Tweede Blad Mo. 4834 Woensdao UuDüstus Jan Gemzen voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. Transpireerende Voeten BIJDRAGEN Parlementair Overzicht. Plaatselijk Nieuws behoorende bij het tot de - Geschiedenis van het Land van Heusden en Altena en den Bouiuielenvaard- 10) VACANTIE. Opening Biesboschpolder. Landbouwtentoonstelling te 's Hage. PLUIM VEE VEILING V. P. Z. H. Bezoek van oiiIn hfk<*i>d Hótel Café Bill&rd Restaurant Uitspanning. St. Jansstraat 10-12 's BOSCH Tel. Interc. 436 Ruime auto- garage's jtiettwtflad ZExc. Mr. A. E. J. BARON VAN VOORST TOT VOORST. Vrijdagmiddag is in den ouderdom van bijna 70 jaren, plotseling overleden Z.Exc. Mr. A. E. J. Baron VAN VOORST TOT VOORST, Commissaris van de provincie Noordbrabant. De overledene werd den 13en December 1858 op den Huize Westerveld onder Eist (Overbetuwe) geboren en was de 7e zoon uit een gezin van 18 kinderen. Hij promoveerde in 1884 aan de Rijksuniver siteit te Leiden. In 1887 werd hy be noemd tot Burgemeester van Huizen. In den zomer van 1889 werd hij door het kiesdistrict Eist afgevaardigd voor de Pro vinciale Staten van Gelderland. In 1893 werd hij lid der Ged. Staten dier prov. Met ingang van 1894 benoemde H.M. de Koningin Moeder hem tot Commissaris van de provincie Noord brabant. Reeds spoedig na zyn intrede in dit gewest werd de nieuwe Commissaris ge roepen de voltooiing te bevorderen van die werken, op welke de opening van den Nieuwen Maasmond wachtte. Het is voor een niet gering deel aan zyne energieke bemoeiingen te danken, dat die werken, in hoofdzaak omvattende de dichting der overlaten, den aanleg van het afwateringskanaal van 's Hertogenbosch naar Drongelen en de uitvoering van be- kadirigswerken aan den benedenmond met spoed zijn uitgevoerd, en Noordbrabant in 1903 uit handen van Hare Majesteit de Koningin een samenstel van werken mocht in ontvangst nemen, dat de provincie in lengte van dagen zal behoeden voor de tallooze rampen, welke de oude Maasloop over haar heeft gebracht. Op 25 Juni 1914 werd de Provinciale Noordbr. Eiectriciteits Maatschappij opge richt en werd de Commissaris der Koningin vanwege de provincie adviseerend commis saris der maatschappij. Tal van jaren gaf hü zijn beste krachten aan zijn ideaal, electrificatie van de geheele provincie. Met grootschen luister werd 1 September 1919 zyn zilveren ambtsjubileum gevierd, waarbij duidelijk bleek, hoe algemeen ge acht en gevierd de overledene was. Bij die gelegenheid werd Z.Exc. als geschenk aangeboden door 184 gemeenten van Noordbrabant een borstbeeld van den Commissaris der Koningin, ontworpen door Toon Dupuis. Dit beeld siert thans de Stateuzaal. Industrieel Noordbrabant bood hem bij die gelegenheid een monument aan in Franschen steen, Noorsch graniet en brons, van den bekenden beeldhouwer der St. Janskerk, den heer J. Goossens. De overleden Commissaris was Voorzitter van den Raad van Toezicht van de P.N.E.M., vanaf de oprichting dezer Maatschappij sedert 22 Sept. 1891 Curator der Rijks universiteit te Utrecht en Commissaris van Weldadigheid. Hij was o.m. gerechtigd tot het dragen van de onderscheidingsteekenen van Ridder van den Ned, Leeuw, Groot Officier van de orde van Oranje Nassau en Groot-Officier van de orde van den Kroon van België. Voorts was de overledene Maltheser- Ridder. Onder de ontelbare bewijzen van deel neming die binnenkwamen, was o.m. een betuiging van deelneming van het Koninklijk Huis. De balans van het afgeloopen par lementaire jaar Nog een k?er Prins jesdag en dan... de nieuwe verkiezin gen. Over een Tweede Kantji-va^a- ture Goede raad aan den minister raad. s-Gravenhage, 26 Juli. Wij menschen „van de Kamer leven niet als normale menschen, bij kalen derjaren. Wij leven bij „parlementaire jaren", die loopen van den darden Dins dag in September. En aangezien het nog geen September is (de maand waarin het laatste parlementaire jaar met deze Twee de Kamer en dit extra-parlementaire ka binet zal ingaan) lijkt het niet onaar dig, eens na te gaan, wat onze volks vertegenwoordiging in het achter ons lig gende zittingsjaar wel tot stand heeft gebracht. Het begon dan in het vorig najaar, bij het begin der onlangs geëin digde zittingsperiode, met-'een verklaring De verklaring der drie rechtsche leiders, n.l. dat de oude coalitie van rechts zou terugkeeren Al ware het dan ook pas na Juli 1929. Na de verkiezingen. En wie dit jaar zijn oor te luisteren legde in de Kamer en de verschillende stemmin gen analyseerde, die zou tot de con clusie kunnen komen, dat deze zitting stond in het teeken van een verdere voorbereiding van de herstelde coalitie Van de .belangrijke wetgevende maatre gelen, 1 in de afgeloopen maanden ook tot stand gebracht, kan men in de eerste plaats noemen, de aanvaarding van de verlaging der inkomstenbelasting mat -?en vijfde. De samenvoeging van Marine en Oorlog tot een departement van Defen sie had veel voeten in de aarde, doch: ze kwam er. Aan den anderen kant ver ijdelde de Kamer den aanslag op die radio-amateurs, welke beoogde ieen ver kapte belasting, een z.g. retributie van ten hoogste f 10.—, van elk ontvangtoestel te heffen. Het aardewerkwetje, bedoeld om de Maastriehtsche aardewerkiudus- trie een tijdelijken steun (3 jaar) mid dels protectie te verschaffen, werd ten val gebracht. Het vrijhandc 1 principe werd gehandhaafd. Wat niet wegnam, dat we later toch het klornpenwatje za gen aannemen, dat den vrijen invoer ver ving door het gewone invoerrecht van 8 pCt. Belangrijk was ook, dat de Kamer niets wilde weten van de onsympathieke lx'la,stingontwex'pen tot heffing van be lastingen van uitwonende Nederlanders an de tot standgekomen wetten noe men we nog: de 7-jarige leerplicht (die het Rijk D/2 millioen extra zal kosten), do instelling van een Indisch burgerlijk luchtverkeer, waardoor ons aandeel in de Engelsche luchtlijnen van Br Indië naar Australië, over ons grondgebied in Ned. Indië verzekerd isen de wet op de naamlooze vennootschappen. Terwijl ten laanzien van de Indische politiek deze belangwekkende verklaring aan minister Koningsberger ontlokt werd door den hr MendelsHet Nederlandsche gezag zal in afzienbaren tijd in Nederlandsch-In- dië moeten blijven prevaleeren stellen: sluiting van levering aan de X?- derlandsche staatsdiensten en het open baar maken van den naam der overtre ders Ook zou men de bepalingen van art 177 en 362 van het wetbo:*k van strafrecht kunnen aanvullen De Voorzitter van den Raad van Mi nisters heeft verklaard, dat de zaak nog bij de tegeering in onderzoek en over weging is. Zoodat we wellicht binn -nkort dienaangaande voorstellen te wachten, hebben. Politicus De lieer Co-lijn heeft liet blijkbaar niet meer de moeite waard geacht, voor dit vrij onbelangrijke laatste zittingsjaar van de huidige Tweede Kamer, daarin nog weer zitting te nemen. En bedankte dus voor de benoeming in de vacature-Scheu- rer. Eenigszins in strijd met elkaar, lijken de twee verklaringen: de eene, dat hij de I enoeming niet aanneemt, doch den wensth te kennen gaf, om bij het even tueel later openvallen van een plaats ia de Kamer, geacht te worden voor te komen op de lijst van candiclaten, waarop hrj gekozen is, en die andere, die meldt, dat hij met het oog op de vele werk zaamheden in de komende wintereampa- gne, de benoeming niet aanvaardt. Vol gens den gewonen gang van zaken, zou nu mr. V. H. Rutgers voor benoeming in aanmerking komen. Maar deze is er ook niet- voor te vinden, in verband met zijn benoeming tot hoogleeraar aan de vrije 1 'niversit-eit te Amsterdam. Zoodat we mogen verwachten, dat de heer Th. Heu- kvls te Rotterdam (lid van ged. Staten) de open plaats zal gaan innemen. De Ministerraad die raad kreeg: zie daar een opmerkelijke zaak. Niet lat nooit raad aan een minister gegeven wordt Er gaat bijna geen kamerzit ting voorbij, of een kamerlid geeft raad aai. een minister. Maar deze keer was het een goede raad, die de ministerraad van de Algemeene Rekenkamer kreeg. In. zake de retourcommissies. Zij vreesde dat dit euvel ook in den staatsdienst was doorgedrongen, al was daarvan weinig naar- buiten gebleken en achtte het daar. cm gewenscht maatregelen te nemen,- ter beteugeling, en zoo het kon, ter voor koming van dit misbruik. Weshalve zij aan den Ministerraad een brief schreef, waarin als bestrijdingsmiddelen aangege ven werden: Zooveel mogelijk gebruik maken van openbare, of, voorzooveel de werken of leveringen zich daartoe niet leenden, het - voor zooveel mogelijk verplicht —vra gen van prijsopgaaf aan verschillende leveranciers; een verbod (in alle be-« stekken en aanbestedings- of leverings voorwaarden op te nemen) aan aanne mers en leveranciers betreffende het ge ven of aanbieden van geschenken, in welken vorm ook, aan personeel van. de desbetreffende instellingen. Aan zulk een verbod zou kracht bijgezet kunnen wor- jden, door op overtreding als straf t3 „Op konditie hier naar volgende sulleu Schout, Borgemeesters en nabuaren tot Aalborg verpagten een plak lands, gela gen buijten dijks, genaampt de gemsene Ebbe, enz."........ voor\ 6 jaren, aanvang 1686de pagters sullen gehouden weesen te moeten houden eene palt voor den Kolkeweerd, om daarop sn af te mo gen rijden, enzals van gelijke le nieu we Weert, alle de nabueren, ofte in- woonders van Aalborg sullen moge liale op het voors. Ebbe sooveel l m als deselve aan hare huijs en om een vloei te leggen, sullen hebben van node ende meerder niet." „Onkosten sijn 36 stui vers voort schrijven buijtent zegal, voort afhangen 14 stuijvers, armgelt 6 stuij- vers, enz. Op alle voorgaendc conditie soo heeft meester Davit Mans, Adriaan Lauwrense Flier, Andries Gijsberse. Jan Jas perse de Jong, het voors. Eb ingezet voor de som van vijff en seventig gulden, en sullen trekken van de gul len. eeneD stuijver wijnkoop. Deses terconde bij ons geteekent op den 3e April 1686 De inzetters bleven pachters In 1741 bragt de Eb f200 op, in 1742 f 240.— De pachten waren zeer uiteen loopend zoo b.v. in 1748 pachter- Wou ter van Wel voor f 100.1749 Rochus Verhagen voor f70.— 1751. Gijsbert van de Wetering voor f67.— 1753 Baarend Pullen f153.— 1754. Dirk Boon voor f125.— „Hieruijt werd betaal de heij- ningen, enz.; alsmede hieruijt aan den schoolmeester f 100 's jaars betaald," 1756 Barend Vogelensank de Eb vooi f75; 1757 voor f119; 1758 voor f179.— In 1760 de Eb in twee partijen verpacht te samen voor f 144.—. In 1770 was het water altijd zoo hoog dat de Eb niet kon verpacht worden. In den loop der jaren schijnt de Ebbe aanmerkelijke door aanspoeling te zijn toegenomen in oppervlakte zooals uit on derstaand stuk nit 'den jare 1773 blijkt „Wij onderges en Geregten van den Dorpen van Aalburg in den Lande van Heusden verklaaren op den Eedt in den aanvang onzer bediening gedaan, waar en waarachtig te zijn, dat wij op he den ter Requisitie van en met den per soon van Otto Verhagen ons in eigener pc-rsoonen hebben vervoegt op Dorpsge- meijnte d'Eb, zijnde uijterwaardt toebe- hoerende den Dorpe van Aalburg voornt. en wel op die plaatse aan de zijde van de rivier de Maaze, alwaar zeker sant plaat sedert eenige tijd tegens genoemde Dc.rpts gemeijnte zig opgeworpen en vast gezet heeft, dat gemelte Otto Verhagen op dezelve gors of santplaat is gestapt of gegaan, en heeft daaraan behoorlijke beheeringe geoeffent, seggende: „dat hij uijt naam van de hooge ovengheijt de selve gors of plaat aanvaarde en in bezit nam, ten behoeve en waare eijgen dom van des Graaflijkheijds domainen van Hollandt en Westvrieslan Iten tot een teeken van artuëelen en reëele aan vaarding daarvan, heeft de meergemelde Otto Verhagen verder in prssentie vau ons onderges en gedaan behoorlijk3 grond en aardtroeringe, alsmede bspootinge, alles in zoodanige forma als hij eenige beheeringe vereijschende is." „Aldus gedaan en onderteekent bij onsBasti- aan Nieuwkoop, Maarten van Bergeijk en Paulus van Kuijk, geregten van Aalburg voornoemt. Op heden den 14 Junij 1773 (Wordt vervolgd.) Gelukkig hij, wien 't is gegeven Na dag en week en maand en jaar Van noesten arbeid, moeizaam streven Te zeggen Vrijheid is weer daar Wie vliegt in de vacantieweken Niet uit, zij 't soms voor korten tijd. Door wien wordt dan niet uitgekeken Naar 't oord, waar 't meest men zich verblijdt? Helaas, zelfs in vacantiedagen Komt menigeen nog niet tot rust. Vacantie wordteen eindloos jagen. In 't rusten zelf heeft men geen lust. En is, na enk'le drukke wekeu De tijd van werken dan weer daar, En is vacantietyd verstreken En zit meD vast weer voor een jaar. Wel, dan moet menigeen bekennen Dat rusttijd toch heel moeizaam was. Dat 't was één jachten, jagen, rennen, Tot slot een leegte in zyn kas. (Forest). Donderdagmiddag is de nieuwe Biesbosch polder officieel geopend in tegenwoordig heid van verscheidene genoodigden. De heer J. A. J. Jansen, wethouder der gemeente Dordrecht en voorzitter der vereeniging De Biesbosch, zeide in een rede onder meer Het was op 18 Maart 1926, aart de andere zijde van deze, nu lot pclder be dijkte, gronden, midden in »-en rietgors, «lat namens u, Excellentie, de heer C. J. Pb] Zaalberg, directeur-generaal san den ar beid de eerste spade voor dit belangrijk werk in den grond heeft gestoken. §e®h 2^ iaar na dat begin kunneo wij tot openstelling san den nieuwen polder overgaan. Het groote werk is geschied de dijkea zijn gelegd, de wegen gereed bijna geheel voor het verkeer geschikt en de meeste gronden reeds in cultuur gebracht. Het doel, waarmede dit werk werd be gonnen, was tweeledighet verschaffen van productieven arbeid aan de Dordtsche werkloozen en het winnen van goede gron den, teneinde de volkswelvaart blijvend te verhoogen. Niet minder dan f 1.200.000 is tot nu toe aan arbeidsloon uitbetaald. De verwachting welke san deze gronden gekoesterd, is nu de eerste oogst binnen is ten volle bewaarheid. De nieuwe Biesboschpolder blijkt te bestaan uit de beste grondsoorten en doet in geen enkel opzicht ouder voor die der omliggende pol ders. De gemeente Dubbeldam heeft bijna 1000 H.A. prachtigen grond bij haar ge- oied gekregen. Dordrecht, in 1421 van zijn achterland beroofd, heeft een flink stuk van dit verlies herwonnen. Met dank aan God mogen wy zeggen, dat dit belangryk werk tot heden is gelukt. Wy hopen en wenschen, dat, onder Zyn zegen, ook in de toekomst de welvaart van ons volk er blyvend door worde be vorderd. De minister van binnenlansche zaken en landbouw, mr. J. B. Kan, hield daarop een rede waarin hy o.a. zei Het grootsche werk, waaraan de aller laatste hand wordt gelegd, heeft reeds zoo herhaaldelyk zich geëerd en gevierd ge zien, dat het onmogelijk mag heeten, daarover nog een nieuw geluid le doen hooren. Geen wonder. Want is het reeds op zichzelf een economisch hoogst verdienste lijk werk, den veel te geringen cultuurgrond waarover ons vaderland beschikt, te ver- grooten, nog veel hooger is hetgeen onder den rook van een der meest beroemde steden van Nederland tot dit doel is ge schied, aan te slaan. Immers het gemeen tebestuur heeft zich doordrongen betoond van de wetenschap, dat zoo eenigszins mogelijk werkloozen weer aan den arbeid gezet moeten worden. Steunregeling als alle touwen breken, maar werkverschaffing is toch daarbij vergeleken heilig, hoeveel moeite en teleurstelling zij ook moge brengen en hoezeer zij ook, naar klasiek- econoisch inzicht, verwerpelijk moge wezen. Hetgeen thans op initiatief der regeering in het Noorden van ons land geschiedt, waar werkloozen uit groote steden aan bij uitstek nuttigen arbeid worden gezet, zou wellieht geen voldoende medewerking heb- t en gevonden, als niet Dordrecht het goede voorbeeld had gegeven. Om al deze redenen is de opening van den Biesboschpolder een feit van uitne mende beteekenis. Wie deze rijke landstreek vergelijkt met de onvruchtbare rietvelden van weleer, zal ook al is hy geen boer van professie, van ganscher harte kunnen erkennen hier is schitterend werk verricht ten bate van het thans levende en van het volgend geslacht. Van ganscher-harte wensch ik het ge meentebestuur van Dordrecht en bovenal liet zoo bij uitstek energieke bestuur van den Biesboschpolder gelnk met dezen dag en ik spreek de diepgevoelde verwachting uit, dat deze groote landaan winst een parel zal zijn aan de reede zoo goed bezette kroon der aloude stad Dordrecht. De vorige week is te 's Hage een groote Landbouwtentoonstelling gehouden, die niet alleen in ons land, doch ook ver daarbuiten de aandacht heeft getrokken. Deze tentoon stelling, die in hoofdzaak is opgezet om het buitenland te toonen wat Nederland soort brengt, heeft zich in een groote belang stelling van het publiek mogen verheugen De volgende bekroningen werden toege kend aan paaiden uit onze omgeving: Landbouwiuigpaarden Stam boek hengsten midden zwaarslag 3 jaar en ouder. No. 8. HOLLAND van de Coöp. Ver. tot verb, paardenras in het Land v, Heusden en Altena. Stamboekmerriëa zwaarslag 3 jaar of ouder. GIWANKA vaü G. J. W. Branderhorst te Eethen, 3e prijs. KALLIJ van A. Z. Snoek te Almkeik, 5e prys. en transpireerende handen en oksels mo®t men behandelen met Purol-Strooipoedef, zijnde de meest afdoende poeder daarvoor. In bussen van 60 eent en 1 gld. Bfj Apoth. en Drogisten. Op de in ons Veiliogslokaal, Warmoeziers- straat 37-39, gehouden Veiling, werden de volgende prijzen besteed p. stok. p. K.G. lerend Oude kippen f0 851.35 f 0.58 Oude hanen - 0.75 0.32 Jonge -0.120.85 -0.61 Aanvoer 200 stuks. ALMKERK. Tot onderwijzer aan de Chr. School te Waardhuizen is oenoemd de heer P. Roos van Strijen. Dezer dagen slaagde Mejuf. N. Bergmeijer, alhier, voor het examen On derwijzeres L. O. De jongeheer B. Koekkoek Azn. deed gepasseerde week met goed gevolg 't toelatingsexamen voor de Chr. Kweek school te Gorinchem. ANDEL. Benoemd tot Notaris te IJssel- stein, de heer A. G. Cool, Notaris alhier. B.-BROEK. Vrijdag 1.1. hebben de kinderen der hoogste klasse, onder leiding van 't Hoofd der school alhier, een reisje gemaakt naar Scheveningen. Even voordat men de terugreis wilde aanvaarden werd er een meisje van H. Lankhaar, die ook tot het gezelschap behoorde, vermist. Direct werden door den heer Zaanen, hoofd der school, maatregelen getroffen en na ruim een half uur zoekens werd het kind eindelijk gevonden en kon men de terug reis aanvaarden, dank zy den heer Zaanen en diens echtgenoote, die alles in het werk gesteld hadden om de kleine w»er in hun midden te zien. DEWERKEN EN SLEEUWIJK. Ter openbare civiele terechtzitting der Arrond. Rechtsb te 's Bosch werden beëedigd als ambtenaar van den Burg. Stand dezer gemeente, de heeren M. B. v. d. Straaten en A. Knoot. DRUNEN. Veiling van 27 Juli. p. K.G. ent. Frambozen 66 R. bessen 24 Aardbeien 13-23 II 1-6 Janbaasjes 4-7 II 2—3 Stokprincessen 39 Stoksnijboonen 36—40 Stamsnijboonen 25—37 Aardapp. 6—8 Poters Morellen 24—31 Doperwten 6|12| Peen 3g5 Kruisbessen 22|23| Augurkjes 35-40 Uien 3| per stuk ent. Perziken 4—7 Komkommers 4-5^ II 1 wit 10 Roode kool 9—15 Bloemkool 61-11 Spitskool 3-5 II 1—1| Tomaten 31 8^ f Savoyekool 2 32 per bos ent. Roode kroten 4J WERKENDAM. Geslaagd voor getuig- schrift B. van de Ned. Organistenvereen. de heer D. M. v, d. Bunt alhier. WASPIK. Onze dorpsgenoot de heer W. Baaten is benoemd tot onderwijzer aan de R. K. Bijzondere Jongensschool te Dussen. Reclamewagens speciaal tarief.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1928 | | pagina 5