Dit nummer bestaat uit 2 maden. Abri* AUglalflu. L ver Uitgave: Firma L« J. VEERMAN, Heusden. No. 4850. Woensdag 26 September 1928, Jlnitenland. EMrineiilaiid *-AND van altenA Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1.40, Afzoöderlgke nummers 6 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61535. Advertentiën van 4 6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. FEUILLETON Zeenovelle door Graaf HANS BERNSTORFF. ::o 6) Maandagmiddag had io de aula van de universiteit te Amsterdam de eerepromotie plaats van den heer F. M. Wibaut. Links Prof. Mr. Dr. Fiyda (promotoi) midden de pasgepromoveerde dr. F. M. Wibaut en Prof. Barger. U kunt het bekomen bij Apoth. en Drogisten in doozen van 30 en öOct.enintubeu van80ct. NIEUWSBLAD voor het Land van Heusden en AltenaJeLangstrast eode Bomnielerwaaril JSen hooge onderscheiding maarstraat, arm. Drie jaar geleden werd door d© Fran, sche regeering aan een ouden houtsnijder van 82 jaar het Legioen van Eer uitge reikt, omdat hij de knapste werkman in zijn vak was, Onlang3 werd deze werk man door een redacteur van de „Paris Soir" op een guitaar spelende in de straten van Parijs gezien. Het lintje van iet Legioen van Eer droeg hij in zijn knoopsgat. De redacteur vroeg hem, hoe hij deze onderscheiding had verdiend, waarop de man vertelde, dat de mi nister van Arbeid hem voor zijn vak kennis deze onderscheiding had gege ven. Hij was toentertijd reeds zeer arm en had den minister gevraagd, of hij niet een toelage in geld kon krijgen in plaats van het Legioen van Eer. De minister had hem geantwoord, dat dit niet moge lijk was en nu moet de 85-jarige oude man, die een ontelbaar aantal jonge men- schen het vak van houtsnijden heeft ge toerd, door de Pa rij sche straten loopen, «m zijn kost op te halen. Meisje levend verbrand. De gevaren van het wasschen met benzine. In de rue de Varenne te Parijs is tij een kapper een meisje van 22 jaar, dat bezig was gordijnen met benzine schoon te maken, levend verbrand, voor dat men haar te hulp kon komen. Een werkster, die bij haar was, werd zeer ernstig gewond en ligt in het zieken huis. De kapper en andere personen moesten het vrees©] ij ke tooneel machteloos gade slaan, daar een bus met benzine, die e-p den grond stond, ontplofte en het achter gedeelte van den winkel in licht© laaie zette. Toen de brandweer kwam, vond zij slechts een verkoold lijk. Droevig ongeluk door een wespensteek. Twee dooden. Een dame uit York Engeland, die aan het stuur zat van haar auto, waarin zich haar broeder en schoonzuster be vonden, werd onder het rijden door een wesp gestoken. Zij verloor de controle over haar stuur en de auto reed tegen een telegraafpaal. Zij zelf werd slechts gewond, haar broeder en schoonzuster echter beiden gedood. O— Door den bliksem gedood. Te Zawierczie in Polen zijn tijdens een h^vig onweder vijf arbeiders, die op een bouwwerk arbeidden, door den bliksem gedoed. Eenige andere arbeiders liepen verwondingen op en moesten naar een ziekenhuis worden vervoerd. Hengerstaking in een gevangenis. Eenige dagen geleden zijn 500 gevan genen van de gevangenis in Kieloe in hongerstaking gegaan, om daardoor de directie te dwingen gehoor te geven aan de voortdurende klachten van de ge- gevangenen, die vcor het grootste ge deelte tot levenslang veroordeeld zijn. Zij beklagen zich over slecht voedsel en slechte behandeling. Daar echter ook de hc ngerstaking geen succes hud, kwam het tot een oproer onder de g ivang..neri, die onderdrukt werd. Doktoren kregen p- dracht om de hongerende gevangenen op kunstmatige wijze te voeden; men re kent er op, dat ook de hongerstaking spoedig weer ten einde zal zijn. nog van de lorrie springen. De anderen werden door den trein gegrepen. Zes van hen werden gedood en een aantal ernstig gewond. O- Tweede bloei. Van alle kanten komen uit Polen be richten over een nieuwen bloei van de hoornen. In de parken te Krakau bloeien de kastanjes weer, op vele plaatsen de kerseboomen. Volgens de Poolsche bo-a. ren staat een strenge winter voor de deur. Van de straat drong luid geroep en geschreeuw in zijn ooren. Een seconde slechts luisterde hij ingespannen. Toen ondeischeidde hij duidelijk: „FireFire! Get out! Get out!" Met een sprang was hij het bad nit en holde naar het raam, dat hij wijd open gooide. Beneden op de straat stond een menschenmassa die steeds groot-er werd. Allen staarden omhoog naar het hotel en onophoudelijk gilde, dreunde da roep: jjFirel Fire! Quick, quick. Get oul." Ra zend snel groeide het tumult aan. De ncodfluiten van de wachters schrilden rioor de luoht. Uit de verte klonk dof gerol, geratel en gestamp. Een zeldzaam rood© trillende schijn verlichtte vlammend een seconde lang de angstige gezichten en gestalten van de omstanders, verdween weer, lichtte bliksemend weer op. Ratelend spron gen eenige vensterruiten en braken splin terend verder op het trottoir. Een grijze roodachtig doorgloeide rookwolk schoot uit de opening te voorschijn en zweefde dwarrelend, golvend en warre lend omhoog aan de voorzijde van het gebouw, waar binnen het nu begon te le ven. In het benedendeel yan het hotel Een spoorwegongeluk. Zes dooden. Op den spoorweg tusschen Wolkowysk en Slonim nabij Warschau, heeft een ernstig spoorwegongeval plaats gehad, zes spoorwegarbeiders werden gedood. Vijf en twintig spoorwegarbeiders op een lorrie dachten dat een bepaalde trein reeds gepasseerd was. Zij reden daarom op de linkerrails. Plotseling kwam de trein, die eenige minuten vertraging had. Door den nevel bemerkten de arbeiders den trein te laat. Slechts eenige konden was brand uitgebroken. Karl Fels had geen tijd om na te den ken. Dat overzag hij bliksemsnel. Als er nog een u itgang voor mogelijk zou zijn dan moest de grootst mogelijke haast gemaakt worden. Met een ruk smeet hij het venstar dicht en haastte zich in zijn kleeren, geld, papieren en zijn revolver bij zich ste kend. Toen hij op de gang kwam en naar Magda's kamer liep, drong hem een branderige bijtende lucht tegemoet-. Met zijn vuist sloeg hij dreunend op de deur. Ze ging open en voor ham stond Maria Magdalena in een licht nachtge waad, terwijl haar moeder op den grond geknield, met bevende vingers bezig was een keffer te sluiten. „R< k, mantel, schoenen aantrekken! Al het andere laten liggen!" snauwde hij haar toe, en» bij de dreigende ernst van zijn stem, haastten de beide vrouwen zich, het bevel te gehoorzamen. Reeds ver dichtte de lucht- zich tot een blauw achtige rook. Halfgekleede gestalten ren den met van angst verwrongen gezichten veertij. Van beneden drong gillend ge schrei van vrcuwen, daar tusschen drei gende, brullende mannenstemmen. „Vlug! vlug! vermaande Karl Fels zijn beide beschermelingen. Het leek hem een e» uwigheid, tot ze klaar waren. „Koml" Hij sprong de kamer in en pakte Mevrouw Heydebringk, die nog zoe kend rondtastte, bij den pols. „Mijn juweelen!" riep ze jammerend. „Kom mee!" herhaalde Fels kortaf, greep Maria Magdalena met de andere hand vast en stormde, haar beiden ach ter zich aantrekkend, op de trap af. Nog voordat hij het bovenste portaal bereikt had, zag hij, dat het waanzin was, daar naar beneden te willen komen. Geweldige theaterbrand. In het revuetheater Teatro Novedade te Madrid is Zondagavond even voor het einde van de middagvoorstelling door kortsluiting brand ontstaan. Het vuur verbreidde zich met ongekends onelheid ever het geheel© gebouw. Onder de ongevesr 500 toeschouwers brak een paniek uit. Tot nu toe zijn 3 dooden en ongeveer 200 gewonden ge- Een vechtende, dringende* elkaar stoe iende en schuivende massa vulde de trap pen. Die boven stonden wilden naar be neden, die; beneden waren naar boven. Een woeste, wilde, afgrijselijke strijd op le ven en dood speelde zich daar af. „Wat ©en krankzinnigenriep Karl Fels, maakte rechtsomkeert en stormde over de gang terug naai" de tweede trap, dia naar boven leidde. Met reuzenkracht baande hij zich een weg door die van boven kwamen, niet lettend op alle ge roep en geschreeuw. Zonder aarzelen volg den Maria Magdalena en haar moeder hom. „Als een je redden kan, is hij het, of we gaan samen te gronde!" schoot het .Maria Magdalena door haar gedachten, en ondanks alle angst vervulde die ze kerheid haar met een gevoel van ge luk. Toen de drie vluchtelingen de vijfde verdieping bereikt hadden, wendd-j Karl Fels zich naar rechts. Aan het eind. van de gand bevond zich een venster. Daar lag de eenige weg tot redding. Was het toeval, was het een besoliik- king van den hemel geweest, dat Karl Fels een vluchtigen blik in de smal le ruimte wierp, die deze gevel van het hct-el scheidde van het nevengebouw, en op de vierde verdieping van dat huis het kleine balkon ontdekte? Er bleef geen tijd over om na te den ken. Reeds kwam hier boven ook de drei gende, döodelijke rookwolk aangolvm. „Waarheen?" vroeg Mevrouw Heyde bringk met van angst bevende stem. In plaats van te antwoorden, liet Fels hun beider handen los en rammelde aan de naastbijliggende deur. Die was ge sleten. De volgende ook, een dreunende trap met de voet, en krakend sprong teld. van wie 60 ernstig. Het' juiste aan tal is nog niet bekend. Nadere bijzonderheden. Over den enorm en theaterbrand te Mad rid worden nog®de volgende bijzonder heden gemeld. Het Teatro Novedade ligt in h©t' dichtst bevolkte gedeelte van de stad. Het was een oud houten gebouw geheel tusschen de huizen ingebouwd. Tegen hét eind© van de laatste voorstelling sprong plotse ling een groot» vlam van het tooneel in de zaal. Het vuur breidde zioh met on., gekende snelheid uit. In weinige oogenblikken stond alles in brand. De toeschouwers die het theater tot de laatste plaats bezetten, stormden naar de geheel onvoldoende uitgangen, waar. bij talrijke personen onder den voet wer den geloopen. Het orkest deed nog een poging door muziek de rust te herstellen, doch tevergeefs. Behalve de brandweer namen alle be schikbare politieagenten en een afdee- iing infanterie aan het reddingswerk deel. De brandweer trachtte den brand tot de haard te beperken, doch was mach teloos. Behalve het theater brandde ook nog een blek huizen om het theater af. In de reddingsstations zijn bij het af zenden van dit bericht 200 gewonden van wie 80 zeer ernstig. Het aantal dioden is nog niet bekend, doch men rekent op eenige honderden. Allen die de plaatsen op de bovenrangen be zet hielden zonden om het leven zijn gekomen. Volgens een via Parijs uit Madrid ont vangen bericht zou h©t totaal slachtoffers ongeveer 500 bedragen. Primo de Rivera en de burgemeester van Madrid waren te middernacht op de plaats van de ramp. Autobus op onbewaaktcn overweg door een trein gegrepen. Vrijdagavond omstreeks elf uur is op den spoorwegovergang Nijmegen-Kleef onder Brakkenstein de autobus van den heer Groos door den trein gegrepen. Toen de autobus op de rails reed, werd de boom juist neergelaten, daar de trein in aantocht was. Da chauffeur wierp het stuur om en reed teen in de richting Nij- m; gen langs de rails. De autobus werd toen niet in de flank gegrepen, maar ter zijde gepakt en tien meter meegesleurd. De voorkant werd zeer ernstig bescha digd. De chauffeur en een inzittend? kwamen met den schrik vrij. Proces-ver taal is opgemaakt. O Ernstige botsing. Op liet Viaduct te Bussum fietste K. uit Laren de helling af in de -richting Hilversum. Hij volgde den linkerkant van den weg om naderhand op het fietspad langs den Bussumer grindweg te komin. die open. „Helpen!" riep Karl Fels, rende d? kamer binnen, griste van het eerste het beste bed dekens, kussens en matras sen bij elkaar en wierp ze voor het raam neer. Maria Magdalena deed net zoo met het- tweede bed, hoewel ze niet liegroep, waarvoor het moest dienen. Ze konden tcch onmogelijk vijf verdiepingen hoog naar beneden springen. Een tweade trap, en de andere deur ging open. Een berg van beddegoed stapelde zich onder de haastig rapende handen voor het raam op. Steeds dichterbij kroop hel grauwe rookspook, gevolgd door het -mizen en bruisen van roodgloeiende vlammen, die met hun fakkelschijn de zoldering ver lichtten. „Genoeg!" Hijgend stiet Karl Fels het woord uit tusschen de op elkaar geklem de tanden. Hij rukte het vens'er open slingerde het beddegoed naar beneden op het smalle balkon aan den anderen kant van de steeg, waardoor het wild?, tierende straatrumoer naar bov-m drong. „Eerst ik! dan u! dan jij." beval Fels kortaf. Geen van hun drieën viel het op, dat hij Maria Magdalena met je aansprak. „Daar naar beneden? Dat kan ik niet!" gilde Mevrouw Heydebringk, terwijl ze met verschrikte oogen uit het raam staar de. i „U moet! Pas op!" Reeds waren ze omhuld door rook. Fels slingerde zich op de vensterbank en vlocg met een sprong naar buiten en naar beneden. Onder de reusachtig? zwaarte van zijn neerkomend lichaam bo gen en kraakten de dragers van het balkon, maar ze hielden, terwijl de gla zen deur van den schok opensprong. Bliksemsnel draaide hij zich om, ging Uit de richting Hilversum kwam de au* tomobilist D. Deze kon niet spoedig ge noeg meer nit wijken en ofschoon hij krachtig remde was een botsing onver mijdelijk. De wielrijder vloog door da voorruit en werd met zeer ernstige hoofde en beenwonden opgenomen en naar da Majellastichting vervoerd. Auto tegen een winkelruit gereden- Een doode en een gewonde. Zaterdagavond is op de Haarlemmerdijk te Amsterdam een ernstig auto-ongeval gebeurd- Een particuliere auto reed met vrij grocte snelheid achteruit en kwam tegm de pni van het winkelhuis van den heer Borarius terecht. De winkelruit en ©sa deel van de etalagekast, waarin kinder-* goederen lagen uitgestald, werd vernield» Twee voorbijgangsters geraakten itus-: schen de auto en de pui bekneld, lengen velg© waarvan zij vrij ernstig gewond werden. Beiden, een gehuwde vrouw en een 21-jarig meisje, zijn naar het Bin nengasthuis vervoerd, waar zij ter vers pleging zijn opgenomen. Do a-uto werd in beslag genomen. 'Zondag is de gehuwde vrouw, van deï Bosch genaamd, wonend© in de Willems straat, aan de bekomen verwonding?» bezweken. De zilverbons verdwijnen. De directie van de Nederlandsche Bank acht het om tal van redenen zeer gen wenscht, dat de zilverbons spoedig definis tief verdwijnen. Hiermede lreeft de mini1-! ster van Financiën zich vereenigd. He4i is in verband hiermede, dat op het muntt program voor 1929 de aanmunting voort komt van f 20 millioen aan rijksdaalders!. Indien deze voorraad in 1929 ten vol to gereedkomt, zal in 1930 wellicht nog f 10 millioen aan rijksdaalders moeten wort den vervaardigd. Een hoeveelheid van f 30 millioen aan rijksdaalders wordt n.l» voorloopig voldoende geacht om te kuns nen overgaan tot geleidelijke intrekking, der zilverbons en ter voorziening in de gebleken behoeften der circulatie. Oj t Kindje verbrand. Zaterdagavond om ongeveer 6 uur is de groote schuur der ontginning Theow dcorhoeve te Putbroek nabij Echt, door onbekende oorzaak tot den grond-toe afg?ri brand. De gebeele oogst, en alle machine^ rieën, die opgeslagen waren, en welke het eigendom waren van den heer Routen, gingen verloren. Op een gegeven oogenblik vermiste men het vierjarig zoontje v. R. Na lang zoeken werd het ventje in de brandende schuur geheel verkoold gevonden. Hij was bij het uitbreken van den brand! in de schuur geweest en aldus om het lea ven gekomen. O Een tewaterlating met ongelukken, t Bij liet te wa-tier laten van s.s. „Tjiba-i dak" te Rotterdam zijn de kettingen, welke dienen om de vaart va-n het schip naar de balustrade en breidde beide ary men uit. „Spring!" schreeuwde hij met dreunend^ stem naar boven. i fas op!" klonk het nu terug, en uit. de rookwolken kwam een gestalte van boven door de lucht suizen. Een halve voet te kort viel ze voor de balustrade naar beneden. Een gillende schreeuw van tw©3 kanten sidderde door de lucht, doch metj bovenmenschelijke kracht ving de ijzer., sterke man de vallende vrouw op en hield haar in knellenden greep vast, toen richtte hij zich op en beurde Mevrouw. Heydebringk over de balustrade. Ze was gered en wankelde het huis binnen. Karl Fels keek naar boven, in het raam stond Maria Magdalena- omgolfd door een roodgloeienden sluier, klaar om te springen. „Spring!" wou hij roepen, maar zijn stem liet hem in den steek, de vrees-?-, lijke stoot tegen de balustrade had hem een zware kwetsuur bezorgd. „Pas op!" klonk h. t daar weer van coven. i Vergeefs trachtte hij de armen uit tej trekken, toen kwam ook Maria Mag dar lena reeds in een wijden sprong naar bea neden, stortte neer en viel voorover. Het gruwelijk waagstuk was gelukt. Met een lachje op de dcodsbieeke lip-i pen richtte ze zich op en M rekte dei band uit naar haar redder, op he-tzelfdel oogenblik schoot uit het open raam e?n vurige vlammentong te voorschijn. „Vooruit! De straat op!" riep Fels, da pijn in zijn borst met alle gewei l verbijt tend, en na weinige seconden hadden ze alle drie de open lucht bjreikfc. U Wordt vervolgd

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1928 | | pagina 1