Derde Blad Nieuwsblad Mb. 4851 wn 28 SepleÉer Kerfst- kle«di#g en Wioter- naar maat, Cosinus naar maal vanaf BONTMANTELS NAAR MAAT, voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. F*. JOHAN DE MOL, W. H. BRIK, Gorinchem. VOOR HEEREN. BRIK GORINCHEM. f 32.50 Parljsche Modebrieven Rubriek van den Arbeid BEHOORENDE BIJ HET Een Prachtige Collectie Stoffen van de Goedkoopste tot de Fijnste Dessins voor vindt U nergens beter en voordeeliger dan bij Hoek Viaacheradijk A 290 Coupe en afwerking wordt ten volle door ons gegarandeerd. Traagt s. t. p. stalen of reizigers op advies. Eenige wyzen van verkoop van Tuinbouwproducten door L. VAN DEB STELT, Tuinbouwvakonderwijzer te B r a k e I. Stalen ep aanvraag. Coupeur te ontbieden. Voor prima pasvorm en be werking wordt ingestaaR. Verzuirae niet, zonder eenige ver plichting stalen aan te vragen. HEUSDEN. AfwUaellog genoeg. Mopperaars klagen wel eens, dat de tegenwoordige mode zoo weinig afwisseling biedt en de damesjaponnen alle naar één en hetzelfde model gemaakt sebgoen. Het is natuurlijk waar, dat de slanke, rechte ljjn voorloepig de heerschende bljjft. Maar verder toont het maaksel der japon netjes heel veel verscheidenheid. Dat dacht ik nog laatst, toen ik in een groot, druk bezocht restaorant de thee zat te gebruiken en gelykertjjd de toiletten der aanwezige dames eens opnam. Daar was bjjv. een slank persoontje, gekleed in een eenvondig donkerblauw zijden toiletje. De rok bestond uit twee breede volants boven elkaar. De blouse, met vierkanten hals, was geheel recht, eventjes blousend boven een ceintuur. Deze was breed en soepel en hing aan de linkerzijde met een slange slip af. Op den rechtschoader van de blouse was even eens een strik met een lang, afhangend eiBd bevestigd, 't Was een kenrig costuumpje dat bovendien nog zeer opgevroolgkt werd door een mooie keraalroze ketting en ko ralen armbanden. Een oudere dame is gekleed in een brnine zgden japon. Bet een voudige rechte bluusedeel zet zich voort aan de heupen. Hier is, in zig- zagljjo, een, plooirok aan gezet, een model dat zeer gunstig is voor een forsche gestalte. Weer een andere be zoekster draagt een aar dig ruitjaponnetje waar van de eenige versiering daarin bestaat, dat de verschillende deelen tel kens in andere richting zjjn ingezet. Eigenaar dig is een lichtgroen cièpe de chine toiletje. Aan de rechterzijde is, boven op de ceintuur, een smal, los baantje gezet, dat als garneering dienst doet. Aan de linkerzijde is eveneens een aparte baan aangebracht, maar deze bestaat uit vier volants boven eikaar die naar onderen toe steeds breeder worden. Het lijfje is heel eenvoudig gemaakt, met puntig uitgesneden hals en eventjes blouzend. Sommige japonnen zyn deux-pièces waar bij vooral de puli-over of sweater ee» groote verscheidenheid van kleuren en streepen toont. Een gebloemde japon van zeer soepele, dunne zijde is om de heupen in kleine vertikale plooitjes gelegd, waardoor de rok zeer wyd en ruim valt. Een allerliefst modelletje, maar alleen voor jonge meisjes of heel jonge, tengere vrouwen geschikt. Een dame met een statig figuur draagt een moderne prinsesse-robe. En zoo zijn er nog tal van variaties, te veel om op te noemen, maar elk aardig in z'n soort. En ik vind heusch dat de mopperaars die onze mode eentonig vinden, groot on gelijk hebben. Op onze eerste teekening ziet ge een aardig costuumpje voor den nazomer, van dunne roze wol, versierd met blauw zijden borduursel en blauwe kwastjes. Het mouw- looze manteltje is op dezelfde wjjze bewerkt als de japon. van de wgze waarop de sluier gearrangeerd is en de hoofdtooi gekozen. Men heeft talie en kanten sluiers. Over het algemeen staat talie liever, frisscber en jonger. De wazige fijne eluierstof laat zich zóó handig om bet hoofd schikkeD, dat alle kleine onvolkomenheden verborgen wordeo. De kanten sluier past bij strege, klassieke- trekken of by een donker kopje met matte teint dat aan een Spaanscbe schoone doet denken. Bij zeer rijke bruidtoiletteo, van brocaatrijde van laneé, van overvloedig ge borduurde stof, kiest men dikwijls de kanten sluier. Het snoezige kroontje van oranjebloesem dat onze grootmoeders met veel piëteit in een glazen kasje bewaarden, is geheel en al uit de mode. Men draagt tegen woordig een kapje van bloempjes of blanke pareltjes, een tiara van parels en kristal, een bandean van zilver, een smallen band van zilverborduursel om het voorhoofd, een kanten motsje, toefjes witte rozen op dé ooren en al dergeljjke fantasieën waaruit het aanstaand braidje een goede en wjjze keuze behoort te doen. Onze eerste afbeelding geeft een Maria- Stuartmutsje van zilverkant omzet met oranje bloesemknopjes. De slaier is van voren onder den kin gekrnisd. De tweede bruidstooi is een kanten slaier die met een lilverbaed om het hoofd is bevestigd. Twee kanten banden vallen dubbel over de oorea. WILHELMINE. worden alleen bij ons op 81 a a 1 geleverd en alle BONTWERKEN versteld, vermaakt en gemoderniceerd. Vraagt stalen aan of een vertegen woordiger. Beleefd, aanbevelend Bruidstooi. Het is een groote kunst het bruidje op haar huwelijksdag mooi te kappen. Daartoe moet men met heel vee! aandacht haar gezichtje bestudeeren. Alles wat ze mooi heeft, ronde wangetjes, 'n fyn neusje ge penseelde wenkbrauwtjes, moet tot z'n recht komen. De elegantie van het geheele bruidstoilet is in groote mate afhankelijk De kosten van het levensonderhond) By de vraag hoe de beweging is van de kosten van het levensonderhoud, nemen de z.g. indexcijfers een belangrijke plaats in, omdat deze ons in een enkel cyfer laten zien of ten opzichte van een vroeger tydstip de prijzen der levensbehoeften ste gen of daalden. Men heeft verschillende soorten van indexcyfers. Zoo wordendoor het Centraal Bureau voor de Statistiek te Den Haag geregeld indexcijfers opgemaakt van de groothandelsprijzen. Van een 48 belangrijke artikelen wordt geregeld bet prysbeloop nagegaan, en daarvan een ge middelde opgesteld. Dit gemiddelde wordt dan vergeleken met bet gemiddelde in 1913 en wanneer men dit laatste op 100 stelt, blijkt dat de gemiddelde prjjs van de ar tikelen in den groothandel het laatste jaar ongeveer 150 is, dus l£ maal zoo hoog als voor den oorlog. Verder maakt het Centraal Bureau voor de Statistiek gere geld een overzicht van de kleinhandelsprijzen en berekent ook van een aantal artikelen de gemiddelde prijs in den kleinhandel.' Vergelijkt men deze met voor den oorlog dan blijkt dat de artikelen in den klein handel ook tegenwoordig ongeveer l^maal zoo duur zijn als in 1913. Om echter de kosten van het levens onderhoud te berekenen moet men met verschillende andere omstandigheden reke ning houden. Immers dan kan men maar niet den gemiddelden prijs nemen van een willekeurig aantal artikelen, doch moet men letten op het belang, dat deze artikelen hebben bij het gezinsbudget van de ar beiders of van de groepen van andere personen, van wie men de kosten van het levensonderhoud wil nagaan. Tevens moet men dan verschillende andere posten, die in het budget voorkomen, zooals uitgaven voor ziekte, ontspanning, contributie, enz. in aanmerking nemen, terwijl men tenslotte rekening moet houden met de veranderingen in de levenswijze, die in den loop van de jaren plaats vinden. En men mag dit alles niet slechts voor één gezin nemen, omdat men dan te veel afhankelijk zou zyn van bijzondere eigenaardigheden, doch men moet bet gemiddelde van een zoo groot mogelyk aantal gezinnen aan een en ander ten grondslag leggen. Dit alles maakt dat het opstellen van indexcyfers van de kosten van levensonderhoud een buitengewoon moeilijk en omvangrijk werk ie, en aange zien wjj bier in Holland no eenmaal ge wend zyn om wat we doen goed te does, zal het ook niet verwonderen, dat verschillende pogingen, die ontworpen zjjn om indexcyfers op te stellen, gestrand zyn op de hierbo ven genoemde moeilijkheden. Wjj beschikken echter over een tweetal reeksen van indexyfers van de kosten van levensonderhoud, die geregeld elke drie maanden worden bijgehouden en welke reeksen resp. worden opgesteld door de Het voordeel van deze wijze van var- koop tegenover de-eerste is dat je niet zoo gesorteerd behoeft te wezen, dus tai.a.w. je behoeft niet van alles en nog wat bij je te hebben want wat het publiek bij u niet vindt vinden ze meest al bij je buurman, bovendien kan de tuinder zich meer speciaal op de een of andere teelt (waarvoor de aard vau ziju grond en andere omstandigheden zich. bij uitstek leenen) toeleggen. Bovendien ben je er maar een halve dag mee kwijt tegenover in het eerste geval, want dan ■moet je bijna een geheele dag venten. IMaar ook aan deze vorm van verkoop zijn weer nadeelen verbonden want je moet sterk concurreeren en staat daar niet als collega's tegenover elkaar. Ook loan de teler nu niet zoo'n hoogjn prijs bedingen (wat betreft de levering aan kleinhandelaren), als in de eerste vorm van verkoop, daar de kleinhandelaar die zich nu met het venten belast, moet be staan van het verschil tusschen den prijs die particulieren betalen en de te lers ontvangen. Ia ruil voor dit ver schil in prijs geniet de kweeker echter het voordeel dat bij met betrekkelijk weinig tijdverlies een groote hoeveel heid van zijn producten van de hand kan doen en dus meer uitsluitend aan de cultuur zijn tijd kan besteden. De derde vorm van verkoop is het zenden in commissie. Deze vorm van ver koop heeft zich vooral ontwikkeld in streken waar de groenteteelt op groote schaal bedreven wordt en waar de plaat sen van verbruik op verwijd orden af stand liggen. Dat is b.v. daar liet geval waar de groenten voor de groote ste den van het binnenland en voor de bui tenlandsche markten gekweekt worden. In die streken is voor de telers eensdeels de behoefte ontstaan zich zooveel mo gelijk onafgebroken aan de cultuur te wijden, terwijl anderdeels de groote af stand der verbruikplaatsen voor liet zelf verkcopen op de markt een hinderpaal is. I Van een commissionair bedient men zich nu het meest voor den afzet in de groote steden van liet binnenland, tor. wijl voor de prod, die naar* 't- buiten land, gaan meer aan groothandelaren ver kocht wordt. De commissionairs wonen soins op de plaatsen waar de groenten werden geteeld, doch meestal in de ste den waar zij verbruikt worden. In het eerste geval halen ze de produc ten van den tuin af en vervoeren ze zelf snaar de markt; in het laatste geval :ciden de waren naar lien toegezonden zorgen zij alleen voor den verkoop. In beide gevallen veikoopen d?. commis- kleinhandelaren tegen een den teler te b?- bruto opbrengst, ontkent dat de teler zeer ge- van alle be- Mitheft. Daar- ïgiijke na- Bsxonnair den fuinder om de bedingen, ^gevormd worden bruto opbrengst zijn belangen liet grooten totaal omzet te voor liet verkrijgen van dien omzet is li 0ii dikwijls noodig den eenheidsprijs der artikelen niet te hoog op te voeren. Ben ander bezwaar tegen de commissie handel bestaat in de moeilijkheid om op de personen, aan welke men de ver koop zijner producten t-oevertrouwt, eau behoorlijke controle uit te oefenen. De tuinder mist ten eenenmale de middelen, cm te onderzoeken of de afgedragen gel den in overeenstemming zijn met- de prij zen, die op de markt inderdaad bedongen werden. Het eenigste waar de commissionairs mg aan gehouden zijn, is wanneer ze niet 'n tamelijke prijs voor de producten ma. ken, dat ze dan weinig of niets meer in commissie krijgen. Ten gevolge van deze -en andere bezwa ren mag de commissiehandel zich dan ook niet verheugen in groote populariteit bij de telers. De vierde vorm van verkoop is het le veren aan groothandelaren. Hoewel onze fruit- en groentenkweekers soms hun pro ducten wel aan buitenlandsche commis si onnairs toezenden, komt dit toch be trekkelijk weinig voor. Meestal worden de voer het buitenland bestemde arti kelen verkocht aan groothandelaren. Die verkoop heeft soms plaats omstreeks den leveringstijd zelf, soms ook langen tijd van te voren, dus bij voorkoop, gelijk men dit noemt. Vooral deze laatste methode is niet aan te bevelen. Daarbij toch wordt de prijs der artikelen reeds vastgesteld, lang veerdat zij ten verkoop gereed zijn. Van de verschillende factoren die te za- men de waarde der voortbrengselen be palen, zooals de weersgesteldheid, scha de van ziekten en insect-en, aanvoer uit andere landen enz. is dan nog volstrekt niets bekend. Het is dus geheel een slag in den blinde om voor artikeleD, welke aan zulke groote prijsschommelingen on derhevig zijn als onze groenten, lang voor den leveringstijd de prijs vast te stellen. Het komt dan ook regelmatig voor dat de bij voorkoop bepaalde prijzen niet over eenstemmen met de waarde op den le veringstijd en het spreekt wel haast van zelf dat dit tot allerlei onregelmatig heden en soms tot ergerlijke misbruiken leidt, b.v. zijn de werkelijke prijzen lager dan die, welke bij den voorkoop werden bedwongen, dan zoekt de koopman in den regel naar middelen om zich aan cle schade te onttrekken. Gewoonlijk wor den door aanmerkingen op het gewicht-, de kwaliteit en de sorteering de redenen tot korting op den overeengekomen prijs vrij gemakkelijk gevonden. Natuurlijk be staat er oók kans dat de prijzen op den leveringstijd hooger zijn dan die* wel ke bij voorkoop werden vastgesteld, zoo dat de teler van de overeenkomst scha de heeft. Op zijn beurt tracht deze dan aan de schade te ontkomen door een slechte sorteering, door het leveren van mindere kwaliteit voor goede, door te •kort gewicht enz. Door deze middelen wordt dan de kooper benadeeld en te vens den goeden naam onzer tuinbouw- voortbrengselen in het buitenland in ge- gevaar gebracht. Niet alleen leidt dus dé voorkoop tot wederzijdsche misbruiken doch hij voert tevens tot schadelijk ge volgen voor onze groen tenteelt in het algemeen. Veel zuiverder is het dan ook om de producten te verknopen als zij gereed zijn voor 't gebruik, zoo dat met eenige nauw. keurigheid de waarde der artikelen kan weiden bepaald. Echter ontbreekt het den telers dikwijls aan ole no-odigv? kennis van buitenlandsche toestanden. In den regel weten zij b.v. niet uit welk3 stre ken ons de meeste concurrentie wordt aangedaan, hoe do uitkomsten dor cul tuur zijn in met ons concurreerend* stre ken enz., zoodat zij de gegevens missen, die voor een eenigzins juiste beoordeel'mg van den prijs noodig zijn. Daarom is de beste wijze van verkoop m i. het veilen, wanneer we tenminste met al te ver van de veiling, wonen. De meeste, vooral beginnende tuinders, zijn nog de meening toegedaan dat hun collega's concurrenten van hun zijn, doch deze gedachte wordt door de veilingen sterk bestreden, daar blijkt,, dat mep. eerst een goeden prijs maakt als men met etn partij komt. Men leert de menschen uit de andere dorpen kennen, hoort hun voorstellen, leert hun argumenten begrij pen en waardeeren, men voelt de ge meenschappelijke belangen, het moet zijn: „een voor allen en allen voor ??n Men leert spoedig de eischen kennen die de handel stelt, want let wel, de han del richt zich niet naar den teler, maar den teler richt zich naar hetgeen liet. pu bliek vraagt. Ook leert men spoedig op de veiling welke verpakking en sorteering het best wordt, betaald. Onmiddellijk sluit zich Hierbij dan ook aan, dat de teelt, werdt gewijzigd. De afrekening op de veiling erreft een gced overzicht van 't bedrijf. Met zeer weinig moeite is daaruit dan ook to berekenen welko culture met voord-,el, welke met nadeel is gedreven. Cultures, die geregeld nadeel opleveren worden in gekrompen of geheel van de baan gescho ven, die voordeel opleveren worden uit gebreid. Voor deze laatste wordt- dus weer ge regeld een betere partij bijeengebracht en krijgt men dus behoudens enkele uit zonderingen, weer meer en betere koop lui en wordt de prijs hooger De veilingen zijn daarbij als het wax?, dccrloopende tentoonstellingen, niet zoo zeer van het mooiste als wel het meest pxactische. Men concurreert op de meest gezonde wijze tegen elkander, door te trachten liet meest loonende op de veiling te bren gt- I Na eenig© jaren van schommeling is dan ook het tijdstip bepaald, waarop men inet een bepaald artikel op do veiling kan komen. Spoedig krijgt men dan voor dit nri-ikel ook een handel op de wereldmarkt en kan het, daar er steeds plaats genoeg is een speciaal artikel voor de streek werden, b.v. Zalt.Bommel k Omstreken met zijn aardbeien, Venlo augurken en wagenaarsboonen, Breda met frambozen, Gees met kruisbessen enz. Met de uitbreiding der teelt, volgt ook uitbreiding van de veiling, dat kan niet anders. Veilen bespaart tijd en dienten gevolge geld. Door groote partijen op eene plaats bij een te brengen, kan de koopman zich in zeer korten tijd voorzien van wat hij noo dig heeft- Hij behoeft zijn loopers niet meer huis aan huis aan te laten bellen, om zijn quantum te krijgen, hij is niet meer afhankelijk van hun goeden wil. ücet een enkel drukje op d?n knop en bij heeft de partij die hij begeert, tegen den prijs dien hij meende te kunnen be steden. 't Gehalte zoowel als 't aantal koop lieden neemt toe, vooral in de streek zelf- Door 't veilingssysteem zijn tal van moei lijkheden uit den weg geruimd. De hande laren zien de producten beurtelings voor komen en nemen zonder met de afzon derlijke telers iets noodig te hebben, wat van hun gading is. Strenge keur voor. komt, dat de koopman de dupe van be drog wordt menigeen voelt zich nu ,tot dezen handel aangetrokken juist uit den zeer koopkracht! gen stand. Woont de han delaar daarbij in dc streek dan zal hij deelnemen aan 't werk der veilings vere?- niging en op de vergaderingen als zaak kundige meermalen goeden raad geven. Een groot voordeel van veilen is ook !dat de tuinbouwer zelf in zijn tuin kan blijven, je minste kracht- kan het veel. |al doen. Doch vooral in een begin nende tuinbouwstreek is het m.i. ge— wenscht dat de tuinder zelf naar de veiling komt, met het oog op de opvoe. kiende kracht, die er van uit gaat, want op do veiling zijn alle kweekers bij el kaar, ze zien die met mooie bessen en direct wordt dan al naar het soort ge ïnformeerd, en een ander zien ze weer met mo-oie appelen en ze kunnen niet begrijpen, dat de appels van hun c-ollega tmooier zijn dan de hunne, en de vraag as dan hoe of het komt dab die aps pels zoo mooi blank zijn en het antwoord is dan: wel ik spuit mijn boom m telken jare in den winter met carbolineum, en in het voorjaar met californische pap, daar bij vergeet ik den mestwagen niet en laat ze door een deskundig persoon snoe ien. Nu van snoeien hebban ze wal iets gehoord maar van spuiten toch zeker nooit, en vooral niet inet dat vreemde goedje in het voorjaar. Maar nu weten ze hef en waar hebban ze liet gehoord, wel op da veiling, en zoo zouden er nog veel meer dingen aan te halen zijn. Wanneer men ech ter eenmaal met de meeste dingen ver trouwd is dan behoeft men zelf niet meer naar de veiling maar dan is een jongen voldoende. Waar de tuinbouwer 'niet dan met schade uit zijn bedrijf weg kan, is veilen tegenover het zrif gaan markten een zeer groet voorde?!, afge scheiden nog hiervan dat sommigen er slechts tegen kunnen veel op pad te zijn. Tegenover het niarktstelsel blijven do producten veel beter en dus veel meer geschikt voor verzending en kan in over eenstemming hiermede en ook, omdat da verkoop openlijk geschiedt, een prijs b?_ dongen worden, veel meer in overeenstem ming met de wereldmarkt. Waar een dergelijke krachtige vereeni- ging is' gevormd, is men ook bij voor komende gelegenheden gereed om in te grijpen. Men vindt bij spoorwegmaat schappijen, bij regeringspersonen enz. epn beter gehoor, daar men niet voor zich persoonlijk optreedt doch de belangen der streek op 'fc oog heeft en men over meer feiten beschikken kan dan voor een een ling mogelijk is. Ook is het een groot voordeel, dat de handelaar veel min eer kapitaal noodig heeft, dat bestaat in minder emballage. Stadsveillng is ei genlijk de beste veiling, daar komt ex porteur en kleinhandelaar koop-n, wijl op de exportveiling alleen groote handelaars keepen. Nog een ander voordeel is con tante betaling, enkele dagen na de leve ring kan er al afgerekend worden. Da producten zijn gereed d.w.z. de kooper weet wat hij koopt en de verkooper ontvangt de prijs van den dag, bij beida partijen geen risico meer. Misbruiken worden zooveel mogelijk weggenomen, dus alles moet goad ge sorteerd zijn geen onderwicht, want er is op de veiling toezicht op kwaliteit, gewicht enz. Het aantal veilingen is de laatste ja. ren sterk uitgebreid. In 1887 is te Broek cp Langendijk de eerste veiling opga. richt door het Gemeentebestuur. In 1897 waren er nog maar 10 veilingen, in 1907 waren el' 50 veilingen, in 1915 waren er 150 veilingen en thans zijn we reefs over de 200. Het bestuur der veilingen heeft mede door haar keurmeesters een middel om te zorgen, dat de producten solieïa wor den aangevoerd. Maar dc veilingen kun. 3on niet beletten dat verschillende qua- liteiten voor de verzending naar het bui tenland weer met elkander worden ver mengd en als dat gebeurt krijgen cmze producten toch een slechte reputatie, niettegenstaande op de veilingen maat regelen voor een goeden naam worden genomen. Het is ook bekend, dat er dikwijls een ware wanverhouding bestaat tusschen da veilings prijzen en de prijzen welke de consumenten (verbruikers) moeten beta len. Om het binnenlandsch verbruik te b vorderen, ligt het zeker op den weg van de tuinders, mede te werken aan maatregelen, die tot resultaat kunnen hebben, dat de op de veiling verkocn- te producten met zoo weinig mogelijk prijsverbooging bij de verbruikers woer den gebracht. Ook in dit opzicht ligt op het gebied ■van den handel in tuinbouwvoorbrengsa- len nog een ruim arbeidsveld voor ooi- re tuinbouwvereenigingen open. Voor Dames.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1928 | | pagina 9