LETTERS ARTIKELEN Tevredenheid verhoogt het leven! MAATKLEEDING Plaatselijk Nieuws RAVEN SWAAVs (Wordt vervolgd). BAHLM4NK, GORINCHEM. Speciaal adres voor Moderne Dames-en Heerenkleeding. HEUSDEN. Op het jl. Zondag gehou den Bondsconcours vanwege den Bond van Scherpschutters vereenigingen »De Lang straat® behaalde de Kon. Scherpschutters» vereeniging »St. Blasius« den 5en korps- prijs. Tevens behaalde den heer P. v. d. Oever den keizersprys, zijnde een reuzen- krentemik. Verder mochten de schutters Adr. de Leeuw, M. v. 0 iyen, Ant. v. Bla de), B. Ileijkants ea Harry v. Diem een personeelen prijs behalen. Donderdagmiddag reed een vracht auto beladen met manden door de Herpt sche poort. Op de hoek Herptsche poort- Putterstraat kwam de lading, vermoedelijk door het nemen van een te scherpe bocht, j te veel over een kant te hellen, met gevolg dat een groot gedeelte der manden over de straat tuimelden. Dinsdag jviel den ijzerwerker J. v. W. op de werf een stuk hoekijzer op den arm, wat zoo aankwam, dat deze brak. Ook de timmerman Joh. v. E. had een ongeval, hij kwam zoo in aanraking met een in werking zijnde zaag, dat het hem den pink van de linkerhand kostte. Onze jeugdige stadgenoote mej. Jacoba Brugman, is schitterend geslaagd voor Coupeuze, leerares. Een prachtige prestatie voor een meisje van dien leeftijd. Wy wenschen haar geluk te eerder, terwyl zij de eerste in onze stad is, die voor dit examen is geslaagd, tevens mej. D. v. Bruchem te Meeuwen, van wie zij hare opleiding genoot. AALBURG. Dinsdag, 11 Sept., des avonds om half zeven (O.T.) hoopt de heer Van Leeuwen, godsdienstonderwijzer, voor de gemeente alhier op te treden. Woensdagavond half zeven (O.T.) hoopt voor deze gemeente op te treden Ds. Bax uit Puttershoek. ALMKERK. Tot assitente aan de Chr, Herv. School alhier is benoemd, mej. Calame van Andel. Bij voldoende deelname zal alhier een Tuinbouwcursus worden gehoudeD. Be langhebbenden kunnen zich hiervoor aan melden voor of op 15 Sept. by den Heer Burgemeester dezer gemeente. Door de politievereeniging »Samen- werkinge is thans een goed gedresseerden politiehond (Biïston) aangekocht. Als leider van dezen hond zal fungeeren den Rijks veldwachter Hoogeriboom alhier. AALST. De vrouw van den werkman Schouwenburg, wonende aan deu Meidyk alhier, ontving Maandag het bericht, dat haar man by het auto-ongeluk, naby Vianen, was omgekomen. Voorzeker een treurige tijding voor deze vrouw, daar haar man als zeer oppassend in deze gemeente bekeod stond. Hij laat een weduwe na met twee jeugdige kinderen. BRAKEL. Naar wy vernemen zal de windkorenmolen alhier weldra worden ge sloopt. Dit gemaal wordt reeds in 1321 als een Geldersch leen genoemd, verbonden aan het bezit van het Huis te Brakel. Volgsns een skte van 1423 verbeurde een ingezetene van Brakel, die elders liet malen, 9 schel lingen voor den leenman en 18 voor den leenheer. CAPELLE. Tot lijdelijk onderwijzeres aan de Chr. School iu de Nienwslraat al hier is benoemd mej. F. Mans te Andel. Naar men ons mededeelt, bestaan BRENGEN U GELUK s- Met ingang van 1 September is de LETTERS KOEK in prijs verlaagd tot 30 cent. Thans gelden twee wikkels voor één zak. Bovendien hebben wy naast de bestaande Letters-Koffie in gele ver pakking een nieuw merk LETTERSK0FF1E (in roode verpakking) inge. voerd, waarvan de prijs f 0.65 per half pond bedraagt. De Kwaliteit van deze LETTERS KOFFIE rood is bijzonder fijn. REEDS ZIJN 423 EXTRA CADEAUS UITGEREIKT. by den kerkeraad der Herv. Gem. aan den Loonschendijk plannen, om in verband met de langdurige vacature en het gebrek aan predikanten, te trachten aldaar een gods- dienstonderwyzer te benoemen. Jl. Donderdag 6 dezer des avonds 8 uur gaf ons muziekgezelschap »Kunst na Arbeid® op het plein voor het voormalig raadhuis zijn laatste openluchtconcert van dit jaar. De verschillende nummers van het programma werden onder leiding van den heer A. Christ goed uitgevoerd en gaven blijk van ernstige studie onder degelijke leiding. Ieder nummer werd dan ook met een welverdiend applaus beloond. De postduivenvereen. »De Lucht vaart® gevestigd by Mej. de wed. A. v. Haart, hield jl. Zondag in combinatie met de bij den heer van Heeswijk te Kaats heuvel gevestigde postduivenver. een wed vlucht vanuit Lier met den volgendeo uit slag A. Versteeg, 1, 2, 48; A. v. Moer gestel, 3, 10, 39, 45, 46 M. Mesch, 4, 4, 25 P. Snaphaan, 6, 13, 21, 33 J. Corstanje, 7, 23 M. Verduijn 8 W. v. Best, 9; G. Stam, 11 S 0erlemansl2; J. Pynenburg, 13, 22, 35; H. v. Kampen, 15, 28, 30, 38, 40; M. Donders, 16, 37 W. OomeBS, 17, 18, 29. 31 H. Vos, 19, 24; W. v. d. Velden, 20; P. Nieuwen- huizen, 26, 47 Cur. v. Heeswijk 27 Th. Tichtvoet 32 H. Netten, 34H. Nieuwenhuizeu, 36, 42, 49 A. Pijnen burg, 40 H. Dekkers, 41 en P. v. d. Velden, 43, 44. Ie en 2e overduif H. v. Kampen. J.l. Woensdag vierden de echte lieden A. Hoefnagel en M. van Meel, wo nende aan den Winterdijk alhier, onder zeer veel blijken van belangstelling hun gouden huwelijksfeest. Bij de talryke ge- lukwenschen. welke het echtpaar dien dag heeft ontvangen, willen wy ook de onze voegen en we hopen, dat het hun gegeven moge zijn nog eenmaal het^ diamanten huwelijksfeest te vieren. DRUNEN. De groote Tuinbouw- en Piuimveetentoonstelling welke Zaterdag 8, Zondag 9 en Maandag 10 dezer in de groote hal van de Veilingvereeniging, ter gelegen heid van het 12|-jarig bestaan der Veiling vereeniging »De Langstraat® gehouden wordt, belooft schitterend te wordeo. Het bestuur der tentoonstelling bestaat uit de heeren Ant. v. d. Wiel, voorzitter der Veiling, tevens voorzitter der Tentoon stelling M. v. Halder te Drunen, W. van Huiten te Haarsteeg, M. v. Wijk te Gen- deren, H. Mostermans te Nieuwkuik, C. Gijsman te Waspik, J. van Loon te Elshout, J- P. van Rooij, Land- en Tuinbouwonder- wijzer te Drunen, secretaris-penningmeester, L. Sikkers, voorzitter Piuimveehoudersver- eeniging te Drunen, Ant. Willenas, Land bouw- en Pluimveeonderwyzer te Elshout en L Pijnenborg, directeur der Veiling te Drunen. Naast dit ijverig bestuur is een eere- coraité benoemd, waarin zitting hebben de ZeerEerw. heer Th. Goossens, pastoor te Drunen, de Zeereerw. heer J. W llems, pastoor te Elshout, de WelEerw. heer F. Valstar, Voorzitter Centraal Bureau van de Veilingen te Den Haag, de ZeerEerw. heer F. Mansfeld, voorzitter Prov. Commissie voor de Veilingen te Bergen op Zoom, de WelEerw. heer P. v. Haaren, voorzitter Coöp. Roermondsche Eiermyn ie Tilburg, de ZeerEerw. heer W. van Kessel, Advi seur N.C B. te Vught, de EdelAchtb. heeren Mr. Loeff, burgemeester te Drunen, C. van Huiten, oud-burgemeester te Drunen, Fr. 'Ti laat zich niet beoordeelen op 't eerste gezicht. Eerst na verloop van tijd zullen de gebreken zich openbaren. In onze KLEEDING NAAR MAAT blijft tot het laatst de oorspron kelijke pasvorm bewaard en stemt den drager tot volle tevre- denheid, vandaar dat wij, na 55 jaar bestaan, nog steeds bovenaan staan en 't aantal nieuwe cliënten dagelijks toeneemt le Klas coupe en afwerking. Lage prijzen. VRAAGT de stalen of stukken ter bezichtiging Ontbiedt onze reizigers met de stal en-collectie few Grootste en drukste Maatafdeeling te Gorcnin Werkende niet het grootste aantal Maatconpenrs en Maatkleeruiakers- iderscheidt nog „ware nieten" en „val- sehe nieten". Bij de valsche nieten is een ziektjaan- /tasting en wel de aalt jes de oorzaak van .weinig bloem en vrucht. In enkele deelen ,vao ons land, o.a. het Westland heeft teene bepaalde variëteit en wel de „Lax- ton Noble" zooveel nadeel van deze ziek te, dat ze hier vrijwel uit de cultuur is .verdwenen. Jonge planten, gewonnen van „valsche nieten" zijn eveneens reeds door da aal- t jesziekte aangetast. Bij de „ware nieten" is het een er felijke eigenschap om weinig bloem en vrucht voort te brengen en daarentegen yeelal wel veel blad Juist doordat de „ware nieten" geen (vruchten geven, zien de jonge planten er reeds vroeg in het jaar forscher uit dan van vruchtbare aardbeiplanten, waar door een kweeker, die de rijk dragende planten niet heeft gemerkt in de ver leiding komt juist deze forsche jonge planten, echter met minder goede ei genschappen voor den voortkweek te ge bruiken. Daarom neem geen jonge plan- Jten van valsche en ware nieten, doch merk bijtijds de gezonde, rijkdragende eardbeiplanten, door er tijdens den oogst een stokje bij te plaatsen en win hier van uw plaatmateriaal. De moederplanten vormen ranken, waar aan zich jonge planten uitlooöers ■vermen en bij voorkeur kieze men de uit loopers, welke het dichtst bij de moeder plant zijn gevormd. De aardbei kan worden voortgekweeikt door zaaien, scheuren en uitloopers. De voortkweek door uitloopers wordt als re gel toegepast en geniet de voorkeur. Van zaaien wordt gebruik gemaakt om nieu we variëteiten te winnen. Scheuren wordt Weinig toegepast, doch nog wel bij va riëteiten, zooals de groep van de maand- Moeiers, die geen of weinig uitloopers yormen. Tijd van planten. Er zijn twee tijden, waarop de jon- gte aardbeiplanten bij voorkeur worden geplant en wel in den zomer en in „het voorjaar, waarbij als regel geldt, dat men id e late variëteiten, waarvan de „Jucun- Ida" Amazone" wel bet meeste 'naar voren treedt, poot. in het. voorjaar Maart en April en de vroege eri middelvroege variëteiten in den zomer einde April begin Sept. Voor de vroege variëteiten, waarvan de voornaamste zijn: „Deutsch Evern", „Ea.xton Noble", „President Roosevelt", „Mad. Letfèbre" en Sieger" en voor de middelvroege variëteiten Mad. Moutot verkiezen we als planttijd einde Ju li en Aug. boven Sept. Bij planting toch vroeg in dan zomer liebben de jonge planten nog voldoen de gelegenheid bloemknoppen te vormei» ten leveren reeds het daarop volgend ijaar oen vollen oogst. Plant men eerst in Sept., dan zal deze jongst slechts .een lialve of dercie zijn, hetgeen ook het geval is, wanneer men „Jucunda" in den zomer plant. Beter ds het daarom deze late variëteit in ein de Maart begin April te planten en de grond het eerste jaar jproductief fee ma ken, door er pootuien of sla tussehen te teelen. Eerst het, jaar daarop zullen de aardbeien een oogst leveren. Bij de vroege variëteit legt men zich ter dus op toe zoo vroeg mogelijk jonge planten te winnen. Toch heeft, dit ook zijne grenzen en voor de eene yariëteit .vroeger dan voor de andere. Zoo zal b.v. rij de „Deutsch Evern", wanneer men hiervan de jonge planten fee vroeg b.v. Sn Juli wint en plant, hierbij veel ge- (vaar bestaan, dat de bloemknoppen zich feeds voor den winter te ver ontwik- telen en de kans op vorstschade groot wordt. In het algemeen is begin Augustas Wel de beste tijd van planten yoor de yroege variëteiten. Plant de jonge uitloopers niet fee diep ien niet te hoog, doch met den wortel- hals even onder den grond, het hart juist boven den grond en spreidt de worteltje-s uit, zoadat ze voldoende met grond deel tjes in aanraking komen. Wanneer het weer of de grond zulks (Vergt, dient door gieten gezorgd te wor- jden, dat de jonge planten spoedig aan slaan. Afstand en Cultuurmethode. De afstand der planten hangt af van grondsoort, variëteit en cultuurmethode le'n varieert van 30 cM. tot 70 o.M. in het vierkant. Zoo kan bij variëteiten a,ls j,Deutsch Evern" en „Laxton Noble" op teiet al te voedzame gronden en bij de cultuur op pollen worden volstaan met (eten afstand van 30 tot 40 cM. Bij de teelt van „Mad. Moutot" daar entegen op de voedzame rivierkleigron- jden, dient de afstand minstens 60 cM. |n 't vierkant te zijn. De aardbeien worden in ons land ge kweekt op bedden, dubbele rijen, enkele tijen en pollen. Wij geven, speciaal voor ide vroege variëteiten, de voorkeur aan jde teelt op pollen en enkele rijen. Bij de cultuur op pollen, worden de jonge uit loopers geregeld verwijderd, 't welk wat jde ruimte tusschen de rijen betreft, ook het geval is, bij de teelt op enkele rijen. [Hoe vaker het verwijderen der jonge uit loopers plaats heeft, hoe beter dit voor »de opbrengst is. Grondbewerking en bemesting. De aardbei kan met succes gekweekt worden op zandgrond, zoowel als op klei grond, op veengrond en zavelgrond, wan néér de grond slechts voldoende los, yöedzaam en vochth oudend is en men de yoor den betreffenden grond meest g gehikte variëteit kiest. Bij de aardbei toch peelt de variëteitskeuze in verband met grond en andere cultuuromstandigheien een groote rol, d.w.z. op do eene plaats voldoet déze variëteit het beste, op eene andere plaats die variëteit. Daarom is hot gewenscht, dat iedere aardbïikweeker eeist voor z'n eigen kweekerij door eene vergelijkende proef van enkele goede va riëteiten uitmaakt, welke variëteit voor zijn omstandigheden voor hem de beste is. In ieder geval dient de grond ech- tei voldoende voedzaam, vochthoudend en los te zijn. De losheid wordt verkregen door bet spitten van den grond, waarbij bet op sommige gronden aanbeveling verdient de grond 2 [steek diep los te maken. Na de planting der jonge aardbeiplanten ver dient bet aanbeveling den grond tusschen do planten eenige koeren door schoffe len en los te houden, terwijl het vanzelf spreekt, dat Jigt onkruid wordt bestre den. Voor bemesting kan men zoowel met stalmest als met kunstmest dan wel met beide goede resultaten verkrijgen. Waar zulks mogelijk is, verdient het. veel aanbeveling den grond, beplant met aardbeien gedurende den winter te be dekken met een laagje turfstroois el-paar- denmest. De grond blijft dan in Jeu win ter mooi rul. Wenscbt men uitsluitend van. stalmest gebruik te maken, dan geven we bij den aanleg eene hoeveelheid van 60.000 tot 100.000 E.G. per H.A. Deze hoeveelheid kan kleiner genomen worden en dan aan gevuld met kunstmest. Bij uisluitende kunsfemestbcmesting kan bij den aanleg b.v. gegeven worden: 1200 K.G. Superfosfaat 800 K.G. Patentkali t' 500 K.G. Zwavelzure ammoniak. Op bepaald kalkarme gronden kon het noodig zijn in plaats van superfosfaat en zwavelzure ammoniak gebruik te ma ken van slakkenmeel en ckilisalpeter. Op ©en vrij zure grond groeien aardbeien evenwel nog goed. V' BERGEIJK STUFKENS 'i .v. 1

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1928 | | pagina 2