Pluimveeteelt. Plaatselijk Nieuws O o— O Doordat een motorboot tegen den ge spannen staaldraad opvoer, kantelde, in VOOR DE HUISVROUW- het jaar 4929, op deze begrooting is als bijdrage door de gemeente Heosden een bedrag uitgetrokken van f 95,evenals vroegere jaren. Besloten wordt dit bedrag te zijner tyd op de gemeente-begrooting 1929 te brengen. Verzoek van de Oranjevereeniging alhier, om voor het op 1 September te houden Koninginnefeest een subsidie van f 50. te mogen ontvangen. De Voorzitter deelt mede, dat dit ver- zoek heden pas is ingekomen, dus niet door B. en W. behandeld is kunnen wor den. Spr. stelt daarom voor dit adres aan te houden tot een volgende vergadering, die nog voor 31 Augustus zal worden gehouden. De raad gaat met dit voorstel accoord. Aanbieding der gemeente-rekening en der rekening van het vleeschkeuringsbedryf beide 1927. Zooals gebruikelyk worden deze in han den van een Commissie gesteld voor onder zoek en zooals tot heden eveneens gebrui kelijk was, worden daarvoor door den Voorzitter aangewezen de heeren de Mol, Ruitinga en Metselaar, die zich voor dit onderzoek bereid verklaren, de heer Ruitinga eerst nadat hem de verzekering is gegeven, dat dit onderzoek voor 15 Augustus zal plaats hebben. Wijziging gemeente-begrooting 1928. Met het oog op de kosten van verzeke- Ik vind uw nieuwjaarsgift zoo gering, dat ik u alleen een zalig nieuwjaar voor de eerste drie maanden kan toewenschen. Vergadering van den Raad der gemeente HEUSDEN, op Maandag 30 Juli, des avonds 8 uur. VoorzitterEdelAchtb. Heer H. J. v. Eggelen. Afwezig Wethouder de Haan, wegens uitstedigheid. De Voorzitter opent de vergadering om 8.15 uur en zegt dat bij in de allereerste plaats mededeeling wil doen van een schry- veu van Gedep. Staten, waarin het college den treurigen plicht vervuld kennis te geven van het overlyden op 27 dezer, van zyn hooggeachten Voorzitter. Spr. verzoekt de raadsleden zich van hunne zetels te verheffen, om daardoor uiting te geven van den grooten eerbied, die men verschuldigd is, aan de nagedachtenis van den vorige week Vrydag zoo plotseling overleden Commissaris der Koningin van deze provincie. Het ligt niet in spr's bedoeling een levensschets van den overledene te geven, ieder Noordbrabanter weet immers hoe ontzaglyk veel deze voor de provincie en hare gemeenten heeft gedaan. Spr. meent te kunnen volstaan met de verwachting uit te spreken, dat de overledene, in zijn later leven ruim schoots vergoeding zal vinden, voor alles wat hij in het belang van de provincie heeft gedaan. Thans is aan de orde de beëediging van het nieuw gekozen raadslid den heer B. Stap. Deze legt in handen van den Voor zitter de vereischte eeden af, waarop deze den heer Stap geluk wenscht met zijne benoeming en de hoop uitspreekt dat het nieuwe raadslid in de gelegenheid zal zyn om veel in het belang van de gemeente te kunnen doen. De heer Stap dankt den Voorzitter voor zjjne woorden. Hierop worden de notulen der vorige vergadering gelezen en onveranderd vast gesteld. Mededeeling van ingekomen stukken Schryven van den heer Roza, dat hy zyn benoeming tot lid der Commissie Wering Schoolverzuim aanneemt. Bericht van den heer F. H, Verhoeven, dat hy ontslag heeft genomen, als regent der Godshuizen. Idem van den heer Maassen, dat hy zijn benoeming tot lid van de Commissie van toezicht op het L. O. aanneemt. Een drietal goedkeuringsbesluiten van Gedep. Staten van de in da vorige ver gaderingen genomen raadsbesluiten tot wijziging der gemeente-begrooting en Vleeschkeuringsbedryf. Al deze stukken worden voor kennis geving aangenomen. Rekening van de Gezondheidscommissie 1927, aanwyzende in ontvangst een bedrag van f 2337,95J en in uitgaaf van f 2194,05 sluitend alzoo met een batig saldo van f 443,90J. De raad verleent aan deze rekening zyn goedkeuring. Begreoting vaa hetzelfde college voer ring tegen stormschade moet begrotings wijziging plaats hebben. De premie voor het stadhuis is beduidend hooger als ge raamd, B. en W. hebben er nog wel over gecorrespondeerd en de verhooging, is iets minder geworden als oorspronkelijk aangegeven, maar toch is het noodig den post met f 29,50 te verhoogen. Verder zyn er voor een bedrag van f 26,95 cliché's gemaakt, die moesten dienen, om te worden opgenomen in een boekwerk over Noordbrabant, dat door een uitgevers-Orma in Amsterdam zou worden uitgegeven. Met deze uitgave is bet onge lukkig geloopen, de uitgaaf is niet tot stand gekomen, door de tegenwerking van ver schillende Noordbrabantsche industrieëelen. De cliché's waren evenwel gemaakt eo dienen dus betaald te worden, misschien dat zy later nog wel eens te pas komen. De raad gaat met de voorgestelde wijzi gingen accoord. De agenda is hiermede afgewerkt. By de rondvraag deelt de Voorzitter mede, dat de heeren misschien wel nieuwsgierig zullen zyn naar de electriciteits-kwestie. Tot zyn spjjt moet spr. evenwel de heeren in zooverre teleurstellen dat hy moet mede- deelen dat er nog geen belangrijke wjjzi- ging in de situatie is gekomen. Spr. heeft over deze kwestie een mededeeling te doen die niet voor het publiek is bestemd en die hij dus zal doen na afloop der ver gadering. Daar geen der heeren verder iets voor de rondvraag heeft sluit de Voorzitter de vergadering. Geldermalsensche Eiervetling. 27 Juli. Voor de Pluimveevereeniging »Heusden en Omstreken* op de Gelder- malsensche Eierveiling geveilde eieren brachten, na aftrek der onkosten, op Hoendereieren Wit f 5 92 Bruin f 6.17 Alles per 100 stuks. HEUSDEN. Op de R.H.B.S. te 's Bosch werden bevorderd van klasse I naar II, T. van Riet en W. de Haan. Onze stadgenoot A. Sluymers slaagde voor de le klasse der 3 jarige Ryks Kweekschool te 's Bosch. Na de opheffing der U.L.O.-school alhier, ontving hij zyn verdere opleiding op de Chr. School voor U.L.O. te'a Bosch, Brug straat, heofd de heer H. van Oostrom. Op de jongste vergadering, gehou den door de Damclub »V. D.«, werd C. Bax uit Heesbeen tot Penningmeester ge kozen in de plaats van M. Vos. Voorts werd medegedeeld, dat de competitie geëindigd was met het volgende resultaat C. Bax, 22 punten, A. de Graag 22, A. Vos 16, J. Janson 15, A. Denrloo 14, W. v. d. SteenhoveB 12, Debie 11, W. Prince 11, J. Swagemakers 9, T. v, d. Steenboven 8, G. Jonker 6, Vitters 4 en A. van Berkel 0 punten. De pluimveevereeniging alhier, heeft besloten in het a.s. najaar haar le plaat selijke tentoonstelling te honden. Vrydag j.l. maakte de 4 hoogste klassen van de openbare lagere school alhier, een reisje naar Rotterdam. Des morgens om half acht kwamen de kinderen naby het Stadhuis by elkaar, alwaar twee groote bussen van de Hol!. Buurtspoorwegen reeds stonden te wachten, om hen naar Druneti te vervoeren. Met den trein van 8.14 ging de reis over Lage Zwaluwe, waar de wagens werden afgehaakt en verbonden met den trein uit de richting Roosendaal naar Rotterdam alwaar men te 9.54 arriveerde. Tal familieleden van verschil lende kinderen, waren bij aankomst aan het Beurs-station aanwezig, om deze ge legenheid te benutten en hunne jeugdige familieleden te begroeten. Veel tyd daarvoor was er echter niet, omdat men zich moest haasten, het bootje te halen, waarmede vanaf de Geldersche Kade een tocht door de verschillende havens zou worden ge maakt. De kinderen keken hunne oogen uit naar de groote zeeschepen, de drukte van laden en lossen, naar de elevators waarmede de grootste zeeschepen in weinige dagen worden gelost, de bruggen en al wat er verder bij een tocht door de Rotterdamsche havens is te zien. Na de haventocht werd een bezoek gebracht aan Fra&sche Bazar, daar werden prentbrief kaarten en kleine snuisterijen gekocht, de kaarten werden aan het postkantoor, dat tevens werd bezichtigd, gepost. Vandaar ging het door de passage naar den dieren tuin, waar een verfrissching en een ver sterking werd gebruikt. Den geheelen verderen middag werd besteed aan de be zichtiging van den dierentuin, vooral de muzikale olifant en het voeren van de wilde dieren hadden veel bekyks. Om half zes werd vanaf het Delftsche- poort-station de terugreis aanvaard en om kwart voor acht arriveerden de kinderen, met de bussen van de Holl. Buurtspoor wegen, in opgewekte stemming en opge wacht door een talryk publiek, weder aan het Stadhuis, vol over al hetgeen zy hadden gezien en genoten. Wy vertrouwen de tolk te zijn vaa alle ouders, als wy een bjjzonder woord van dank brengen aan de geleidsters, de dames Kramer en de Haan, die zich voor de kioderen op dezen dag vol toewijding en zorg hebben betoond, aan de geleiders de heeren Maasen, Hus en de Reus en verder aan hen die door hunne bjjdragen, deze reis hebben mogelyk gemaakt, waar door hunne kinderen zoo'n genotvollen en leerzamen dag is bezorgd. 1&ANDEL. Bij besluit van Ged. Staten dezer provincie zijn de ingeschrevenen voor de dienstplicht, lichting 1929, A. Naajjen en A. Bouwman voorloopig en C. Schouten voorgoed vrygesteld van den dienstplicht wegens broederdienst. >CMet de werkzaamheden aan de Wilhelminasluis alhier, is aangevangen. Door de heimachine worden dagelyks palen getrokken en ingeslagen. Ook met het aanbrengen van een nieuwe brug zal binnen kort worden begonnen. In verband daar mede werd alhier Vrjjdagavond in café Bouman een vergadering van belangheb benden gehouden, waarin werd besloten er by de autoriteiten op aan te dringen zoo danige maatregelen te treffen, dat het verkeer met Gelderland niet wordt ge stremd. BENEDEN-LANGSTRAAT. In den veehandel is het kalm gesteld. Er wordt besteed voor Kalfkoeien f190f335 Melkkoeien f 180 f 280 Kalfvaarzen f180f310 Graskalveren f 80f 140 Nucht. kalveren f 10—f 20 CAPELLE. J.l. Zondag hield de post- duivenvereeniging »De Luchtvaart* geves tigd in het café van mej. de weduwe van der Haart, alhier een wedvlncht van uit Hall met den volgenden uitslagA. Ver steeg 1 H. Dekkers 2, 4 H. v. Kampen 3A. v. Moergestel 5, 6, 8 en Ara. Zwart 7. By besluit van Ged. Staten dezer provineie werd aan A. D. Konings, J. M. v. Rooj, J. Ie Sage, A. v. Zeist, G. Beek, A. de Bie, J. Bueser, A. C. Oerle- mans, H. Spierings, J. Sprangers en M. Wagemakers, ingeschreven der lichting 1929 dezer gemeente, vrijstelling verleend wegens broederdienst. '8 GRAVENMOER. De gemeenteraad kwam Maandagavond in vergadering bjjeen. In deze vergadering werd o.m. besloten, om de begrootiDg 1928 te wijzigen over eenkomstig het voorstel van B. en W. Verder kwam aan de orde, de gem.- rekening 1927. Door de Commissie, die de rekening heeft onderzocht, werd rapport uitgebracht. De Commissie gaf als baar oordeel te kennen, dat de regeering spoedig de ffnancieele verhouding tusschen Rjjk en gemeeDtea tot een bevredigende op lossing behoorde te brengen. Wordt er niets gedaan tot versterking vaa de ge meentelijke financiën, dan voorziet de Commissie dat de belastingdrak oudragelf k smI word»». Ernstig ongeluk bij schietoefeningen in de legerplaats te Oldebroek. Donderdag is tijdens de schietoefenin gen van een detachement van het le regi ment onbereden artillerie te Gorinchem bij het laden van een vuurmond, het ingebrachte projectiel gesprongen. De dienstplichtige Vos werd opslag gedood, dienstplichtige Berfelo werd zeer ferastig gewond en was Donderdagavond stervende. Laatstgenoemde werd onmid- Hellijk per auto naar het gasthuis te Zwolle vervoerd. Een korporaal, die licht gewond werd, werd ter verpleging naar het militaire hospitaal te Utrecht ver voerd. Naar de oorzaak van het ongeval werd joaimiddellijk een onderzoek ingesteld. Bliksem in een hooiberg geslagen. Bij den landbouwer Hendriks, wonende öan den Langen Kleiweg onder de ge meenten Rijswijk, is Vrijdag de bliksem geslagen in een hooiberg. Deze gmg geheel in de vlammen op. De belendende perceelen bleven behouden 1 Ernstige aanrijding bij Amersfoort Aan den Ufcrechtscheweg, 5 K.M. van 'Amersfoort, werd Zaterdagnacht halft-wes een drietal jongelui aangereden door een 'taxi. De jongelui en de auto keerden bei- xden terug van het kermisterrein op het vliegkamp te Soestexberg. Twee der aan- geredenen bekwamen lichte verwondingen De 18-jarige De Greef bekwam 'een zware hersenschudding, zoodat voor zijn leven Wordt gevreesd. De verkeerspolitie uit {Utrecht vond geen mankementen aan de (auto, zoodat deze weer is vrijgegeven O Motorongeluk met doodelijken afloop. Zondagnamiddag heeft in de Strijp- Kc .li eet raat, te Eindhoven, een ernstig mo tor-ongeluk plaats gevonden. De motor •rijder J. S. reed in genoemde straat, een bejaarde juffrouw, die, uit haar woning komende, den weg overstak en den. mo torrijder blijkbaar te laat zag aankomen, 'Beiden bekwamen ernstige verwondingen pan het hoofd. De juffrouw is des avonds aan het hoofd. De juffrouw is des avonds (aan de gevolgen overleden. De toestand van den motorrijder is zorgwekkendmen Vreest voor zijn leven. Roofoverval bij Gel een. De mijnwerker B. is op den weg tus- ischen Puth en Gelcen door twee mot trevc Ivors gewapende mannen vastgegre pen en van zijn geldbeurs inhoudende f 25. bei oofcL Arbeider doodgedrukt Even over de grens bij Maastricht ge haakte de 52-jarige arbeider P O., ge huwd en vader van 8 kinderen, tusschen de buffers van twee geladen wagons be kneld. Zijn borstkas werd ingedrukt. Hij Was opslag dood. 'Aanvaring op de Schelde. Zondagmorgen is voor Kadzand het 'Eransche s.s. Yaloux, komende van Ant. Werpen en bestemd voor Rotterdam, ge ileden met stukgoed en ijzer, door een onbekend gebleven stoomschip aangeva- Sfen. Het schip heeft aan stuurboordzijde leen gat van, 1 meter en zit omhoog. Ruim 1 istaafc vol water en ook ruim 2 maakt water. Zes sleepbooten verbenen assistentie, alsmede een bergingsvaartuig uit Ant werpen en zal trachten het gat voorloo pig te dichten, het schip naai- Ramme- kens te sleepen, en daar de lading te ber gen. het vaarwater van zijkanaal A hat pontje, cat gebruikt wordt, om bezoekers aan de badinrichting over te zetten Op het vaartuig bevond zich een 13- tal knapen, die de inrichting hadden be zocht en nu huiswaarts zouden keeren Het pontje, dat juist den oever het verlaten, kapsijsde en allen geraakten te water. De meesteq wisten zich zelf te red den. Anderen werden vlug op het droge geholpen. De badmeester wist loor her haald duiken een bewusteloozen dren keling op het droge te krijgen. Terwijl hij bezig was dezen te behandelen, vernam, hij eerst van de hevig-ontstelde jongens, dat nog een knaap te water moest liggen Deze de eenige zoon van den heer B te Velsen-Driehuis verdronk jammerlijk De geredde jongen moest in het Roole- Kruis ziekenhuis worden opgenomen; hij maakt het vrij goed De uitvoer van onbesmet vee Het verstrekken van uitvoer-c ertifL eaten. De Waarnemend direeteur.g eneraal van «den Landbouw brengt ter kennis van •belanghebbenden, dat, ten einde den uit voer van onbesmet vee zooveel mogelijk te waarborgen, met ingang van 1 Sept. a.s. door de Inspecteurs van den Veo- ■artsenijkundigen dienst ten behoeve van voor uitvoer bestemde herkauw en ie die ren en varkens, naar landen, ten iaaii- «*ea waarvan thans reeds behandeling met hoog immuun mond- en klauWzeer- serum was voorgeschreven, voorloopig slechts uitvoercertificaten zullen worden afgegeven voor dieren zich bevindend? bp hoeven of erven welke vrij zijn van incnd- en klauwzeer, en welke aldaar na eene quarantaine van vier keer 24 uren onder toedicht van den veeartseaij- kundigen dienst met bovengenoemd serum zijn behandeld. Ten. bewijze daarvan moe iten zij voorzien zijn van een door ge- iacemden dienst aan te brengen oormerk hls mede vergezeld zijn van een door een bevoegd veearts afgegeven verklaring, dat pan het bovenstaande is voldaan Bïïï (en ander op kosten van belangkebben- Iden Belanghebbenden dienen zich' G dagen voor het tijdstip waarop zij herkauwende Eieren en varkens uit te voeren, te wen den tot dein betrokken Inspecteur van "den Yeeartsengkundigen dienst met ver melding van aantal en soort der ©vöatu eel ?te exporteerem dieren. Het bovenstaande sluit aankoop van de betreffende herkauwende dieren en •varkens voor directen uitvoer, op de markten uit. I i .Voor nadere verlangde inlichtengeh kan men zich tot den betrokken inspecteur van dan ,V©earts enijkundigen dienst wen den. j Een dertiental knapen tb Wats', Een verdronken i Vrijdagmiddag! 4 uur is nabij de bad- en Zweminrichting t-e Beverwijk esn ernstig opgeval gebeurd, dat aan een 11-jarigen knaap het leven heeft gekost. Onweer en hagelslag. Vrijdagmiddag brak een zwaar on wed er boven het Westland los. Een hevig) ha gelslag ging hiermede gepaard. IJskorrels van 6 <cm. ploften ncr. Veel platglas werd dan ook vernield. Zoo bezweken honderd ruiten van een warenhuis in de tuinen der gebr. Staal- duvnen te 's-Gravensande. Vrijdagmiddag omstreeks half zes heerschte boven Baarn em kort maar lievig noodweer. Verscheidene zware hoo rnen werden ontworteldvooral op den weg van. Baarn naar Hilversum, die daar door tijdelijk voor bet verkeer gestremd was. Een der boomen kwam terecht op het voorwiel van een wielrijder, die er echter met den schrik afkwam Ook enkele telegraafpalen moest-en liet ontgelden. EEN PLAAG IN HET KIPPENHOK, Daarmede bedoelen we de bloedluis Of is dit soms geen plaag? Hot is een zeer venijnig parasiet. Van zich zelf heeft het een roode kleur. Het is een mijt met zeer dunnen huid, waardoor het bloed schijnt als het zich daarmede heeft vol gezogen aan de kippen. Onkruid vergaat niet, zegt men wel, maar zeker is het, dat ook deze parasiet een zeer taai leven heeft. Wanneer we alle kippen uit het hok verwijderen, moeten we niet den ken, dat daarmede nu ook aan het le ven der bloedluisen een einde is ge maakt. Wel gaat de roode kleur weg, maar dood gaan ze voorloopig nog niet Koude en warmte kunnen ze goed ver dragen en nog veel meer De vernieti ging ervan moet dus wel radicaal zijn wil ze met succes worden toegepast. We spreken altijd van bloedluizen Dit is eigenlijk verkeerd. Luizen toch leven op liet lichaam van hun hospes. Dit doen de bloedluizen niet. Ze komen 's nachts uit hun schuilhoek te voorschijn, zuigen zich vol en kruipen dan weer op hun oude plekje terug Daardoor is het vaak moeilijk ze radicaal weg te krijgen In j heel veel gevallen zitten ze onder de zit stokken, daar waar de zitstokken op een paar paaltjes rusten. Het is ook af te keuren dat de stokken ruw zijn, of spleten of noestgaten bezitten. Dat zijn allemaal zeer gewensclite schuilplaatsen voor dit schadelijk insect. Zelfs neemt toen wel eens ronde stokken, waar de schors nog omheen gelaten wordt. Dat. nok dit niet is, als het behoort, spreekt vanzelf. Wanneer het hok eenmaal met een invasie van bloedluizen geplaag! wordt (want ze kunnen vaak z .er plot seling optreden) dan zien we kippen lus teloos worden, de kam verbleekt- en het. drei' is heelemaal uit conditie Dat het eierleggen vermindert of zelfs ophoudt, is to begrijpen. De dieren worden dan ook vaak door een heel leger van dit ontuig gekweld. Daardoor hebben ze niet voldoende nachtrust, gaan lijden aan bloedarmoede en vallen te vroeg in de rui. Om dit kwaad te voorkomen zal een dikwijls herhaalde inspectie wel noo- dig zijn. Soms hoort men ook de mea ning uitspreken, dat heit kalken van liet. kippenhok ze verjaagd. Geloof het maar niet' Voor witkalk gaan ze niet op de loop, maken er zelfs geen omwegje voor Het beste is te voorkomen, dat er re ten en spleten in het hok voorkomen en verder een duchtig) besmering met carbolineum. Een aanraking met deze vloeistof doodt de luizen en de lucht die het afgeeft verdrijft ze De kippen hebben er geen hi ad er van, integendeel ze vinden die carbolineum lucht wel aan genaam. Wie bovendien elk) week flink de spuit gebruikt met een 3 pCt. creo- line oplossing of rids, flit en dergelijke bestrijdingsmiddelen aanwendt, die zal ook niet veed last meer van dit goedje ondervinden. Het komt voor, dat ook dit niet helpt. Dan leven de luizen met duizenden in het hok. Ze verraden; zich door den eigen- aardigen stank, die er in het hok hangt Dan kan het voorkomen, dat niets helpt dan het hok afbreken en verbranden Maar wie het zoover laat komen heeft daaraan eigen schuld Vanneer ge framboz2u in eigen tuin hebt is bij U wellicht de vraag ge-< rezen of gij van deze heerlijke geurige vrucht misschien nog iets langer zoudt kannen genieten dan juist deze enkele weken in den zomer. Daarom laat ik hier enkele recepten volgen, die zeer ge makkelijk zijn klaar te maken FRAMBOZENPUREE Zoek hiervoor goed lijpe framboozea uit, waseh ze en k de frambozen door oen zeef. De pitjes blijven dan acliter Kook het vocht (de purée) een oogenblik op tot- z) iets dikkfer is geworden. Maak eenig) fles- schen goed schoon door ze b.v. uit te koken; doe dan de pur(e in de flesschen, druk er stevig een kurk op en dompel deze kurk met een stukj) van den hals in gesmolten lak (bij droogïst verkrijg baar) zoodat er geen kurk meer t) zien is. Gebruik deze purée met wat suiker ge mengd, bij een pudding inplaats van bes sensap. FRAMBOZENLIMONADE. Neem hier. voor hetzelfde recept als voor de aard be i- enlimonade, doch vervang de aardbei en door frambozen. FRAMBOZEN OP BRANDEWIJN, Neem mooie gave frambozen, die goed rijp zijn, wasch ze dan en laat ze in een vergiet uitlekken. Vul een schoonge maakte stopflesch voor drievierde ge deelte met de frambozen, doch druk ze niet te vast op elkaar, daar ze dan ge makkelijk kneuzen. Doe vervolgens de suiker en de brandewijn er op en neem ongeveer op) 1 K.G. frambozen, I flesch brandewijn en r/2 pond suiker. Dit laat ste hangt van de smaak af, houdt men van zoeter, neem dan meer suiker Sluit de flesch af met een glazen stop of een natgemaakt stukje perkament-papier dat er met een touwtje stevig om ge- honden wordt. Laat de frambozen nu minstens zes weken op een koelen plaats staan en roer de brandewijn goed voor het gebruik om.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1928 | | pagina 2