Derde Blad voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. ND 4825 KM 29 Jli MAG. „ST. JOZEF" L. DERKS, mmwMi, Plaatselijk ftieuws BEHOORENDE BIJ HET Wetsontwerp Winkelsluiting. Sluiting om 8 uur des avonds en den geheelen Zondag. By de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot regeling der winkelsluiting. Wy ontleenen er het volgende aan Wat zijn winkels? Art. 1 verstaat onder «winkels* alle open of besloten ruina ten, waar of van waaruit voorwerpen of stoffen aan het publiek in het klein plegen te worden ver kocht of afgeleverd, of waar pleegt gewerkt te worden in eene barbiers- of kappers onderneming, Onder winkelhuis* verstaat deze wet elke met een winkel in eenige verbinding staande open of besloten ruimte in hetzelfde gebouw of op het bjjbehoorende terrein. Verbodsbepalingen. Volgens art. 2 is het verboden, een winkel voor het publiek geopend te hebben a. gedurende den Zondag b. tusschen 8 uur des namiddags en 5 uur des voor- middags. Uitzonderingen. De bepalingen dezer wet zyn niet toe passelijk (art. 3) op a. apotheken, uitsluitend voor zoover betreft den verkoop van genees en verbandmiddelen b. inrichtingen, waar uitsluitend of in hoofdzaak spijzen of dranken voor verbruik ter plaatse worden bereid of verkochtc. den verkoop van brandstof en smeermiddelen voor en onderdeelen voor spoedeischende herstellingen aan motervoer tuigen en vaartuigen en rijwielen d. den verkoop van drukwerken in stations e. den verkoop van dag- en weekbladen f. den verkoop van ijs. In de inrichtingen, genoemd onder b, mogen gedurende den tyd, dat die inrich tingen voor het publiek gesloten zouden moeten zyn, indien daar geen spijzen of dranken voor verbruik ter plaatse werden verkocht, alleen spijzen of dranken worden verkocht, en wel uitsluitend voor verbruik ter plaatse. Dit is niet van toepassing op hotels, voor zoover betreft leveringen aan logeergasten. Volgens art. 4 vindt de bepaling van art. 2, onder a. geen toepassing a. ten aanzien van winkels, waar uitsluitend of in hoofdzaak brood, banket, suikerwerk en chocolade wordt verkocht, op 1 Januari, 24, 25, 26 en 31 December en op den eersten Paaschdag en eersten Pinksterdag b. ten aanzien van bloemenwinkels op 1 Januari, 14 en 15 Augustus, 1 eu 2 November, 24, 25, 26 en 31 December eu op den eersten Paaschdagc. ten aanzien van melk-, visch- en fruitwinkels tot 12 uur dee middags, tot uitsluitend voor den ver koop van melk, room, visch en fruitd. ten aanzien van winkels, waar uitsluitend of in hoofdzaak brood, banket, suikerwerk en chocolade wordt verkocht, gedurende ten hoogste vier achtereenvolgende uren, lig gende tusschen 9 uur des voormiddags en 8 uur des namiddags, doch uitsluitend voor den verkoop van die waren. De bepaling van art. 2, onder b, vindt geen toepassing a op Zaterdag b. op den dag, voorafgaande aan Hemelvaartsdag, op 14 Augustus en 31 October, onder voor- waarde, dat onderscheidelyk op Hemel vaartsdag, 15 Augustus en 1 Nov. voor den winkel de regeling wordt toegepast, welke voor den Zondag is vastgesteldc. in het tydvak van 25 November tot en met 5 December en in het tydvak van 18 tot en met 24 Decemberd. ten aan zien van bloemenwinkels op 30 December en winkels, waar uitsluitend of in hoofd zaak brood, banket, suikerwerk en chocolade wordt verkocht, op 25 en 31 December. Op deze dagen zal het echter verboden zyn, een winkel voor het publiek geopend te hebben na 10 uur des namiddags en voor 5 uur des voormiddags. Kappers- en barbierswinkels mogen op de in het tweede lid, onder a en b, genoemde dagen benevens op 24 December, zoo deze dagen werkdagen zyn, tot 11 uur des nam. voor het publiek geopend zyn, doch na 10 uur des nam. uitsluitend voor het verrichten van kappers- en barbierswerkzaaraheden. Israëlieten en winkelsluiting. Volgens 8rt. 5 zal aan het hoofd of den bestuurder van een winkel, die tot een kerkgenootschap behoort, dat den we ke lij kschen rustdag op den Sabbath of op den Zevende dag viert, op zijn verzoek door B. en W. vergunning worden verleend om zyn winkel op Zondag tusschen 5 uur des voormiddags en 2 uur des nam. voor het publiek geopend te houden, of, indien het betreft een winkel, waar uitsluitend of in hoofdzaak brood, banket, suikerwerk en chocolade wordt verkocht, tusschen 5 uur des voormiddags en 8 uur des nam., met dien verstande, dat daarin na 2 uur des nam. uitsluitend brood, banket, suikerwerk en chocolade mag worden verkocht. Aan hen, wien zoodanige vergunning is verleend zal het evenwel verboden zijn, een winkel voor het publiek geopend te hebben gedu rende den Sabbath of den Zevendedag. Bovendien geldt de bepaling van art. 2, onder b. niet voor een winkel, waarvan het hoofd of de bestuurder behoort tot een Israëlietisch kerkgenootschap, indien hem eene vergunning, als in het eerste lid be doeld, i3 verleend a. op de tweede dagen onmiddelyk voorafgaande aan den dag, waarop het Isr. Paaschfeest aanvangt; b. op den Woensdag en Donderdag, vooraf gaande aan het Isr. Paaschfeest, zoo dit feest op Zaterdag aanvangtc. op den dag, onmiddelyk voorafgaande aan dien, waarop de zevende dag van het I$r. Paaschfeest aanvangtd. op den dag waarop het Isr. Paaschfeest eindigte. op den dag onmiddelyk voorafgaande aan den dag waarop onderscheidelyk het Isr. We kenfeest, het Nieuwjaarsfeest, het Loof huttenfeest en het Slotfeest aanvangt; f. op den Douderdag, voorafgaande aan het Isr. Wekenfeest, zoo dit feest op Zater dag aanvangt een en ander onder voor waarde, dat de winkel tjjdens den duur van genoemde feesten voor het publiek gesloten is. Aanvuliingsbepalingen. Bljjkens art. 6 kan de Gemeenteraad onder Koninkljjke goedkeuring bepalen, dat op een werkdag per week gedurende een gedeelte van dien dag en wei vóór of na 1 uur des namiddags, alle of bepaalde groepen van winkels binnen de gemeente voor het publiek gesloten moeten zyn. Art. 7 schrjjft voorDegenen, die op het sluitingsuur reeds in den winkel aan wezig zyn, mogen nog bediend worden tot ten hoogste een half uur na het sluiting uur. Het is verboden, gedurende den tyd dat een winkel voor het publiek gesloten moet zyn, in of van dien winkel of het daarby behoorde winkelhuis uit iemand te bedienen. Het is verbeden, gedurende den tyd, dat een winkel voor het publiek gesloten moet zijn, van dien winkel of van het daarbij behoorende winkelhuis uit, voor werpen of stoffen ter aflevering aan het publiek uit te zenden, met uizondering van maaltyden en kokswaren en van winkel waren, bestemd voor binnenkomende, uit gaande en doorgaande schepen. Dit laatste is niet van toepassing op het uitzenden van brood, gedurende den tijd, dat een winkel, waar brood wordt verkocht, krachtens eene verordening, als bedoeld in art. 6 voor het publiek gesloten moet zyn. Venten. Op Zondag, op de eerste vjjf werkdagen der week na 8 uur des namiddags en op Zaterdag na 10 uur des namiddags is het venten en verkoopen op of aan den open baren weg verboden, Deze verbodsbepaling zal op Zondag niet gelden ten aanzien van het venten van geringe eetwaren, (art. 8). Bevoegdheid v. d. Gemeenteraad. Blykens art. 9 kunnen, indien byzondere omstandigheden afwijkingen van bepalingen dezer wet in eene gemeente gewenscht maken, deze afwijkingen door den Gemeente raad onder Kon. goedkeuring worden vast gesteld. De Gemeenteraad is bevoegd om ten hoogste 21 dagen in het jaar aan te wyzen, waarop de by deze wet voorge schreven bepalingen omtrent het sluitings uur niet zullen gelden, of desgewenscht voor die dagen een later sluitingsuur dan by deze wet aangegeven, te bepalen. B. en W. zijn bevoegd om eene al dan niet voorwaardelijke ontheffing te verleenen van de verbodsbepalingen dezer wet voor plotseling opkomende byzondere omstandig heden en voorts t.a.v. alle winkels op eene tentoonstelling, fancy-fair of andere soort gelijke inrichting van tjjdelyken aard en van veilingen, voor een door B. en W. te bepalen tydvak. Slotbepalingen. De art. 1014 hebben betrekking op de strafbepalingen (hechtenis, geldboete) c.a. Voorgesteld wordt dat de wet evenueel in werking zal treden op een by Kon. besluit vast te stellen tjjdstip. De Memorie van Toelichting. Blykens de Mem. van Toelichting is het wetsontwerp goeddeels in overeenstemming met de voorstellen der Staatscommissie 1904. In hoofdzaak verschilt het daarvan in dit opzicht, dat het zich ook bezighoudt met de Zondagssluiting, welke de Staats commissie ongeregeld liet, doch die in het destijds door den Middenstandsraad in overweging gegeven ontwerp mee een plaats vond. Trouwens daar het thans in ont werp gereed zijnde werktijdenbesluit voor winkels den arbeid op Zondag ais regel zal verbieden, ligt het voor de hand, dat ook aan winkeliers in het algemeen de verplichting van sluiting gedurende den Zondag wordt opgelegd. De bepaling van art. 6 is gemaakt met het oog op het verleenen van een werkdag per week aan het personeel. De tweede zinsnede van art. 7 brengt ook dea zoogenaamden verkoop «onder het hekje» onder de werking der wet. HEUSDEN. Hedenmorgen was de ge- heele politiemacht van Heusden gerequireerd, met het oog op den betrouwbaarheidsrit door Noord-Brabant met motorrijwielen van uit 's-Hertogenbosch. Op iederen hoek der straat van de te volgen weg stond een marechaussée of veldwachter, terwjjl het verkeer met autobussen van de Wyksche poort naar het Stadhuis langs den buiten kant der stad werd geleid met het oog op de veiligheid van het verkeer. B1ESBOSCH, Woensdagmorgen bracht een aantal leden van de Provinciale Staten van Zuid-Holland een bezoek aan de in- polderingswerken in de Biesbosch. Na de groote kerk bezichtigd te hebben vertrok het gezelschap per autobus derwaarts. Te ORgeveer 2 uur werd per boot de terug reis via Willemsdorp aanvaard. Aan de excursie werd behalve door on geveer 30 Statenleden nog deelgenomen door eenige bestuurders der vereeeniging »De Biesbosch*. '8 BOSCH. Woensdagmorgen had in het gehouw van het Prov. Bestuur te 's Bosch de aanbesteding plaats voor het vernieuwen en onderhouder, van het verfwerk van ge bouwen en leidingnetten, behoorende tot de werken in verband met de verlegging van de uitmonding van de Maas. Ingekomen 8 biljetten. Ingeschreven werd als volgt H. Porhoff, Groningen, f 6628 J. H. v. Asselberg, Utrecht, - 6600 A. v. Putten, Utreeht, - 6485 A. Furster, Zeist, - 6200 Eerste Bredasche Schilders- Onderneming, Breda, - 5700 Z. Wjjnant eu J. Romejjn, Nieuwendyk, - 5287 R, Intveld, Breda, - 4440 J. Smits, Made, -3888 DRUNEN. Veiling van 28 Juni. p. K.G. ent. Aardbeien 2040 Postelyn 410 Tuinboonen 5—7 Doperwten 2930 Peulen 1921 Juin 57 Kersen 3056 Rabarber £—3 Kruisbessen 010| R. bessen 35—62 Aardapp. 8—46 Wagenaars 5080 Sjalotten 67 per stuk ent. Bloemkool 610 II 3—5 III J—2 Sla i—2 Spitskool 4—7 Savoyekool 2 —4 K.K. II 3—5 K.K. wit 12—15 per bos ent. Peen 36 Seldery 1 Aanvoer Erwten 29500 K.G. Volgende week alle dagen veiling. Maandag om 5 uur. De andere dagen cm 3 uur. CAPELLE, In verband met het 25- jarig bestaan der Chr. school aan den Loonschendjjk was op j.l. Dinsdag voor de kinderen dier school een feestdag ge organiseerd. De school was door het onderwyzend personeel op keurige wjjze voor dit doel versierd. Door het bestuur was zorg gedragen voor de noodige ver- verscbingen. Toen 's middags om 2 uur de kinderen allen tegenwoordig waren werden zy gekiekt door een daarvoor ont boden fotograaf. Nadat dit had plaats ge had en de kinderen in de school getrak teerd waren werd onder leiding van het personeel een rondgang door de gemeente gemaakt. By verschillende ingezetenen viel hun een aardige verrassing ten deel. Teruggekeerd in de school werden nog eenige toepasselijke liederen gezongen, teneinde op deze wijze dank aan God te brengen voor het voorrecht dat hun op zoo rjjke wijze ten deel viel. Om circa 8 uur werd deze samenkomst op de gebruikelyke wyze gesloton en gingen de kleine hoogst voldaan huiswaarts. Een woord van harte lijke dank aan allen die er het hunnen hebben toe bjjgedragen om dezen herden kingsdag zoo uitnemend te doen slagen is hier zeker wel op zyn plaats. By het aan de R.K. Handelsschool te Waalwyk gehouden eindexamen slaagde onze dorpsgenoot C. Oerlemans. Door de leden der spaarvereeniging »Vele kleintjes maken een grootec, ge vestigd in het café van mej. de wed. A. v, d. Haart alhier is in bet le jaar van haar bestaan het niet onbelangrijke bedrag van f 545.gespaard. GENDEREN. Door de Coöp. Stoom- zuiveifabriek is ter vervanging van de veel te dure electrische dryfkracht een flinke 40 P.K. stoommachine aangekocht, welke al reeds aan de fabriek is gearriveerd. WAALWIJK. Op bet te Tilburg ge houden examen van den R. K. Bond van Groote Schryvers St. Genesius, gevestigd te Rotterdam, slaagden van de ze3 candi- daten alhier alle leerlingen n.l. de heeren G. v. Ree te Waalwijk, B. Klerk te Els- hout, C. Brekelmans te Waalwyk, J. van Dommelen te Capelle, H, Ligtvoet te Kaatsheuvel en P. Hendriks te Kaatsheu vel. Een groot succès voor den heer Smarius, leeraar van den curcus stenografie en machineschrjjven, die voor het eerste jaar is toegevoegd aan de R. K. Handelsavond school. Door het Rijk is aan B. en W. de vraag gesteld of het gebouw in gebruik als belastingkantoor, na het eindigen der loopende huurovereenkomst op 30 Septem ber 1929, opnieuw zou kunnen worden ingehuurd en zoo ja, onder welke voor waarden. De huurprys bedraagt thans f 2000 per jaar. In dit bedrag is begrepen f 450 voor rente en afschrijven van een brand vrije kluis. Voor deze was gerekend op een geheele afschrijving in 10 j&ren, zoo dat bij het einigen der huurovereenkomst op de kluis geen schuld meer rust. By verlenging der huur zou het dan ook re delijk zijn dat deze werd verminderd met f 450 en dus zou komen op f 1550. B. en W. adviseeren de huur tegen deze huursom te verlengen. Tegen den door het Rijk gevraagden huurtermijn van 5 jaren hebben zy geen bezwaar. Ook zou, naar hunne meening, kunnen worden voldaan aan het verzoek om in het gebouw een electrische lichtinstallatie aan te leggen, mits de gemaakte kosten worden vergoed met een verhooging der huur ten bedrage van 6J pCt. van de kosten van aanleg. Het Rjjk gaat met deze condities ac- coord. ZUILICIIEM. De aardappel veiling vangt hier aan op Donderdag 3 Juli. In verband met den plaats gehad hebbenden brand, werd, naar wy berichtten, de eigenaar van het afgebrande pand, Van Herpt, gevankelijk naar Tiel overgebracht. Niettegenstaande Donderdagmorgen de ter- mijn van in hechtenishouding weder was verlengd, werd hij Donderdag om 5 uur ontslagen. By zijn terugreis vervoegde hjj zich bij den Burgemeester dezer gem., woonachtig te Zaitbommel, die hem per soonlijk met zijn auto in ons dorp terug bracht wel een bewjjs dat deze van de onschuld van den verdachte overtuigd is. Trouwens als men in aanmerking neemt, dat v. Herpt om half twee was vertrokken en om half zes, toen de brand uitbrak, nog niet thuis was, daarby te iaag was ver zekerd, kan men begrijpen, dat in onze gemeente zoo goed als niemand aan boos opzet dacht. Reeds wordt er nieuw veldhooi verhandeld. De prjjs bedraagt f 16. per 500 Kilo. Deze week maakte een vliegmachine gedorende een kwartier verschillende ma noeuvres boven onze gemeente. Openbare vergadering van den Raad der gemeente SPRANG-CAPELLE, op Woensdag 27 Juni, des namiddags half drie. Voorzitter EdelAchtb. Heer Meyer. Afwezig de heeren Rjjken en Sneep. Ingekomen stukken. Schryven van Ged. Staten, waarin te kennen wordt gegeven, dat de gemeente wel voor f5000 doch niet voor 110.00® kan borg bljjven voor de Woningbouw- vereeniging. Het opnemen van geld kan daD alleen door het bestuur van de Woning- boawvereeniging geschieden, wanneer B. en W. daartoe hunne goedkeuring hebben gegeven. Verhejjden. Ged. Staten van Noord- Brabant scbynen dan toch ook myne meening te deelen, dat het met die huizen bouwer jj spaak moet loopen. Het doet er op 't platteland niet toe wie er bouwt. De komende debacle wordt toch betaald óf door 't Rijk, Gemeente, hypotheakgevers of hypotheekbanken. Dit was door helderzienden te voorzien. Het gewijzigde voorstel van Ged. Staten wordt op een stem na, die van den h-er Verhejjden, met algemeene stemmen aan genomen. Hinthamerstr- 70, 's-BOSCrt Wij brengen in Oud Hollandsch Koperwerk een groote sorteering - pracht uitvoering - tegen zeer lage prijzen. Alles als onderstaande teekeningen. SPIEGELS. 8.50 9 75 11.75 13 75 BORSTEL HANGERS met spiegel zeer mooi. 9.50 PARAPLUBAK ovaal. 17.85 20 85 MACHABKËR 7 lichts 7.50 6 50 WANDLUSTER 625. 3 armen 7 25 1 arm 4.90 BLOEMPOT. 9.50 12.50 16.50 19.00 22 50 25.00 KANDELAAR met leeuwenkop 11.75 BORSTEL HANGER 7.85 WANDBORDEN zeer mooi. 1.95 2.60 3 75 enz. £r PARAPLUB\K 11.60 13 10 14.50 MARCUSBEL 1.95 2.50 3.25 3 95 KANDELAAR 4 25 SIGARENDOOS 11.50. Bovenstaande en nog meer andere- zijn buitengewoon geschikt voor CADEAUS. Jfienwslilad

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1928 | | pagina 9