog eenige vragen gesteld zyn en beantwoord, gaat men over tot verloting. De heer Boshouwers maakte het bestuur bekend ook een broedsel witte leghorn be schikbaar te stellen, welke gecontroleerd, 225 eieren hebben gelegd. De heer Merison uil Genderen, stelt ook nog 5 broedsels eieren witte Leghorn ter beschikking, zoodat in bet geheel 56 broedeieren, twee kunst moeders en 5 koppel jonge hennen van 5 stuks zullen worden verloot. De prijzen vielen ten deel aan 1 broedsel eieren W. Sakes, J, v. d. Stelt, Nic. Schilders (van Meiresonne), A. van Wijk, A. Kra mer, allen te Eetben Joh. Burghout, Joh. de Raad, H. Redeker, M. Burghout, M. Verbaan, J. Muskens, Wed. P. Lankhaar(van Meiresonne), C. Schelle (id.), A. Vos, Jac. Heymans, W. de Graaf (van Boshouwers), C. Lankhaar Wzo., C. Lankhaar, A. H. Miilenaar v. Herwijnen, allen te Meeuwen A. van Boxtel, C. Schallen, Fr. Meyers, A. Heessels, J. verhoeven, P. A. Dekker,

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1928 | | pagina 1