Maria Magfaloa. PUROL PUROL ^ND van altera Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4842. Woensdag 29 Augustus 1928. FEUILLETON i) Itiiiiieiiland Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 1 6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Vergadering van den raad der gemeente WIJK c. a., op Vrijdag 24 lug. n.m. 7 uur. .Voorzitter Edelachtb. heer li. J. v Do veren. Secretaris (waarnemend) de heer W. Bouman. i .Aanwezig alle leden, je en vacature. Alvorens de vergadering te openen wordt overgegaan tot. verpachting van het toemaatgewas. De opbrengst is 1928 1927 Klein Korenzand f45.— f70.— Buiten pas f 10.— fll. iWei d'ülven f53— f51.— Kuiper f 41.— f 25.— Dorptosch f70.— f61.— Ebbe 13 scharen totaal f 261.— Het Waardje f30- Rietgewas f 25.— Het fruitgewas nabij de school bracht f75.op. De Voorzitter opent hierop de verga dering met lezing van het formulierge bed, waarna de Secretaris de notulen der vorige vergadering leest die hierop onveranderd worden vastgesteld. Ingekomen stukken: Goedkeuring door Ged. St. van de on- denhanclsche aanbesteding van het schoonhouden der openbare lagere school te Aalburg. Het aangehouden verzoekschrift van M. Kieuwkoop te Aalburg waarin deze ont heffing van schoolgeld verzocht. Weth. Roza zegt dat dit adres op zijn voorstel in de vorige vergadering is aan gehouden. Spr. was toen van meening da,t de aanslag op een andere grondslag was gebaseerd, als toen werd aangevoerd, bij het onderzoek is hem evenwel ge bleken dat zijn meening onjuist was. Adressant kan thans geen ontheffing wor den verleend, omdat de aanslag werkelijk gebaseerd is op het dienstjaar 1926 1927. Een volgend jaar valt hij automatisch uit. Het voorstel van B. en W. om geen ontheffing te verleenen wordt hierop in stemming gebracht en met algemeene stemmen aangenomen. Voorstel van B. en W. tot verlaging rjan den prijs van het electrisch licht met f0.05 per K.W.U. De lieer v. Helden vraagt of de re sultaten van het bedrijf zoodanig zijn, dar. de verlaging mogelijk is. De Voorzitter zegt dat het volgens de rekening eigenlijk niet kan doch B. en W. staan op het standpunt, dat hoe lager de stroomprijs wordt gebracht hoe meer aansluitingen er zullen komen. Se- idert de stroomprijs op 50 cent is ge-, bracht, zijn er een groot getal aanslui tingen bijgekomen. De heer v. Helden vraagt hoeveel de verlaging van 5 cent aan het bedrijf zost. Wethouder Roza zegt dat volgens de rekening van het afgeloopen jaar 5 cent verlaging een mindere ontvangst bateer kent van f 500.—. Zooals reeds door den .Voorzitter is gezegd, heeft cle verla ging tot 50 cent gunstige resultaten op Zeenovelle door Graaf HANS BERNSTORFF. Aan de kade van de keizer haven iD Bremerhaven lag de stoomboot „Kuiser Wilhelm II" gereed om te vertrekken. Het kon hoogstens nog een kwartier du- tren, tot de vloed zoo hoog gestegen was, dat de sluisdeuren geopend wer den. Tegen de borstwering van het pro menadedek geleund stond een jonge man van een jaar of dertig druk te praten met meerdere zeeofficieren in uniform „Luitenant, als u me daarginds ge bruiken kunt, schrijft u me maar! Ik kom over, al zou ik ook om het beviel inceten gaan bedelen in Berlijn!" riep een van hen, 'een piepjong ventje» wien hoogstens sedert een jaar du officiers- epauletten drukten, vanaf de kade naar het schip. „Dat zul je wel laten!" antwoordde de aangesprokene. „Een bevel, dat je jezelf bezorgt, is meestal het tegenover gestelde van wat ju gehoopt of gewenscht had." „Ik zou anders verdraaid graag onder u als eerste officier varen! Van dat afschuwelijke kleinwatergedoe bij de ma- trozenartillerie hub ik meer dan ge-| neeg!" riep de jongure terug „Praat geen onzin, Benjamin," zui de. gene, die naast hem stond. Je bent er geleverd en is het afgeloopen jaar de stroomafname met f1700.— toegenomen, daarom vinden B. en W. het billijk om nu met dit voorstel te komen, te meer wijl in de omliggende gemeenten de stroomprijs ook is verlaagd. De Voorzitter zegt dat ook de resul taten van het 1ste halfjaar 1928 bekend rijn en dat deze weer gunstiger zijn, als die van het vorig jaar. Het! is de be doeling van B. en W. om door verlaging te trachten meer afname te krijgen, om daardoor van de garantie af te komen. De heer G. v. d. Pol vraagt^ of het niet heter is, de meterliuur af te schaffen, daar wordt door de menschen zeer over geklaagd. De Voorzitter gelooft niet dat dit kan, de meters kosten veel geld en moeten op zijn tijd worden nagezien. Wethouder Roza zegt dat men voor al niet moet vergeten, dat ais men ip de toekomst het bedrijf nogeens zou wil len overgeven de afschaffing van de me terliuur van groot belang kan -zijn. De P.N.E.M. rekent ook 35 cent meter- huur, gaat de gemeente daar beneden staan, dan zal dit afbreuk doen aan de waarde van het net. Meter huur is voor de menschen hier iets ongewoons, dcch cleze betaalt men overal ook in groote plaatsen betaalt men meterhuur. De Voorzitter merkt op dat het voor de aangeslotenen ook van belang is, dat als de meters defect zijn cleze direct wor- oen nagezien en zoo noodig door an dere verwisseld, door betaling van me terhuur is men gewaarborgd voor goed materiaal. Wethouder v. d. Velden verklaart in de vergadering van B. en W. te hebben bepleit de aangeslotenen meterhuur te deen betalen totdat de meters he-, taald waren, doch spr. voelde het be zwaar door Wethouder Roza aangevoerd en meent daarom tlians ook dat afschaf. Eng van meterhuur niet mogelijk is. I De heer v. Helden verwacht eerder grooter toename van stroomverbruik, iloor verlaging van den stroomprijs, als door afschaffing van den meterhuur. De heer v. d. Pol merkt op dat hij ad een do aandacht op de meterhuur lieeftj gevestigd, omdat de menschen daarover mopperen, acht men evenwel 5 cent ver laging van stroomprijs beter, dan kan spr. daar heel goed mede accoord gaan, want hij wil gaarne toegeven dat 5 cent verlaging een veiliger weg is. Wethouder v. d. Velden merkt nog op, dat van 5 cent verlaging de aange slotenen avond aan avond voordeel heb ben, de meterhuur halen zij meer dan dubbel uit cleze verlaging. De Voorzitter acht het noodig dat aan cle meterhuur wordt vastgehouden, ■deze brengt een aardig bedrag op. De meters zijn nogal eens stuk en moeten dan hersteld worden, wat veel kost. Wethouder v. d. Velden meent dat men zou kunnen nagaan hoeveel dit kost. Wethouder Roza is van oordeel, dat er veel 'te veel over gesproken wordt en zou hot voorstel van B. en W. maar in omvraag brengen. Dit voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen, i De heer v. Loon merkt nog op dat er eenigen tijd terug een adres van den administrateur en monteur bij het ge meentebestuur- is ingekomen om loons- verhooging, toen is er gezegd dat dit niet kon en 5 cent verlagen kan nu wel. Wethouder Roza antwoordt, dat er hooit gezegd is dat het. niet kan, doch spr. vindt het beter geen beslissing uit te lokken als die riskant is, daarom zijn de adressen nog niet in behandeling ge ne men. Bij de rondvraag haalt de beer Bon man hetzelfde onderwerp aan, dat door het lid van Loon is aangeroerd. Hoe komt het dat het zoolang duurt eer B. en W. met een voorstel komen? Men is het er allen over eens, dat zoowel monteur als administrateur alles goed nagaan en hun werk uitsteken! ver-» richtten waardoor het aantal aanslui tingen geregeld toeneemt, ook is men het er over eens, dat beiden geen vol doende belooning daarvoor ontvangen. De Voorzitter belooft, in een volgende vergadering met een voorstel van B. en W. te zullen komen. Daar niemand verder het woord ver langt sluit, de Voorzitter de vergadering. Doorzitten Stukloopen 1 Zonnebrand en Smetten nog geen half jaar bijNou reus, hou jr. maar goed, daarginds!" keerde hij zich clan tegen den vertrekkende. „Sla niet meer wilden dood, dan noodig is, maar voor alles: laat je niet zelf doodslaan!" „Nu, daar zou ik zelf ook bij moe ten zijn!" meende daarop de luitenant en richtte zich op, terwijl hij zijn armen langzaam rekte. Hij had een ware Herculesgestalt?, waarop de naam reus uitstekend paste Men kon het zijn schouders en armen aanzien, ook zonder dat ze. er een bes wijs van gaven, dat er een buitenge- wene kracht in schuilde, en de luite nant Eels was in de geheele marine wereld als een eter sterkste, zoo niet. als de steikste officier bekend De kleine Benjamin, zooals bij algemeen genoemd werd, opende juist zijn mond om nog wat te zeggen, toen het gebrul van de stoomfluit hem verder spreken belette Dj sluizen waren opengegaan en vlug werden de laatste touwen los ge maakt, die den geweldigen scheeps romp nog vasthielden. Een sljepbcot nam den dikken kabel aan boord, en langzaam zette'de kolössus zich in beweging Met de weinig j toeschouwers, die het vertrek van het schip bijwoonden, lie pen ook de zeeofficieren tot aan bat •eind van de kade, en de kleine Benja min riep: „Voorspoedige reis eti veel genoegen! U hebt beste vracht aanboord! Leve luitenant Fels! Hoerah!" De kameraden stemden mee in, zwaai den met hun petten, riepen nog „Adieu! Adieu! Groet de kameraden daarginds en het laatste woord, dat luitenant Fels in het algemeene lawaai nog hoorde, was de roep: „Verloof je niet, maar kom ge. zond weerom!" Onweer. Te Kerkdriel sloeg de bliksem in de woning van Joli. v. Gessel. Het huis is geheel afgebrand. Tijdens het onweer, dat Vrijdagnacht loven Westelijk Noord-Brabant woedde, sloeg de bliksem in het woonhuis van den landbouwer G. te Halsterenhet brandde grootendeels af. Vrijdagnacht sloeg tijdens een hevig onweer de bliksem ia de door, 2 gezinnen bewoonde boerderij „Het Katteunest" te Doetincliem. Het. huis brandde totaal af. Eenige varkens en kippen kwamen in de vlammen om. Vrijdag sloeg de bliksem in een der schuren van den .landbouwer II. 1'. de Jonge te Waterlandkerkje (Z.) Twee schu ren en de geheele oogst gingen verloren. In Bergen op Zoom sloeg de bliksem in een tweetal woningen in de „Melanen". Beide werden een prooi der vlammen. Niets kon worden gered. Tijdens een militaire oefening in den nacht van Vrijdag op Zaterdag j.l. werd e n patrouille door een hevig onweer over vallen. Onwillekeurig vloog een lachje over zijn gezicht, maar om te antwoorden vond hij geen tijd meer. De boeg van le boot was door den sleper omgehaald De tros werd losgegooid. De sirene brulde en de geweldige dubbalschroeven zetten zich in beweging. Eerst langzaam, dan sneller, steeds sneller gleed liet reuzenschip weg, Naar de forten aan den Weser zond d^ zeeofficier nog een bijzonderen groet Twee jaar lang had. liij daar als compag niescommandant bij de af dealing ma troze nartillerie gewerkt en geëxerceerd, en hij had van den dienst gehouden. Nu voer hij als passagier van een Lloyd- boot uit, om over Amerika in de Zuil zee te komen, waarheen hem een plotse ling bevel als eerste officier van de „Pinguin" gezonden had, Zijn voorganger was aan koorts bezweken. „Ik zou het rustfg' nog een jaar bij den troep hebben uitgehouden'" daclit Ivarl Fels. „Maar de Zuidzee is ook niet slecht." Daarbij slenterde hij langzaam van het hek, vanwaar hij de achterblij- venden voor het laatst had toegewuifd, weer naar het midden van het schip Halverwege moest hij langs twee da mes, die in druk gesprek waren, maar bij zijn nadering zwegen en. hem met onver holen nieuwsgierigheid opnamen. Ze wa ren eenvoudig, maar elegant gekleed. „Moederen dochter!" constateerde Kar] Fels na een vluchtigjn blik op haar te hebben geworpen. „Of oudere en jon gere zuster! In ieder geval zeer nauwe verwanten. Toen hiji voorbij was, voelde bij als bij instinct, dat ze hem nakeken, en daarom bleef hij op eenigen afstand van hen staan en zag om, terwijl hij schijn baar naai* het water keek. Ja werkelijk. Tijdens dit onweer werden naar thans bekend geworden is twee sergeants door het hemelvuur getroffen. Beiden ver leren hierbij het bewustzijn, doch als door een wonder bekwamen de getroffenen, wier namen Eikelenburg en Verhagen zijn» geen verder letsel. Het zenuwgestel van sergeant-majoor Verhagen was evenwel zoo geschokt, dat hij Zaterdag nog het bed moest houden. Zondag was zijn toestand vrij gunstig. Vrijdagnacht om ongeveer kwart voor vier, is de bliksem geslagen in het toren tje van de Vrij.Katholieke kerk op St. Mi chael nabij Valkenveen. In minder dan geen tijd, was de geheel uit hout gebouw de kerk, nog onlangs ingewijd, een groote vuurzee. |Jl Niet voordat alles platgebrand was, zoodat de steenen fundamenten zichtbaar waxen, raakte het vuur gedoofd. Mede is verbrand een groot nieuw or ge1, uit Engeland afkomstig dat nog niet ge heel gemonteerd was. O Honderdjarige. De wed. Maaike Groeneveld-Bijlsma te Mantgum (Fr.) werd Zaterdag honderd jaar. CV— Kinderverlamming. Te Schoonebeek is in een drietal ge zinnen kinderverlamming geconstateerd. Boschbrand. Onder Riel bij Tilburg zijn ongeveer 7 H.A. boscli en heide verbrand. -—O Verdronken. Te Hardinxveld zijn twee jongetjes, jan schipper Sterrenburg en van den arbei der Van Beimekom, bij het baden ver drenken. Zaterdagmiddag was de 11-jarige C. V., 'met zijn 8-jarig vriendje J. M. 11., bij het hulpziekenhuis aan de Maashaven te Rotterdam aan. het spelen. Beide kin deren geraakten te water. De 8.jarige H. kon gered worden, de 11-jarige V. is verdronken. Een tragisch ongeval heeft volgens de Crt. te Hoek van Holland plaats gegre pen. De echtgenoote van K. Beek uit Rotterdam had zich te ver in zee ge. waagd en dreigde te verdrinken. Haar iman schoot te hulp, doch toen hij haar bereikt had, verloor hij zijn bewustzijn. Omstanders hebben daarop de vrouw gj- red en ook den man weder aan lancl ge bracht, doch bij Van Beek waren cle le vensgeesten reeds geweken. Het twee-jarig dochtertje van den heer S. Woudstra te IJlst is in de kolk van de fabriek der firma Woudstra geraakt en verdronken. Auto tegen een boom. Een auto, waarin vier personen zaten, reed, nabij Leunen (Limb.), toen eenige kinderen, die op den weg speelden, plotse- daar stonden ze, en uit het levendige ge. sprek, al was het ook voor liem onver staanbaar, maakte luitenant Fels op, dat ze het over zijn persoon hadden. Ver geefs zocht hij echter naar een oorzaak waardoor hij de belangstelling der dames gewekt kon hebben, want persoonlijke ijdelheid was hem volkomen vreemd. Ver geefs zocht hij ook in zijn geheugen, of en waar hij de beide dames reeds eer der in zijn leven ontmoet had, maar hij kon er zich niets herinneren. Ze waren hem volmaakt vreemd. Toen de berojmde roode vuurtoren in zicht kwam, ging Fels de kommando- brug op, waartoe hem als zeeofficier de toegang bereidwillig toegestaan was door den kapitein van de boot, Hansen, en hij bleef zoo lang boven, totdat bet tijd was om zich voor het eten tJ klejden. In de groote eetzaal wees de hofmee ster hem zijn plaats niet. ver van den kapitein aan de hoofdtafel en toen hij na een vluchtigen blik in da zaal plaats nam, bevond hij' zich tegenover de beide •dames, van. wie de oudste hem met een klein, nauw merkbaar knikje begroette, hetgeen hij met een buiging beantwoord de. Bij zijn eenigszins verwonderden blik kwam een lichte blos op het gezicht van de jongste, en Karl Fels dead de ont dekking, dat ze opvallend knap was. In het bijzonder frappeerde hem het hel blauw van haar ocgen in het met bijna zwart haar omlijste gezicht. Maar ook het haar zelf wekte zijn opmerkzaamheid en bewondering, omdat het, heel onmo dern, in twee dikke vlechten tot een krocn opgestoken was. Na eenige versto len, vergelijkende blikken kwam Karl Fels echter toch tot de overtuiging, dat hij Jing overstaken tegen een boom. Del chauffeur gooide onmiddellijk het stuur; (om, met het gevolg, dat de wagen in volle vaart tegen den boom botste. Da botsing was zoo hevig, dat dé -uto bijna geheel werd versplinterd en alle inzit-» tenden, over den weg werden geslingerd, Een onmiddellijk ontboden geneesheeaj verbond de gewonden. Een hunner is er zeer ernstig aan tod, Men vreest, dat het slachtoffer de ruggew graat heeft gebroken. Voor zijn leven werdt gevreesd. Bovendien zijn nog tweid voorbijgangers tengevolge van de "botsing licht gewond, zoodat het. ongeval in toy taal zes slachtoffers heeft geëi3cht. Aan bloedvergiftiging overleden. De Duitscher H. te Hoensbroek is hef} slachtoffer van een kwakzalversmiddel geworden. Daar hij zich bij het scheren vaak de huid openkrabde, had hij in Duitschland een wat eitje gekocht, dat de eigenschap van desinfectie zou ben zitten. Hij heeft zich daarmee na. het scheren ingespoten met het' gevolg dat nai eenige uren zijn gelaat opzwol en sporen van bloedvergiftiging vertoonde. Een ont boden geneesheer constateerde inderdaad dat het praeparaat vergiftigde bestand-» doelen bevatte. HL is aan. de gevolgen deu bloedvergiftiging overleden. Gasontploffing onder Loosduinjn. Al geruimen tijd was bemerkt, dat cc zich bij de Witbrug onder Loosduinen een sterke gaslucht. verspreidde. Omwoners hadden de gasfabriek al eens opgebeld oml een onderzoek te doen instellen. Geble-, keu is nu, dat er in sen der drie gas bui zen, welke onder het trottoir van da Wit-; brug door loopen, zich een klein lek bevend. Het gas, dat daaruit ontsnapte», had al de spleetjes en holletjes onder het betonnen dek gevuld, waardoor del spanning zoo groot werd, dat Vrijdag met een geweldigen knal plotseling dati clek omhoog vloog en aan stukken barst-, te. Gelukkig was er niemand vlak bi| er werd een gat ter grootte va a enkele vierkante meters in het trottoir gesla» genmaar de dikke betonnen platen met de daarop gemetselde tegels waren verbrokkeld. De politie zette een gedeeh te van den weg af en de brandweer was spoedig ter plaatse, maar behoefde niet! in te grijpen. Het personeel der gasfabriek heeft alles weer hersteld. -o- i-W-* Een holbewoner. De 23-jarig P. van H., afkomstig uit Steenwijk, was half April uit de gevangen dis te Scheveningen ontslagen. In de boss schen van den Woldberg bij Steenwijk maakte hij 'n kampement en trok vandaar 's nachts op roof uit. In de laatste week van April stal hij uit achter de woningen gelegen schuurtjes en uit de goederen loods van de Nederlandsche Spoorwegen ieen paar klompen, een beddezak, vièr pannen, twee petroleumtoestellen, ketels'» een zoutpot, een boodscliappentasch, cl riel broeken, een vest, een jas, een deken, on» derbroeken, gymnastiekschoenen, een 'inceder en dochter voor zich had, en daarmee stemde ook haar manier van omgang met elkaar overeen. Terwijl de overige tafelgenooten groc-» tendeels zwijgend aanzaten, onderhield Fels zich met kapitein Hansen over al lerlei zeemansaangelegenheden en bekom-» meide zich bijna in 't geheel niet maer om zijn overburen. Meer opmerkzaamheid wijdde hij daarentegen aan de voortreffen iijke spijzen en at met echte gezond^ zeemanshonger. Dan klom hij na net desa sert op dek om een sigaar te rooken. Behagelijk blies hij cle rook voor ziek) uit en kwam tot de overtuiging, dat zoo'a tocht op een passagiersschip iets bui» tengewoon prettigs was. „Neemt u mij niet kwalijk, dat, ik U aanspreek," klonk een stem naast hem, „Bent u niet luitenant, Fels van de Duit-» sche marine?" De aangesprokene keerde zich om en zag de oudste der beide dames naast} zich staan. „Luitenant Felsstelde hij zich voor, terwijl hij zijn reispet afnam. „Met wij heb ik de eer!" Zonder deze vraag te beantwoorden» gjng de dame door: „Was u niet eenigd jaren geleden reeds eens in Australië» en hebt u daar niet een Mijnheer Heydes bringk leeren kennen „Ja zeker, Mevrouw!" antwoordde Karl Fels verwonderd: „Dat was zeven of achtj jaar geleden, en den naam Heydebringk herinner ik me nog steeds met genoe» gen, maar „Ik ben Mevrouw Heydebringk," werd hij' onderbroken, „en dit is mijn dochter Maria Magdalenal" (Wordt vervolgd), i t i I _i NIEUWSBLAD voir lit Laid van Heusden en AltenajeLanastrast tilt Sonelerwaard ••Uii

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1928 | | pagina 1