Tweede Blad MO. 4806 tons w voor het Land van Neusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. f 32.50 F*. JOHftN DE mi Ingezonden. FEUILLETON NA WATERLOO Rechtzaken Buitenland BEHOORENDE BIJ HET Stalen op aanvraag. Coupeur te ontbieden. Voor prima pasvorm en be werking wordt ingestaan. Verzuime niet, zonder eenige ver plichting stalen aan te vragen. HEUSDEX. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Op Woensdag 18 April heeft de Alge meene Ledenvergadering van de Coöp. Boerenleenbank L. B. te Wijk en Aalburg plaats gehad. Uit. het verslag en de rekening blijkt dat de bank steeds vooruitgaande is en de omzet jaarlyks beduidend grooter wordt. Uit de rekening zien wy dat de totale ontvangsten in 1927 bedroeg f384811,90 en de uitgaven f379934,73. Op 31 Dec. was in kas f 4877.17. De balans geeft een actief en pass. van f 196816,79. Schadeposten zyn nog niet voorgekomen leden en debiteuren voldoen aan hun ver plichtingen. Herkiezing van een bestuurslid. Het aftredende lid T. A. Smookers en het lid van de Raad v. Toezicht Joh. Vos werden met nagenoeg algemeene stemmen herkozen. De bank beschikt thans over een vrij surplus van ruim f 40000,hetgeen een bijzonder mooi resultaat is, in dit tiende boek jaar, en dat in tegenstelling van andere bekende boerenleenbanken, die volgens het openbare jaarverslag der Centrale Bank 3040 tot 70000,gulden schuld hebben. Nu zal ik volstrekt niet beweren dat die banken minder betrouwbaar zyn. Maar voor diegenen die hun geld willen beleggen en voor de rekeninghouders, geeft het toch een gevoel van veiligheid te weten, aan een bank te zyn, die niet onder de schold zit. De oorzaak van de sterke vooruitgang der bank kan gedeeltelijk ook gelegen zijn in het feit dat er nooit geen klachten gehoord —O Een Boerenverhaal uit den Taunus door FRITZ RITZEL. ::o Op een geweerschot afstand van Tiet kamp verwijderd, werden naar de zijde van den vijand de lange rijen van veld- wachten uitgezet. Enkelen hadden zich geïnstalleerd in de verschillende hoe ven, die in den omtrek lagen, zoodat ze tamelijk wel beschut waren 'tegen re gen en wind; de meesten moest n ech ter, evenals het hoofdleger, in hjt vrije veld kampeeren, waar ze in het lage struikgewas of terzijde van den tamelijk hoogen dijk langs den rijweg van Ge- na ppe naar Brussel zoo goed mogelijk beschutting zochten tegen het ruwe weer Het was een onophoudelijk komen en gaan bij de wachten. Nu eens werden de posten, die daar builen naar den vijand toe stonden afgelost, dan weer passeer den sluippatrouilles de linie, of offi cieren van de wacht inspecteerden de posten, terwijl ze op het „Halt, werdaï" het antwoord gaven Van tijd tot tijd verhief zich in den keten van wachten een luid tumult; en kele schoten knetterden door de stilte van den nacht, ordonnansen reden heen en weer, tirailleurs rukten uit, tot het bleek, dat de vermoede nacht ,1'yke aan val ran dan vijand uitbleef en ten al tv worden dat het bankgeheim wordt ge schonden. Het is ook meermalen voorge komen dat het geld van een andere bank genomen en hier gebracht wordt. Er is ook geen twijfel of by een voor zichtig beleid van het bestuur, zooals dat tot nog toe beeft plaats gehad, kunnen wij de toekomst in vol vertrouwen te gemoet gaan. Het gebruik der spaarbank door dienst personeel en kinderen is ook zeer toege nomen. A. MICHAEL. TIELSCHE RECHTBANK. Uitspraken van 48 April 4928. P. v. d. L. Brakel, vernieling f 5 of 2 d. h.J. C. d. B. Hedel, mishandeling f30 of 40 d. h.; C. K. Zuilichem, dieren mishandeling, vrijgesproken. Uitspraken van 49 April. A. v. Z. Poederoyen, opzettelyk uitlok ken van 't gewonde dieren arbeid doen verrichten, f25 of 40 d, h.A. v. T. Nieuwaal, bedreiging met zware mishande ling f40 of 20 d. h.H. G. B. Zalt- Bomme), diefstal vrijgesproken J. v. d. L. Brakel, bedreiging met zware mishandeling f25 of 10 d. h. Vergadering van den Gemeenteraad te POEDEROIJEN op 49 April 4928, v.m. 44 uur. VoorzitterEdelAchtb. Heer S van Dalen, Burgemeester. Tegenwoordig alle leden met uitzonde ring van den heer P. W. Bok, wegeos ziekte. Na opening der vergadering en vast stelling van de notulen der vorige ver gadering, wordt mededeeling gedaan van eenige ingekomen stukken, waaronder a. besluit van Ged. Staten tot goed keuring der begrooting 4928, en b. idem tot vaststelling van de reke ning over 4926; c. procesverbaal van kasopnemirig by den gem. ontvanger. De Voorzitter breügt ter tafel een schrij ven van den Directeur van het Post- en Telegraafkantoor te Zalt-Borr.mel, waarin wordt gevraagd, of de gemeente bereid is eene garantie te stellen ten behoeve van de oprichting eener publieke telefoon te Aalst, voor het geval de ontvangsten ter zake minder zullen bedragen dan de kosten van aansluiting van het pand van den station-houder plm. f 80 per jaar. VoorzitterB. en W, stellen voor, de garantie te stellen. Van Ooijen Ik zou liever zien, dat 2 of 3 menschen verklaren te zullen aan sluiten, dan is de garantie niet noodig en kan de gemeente er geheel buiten blijven. Voorzitter De garantie zal met het oog op te verwachten aansluitingen ook wel overfodig zijn, maar de administratie der Posterijen wil zekerheid en het is toch een algemeen belang. BrienenIn Poederoyen hebben we in dertijd van particuliere zyde die garantie gesteld. Maar ik ben er daarom niet tegen dat het voor Aalst door de gemeente ge schieden zal. ijverige wacht waarschijnlijk een vijan dige patrouille voor een grooter detache ment gehouden had, dat tot den aanval gereed was. Na zulk een loos alarm trokken ook de manschappen van de veldwacht, die ifi het park van het slot Hougemont lag, weer in hun kwartier terug. Ze behoor den tot de Nassausche brigade die drie bataillons sterk was en onder neneraal von Kruse in het centrum van de stel ling der bondgenooten stoni Hun niet zeer groote, maai- stevige gestalten met de krachtige intelligente gelaatstrekken, deden hen onmiddellijk kennen als de vertegenwoordigers van het oud-germaan- sche taaie ras, dat van oudsher degroo- tendeels onvruchtbare heuvels en dalen van den Taunus bewoont en door harden arbeid zijn noodzakelijke levensbehoef ten aan den schralen bodem ontworstelt Mismoedig en druipend van den regen traden de mannen het ruime paviljoen binnen, dat zich in den Noorioostelij- ken hoek van het park bevond, stelden de geweren tegen den wand -n maak ten zich gereed om de natte mantels af te leggen, om daarna het door het loo- ze alarm onderbroken gesperk over oor log en h eldendaden voort te zetten. M A gespannen aandacht luisterden de jonge soldaten naar de verhalen van een grij zen sergeant, die juist zijn lotgevallen tijdens den terugtocht uit Rusland drie jaar geleden met alle bijzonderheden, die iemand de haren ten berge zouden doen rijzen, schilderde en daarbij steeds maar weer uit liet komen, dat een meestrijden in een open veldslag kinderspel was ver geleken bij den strijd, dien hij cn zyn kameraden toen indertijd tegen de koude, den honger en de roofzuchtige wolven hadden gevoerd. Slechts twee soldaten Van der SluisIk vind, dat er geen behoefte is aan die telefoon. Men kan op twee plaatsen in het dorp terecht. Voorzitter Ja, als men 't gaat vragen als een gunst bij een aoder. Van der SluisMen kan toch ook des noods wel even naar Veen of Zuilichem gaan. VoorzitterHet zou dan net zoo gauw met een briefkaart kunnen. Ik vind het eene garantie van niks en particulieren behoeven niet borg te blyven voor eene zaak van algemeen belang. Ik zal het voorstel in stemming brengen. Het voorstel wordt aangenomen met 5 tegen 4 stem, die van het lid Van der Sluis. De Voorzitter zegt, dat moet worden vastgesteld het vermenigvuldigingscijfer voor de heffing van gero. inkomstenbelasting 4928—4929. Het vorig jaar was de geraamde op brengst der belasting f 9000 bij een cyfer van 2,5. Thans is volgens de begrooting eene totaal-opbrengst noodig van f 40500, zoodat het cijfer eenigszins moet worden verhoogd. De uitgaven zijn ook over het vorig jaar hoog geweest en de opbrengst 49274928 zal ook al niet meevallen, omdat het be lastbaar inkomen eerder achteruit dan vooruit gegaan is. Van der Sluis Is het nu niet mogelyk, dat we door subsidie van de regeering in wat betere conditie komen. De belasting is toch te hoog. Als we maar een beetje in de schuld raken, geeft het Ryk mis schien eerder steun. Voorzitter Ik wil gaarne eens beproeven, of er iets te bereiken valt, maar ik geloof het niet. Subsidie geeft het Rijk niet, zelfs niet voor de gewone uitgaven van het onderwys, zooals dat vroeger nog wel eens was. We hebben hier door de split sing in twee dorpen nu eenmaal een dure gemeente. Van Oo(jen Valt de reparatie van den bol ook onder de gewone uitgaven? En ik dacht, dat daar eerst raming van zou gebeuren VoorzitterJa. Maar we hadden een zeer gunstige gelegenheid om hem te laten repareeren, daar men toch aan den dyk bezig was. We hebben gemeend, die te moeten aangrijpen. Ten HagenVan Ooyen zegt al, dat er weinig gebruik van gemaakt wordt, maar ik zou er voor zyn, dat nu ook de pacht volledig betaald wordt. VoorzitterDe pacht is f 50. Er is nog niet besloten, dat die minder zal zyn, dus blyft dat zoo. Na eenige discussie wordt het voorstel van B. en W. om het vermenigvuldi gingscijfer voor 4928 4929 op 2,75 te brengen ^met algemeene stemmen aan- Bij rtpoth en Drogisten. Prijs 75,40 en 25ct) schonken geen aandacht aan het varhaal van den sergeant. Tegen den wand van het paviljoen waren ze naast hun ge weren op den grond gaan zitten n in een gesprek verdiept, dat hen beid n zeer scheen te interesseeren. Van tijd tot tijd legde de eene, van wien de ster op den kraag hem als onderofficier deed kennen, als troostend zijn hand op den schouder van zijn kameraad, uit wiens jeugdig gezicht een diepe zwaarmoedig heid sprak, die ook te merken was aan de klank van zijn stem. Hij was een nog tamelijk jonge man van een opval lend knap voorkomen, hetgeen nog ver. hoogd werd door de werkelijk flatteeren- de uniform. Zyn regelmatig, fijnbesneden gezicht met de blonde snor maakte een sympathieken indruk, vooral wanneer de jonge man zijn diepblauwe oogen op sloeg en zijn kameraad open en trouw hartig aankeek. Onwillekeurig was men er van over tuigd, dat dit oogenpaar een oprecht en trouw gemoed weerspiegelde en onwille keurig wekte de aanblik van de smarte lijke trekken in het gelaat van den for- schen soldaat en de zichtbare kommer bij ieder een warm meegevoel. Ook den kameraad scheen dit medelijden b vangen te hebben, want naderbij schuivend leg de hy juist weer zijn hand op den arm van den sombergestemden makker en zei troostend „Haal je toch geen muizenissen in het hoofd, Hein, en geloof niet dat wat je gedroomd hebt! Je ruikt morgen voor het eerst kruit en hoort voor het eerst de kogels fluiten, daarom is het ge.n won der, dat je sombere gedachten krijgt, en over dood en begraven worden droomt Ik zou al lang doodgeschoten zyn, als alles uitgekomen was, wat ik voor iede- genomen. Een verzoek van J. Oomen, veldwachter te Poederoijen, om zijne woning te doen verven en behangen, wordt ingewilligd. Tevens wordt besloten, f 50 uit te trek ken voor het houden van toezicht op uit voering van gemeentewerk door een door B. en W. aan te wijzen persooü. Rondvraag. Van OsZou het niet mogelyk zijn, dat in deze gemeente ook een vloekverbod uitgevaardigd wordt In vele andere plaat sen is het ook. Onder andere in Zuili chem. VoorzitterIk weet niet of er veel mee bereikt zal worden. Het constateeren van die feiten is niet gemakkelijk. Maar ik wil er wel toe meewerken. In een vol gende vergadering zal ik een ontwerp verordening ter tafel brengen. Brienen Het aanplakbord te Poederoyen verkeert in zoodanigen staat, dat de be kendmakingen er afgescheurd worden en het aanplakken weinig nut beeft. Daar is nog een ander bord dat achteraf in de gemeente hangt, als dat verplaatst werd, b.v. hier aan het lokaal opgehangen werd, zou al veel bereikt zyn. De Voorzitter zegt toe, dat dit zal ge beuren. Brienen Ook wil ik er op wyzen dat in den toren een aantal kraaien huizen, die veel schade doen aan land- en tuin bouw. Zou daar niets tegen gedaan kun* nen worden Voorzitter, De torenkraai is beschermd en mag dus niet geschoten worden. Ik weet ook niet wat het beste zou zijn. Na eenige bespreking wordt besloten dat men zal trachten de dieren te weren door het dichtmaken met gaas van de galmgaten van den toren. De beer Brienen wenscht voorts nog aan te dringen op eene beslissing in zake de electrificatie der gemeente. Toegezegd is door de P.G.E.M. dat men in 4929 zal beginnen en in dit najaar eerst nog eene conferentie zal houden. In Zuilichem heeft spreker ook dergelijke bespreking bijge woond. Daar stelde de Maatschappy geen eischen en was men billijk. Als de raad er nu aan mee werkt gelooft hij wel dat we het licht zullen krygen. De heer Van Ooijen Als nu toegezegd is dat men in 4929 zal beginnen, zal verder aandringen niet veel helpen voor- loopig. VoorzitterEen besluit is daarvoor niet noodig. Of de raad zal besluiten electrische straatverlichting in te voeren, komt later bij de desbetreffende contracten vanzelf aan de orde. Die zal men tydig genoeg aan den Raad voorleggen. Maar hier blyft het bezwaar bestaan dat inwoners b.v. aan den Hoek geen licht zullen krygen en toch moeten bydragen in de kosten daarvan. Brienen Het is niet onmogelijk dat de kabel vanaf Brake) gelegd wordt, in geval Zuilichem het licht niet zou krijgen. Dan is de Hoek nummer één. Nog eenige discussie, waarna deze zaak tot nader order wordt aangehouden. De heer Ten Hagen deelt nog mede dat hy ontslag wenscht te nemen als lid van den raad. De Voorzitter verzoekt hem dit schrifte lijk te willen indienen. Hierna sluiting. ren slag gedroomd heb!" „Maar ik zeg je, Koenraad, zoo duide lijk als in het leven, grijpbaar duidelijk, heb ik mijn moeder gezien!" antwoordde de jonge soldaat. „Ze heeft me aangekeken met oogen, die gingen dwars door me heen; toen wtenkte ze met de hand en is als in e n nevel verdwenen! Als dat niets te bctee- kenen heeft, dan zou ik aan geen Lie ven Heer meer gelooven! Denk ens na, ik was nog een kleine jongen toen mijn moeder gestorven is, ik kan mo nauwelijks haar gezicht herinneren, en nu komt ze in mijn droom bij-me, dui delijker dan ik me haar wakend kan voor stellen! Nee, dat praat je me niet uit het hoofd! Morgen slaat mijn laatste uurtje!" „Maar Hein, wees toch verstandig bracht Koenraad in het midden. „Lui ster eens: Voor den slag aan de Beresina, toen heb ik gedroomd, dat ik op het slagveld lag met doorschoten borst. De doodgravers zyn gekomen, hebb n mij opgepakt en in een groot massagraf ge worpen. Van den plons ben ik wakker geworden; ik heb tegen mezelf gaz gd: Vandaag treft je een Russische kogel en zie hoeveel er toen ook om me heen gevallen zijn geen haar op mijn hoofd hebben ze geraakt! Sinds dien tijd geef ik niets meer om droomen! Neem n voor beeld aan mij en zet die sombere ge dachten uit je hoofd, trek tenminste niet zoo'n ongelukkig gezicht, anders den ken de andere kameraden nog dat je geen courage hebt en bang bent „Ik zal niemand aanraden, tegen mij te zeggen; dat ik bang ben!" antwoordde de jonge soldaat met flikkerende oog n „Als ik er aan denk, dat we morgen in ernst op die vervloekte Franechen los Onfortuinlijke inbrekers. Een inbrekersbende dezelfde, die onlangs in het filiaal der Dresdener Bank heeft ingebroken, heeft zich toegang verschaft tot de kantoren van het ziekenfonds van de vereeniging der Duitsche kooplieden. Juist toen zij de brandkast wilden openen, werden zij gestoord. Na een opwindende jacht over de daken ontkwamen zy. Ook nu weer moesten zy hun materiaal in den steek lateD. Dit is de vijfde keer, dat een dergelyke inbraak mislukt. De schade voor de inbrekers is zeer groot, daar telkens voor 4000 a 4500 mark aan werktaigen in handen der politie viel. o—- Uit Kopenhagen wordt gemeld, dat een ondergeloopen reddingsboot naar Römme is gesleept, waarin een doode zeeman lag. De boot droeg den naam »Rob Oshc. Men vreest, dat dit schip met zyn beman ning van 42 koppen in den storm schip breuk-heeft geleden. Poging tot moord. Een schoenmaker kwam te Wilrijck by Antwerpen dronken thuis en bracht roet een schoenmakersmes zyn vrouw vier steken in het lichaam toe, waarvan deze in levens gevaar verkeert. De dader werd aange houden. Toen hij naar het gerechtshof werd gebracht, vroeg hij cynisch »of zyn vrouw nog niet dood wasc. Onbetrouwbaar burgemeester. De rechtbank te Mihla in Saksen Weimar heeft den vroegeren sociaal -democratischer) burgemeester Merten, wegens verduistering in zijn functie, tot een jaar en 6 maanden gevangenisstraf en het verbod om gedurende 3 jaar een openbaar ambt te bekleeden, veroordeeld o—- Een 450 jarige naar de Nieuwe Wereld. De oudste inwoner van Turkye, de 450 jarige Saro Aga. die als bode bij de magistraat te Koristantinopel in functie is, heeft om verlof gevraagd, teneinde een reis naar Amerika;; te kunnen maken, daar hij van een Amerikaanschen manager hei aanbod voor een rondreis heeft gekregen. Een doode die te drinken vraagt. Te Cuneo in Italië was een 53 jarige man overleden, doch toen men de dood kist wilde sluiten, opende de »doodec plot seling de oogen en vroeg een glas water. Ai de aanwezigen namen de vlucht. Een arts werd geroepen, doch toen duze kwam, lag de doode weer dood in de kist. De dokter stelde vast, dat de man werkelyk dood was en toen werd de kist definitief gesloten. o— De gestolen auto. De te Seraing gestolen auto heeft men bij Thielen verlaten teruggevonden. Er was niets gestolen. Men heeft blykbaar een grap uitgehaald. De juweelenhandelaar, eigenaar van de auto, die een kistje met juweelen in zijn wagen had laten staan, heeft in elk geval eenige bange uren door- rukken, dan jeuken mijn vuisten! Wat me zoo bedroefd maakt, is heel wat an ders, Koenraad! Het moet me van hjt hart, eer het morgen in het vuur of mis schien Men dood in gaat! Je bent al sinds jaar en dag van ons dorp weg en weet niet wat er allemaal is voorge vallen, daarom moet ik ver terugguari als je het zult begrijpen!" Diep ademhalend, boog de sprek-r zich voorover naar zijn kameraad en flui sterde hem toe: „Je weet toch, Koenraad, dat mijn va der zaliger met my om het jaar negentig uit Königstein naar Dornschied is ge komen; maar dat weet je niet, dat ik een natuurlijk kind ben! De ouders van mijn vader waren de rijkste boeren in de streek i, en die hebben beslist niet willen hebben, dat hun zoon met het arme meisje trouwde, waarmee hij ver keering had. En zooals het nu eenmaal in het leven gaat, de jongelui wilden mekaar niet opgeven, en ik ben op de wereld gekomen, juist in den tij T, toen ze de moeder van myn vader naar het kerkhof hebben gedragen. Haar dood was het ongeluk van mijn arme moeder. Als de oude vrouw in het leven was gebleven ze moest de braafste ziel van de wereld geweest zijn, en heeft geweten hoe ze haar man moest aanpakken en leiden, ze heeft ook altijd den vrede bewaard ja, dus als die in leven gebl ven was, dan hadden de jongelui misschien toch nog doorgezet, dat ze elkaar gekreg-Jn hadden maar zoo zyn vader en zoon, omdat die goeie moeder er niet meer tusschen stond, vanwege die huwelijks- geschiedenis verbitterd op elkaar gewor den. (Wordt vervolgd). Jtosblail A 1

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1928 | | pagina 5