Derde Blad NO 4805 voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat an de Bommelerwaard. Plaatselijk Nieuws BEHOORENDE BIJ HET HEUSDEN. Voor de a.s. kermis, die alhier gehouden zal worden van 13 tot en met 17 Mei, hebben de navolgende ver- makelijkheden ingeschreven Koek- en suikerkraam. Lucbtschommel. Schiettent en Hoepla. Gebakkraam. Zweefmolen. Palingkraam. Bioscoop. Palais Theater. Galanteriekraam. Autodrohcue. De streDge nachtvorsten hebben al vele landbouwers in den omtrek teleurge steld, doordat er van hun al veel vroege aardappelen, die reeds boven den grond stonden, bevroren zijn. AALBURG. Dinsdag, 24 April, hoopt de heer Schoonderbeek uit Ermelo, des avonds om half zeven in de Ned. Herv. Kerk alhier op te treden. ANDEL. De verkoop van het Enoma- bloempje heeft bier opgebracht f 30.83j. CAPELLE. By de j.l. Zaterdag gehouden aanbesteding der coöp. stoomzuivelfabriek »De Toekomst* alhier, onder architectuur van het technisch bureau Martens en Kramer te Oosterhout, werd als volgt ingeschreven Firma Michaël en Zoon te Kaatsheuvel f7075 J. Quirjjos te Capelle f 6900. C. Michaël te Vrijh. Capelle f 6648. Het werk is aan den laagsten inschrijver gegund. Naar men ons mededeelt zal het muziekgezelschap «Sirena« alhier deelnemen aan het concours, hetwelk 2e Pinksterdag zal worden gehouden te Dordrecht. DRUNEN. Veiling Appelen Goudreinetten II Bellefleur II Peren Juin Sjalotten Spinazie Slavellen Witlof II Sla II Bloemkool id. II Komkommers III Rabarber Keelen van 19 April, p. K.G. ct. 10—22 19—22 12-14| 16-20 20-22 14—16 13—15 6-12 15—22 5—11 per stuk 5—8 2—4 25—32 16—23 3—4 per bos 6—7| 11-2J DOEVEREN. Zondag 15 April werd des voormiddags door de consulent Ds. Huijgens uit Heusden, de nieuwe predikant, Os. Pots, tot zyn dienstwerk ingeleid met een predikatie naar aanleiding van Lukas 24 36. Na de prediking richtte de con< sulent zich eerst tot de gemeente en den kerkeraad van Doeveren, om zya oprechten dank uit te spreken voor alle medewerking gedurende bijna 6 jaar ondervonden om daarna Ds. Pots het welkom in zyu ge meente toe te roepeo. 's Middags was er veel belangstelling bij de intrede. Aanwezig waren de predikanten Van den Berg uit Eethen, Van der Hor^4 van Genderen, Louwe Kooymans van Baard wijk, Ossewaarde van Vlijmen, Hagen van Helvoirt, Klaassen van Veghel. Ds. Pots had als tekst gekozen 1 Tim. 1 15. Na het zingen van Psalm 89 7 en 8 sprak Ds. Huijgens den nieuwen leeraar, mede namens de Ringcollega's nogmaals toe, ter- wyl ook de predikanten Ossewaarde en Hagen als vroegere predikanten van Doe veren het woord voerden. RAAMSDONKSVEER. Onze oud-dorps genoot, de heer L. C. Vogel, werd benoemd tot leeraar aan de C. A. M. School te Batavia. Tot bestuurslid der Chr. School, vacature ontstaan door het vertrek van den heer J. P. v. DongenTorman, werd ge kozen de heer J. G. Lankbuyzen Pz. Tot Hoofd der Chr. School te Groenenkan werd benoemd de heer Stoffels, Hoofd der Chr. School op Raamsdonkdorp. Een zoontje van v. L., werd door een door hem naar huis brengend paard doodgeslagen. SPRANG, De heer P. D. Netten heeft zyn ambt, als kerkvoogd bij de Ned. Herv Gemeente alhier, neergelegd. Meer dan 22 jaren heeft hij op accurate wijze de finantiën der kerk geregeld. SLEEUWIJK. Waren eerst de boeren van meening dat de winter voorbij was en de beesten in de weide gebracht, thans door het gure weder, zijn wederom vele beesten naar de stal gehaald, wat dan ook weer een schadepost beteekent. WAALWIJK. De uiltsag der op 18 April gehouden stemming ter verkiezing van een lid der afd. Klelnbedryf der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Langstraat ter voorziening in de vacature, ontstaan door het overlijden van B. J. Hoevetaars, Dongen is Van Beurden te Dongen, 60 Jansen te Geertruidenberg, 127 J. W. Nobelen te Dongen, 35. Respectievelijk verkregen de heeren Van Beurden, Jansen en Nobelen te Waalwijk, 13 en 6 stemmen Loon-op-Zand, 10, 2, 0 Dongen 22, 1, 21Waspik 4. 37 1 Raamsdonk 3, 64, 2 Drunen 3, 0, 0 Heusden 4, 0, 2 Made 0, 18,1 Dussen 1, 4, 2. De heer Jansen te Geertruidenberg is gekozen. WASPIK. Het gezin van den heer G. Z. werd Woensdag vermeerderd met de geboorte van een drieling (2 jongens en 1 meisje). Moeder met kinderen maken het, naar omstandigheden, zeer goed. Het aantal leerlingen aan de R.K. Bijzondere Jongensschool bedroeg op 1 April 204, aan de R.K. Bijzondere Meisjsschool 177 en aan de Chr. Byz. School 67. WERKENDAM. In de plaats van den heer Kleijn is tot assistent aan de U.L.O. school alhier benoemd de heer A. A. Huis man te Dordrecht. Woensdag 25 April a.s. zal door den ontvanger der dir. belastingen var 1012 uur in de Nutszaal voor de laatste maal zitting worden gehouden voor het verkrijgbaar stellen van de prov. wegkaarten. De Chr. Gem. Zangvereeniging »Soli Deo Gloria*, directeur de heer A. G. van Duist, zal op Hemelvaartsdag deel nemen aan het te Beuzelaar (U) te houden concours. De vereeniging zal uitkomen in de 4e afdeeling. Door J. P. alhier, is by de politie te Rotterdam aangifte gedaan dat zekere D. E. f 25 van hem heeft gestolen. Voor een gevulde zaal gaf de Gem. Zangvereeniging »U. d. I.« Woensdagavond een goed geslaagde uitvoering. Na het openingswoord van den Voor zitter, den heer J. H. Recourt, werd een aanvang met de afwerking van het program gemaakt. Hoewel alle nummers uitstekend voldeden, mag wel afzonderlijk genoemd worden Vineta van Frans Abt. Op ge voelvolle wyze werd dit nummer vertolkt. Om O Pepita werd hartelyk gelachen. Goed werd opgevoerd het tooneelstuk »een groote nulc, blijspel in 3 bedrijven. Dit stuk was goed ingestudeerd en werd door allen keurig gespeeld. Een geannimeerd bal sloot dezen goed geslaagden zangavond. Door eenige dams in onze gemeente zullen gelden langs de huizen worden in gezameld, voor het Nat. Huldeblyk voor H.M. de Koningin-Moeder. WIJK. Den 6e Mei a.s. hoopt onzen geachte predidikant, Ds. J. G. C. Gobius du Sart, den dag te herdenken, dat Z.E. voor 40 jaren het predikambt aanvaardde. Door Kerkvoogden en Notabelen worden ernstige pogingen in het werk gesteld om dien dag, voor den leeraar en de gemeente, tot een onvergetelijke te maken. Bij de gisterenavond gehouden stemming voor twee schaarmeesters, af tredend de heeren A. C. Bouman en D. Sluymere, werden deze met overgroote meerderheid van stemmen herkozen. Tot tellers werden gekozen de heeren B. v. Loon, Aart Vos en Joh. Millenaar Hzn. De aftredende tellers L. v. Tilburg en W. v. Helden hadden zich niet herkies baar gesteld. Ook in deze gemeente heeft zich, onder Voorzitterschap van Mevr. v. Doveren, een comité gevormd om inzameling te houden voor de aanbieding van een hul deblyk aan H.M. Koningin Emma, by de gelegenheid van de herdenking van het feit, dat zy voor 50 jaar, als echtgenoot van wijlen Z. M. Koning Willem III, in Neder land is gekomen- De volgende week zal door verschillende jonge dames, met gesloten busjes, een collecte door de gemeente worden gehouden, terwyl er a.s. Woensdag en Donderdag tusschen 24 nar gelegenheid zal bestaan voor alle vrouwen en meisjes boven de 15 jaar, om op de Gemeente-Secretarie hare handteekening te plaatsen op een lijst, die bij het huldeblyk zal worden gevoegd. Vergadering van den Raad der ge meente EETHEN, op Donderdag 19 April des voorm. 9 uur. Voorzitter: EdelAchtb. Heer D. F. Brune Secretaris: WelEd. Heer D. A. v. d. Schans. Aanwezig zijn alle leden als de Voor zitter de vergadering opent en de Secre taris het formulier-gebed leest. Op de vraag van den Voorzitter of een der heeren ook op- of aanmerkingen heeft op de thuisgezonden notulen zegt de heer v. Buuren dat hij tot zijn vreugde moet erkennen, dat hij in verband met deze notulen en die van vorige vergade ringen, niet kan merken, dat de ge meente in dit opzicht afzakt, maar toch had spr. gaarne gezien dat beter was uitgekomen,- wie tegen de vaststelling der vorige notulen hadden gestemd. Verder laat men spr. in de notulen zeg gen, dat hij dacht dat de hoofdambte naar van de gemeente er alleen is om vergaderingen te leideu, tractememt op te strijken en stukken te teekenen. Spr. heeft dit niet gedacht, maar juist be treurde hij het zoo, dat de Voorzitter zoo iets heeft gezegd. Verder had spr. niet gedacht dat de samensteller der notulen een bijbelwoord een spreek woord zou hebben genoemd. De Voorzitter zegt van het hoofdbe zwaar van den heer v. Buuren om uit te doen komen, wie tegen vastelling der notulen hebben gestemd, nota te zullen nemen. De notulen worden hierop vastgesteld. Ingekomen stukken. Schrijven van het gemeentebestuur van Heusden, waarin wordt medegedeeld dat in die gemeente, in den afgeloopen winter een Landbouwcurcus is gehouden waaraan door 6 leerlingen uit de ge meente Eethen is deelgenomen. De ge meente heeft daarvoor gratis een lokaal beschikbaar gesteld, krijgt niets voor het verstrekken van vuur en licht, terwijl voor het schoonmaken van het lokaal slechts f10 wordt vergoed. De totale onkosten voor dezen cursus bedragen f46.91 en nu acht het gemeentebestuur van Heusden het billijk, dat de gemeenten waaruit leerlingen dezen cursus hebben gevolgd, in deze kosten bijdragen in verhouding van het aantal leerlingen dat den cursus heeft meegemaakt. Voor de gemeente Eethen wordt dit voor de 6 leerlingen een bedrag van f 13.84. Verzocht wordt dit bedrag beschikbaar te stellen. De Voorzitter zegt, dat dit schrijven eerst pas is ingekomen en dus niet door B. en W. is besproken. Hij voor zich acht het verzoek evenwil billijk en wil daarom voorstellen, wijl ook verzocht wordt, met het oog op begrotingswij ziging, een spoedig antwoord te mogen ontvangen, thans te besluiten dit kleine bedrag beschikbaar te stellen. De heer v. d. Beek meent dat een dergelijken cursus geheel door Rijk en Provincie wordt gesubsidieerd. De Voorzitter antwoordt dat dit wel zoo is, dat evenwel voor de gemeeDte, waar een dergelijken cursus wordt ge geven, altijd kleine onkosten overblijven. De heer v. d. Beek zegt, dat een ge meente, die een dergelijken cursus heeft gehouden, dit naar zijne meening op prijs moet stellen en deze kleine kosten zelf behoort te betalen. De Voorzitter is het hiermede niet eens. De bewoners van de buitengemeen ten, die hoofdzakelijk uit landbouwbe volking bestaan, hebben veel meer be lang bij een dergelijken cursus als de bewoners van de gemeente Heusden. Getroost deze zich de kosten een cursus te doen houden, dan is het naar spr. meening billijk, dat de buiten gemeenten daaraan bijdragen met onge veer f2 per leerling,die uit die gemeente den cursus hebben gevolgd. De heer v. d. Beek vraagt of het den Voorzitter ook bekend is of de leerlingen ook een klein schoolgeld betalen, is dit niet zoo, dan meent spr. dat het meer op den weg van deze leerlingen ligt, in de kosten bij te dragen dan wel van het gemeentebestuur. Het bedrag is niet groot dat is zoo, doch het gaat ook sPchts over de billijkheid. De Voorzitter is het niet bekend of de leerlingen ook iets betalen. De heer de Bruijn zegt hierop dat de leerlingen een bedrag van f2.50 hebben betaald. De heer v. d. Beek heeft, als dat zoo is, verder ook geen bezwaar het gevraag de bedrag beschikbaar te stellen, waar toe met algemeene stemmen wordt be sloten. Verzoek van de wed. Verdoorn op de Kleiberg om aangesloten te worden aan het electrisch net. Dit adres is in de vorige vergadering aangehouden. Adressante heeft reeds vroeger verzocht aangesloten te worden, doch met het oog op de groote kosten van f 800 kon haar verzoek toen niet worden ingewilligd. Thans heeft zij volgens hare bewering de verzekering van de P.N.E.M. gekre gen, dat de kosten van aansluiting slechts f282 zouden bedragen. De Voorzitter zegt dat hij bij de P N. E.M. een onderzoek heeft ingesteld, doch dat hem is gebleken, dat deze bewering niet juist is. De kosten van aansluiting en het doortrekken vanaf de openbare school aan de Kleiberg tot aan de wo ning van adressante zal thans f575 k f625 kosten. De afstand bedraagt onge veer 300 meter en de kosten bedragen f2 per meter. Nu heeft de P.N.E.M. aan de wed. Verdoorn wel medegedeeld, dat als de gemeente f282 in de kosten be taalt, de PNEM. de verdere kosten voor hare rekening zal nemen. B. en W. zijn echter van meening, dat nu de gemeente haar bedrijf eenmaal heeft overgedaan en zich geheel van de distributie van electriciteit heeft onttrok ken, zij niet op het voorstel moet in gaan en geen kosten meer moet gaan maken voor uitbreiding van het electrisch net. Als men in het eene geval zoo iets doet, zal men een andere aanvraag niet kunnen weigeren. B. en VV. betreuren het dat genoemde weduwe geen electrisch licht krijgt, doch zij meenen evenwel, dat de gemeente daarvoor geen geld meer mag uitgeven. De raad gaat met het voorstel, om af wijzend op het verzoek te beslissen, accoord. Adres van de politievereeniging in het Land van Heusden en Altena, om voor de aanschaffing van een politiehond een subsidie te mogen ontvangen van Vv ct. per inwoner, wat voor de gem. Eethen een bedrag vormt van f 11,60. B. en W. stellen voor de gevraagde subsidie te verleenen. De heer v. Buuren vraagt, wanneer een hond politiehond is, waarop de Voorzitter antwoordt, dat hij dit is wanneer hij is afgericht en hij door een daartoe in het leven geroepen vereen, als zoodanig is goedgekeurd en een di ploma heeft verkregen. De heer Vos is niet tegen het ver leenen der subsidie, doch voelt er meer voor om, aangezien de gemeente een politieman bezit die reeds eerder een politiehond heeft gehad, deze subsidie te verleenen voor de aanschaffing van een politiehond, de gemeente zal er dan meer aan hebben als wanneer het sub sidie verleend voor een hond buiten de gemeente. De Voorzitter zegt, dat hij van den veldwachter Van der Pol wel heeft be grepen, dat hij in een dergelijk geval om het dubbele zou vragen, bovendien zal deze dan geen afgerichten hond aan schaffen, doch een hond die nog afge richt moet worden en waarvan men dan moet afwachten, of men dan een hond zal krijgen waar men in geval van nood ook wat aan heeft. Spr. staat zelf ook niet zoo erg enthousiast tegenover het verzoekzoolang hij Burgemeester in deze gemeente is geweest en dat is toch al verscheidene jaren, is het nog nooit voorgekomen dat men heeft moeten zeggen, het is jammer dat wij niet in het bezit zijn van een politiehond, wat evenwel nooit is geweest kan voor komen en daar het slechts een ge ring bedrag voor een keer betreft, mee nen B. en W. het verzoek te moeten inwililigen. Met algemeene stemmen wordt hier toe besloten. Brief van Ged. Staten over het buiten de gemeente wonen van den Burgemees ter. De Voorzitter deelt mede, dat hij zich tot de Kroon heeft gewend, met het verzoek om buiten de gemeente woon achtig te mogen zijn. Reeds meermalen heeft spr. getracht huisvesting in de ge meente te krijgen en eenige malen is hem dat ook gelukt, doch tot zijn spijt werd de overeenkomst telkens weer af gebroken. Dit lag ntet aan spreker, doch aan den persoon waar hij was gehuisvesd. Noodgedwongen is hij daarom in Heus den gaan wonen en heeft hij nu aan de Kroon verzocht in Heusden te mogen wonen. Spr. vraagt nu dan raad daartoe ook toestemming te willen verleenen. De heer Lankhaar verklaart zich hier voor, alle andere heeren tegen. De Voorzitter zegt, dat hij niet andere had verwacht, hij zelf is er ook tegen, doch de omstandigheden noodzaken hem er toe. De heer v. Buuren heeft gehoord, dat de Burgemeester voor 5 jaar huurt, n.l. de pastorie te Meeuwen en dan toch maar vertrekt. De Voorzitter antwoordt, dat dit eene onwaarheid is. Aanbieding van het verslag van den toestand der gemeente over 1927. Di verslag wordt ter visie gelegd. Wijziging begrooting 1927. Verschillende posten dezer begrooting zijn overschreden, waarvoor de gebrui kelijke af- en overschrijving moet plaat vinden, waartoe eveneens met algemeen© stemmen wordt besloten. Voorstel tot het aangaan eener kas- geldleening. Zooals ieder jaar is de gemeentekas om dezen tijd ledig en het is dan ge bruikelijk een kasgeldleening aan te gaan. B. en W. stellen voor, ook thaüs wed-r te besluiten tot het aangaan eener kas geldleening, groot f I2OOO rentende 5 pC( met de bedoeling dat niet meer zal worden opgenomen als noodig is. Met algemeene stemmen wordt over eenkomstig dit voorstel besloten. Wijziging van de verordening op de heffing van opcenten R. I. B. De Voorzitter deelt mede, dat de hef fing van de R. I. B. is herzien en vei- laagd en dat de gem. belasting voor dit jaar nog niet verlaagd kan worden Om nu hetzelfde bedrag te krijgen is hei noodig de opcenten te verhoogen va'. 100 op 125. Dit behoeft niemand den schrik op het lijf te jagen, want deie verhooging komt hierop neer, dat men voor de gemeente hetzelfde bedrag moet betalen als het vorig jaar, terwijl de Rijksbelasting lager is en men per slo dus minder betaalt. Spr. toont dit mm een voorbeeld aan. Vaststelling van het percentage voor de G. I. B. B. en W. stellen voor hei percentage op hetzelfde bedrag, nl 5°/0, te bepalen als het vorig jaar. De raad gaat met dit voorstel accoord De heer Donken zegt dat de gemeente een van de 60 gemeenten van dt 1100 is, die ons land telt, die nog het pri ac tieve belastingstelsel hee:t Hij zag gaarne, dat B. en W. een onderzoek instelde) naar de mogelijkheid om ook hier hm progessieve stelsel in te voeren. De Voorzitter belooft aan dit verzoek gevolg te zullen geven. Verzoek om een voorschot ingevolge de Landarbeiderswet. De Voorzitter deelt mede dat G v. Sticht in B Broek een woning met een stukje grond wil koopen en vraagt daar bij geholpen te worden door middel van de Landarbeiderswet. Adressant vraagt een voorschot van f2600. Spr. meent, dat adressant aan alle door de wet ge stelde eischen voldoet, alleen achten B. en W. het bedrag van f2600.te hoog aangezien de woning door hen slecht is geschat op f2500.zoodat naar hunne meening niet meer dan f2uü© kan worden verstrekt. De heer Vos merkt op dat de woning- goed is en er een stukje land van 2o are bij behoort, de schatting op f-500 is zeer zeker aan den lagen kant, zoodal er naar zijne meeniDg niet het minst© bezwaar tegen bestaat een voorschot van f 2000.te verleenen. De raad gaat met algemeene stemmen met het voorstel van B. en W. accoord. Verzoek tot verkoop van grond aan den Genderschen dijk. De Voorzitter deelt mede, dat van W. v. Dijk, inwonende bij J. v. d. Mooren, een verzoek is ingekomen om hem op den Genderschen dijk een stukje bouwgrona met 100 meter tuingrond te willen ver- koopen om daar een woning te bouwen. Spr. acht het gewenscht, dit punt in besloten vergadering te behandelen. Naar aanleiding van het gesprokene in de vorige vergadering door den het Donken over een noodslachtplaats, heef de Voorzitter met den Burgemeester vai. Heusden gesproken. Thans is aan h©: denkbeeld in zooverre reeds uitvoer in j gegeven, dat mijnheer Hilwig opdracht is gegeven, om te informeeren naar de kosten van inrichting van een labora torium. Reeds spoedig is dus waar schijnlijk de oprichting van een derge lijk laboratorium te verwachten. Voorn: behoeft men dan in den zomer bij noud- slachting niet meer zoolang op een even- tueele toestemming te wachten, omdai dan geen opzending meer noodig zal zijn naar Utrecht. Het ligt in de be doeling, dit laboratorium in te richten in de voormalige M.U.L O. school. Ver der heeft de heer Donken gesprok©n, om te trachten in Eethen een dokter te krijgen. Deze kwestie is al meer aan gevoerd, vroeger door het raadslid Smits. De Voorzitter heeft eens geïnformeerd bij de dokters die hier in de gemeente Iftenwsblad ALMKERK. Naar wij vernemen is onze vroegere Burgemeester den E. A. Heer J. W. Egberts (thans te Huize) bevor derd tot reserve kononel der Infantaria. Door het Hoofdbestuur v. d. Ring „Altena" van Herv. Jongver. is thans besloten, den Landag welke alhier met Hemelvaartsdag zou gehouden worden, ze te doen plaats hebben te Andel. Het muziekgezelschap „NooR Ge dacht" alhier, zal aan de Zenlingsdag, welke alhier met Pinksteren zal plaats vinden, hare medewerking verleen n, wat betrefd het muziekale gedeelt Op 27 April a.s. zal alhier op 't Gemeente Secretarie des namiddags' van 2 tot 4 uur door den Rijksontvanger der Directe belastingen, zitting worden ge houden, tot uitreiking van weggeldkaar- ten 1928—29. J.l. Zondag nam. voor een stamp volle kerk Ds. Hakman Gerf. pred. te Drachten afscheid van zijne Gemeente, wegens vertrek naar Almkerk waarvoor zijne Eerw. tot tekswoord had gekozen Openb. 1 vers 17—18. Aan het einde v.d. Dienst werd den scheiden© leeraar woor den van waardeering toegesproken, waar na gezongen werd Psalm 72:11 Door zeer vele werd gebruik gemaakt om, Ds. en Mevr. Hakman de hand ten afscheid te drukken.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1928 | | pagina 9