Tweede Blad Ho.4849 rriidag21 Sememaer Voor Dames. BONTMANTELS MAR MAAT, Maria Magdalena. PUROL ftuid JCerfst- Winter- Weeding naar maat, voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. W. H. BRIK, Gorinchem. VOOR HEEREN. W. H. BRIK GORINCHEM. Kinderrubriek. FEÏ1ILLETON Buiteiiiaiid Plaatselijk Nieuws BEHOORENDE BIJ HET worden alleen bij ons op staal geleverd en alle BOKTWEEKEN versteld, vermaakt en gemoderniceerd. Vraagt stalen aan of een vertegen woordiger. Beleefd aanbevelend Zeenovelle door Graaf HANS BERNSTORFF. ::o 8) De oorlog aan den Muidertol duurt nog steeds voort. Wegens belemmering van het verkeer liet de heer Goedhart, toen tolbaas Ki üderer den boom «oor hem gesloten hield wegens weigering tot betaling van tolgeld, den immer onwerstoorbaren functionaris door een marechaussee »op den Bon zetten.* Een Prachtige Collectie Stoffen van de Goedkoopste tot de Fijnste Dessins voor vindt U nergens beter en voordeeliger dan bij Hoek Yisschersdijk A 290 Coupe en afwerking wordt ten volle door ons gegarandeerd. Vraagt 3. 1. p. stalen of reizigers op adTissJ ANDEL. Bij K. B. van 42 Sept. j.L is aangesteld tot reserve-kapitein bij het le Reg. Inf. de reserve le luitenant A. G. Cool, notaris alhier. v/B.-BROEK. Toen 1.1. Zondagmorgen de heer S. L. die de koeien van zyn vader had gemolken per fiets huiswaarts keerde, geraakte hy onderweg (doordat de hond van den landbouwer de G. op hem toe schoot) met fiets en al te water. Hij kwam met den schrik en een nat pak vry. y'DUSSEN. Zondagavond brak er op het erf van den landbouwer P. Leemans brand uit. 't Vrij groote erf stond vol met hooi mijten, stroo enz. Aanvankelijk liet de brand zich hopeloos aanzien. De brand spuit was echter spoedig ter plaatse en de wakkere pompers wisten 't vuur aldra meester te worden. Aan 't uitdooven van 't hooi viel niet te denken, met 't gevolg dat een massa hooi moest verplaatst worden om 't ingedrongen vuur den baas te wor den. De brandspuit van Dusscd, welks hulp ook werd ingeroepen, behoefde niet uieer gebruikt te worden. Naar we ver nemen is de oorzaak tot heden onbekend eh de verzekering dekt de schade. GENDEREN. Onze vroegere dorpsge noot, den heer H. Meiresonne, thans 2de kaasmaker aan de Ccöp. Stoomzuivelfabriek te Ruinerwold, is benoemd tot le kaas maker aan de Ccöp. Stoomz.f. te Koekange. Mede op de voordracht stonden H. Schie- mer, Ezinge N. Douma, Roodahuizum S. van Veen, Jubbega G. Fokkema, Oud woerden. OUDENDIJK. De echtelieden A. Pellikaan- Pellikaan vierden j.l. Woensdag onder groote belangstelling van familie en kennissen, hunne 40-jarige echtvereeniging. RAAMSDONKSVEER. Ds. Ewoldt heeft voor de beroeping naar Oude-Tonge bedankt. (Wjordt vervolgd.) ffictiwsblaii Beste jongens en meisjes. De oplossingen van de vorige raadsels rijn: 1. Beter één vogel in de hand, dan tien in de lucht. 2. Eduard. 3. Ekster Streek; trog1 gort; mot v- Tom. En de nieuwe raadsels zijn: 1. Wie kam van de volgende woorden een Hollands ck spreekwoord maken In de eerste plaats moet je wel bedenken, dat er uit elk woord één letter is weggela ten. En bovendien heb ik daarna d-ï woor den nog door elkaar gezet. Nu, wie is er aoo knap? UDEN PIEEN D ZOOLS JONEN ONGEN 2. Maak van de volgende letters een meisjesnaam A A A E G H M B, R T 3. Mijn eerste is een voorwerp, waar in men wel appelen, peren, kersen enz. bewaart. Mijn tweede is een klinker, mijn ëerdo een groote rivier, die ook in Ne derland stroomt. Mijn geheel noemt een lekkere vrucht uit Zuidelijke landen. OOM KAREC. DE MEER DAN WONDERBAARLIJKE GESCHIEDENIS VAN PETERTJE ROETMOP IN HET LAND VAN SN ORKENBTJ RG. t IX. Op hun weg naar het paleis kwamen ze langs een heeleboel woningen. En over al ontwaakten de mensoham, wreven zich de oogen uit, bliezen het stof van hun hamden, niesten eens en vroegen ver baasd, wat er toch gebeurd wak Tel- kens weer vertelde Petertje Roetmop de geschiedenis, en telkens weer besloten de menschen weer frisch en vroolijk aan den arbeid te gaan. Ze hadden lang geuoeg geslapen, venden ze, en ze wa ren er niets gelukkiger door geworden, integendeel. En zoo duurde het niet lang, of door het heele land van Snorkenburg klonk een luid getimmer en gehamer en geklop van timmerlieden en meubel makers en allerlei handwerkslieden, van smeden en wagenmakerseen ges lijp van messen en sikkels en zeisen en ploegen; tonnen en vaten en pannen werden ge schuurd, men plaste met water en boen de en schrobde en veegde en plonsde en stofte en wreef en poetste, om alles weer schoon en mooi en stevig te maken en glimmend eai glanzend. Wagens en karren reden heen en ploegen ratelden over de straten, koeien werden naar de weiden gedreven, paarden hinnikten, kort- Lammetjespap met stroop! Wat vind ik dat fijn!", riep de koning* uit, „Kom gauw boven, Petertje Roetmop, dan mag je bij mij aan tafel eten." Dien avond had er een groote feest maaltijd in het paleis van Koning Sla- muts van Droomenburg plaats. Ieder een smulde van de heerlijke bruine boo. lien met vet spek en Petertje in x?ht al leen met den koning aan een groote tafel zitten. Toen iedereen zijn buikje vol gegeten had, stond de koning op en riep: „Stilte! Ik moet jelui allemaal wat zeggen. Wij weten allemaal, wie Petertje Rcetmop is, niet waar!" Hij is het ge weest, die ons uit den slaap heeft ge wekt, waarin we tien jaren verzonken hebben gelegen. Hij heeft ons weer het geluk gebracht, dat we verloren hadden. En daarom zeg ik, dat Petertje Roetmop, die hierheen is gekomen, om als een flinke jongen werk te zoeken, tot beloo- Het is aliens dik!" antwoordde een spookachtige stem uit. de hoogte. Te zien was van zijn bezitter niets. Karl Fels moest onwillekeurig lachen cm de grappige opmerking van den ma troos, hoewel de toestand heelemaal niet ongevaarlijk was. Een botsing met den ijsberg kon heel onaangename gevolgen hebben. Daar de oogen bij den dichten nevel volkomen onbruikbaar waren, kon al leen het oor uitkomst geven over de plaats van den dreigenden tegenstander, en ingespannen luisterden allen, die op de brug verzameld waren, in den nacht. Doch alleen het doffe klotsen en rui- èchen van de zee tegen den stalen scheepswand was te hcoren, onderbroken door het met korte tusschenpoozen brul lende geluid van de stoomfluit en een steeds meer toenemend lawaai aan dek. „Mijnheer Starke, stuurt u de menschen weer onder dek!" beval de kapitein den tweeden officier, en met eenige morite gelukte het dezen, de angstige tus schendekspassagiers te kalmeeren en tot heengaan te bewegen. „Lieve hemel, Maria Magdalena zit be slist in angst!" vloog het plotseling Kaxl Fels door het hoofd en vlug snelde hij om, het was opeens al leven en b> drijvigheid in het land van Snorkenburg. Het Rijk van Koning Slamuts van Droo menburg was ontwaakt! Maar boven al les uit klonk het lied van alle bewo. uers, die luide zongen ouder hun werk. zoo blij waren zij. De een k ek nog vxcolijker en blij der dan de and r. Er weid geen onvriendelijk woord meer ge hoord. Ieder was beleefd en voorkomend, en voortdurend erop uit, om een ander plezier te doen of te helpen. Dat lied van al die menschen werd hoe langer hoe luider, daar er steeds meer men schen begonnen te zingen. Uit de verte klonk het net als het gezoem van een reusachtige groote bij. Toen Petertje Roetmop dan ook ein delijk aan het paleis kwam, met baas Pieters, het vette varken en den zak met bruine boenen hing Koning Sla- muts al uit het venster en riep hen toe: „Wat is dat toch voor een geluid, dat ik uit het dorp hoor komen, wat is dat voor gezoem?" „Dat is het gezang van de bewoners, ma jesteitriep Petertje Roetmop don koning toe. „Zijn ze dan wakker geworden?" vroeg de koning weer. „Ja, majesteit, en niet alleen zijn za wakker geworden, maar ze zijn allemaal hard aan het werk gegaan, de tinuner- leiden en de schoenmakers en de boe ren en de wagenmakers en de vrouwen en de smeden en iedereen! En za zijn allemaal zoo vroolijk, dat ze het hoog ste lied uit zingen!" Ding de hooge betrekking zal krijgen van koninklijk bordenwasscher en lam- metjespapkoker aan bet Hof van Ko ning Slamuts van Droomenburg!" Toen juichten allen en klapten in da handen. Petertje was dolblij en leefde vele jaren blij en gelukkig in het land van Snorkenburg. EINDE. naar achteren. Daar voelde hij zich bij den mantel vastgehouden en Juffrouw Margot riep jammerend: „Capitaine! Capitainel San. vez moil Faut il descendre? Sauvez moil" „Pas du tout! II n'y a pas raiscn de se craindre!" antwoordde hij wat norsch en probeerde zicb los ta makenmaar Margot hield hem vast en beweerde, dat zij zich alleen in zijn nabijheid veilig voel de. Dus pakte hij haai* bij de hand en trok haar met zicb mee. Toen bij Maria Magdalena. eindelijk vond, stond zij naast haar moeder, om geven door de beide Pattersons en eeni ge andere heeren. Onbeleefd schoof luj die opzij en zei in het Duitsch: „Je hoeft heelemaal niet bang te zijn, Maria Magdalena! Er is alleen een ijsberg in de buurt, dien we voorzichtig moeten ontwijken!" Hij drong zich naast het y nge meisje en tastte naar haar hand, die ze gewillig in de zijne liet. Margot was naar Frank Patterson gevlucht en had bij hem bescherming gezocht. „Wilt u niet naar beneden gaan?" vroeg Karl Fels zacht, maar Maria Magdalena schudde het hoofd, en de druk van haar hand zei duidelijk: „Ik blijf bij je!" „Land! Drie streek aan stuurboord" klonk plotseling het luide roepen van den matroos in den uitkijk. „Hoe ver?" hoorde men kapitein Han- sens stem. „Halve zeemijlantwoordde Hannes. Van zijn verhoogd standpunt- uit kon hij over den dicht-sten nevel heenzien en wat hij als land meldde, was de top van een reusachtigen ijsberg. —Nu klonk duidelijk het schrille geluid van den machinetelegraaf beneden. Met dof geruisch en gesteun begonnen de schroeven weer te werken, en langzaam j zette de „Ivaiser Wilhelm II" zich in be-' ln dooreg vaa 30-60 cn 90 ct- Tube so ct- Bij Apotk. ca Drogisten Geweldige brand te Bourges. Te Bourges heeft een groote brand ge woed, waardoor een warenhuis en 10 aan grenzende huizen zijn verwoest. Het vuur greep, daar er gebrek aan water was, snel om zich heen, zoodat de militaire bevel hebber van de stad troepen beschikbaar stelde om bij de bestrijding van het ge vaar te helpen. Tal van huizen in de buurt van den brand moesten worden ont ruimd. Eerst 's nachts om 4 uur slaagde men er in den brand te blusschen. o— Het opsporingswerk in het Poolgebied. Het Russische hulpcomité voor op sporing van Amundsen en de rest der „Italia" bemanning, heeft den ijsbreker „Krassin" last gegeven, zich naar Frans Josefsland te begeven en tot einde Sep tember ten Zuid-Oosten van het eiland Leigh Smith tot aan de kust van Frans •Josefsland verdere pogingen tot opspo. ring in het werk te stellen. De bemanning zal in die streek levensmiddelendepots moeten aanleggen, waarna het schip naar de Moermankust terugkeert. Het Frans che ministerie van marine publiceert een mededeeling, volgens wel ke de nasporingen naar Amundsen en zijn metgezellen in de omgeving van Spitsbergen en op Frans.Jozefsland in Ter band met het vergevorderde jaargetijde moeten worden gestaakt. De kruiser „Strassbourg" zal uit het hooge Noor den terugkeeren. Spoorwegongeluk in Beieren. In Beieren is opnieuw een spoorwagon geluk gebeurd. Bij Muggenberg is een personenwagen gederailleerd en omgesla gen. Een kind werd gedood, terwijl 9 personen ernstige verwondingen opliepen. O Nieuw vliegrecord. Na opstelling van een nieuw wereld- hoogterecord met 1000 K.G. belasting is ingenieur Schinzinger opnieuw met 1500 de lucht in gegaan en heeft ook hier mede een nieuw wereldhoogte-record op gesteld. Hij steeg tot 8830 meter en stelde .een koude van 50 graden Celcius rast. o Plafond ingestort. Bij de verbouwing van een gedeelte van het Ullsteinhaus te Berlijn is een plafond ingestort, waardoor 5 arbeiders 3 verdiepingen diep naai* beneden stort ten. Zii werden allen ernstig gewond. Hat ongeluk herinnert aan de vreeselijke ca tastrofe bij den bouw van hef. Mosse pa leis, 6 jaar geleden. "Weer een schip geplunderd. Volgens een telegram uit- Shanghai is bij Hai-Nan door zeeroover's weer een Chine sch koopvaardijschip geplunderd. De opvaivnden zijn allen vermoord, ter wijl het geplunderde schip in brand is gestoken. Mierennegen in Zuid-Frankrijk. Te Agde in Zuid.Frankrijk is tijdens een hevigen regenval een zwerm gevleugelde mieren, waarvan de vleugellengte IV2 c.M. bereikte, op een groot deel der stad neergevallende grond -was er geheel me de bedekt. Ernstig motorongeluk. Een ernstig motorongeluk wordt uit Bad Elster gemeld. Vrijdagavond is op den straatweg van Bad Élster naai- Adorf een motorrijwiel, waaryit twee jonge werk lieden uit Sohl zaten, in een bocht, waarschijnlijk door de te groote snelheid, tegen een boom opgereden en Vervolgens in een greppel terecht gekomen. De twee bereiders werden op slag- gedood. - C_ weging. In de grootste spanning wacht ten de passagiers of ze den ijsberg te zien zouden krijgen. Rillend van kou leunde Maria Magda lena tegen Karl Fels, die zacht den wij den kraag van zijn mantel om haar heen sloeg en haar vast tegen zich aandrukte. Een, twee minuten verliepen. Plotseling trek de nevel op, en eenige honderden meters in den omtrek was de lucht bijna geheel helder. Zilver straalde de volle maan vanuit zijn hoogte, en de oogen van de reizigers kregen een wonderbaar schouwspel te zien? Rechts verrees de ijs berg door spookachtig licht overgoten, wel driehonderd vcet hoog uit de wate ren als een wit glanzende marmeren reu. zenburcht met torens en tinnen en kan- teeleu en spitsen' Hier rezen slanke zui len in de lucht met wonderlijk gevorm de kapiteelen. Aan hun voeten lagen zeld zame voorwereldlijke diergestalten van monsterachtigen omvang! Daar viel een gladde wand omlaag bijna tweehonderd voet hoog, waarboven een dreigend over hangende burcht ver uitstak! Siddenien- de, fonkelende, verblindende lichtrefle- xen flikkerden hier en daar opDiepzwar te slagschaduwen verbergen scheuren en spleten! Aan den vcet van den reus ech ter knaagden brandend en schuimend de ruischende golven, en over het geheel lag ren spookachtige glans, waarin zich als een stralenkrans een schitterende regen- toog welfde. Het was een zoo zddzaam schoon, be too verend gezicht* dat geen van de toeschouwers een woord van be wondering uitte. In zwijgende verbazing staarden allen voor zich uit, overwel digd door den wonderbaren aanblik! Plotseling begon het daarboven te kra ken, te dreunen en te lawaaien! Ileti trot. sche bouwwerk begon te wankelen en to sidderen, en met donderend geweld Gevecht met- straatroovers. Zaterdagnacht- werd in de Gustaf Frey tag stras ze te Berlijn een jonge man door 2 straatroovers aangevallen. Toen bij zich ta weer stelde, trok een hunner em mes, de oh de overvallene kon door oen snelle wending aan den stoot ontkomen. De reevers bemachtigden echter zijn acten- tasch en gingen er vandoor. Zij werden door een aantal jongelieden achtervolgd en in een handgemeen brachten zij 3 van hun achtervolgers ernstige- messteken toe. Eindelijk zakte een der aanranders uitgeput ineen, den tweeden werd dooreet) politieagent het mes met een gummi knuppel uit de hand geslagen en thans konden de mannen worden gearresta-rd. De politie had moeite om hen tegen de woede der omstanders te beschermen, Bloedige familiedrama's. Den nacht van Zaterdag op Zondag er) Zondagochtend is Berlijn het tooneel gea weeet van 3 bloedige familiedrama's. Op, de Michaelskirchplatz schoot een jaloèr-é sche postbeambte zijn vrouw dood en verf wendde zijn schoonzoon zwaar. Zijn kina deren gingen de politie halen. Deze vond den man zelf met een schot in het hark In de Drossdenerstrasze heeft een te aha mcus zijn schoonvader, die in een roes? waanzinnig was geworden en de familie bedreigde met een schot, in het hart gei dood op het oogenblik dat de man meÜ een bijl op hem afkwam. In de Invalide ns tras ze tenslotte heefÜ een zwakzinnige zijn zuster, die hem vara pleegde, gewurgd. slingerde het kasteelachtige bovenstuk de hoogte in! Plotseling schoot het naar beneden! Met een vrees el ijken slag stort te het aan den voet van den steiler» wand omlaagen als door een oyclo- panhand geslingerde rotsblokken vlogen de stukken puin ver weg in de opbrui. ssnde zee! Margot stieti een gillenden schreeuw uitOok onder de overige passagiers klonken uitroepen van schrik, en Maria Magdalena drong nog vaster tegen haar beschermer aan. Voor echter schreeuwde Hannes in zijn ton: „Hij valt om! Kap- tein, hij valt om!" „Volle kracht vooruit!" antwoordde de donderende stem van den kapitein, en in volle vaart schoot het- schip voor. uit, weg uit de gevaarlijke nabijheid van het ijzige doodenschip, dat de Noord pool het warme leven in het Zuiden vij andig tegemoet gezonden had. Na enkele oogenblikken dook het schip we .r in "den bijna ondoordringbaren nevel en het scbrikwekkendschoone beeld van den ijs- reus was uit het oog verdwenen. Spoe. dig werd ook de omhullende nevel weer ijler, en ongehinderd zette „Kaiscr Wil helm II" zijn reis voort. De gebeurtenis van den nacht vormde tot heit einde toe bijna uitsluitend stof j tot gesprek in den salon, en Kari Fels werd als zeeman ontelbare mal-eai uitge vraagd over het ontstaan, de gevaarlijk heid en het einde vaa ijsbergen. Alleen Maria Magdalena zei tegen hem geen woord over dezen nacht en hij zelf ver meed het eveneens, met liaar daarover te spreken. Het lag als een onuitge sproken overeenkomst tusschen hem „Het ga u goed, kapitein!" sprak Karl Fels, toen hij na de aankomst in New- Yoak afscheid nam van den gezagvoerder. „Als ik over twee jaar de reis weer terugmaak, vaar ik weer meti ul" Het, was heel prettig aan boor!" 1 „Ja, dat wil ik wel geloovan!" dacht; Christiaan Hansenhardop zei hij eeh4 ter: „Dat zou ik aardig vinden, Mijn-* heer Fels, en misschien brengt u zich; dan een lieve jonge vrouw mete. Maak geen gekleurde alstublieft 1" lachte hij*, „ln Australië, daar heb je aardige, euI ook nette meisjes genoeg. Nu, goede reia en blijf gezond! Nu moet ik eens naar» mijn tusschendek kijken, of ze allemaal van boord komen. Mevrouw Heydebringkl Juffrouw Heydebringk! Het beste en gasÜ de reis verder! U bent onder veilig geleijj de." Hij nam zijn pst af en ging haastig weg, terwijl Karl Fels de beide dames aart land geleidde. Ze hadden besloten, inl hetzelfde hotel hun intrek te nemen enl de reis gezamenlijk voort te zetten, ter-f wijl de Pattersons, vader en zoon, eerst nog een uitstapje naar Chicago willed ondernemen. Het afscheid van Juffrouw) Margot Xvas- zeer koel en van dei zijde dei! jongedame tamelijk hoogmoedig. DccU het drietal trok er zicb weinig van aan»> en Karl Fels was zielsvergenoegd, toed hij eindelijk met zijn beide dames- al4 leen was. Maria Magdalena nam zoo goed als geen deel aan het gesprek; en blefidi stil en droomerig. Slechts nu en dar» wierp ze een verstolen blik op hun miafe gezel, die den geheelen middag en avond in de vroolijkste stemming was. Eerst laat scheidden zij, om htm kamers op de derde verdieping op te zoeken!* Karl Fels mocht twee, drie uren ges* slapen hebben, toen hij plotseling onta waakte en naar zeemansgewoonte ook ony middelijk klaar wakker was.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1928 | | pagina 5