Oil nummer bestaat oil 3 Waden. S. D. LANKHUYZEN Co's BANK De Karwats en de P. N. E. M. WIJ ME damrubriek. GLANSVERF A. Verschuur-Baert Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4807. Vrijdag 27 April 1928. 3* -i-& Y- Jr V#'-^ 3»P*?V33 .y ^amo van altena Dil blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en kanco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Int. Telefoon no* 19. Postrekening no. «1525. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Wij hebben voor ons liggen het eerste nummer van een orgaan welks naam „De Karwats" is en dat zich ten doel stelt bestrijding van corruptie en over- heids-lusteloosheid en bevordering van Brabant's welvaart. Met belangstelling namen wij kennis van den inhoud en hoewel wij gelooven dat het orgaan de aandacht op menige leemte kan vestigen, zouden wij toch niet gaarne zeggen te willen instemmen met de wijze, waarop het blijkbaar zijn voorgenomen taak wil vervullen. Ziehier een stukje uit het orgaan dat typeert: „DE KARWATS.» ,,'n Karwats is, volgens de definitie, welke Van Dale er van geeft, 'n zweep van veel riemen. En daarom leek ze ons uitstekend ge schikt om te dienen tot naam van dit orgaan. En tevens tot symbool. Wij willen nl. de Karwats gebruiken, om te striemen al datgene, wat ons in het ambtelijke en overheids-beleid ver keerd toeschijnt. Om er al degenen uit te ranselen, te vens, die dit verkeerde beleid mede hel pen oproepen, bevorderen en bestendigen. Dat daarvoor zoo'n pijnlijk wapen noodig is, staat voor ons vast. En dat wij het ook heel dikwijls zul len moeten gebruiken, is al evenmin aan twijfel onderhevig." Hieruit blijkt wel, dat de redactie in vlijmscherpe bewoordingen haar misnoe gen over de naar haar meening verkeer de overheidsdaden wil te kennen geven en dat is nu juist iets wat wij absoluut verkeerd achten. Een kalm betoog toch maakt heel wat meer indruk dan een opgeblazen geschetter en waar het de redactie van „De Karwats" toch onge twijfeld te doen is om zooveel mogelijk medestanders te krijgen, daar komt het ons voor dat kalme bewoordingen veel meer succes zullen hebben dan scherpe uitingeD, die zoo gemakkelijk als per soonlijke beleedigingen of onhebbelijk heden worden opgevat Een goede zijde van „De Karwats" is, dat zij op politiek en godsdienstig ter rein kleurloos is d.w.z. dat zij alles aan pakt onverschillig de politieke en gods dienstige richting, welke een overheids persoon is toegedaan en dus niet alle daden van eene bepaalde politieke groep onvoorwaardelijk goed- of afkeurt. „De Karwats" schijnt voorloopig al thans in het bijzonder zijne pijlen op de P.N.E.M. te willen afschieten. Hoe wel wij tot nu toe in geenen deele be wonderaars zijn van de exploitatie van de P.N.E.M,, zien wij toch geen reden om haar speciaal het onderwerp van kritiek te doen zijn. Zeker, er zijn fouten gemaakt en zeer groote ook, zoodat kri tiek alleszins begrijpelijk en goed is, maar dit drijve men niet te ver, door de P.N.E.M. tot speciaal uitgezocht mik punt te kiezen. Wanneer men dit laatste met zooveel woorden op den voorgrond stelt, zullen vele lezers na eenigen tijd zeggen„Zie je wei, 't is al weer de P.N.E.M., die haar vet krijgt en dat begint me wel een beetje de keel uit te hangen." Overheidsongerechtigheden worden er genoeg gepleegd en 't is uitstekend dat daarop de aandacht wordt gevestigd. Wanneer zulks nu met wijs beleid ge schiedt, zal dat ongetwijfeld de instem ming hebben van de Brabanders. Nu wordt in het eerste nummer van „De Karwats" het denkbeeld geopperd, om het aandeelen-kapitaal der P.N.E.M. van lieverlede in particulier bezit te brengen, een denkbeeld waarmede we ons niet kunnen vereenigen. Wij toch meenen dat de P N.E.M. een bedrijf is, dat op den duur zeer groote voor- deelen kan opleveren en nu zou het naar onze meening te betreuren zijn, wanneer die voordeelen niet in de provinciale kas terecht kwamen maar wel in de beurzen van particulieren, die in het hui dige stadium stellig de aandeelen tegen niet te hoogen koers in hun bezit zouden krijgen. We weten zeer goed dat zeer velen in Noordbrabant een zeker wantrouwen te gen de P.N.E.M. koesteren en het is natuurlijk, dat zoo iets niet bevorderlijk is voor den groei van het bedrijf. Dit wantrouwen moet men trachten te doen verdwijnen en men moet het niet aan wakkeren, zooals „De Karwats" doet. Het is ontstaan door te mooie voorspie gelingen, welke vertrouwensmannen van de P.N E M. hebben gedaan toen zij eenige jaren geleden den boer opgingen om de bewoners van het platteland te vertellen dat electriciteit nooit anders dan voordeel zou kunnen afwerpen. En hoeveel goedgeloovige gemeenten zijn toen niet de dupe geworden Hoeveel kostten tot nog toe b.v. de eiectriciteitsbedrijven te Wijk c.a. en te De Werken ca. jaarlijks niet aan hunne gemeenten Dat loopt in de duizenden. En is het dan wonder dat zoovelen wei nig sympathiek tegenover de P.N E.M. staan Maar hoe nu het wantrouwen weg te nemenDaarvoor geve „De Karwats" aan de Provinciale Staten den raad om eene commissie van hoogst bekwame des kundigen (buiten de Statenleden en de provinciale ambtenaren om), te benoe men, die nauwkeurig de geheele gestie van het bedrijf hebben te onderzoeken. Indien hun eventueel rapport dan gun stig luidt, dan zal het wantrouwen in de P.N E M. zeker voor een goed deel zijn verdwenen, zulks in het belang van het bedrijf. □K 3 Vermouth St. Julien Mistella Bisschop Meiwijn enz. Prima kwaliteit! A. BAA!JENS BOTERMARKT 88, HEUSDEN. 19. 32X21 16X27 20. 37—32 17—21 Veel sterkei is hier 1822, dreigend noet 9 —14 te vervolgen, waarna schijf 23 in zeer naoeilyke positie verkeert. Zw. echter speelt op eeo valletje. 21. 4237. De beste. Verleidelijk was hier 3228, daar dit schijn baar een schyt wint door de dreiging 28—22. Zw. had dan echter dam gemaakt door 27—32, 25 20 20—24 en 18X47. 21. 2126 gedwongen 22. 32X21 26X17 23. 3328 zeer goed. 711. 24. 37 31! 9-14 25. 46-41 14-19 26 23X14 20X9 27. 38—33 17 22 28. 28X17 12X21 Veel beter is 11X22, om daarna door 13 19 te trachten zich eenigszins te be vrijden. 29. 41—37 11—17 30. 31-26 21—27 3t. 37—32 heel sterk. 27X38 32. 42X32 2-7?? Byzonder zwak. Zw. ontneemt zich hierdoor voor goed de mogelijkheid door 1319 af te ruilen. O.i. is na dezen zet het zwarte spel dan ook vrywel verloren. 33. 48 -42 8—12 34. 33—28 7—11 35. 39—33 3-8 36. 42—37 4-10 37. 49-43 10-14 STAND DER PARTIJ: Redacteur: M. J. L. BÉNEKER, Kerkstraat 105 WODDRICHEM. \ler> wordt verzocht alle correspondentie, ieze rubriek betreffende, aan bovenstaand adres te richten. Daar het my gebleken is, dat verschil lende onzer trouwe oplossers het zeer op prijs stellen, interessante partijen na te spelen, zal ik in deze en eerstvolgende rubrieken nog enkele mooie en leerzame partijen geven. Niets zal de bekwaamheid in het practische spel méér bevorderen, dan het met zorg naspelen van partyen van be kende spelers. Men lette natuurlijk op de vele variaties in de openingen. Thans volgt een partij, gespeeld in den vierkant »A. D. S.«, tusschen A. K. W. Damme met Wit en L. Prijs met Zwart, geanalyseerd door Springer eD De Jongh. 1. 3430 2025 Sterker is o.i. 1721 of 18—23, hetgeen thaos het meest in zwang is. 2. 3228 Tegenwoordig wordt heel vaak 40 of 3934 gespeeld, het geen het spel wel ingewikkeld maakt. 2. - 25X34 3. 39X30 Sterker dan 40X29, daar Zwart hierop 1923 speelt met voordeel. 3. 1721 Aangewezen was hier 1520 of 1822. 4. 31-26! 15—20 5. 26X17 12X21 6. 44 39 10—15 7. 37—32 7—12 8. 41—37 20-25 Zwakke zet. Wit kan thans nitmuntend 30—24 spelen, waarna Zw. eenige slechte randschyven krygt. 9. 50 44? Eigenaardig dat Wit niet profiteert van Zw. zwakken zet. Dit heeft ten gevolge dat Zw. 8en zet nu heel goed wordt, daar deze den Witten korten vleugel aanvalt. 9. 25X34 10. 39X30 14-20 11. 4439 20—25? Hier moest 20 - 24 gespeeld worden, waarna Zw. een goeden stand zou gehad hebben. 12. 30—24! 19X30 13. 35X24 5-10 14. 33—29 10—14 15. 38—33 14-20 16. 42—38 11—17 17 47-42 1—7 18. 2823 Deze zet is niet zonder gevaar. Evenwel maakt hij het spel zeer moeilijk. Toch was hier 36 of 3731 sterker. 18. 21-27 i 38 28 23?? Een blunder, weike onmiddellijk verlies ten gevolge heeft. Wit moest hier 43 38 spelen. 38. 17-22!! 39. 32—28 25 30! Verrassend! 40. 24X35 (gedw.) 13—19 41. 28X17 19X48. Wit geeft op. Buitenland. telef. no. is RaamsdonksYeer. AGENTSCHAP VAN DE AMSTERDAMSCHE BANK A'UAM Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden, Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen. Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden a Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst, Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes)» SPAARBANK., SST Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie T. BOONSTRA o Prima, zuiver bereide in bussen van V» en 1 Kilo. Droge Verf Vensterglas Lakken en Vernissen. Verfkwasten Penseelen. Behangselpapieren. DROGISTERIJ HEUSDEN, Wittebroodstr. 52 Vergadering van den raad der gemeente WOU DRICHEM, op Maandag 23 April 1928, des nam 7 uur. Voorzitter: den EdelAchtb. heer Jac. van der Lely. Secretaris: den WelEd. Heer Chr, van Rijswijk. Tegenwoordig alle leden. De Voorzitter opent de vergadering met het uitspreken van het formuliejs- gebed, waarna de notulen der vorige vergadering worden gelezen en onver anderd worden vastgesteld. a. besluit van Gedeputeerde Staten dd 15 Februari jlG no. 178, houdende goedkeuring van het besluit tot wijziging der begrooting voor 1927 b. besluit van idem tot goedkeuring van het raadsbesluit van 29 December jl., houdende wijziging van het reglement voor het Burgerlijk Armbestuur c. schrijven van J. van Straten Sr., dat bij de benoeming tot lid der Com missie van toezicht op het Lager Onder wijs aanneemt d. idem van Aart van Vugt, houdende bericht van aanneming der benoeming als wegwerker; e. idem van G. Struik, houdende be richt van aanneming der benoeming ale gemeente-opzichter f. proces-verbaal van kasopneming bijj den gemeente-ontvanger, dd. 13 Maart jlaangevende in ontvangsten f 100144,60 in uitgaven f 99326.820alzoo in kas f 817.775 g. verslag van bet Hoofd van den cursus voor vervolgonderwijs aan de le Openbare School, betreffende den cursus 1927—1928 b. idem van bet Hoofd van den cursus aan de 2e Openbare School. Al deze stukken worden voor kennis geving aangenomen. i. schrijven van Gedepnteerde Staten dd. 29 Februari jl., houdende verzoek de ingezonden bouwverordening te her zien aan de hand van den verschenen „Leiddraad bij het samenstellen en her zien van bouwverordeningen" bewerkt door Mr. L. Lietaert Peerbolte en Ir. H. van der Kaa. Besloten wordt de verordening aan een herziening te onderwerpen. j. verzoek van de Politieverordening „Samenwerking" om een bijdrage van een Vs cent Per inwoner voor aankoop van een gedresseerden politiehond, welke ter beschikking zal worden gesteld in voorkomende gevallen van de Burge meesters in het Land van Altena. De Voorzitter deelt mede, dat B. en W. voorstellen de gevraagde bijdrage beschikbaar te stellen. Het lid Viveen voelt niet veel voor de bijdrage, aangezien de politiehonden in den laatsten tijd op den achtergrond raken en bij bet groote nat daarvan niet inziet. Het lid Spiering zegt, dat er toch wel goede uitkometen rijn te constateeren, waarop het lid Viveen mededeelt, dat er den eersten tijd veel van de politiehon den werd verwacht, doch dat dit thana ook van de zijde der politie niet meer het geval is. Het verzoek wordt daarna met 6 tegen 1 stem, die van het lid Viveen, inge willigd. vser het Lui m Iculti en AüeiaJeLanqstraBt ei de Advertentiën van 1—6 regels SO eent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. WD liard leva geschat- De overheid is er reed» in geslaagd van de 14.000 daJklooze gezinnen ex 9000 onder dak te brengen. In de dorpen vanhetdis- drict Philippopel zijn nog 2000 dakloozen voor wie onderdak moet worden gezocht Uit Athene meldt men dat de catastro fe te Korinthe 20 dooden, 100 zwaarge wonden heeft gekost. De materieele schade aan stad n omge ving toegebracht kan op 600 millioen drachmen worden gerekend De toestand der dakloozen te Korinthe is wanhopend en het voortdurend van de aardbevingen belet hen hun eig ndommeoi en stukken van waarde uit de puinhoopen op t-e zoeken. De schade in het oud' Ko rinthe en net museum zijn oetr aKK lijk on belangrijk. Nog meer feestdagen In den commanistischen heilstaat van Sow jet-Rusland, heeft men niet mw_r ge- kioeg aan den Isten Mei als feestdag, doch is gelast dat ook de 2de Mei eent feestdag zal zijn, j Ra mp v oork omen Te Belloy en Santerre aan d> Somrne ontdekten werklieden, die grondwerken uitvoerden voor den herbouw der kerk vele kisten met springstoffen W.iürschijn- lijk heeft men te doen met een kolossa le mijn, door de Duitseherö daar gelegd om een groote ramp te veroorzab n. Man schappen van den bijzonderen dienst voor het losschroeven van granaten namen de noodige voorzorgsmaatregelen voor de veiligheid der inwoners. De aardbevingen op den Ralkan. Er zijn Dinsdag nieuwe zwakke aard schokken gevoeld te Philipopel cn -lderts Te Staxa Zagora en Harkovo waren de schokken kTaohtiger. Daar zijn weer enke le muren ingestort. .Tengevolge van de on ophoudelijke regen en de koude vreest men voor epidemiëu Uit een voorloopige statistiek blijkt, dat te Philipopel ruim 300 huizen zijn inge stort, terwijl er meer dan 6000 onbewoon baar zijn geworden Bovendien moeten meer dan 2500 gebouwen onverwijld -wor den hersteld om weer bruikbaar t? zijn. De hoogleeraren Bakalo en Bontsjef, die van ieen studiereis in het geteisterde ge bied zijn terug gekeerd, verklaren, dat de aardbevingen een streek betreffen, die doorsneden wordt door een andere inzin king van den bodem, evenwijdig waaraan een nieuwe inzinking is ontslaan, waar in de zwaarst getroffen plaatsen zijn gelegen en die is ontstaan door verschui ving van aardlagen van diluviaanschen oorsprong. Bij het dorp Tsjechnegirowo, aan den rechter ver van de Maritza, tus schen Philippopel en Papazlü is tenge volge van de verzakking van dan bodem en het opwellende water sinds de aard beving een nieuw meer gevormd, dat thans 120 M. lang -ern 20 M. oreed is ■en een diepte heft van 40 c.M. Aan den anderen kant is de bodem van het eiland in de Maritza, benedenstrooms van Philippopel sterk gebarsten. De genees krachtige bronnen van Mertifcisjljri vloei en niet meer. De deskundigen hopen, dat zij -ejlders zullen opduiken. De schade die de aardbeving h eft ver oorzaakt, wordt alleen al voor Philippopel en omstreken op ongeveer anderhalf mil- j Op de rosten geslagen. Bij San Sebastian is een Soaansche sloep op de rotsen stuk geslagen enj gezonken; 7 van de 10 matrozen zijn om gekomen. Treinbotsing te München Om middernacht ontspoorden Zondag op het Oosterstation te Münch^m 2 leege personen-wagensde naderde personen trein uit Ifmaing naar München kon niet meer tot staan worden gebracht 'jn botste op de wagons. De machinst en 4 passa giers werden gewond, Na de kermis vermoord Ter gelegenheid van de kermis te Strij- them bracht de zoon van den burgemees ter 's nachts een meisje naar huis Drie andere jongelieden, die hem in de dans zaal hadden ontmoet, volgden hem. Een tijdje later werd hij door hen aangerand en met een messteek in de zijde doodelijk gewond. Vermoedelijk is de dad r de ge wezen minnaar van het meisje Drie dooden uit de Schelde opg haald Uit de Schelde te Antwerpen bseft men de lijken van een vrouw en twee kinderen die aan elkaar waren vastgebonden, opge- vischt. Men kan zich de ontzetting van den man en vader voorstellen, toen hij voor de 3 lijken stond. De justitie stelt een onderzoek in. Staking. De staking in de kolenmijnen van Penn sylvania en Ohio begint een ernstiger ka rakter te verkrijgen De politis bieft 75 vrouwen gearresteerd, die >.r haar werk van maakten om te posten Veroordeeld. Te Hamburg zijn in het communist ten-proces naar aanleiding van de Saoco- Vanzetti-onlusten 17 beklaagden tezamen tot 20 jaar tuchthuis en 20 jaar gevan-4 genis veroordeeld. Id gekomen zijn

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1928 | | pagina 1