Tweede Blad HO. 4835 voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. FEUILLETON NA WATERLOO BEHOORENDE BIJ HET Kinderrubriek. OFFICIEELE OPENING VAN DE OLYMPISCHE SPELEN. Zaterdag werden de Olympische Spelen officieel door Z.K.H. Prins Hendrik geopend, waarna een groot defile plaats bad. Wij geven hierbij bet hoogte punt der plechtig heid n.l. het moment waarop Ir. Harry Denis, met twee vingers van zijn rechterhand en de linker hand aan de vlag de O'yropische eed aflegd. Versterk uw nieren Een Boerenverhaal uit den Taunus door FRITZ RITZEL. 30 MMNIIARDT's Hoofdpijn Tabletten 60 ct Laxeer Tabletten 60 ct Zenuw Tabletten 75 ct Staal-Tabletten 90 ct Maag-Tabletten 75 ct Bij Apoth. en Drogisten. Buitenland (Wordt vervolgd 3 jBCUWStUd Eest-e jongens en meisjes. De oplossingen van de vorige raadsels zijn: 1. Bertlia (eiland, ruiter, tollen, ha ring, Amstel). 2. De helft van „meloen"' is „oen". ..Kalk'' plus „oen"', wordt „Kal koen". 3. Meloen lemoen. 1 En de nieuwe raadsels zijn: 1. Wie kan de volgende woorden zoo danig (in dezelfde volgorde als nu) onder elkaar zetten, dat er een rijtje letters precies boven elkaar komt te staan, dat (van boven naar be neden gelezen) den naam van een was zoo drukkend, dat Petertje Roet mop zich de eerste oogenblikken niet durfde bewegen. Toen hij er einde-li k toe kwam, op zijn t-cenen door de stra ten te loopen, waar het onkruid welig tussehen de steen en en in alle tuintjes groeide, hield hij bijna zijn adem in om vooral maar geen gerucht te maken Zoo wandelde hij doodstil door de ver laten straten. Overal heerschte volmaak te stilte. Zelfs geen vlieg zoemde er, geen vogel tsjilpte, gc :n hond blafte Eigens lag een poes op een bank voor Let huis te slapen. Het beestje zag ex erg mager uit. Doch toen Petertje „poes poes!" riep, verroerde hat dier zich niet- De oogen bleven stijfgesloten en poes sliep door. Op een hoek van een straat stond een wegwijzer. Het ding zag er erg verveloos uit. Doch Petertje kon nog juist zien, dat- er op stond: Naar het Kasteel". Wacht, dacht- hij, ik zal eens lag te slapen. Toen Petertje dichterbij kwam, hield het gesnork evenwel op Het mannetje richtte zich een weinig op. -leed één oog op een kiertje open en zei norschHédaar, wat mankeert jou Ben i ie heelemaal dwaas geworden? Om hier i te loopen fluiten Moet je iemand wakkei maken Ik heb nog maar drieduizend zes en dertig dagen geslapen, en dat is" veel te weinig! Scheer je weg., of... anders...'" Verder kwam het mannetje niet Tot Petertjes stomme verbazing bleef hij mid den in den zin steken, deed, deed zijn ééne oog weer dicht, ging weer liggen en be gon weer te snorken, nog veel harder dan te voren. Toen hoorde Petertje, hoe er, Jhetel ver weg in het kasteel, ie mand heel lang en luid gaapte: Ooaaa OoaaS- (Wordt vervolgd). Werp dat lustelooze, afgematte gevoel van u, en herwin uw gezondheid en ener gie door uw nieren te helpen om de scha delijke en kwaaddoende vergiften uit uw bloed te filtreeren. Maak uw leven weer tot een lust. Die pijn in de lendenen, die urinestoornissen, dat vermoeid, zenuwach tig, uitgeput gevoel, die hoofdpijn en dui zeligheid kunnen alleen te wijten zijn aan nierzwakte, en deze kan overwonnen wor den. Piekeren helpt u niet. Wordt flink en gezond door het gebruik van Foster's Rugpijn Nieren Pillen. De tijd bewees, dat dit specifieke niergeneesmiddel aan de nie ren juist die versterkende hulp geeft, die zij noodig hebben en deze organen bij staat om het bloed volkomen en terdege te zuiveren. Door nieuwe kracht aan de verzwakte nieren te geven, kunnen Foster's Pillen kwellende nierverschijnselen als rheumatiek, ischias, spit, waterzucht, niersteen, en blaas ontsteking verlichten en, voorkomen. Duizenden in Holland danken hun te genwoordige gezondheid aan de genezen de eigenschappen van dit niermiddel. Be gin nog heden met het gebruik en zie hoe snel gij een flinke gezondheid kunt her krijgen. Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket let hier vooral op) bij apotheken en drogisten a f 1,75 per flacon 34 bekende vogel vormt? t VELUWE STIER HAAN KEVER 2. Uit het volgends spreekwoord zijn alle klinkers weggelaten WD kan ze er weer in voegen? BTR X HIF: DN N LG DP 3.' Neem een jaargetijde. Voeg daar bij een kleine vorst, dan krijg je den naam van ben vogel. Ba ra, wat is dat? 1 OOM KABEL. DE MEER DAN WONDERBAARLIJ KI GESCHIEDENIS VAN PETERTJE ROETMOP IN HET LAND VAN SNORKENBUEG. O— O Ursula had hem zelf gezien, toen hij uit de herberg „Den Grauwen Kop" ge komen was. Ze had zich een ongeluk ge schrokken, want ze had gedacht, dat de oude Schilling in levenden lijve voor haar stond. Naderhand had ze van haar nicht Barbara, die naast de Werners wootnde, gehoord, dat Hendrik tot aan het eind van de wereld, ja zelfs in Amerika geweest was. Daarvandaan liad hij een reusachtigen klomp zuiver goud meegebracht, waarmee hij het dorp zou kunnen koopen. Hij had zijn Liesje een gouden ketting gegeven, nog grooter en zwaarder dan die van de hertogin en daar bij was Hendrik zelf een deftig heer ge worden dit alles en nog veel meer had de oude Ursula met haar gewone radheid van tong uitgekraamd Het ou de vrouwtje was toen zoo vlug als ze kon terug naar het dorp gcloopen om lief. prachtige nieuwtje ook alders te versprei den, Veetrf, dat een van haar eonourrmten op het gebied van de dorpslaster haar voor zou zijn geweest. Dat het verhaal van het babbelzieke oudje werkelijk op een feit berustte, dat wist vrouw Schilling zeker, want ze her innerde zich heel goed den vreemden man, dien ze gisteren op haar- weg naai den molen gezien had, en die haar door II. De straten lagen doodstil m verla ten Er was geen menscli, noch kind te zien. Uit de huizen klonk niet liet minste gerucht. Petertje keek eens om hoog, naar de boomen; toen hij g.oe'1 toekeek zag hij wel een paar mussehen tusschen het groen verscholen zitten. Maar ze zaten met hun kopjes diep in de veeren gedoken en sliepen vast. Tus schen de straatsteenen groeide green mos en hier en daar zelfs lioile bossen gras en een enkele paardenbloemalsof ei in jaren niemand over de straat geloopen had De ruiten, der huizen waren met een dikke laag stof bedekt De stilte de gelijkenis met haar gestorven man, zoo'n schrik op het lijf had gejaagd. Dat was beslist de teruggekeerde stief zoon geweest, en even zeker was hel, dat diens terugkeer den ouden strijd om de erfenis opnieuw zou doen losbarste En waar was Hansjörg sedert vanmor gen? Hij, die altijd bij hét w.erkvolk was (en nu eens op het erf, dan weer in den stal of op het veld opdook, met een j vroolijk woord de menschen aan het werk I zette en zelf wakker meehielp, hij had tot groote verbazing van zijn moeder, da. delijk na de morgenpap in zijn Zondag- soke pak cle boerderij verlaten en was in de richting van het dorp geloopen. Zou deze gang in verband staan met zijn vreeselijk optreden van gisteren? Zou zijn eergevoel den jongen werkelijk zoo ver drijven, dat hij ecu weg zocht, om het onrecht, dat zij gedaan had, weer goed te maken, zonder dat haar schuld aan het licht kwam? Ze had gisterenavond en vanmorgen geen poging meer gedaan om Hansjörg van zijn voornemen om van het grootste deel van de erfenis af te zien, af te bren gen, want zij was er vast van overtuigd, dat ieder woord bij den ijzeren wil, dien hij getoond had, vruchteloos zou zijn Alleen had ze hem gevraagd, haar be willen meedeelen, wat hij van plan was te doen, zonder een ander antwoord ie krijgen dan „Laat me maar begaan, moeder, ik weet het zelf nog niet. Onze lieve Heer zo 1 wel helpen F' Was dit nu de hulp van onzen lieven Heer, waarom haar zoon gebeden had, dat hij den doodgewaand en, om zijn erf deel bedrogen stiefzoon op heb «ogen blik liet terugkeeren, waarop Hansjörg bet bedrog ontdekt hal? haar liet kasteel gaan. Daar zal toch zeker wel iemand zijn, die niet slaa.pt! Met nieuwen moed sloeg hij 'den weg naar het kasteel in. De weg kronkelde omhoog, want het kasteel lag op een ho'jvel. Langs den weg stonden hier eu daar een paai- huisjes. Bij één daarvan stond de deur open. Toen Petertje zijn hoofd naar binnen stak, hoorde hij, hoe iemand luid lag te snorken. En toen hi], met kloppend hart, naar binnen keek. Zag hij, höo een dikke hoer in -een luie stoel lag te slapen. De man had een hede lange zwarte baard >211 snor eu zijn haren groeiden wel een vinger Jang onder zijn pet vandaan Heel voorzichtig sloop Petertje Roet mop weer naar buiten, waar de zon nog steeds vroolijk scheen, en zette zijn weg voort naar het kasteel Om de eentonige stilte wat te breken, floot hij °en vroo lijk wijsje. Eindelijk doemde daar voor hom het kasteel op. 1> groot'? poort stond open. Op een bordje, naast de deur, stond geschilderd: „Kasteel Snor- keuburg: Hier woont koning Slainuts van Droomenburg." Nog steeds een vroolijk liedje flui tend, liep Petertje door de open poort door, de binnenplaats van het kasteel op Het was er ook al doodstil. Be halve dan, dat er uit den versten hoek van de binnenplaats oen zacht gesnork schoen te komen Petertje Roetmop richt te zijn schreden in die richting en ont dekte toen opeens, dat er een oud mam- n tje, met een lange grijze baard en slor dig, la.ng grijs haar, op een hoop stroo Een angst voor de eeuwige gerechtig heid, beving de anders zoo zelfbewuste vrouw voor de gerechtigheid, die haar streng bewaakte geheim voor de oo gen van haar- zoon had onthuld en nu met dreigenden vinger voor haar stond en haar toeriep: „Gij zult geen val se he getuigenis spreken!" Ja, ze had valsche getuigenis gespro ken; tegen het goede in haar had ze ge streden en ze had gestolen en gelogen, ze had cle rust van haar nachten, den vrede van haar geweten opgeofferd, alles in den hartstochtelijken drang om haar ei gen vleesch en bloed d? overvloed van den welstand te verzekerenEn welken dank had ze geoogst voor haar geweldig offer? Zonder zich te bezinnen, wees de zoon datgene, wat ze voor hem verworven had. van zich; als iets vanzelfsprekends be- schouw-de hij het, dat het onrecht- meest worden goedgemaakt, zonder ook maar een oogenblik te overwegen, of er niet een of andere manier kon worden ge vonden, die hem in staat stelde, de rij ke erfenis voor zich alleen te behou den. Schamen moest ze zich in het diepst !an haar ziel voor haar eigen zoon en ze rilde bij' de gedachte, clat haat schuld de kinderliefde in zijn hart zou kunnen dooden. Hoe dikwijls reeds liad ze berouw gehad over haar idaad, die de gloeiende jalouzie op de tloode, clie voor haar de liefde van haar man had bezeten en de afkeer tegen haar stiefzoon, die uit die jalouzie voort kwam, haar iu een onzalig oogenblik had ingegeven, en hoe bitter was haar be rouw sedert gisteren geworden, nadat ze met schrik moest inzien, welk onheil uit haar schuld voortvloeide. Iu den af grloopen nacht, toen ze zich Rampen te Lodz. Op het exercitie-terrein te Lodz is door onvoorzichtigheid van een onder-officier 'n handgranaat ontploft. De onder-officier werd letterlijk in stukken gescheurd en vier soldaten werden zwaar gewond. Ook is in den nacht van Zaterdag op Zondag in het centrum van Lodz een groet© bergplaats met geweldige hoeveel heden vaten benzins, spiritus en olie ontploft. Door de buitengewoon heftige explosies, die een uur lang duurden, ont stond in de stad een groote paniek. In een omtrek varf 2 K M. werden van alle huizen alle ramen vernield. Ongeveer hon derd huizen werden meer of minder ('ru stig beschadigd. Het aantal dooden en zwaargewonden kon tot dusver niet worden vastgesteld Het moet echter aanzienlijk zijn. Ver scheidene honderden personen zijn door glassplinters en brandende stukken hout gewond. De meeste dooden moeten in het Evan gelisch Oudeliedenhuis te betreuren zijn. slapeloos op haar bed had heen en weer geworpen, had ze alle mogelijke plannen overwogen, hoe ze Hansjörg er toe zou kunnen krijgen om de zaak dood te zwij gen. Nu eens wou ze het huwelijk met Pau- lien toestaan, dan weer was ze van plan hem de omstandigheden, waarin hij zou komen, als hij zijn erfdeel afstond, als zoo armoedig af te schilderen, dat hij .ervan zou afzien om zijn vul door te drijven. Dan weer wilde ze hem ervan overtuigen, clat het niet mogelijk was de zaak in orde te brengen, zonder zijn moe der met schande te overladen; maar geen van deze plannen leek haar geschikt, ais ze aan de beslistheid dacht, waar mee Hansjörg gisteren was opgetreden AVrraden zou hij haar niet, daarvan was ze overtuigd, maar had hij niet gezegd, ciat hij een weg moest zien be vinden om het onrecht weer goecl te maken, als hij nog een rustig uur in het leven zou hebben? Was dat voor haar niet reeds genoeg, om zich in alles aan zijn wil te onderwerpen? Zou ze het kunnen aanzien, dat de anders zoo vroolijk? jon gen zich dag en nacht kwelde, en mis schien aan den drukkenden last te gron de ging? Zij had het ervaren, hoe verzwegen schuld drukt en innerlijk vernietigt, niet voor alle schatten der wereld zou ze nog eens haar hand naar onrechtmatig goed uitstrekken, nog eens de nooit te stil len kwelling op zich nemen; alles zou ze geven, om ervan bevrijd te worden, om niet meer in haar droomen den verwijten den blik van haar gestorven man te zien En nu was hij, die als doodsvijand van haar gegaan was, weer uit de dooden opgestaan! Als hem ter oore kwam, dat dat zich vlak naast de plaats van «te ontploffing bevindt. Toen de bewoners van het gesticht de zware exploisiis hoor4 den, stortten zij zich uit de ramen naar buiten, waarbij velen den dood vonden. De oorzaak van de ramp kon tot dusver niet worden vastgesteldmen denkt ech* tei aan zelfontbranding ten gevolge van de hitte. Ernstig auto-ongeluk Bij Irun in Frankrijk aan de Baskisehs grens in een vreeselijk auto-ongeluk ge beurd, waarbij een meisje geheel ver* brand is. Een verkeersauto reed -op den weg van St. Joan de Luz naar Loyola tengevolge van het breken van een as tegen een boom, viel in een gracht en begroef 14 Engelsche dames en meisje3 nder zich. Door de explosie van den motor raakte de wagen in brand. Een deel der inzittenden bekwam schedelbreuk ken, sleutelbeenfracturen en gebroken rite ben. De organisator van den tocht, dr. Den vrij werd zwaar gewond. De chauf-i feur, die slechts licht werd gewond, is gen heel cfverstuur. Hij schreit onafgebroken- Stilstaande locomotief veroorzaakt een spoorwegongeluk Te Kehrsbach Lu Beieren brak een cya linderstang van een locomotief, waardoor) deze niet verder kon rijden. Doordat toen het verkeer over het verg keerde spoor moest worden voortgezet^ werd een nieuw spoorwegongeluk veroor^ zaakt, waarbij gelukkig slechts 4 persos nen werden gewond Slechts één keerde weer In de Songefjord zijn bij een motorboot ongeluk van de 10 opvarenden er 9 ver* dronken. Slechts één kon zwemmende den o ver bereiken. Ramp in het duister Op een New-Yorkschen hoofdverk uers- weg is een ernstig ongeval gebeurd, waar* Lij 46 personen, voor het merendeel zwaar gewond werden Tengevolge van keitsluiting bleef een trein in het duister staan. Een andere trein liep op den eer* sten waarbiji 3 wagons in elkaar werden gedrukt; onder de inzittenden, hoofdza kelijk pleizierreizigers, ontstond een wila de paniek. Een mysterieuze ziekte Meer dan honderd politieagenten aans getast, Er heerscht onder het Londensch poli tiecorps een raadselachtige ziekte. In een week tijds zijn meer dan honderd leden van het corps door de ziekte aangetast, Het eerst openbaarde de ziekte zich in Bowstreet, waar 42 politiemannen aan de ziekte ten prooi vielen, daarna dee Ida zij zich mede aan twee andere politie* bureaux, in Hunter street en Notting Hill, en Woensdag werd Harrowroad aan getast. De medici hebben den aard der ziekte niet kunnen vaststellen, doch ver-t moed wordt dat men 'hier te doen heeft met een soort vergiftiging, veroorzaakt door buitenlandsch spek, dat in de pcw litiecantines wordt verstrekt en ten gek volge van de warmte bedorven zou zijn, Scotland Yard heeft, een onderzoek go* Ïast, —O"-! De Perzische kroonjuwcelen te koop, Uit Teheran wordt gemeld, dat de sjah van Perzië last heeft' gegeven om d:e kroonjuweelen te verkoopen, welker waars de op 60 millioen gulden wordt geschatl, De opbrengst van den verkoop zal clie* nen om landbouw machines in Amerika te koopen. j —o ïyfus.epidemio te Weenen. Naar uit Weenen wordt bericht, zijn eenige weken geleden verscheiden persen nen, na hat gebruik van melk, door buikje tyfus aangetast Negen personen zijn gestorven Onder de dooden bevindt zich de eigenaar van de boerderij, waarvan de met tyfus bes de molenaar er meer van wist en hoe gemakkelijk kon hij toevallig op dat spoor komen dan was ze verloren! Dat hij: haar zou sparen, kon ze van den stiefzoon niet verwachten, dien ze lioonend had weggejaagd, toen hiji zijn goed recht verlangde. Groote God, wa.tj moest dat worden Steunend, handenwringend liep de boera in naar de canapé, waarboven-een afbeel-i ding hing van Christus waar hij zijn aposa telen en het verzamelde volk in de berg* rede toespreekt. Haar blikken rustten op de zachte gelaatstrekken van den Mees-i ter, als zocht ze troost voor de pijh in haar binnenste, als smeekte ze om een verzachtend woord uit zijn mond. En het was alsof ze een visioen had. Da Heiland scheen zegenend zijn handen op, te heffen en als van heel ver klonken! haar de woorden in de ooren: „Waarlijk, Ik zeg uEr zal in den hen mei meer vreugde zijn over een zon-* haar di e zich bekeert, dan over negen en negentig, die de bekeering niet van noo-j de hebben!" i Toen zonk de trotsche vrouw, tot in het diepst van haar hart getroffen, op haar knieën, verborg het gezicht in del handen en schreide bitter. Na een korte poos schrikte ze' op dooi) stemmen op het erf. Mannenstappen kwaa men nader en een stem waarvan de klank haar door merg en been ging, zei zacht? „Je hoeft niet bezorgd te zijn, Hansjörg^ het komt allemaal wel in ordeEaati mij maar begaan 1"

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1928 | | pagina 5