Pil nummer aestaat uit 2 maden. H. M, DE KONINGIN-MOEDER jaar, GostouRis «aar maai vanaf F\ mm DE MOL, l FUROL Het Smetten, Doorzitten en Stukloopen der Huid ^ND van ALTENA FEUILLETON Uitgave: Firma L, J. VEERMAN, Heusden. No. 4834. Woensdag 1 Augustus 1928. 2 Augustus 1858—1928. NA WATERLOO Hiiiiieiifcuiti 4 4 4 4 4 4 4 4 f 32,50 4 4 uvr Dit blad verschynt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlgke nummers 6 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 1 6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur eD Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Twee Augustus is voor ons Vader land steeds een feestdag, twee Au gustus 1928 is voor ons land en ons volk evenwel een bijzonderen gedenk dag, omdat H. M. Koningin EMMA haren 70sten verjaardag herdenkt. Twee Augustus 1858 werd Emma, Wilhelmina, Theresia, prinses van Waldeck-Pyrmont te Arolsen geboren. Zij was de dochter van George V, Victor, vorst van Waldeck-Pyrmont en Helena, prinses van Nassau. Hare Moeder stamt uit het huis van Nassau-Weiburg, verwant aan het huis van Oranje Nassau. Prinses Emma had een zeer gelukkige jeugd en ontving een volzijdige op voeding. Op 7 Januari 1879 huwde zij met Koning Willem III, die sedert het overlijden van Koningin Sophie (1877) weduwnaar was. Den Sisten Augustus 1880 werd uit dit huwelijk geboren prinses Wilhelmina. Toen in 1884 de laatste zoon (prins Alexan der) uit het eerste huwelijk van Koning Willem III overleed, werd deze prinses troonopvolgster. Vanaf dit oogenblik beschouwde Koningin Emma als hare voornaamste taak, de opvoeding van prinses Wilhelmina. Toen in 1890 de Koning overleed werd Koningin Emma regentes voor hare minderjarige dochter. In dit tijdvak toonde zij de gaven te be zitten van een staatsman en wist zij de verschillende vraagstukken aan haar voorgelegd, met helder doorzicht geheel Nederlandsch van zin en op vatting te behandelen. Onderwijl bleef zij zich met veel zorg aan de opvoeding van haar dochter wijden, die reeds zoo jong geroepen zou worden tot de kroon met ernst en wijs belijd werd prinses Wilhelmina voorbereid voor hare toekomstige taak. Het Nederlandsche volk leerde ook zijn vorstinnen kennen op reizen naar de verschillende provincie's. Nadat Koningin Wilhelmina meer derjarig was geworden (op 31 Aug. 1898) en dus zelf de regeering had aanvaard, bleef Koningin Emma groote belangstelling aan den dag Een Boerenverhaal uit den Taunus door FRITZ RITZEL. ::o 29 leggen, voor alle aangelegenheden, die het Nederlandsche volk raken. In het bijzonder hield zij zich bezig met werken van liefdadigheid. Tu- berculose-bestrijding stond bij haar steeds bovenaan. Oranje-Nassau-Oord, een stichting van onze Koningin- Moeder, is daarvan het beste bewijs en elk jaar worden wij door den verkoop van het Emma-bloempje er nog aan herinnerd dat zij op dit ge bied ijverig werkzaam was. Hoeveel ziekenhuizen en verplegingsinrichtin- gen zijn door haar niet bezocht, hoe vaak heeft zij niet voorstellingen en concerten bijgewoond, om daardoor een stoot aan een goede zaak te geven. Nog slechts kort geleden bracht zij een bezoek aan Zeeland van enkele dagen. Toen Koningin Emma op 31 Aug. 1898 in een proclamatie afscheid nam van het volk, dat zij acht jaren lang had geregeerd, kon zij er met vol doening op wijzen, dat Nederland in elk opzicht teekenen van vooruit gang vertoonde. Het is in deze pro clamatie, dat zij bet kenmerkend woord gebruikte, dat nog zoo dikwerf en niet ten onrechte wordt aange haald Nederland zij groot in alle die dingen, waarin ook een klein volk grcot kan zijn Op 2 Augustus 1928 eert Nederland de Vrouw, die in een zeer bijzondere positie zoo de kunst heeft verstaan, eerbied af te dwingen in de vervul ling van haar moeilijke taak en zich bemind te maken in alle kringen van het Nederlandsche volk, dat vergeten heeft, dat de Koningin-Moeder hier vijftig jaar geleden als vreemdelinge haar intocht deed. Want inderdaad is zij gedurende de halve eeuw, dat zij hier thans vertoeft één gewor den met het Nederlandsche volk; is zij Nederlandsche geworden niet alleen door haar huwelijk, maar voor al door haar meeleven en meege voelen met Nederland en de Neder landsche ingezetenen. Allen, zonder onderscheid, hopen wij, dat zij nog iarenlang in ons midden zal leven, wellicht daarom het rijkst gezegend, wijl zij de kunst heeft verstaan van veel en aan velen te geven. Stalen op aanvraag. Coupeur te ontbieden. Voor prima pasvorm en be werking wordt ingestaan. Verzuiene niet, zonder eenige ver plichting stalen aan te vragen. HEUSDEN. verzacht en geneest men met (Wordt vervolgd). NIEUWSBLAD voer bet Land van Heusden ea AltenaJeLangstraat 6flde Bonnnelerwaard O De vergissing, die ze maakte, toen ze geloofde, dat je dood was, kan niet zoo uitgelegd worden, dat jij het moe0te recht op ihaar hebt. want m deze dwaling bevonden, wij ons allemaal en liet gerecht zelf heeft haar met jou doodsvei klaring de verzekering gegeven, dat een vergis, sing onmogelijk wasEen rechtvaardig rechter moest dus naar mijn overtuiging het oordeel vellen, dat jij door een hoo- gere macht je recht verloren hebt en ik, als dienaar des Hesren, moet je zeg gen: Anne Margreet is je vrouw niet meer, zij is d.e vrouw van een ander, en Hendrik, er staat geschreven: Gij zult niet begeeren uws naasten vrouw!'' De dominee hield op en wierp een blik vol medelijden op zijn toehoordei-, die weemoedig met het hoofd knikkend, her haalde: „Gij zult niet begeeren uws naas- sten vrouw Als met een plotseling besluit richtte tij zich dan hoog op en de hand vam zijn raadgever grijpend, zei hij met vaste stem „Zoo heb ik het mij ook voorgesteld, toen ik vannacht in mijn kamertje tot onzen lieven Heer gebeden heb, dat Hij mij den rechten weg zou wijzen. Dominee, het is hard, ontzettend hard, het liefste dat ik op de wereld heb, op te geven» Ernstig auto-ongrluk te Voorschot »n Zondagmiddag omstreeks kwart ov, r twee heeft op den Straatweg te Voor schoten een ernstig auto-ongeluk plaats gehad He heer Schaper, lid van de Twee de Kamer en van Ged. Staten van Zuid- Holland, was met zijn vrouw naar Gronin maar Gocl wil het zoo. Het geluk van mijn Anne Margreet is mij dierbaarder dan al het andere op de wereld! Ik ga weer naai- Amerika!" „Laat ik je omhelzen voor deze woor den, gij edelste aller menschen!" zei de grijze zieleherder diep bewogen jn druk te Hendrik aan zijn borst „Het bewustzijn waarlijk edel gehandeld te hebben, zal je in cle eenzaamheid van je toekomstig leven een troost zijn! Maar Hendrik, je praat slechts over Anne Margriet? Al heb je ook het recht van echtgenoot ver loren een heilige band knoopt jullie toch voor altijd te zamen: jullie lief kind'- Heb je ook bedacht op welke ma nier je je onbetwistbaar recht op je eigen vleesch en bloed wilt laten gel den?" „Zeker dominee, ik heb ook aan mijn Liesje gedacht Hoe in oei lijk het mij ook valt, mij van het lieve kind los te ruk ken, ik kan het niet over mijn hart ver krijgen, het kind van de moeder weg te nemen. Zij heeft dezelfde rechten op het kind als ik, zij zou diep ongelukkig zijn. als ze haar Liesje moest afstaan en ik wil haar ongeluk niet! Het kind hangt aan haar mét haar heele hart, de stief vader Koenraad is voor haar als een eigen vader, ja nog meer, want mij kent ze nauwelijks. God zal mij er voor be waren, dat ik hun geluk verstoor! Ben ik weer ginds over het groote water en wordt het verlangen naar mijn Liesje mij te machtig, dan kan ik immers voor een bezoek overkomen?" „Maar Hendrik, waarom wil je» dan zoo vri weg? Waarom blijf je niet hier, zij hét dan niet in het dorp, dan toch in de nabijheid, tenminste in Duitschiand? I)an ben je toch dichter hij je kind eu kun je het dikwijls zien! Blijf in het gen geweest, ter bijwoning van oen brui loft. Zij waren uit Groningen terugge keerd en maakten, na aankomst in Den Haag, gebruik van de tlectrische tram naar Voorschoten, waar de heer Schaper woont. Bij aankomst aan de halte Voor schoten-Zuid zijn zij uitgestapt om zich vervolgens naar hun op slechts korten af stand gelegen woning in de Papelaan te tegeven. Juist op het oogenblik, dat me- vouw Scharper den weg wilde oversteken, naderde een auto, welke met de tree plank mevrouw Schaper greep, die achter over tegen den grond werd geslingerd. Be wusteloos en ernstig aan het hoofd ver wend werd zij opgenomen. Nadat dr. Van der Stoel, die in de onmiddellijke nabij heid woont, voorloopig geneeskundige hulp had verleend, achtte hij overbren ging naar een ziekenhuis noodzakelijk en hij liet haar met een inmiddels uit Leiden ontboden ziekenauto naar het Dia- conessenhuis te Leiden overbrengen, waar zij een kwartier na aankomst is over leden. Vervoer van militairen De dezer dagen verschijnende Legeror ders bevatten een ministerieele beschik king, waarin wordt medegedeeld, dat het vervoer van militairen, reizende in het belang van 's Rijks dienst, ook per auto bus kan geschieden. Bepaald wordt echter dat van autobus sen slechts mag worden gebruik gemaakt, indien of voor zoover over het af te leg gen traject vervoer per spoor of trein niet mogelijk is. Dientengevolge behoort dat vervoer met autobussen alléén te geschie dden voor zoover deze verkeersmiddelen de verbinding vormen tusseh m de plaats van vertrek (resp. die van bestemming) en het naastbij gelegen spoorweg- of tramstation (halte,) alsmede voor rei zen tusschen plaatsen, welke niet door spoor- of tramwegen verbonden zijn Voor toepassing- van dezen regel wordt het vervoer met autobussen, tot tram weg maatschappijen beboerende, geacht per tram plaats te hebben Kostbare schilderijen vermist Een handelaar in schilderijen te Am sterdam heeft eenigen tijd geleden bij de politie van het bureau Leidscheplein aan- I Ah. JA. A. Ab. AA. A land, laat je van Anne Margreet scheiden in dit bijzondere geval zal de schei ding geen moeilijkheden opleveren!" „Neen, dominee! Ik moet me wel van Anne Margreet laten scheiden, maar hier blijven kan ik niet Dat strijdt met mijn natuur. Er zal geen schaduw op Anne- Margreet's leven vallen Zij heeft het niet verdiend, zij niet en Ivcenraaad niet! Ik ga! Maar voor ik ga heb ik nog een gewichtige zaak af te handelen, als dat gedaan is, vertrek ik gerust. En over die zaak wilde ik ook nog met u praten, dominee»! Het gaat over mijn recht op de nalatenschap van mijn vader!" „Laat mij wat zeggen, voor je ver der gaat," viel de dominee hem in de rede en duwde hem weer op zijn stoel. „Met die (erfenis is het een eigenaardige ge schiedenis. Ik kan me voorstellen, dat je geen vriendelijk; gevoelens ten op zichte van je stiefmoeder koestert maar Hendrik, zeg eensHoe sta je met je broer, met Hansjörg en hoe denk je nu over hem?" „Tegen Hansjörg heb ik niets!" ver zekerde Hendrik. „Hij is me steeds een geede broer geweest! Hij heeft zelfs, toen ik oneenigheid had met zijn mooier, ge tracht het bij te leggen! Het heeft wel niets geholpen! Maar vergeten ben ik het niet! Ik ben ook niet vergeten, dat hij, voor ik in den oorlog ging, st.il-? letjes bij me gekomen is om afscheid van me te nemenDominee, ik zou mijn hand er voor in het vuur leggen, dat. Hansjörg niet geweten heeft, dat zijn moeder het testament verduisterd heeft. Dat ze dat gedaan heeft, daarvoor heb ik nu een bewijs, en als dat niet vol doende is, om mij en mijn kind recht te verschaffen, dan is er nog een in het archief in Wiesbaden." gifte gedaan, dat. vier kleine schilderijt jes, die volgens zijn mededeeling ongeveer f 200 000 waarde vertegenwoordigen ver mist werden uit de meubelopslagplaats, waar hij de doekjes ter bewaring bad af gegeven. Deze handelaar schijnt, schrijft de Tel, veel te rijzen en daarom geeft hij zijn kostbaarheden steeds af aan een meubel slagplaats in de Mainixstraafc. Het is echter niet zoo moeilijk toegang tot de opslag ruimten te krijgen, daar de sleu tels op het kantoor hangen. Blijkbaar heeft iemand zich met behulp van zoom sleutel toegang verschaft en de kostbaar beden weggenomen. Een andere verkla ring is niet te geven. Drie van de vermiste doekjes zijn Rem- brandts volgens den aangever Het zijn eenmansportret, een man met een baard en een brandend huis De vin-de is een Frans Hals. De schilderijen zijn in do helft van Maart aan de opslagplaats af gegeven. Zeilboot omgeslagen Te Harderwijk is Maandagmiddag door schipper W Jams© aangebracht een klein zeilbootje, genaamd „Marga" afkomstig uit Zwolle. De schipper had het bootje waarvan de zeilen nog gehescheii wa ren, omgeslagen aangetroffen tusschen El- burg en Harderwijk. In het bootje was vastgeklemd het lijk van oen jongen man, het informatiefs door de politie ingesteld is vastgesteld, dat het bootje j.l. Vrijdag uit Zwolle is vertrokken om naar Amsterdam te zeilen. Aan boord bevonden zich de lieer en: II Way er bouw kundig teekenaar van gemeente- werken te Zwolle, Hoekstra en Heuk»erna. De lieer Hoekstra was gehuwd. Het lijk was van den eerstgenoemd»©, van de beide gnderen is nog geen spoor ontdekt Ongeluk op den Haagweg. Zaterdagavond is de auto van den heer Van der B. te» Rotterdam op den Haag- weg nabij Rijneveld, in botsing geko men met den motorrijder S. Fortuin, uit Amsterdam, dei voor twee kinderen had moeten uitwijken. De heer Fortuin werd over den weg geslingerd, liep verwon dingen en een gecompliceerde beenbreuk op. Van de auto werden de voorwielen afgerukt. De nieuwe motorfiets werd na genoeg geheel vernield. De etiquetten, die nog niet gebruikt waren. Hoe de waterstoker erin vloog Aan de conservenfabriek van de firma W. N. te Rotterdam vervoegde zich eenige dagen geleden een waterstoker, die eein paitijtje ledige azijnflesschen terugbracht- en daar vo»or het statiegeld verlangde: De flesschen waren beplakt nut etiqu etten van de firma en heb was juist deze omstandigheid, die bew»erkte, dat unen ging twijfelen, of de flesschen wel van de firma waren. De etiquetten wa- freiv n.l. onlangs door de firma N. be steld, maar door den drukker nog niet „Je denkt dus, dan Hansjörg niets van de vermoedelijke verduistering ad wist?" vroeg de dominee. „Vast en zeker niet, dominee! Hij is door zijn moeder tot zijn meerderjarigheid toe, behandeld als een onmondig kind, dat men niets van gewicht toever trouwt „Maar als hij het geheim nu wel weet?" „Dan ja dominee die vraag is moeilijk te beantwoorden. -Een lichtzinnige jongen is Hansjörg altijd wel geweest, liij heeft menigen streek uitgehaald, maar slecht rwas hij niet, hij had de goede kern van onzen gestorven vader in zich! Maar hoe hij in die vijf jaren geworden is, kan ik natuurlijk niet weten! Ik geloof echter niet, dat hij met zijn moeder zal (meegaan, als hij van het bedrog weet, want onrechtvaardigheid heeft hij zijn leven lang niet kunnen velen, net zoo min als vader!" „Dus Hansjörg heeft geen de»el aan den wrok, dien je tegen zijn moedor voedt?" vroeg de predikant. „Dominee, Hansjörg is mij een lieve broer en zal me een lieve broer blijven, als het aan miji ligt!" „Dat is goed, mijn jongen, en ik ver heug me je te kunnen meedeelen, dat de goede meening, die je over je broer hebt, gerechtvaardigd is. Ja, er is wer kelijk een bedrog gepleegd'. Hansjörg is het te weten gekomen en zal je niet te genwerken, maar je zelfs helpen om je erfdeel te krijgen! Maar hij kan het je wel vertellen Met deze worden ging de dominee naai de zijdeur, opende die en liet Hansjörg, die vol ongeduld stond te wachten, bin nen. Een oogenblik stonden de beide fcroérs 1 sprakeloos tegenover elkaar Toen ijlde afgeleverd. Het verwonderde de firma Öaaarom, de nog niet in gebruik zijnde! etiquetten op de flesschen te zien, Eqn onderzoek wees uit, dat de waterstoker de etiquetten van een drukkersknecht had gekregen en denkende dat zij reeds te» gebruiken waren, ze op een serie flees schen had gepakt en deze aan da fir-t ma N. had aangeboden, als waren het flesschen van de firma o Auto tegen een boom Bij het dorp Voorthuizen botste dooit het springen van een voorband een met groote vaart rijdende auto, met zooveel; geweld tegen een boom op, clat hij rast? aan den boomstam bleef zitten. Eu zoos veel moeite kostte het den wagen weet vlot te krijgen, dat een paar menschen! hiermede bezig zijn geweest den eerste®; avond van 6—10 uur en den tweeden; dag van 's-morgens 6 tot 's avonds' 7; uur, waarna de auto eindelijk, in twee stukken, door een anderen wagen naai? een reparateur kon worden, vervoerd Vare wonderlijk genoeg, was de chauffeur er met enkele schrammen aan het gelaat afgekomen, Een gemeente onder den hamer. Het dorpje Rosterholt» heeft »een procest gevoerd over de levering van electriciteitj tusschen de gemeente en den heer Chr, Sliepen aldaar. De gemeente heeft bij 'letj ze procedure geen zijd? gesponnen en ben zat op een bepaald moment zelfs niet voh doende contanten om den rechtskundigen raadsman te honoreer en! De heer Sliepen heeft destijds door een deurwaarder executoir beslag laten leg-j gen op de gemeente-bezittingende Rechtbank te Roermond bevestigde dit beslag. Thans is bekend gemaakt, dat 13 Sept. 192-8, te 10 uur 's-morgens, ten ver zoeke va®, genoemden beer woiden vera kocht-, alle onroerende goederen dezer geH meen re, als bouwterreinen, bouwgronden^ denne bosschen enz, tezamen 18 per?, ceelen. Doos 30-60. Tmbe 80 ct. Bij Apotb. cn Drogisten Brand in een kofferfabriek. v~h Zaterdagnacht cm kwart over twee is door onbekende oorzaak brand uitgebro ken in de werkplaats van den Duitscher Jager, gelegen op de tweede verdieping van perceel Spuistraat 220 te Amsterdam, in welke werkplaats koffers worden ge» fabriceerd. De brandweer wist met drie stralen op de motorspuit bet vuur binnen een halluur meester te worden. Vrijwel de ges heelt verdieping brandde uit. Hansjörg op den teruggekeerde toe, onw helsde hem en riep steeds maar weer: „Hendrik, broer Hendrik, ben je het' Werkelijk! God zij dank, dat je weer terf rug bent! Nu kan alles nog goed wora den!" En de grijze predikant vouwde de ha®-? den als tot gebed en zei plechtig: „Ja, mijn geliefden, alles zal terecht! komen want gij hebt de liefde en del liefde overwint alles!" - 1 XIV Vronw Schilling liep op den middagj van denzelfden dag in de grootwoon-f kamer van de Rodeberger hoeve op en neer. De anders zoo statige kalmte, die? gewoonlijk over baar geheele persoon! lag, was geweken voor een zenuwachtigel gejaagdheid, die haar nu eens naar het) raam. dreef, dat op den tuin uitzag, danl weer naar de deur om een blik te werpen; op het uitgestrekte erf voor heb huis, Dat, wat de oude Ursula, de boodschap-? penvrouw haar vanmorgen als een nieuwe tje uit de eerste hand, had verteld, was >dan ook wel in staat, de zielerust van) de energieke vrouw te vers to oren en haai? met angst voor de naaste toekomst tel vervullen. Haar stiefzoon Hendrik, did kedeit vijf jaar na den slag bij Wan terloo, voor dood werd gehouden, zou! weergekomen zijn, na eerst door eeni noodlottig toeval de geheele wereld fca hebben rondgezworen.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1928 | | pagina 1