r ïoor kit Lssi nn liftüsogi en Alteoa, ileLiaostriat gnde BQiinelerwaard Dit nummer Sesiagt i 2 iiiaden. S. D. LANKHUYZEN Co's BANK ALLE BANKZAKEN HetWuzgeki/ruL PU ROL -vr L. Verheffing van het fabrieksmeisje. T. BOONSTRA. GLANSVERF A. Verschuur-Baert Buitenland. Plaatselijk Nieuws Uitgave: Firma L J. VEERMAN, Heusden. No 4813 Vrijdag 18 Mei 1928. Binnenland ZATERDAGS in Juni, Juli en Augustus gesloten wegens beursvacantie. ^AND VAN ALTERA Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25. en franco per post beschikt f 4.40. Afzonde»lijk* nummers 6 cent. Int Telefoon no. 19 Postrekening no. 61525. Advertentiën van 1 6 regels 90 cent. Elke regel meer 45 cent. Groote letters naar plaat3raimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Het ie allen wel bekend dat* er voor het fabrieksmeisje een noodtoestand is ingetreden. Verschillende omstandig heden zijn hiervan de oorzaak, niet het minst het milieu, waaruit de fabrieks meisjes dikwijls voortkomen. Vaak wor den ze plotseling en zonder waarschu wing of voorlichting als onschuldige kinderen getrokken in de sfeer der stad met haar vele en velerlei vermakelijk heden, waarvan er vele van hoogst be denkelijk allooi zijn. Het zedelijk schaam tegevoel wordt daardoor veelal spoedig verstompt Wie wat meer van de fabrieksmeisjes en van hunne zedelijke verwaarloozing wil weten, die wende zich tot de zede- politie te Rotterdam, die meer dan andere het zich tot taak heeft gesteld de on zedelijkheid bij het volksmeisje te be strijden. Deze meisjes worden ten deele bereikt door eenige meisjesvereenigingen, die in industrieplaatsen zijn gevestigd en wier doel het is haar voor zedtlijien ondergang te behoeden. Van de meerdere vereenigingen, die fabrieksmeisjes tot zich trekken, meenen we in de eerste plaats de Inwendige Zending, die o. m. fabrieksmeisjes in kransjes organiseert, waar zij geoefend worden in allerlei nuttigen handenarbeid, in lezen en schrijven of waar haar geest door geschikte lectuur ontwikkeld wordt In den zomer worden tochtjes naar buiten gemaakt en kampen voor deze kinderen georganiseerd. In de tweede plaats noemen we het Leger des Hexls. Van zeer groote beteekenis voor de fabrieksmeisjes is het werk van Profes sor Frencken te Breda, dat een uitvloeisel is van den Eucharistischen Kruistocht. Om de gewenschte vorming van hart en verstand te bereiken heeft Professor Frencken gedrukte aanwijzingen of raad gevingen samengesteld, die men moet volgen om opgenomen te kunnen worden in de „Eucharistischen voorwacht*', wier leden dpor een insigne zijn gekenmerkt en die eenige geloften hebben af te leggen. Na een proeftijd kan men lid worden van den .Eucharistischen Kruistocht" en bij de plechtige inwijding neemt men allerlei godsdienstige plichten op zich, waardoor de geest van liefde en gehoor zaamheid in handel en wandel betooDd wordt. Zij vormen de kern van den Eucharistischen Kruistocht en dragen hun eigen insigne. Meisjes, die op deze wijze zijn voor bereid, worden de leidsters der fabrieks meisjes der Kwatta- en Kunstzijdefabrie ken te Breda. Ook heeft de beweging zich reeds uitgebreid naar Tilburg,'s-Her- togenbosch en Rotterdam, maar daar beteekent zij nog niet veel. Te Breda beschikt de beweging over een huis, waar de fabrieksmeisjes, vooral de buiten meisjes, haar schaftuur doorbrengen. Zij worden hierdoor onttrokken aan slechte invloeden en leeren zich gewen nen aan een fatsoenlijke conversatie, zoowel wat inhoud als toon betreft. Uit deze meisjes worden dan weer clubjes gevormd, die in een ander gebouw verga deren gedurende de avonduren. Er zijn clubjes voor stads- en anderen voor buitenmeisjes. Men hecht er groote waarde aan, dat het vooral kleine groepjes blijven van ongeveer 6 deelneemsters, daar een intensieve goede vorming slechts bij kleine groepjes mogelijk is Daarom beeft men natuurlijk ook een groot aantal leidsters noodig. Deze clubjes staan geheel onder leiding der bovengenoemde leidsters. De godsdienstige en zedelijke vorming staat er geheel op den voor grond, en daar deze leidsters ten deele uit de fabrieksmeisjes zelve gerecruteerd worden, zoo kunnen zij hun leven mee leven, en zij zijn ook steeds bereid hun allerlei practische aanwijzingen te geven, die betrekkng hebben op het dagelijk- sche leven, of hen voort te helpen bij handwerkjes of iets dergelijks. Bespre kingen, voorlezen en spelletjes wisselen elkander af. De godsdienstige bespre kingen worden opgeluisterd door platen en lichtbeelden. Bij de besprekingen worden zij opge wekt hun gedachten te uiten over godsdienstige of zedelijke onderwerpen en om beurtan gaan zij voor in het ge bed. Geleidelijk worden zij voorbereid tot de voorwacht en daarna tot leden van den Kruistocht, die hun gedachten, hun voorbeeld en hun iavloed op de fabriek brengen en naar gebleken is, reeds in enkele jaren een belangrijke verbete ring in de samenleving daar teweeg brengeD. De uitbreiding van het werk heeft er toe geleid, dat er thans ook kook- eD huishoudles, les in naaien en verstellen gegeven wordt. Daarenboven wordt er nu ook les gegeven over den aard en de werking van bet bedrijf, waarin zij leven De wijze van werken van Professor Frencken, Directeur van het Eucharis tisch werk te Breda hebben wij eenigs- zins uitvoerig uiteengezet, omdat Pro fppsor Frencken voor zijD arbeid eene subsidie uit de provinciale kas heeft gevraagd en wij onze meening daarom trent eens willen zeggen Wij voor ons, kunnen niet andere dan groote waardeering hebben voor het werk van Professor Frencken en wij zouden van harte wentellen, dat meer aandacht werd geschonken aan de zedelijke vorming van fabrieksmeisjes. De ontwikkeling der groot-industrie toch in bepaalde centra heeft een toestand geschapen, welke dadelijke voorziening eischt en waaraan te eerder vanwege de provincie mede werking 19 te verleenen, nu het particu lier initiatief zich met hoogen ernst en opofferende liefde bet welzijn heeft aan getrokken van de duizenden in gevaar verkeerende fabrieksmeisjes, die aan zichzelven overgelaten, in ellende zouden verzinken, om straks een geslacht voort te brengen, dat opgroeiende in de om gevende verwilderieg, deze nog grootere verhoudingen zal doen aannemen. De steunaanvrage van Professor Frencken geldt e«-n ruim getrokken veld van socialen arbeid over deze provincie, welke arbeid, op één punt geregeld en bestuurd, vooral erkenning behoort te vinden van gemeenten, van sociale en goedsdienstige vereenigingen en van be langhebbende en belangstellende licha men en personen uit de streken, liggende in het rayon der groot-industrie. Wij meenen daarom, dat de Staten vergadering, het provinciaal belang er kennende, zich er toe kan bepalen stimu- leerend op te treden, door het toekennen eener subsidie. Deze subsidie behoeft niet zoo hoog te zijn, daar zij meer moet dienen om sympathie uit te drukken met het werk van Professor Frencken dan wel om de financiën in aanzienlijke mate te verbeteren. Wij hebben vau een zeer gunstig beken») staande fabriek aangekocht een partij uitschot-sigaren welke verkrijgbaar zij.i tegen deo pr ijs van vijf en zei cent. Per kistje van 400, resp. f4 75 eu 15.50. A. Botermarkt 88 Verboden te visschen op Zondag. Het visschen op Zondag langs voetpaden, enz. te Reeuwijk is ver boden. O Door motorfiets aangereden. De motorrijder H. in de Nieuwe Huizen te Breda heeft den 7-jarigen G. van Hal aangereden. Het jonge- getje werd ernstig gewond en is la ter overleden. De Hollandsche aardbeien. De aardbei enkweeker P. de Jong, uit Roelofsarendsveen heeft een bak met aardbeien, inhoudende twintig doosjes, naar Schiphol gezonden met de bedoeling, deze aan den heer Van Lear Black op zijn wereldreis aan te bieden. De heer De Jong ontving het volgende telegram uit Venetië „Zeer veel dank voor de kostelij ke aardbeien. Zij dragen de bewon dering van Engeland, Zwitserlanden Italië. Zij houden zich uitstekenden zullen bij aankomst in Egypte nog zeer goed zijn. Ik weet niet, in wel ke ianden ik de aardbeien nog ver der kan toonen. (w.g) VAN LEAR BLACK". Avontuur van een slagersjongen. Zaterdag hevige consternatie op de Nieuwe Gracht te Haarlem. Daar was zoo juist een 17-jarige slagers jongen in het water geplonsd. D!eJ voorband van zijn fiets was gespron gen, toen had hij zijn stuur niet meer kunnen houden en de open gracht ving; hem op. Er waren redders genoeg bij de hand, zoodat de jongen er al gauw weer levend uit was. Maar zijn va der, die toevallig voorbijkwam, en hoorde, dat het zijn zoon was, die onder water zat, plofte zonder bej-> raad onmiddellijk de gracht in. En intusschen stond de slagersknaap al druipend aan den kant. Hij was zeer ontdaanminder door het bad dan door het verlies van zijn portemon- naie met f 40. Dat was geld, dat hij voor zijn patroon had moeten opha len en dat nu op den bodem van de! gracht lag. Men was begaan en vergat zelfs den armen vader, die nog in de gracht naar zijn zoon zocht. Ook de vader kwam weer veilig op den wal, gelukkig bij het weerzien van zijn, zoon en deelend in diens smart. Een paar uur later kwam een tuin man van den gemeentelijken jilant- soendienst en deponeerde een porte- monnaie met f 40. Die had hij bij het harken in het plantsoen van de Park- laan gevonden. De politieman dacht aan het sla- gersgeld in de Nieuwe Gracht van hij het tragisch lot zoo juist had| vernomen en vond het merkwaar dig, dat andere veertig guldens ook een, zij t minder tragisch lot, had den ondergaan. Hij riep den inmiddels opgedroog- den slagersknaap tot zich en bereid de een ontmoeting met de portemon- naie uit het Parklaan-plantsoen voor. Deze ontmoeting viel, zooals dat on der vakmenschen heet, gunstig uit. De knaap verstijfde bij het zien van zijn voormalig patroonsbezit, en viel, gelijk de politieman had voorzien, smadelijk door de mand. Zijn in groote ontroering uitge- ten verhaal kwam hierop neerFki wenschte de f 40 van mijn patroon' voor het maken van plezier. Daarom verzon ik een listig plan. Ik wierp de portemonnaie met geld in het boschje,aan de Parklaan met de be doeling het daar later weer op te\ visschen. Toen reed ik naar de Nieu we Gracht en liet me in het water vallen. Het behoorde niet tot het plan, dat ook zijn vader in de gracht zou val len. En waarschijnlijk zou de brave fhan het ook niet hebben gedaan als hij geweten had, dat de eigenlijke drenkeling in een droog boschjelag. Wat van dezen sluwen slagersknaap zal worden zullen verschillende nut tige instellingen en de toekomst uit maken. Ernstige val. De 39-jarige H. v. d. Wetering, uit Rotterdam is aldaar in het, in de Dokhaven liggende gemeentedok van een 8 meter hooge stelling gevallen. Met een gebroken linkerbeen is hij in het Ziekenhuis opgenomen. —o Kleeding in brand gevlogen. Van de 20-jarige mej. N. Schnei der zijn, toen zij in de woning der familie Stout aan de Nieuwstraat te Rotterdam te dicht bij een brandend petroleumstel kwam, de kleederen in brand geraakt. Met brandwonden aan borst, buik en rug is zij in vrij ernsti- gen toestand in het ziekenhuis opge nomen. Een ernstig misdrijf Twee bradwachts hebben aan den Omval te Amsterdam Vrijdagavond een vrouw gered, die in het water lag. Zij vertelde er door een man te zijn ingegooid. De politie werd van dit voorval in kennis gesteld, die de geredde vrouw een verhoor afnam daaruit bleek, dat men hier vermoe delijk met een ernstig misdrijf td doen heeft. De ongeveer 50-jarige vrouw had reeds ecnigen tijd kennis aan een eveneens 50-jarigen man. Bij dezen omgang waren ook de financiën van de vrouw ter sprake gekomen. Hij zou voor haar goed rentegevende pa pieren koopen. Zij had daarvoor Vrij dagavond, toen zij samen een wan deling maakten, een bankbiliet van f 1000 meegebracht. Toen zij hem dit blijet had overhandigd, heeft hij haar in het water geworpen. Door eenj toeval is zij nog door de 2 brankf- wachts gered. De man is door de politie opge spoord en gearresteerd. Hij ontkent alles. De politie heeft intusschen haar onderzoek voortgezet. Het is haar ge bleken, dat de man gehuwd is en dat hÏT in den laatsten tijd financiëele moeilijkheden had. Bij een huiszoe king is een bedrag van f 500 gevon den. De commissaris van politie zoekt nu naar dengene die het bankbiljet van f1000 gewisseld heeft. telef. no. is RaamsdonksYeer. AGENTSCHAP VAN DE AMSTEBDAMSCHE BANK AD AM De Directie, Verdronken. Bij de familie Boerema te Winscho ten kwam Maandagmorgen het be richt in, dat de 20-jarige zoon L. Boerema Zaterdag te Huil overboord was geslagen en verdronken. o— Koeientrouw. Een landbouwer te Harfsen, gem. Gorsel, had een koe afgeleverd aan een boer te Almen. Bij den nieuwen eigenaar werd het dier in de weide gedaan, doch ondanks de solide om heining, wist het uit te breken eni 's avonds was het uit de weide ver dwenen. Tot middernacht werd ge zocht, zonder resultaat, 's Nachts half twee werd de eerste eigenaar gewekt door het geloei van een koe, die op het erf voor de achterdeur op haar manier vroeg om binnengelaten te worden. Het was het beest, dat hij verkocht had. —o Tragisch ongeval. Zekere O., knecht bij den houthan delaar C. te Zutphen, was op den Houtwat aldaar bezig met een z.g.n. mallejan eikeboomen te vervoeren. De disselboom was omgehaald en met een ketting aan den te vervoeren eikeboom vastgemaakt, zoodat het vrachtje zweefde. O. zat op dezen disselboom,plotseling trok' het paard aan, de ketting raakte los en het ge wicht van den hangenden eikeboom deed den disselboom van den wagen terugslaan, waardoor O. werd weg geworpen en met den rug op den an deren kant van den eikeboom terecht kwam. Bovendien drong de haak, die aan den disselboom zit, hem in dej borst. In bewusteloozen toestand is de ongelukkige per auto naar het» Ziekenhuis vervoerd, waar hij nog denzelfden avond is overleden. -O Been afgekneld. Op de Laakbrug te Den Haag is een ernstig ongeluk gebeurd. Sinds eenige dagen is aan de brug aan het werk de schilder J. R., wonende aan de Obrechtstraat. De brug moest wor den geopend en de schilder bleef tot het laatste oogenblik aan den arbeid ondanks de waarschuwing van den brugwachter. Vermoedelijk heeft hij zich even te laat teruggetrokken en werd zijn broekspijp door een der tandraderen gegrepen. Het linkerbeen werd daarop door de machine gegrepen en afgekneld. Ernstig ongeluk gevolg van dronkenschap. In de buurt van RYpin is een fietser door een auto die met groote snelheid reed en geen signalen gaf, overreden. De man werd op slag gedood. De botsing was zoo hevig, dat de auto eveneens verongelukte en bijna geheel werd vernield. De 4 inzitten den werden ernstig gewond eo moesten naar het ziekenhuis te Rypiu worden over gebracht. De schuld van het ongeluk is te wijten aan den chaofieur, die beschon ken was. Prima, zuiver bereide in bussen van V» en 1 Kilo. Droge Verf Vensterglas Lakken en Vernissen. Verfkwasten Penseelen. Behangselpapieren. DROGISTERIJ HEUSDEN, Wittebroodstr. 52 Auto over den kop geslagen. Zondag zijn te Weenen en omgeving verrchillende ernstige auto-ongelukken ge beurd. Het ernstigste ongeluk gebeurde bij St. Poelten en trof een auto uit Mün- cher waarin zich 5 personen uit Miiochen bevonden, die een schuttersfeest te Sierning hadden bijgewoond. Bij St. Poelten'brak een wiel van de auto, zoodat de wagen over de kop sloeg. De koopman Bitterrioan uit München werd op slag gedood, terwijl 3 andere inzittenden ernstig gewond wer den eu naar het ziekenhuis van St. Poelten moesten worden vervoerd. De vijfde ip- zittende kwam er met enkele lichte ver wondingen af. O De wraak van een krankzinnige. Uit Muhlhausen in den Elzas wordt ge meld, dat een geneesheer, die sedert eeni ge jaren zenuwziek was, een geweldige haat had opgevat tegenover een zijner buren Zaterdag, toen deze buurman naar het postkantoor giDg, werd hij achtervolgd door den geneesheer, die bem met een geweer zonder meer doodschoot. De krankzinnige ging daarop een glas wijn drinken eu ver klaarde nu tevreden te zijn, daar hij na wraak had genomen op den gebaten buur man. Hij liet zich zonder tegenstand te bieden arresteeren. Moeders nemen voor de j roode, gesmette of ont- stoken huid van de kleine, uitsluitend 't allerbeste, en dat is, BAHLMANN G0RINCHEM. Het adres voor goed passende DAMES- en HEERENKLEEDING. Door een vallenden mast gedood. Aan den landingssteiger te Pully nabij Lausanne wilden 2 van tegenovergestelde richting komende stoombooten gelijktijdig aanleggen. Het anker van het eene schip greep in een ketting van het andere en trok een stuk van den mast naar beneden. Drie dames werden getrcffen, van wie een doodelijk, een zwaar- en een lichtgewond. o De op Hemelvaartsdag tusschen de damclub »0ns Genoegen* te Zalt-Bommei en V. D. alhier gespeelde wedstrijd werd door laatstgenoemde met sprekende cijfers 482 verloren. Gisterenmiddag (Hemelvaaitsdag) werd door een afdceling van het Leger des Heils uit Dordrecht een openlucht- meeting op het voet bal terrein nabij de brug gehouden. De reis naar Heusden werd gemaakt met de stoomboot »Thor«. Direct bij aankomst werd met muziek en zang rr- -*T—* ZS M, kvi. -.(> V-VjLl —O— Doos X) en 60 ct. Tube 60 cL Bij Apoth. en Drogisten HEUSDEN. Zondag- hield de postduif ven vereeniging de „Snelvliegexs" te Els-i hout. Een wedvlucht vanuit Pont-Sint- Maxeiise (Frankrijk) afstand 328 K.MH De prijzen werden behaald als volgd; G. Slüijmers le, 2e, 3e, 4e en 6e prijs) A. Duister» 5e prijs M. v. Huiten 7ö prijs De eerste duif bereikte haar hok onaf 12.23.35, j

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1928 | | pagina 1