Tweede Blad voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. Ho. MB Woensüagl2SepteiTiöer Jan Geertzen Parlementair Overzicht. Land- en Tuinbouwwereld Ruime auto- garage's BEHOORENDE BIJ HET Alles gaat voorbij... De „enkel-, voudige Kamer" Het Nederlandsch —Belgische probleem Principe of niet? 's Gravenhage, 6 .September. Er is een Eransch gevleugeld woord, een ietsje melancholiek, maar toch wel heel juist, dat zegt: Tout passe, tout lasse, tout casse.... Alles gaat voorbij, alles vermoeit, alles breekt... Het is best mogelijk, dat ik de woorden een wei nig door elkaar heb gehaspeld. Maar ik .wilde dan alleen maar zeggen, dat ook aan de langste kamervacantie een eind komt; die gaat ook... voorbij. En over twee weken is het de derde Dinsdag in September, en worden vele steken en .witte broeken en statie-degens uit mot- vrije doozen te voorschijn gehaald, voor de groote jaarlijks che parlementaire fcroe- penschouw: Opening der Staten-Gene- raal. Alle brave en goede kamerleden en senatoren keeren weer tot hun wetgevan- den arbeid terug. Onze minister van Bui. tmlandsche zaken zit in Genéve en ver. tegenwoordigt het land in den Volken bond. En als hij terugkomt, is het zoo ongeveer Prinsjesdag. Het departement van Defensie is er nu definitief. Prijkt er niet een versoh.geschilderd naambord je voor het kerschversohe departement op het gebouw aan het Plein? Ondertusschen roeren de politieke par tijen zich. We staan aan den vooravond van „de" groote politieke campagne, n.l. voor 1929. En die zal, als de teekenen niet bedriegen en zooals ook wel be grijpelijk) is met een zeer buitengewone activiteit gevoerd worden, meer speciaal van de linksche zijde. De liberale staats partij is al begonnen De Vrijheidsbond zal namelijk in deze maand nog op ver- schillende plaatsen in ons land, landdagen houden, als inzet voor de verkiezingen. Tout posse, tout lassie, tout casse.... Ook de hardnekkigste extraparlementai re regeling.... In dezen tijd van het jaar staan er allerlei politieke potjes te vuur. Diverse wetsontwerpen, klein e|n groots worden gaargestoofd in den politieken heksen, ketel, om straks geheel gaar en ter con sumptie gereed op den parlementairen disch te verschijnen. Daar was bijv. die zwaarlijvige memorie van antwoord van jden minister, nopens het wetsontwerp tot herziening van de wet van 19 Dcc. 1914 houdende instelling van raden van beroep voor de directe belastingen en vaststelling van algemeené bepalingen be treffende het beroep op die colleges en wijziging van de art. 265 b ten c der Ge meentewet. Er waren door kamerleden bezwaren geuit jegens de z.g. enkelvou- voudige kamare. Maar, vond de regeering, die bezwaren schenen haar toch niet ern stig. Zij verwachtte integendeel, dat be. langhebbenden en hunne adviseurs in ve le gevallen er geen bezwaar tegen zullen hebben, dat de door hen bij den raad aangebrachte zaken worden afgedaan door een enkelvoudige kamer. Vele belangheb benden toch onderwerpen hun zaak slechts aan het oordeel van den raad van beroep, omdat zij prijs stellen op de meening van een onpartijdig persoon. Dat eenvoudige belanghebbenden, voor de enkelvoudige Kamer verschijnendn, zullen meenen met een belastingambtenaar te doen te hebben, en zich daardoor in hun rechten gekrenkt zouden gevoelen, acht te de minister niet waarschijnlijk, reeds omdat de belanghebbenden bij de be handeling van de zaak voor de enkel voudige kamer zullen verschijnen voor twee personen, namelijk voor het lid dier kamer en den secretaris. Evenwel het de regeering de voorge stelde inkrimping van de werkingssfeer van de raden van beroep ten aanzien van de gemeentelijke belastingen vervallen, jen trok de voorgestelde wijziging van art. 265 c der gemeentewet in. Nu er, naar immers verluidt, interde partementaal hard aan de voorbereiding van Belgisch-Nederla,ndsche verdragsvoor- stellen wordt gewerkt kan het van nut zijn, de Kamers bij voorbaat een wei nig voor te Echten, teneinde diverse pun ten in JUun juiste Echt te stellen. Deze gedachte zal dan ook wel bij jr. A". Plate hebben voorgezeten, toen hij in „De Gids" het verwijt behandelde, dat de heer Nolens (r.k.) den vrijhandelaars in de Tweede Kamer die tegen het ver drag met België waren, deed. Namelijk: dat zij hun eigen beginsel verloochenden En dan stelt meneer Plate twee vra gen Handelt Nederland, door botweg medewerking aan de totstandkoming van een door een nabuur begeerden scheep, vaartweg te weigeren, al dan niet tegen zijn eigen vrijhandelstraditie in? Gesteld dat Nederland meent medewerking te moeten verleenen aan de totstandkoming van een internationaal kanaal, zou dit kanaal vrij van rechten moeten zijn? Neen, antwoordt hij dan op de eerste vraag, wij volgen niet den gedachten, gang van den vrijhandelaar, door mede te werken aan den aanleg van een nieu wen waterweg van België naar den Rijn, waarop vrij van rechten mag worden gevaren. Wij bevorderen door de tot standkoming van een kunstweg 'den bui- tenlandschen handel eenzijdig. En ten nadeele van ons zelf. Wij dienen niet ons nationaal belang door eigen handed in meer open wederzijdsch verkeer met het buitenland te brengen, maar we doen het tegendeelwe scheppen voor helt buitenland verkeer in een richting, pa rallel loopend aan de onze. Wij wis selen geen belangen uit, wat de grond gedachte van den vrijhandel is, maar wij subsidieeren een concurrent. Wat de tweede vraag aangaat, de vrije vaart op de Ned. Waterwegen is sinds jaren een traditie. Meneer Plate wensch- te dan ook geen pleit voor rechten op kanaaivaart te leveren. Maar de tweede vraag beantwoordde hij toch ook ont kennend. In het Ned. Belgische geval heeft men namelijk te doen met deze situatie: België heeft een eigen kana- lennet, waarop het rechten heft van ie- deren schipper, Belg. of buitenlander, die er vaart. Het vroeg een doorvaart over ops gebied tot betere verbinding van Antwerpen met den Rijn. In Nederland werd om eigen nationale belangen voor zulk een kanaal nooit iets gevoeld, inte gendeel, men vreesde voor groote nadeer lep... indien de Nederlandsche regeering destijds om redenen van politieken aard meende het offer van Nederlandsche me idewerking aan zulk een kanaal te moei ten brengen, had om economisch© re- Idenen van meet af aan het recht van kanaalrechten naar voren moeten zijn ge bracht. En ten slotte kan nog vermeld worden, wien het mag interesseeren, dat. een wets ontwerp werd ingediend tot goedkeuring van het verzoeningsverdrag Nederland- (Finland, dat precies gelijk is aa.n het reeds goedgekeurde Ned.—Zweeds ch© ver zoeningsverdrag. Indien er zonderlinge pessimisten moch ten geweest zijn, die met. de donker© gedachten rondliepen, dat we nog eens ruzie zouden gaan maken met de Pinnen, dan kan nu hun hart gerust zijn. Politicus, Enkele wenken aangaande de cultuur van Aardbeien in den vollen grond en onder glas. (Slot.) Het is duidëlijk, dat niet alleen bij: den aanleg, doch ook tijdens de oogstjaren flink gemest dient ie worden. Langer dan )o a 4 jaren oogst men meestal niet van. dezelfde planten op denzelfden grond, waarbij variëteit en cultiuurzorgen er ech ter invloed op uitoefenen, hoe lang men met voordeel van dezelfde planten kan oogsten. j Een feit is, dat de aardbeien.oogst zeer gunstig wordt beïnvloed, wanneer men z'n jong plantmateriaal eens van een anderen grond uit eene andere streek betrekt. Variëteitskeuze. Het is niet mogelijk te zeggen, welke variëteit nu wel de meeste aanbeveling verdient, daar dit in hoog© mate af hangt van grond en plaateEjke omstan digheden. Zoo treedt in de Bommeler waard algemeen de „Deutsch Evern" naar voren en wordt daar als een der beste geroemd, in de Over-Betuwe speelt de „Mad. Moutot" wel de grootste rol, ron dom Nijmegen is de „Laxton Noble", wat Öe teelt onder glas betreft, wel een der beste, te Huissen voldoet; bij de teelt ender glas de „Mad. Lefèbre" zeer goed en in de omgeving van Zevenaar de varië teit „SiegeP', terwijl in dit laatst© ge bied Mad. Moutot eveneens buiten zeer veel wordt aangeplant. Laat iedere kweeker voor zich zelf uitr maken door eene vergelijkende proefne ming, welke variëteit voor hem, bij voHe- grondscultuur en glascultuur de meeat© aanbeveling verdient. Slechts op een 4.tal belangrijke varië teiten vestigen we speciaal aandacht en voegen hieraan enkele beknopte opmer. kingen toe. Jucunda (Amazone). Vruchtbaar, sterk, een late aardbei, niet geschikt voor Het vervroegen, gezocht door de fabrikanten, zeer geschikt voor de jambereiding, kan 3 a 5 jaar van de zelfde planten oogst geven, in het voor. jaar planten, is in de belangrijke centra Kennemerland en IJssel monde de voor naamste variëteit. Goed van smaak. Laxton Noble. Een der o udere variëteiten, vroeg, don- kerroode vrucht, matig van smaak, geeft reeds het jaar na de planting de hoogste opbrengst, wordt daarom b.v. in heb Westland soms niet meer dan 1 jaar gekweekt, voldoet in Nijmegen en om geving zeer goed, heeft elders veel last van nieten. Deutsch Evern. "Vroeg, vrucht is langwerpiger en min der gekleurd dan van de Laxton Noble, goed van smaak, plant maakt niet veel blad, de eerste bloemen kunnen gemak kelijk bevriezen. Deze variëteit levert la ter in het jaar soms nog eiens een vrij gcede oogst, vooral als ze onder glas heeft gestaan. Mad. Moutot. Mad Kooy. Wordt in het land van Maas en Waal wel Meloen-aardbei ge noemd, zeer groot blad en groote vruch ten, tweeërlei soorten van vruchten n.l., ronde en hanekamvormige. Brengt op d© veilingen te Nijmegen en Eist veelal hoo- gere prijzen op dan de andere variëteiten. Vraagt een zeer groote afstand, de vrucht is slechts matig van smaak en gaat bij aanhoudend donker en regenachtig weer gemakkelijk rotten. Is ongeveer 10 da gen later dan de „Laxton Noble". Min der geschikt voor het vervroegen. Enkele andere variëteiten, welke op de ©ene plaats, meer op de ander minder aanbeveling verdienen zijn nog: President Roosevelt, vermoedelijk dezelfde als de te Lent geteelde „Hanekam" „Mad. Lefè bre" en Sieger." De teelt onder glas. De aardbei kan zoowel onder staand glas als ouder platglas, dus zoowel in kussen als in bakken worden vervroegd waarbiji zoowel van koud glas als warm glas gebruik gemaakt kan worden. Het er vroegen in kassen vindt in dis pro vinciën Overijssel, Utrecht en Gelderland nog slechts weinig plaats, in hoofdzaak slechts bij enkele kweekers rondom U- trecht en een enkele kweeker in de B'onr- mfclerwaard. Deze vorm van vervroegen laten we hier dan ook buiten beschou wing. Slechts merken we cp, dat we d© cul tuur van aardbeien in den vollen grond van kassen afraden. De planten zijn te ver van het glas. Wil men goede resulta ten bij het vervroegen in kassen verkrij gen, dan dient de taelti in potten :of kis ten te worden toegepast. Eveneens is van weinig beteekenis de teelt van aardbeien in warme bakken ook dit vindt nog slechts bij enkel© kweekers toepassing. Veel bodemwarm- te kan de aardbei niet verdragen, daar de planten dan wel veel blad, docb minJ der vrucht leveren. Gewensoht is liet dan ook de laag paardemest, bestemd als broeimateriaal niet dikker dan 20 c.M. te nemen ein wat blad doojrf jdeze broei, mest te werken, waardoor de broei gelei delijker en minder sterk plaats heeft. Bij de cultuur onder warme bakken dient de kweeker behalv© over broeimateriaal de beschikking t© hebben over matten. De cultuurzorgen bij de teelt in warm© bakken zijn in hoofdzaak gelijk aan- die in koude bakken. Meestal worden da war me bakken echter eerst in Januari aan. gelegd, terwijl er minder gelucht be hoeft te worden dan bij; de koude bakken, terwijl het glas 's nachts wordt gedekt, hetgeen bij de aardbeicultuur in koud© bakken veelal niet het geval is. Ter-wijl het gieten bij de cultuur onder koud glas van weinig of geen beteekenis is, dient dit bij de warme bakken wel énkele keeren te gebeuren, daar hat wa ter ten gevolge van de laag broeimateri aal niet goed tot de oppervlakte van. Iden grond kan stijgen. Over de geheel© breedte toch van hetl raam is bij d© Wjarme bakken een 20 a 40 c.M. diepe greppel gegraven, waarin het broeimateri aal is aangebracht. In Januari worden de jonge planten, welke vanaf Juli tot Januari op een afzonderlijken hoek hebben gestaan, on der het glas van den warmen bak ge poot en wel 4 maal 3 of 5 maal 3 planten per eenruitersraam. Uit deze warme bakken oogst men nog leen paar weken eerder dan van de kou- ido rijen en worden de vruchten dan meestal per stuk verkocht. De cultuur onder koud plat glas. Van de meeste beteekenis is wel, wat de glascultuur van aardbeien in de 3 genoemde provinciën betreft, «ie teelt in koude bakken en reeds gedurende een reeks van jaren, waaronder ook dit jaar, is deze cultuur een loonende ijeweest, zoo dat de teelt vanaardbeien onder koud plat glas de laatste jaren ook in dit deel van ons land steeds m.eer toeneemt De opbrengst bedroeg dit yoorjaar ge- middeld f 2.50 per raam. Hiervoor worden zoowel dubbele als enkele bakken gebruikt en plant men veelal 4 of 5 rijen in een enkelen bak en 9 pf 11 rijen in een dubbelen bak. Al naar de variëteit varieert het aan tal planten van 4 maajl 3 totj 5 maal 4, doordat de eene variëteit meer blad vormt dart de andere. Zoo zal een aantal plantan van 20 per raam bij „Laxton Noble" en „Deutsch Evern" veelal niet te groot zijn, terwijl dit voor „Mad. Lefèbre" en „President Roosevelt" wel het- geval is. Evenals voor de teelt in den vollen grond geldt bij de glascultuur in nog sterkere mate, dat de jonge planten al leen genomen worden van eerste klas moederplanten, die dus wat gezondheid en vruchtbaarheid betreft aan redelijke eischen voldoen. V oor de bakcultuur bezitten jonge plan-- ten dë meeste geschiktheid en in den regel worden hiervoor reeds in de maand Juli jonge uitloopers genomen en ter verkrijging van voldoend plantmateriaal veelal van moederplanten, welke eveneens in koude bakken zijn vervroegd. Deze jonge planten worden dan of in Juli tot begin Aug. direct in strooken ge plant, waar omheen later de bakken wor- jden gemaakt en in Januari het glas er op gelegd, of ze worden op een apar- ten hoek gepoot en eerst in Januari) op de plaats, waar ze vruchten zullen leveren. Bij eene proefneming gedurende enkele jaren in den voormaligen proef tuin te "Zalt-Bommel bleek deze laat ste methode voor koude zware kleigron den de beste financiëele resultaten te geven. Wel werden minder kilo's geplukt, doch de oogst was iets vroeger, waardoor meer van de hoogere prijzen werd geprofiteerd. Bij dezelfde proefneming te Hees op lichteren grond gaf planting in Juli en Aug. ter plaatse, waarbij 'in Januari de ramen op de bakken werden gelegd, door gaans de beste resultaten. Het spreekt vanzelf, dat voor de bak cultuur alleen de vroege variëteiten in aanmerking komen en dat „Jucunda" en „Mad. Moutot" hiervoor dus niet; ge schikt zijn. Behalve aan dei plantwinning dient na. tuurlijk ook aan de bemesting en grond bewerking minstens even veel zorg wor den besteed als bijl de teelt in den vol len grond. Zoodra het glas over de planten is gelegd, speelt het "luchten een belang rijke rol. De planten mogen niet ,te ver van het jglas staan, terwijl veel geluchti dient te worden, teneinde te voorkomen, dat de planten te veel in. het blad schieten. Vooral gedurende den eersten tijd, nadat) liet jg'las op de bakken is gelegd, wordt er veel gelucht en verder tijd ns den bloeitijd, waardoor dl© lucht in de bak ken droger blijft en de temperatuur la ger, hetgeen eene betere bestuiving en vruchtzetiting bevordert, terwijl de bloei tijd zelf ook langer duurt. Slechts bij hooge uitzondering mag tij dens denbloeitijd worden gegoten. Alleen wauneer de grond al te droog zou worden, dient na de vruchtzetting wel eens een enkelen keer gegoten te worden, daar de vruchten anders te klein zouden blijven. Gratis adviezen zulkün U gaarne door PI. H. Rijkstuinbouwcon'isalenten te Apel doorn, Nijmegen, Utrecht en Zutphen, zoo noodig) ter plaats©, gorden verstrekt. o Een Groente voor den winter. Versehe groenten in den -winter zyn zeker iedere huismoeder welkom* En wie een tuin bezit, zal zich bi»yveren om ook in den winter zooveel mogelyk versehe groen ten te kunnen snijden, 't zij uit den bak, ef van. den kouden grond. Een der bekende, j maar nog lang niet in alle tuinen gekweekte wintergroente is de Vel dsla (Valerianella olitoria). Er is geen verwantschap geslachtsnaam en familie naam zeggen het ons al tusschen onze Kropsla, Bind- en Snysla, en de Veldsla z4komen allen in het gebruik overeen. Vnldsla is zeer ge makkelijk in de cultuur, stelt bijna geen eischen. Men teelt ze op leeg gekomen bedden, die toch niet mner voor iets an ders benut kunneD worde) Ook kan men ze wel zaaien tusschen andere gewassen. De zaaiing kan geschieden reeds' in Au gustus en men kan er mee doorgaan, b.v. om de 14 dagen, tot October. Doet men het in Augustus, dan kan men nog vóór Nieuwjaar er al van e ten. Zaait tmen la ter, dan oogst men in 't voorjaar. De kleine plantjes vereischen weinig zorg, nlleen doet men goed niet al te zeer op het winterharde te vertrouwen, maar er bij eenige strenge vorst wat stroo of ander licht strooisel over te leggeto, terwijl het eveneens gewenscht is om het uitzaaien op een beschutte plaats te doen hiermee legt men vóór. Kieskeurig is we zeiden het al de Veldsla nii it, wrat echter niet wil zeggen, dat ze niet dankbaar zou zyn, als men haar een plaats je g eeft of uitzaait op vruchtbaren grond. De blaadjes zijn dan veel malscher. M en heeft van de Veldsla verschillende val iëte itenzoo heeft noen de gewone, de Hollandsche grootbla- dige, de Italiaanscbe, de donkergroene breedbladige, en nog een variëteit, welke iets gevoeliger is, n.l. Goldherz, die kleine kropjes maakt. De Veldsla behoort wei niet tot de fjjoste groenten, maar in tjjd, dat versehe groenten schaarsch zijn, is ze zeker hoogst welkom. Zonder veel moeite kan men er veel genot van hebben. Liefhebbers van sla, die kropsla willen telen op den kouden grond, maken we er op attent, dat ze straks, in Ocober, onder glas kunnen zaaieD, waar men de plantjes, die niet te dicht op elkaar mogen komen, laat staan tot het voorjaar. In den bak zyn ze vorstvrij en kunnen dan in Maart worden verplant op de bedden half Mei zijn ze sny- en eetbaar. Aldus gekweekte en overgehouden planten beeten »weeuwent, waarvoor we kunnen aanbevelen de Bonte Chili en de Meikoningin. Voor volgteeit na deze »weeuwenc dient men in Januari of begin Februari andermaal onder glas te zaaien, liefst met een weinig broeimest. De hiervan verkregen planten, die »vrysters« genoemd wordeD, worden dan later uitge- plant. I liü Weet gij dat ge Noten het best kunt bewaren, door ze eerst behoorlyk te drogen en ze daarna bloot te stellen aan de inwerking van zwaveldamp dat ge nu uw Vruchtboomen een kalk of mergelbemesting kunt geven, waarvoor ze zeer dankbaar zyn dat ge ook Pruimen- en Kersenboomen niet moogt vergeten dat ook landbouwkalk zeer goed is te gebruiken en een hoeveelheid van 1 Kilo kalk per vierkante Meter een zware be mesting is dat te Bergum (Fr.) een fabriek is ge vestigd, waar vleeschmeel wordt bereid uit cadavers, dat deze doode dieren gedurende eenige uren in vier groote steriliseer karets op een temperatuur van 145 graden worden gehouden, waardoor alle ziektekiemen zyn. gedood; dat het boven dryvende vet woidt afgezonderd en meerendeels naar de z-ep- fabrieken gaatdat de rest wordt gedroogd, gemalen en gezeefd tot vleeschmeel, bevat tende niet minder dan 75 pCt. eiwit en vet; dat dit vleeschmeel vooral voor pluim vee een uitnemend voedsel is GENDEREN. De derde locale fok vee dag der Fok en Centrale vereenigi<>« te Eethen, zal worden gehouden op 18 S pt, a.s. op bet terrein genaamd »de B.j ke van den heer E. van der Beek te Genaeieu. 's GRAVEM0ER. Ons werd medege deeld, dat vanwege den A. N. W. by de Staten dezer provincie, naar aanleiding van een verzoek van het Bestuur dezer Gemeente er op aangedrongen wordt, om den Nooider- berm van den Provincialen weg, vanaf het Wapen van 's Gravemoer tot aan de tram lijn DongenOosterhout als ry wielpad in te richten. Als tydelyke leerkracht op de 0. L Schooi alhier is toegelaten de heer E Beunis alhier. Bezoek van ouds bekend Hótel Café Billard Restaurant Uitspanning. St. JaHsstraat 10-12 '8 BOSCH Tel. Interc. 436 BESEESEiÊSl Reclamewagens speciaal tarief. I Jfieuwsblail

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1928 | | pagina 5