VAN ALTENA Uitgave: Eirma L. J. YEEEMAN, Heusden. tfo. 4822. Woensdag 20 Juni 1928. Pil [miner aestaat uil 2 manen- NA WATERLOO Zomersproeten Zij, die zich op dit Bind wensehen te abonneer en, ontvangen de tot 1 Juli verschijnende nummers GRATIS kantongerecht Heusden FEUILLETON Dg Voorzitter zegt dit niet te welen,; de heer Donken zal zijn vraag tot adres.* sant v. Buuren moeten richten. Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprys: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61535. Advertentiën van 1 6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. STRAFZITTING VAN HET KANTON- GERECHT TE HEUSDEN van Vrijdag Ambtenaar van het Openbaar Ministerie: Jhr. Mr. J. Twiss Quarles van Ufford. Griffier: Mr. W. Ruitinga. De zitting ie zóó onbelangrijk als er in maanden geen is gehouden. G. N. landbouwer te Drongelen, had een veulen laten loopen op het weiland van J. Brander horst te Ëahyioniënbroek. Het veulen zou *ea lam hebben doodgetrapt. In de vorige zitting hadden de getuigen de Raat en Uithoven verklaard, dat zij werkende op een aangrenzend land er met naar toe waren gegaan om te kyken, zulks niettegenstaande het proces-vernaai van den rijksveldwachter Haveta&r vermeldt, dat zy er wel naar toe waren gegaan. Havelaar, die thans ais getuige wordt gehoord, verklaart pertinent dat genoemde getuigen op de zitting anders hebben ver klaard dan in het proces-verbaal is opge nomen. Hij zegt de verklaringen letterlijk opgeschreven te hebben. De Kantonrechter zegt, dat hem is ge bleken dat verdachte f 10.schadevergoe ding voor het doode lam beeft aangeboden, maar dat Branderhorst dit bedrag niet heeft aangenomen, omdat hij f 15.wilde heb ben. 't Komt den Kantonrechter voor, dat een bedrag van 110.voor een lam van eenige dagen oud zeer voldoende is ec dat het geheet en al verkeerd is om een slaatje te slaan uit iets, waar een ander niets aan kan doen en wat dus een ongelukje is. Verdachte krijgt nu f 1.of 1 dag, omdat zijn veulen inderdaad op het land van Branderhorst heaft geloopen, wat in elk geval niet mocht. G. v. B. voerman te Hedikhuizen, had zoet zijn hond in het veld geloopen en hem niet teruggeroepen toen deze een wilde eend opjoeg. Kantonrechter Waarom heb je den hond niet teruggeroepen Je had zeker zin in een «endenbout, is 't niet Verdachte Neeje Edel&chtbaare. Ik weet er niks van np'n hond achter een èed zat. ik was aon het zand rijen en ik was aon deuren kant van het fort, en laoter wier 'toe gezeed. Nooit eerder he'k ge zien dè m'n hond het dee. Een Boerenverhaa) uit den Taunus door FEITZ RITZEL. »Eo waarom niet antwoordde de man opgewonden. »Op mijn Paulien kan geen meflsch wat te zeggen hebben, en jou Hansjörg heeft haar honderdmaal beloofd »Wat heeft hij je beloofd ?c viel de boerin hem in de rede. »Dat wii ik ge- looven, dat jullie het fijn zouden vinden, als je je in alle breedte op de Rodenber- ger-hoeve kon iostalleerenMaar dan beD ik er nog, om daar een stokje voor te steken 1 Eerder zal bet water de Lahn op stroomeD, dan dat ik toegeef, dat zulk lompenvolk, zoo'n oude koppelaar »Moeüer, bedenk u goed, ik sta niet toe, dat u mijn meisje en haar vader uit scheldt viel Hansjörg haar opgewonden in de rede. Ook de molenaarsdochter wat plotseling opgestaan en kwam met een gezicht rood van toorn op haar af. >Een ouden koppelaar noemt u myn vader My hebt u als een gemeene meid uitgescholdenDacht u, dat we dat in cos eigen huis lieten welgevallen, al zit u ook tienmaal op de Rodeberger-hoeve Ja, ik houd van Hansjörg, zóóveel, dat Kantonrechter Heb je dat mormel nog f VerdachteNeeje, by is lang eweg. KantonrechterDat is verstandig. Dan kryg je nou fl.of 1 dag van me. M. v. L. mandenmaker te Hedikhuizen had iu den Otttrshoek aldaar op een taling geschoten zonder dat hy in het bezit was «an eene jachtakte. Kantonrechter Waarom heb je dat ge daan VerdachteOmdat het beest het drink water in de sloot vuil maakte. Kantonrechter Maak dat nou ees ander wijs, maar mij niet. Zou je nu werkelijk denken, dat ik geloof, dat een onoooze! klein vogeltje, als een taling, het drinkwater iu een sloot vuil maakt Neen edele beer, zooter zijn we nog niet. Maar overigens sta je niet ongunstig bekend en daarmede wil ik rekening houden. Is dat jouw ge weer dat daar ligt VerdachteJa Edelachtbare. Kantonrechter 't Is niet veel zaaks en ik zal het maar hier hoodeD om ongelukken te voorkomen. Ik begryp niet boe je met zoo'n ongelukkig ding nog hebt durven schieten. De hulzen die op je gevonden zyn, kryg je ook niet terug en ook de taling niet. Alles wordt verbeurdverklaard en je krijgt bovendien f 3.of 2 dagen. Kijk je geweer nog maar eens goed aan, want je z>et het nooit meir terug. verdwijnen spoedig door een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. M. C. Kenring ran Merriën te Waalwijk. Bij de M. C. keuring van Merriën op 15 Juni gehouden, werden de volgende goedgekeurd Agrita, Dorena, Giwanka en Malanda van G. J. W. Branderhorst te Eethen Aakje, Jorilla. Kebina en Makda van D. v. Ëuuren te Meeuwen N.N. van M. Milieuaar te Dussen N.N. en Jelita van J. de Waal Hzn. le Wijk Divina, Jicota en Lepika van G. H. Straver te Babiloniënbroek Gicero en Acossa van A. W. Verhoeven Jzn. te HerptLeetha van L. van der Beek te Genderen Albona van Adr. van der Beek te B.-BroekFatuba van H. v. d. Heuvel Jzn. te Genderen Efia en Kheria I van G. v. Everdingen te Heusden Kurosa van M. Spoor te Eethen Carita, Dina III, Dot en Gienetje van Gebr. Oerlemans v, d. Schans te Drongelen Antje van M. W. v. d. Schans te Bovenkerk Aranka van Gebr. Smits te Waspik Balbine en Kenora van G. Hartgers te Doeveren. Eenige merriën, die andere jaren bet M. C. ontvingen, werden thans niet opnieuw daarmede begiftigd. Wij vernemen, dat dit verband houdt met een bezuinigingsmaatregel, waardoor over bet gebeete land ongeveer 100 merrië minder zullen worden goedgekeurd. mijn hart zou breken, als ik afstand van hem moest doenMaar als de vrouw, die zich zijn moeder noemt, mijn goeden vader en my zoo'n schande aandoet dan e Hou je mond, Paulien, dat moet ik zeggen viel de oude molenaar haar hier in de rede. »Laat mij die vrouw, die zich verbeeld dat zy uit beter hout gesneden is dan wy, een woordje zeggen. Hiermee trad hij met vaste schreden op de verblufte boerin toe, bracht zyn mond met de hand ervoor by haar oor en fluisterde haar een paar worden in. De uitwerking was als een bliksemstraal. Als kon zij geen adem krygen, greep de vrouw met haar beide handen naar haar keel, een vale bleekheid trok over haar gezicht en wankelend liep ze op een van de breede stoelen af, waarop ze steu nend neerzonk. Terwyl Hansjörg bezorgd op zijn moeder toesnelde, zei de oude molenaar op rustigen tooa »Haat een glas water, Paulien Je ziet dat vrouw Schilling het te kwaad heeft Op derizelfden Zondagmiddag zat aan een van de vensters van de gelagkamer in den >Grauwen Kopc de jonge vrouw Anne Margreet Werner te breien. Hel Concours Hip pique Waai wijk. Het concours-hippique dat op het sport terrein aan den Parallelweg te Waalwijk gehouden wordt op Dooderdag 21 Juni a.s. ten half twee, belooft om tal van redenen zeer interessant te worden. De inschrijvingen in de verschillende afdeeiingen zijn zeer belangrijk, zoowel wat de landelyke raitervereenigingen als de tuig- en tandem nummers betreft en niet minder de afdseling schoonste rijpaard en 't springconcours. Speciale aandacht trekt het springnummer, waar Olympische eischen worden gesteld en waarin een keuze wordt gemaakt v&u die ruiters, die de Nederlandsche kleuren op de Olympi sche concoursen in Amsterdam zullen verdedigen. Het aantal ingeschreven paarden beloopt in totaal reeds het aanzienlijk getal van meer dan 125, De deelname is buitengewoon in alle afdeeiingen. Wy noemen bijv. de Olympi sche proeven, bestaande uit dressuurwed- stryd 14, klein springconcours 31 en groot springconcours 17 deelnemers. Schoonste rijpaard 20 deelnemers, tuigpaarden luxe eenspannen 15 stuks, tandems 6 enz. Van deelnemers aan 't groot springcon cours noemen wy Ritmeester en Kapitein de Kruijff, Colenbrander, Pahud de Moc- tanges, v.d. Voort van Zyp e.m.a. Tuigpaarden Earners, v.d. Haar, Bult man e.m.a. De jury bestaat in de verschillende num mers uit de heereo Overste Jhr. van Reigersberg Versluijs, Majoor Jhr. Quarles v. Ufford, Majoor van Reede Directeur der Rijschool te Amers foort, Jhr. van Coehoorn Smioia, De Bruijn Tengbergen, Mr. B. Timmermans. Het terrein zal in elk opzicht keurig zijn ingericht, met zijn tribune met 1200 overdekte zitplaatsen, terwijl ook op den 2en rang stoelen beschikbaar zullen zijn. Muziek zal het hippische feest opluiste ren, terwijl een buffet, champagnebar enz. aanwezig is. Wy gelooven dat een dergelijk hippisch feest in heet Brabant nog niet te zien is geweest, zoodat wy vertrouwen dat ieder die daartoe eenigsains in de gelegenheid is hiervan z&t willen profiteeren. Tot slot deelen wy nog mede, dat na afloop „Waaiwijks Belang" een concert aanbiedt op de Markt en verschillende ca fé, 8 voor ïtrykjes en de noodige attracties hebben gezord. (Wij ontvingen bovenstaand bericht te i&at voor opname in het nummer van 15 Juni j.l.) (Red.) daag de leiding van de herberg op zich te nemen, omdat zy voor een kleine erfenis op reis moesten naar een paar uren van Dornschied gelegen geboorteplaats van de vrouw. Daar de kinderen by moeder Christien goed verzorgd waren en eok Kosnraad, goedig als hy was, er niets tegen had, was Anne Margreet, uit vrien delijkheid, gaarne op bet verzoek der pachters ingegaan en heersebte net als vroeger tydelijk als waardin in den Grau wen Kopc. Bijzondere moeite had het tot nu toe niet gekost. Want 's morgens na kerktijd hadden Koenraad en haar oude vader met kleine Liesbeth bij het bedienen der gasten geholpen. Nu op der. vroegen middag was de gelagkamer leeg en eerst tegen den avond, tegen den tijd, dat de herbergier weer terug zou komen, waren weer gasten te verwachten, daar de middagdienst eerst om vijf uur eindigde en de bewoners tot aan dit tijdstip de herberg niet mochten bezoeken, De oude bekende vertrekken, waar de jonge vrouw zich nu bevond, waarin ze j zoo menig gelukkig uur met haar eersten man had doorgebracht, die haar smart om den verlorene rxee hadden aanschouwd en waar ze toen alleen gehuisd had, tot haar geliefde Koenraad haar naar zijn huis voerde, riepen levendige herinneringen aan vervlogen tijden. by haar op. Met warmte dacht .ze aan Hendrik, die het verstaan had, haar in den korten tijd van hou hu welijk het leve» zoo zoo zonnig te otaken toch was dit innige gevoel voor den afge bedraa ge storvenen vrij van alle aardsch verlangen -als tot een verheerlijkten geest, die verheven boven menschetyk denken en menschelyke begeerten iu lichte sferen zweeft, zag ze tot hem op, sprak ze met hem in baar gebeden eo smeekte om zyn voorspraak bij den Bestuurder van het Heelal voor het aardsche geluk van haar en de haren. Haar aardsche liefde, haar geheele vrouwelijk voelen en vertangen behoorde haar goeden Koenraad, in wiens armen z(j zich als een kind op moeders schoot zoo behagelijk veilig en geborgen voelde. Wie haar jaren geleden, toen ze met Hendrik voor het altaar trad, zou ge zegd hebben, dat een zoodanige verandering in haar binnenste in den betrekkelijk korten tijd van eenige jaren zou plaats hebben ze zou den twijfelaar verontwaardigd toegeroepen hebbeu Nooit zal de liefde voor een anderen man plaats in mijn hart vinden. Myn trouw blijft tot over het graf En nu De mensch wikt en God boschiktMachtig werkt de tijd Zeldzaam, dat deze gedachten vandaag voor het eerst by haar opkwamen, dat ze voor de eerste maal de veranderingen van haar zieleleven tot in het kleinste naging. Waren het de oude bekende vertrekken, die baar herinneringen wekten, was het de geest van den gestorven man, die door deze ruimten zweefde en haar gedachten die richting gaf. In droom en verzonken liet de jonge vrouw haar handen met het breiwerk in de schoot rusten en keek door het kleine venster op de in str&lenóea glans van de herfstzon liggende straat. Het tooneehje dat ze zoo dikwyls gezien had. De waggelende gaozen by de goot, die met uitgerekte» hals tegen de plechtig voorbijschrydecde kerkgangers bliezen, een kakelend kippenvolkje. Spits van den buurman, die keffend op een hem plagen de» jongen afstoof en dadelijk omkeerde, toen de jongen met de pet in den mond op handen en voeten achteruit kroop. Anne Margreet moest ondanks haar eigen aardige gedrukte stemming lachen het was net als vroeger Maar daar die gestalte, die daarginds op den landweg naar den Galgenkop aankwam was wat nieuws. Wat een eigenaardigen gang had die man Hy deed levendig aan Hendrik denken eok de houding van deo vreem deling kwam haar zoo bekend voor. Een eigenaardig gevoel, een mengeling van angst en weemoedige droefheid besloop haar hart, toen ze zag, dat de wandelaar recht op de herberg afkwam en de stoep naar de voordeur opliephet was haar, alsof met deze onbekende het noodlot na derde, doch snel kalmeerde ze zich met de gedachte, dat het toch heel vanzelf sprekend was, als een vreemdeling, die door het dorp kwam, een herberg opzocht om uit te rusten. De deur ging open en de vreemdeling stond op den drempel. Als zag ze een geest, zoo staarde Anne Margreet met lykbleek gezicht en spookachtig flikkerende eogen naar den binnenkomende. voor het Land van HeiSElen sn AiteiaJeLan e BQianieUrwaard 1 Juni 1938. Kantonrechter: Mr. C. W. v. Ommeren. 17 IX. jonge paai', dat de herberg en de slagerij gepacht had, had haar gevraagd voor van Vervolg raad verslag EETHEN. Vaststelling heffings percentage. De Voorzitter zegt dat dit percentage iu een vorige vergadering reeds is vast gesteld op 5 pCt. en dat dit besluit aan Ged. St. ter goedkeuring is toege zonden die het evenwel niet hebben goed gekeurd en berichtten dat het 6 a 7 moest worden. Spr. en Secretaris zijn or over gaan praten en hebben ge tracht het opt 5 pCt. te houden, omdat de gemeente binnenkort, zooals te var- wachten isi een betere toestand zal krij gen. Daarbij hebben zij opgemerkt, dat het de ingezetenen zeer onaangenaam zou aandoen en dat deze zouden vragen, zijn dat na de resultaten van vereenigen Daarop werd geantwoord, als men niet had vereenigd wie kan ons dan aautoo- nen, dat het geen 7 of 8 percent had mroten wezen. Het gemeentebestuur heeft getracht den achterstand in te halen, wat evenwel niet is gelukt. Voor belas tingheffing was een bedrag op de be- greoting 1927 geraamd f 33000.— waar van evenwel slechts 21000 is ontvangen. Men begen dus reeds met een vermin derde opbrengst van f12000—. Verder waren er nog een 2755aan tegenvallers, die niet te voorzien waren, bovendien nog een bedrag van f 1230.— aan. kwu- do posten zoodat de gemeente niet is opgeschoten doch zelfs nog terug is ge gaan. Tenslotte heeft men ter provin ciale griffie er genoegen mede geno men, dat het percentage op 6 wordt ge bracht, waardoor het bedrag van f 2-4000.— aan belasting binnen komt, zeoals op de begrooting is geraamd want btt belastbaar inkomen f '100.000. De heer v. Buuren vraagt of er geen posten waren, waarbij1 overschot is, do heer Donken merkt op dat de Voorzitter toch reeds in de vorige vergadering met dé genoemde feiten op de hoogte was. De Voorzitter antwoordt dat er wal posten zijn waarbij óver "is, en dat 15 en W. natuurlijk wel reeds den vorig en keel' op de hoogt© waren, doch dat zij alleen geprobeerd hebben of Ged St. met 5 pCt. genoegen wilden nemen. Dit zou ook wel het geval geweest zijn, als zij hadden kunnen aantöonen, dal de gemeente, was vooruit gegaan, al was het dan ook slechts flOOO.— geweest. Spr vindt het oolc niet prettig, doch er is niets aan te doen. Be heer v. Buuren vraagt of het in hoofdzaak niet de schuld is van de P.N.E.M. rekening is. T>e Voorzitter stemt dit toe. De- lieer v. Buuren vraagt of liet niet mogelijk is, daaraan te tornen. Als spr. goed is ingelicht biedt de P.N.E.M. Heus den aan licht te leveren tegen 35 ets per K.W.U. en zal dan voor eigen reke ning een ondergrondsch net bouwen. Hier betaalt men 45 cexth ea heeft men hek net aaa P.N.E.M. cadeau gegeven. De Voorzitter verklaart- hierop thans niet te kunnen antwoorden, zal even wel straks in de geheime vergadering) hierover iets mededeelen. Met algeme>t ne- stemmen wordt het percentage hier 4 op vastgesteld op 6. Do begrootingen 1927 en 1928 worden gewijzigd alp doocr B. en W. voorgesteld, deze wijzigingen zijn slechts van admi- nistratieven aard. Nog stellen B. en W. voor een bedrag van f90.— beschikbaar te stellen voor reparatie van het lijken.4 huisje te B.-Broek. De heer v. Buuren vraagt hoe hot| met de klok te Meeuwen staat. De Voorzitter zegt dat de klok ia ■rade is. De heer v. Buuren informeert n.aaqc den weg to Hagoort., De Voorzitter zegt dat de opzichter wel zal komen kijken. De heer v. d. Schans zegt dat hrj er op uit geweest is 'en een werkman heeft opgezocht, die evenwel 8 of 10 dagen.' uitstel vroeg, spr. heeft dit v. Buuren. medegedeeld. De heer v. Buuren zegt dat de mam bij hem is geweest, doch dat hij hem naar J. v. d. Schans heeft verwezen.. De heer Donken vraagt, hoe of hot staat met hot rekest van Buuren, Do heer v. Buuren zou nog de volgen* de motie willen voorstellen. De raad der gemeente Eethen in open-* tare vergadering bijeen op 'Woensdag 13 Juni 1928 van oordeel dat de Burg ear?, c-, ster de kort schiet in plichtsbetrachting en toewijding spreekt daarover zijn afi keuring uit en zal daarvan kennis gerf ven aan Ged. Staten. De Voorzitter vraagt of .een der le 4 den bereid is, deze motie te steunen De heer Donken zou gaa rne een nadere toelichting 'hebben. De heer v. Buuren zegt dat alles maar' blijft hangen. Re Burgemeester blijft maan buiten de gemeente wonen, Wordt ér iets iu liet belang van de gemeente gezegd,, dan wordt dit belachelijk gemaakt. Meri wéét dit allemaal, als men er onder 4 oogen met elkaar overspreekl Wethouder van der Beek wordt tot de vraag genoodzaakt, wat zit er ach ter om zoowel, bij het begin als bij ein-? do der vergadering kritiek uit te oefenen,; Is het zooals door den Voorzitter is op gemerkt om op alle stukken zout to leggen, of is het werkelijk de bedoeling cm door zijn op merkiugen do belangen van de gemeente te; dienen en deze op to bouwen, als dit zoo is, dan kan spr., zijn stem daaraan geven. In vele opzich ten is de kritiek evenwel afbrekend. Spr. heeft al zitten denken en heeft zich afgevraagd, wat is het toch, heeft de heer v. Buuren. om niets grijze haren gekregen. Gaat het nu in deze motie van afkeuring over de handelwijze van.' den Burgemeester werkelijk tegen deze'5 Spr. moet dit betwijfelen, in verband mett de werkzaamheden te Hagoort noemt dei hoer v. Buuren, spr. collega v. d. Schans* (Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1928 | | pagina 1