Derde Blad Costuums naar maat vanaf Jan Geertzen, voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. 11.4837 F\ JOHAN DE MOL, f 32.50 Plaatselijk Nieuws 4 4 4 4 4 4 4 4 4 Burgerlijke Stand. BIJDRAGEN BEHOORENDE BIJ HET Land- en Tuinbouwwereld Komkommerteelt. 't Is de komkommertyd, dus past dit artikeltje. De komkommers worden geteeld in kasser, in bakken of op den kouden grond. De laatste kweekwgze is wel de minst geschikte, want de plant heeft ko- lossaal veel warmte Doodig. Alleen bij mooi, warm weer komt er wat van te recht, maar dan nog is men in ieder geval zeer laat met het product. Tuinders ne men dan ook Bteeds hun toevlucht tot kassen of bakken. Zooals bekend, maken we onderscheidt tusschen warme, halfwarme en koade bakken. De eerste kunnen hun bodemwarmte ontleenen aan warmwater buizen en aan paardecmestde halfwarme worden verwarmd door een laag van dien mest, gelegen in een greppel in 't midden van den bak, terwijl de koude bakken hun warmte alleen van de zon ontvangen. De behandeling der komkommers gedurende den zomertgd onderscheidt zich wezenlijk van die der meloenen. Waar de laatste af en toe moeten worden genepen, daar is dat bij de komkommers niet het geval. We laten de planten rustig doorgroeien en zooveel ranken maken, als ze willen. Heeft echter zoo'n rank de grenzen van den bak bereikt, dan wordt er de top uitgenomen. De vruchten zulten zich bij deze behandeling spoedig genoeg vertoonen. 't Luchten is als bij de meloen de tem peratuur mag niet stijgen boven de 90 graden en niet dalen beneden 70 gr. F. Vooral in den tijd der vruchtzetting moet voor droge lucht worden gezorgd, 't Gie ten is een voorname zaak, want komkom mers hebben veel water noodig. Met zou» of brak water mag nooit worden gegeten dit doodt de planten. Ook met putwater, dat meestal hard is, moet men zeer voor zichtig zijn. 't Best is regenwater, en bij 't gieten wordt de broe9 van den gieter genomen. We brengen den tuit onder een blad en laten nu den gieter eenvoudig leegloopen. Op zandgrond is 't zaak te zorgen, dat alles in 2 of 3 dagen gere geld wordt begoten. Op veengronden, die 't water beter vasthouden, kan men met veel minder begietingen toe. Bij 't gieten zorgen we het hart der plant droog te houden, om 't hartelijke stengelrot te voor komen. Daartoe kunnen we de planten op een heuveltje zetten, of ook gedurende den groei den grond om den stam lang zamerhand ophoogen. In Augustus behoeft weinig meer te worden gegoten, omdat dan de wortels reeds zijn doorgedrongen in den verrotten paardenmest, die genoeg water bevat. Minstens éénmaal per week worden de rijen nagezien en zorgvuldig alle rottende deelen verwijderd. By goeden toestand van den grond en der planten kan men vaak van ieder raam een 25-tal vruchten snyden. Van de vele soorten willen we noemen a. groene Bollinson's Telegraaf, Improved Telegraaf, Reid's broeib, witte Alabasta c. gelegele tros. WASPIK. DE MARATHON-RACE. De Franschman El Ouafi, die op het laatste gedeelte van bet 42 K M. lange parcours alle deelnemers voorbij liep en met een tijd v»n 2 uur 32 minuten 57 seconden Olympisch kampioen werd. Stalen op aanvraag. Coupeur te ontbieden. Voor prima pasvorm en be werking wordt ingestaan. Verzuime niet, zonder eenige ver plichting stalen aan te vragen. HEUSDEN. Wenken en mededeelingen. Eindelyk schijnt de oorzaak der Iepenziekte welke 9 jaar geleden voor 't eerst zich in ons land vertoonde, en daarna ook in an dere landen werd geconstateerd, gevonden. Zy wordt veroorzaakt elders wordt van wetenschappelijke zyde gemeld door een schimmel (Graphium Ulmi). Het is Dr. Wollenweber te Berlijn gelukt door enting van 1- tot 3 jarige zaailingen met Graphiam Ulmi de verschijnselen der Iepen ziekte te doen ontstaan. Als wy nu ook maar een bestrijdingsmiddel mochten vin den Maar zoover is het nog niet. Zieke hoornen opruimen, en soorten kweeken die oog niet ziek gemeld zijn, is het eenige, wat wij doen kunneD, Zulke soorten zijn Ulmus Vegeta en Ulmus Fulva. BRAKEL, over de maand Juli. Geboren: Neeltje, d. v. L. Schreuders en D. den Tek Pieternella Maria d. v. J. van Anrooy en A. van Dalen. Getrouwd: Roelof van Dalen 24 j. en Geertje van Heusden 18 j. P0EDER0IJEN, over de maand Juli. Geboren: Johanna Maria, d. v. A. Strek en J. M. Doyzer Johanna d. v. J. van der Zalm en D. van Ballegooijen. Getrouwd: Marinas Brand 22 j. en Berdina Handrika Fokkink 20 j. Overleden: Jao Opstelten, 71 j. echtg. van C. A. M. van Leeuwen Cornells Willem van Ballegooyen, 58 j. echtg. van J. van der Zalm. ZUILICHEM. Geboren: Geertje Johanna, d. v. P. Ruymschoot en A. J. Slegh. NEDERHEMERT, over de maand Juli. Geboren: Geertruida Rolanda, d. v. A. Struijk en G. KoldenbergArooldia, d. v. G. Verheij en G. van Leeuwen Geertje, d. v. J. v. d. Pol en J. Biesheuvel. Overleden: Adriana de Weerd 29 j. Maria Lievaardt 67 j., echtg. van T. Schreuders. Geschiedenis van liet Land ?an Heusden en Altena en den Houiuielerwaard. liezoek van otids bekend Hótel Café Btllard Restaurant Uitspanning. St. Jassstraat 10-12 's BOSCH. Tel. In tere. 436 Ruime auto- gar age's Reclamewagens speciaal tarief. Kiettwsblad o— Bijsmaak aam Vleesch 't Komt voor, dat bet vleesch een tdjzonderen bijsmaak heeft en de sla ger hiervan geheel onkundig is, en er ook !niet voor verantwoordelijk gesteld mag werden. Uit de practijk der vleeschkeu- ringen kunnen hieromtrent eigenaardige gevallen meegedeeld worden. Eens kwam een slager bij een keurmeester met het verzoek een stuk versch spek voor liem te onderzoeken Het was afkomstig van een volkomen gezond varkenniettemin hadden tal van klanten het vleesch te ruggebracht, omdat het in de koel >een brandend gevoel had veroorzaakt. De keurmeester en anderen proefden het spek ien inderdaad: de klacht bleek juist Het spek werd gekookt en bij het ko ken ontwikkelde zich een lucht, die sterk aan chloor herinnerde. De veearts toog op onderzoek uit, kwam bij den boef, van .wien het varken gekocht was, en ver nam van dezen, dat hij twee varkens in het hok had gehad. Een was gestorven laan een hem onbekende ziekte, waar om hij het hok met chloorkalk had ge wit. Een poos later verkocht hij het an dere varken, welks vleesch en spek aan leiding had gegeven tot klachten. Het raadsel was hiermee opgelost: het var ken pnad de chloorlucht ingeademd en die lucht was aan vleesch, spek en vet blijven hangen. Evenmin als chloor mag carbol wor. Iden gebruikt in stallen, waarin zich slachtvee bevindt. Carbol wordt even goed als chloor ingeademd, en de ei genaardige carbollucht blijft ook dagen lang aan het vleesch hangen Verder is het bekend, dat sommige geneesmii. delen, wanneer zij kort voor de slachting aan het dier zijn toegediend, zooals aït- her, kamfer, terpentijnolie, petroleum, karwijzaad en anijszaad, eveneens aan het vleesch de eigenaardige lucht van al de ze stoffen kunnen mededeelen De vee artsen houden hiermee wel degelijk reke ning en dienen dan ook somtijds deze geneesmiddelen niet toe, wanneer de kans dat een noodslachting zal volgen, zeer groot is. Nog een ander geval willen we hier mededeelen Een slager te U- trecht kocht de helft van 't vleesch van een geslachte koe. Ook zijn klan ten kwamen het vleesch terug bren gen, omdat het een zeer sterken bij smaak had. Bij het koken ontwikkelde zich een lucht, die aan muskus deed denken, 't Vleesch was voor de con sumptie goedgekeurd en zag er op het cog zeer goed uit. Een bezoek aan den boer, van wien de koe afkomstig was, bracht geen opheldering. Een voornaam scheikundige te Utrecht onderzocht nu het vleesch, en dezen gelukte het 'daar. in naphthaline aan te toonen. Op welke wtjze nu het vleesch der koe met- napht haline bezoedeld is geworden, is een iaad- s cl gebleven. De oorzaak heeft men niet kunnen opsporen. Wed Aarts en Zn., Waalwijk f 17.510 J. de Bont, Nieuwkuik f 17.500 Zw Treffers en zn, Waalwijk f17.190 C Michael, Vrijhoeven.Capelle f 17.440 G. de Bont, Nieuwkuik f 17.019 W van Heesch, Waalwijk f15.966 Joh. v. d. Ven, Tilburg f 15.8^5 C. B. Timmermans. Sprang f 14.987 Het. werk is nog niet gegund A.s. Zondag wordt door de Harmo nie „Volksvlijt en Volksvermaak" deel genomen aan het concours te Zevenber gen. Ten huize van den heer M. L\ werd door Dr. W. een geval van besmettelijke ziekte „Dyphteritis" geconstateerd KANTONGERECHT TE ZALTBOMMEL. Uitspraak van strafvonnissen op 19 Ju li 1928: Dieren vervoeren op noodeloos pijnlijke wijze: J. v. d. F. te Wijk, f 15 of 15 d. h.A. v. B. te idem, f 5 of 5 d. h. i Jachtwet: W. d. L". te Haarsteeg, f5 of, 5 cLh.P. d. L. te Hedikhuizen, f2 otfl 2 d. h.K. H. te Zuilichem, f 5 of 5 d. h. Loterij wet-H. V. te Hedel, f 10 of 10 d. h. AALBURG. Het schijnt in de Ned. Herv. kerk tegenwoordig een ongeregelde zaak te zijn, daar" de volgende twee ge. beurtenissen in slechts korten tijd heb ben plaats gehad Verscheen er de vorige maal een pre dikant, die de kerkdeuren gesloten vond. Zondag j.l. was het echter een ander geval, toén waren er in de Èerk ver scheidene toehoorders aanwezig, toch een predikant kwam niet opdagen, zoodat do- Godsdienstoefening wederom niet kon doorgaan. Door de Kroon is ongegrond ver klaard het beroep van A. Bouman alhier, traject Woudrichem—'s Hertogeiiboseli, ftegen het opgelegde vervoerverbod van 's Hertogenbosch—Heusden. AALST. Het maken van een galerij in de Ned. Herv. Kerk voor het plaat son van een orgel, is opgedragen aan den heer H. Blom, timmerman alhier, voor den prijs van f 276. De dames G. Opstelten en A. Blom zijn met ingang van 15 September a-.s. aangenomen als leerling.verpleegster in 't gesticht „Vrederust" te Bergen op Zoom. Wij wensclien genoemde dames veel succes toe. Zaterdagavond maakte „Prins Hen drik" een muzikale wandeling door ons dorp, ter gelegenheid van den behaal den eerste prijs op het concours te Gou da. Dat zoo iets in goede aarde valt, werd bewezen door de groot,e massa raen- schen, welke op de been was en „Prins Hendrik" op haar tocht door het dorp vergezelde. WAALWIJK. De cnderhandsche aanbe steding voor de verbouwing van 2 win kelhuizen en een bovenhuis op den hoek van de Markt, voor rekening van de Le- vensverzekering-MijNoord-Brabant ten overstaan van. het architectenbureau vau Ree, en Bossaerts, bracht den volgen den uitslag: A. A. H. Kramer, Genderen f21.734 J v. Wijngaarden en J. Jansen, Rotterdam f 20.469- II. Maas, Waalwijk f 18.200 WoningwetH. v. D. te Aalst, f5 of 5 d. h. VleeschkeuringswetH. d. V. te Bra ke], f10 of 10 d. h. StraatschenderijJ. C. G. te Kerkwijk, 1 mncL tuchtsch. voorw. met een proef tijd van een jaar. Arbeidswet 1919: M d. R. te Amm er- zoden, f10 of 10 d. h. Trekdier onbeheerd laten staanA. v. W. te Brakel, f3 of 3 d. h. A P. V. AmmerzodenW. v. G. te Wellseind, f5 of 5 d. h. Geldersch Stierenreglement: A. G. te Well, f5 of 5 d. h. Motor- en RijwielwetK. v. R, te Kerk wijk, f 5 of 5 d. h. Motor, en Rijwielreglement: J. W. M. te Zalt.Bommel, f 1 of 1 d. h.W. G. te Nederhemert, H. v. d. W. te idem, allen f4 of 4 d. h.; A. V. te Brakel, f 5 of 5 cL li. TOT DE li) Na verloop van jaren schijnt de Eb be in waarde te zijn toegenomen en was de opbrengst van de gewone verpachtin gen meer als toereikende voor het ge wone. onderhoud der heiningen >.n het schcolmeesterstraktement, waar reeds op 1 Juli 17|82 de som van f888:2. in kas was Op' 1 Juni 1784 zijn in het Recht huis van Aalburg, ten huize van de kin- tieren van Gerrit Vogelenzang, Schout, Burgemeester en Geregten vergadert „om te delibireeren over het montant van Dorpsgemeijnte d'Ebb, als reeds in Cas was f Toen voorgesteld dit te verdeelen naar de queta waarop elk huis in de ordinaire verponding aangeslagen is (enderteekendOtto Verhagen, Hendrik Mans, Paulus van Ivuijk, Jan van Kuijk, Arien Verhagen, Ivoenraad van Kuijk) Hierop ging een belangrijk adres aan de \re geering van Aalburg, waarin aan getoond werd, dat alsdan vele vreemde eigenaars van huizen hst meeste zul len ontvangen enz 25 Juli 1781. (on derteekend door wel 45 inwoners) Hierover verder gedelibereerd, dat 20 Januari 1785 zal verdeeld worden de som van f1029 waarvan elk f 18 ontving die langer dan 10 jaren inwoner was, per gezin. f 12 die langer dan 6 en minder dan 10 jaren inwoners warenf 9 die tusschen jdy 3 ien', 6 jaren hier woonden, en elk f 6 per gezin dat beneden de 3 jaren in het dorp Aalburg woont. Bij deze uitdecling waren 52 heelen van f 18, 3 drie kwarten van f 12, een halve van f9 en 8 kwarten van f 6 Uit een brief van den kerkeraad van balburg van 17 Oct. 1796 blijkt dat de schoolmeester zijn traktement toen nog uit de opbrengst van de Ebbe ontving. In 1808 betalen verschillende hunnen aan slag' uit de opbrengst van de Ebbe Wij willen thans eenigen burgerlijke en kerkelijke bijzonderheden opteekenen omtrent Aalburg naar tijdsorde gerang schikt. 1673 tot 1676 In deze jaren veel krijgs volk ingekwartierd en moesten dkiwijls door de ingezetenen naar elders worden vervoerd als naar Grave, Berge op Zoom n andere plaatsen. In den omslag van het jaar 1674 be taalden o.a. „da Prelaat (Abt v. St. Trui. jen) voor 92 mergen li/2 hont en zijn tiend de som van f 620 De heeren van Heesbeen voor 43 mergen 3 hont f174.— en de kerk van Aalburg voor 15 mergen ljc, hont f30.10. Het boek van de Diaconie van Aal burg is begonnen met het jaar 1687 en berust op het archief te 's Bosch In Februari 1697 werder jacht gemaakt op wolven welke den omtrek onveilig maakten, er werd hiervoor van gemeente wege betaald en ook premie op het vangen van een wolf gesteld. In 1703 werd wacht gedaan gedu rende 38 nachten tij Rijn Mans te Hels teen door inwoners van Aalburg Wijk en "Veen voor de vijanden, „komt alle nachten voor huijsvestingh vuur en cost, eenen gulden, tien stuijvers." Dat het niet altijd vijanden warm waar voor wacht moest gedaan worden, blijkt uit der rekeningen van b.v. de jaren 1705 en 1710 waarin vermeld, bedragen, welke moesten betaald worden vanwege het dorp Aalburg aan den 'Drossaart van Heusden voor het weren der vagebonden In 1704 vindt men vermeld, Barteld Tacobes Schroder glazenmaker voor dit dorp, welke te Veen woonde. De korenmolen van Aalburg behoow de in dien tijd aan een zekere „Aerti I bribers" ook wel geschreven „Aert eten purser". Deze was in 1726 burgemee ster met den heer Pari? welke op het! buis genaamd Craijevtld woonds In 1730 werd het dorp get .isterd op den le Pinksterdag door een verse hriku kelijk onweder gepaard gaande met hagelt slag. Vermoedelijk naar aanleiding de zen ramp werd in 1731 van den Abt van St. Trui jen een liedegift ontvangm uit het koren zijner tienden, waarvoor cte^ ze per missive aan des zelfs rentmeester uit naam der diaconie is bedankt. lp 1740 was het een zeer langm winter en rlaa mn, eene overstxooming, terwijl in 1742 door de muizen veel schade wejjij| aangebracht aan het veldgewas Orm,. trent dezen tijd werd ook nog jacht geto maakt op wolven „1743. Gegeven aan diegenen, die met een wolf hier kwaa men f3.17 Oct. 1746. De b xrgemeen steren met de ingezetenen van Aalburg benevens van andere dorpen op de woIh ven jacht geweest bij hetwelk het volJC beschonken en verteert bij Casper Maps f6:9 1748. Gegeven aan die van Cronw mert die met een wolf hier kwamen f -2, en aan diegenen die in Hakkeveld eeflt wolf hadden geschoten f 12—, 5 Jan. 1747 werd aanschrijving ontvangen omi wekelijsch bedestonden te houden, waars nit kwestie rees tusschen Aalburg Heesbeen hetwdik zoo hoog liep dat gen ommiteerden Raden van de Edel Groodq mogende Staten van Holland en Weste land tusschenbeide kwamen en die vap Aalburg in het gelijk gesteld wer lm* Hat n.l. de bedestonden alleen te .lal-? turg werden, gehouden. De declaratie van! den advocaat Joh. Schoprnan bedroeg in deze zaak f58:19. Brief omtrent deze kwestie „Pro Deo"* „Wij ondergeteekenden Leden der Gen reformeerde Gemeijnte te Aalburg ver klaren te requisitie van den Predikant,: ouderlingen en diaconen van voorssn Doipe, representoerende de Diaconije aJ„- daar, dat in den vorigen oorlog (1702 —1713 Spaansche succesieoorlog) 't geen ons nog geheugt, de wekelijksch? beden stonden alleen te Aalburg gehouden sijn, presenteerend? sulks des noots sijnde. met solemneel© ©ede te bevestigen. Acü turn Aalburg den 5 Julrj 1747" getcte kend door: Cornelis Sprangms, Flips van der Flier, Jan Commeraat, Caspar Mans, Laurens van Kuijk, Angenitt van Bergeijk, Teuntje Verhagen, Cornelis Ver hagen, Gijsbert Verhagen, Paulu3 van dë Wetering, Jan van de Pol, Arien van dia "Wetering en Laurens Arise van der Flier, 1751 Klagten over den schoolmeester B. Vogelensank, dat deze niet op zij'ri ne school past©, waarop deze geantwoord hebbende, een. en ander met eene vei'rj taaning aan den schoolmeest r afliep. Van 4 tot 11 November driemaal daags geluid over Zijne Hoogheijd Willem Carel Hendrik Friso, Prins van Oranj-, Erin stadhouder der Vereenigd? zeven Provin'j ciën. Nog rees dit jaar verschil tas-, sohen den predikant en den schoolmae- ster (deze laatste tevens koster en voord zanger) omtrent nalatigheid van deni.. laatstgenoemde^ hetgeen voor het clas'j sicaal bestuur van Gorinchem gekomen zijnde meester Vogelensank in het on-, gelijk werd gesteld. 1761. Schout en secretaris van Veen dn1 Aalburg Philippus Verhagen. 1762 Schools m eester Vogelensank overleden Memorie van de manier der verkiezing van eon schoolmeester te dezer plaatse! „Wanneer in de Jaare 1762 in de maand! Fetruaiij, de schoolmeester Bastiaan Voh gelensank was overleden, is de Resp, Schout en Predikant saamen te raa.de ges worden, om dat ampt bij: Provisie aap de weduwe ter vervulling te laten, op haar ook de voordeden daarvan te la-i ten genieten, ter tijd toe, dat er eenf nieuwen Meester zoude verkozen zijn. Van dit besluit hebben Schout en Predikant- de gemelde weduwe doen kennis gevep. Terwijl dan nu deze plaatse van haarenl koster een voorzanger versteken was, he)>i Ien zich verscheidene sollicitanten gegeven die voor en na den godsdienst afzonderlijk en saamen met de gemeente eenige proef Psalmen, door den Predikant opgegeven, gezongen hebben, en in "ij lezen van Gods II. Woord, in 't schrijd ven enz. ondersogt zijn. (Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1928 | | pagina 9