Derde Blad no. 4821 yuan 15 Juni wTh. brik GORINCHEM. Feestterrein voor het a,s. te honden Festival te Heusden. voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. gaines- en KeercnWeedjng EeVerjpg Van £opimanlel$ %mal(en Van £ejifoVerl(en 11 Schitterend Vuurwerk. Rubriek van den Arbeid Hoek Visschersdijk ALGEMEEN PROGRAMMA. 2 uur BEHOORENDE BIJ HET Vergadering der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Langstraat te Waalwijk, gehouden op 7 Juni 1928 ten raadhuize aldaar, des namiddags ten half drie. Zestien leden zijn tegenwoordig, 8 van de afdeeling Grootbedrijf en 8 van de al- de-Lng Kleinbedrijf. Voorzitter B. Timmermans Verschur Secretaris M. A. J. van Liempt. De Voorzitter opent de vergadering Hij deelt mede* dat de leden Van Loon en Schelllekens bericht van verhindering hebben ingezonden. De Notulen der vorige vergadering wor den onveranderd vastgesteld Aan de orde: 1. Installatie van den Heer O. Jan sen te Geertruidenberg. Nadat de geloofsbrieven zijn onder zocht en tot toelating is besloten komt de beer Jansen ter vergadering De Voorzitter richt tot hem eenige woorden van welkom, waarbij hij hem ge- lukwenscht met zijne verkiezing en hij het vertrouwen uitspreekt dat de nieuw gekozene in aangename samenwerking met de overige leden zijn gewaardeerde krachten zal willen wijden aan de belan gen van het district der Kamer. De heer Jansen dankt den Voorzitter voor diens welkomswoord en geeft de ver zekering gaarne bereid te zijn tot samen werking in cle hoop nuttig te kunnen zijn voor de belangen van handel, industrie en scheepvaart. 1 2. Mededeeling van de uitvoering, die aan de besluiten der vorige vergadering is gegeven. Dc Voorzitter geeft een opsomming van betgeen is verricht naar aanleiding van do beslissingen in de vorige vergadering genomen. 3. Rekening en verantwoording over het jaar 1927. De rekening sluit in ontvangst en uit gaaf met f 9.284.30, met een batig saldi van f 483 90, dat bij liet stamkapitaal is gevoegd; zij wordt zonder bijzondere be merkingen vastgesteld. Het onderzoek van rekening en be scheiden wordt opgedragen aan het Bu reau Verificatie van de Vereeniging van Ntderlandsche Gemeenten. Het uit. te 'mengen rapport zal ter kennis worden gebracht van de vergadering 4 Ingekomen stukken. Naar aanleiding van het des betref fende verzoek van dei N. V. G. van boons Importmaatschappij zullen pogingen wor den aangewend om verlaging tekrijgen van het tarief voor telegramadressen.' Vergeleken met het buitenland is het Ne- ("Urlandsche tarief zeer hoog België heft f 10.50 (150 fr.) Frankrijk heft f 15.— (150 fr.j Duitschland heft f18.— 30 RM) Engeland heft f24.— (2.— P. Str. Nederland heft f 30.— Gevraagd zal worden een verlaging tot f 15.-. Door de Kamer van Utrecht is ge vraagd adhaesie te betuigen aan een door haar verzonden adres aan de Tweede Ka mer der Staten Generaal, waarbij in een vijftal conclusiën wordt geformuleerd de wenschelijkheid van de invoering van den zevenjarigen leerplicht en een zoodanige inrichting van het leerplan voor het ze vende leerjaar, dat rekening wordt gehou den met het practische leven en de vak opleiding. Door het Bureau der Kamer is medege deeld, dat de vergadering zich reeds in ongeveer gelijken zin heeft uitgesproken Fe ervaring heeft geleerd, dat bij de steeds hooger wordende eischen, die aan de organisatie van de fabrieks- drijven worden gesteld, de vakoplei ding en de noodige practische kennis, als geeischt wordt van een flink arbeider, thans in het algemeen onvol- voldoende is en dat het daarom juist is verbetering te zoeken in de aansluiting van de Leerplichtwet met de Arbeids wet door de voortgezette leerverplichting te orienteeren naar de vakopleiding, al thans naar de eischen van het practi sed^ leven. Besloten wordt adhaesie te betuigen aan het adres der Utrechtsche Kamer De vergadering deelt het gevoelen van de Bredasche Kamer, dat het gewenscht is, dat de Kamers van Koophandel als nog in de gelegenheid zullen worden ge steld kennis te nemen van het vooront werp van Wet tot regeling van het Voor bereidend Hooger en Algemeen vormend Middelbaar Onderwijs, omdat in het ont- werp regelingen worden getroffen ten aanzien van het Handelsonderwijs Mits- 1 dien zal steun worden verleend aan de door de Bredasche Kamer aangenomen motie, waarin deze wenschelijkheid wordt uitgesproken. De mededeeling van de Rotterdamse he Kamer,fd at het gezamenlijke adres der Kamers van Koophandel in zake de op heffing van de Zakelijke Bedrijfsbelas ting, door alle Kamers, alleen die van Heerlen uitgezonderd, is onderteekend, wordt voor kennisgeving aangenomen. E- \eneens het bericht van het Centraal Bu reau voor de Statistiek, dat naar aan leiding van het verzoek onzer Kamer, besloten is tot invoering van een statis tiek van van voortbrenging en verbruik voor leder en dat voor het eerst gegevens zullen worden verzameld over 1928, De met de Gedeputeerde Staten geveer de correspondentie in zake de verplaat sing van de centrale tuigpaardhengst en- keuring van Breda naar Waalwijk, zulks in het belang van de fokkers in het Land van Heusden en Altena, heeft tot resul taat gehad, dat de Provinciale Commis sie voor de paardenfokkerij, voor het ge val de tuigpaardfokkers unaniem aan een afzonderlijke centrale keuring van tuig- paardhengsten de voorkeur geven, zal o- vtrwegen in hoeverre aan die wenschen in het belang der fokkerij kan worden tegemoet gekomen. NAAR MAAT. EN tegen scherp concurreerende prjjzen. BELEEFD AANBEVELEND. In overleg met de belanghebbenden zal öp deze aangelegenheid door het Bureau nader worden teruggekomen Naar aanleiding van een schrijven van het Hoofdbestuur der Posterijen en Tele grafie in zake cle doorloopende openstel ling van de telefooncentrale te Waal wijk, deelt de Voorzitter mede, dat de Gemeente Waalwijk zich bereid heeft ver klaard de garantie op zich te nemen voor de aan die openstelling verbonden kos ten; dat het personeel voor de bediening in de nachturen ter benoeming is voor gedragen, zoodat de openstelling binnen kort kan worden tegemoet gezien Besloten wordt deel te nemen aan de actie van de Nationale Vereeniging voor Handelsonderwijs tegen de Wet tot rege ling van het Voorbereidend Hooger en Algemeen vormend Middelbaar onderwijs zooals deze in een voorontwerp is neer gelegd In een schrijven van den Heer E. J. M. van der Ven, President Commissaris van de Holland-Amerika Schoenen Maat schappij te Dongen, worden bezwaren ontwikkeld tegen de voorgenomen af schaffing van het controlestempel bij den besteldienst der Posterijen De vergadering acht deze afschaffing niet bevorderlijk aan de accuraatheid, die van den besteldienst, mag worden ge eischt en besluit daarom tegen dit voor nemen stelling te nemen. Door het Propaganda-Comite voor We- genverbetering wordt verzocht adhaesie te betuigen aaneen adres aan de Tweede Kamer der Staten Generaal, waarin de volgende 4 conclusies zijn opgenomen: le. een spoedige herziening van het Rijks wegenplan; 2e een wijziging van de or ganisatie van liet apparaat waarover de Minister van Waterstaat beschikt voor de uitvoering van de wegenverbetering in de richting van een centralisatie van de hoogere leiding, gepaard met een uit breiding van het noodige hoogere en lagere personeel; 3e instelling van een Wegenraad, als Raad van Advies van den Minister van Waterstaat; en 4e een zoo spoedig mogelijke uitvoering van de over brugging van de groote rivieren Aangezien de conclusies overeenstem men met de opvattingen door onze Ka mer gehuldigd, wordt besloten h«t adres te steunen. In verband .mét een schrijven van de Wegencommissie uit den A.N.W.B. en de K.N.A.C. in zake de verbetering van den weg Waalwijk-Tilburg, wordt het Bureau opgedragen inlichtingen in te winnen omtrent de plannen van den Pro vincialen Waterstaat. Met 14 van de 16 stemmen wordt be sloten te steunen het adres der Kamer te 's Hertogetnbosch in zake de invoering van het Klompenwetje. In zake de dienstregeling voor de A T.O. bussen Waalwijk-Station Gilze Rijen, wordt besloten te verzoeken deze zooda nig te wijzigen, dat geen oponthoud wordt veroorzaakt te Dongen. Betere aan sluiting zal ook worden gevraagd voor de A.T.O. diensten met trein 248 op Geertruidenberg, zoowel voor Je rich ting Breda als voor Gorincliem. Vervolgens komt aan de orde: Mededeeling van verdere ingekomen stukken. Het verslag van de op 25 April j.l. te Breda gehouden vergadering inzake de overbrugging van groote rivieren en stroomen in Nederland; in het bijzonder ever de urgentie van den bouw der brug- verbindingen te Moerdijk en Keizer s veer, welke vergadering door eeu afgevaardigde der Kamer is bijgewoond, wordt iu han den gesteld van de Commissie voor ver- ktersbelangen. Aan het door de Kamer gesteunde ver zoek van de Firma de Haan Oerlemans te Heusden om het station Drunen-Heus- den aan te doen sluiten aan het telefoon net, is inmiddels gevolg gegeven Het verslag der vergadering van Secre tarissen der Noord-Brabantsche Kamers van Koophandel wordt voor kennisgeving aangenomen, nadat de vergadering in stemming betuigd heeft met het plan om door de Noord-Brabantsche Kamers gezamenlijk te verzorgen een economisch- geografisehe beschrijving van de gehee- le provincie. 'Naar de vergadering van de Vereeni ging van Kamers van Koophandel einde Juni te houden, worden afgevaardigd de Voorzitter en de Heer Van Dongen. Zoo mogelijk zal de Kamer op het Ze vende Nederlandsche Binnen-Scheepvaart Congres worden vertegenwoordigd door den Heer de Haan. De Voorzitter deelt mede!, dat een de putatie der Kamer ter recepties is ge weest bij gelegenheid van het 50-jarig fabrieks jubileum der onderneming van a dm Onder-Voorzitter der Kamer de Heer A. Smits te Dongen. Door de Directie der jubileerenJe fir ma is aan de Kamer een schrijven van dankbetuiging ingezonden. Naar aanleiding van mondeling inge komen klachten betreffende de zeer late bestelling van de ochtendpost, wordt be sloten pogingen in het werk te tellen hierin verbetering te krijgen, betgeen mo gelijk wordt geacht, wanneer cle post uit de richting Amsterdam en Rotterdam, die met den nachttrein te Lage Zwalu- we wordt aangevoerd, met den eersten trein voor de Langstraat wordt meege geven, in plaats van met den tweeden, zooals thans gebeurt. 5._ Voorstel van het lid J. C. van Eijkelenburg tot wijziging' van eenige wet telijke "bepalingen, waarbij is voorge schreven sommige stukken betreffende o- penbare diensten als aangeteekende brie ven te verzenden. De Heer van Eijkelenburg, dit voorstel nader toelichtende, wijst, op den over last, dien het publiek wordt aangedaan, doordat verschillende stukken van open bare bestuursorganen, als beslissingen op reclames voor belastingen, kennisgevin gen van den Raad van Arbeid, aangete kend wordt verzonden. Deze stukken kun nen meerendeels evengoed als gewone brief worden verzonden, waardoor noode- loos tijdverlies voor hot afhalen der stuk ken wordt voorkomen. Naar het voor beeld van het buitenland, acht hij liet zeer aan te bevelen, dat. alle aaugetee- kende stukken door de bestellers aan huis worden bezorgd. De vergadering stemt in met het voor stel en wordt besloten de wenschelijkheid van hetgeen is voorgesteld ter bevo eg- der plaatse te bepleiten. 6. Voorstel van Het Bureau om bij de Gedeputeerde Staten aan te dringen op uitbreiding van de autobusdiensten van de N.V. Hollandsche Buurtspoorwegen tot een behoorlijke* vervanging van 'de ver plicht op geheven diensten van de Au to-busonderneming „Cito". De Voorzitter deelt mede* dat na het vaststellen van de agenda nog is ingeko men een verzoek van de Vereeniging Kaatsheuvels Belang, waarbij verzocht wordt adhaesie te betuigen aan een mo tie door de Algemeene Vergadering dier Vereeniging aangenomen, waarbij gepro testeerd wordt tegen de beslissing van de Kroon, die de concessie van de onder, neming „Cito" vernietigde en waarbij wordt aangedrongen op uitbreiding van de autobusdiensten van de Buurtspoorwe gen tot ten minste gelijk aantal diensten als in de concessie voor de „Cito" was bepaald. 1 Andermaal spreekt de vergadering zich uit, dat de vernietiging van de concessie ongehoord en onrechtvaardig is, waar door niet alleen de particuliere belangen van de ondernemers op onrechtvaardige wijze worden geschaad, doch ook de al gemeene verkeersbelangen ernstig tekort worden gedaan. De vergadering stemt ten zeerste in met het voorstel van het Bureau om met klem aan te dringen, dat door de Ge deputeerde Staten zoodanige maatregelen zullen worden genomen, dat het ver lies van de Citodiensten op voor het verkeer behoorlijke wijze wordt hersteld Tegelijk zal adhaesie werden betuigd aan de motie van de Vereeniging Kaatsheu vels Belang. 7. Voorstel to*t ambtshalve doorhaling der inschrijving in het Handelsregister gister van eenige handels ondernsmin- gea. I VRIJDAG 29 JUNI. 7 uur; Muzikale wandeling der feestvierende vereeniging naar het Feestterrein. Opening Kermis en Festivalterrein. 8 uur: Groot openingsconcert der Fanfare der H. Familie. 3 u u r 7 uur: ZATERDAG 30 JUNI. Officiëele ontvangst der afgevaardigden van de deel nemende vereenigingen ten stadhuize. Uitvoering Feestmarsch „Heusden". Daarna aanvang van het Festival. Joyeuse entree en ontvangst van Het Koe. Muziek corps der Kon. Ned. Sigarenfabrieken Eug. Goulmy Baar te 's Bosch. 8 uur: Schitterend Avondconcert te geven door het Kon. Muziekcorps Goulmy Baar. 2 uur ZONDAG 1 JULI. Officiëele ontvangst der afgevaardigden van den Bond en de deelnemende Vereenigingen ten stad huize. Uitvoering Feestmarsch „Heusden". Daarna aanvang van het Festival. Tot de dooi* het Bureau voorgestelde doorhalingen wordt zonder discussie be sloten. Bij de rondvraag wordt door den heer Frederiks bepleit een poging om het station Kaatsheuvel-Capelle electrisch verlicht te krijgen en door den heer Jan sen de openstelling van het Telegraafkan toor te Geertruidenberg tusscheu 4 en 6 uur namiddags. Besloten wordt te verzoeken dat wordt tegemoet gekomen zoowel aan hef be zwaar van de gebrekkige verlichting van het Station Kaatsheuvel, als da,t van de sluiting van de gelegenheid tot telegra- fe-eren te Geertruidenberg tusschen 4 en 6 uur. De vergadering wordt daarna gesloten De Regeering en de arbeids voorwaarden. Bij de behandeling van de Arbeidsbe- grooting in de Tweede Kamer heeft de Regeering eenige mededéelingeo gedaan, die van groot belang zijn voor de ontwik keling der arbeidsvoorwaarden. Zoo heeft de Regeering erkend, dat, al is er ook nog al eens overdreven in veel wat over buiten- landeche toestanden wordt medegedeeld, de werken der sociale wetten zwaarderen druk op de bedrjjven legt dan in sommige con- cureerer.de landen. Uitbreiding van de sociale wetgeving zal dan ook slechts ge leidelijk kunnen plaats vinden. Doch aan den anderen kant acht de Regeering de belangen, die by de sociale wetgeving ge diend worden, zoo groot, dat zij niet dan by strikte noodzakelijkheid daarvan iets meent te moeten opofferen. Dat de hoogte der loonen hier te lande mede de oorzaak is van de werkloosheid, kan de Regeering niet ontkennen. Menig exportbedrijf zou belangryk meer kunnen omzetten, wanneer zijn toonhoogte 10 of 20 pCt. lager was. Aan den anderen kant echter zjjn in de exportbedrijven de loonen over het al gemeen thans reeds niet hoog. In verschil lende xbeschutte» bedrijven zjjn zjj belangrijk hooger en dit drukt vrjjwel rechtstreeks op de arbeiders in de »onbeschuttec be drijven, dus ook op die bedrjjven zelve. Wat de werkloosheid betreft, verdedigt de Regeering baar beleid en bet bevreemdt haar ten zeerste, dat er nog getwijfeld wordt aan hare geneigdheid om groote werken uit te voeren. Naast de afsluiting der Zuiderzee en de Maaskanalisatie, den aanleg van het Julianakanaal en den sluis bouw te IJmuiden z.jn nog tal van andere belangrijke werken in uitvoering. Ongere kend de normale onderhoudswerken is voor 1928met inbegrip van de Zuiderzeewerken en het wegenfonds, niet minder dan 71 millioen uitgetrokken voor productieve wer ken. De Minister van Arbeid heeft bij de behandeling van de Arbeidsbegrooting in de Eerste Kamer verklaard, dat bij een wettelyke regeling betreffende de verbin dendverklaring van C.A.O. niet urgent acht voor de instandhouding van het in stituut. Hjj acht een dergeljjke regeling zelfs niet gewenscht, 1. daar hierdoor een moeilijk te missen regulator van den eco nomischer! toestand van het bedrjjf buiten werking zou worden gesteld, 2. deze een eenzijdige bevoorreching van den arbeid in de beschutte bedrjjven bovendien in de onbeschutte bedrjjven zou beteekenen, en 3. deze de ondergang van een aantal marginale ondernemingen tengevolge zou hebben, hetgeen met den tegenwoordigen toestand van bet bedrijfsleven niet te aan vaarden is. Een wetteljjke regeling van de vacantie voor de arbeiders acht de Minister nog niet mogeljjk, omdat, hoe belangrijk de vacantie ook geacht moet worden, het mo menteel niet de tjjd is om zwaardere lasten op het bebrjjfsleven te leggen. Uit het Centraal Verslag der Arbeidsinspectie over 1927 zal echter bljjken, dat het in stituut der vacantie door vrijwillige rege lingen meer en meer ingang vindt. Inzake een eventueele regeling van de huisindustrie meent de Minister, in verband met de a.s. Arbeidsconferentie te Gfenève, waar het vraagstuk loonen in de buisindustrie aan de orde zal komen, dat het geen zin zou hebben nog vóór die conferentie een re geling voor te bereiden. Omtrent de wetteljjke regeling der werkloosheidsverzekering herinnert de Mi nister aan de drie praealabele vragen, die hjj daaromtrent tot den Hoogen Raad van Arbeid heeft gericht. Betreffende de ar beidsbemiddeling hoopt hij, dat, nu het advies omtrent het voorontwerp van den Hoogen Raad van Arbeid is ingekomen, spoedig een wettelyke regeling bij de Tweede Kamer zal kunnen worden inge diend. De Minister acht de tijd nog niet gekomen om van rijkswege de organisatie der voorlichtig bij beroepskeuze ter hand te nemen. jtienwslilad

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1928 | | pagina 9