J zeker van de /dma BERGEIJK t 5TUFKEN5 om chic en goedkoop f gekleed le gaan /'s diï toch in Gorkum Plaatselijk ftieitws Op verzoek vanB en W. wordt daarna met algemeene stemmen ingewilligd een verzoek van de Mondharmonica-vereeni- ging „Woudrichem Vooruit" om voor hare repetities gebruik te mogen maken van het gymnastieklokaal der le Openb. School. Een bezwaarschrift van A van der Wiel tegen zijn aanslag in het vergun ningsrecht wordt, aangezien het nog niet door B. en W. is behandeld, in handen van dit College gesteld om advies. Daarna komt in behandeling het in de vorige vergadering aangehouden ver zoekschrift van een 10-tal vereenigingen om het gymnastieklokaal der le Openb. School van gemeentewege van een 200-tal zitplaatsen met leuningen te voorzien. In verband hiermede wordt voorlezing gedaan van een schrijven van den Inspec teur van het Lager Onderwijs te 's Her togenbosch waarin deze mededeelt dat het hem, in verband met het geven van het vak vrije en ordeoefeningen in dat lokaal, ongewenscht voorkomt het lokaal van zitplaatsen te voorzien. De Voorzitter deelt mede, dat B en W. met de betrokken vereenigingen hebben toegezegd jaarlijks f 62 50 te cullen bijdrageh. In verband met het schrijven van den Inspecteur van het 'Lager Onderwijs stellen B. en W. voor het verzoek niet in te willigen. Het lid Viveen vindt het opmerkelijk dat B. en W. nu het advies hebben in gewonnen van den Inspecteur van het Lager Onderwijs. Als het betrokken lo kaal voor het onderwijs benoodigd is, kan hij zich daartegen niet verzetten. Hy heeft evenwel vernomen dat de vrije en ordeoefeningen thans niet worden gegeven, omdat het lokaal ni*t stofvrij is en de vloer niet in orde is. Aangezien ■het lokaal moet beantwoorden aan het doel waarvoor het is, doet hij het voor stel dit in orde te laten brengen, opdat de vrije en ordeoefeningen daarin kun nen worden gegeven Het lid van der Wiel zegt dat als de gemeente nu te kort schiet, het de plicht is het lokaal zoo Bpoedig mogelijk te verbeteren en steunt daarom het voor stel Viveen. Het lid Spiering vraagt hoelang de gemeente is vrijgesteld van het geven van het vak lichamelijke oefening Voorzitter. Vrijstelling is verkregen tot 1929 doch deze kan tot 1936 worden verleend. 1 Voorgelezen wordt nog een op heden ingekomen schrijven van het comité van Winterlezingen houdende mededee- ling, dat indien het verzoek der vereeni gingen om financiëele redenen mocht worden afgewezen, het Comité zich be reid verklaart voor eigeD rekening het locaal van zitplaatsen te voorzien. De Voorzitter deelt nog mede dat hij tieeft vernomen dat er plannen bestaan in deze gemeente een verenigingsgebouw te stichien en hoopt, indien hiertoe het initiatief wordt genomen, dat allen daar toe zullen medewerken Daarna wordt met algemeene stemmen ïiet voorstel van B. en W. en dat van het lid Viveen aangenomen. De R ;ad gaat over in geheime zitting. Na heropening der vergadering deelt de Voorzitter mede dat B. en W voor steilen in te gaan op een schrijven van A. J. Faro, heerschipper te's Gravemoer en met hem een overeenkomst aan te gaan voor 2 jaren de beer 6 7 malen te komen ruimen tegen een jaarlijksche vergoeding van f75 Hiertoe wordt met algemeene stem men besloten Aangeboden wordt het verslag betref fende den toestand der gemeente en het verslag, bedoeld in art 58 der Woning wet, beiden over 19^7 Worden voor de leden ter inzage gelegd. De Voorzitter deelt mede dat B en W. voorstellen over te gaan tot vernieuwing van de Hoogstraat, Molenstraat en Kerk straat en de Daaldersteeg te bestraten met de uitkomende klinkers uit de andere straten. In totaal zullen ongeveer 60000 steenen benoodigd zijn, waarvoor bij verschillende fabrieken prijsopgaaf is gevraagd, terwijl tevens nog een vijftal steenovens door B. en W zijn bezocht. De gemeente-opzichter acht de steenen van den steenoven te Spijk, welke f24 per 1000 kosten plus de vracht, de beste. B. en W. vragen voor dit doel een cre- diet van f2500 en laten de beslissing welke steenen zullen worden aangekocht aan den Raad over. Het lid Spoor zegt dat de steenen van Spijk wel ongeveer f 400 goedkooper zijn dan die van Heuff te Vuren, doch merkt op dat dit bedrag ook gauw aan straten verrepareerd is. Het lid van der Wiel is van msening dat hij zelf niet graag zou uitmaken welke steenen het beste zijn, doch in dit geval op het advias van den ge meente-opzichter zal afgaan. Het lid Spiering zegt dat de steenen van Heuff wel mooier zijn, doch dat wij vooral op de duurzaamheid dienen te ietten. Hij zal zich bij het advies van den opzichter neerleggen. Hij vraagt of de uitkomende steenen wel voldoende zullen zijn voor de Daaldersteeg, daar het in deze straat nog het hardste noo- dig ie. Daarna wordt met algemeene stemmen besloten het voorstel van B. en W. aan te nemen, terwijl de raad de gunning van het werk zich voorbehoudt. Tevens x^ordt besloten na eenige discussie het bestraten publiek aan te besteden Het lid van Wendel de Joode zegt, dat de hoek Kerkstraat—Hoogstraat gevaarlijk is voor het verkeer en stelt vbor dat de verhooging zooveel mogelijk zal worden weggenomen. Hij vindt de toestand aldaar thans niet verantwoord. Het lid Holster ziet hier het gevaar .i niet van den heer de Joode. Er is plaats genoeg om uit te wijken, de Waterloo- zing zou bij verhooging slechter worden. In verband hiermede en met de kosten, die er het gevolg van zijn, kan hij zich niet met het voorstel vereenigen. Het lid Spoor zegt, dat er nog nooit een ongeluk is gebeurd, terwijl het ter rein toch niet gelijk met de straat i3 te krijgen. Ook het lid van der Wiel ziet het ge vaarlijke niet in, terwijl het lid Viveen zegt, dat het geen afdoende verbetering zal zijn. Het lid Wendel de Joode trekt daarna zijn voorstel in. Het lid Kentie vraagt of ook de aan dacht is geschonken aan den afrit aan de Waterpoort, welke ook dringend ver betering behoeft, waarop wethouder Hol ster mededeelt, dat het in de bedoeling ligt dezen een volgend jaar te herstellen. Het lid Viveen deelt mede, dat bij de vaststelling van de maximum snelheid op 20 K M. door B. en W. geen goede in lichtingen zijn gegeven, aangezien in andere gemeenten deze op 12 K M. is vastgesteld, hetgeen hij voor den afrit naar de Waterpoort ook dringend noodig acht. De Voorzitter zegt, dat dit enkel kan indien Ged. Staten hieraan hunne goed keuring verleenen. Het kohier der Hondenbelasting wordt vervolgens vastgesteld ten bedrage van f327.met bepaling, dat de betaling voor 1 Juli a.s. moet plaats hebben. B. en W. stellen daarna voor het ver- menigvuldigingscijfer voor de gemeente lijke Inkomstenbelasting voor het be lastingjaar 19281929 te bepalen op 1.8, waartoe wordt besloten. In verband hiermede zegt het lid Vi veen, dat de aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud in een tijd is vastgesteld onder andere omstandigheden dan thans, nu alles veel duurder is. Hij is ten eenenmale in strijd met de werkelijk heid. Als we aannemen onder welke sobere omstandigheden een gezin met een inkomen van f500,per jaar of f10,per week moet leven, en nagaan hoeveel een dergelijk gezin zich moet onthouden, komen we tot de conclusie dat van een dergelijk inkomen geen be lasting mag worden geheven. Met het oog daarop stelt hij voor het noodza kelijk levensonderhoud met f 100 te ver- hoogen en bij een volgende begrooting hiermede rekening te houden. Het lid van der Wiel voelt daar'ont zettend veel voor, doch zegt, dat het niet de eerste keer is dat een dergelijk voorstel wordt gedaat Dit was juist in den duren tijd, doch Gedeputeerde Staten gingen er niet medeaccoord. Hij vreest, dat dit thans weer het geval zal zijn. Het lid Viveen zegt niet te kunnen indenken dat Gedeputeerde Staten met een gezonde argumentatie een bedrag van f600 voor noodzakelijk levenson derhoud te hoog zullen kunnen noemen Tevens is hij van oordeel dat de inge voerde progressieve belastingen haar doel niet heeft bereikt. Niet alleen de kleine inkomens, doch ook de groote betalen minder. Daarna wordt het voorstel Viveen met algemeene stemmen aangenomen. Bij de rondvraag zegt het lid Kentie het dringend noodig te vinden, dat om de waterplaats bij den toren een Bchut ting wordt geplaatst De Voorzitter deelt mee dat door B. en W. besloten is den rooster te ver nieuwen, doch geen schutting te plaatsen, aangezien de waterplaats bij een even- tueele restauratie van den toren toch geheel zal moeten verdwijnen. Ook het lid van Wendel de Joode vindt een schutting dringend noodzakelij k. Het lid Holster zegt dat in verband met de restauratie van den toren besloten is geen kosten te maken. Hij is even wel voor doelmatige verbetering en zou daarom een geheel nieuwe waterplaats willen laten maken nabij het Plein. Het voorstel Kentie wordt daarna met 6 tegen 1 stem, die van het lid Holster, aangenomen. Het lid Spoor uit klachten over de riolen en de pompen die in slechten staat verkeeren. De Voorzitter zegt dat de gemeente opzichter heeft verklaard, dat de riolen goed schoon worden gehouden. Nadat door het lid Spiering nog op merkingen worden gemaakt over den slechten toestand in de tuinen nabij Kuijpers en Wijnbelt en de Voorzitter heeft medegedeeld dat deze zaak bij B. en W. in onderzoek is, wordt de ver gadering gesloten. BAHLMA.NN" GORIXCHEM. Het adres voor goed passende DAMES- en HEERENKLEEDING. HEUSDEN. Onze vroegere stadgenoot de heer J. F. Vos, thans ryksklerk te 's-Bosch, Inspectie 1ste afdeelng, is met ingang van 4 Mei a.s. overgeplaatst naar Tdburg Inspectie 1ste afdeeling der directe belastingen en werkzaam gesteld ter inspec tie registratie en domeinen aldaar. De vlleusdensche Fanfare® bracht Maandagavond een serenade aan den heer B. Stap, naar aanleiding van diens benoe ming tot raadslid en tevens een bij een zilveren echtpaar. Zooals gebruikelijk bij zuike gelegenheid, kwam er heel wat publiek door op de been. Da heer Swir.kels, ambtenaar bij de Posteryen te 's B >sch, i3 hier tijdelyk werkzaam gesteld als vervanger. Tot dusver heeft men aan de frait- boomen alhier, die al aardig begonnen ie b!oeien, nog weinig bemerkt van schade, hoewel gevreesd wordt, dat de bestuiving niet geweest zal zijn, zooals men die ge hoopt had. Naar wy vernemen zal de jaarlijksche collecte, ten bate van de Nationale stichting >Tehuis voor alleenstaande blinden® te Wolfhezen, Zaterdag 28 April a.s. alhier plaats hebben. In dit Tehuis waarin on- verrnogenden geheel kosteloos opgenomen zyn, is plaats voor blinden uit het geheele 1 land en van eiken Godsdienst en overtuiging. Reeds vanaf de oprichting bleek, uit het groot aantal aanvragen om opname, hoezeer naar deze instelling werd verlangd en nog steeds komen aanvrage om opname in. Om de stichting in stand te houden, de talrijke verpleegden het noodige te ver schaffen, is er zeer veel geld noodig, zoodat de uitgaven nauwelijks door de inkomsten worden gedekt. Blind Wnt ge U even verdiepen in de beteekenis van dit woord Slechts één oogenblik nadenken over de mogelykbeid, dat gij-zelf blind waard Zijn de blinden niet bijkans de ongelukkigste stervelingen in onze veeleischende samenleving en mogen

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1928 | | pagina 2