Dit Miner bestaat uit 2 bladen. ^nd van altenA Uitgave: Eirma L. J. YEERMAN, Heusden. No. 4864. Woensdag 14 November 1928. ftiniieiilaiid O, die H0E5T-buien! Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 91525. Advertentiën van 1 6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Smokkelende Douane Te Munster in Westfalen wordt op dit oogenbiik een groot strafproces gevoerd tegen kofliesmokkelaars, waarin ook Duische douaneambtenaren betrokken zijn. Een dezer, Heilmann genaamd, heeft een om standige bekentenis afgelegd. En daarbjj heeft bij over de deelneming van Neder- landsche grensbeambten aan deze smokkel- aflaire volgens een aan het Hbld. gezonden Duitsch blad, het sBochoIter Voiksblattc, gezegd De Hollandsche beambten werken de koffie-smokkelaars in de hand. Een andere beklaagde had hem gezegd »De Hollandsche beambten vragen niet naar koflie, zy krijgen 25 gulden van iedere lading. De Hollandsche beambten zorgen zelfs voor den veiligheidsdienst van de smokkelaars. De lezer uit de grensstreek, die het Hbld. het Duische blad zendt, merkt op, dat het voor ons land, en in het bijzonder voor de grensbewoners van belang is te weten of deze beschuldiging juist is. Wordt er in den Achterhoek naar Duitschland koffie gesmokkeld met medewerking van Nederlansche douane-ambtenaren Het is natuurlijk mogelijk, dat een beklaagde zoo .ets zegt om de aandacht van zich zelf af te leiden. Maar veel zou hem dal ten slotte ook weer niet helpen. Een onderzoek schijnt wel gewenscht. O— Man verdronken. De 48-jarige wachtsman M. de Wilt te Rotterdam, is Zaterdagavond van boord van een aan de Prins Hendrikkade liggende stoomboot der firma v. d. Schuyt in de Koningshaven gevallen. Hoewel hij spoedig op het droge werd gebracht en de kunst matige ademhaling werd toegepast, is het niet meer mogen gelukken om de levens geesten op te wekken. die wegens een acute ongesteldheid in het R. K Ziekenhuis te 's Gravenhage is op- genomer, voorloopig de vergadering der Tweede Kamer niet voorzitten. —O NED. VERKEERSVLIEGTUIGEN VOOR JAPAN. Een mooi succes voor de Fokker fabrieken. Naar het >Hbld.« verneemt, heeft de Nederlandsche Vliegtuigenfabriek uit Japan een bestelling ontvangen op 12 verkeers vliegtuigen, waarvan zes Fokkers type F VII met drie motoren en zes Fokkers van het type »Super Universal*. De drie motorige toestellen, welke uitgerust worden met Amerikaansche Wright Wirlwind* motoren, worden gebouwd door de fabriek in Amsterdam, terwijl de zes nSuper Universal* verkeersvliegtuigen vervaardigd worden door de Amerikaansche Fokker fabriek te Hasbrouck Heights, N. J. de vSuper Universal»* worden uitgerust met den in Japan in licence gebouwdeu Bristol Jupiter motor. Deze opdracht is een mooi succes voor de Fokker-fabrieken, omdat ze tot stand kwam onder zeer krachtige Engelsche, Duitsche en Amerikaansche mededinging. Eveneens verneemt het blad, dat de Nederlandsche Vliegtuigenfabriek voor re kening van de thans samengesmolten Zwit- sersche luchtvaart-maatschappijen Balair en Ad Astra, in bouw heeft genomen één drie motorig Fokker F VII "erkeersvlieg tuig en twee enkelmotorige verkeersvlieg tuigen, lype Fokker F VIIde beide laatstgenoemde toestellen worden uitgerust elk met een luchtgekoelden Jupiter-motor, in licence gebouwd door de Saurer-fabriek te Arbond, in Zwitserland. In een scheepsruim gevallen. Op de scheepswerf »De Maas* te Slik kerveer is een ernstig ongeluk gebeurd. De oogehuwda 20-jarige werkman Bakker uit Ammerstol viel boven uit een boot in het laadruim en kwam op de z.g. kattesporen neer. Dokter Kruit verleende eerste hulp en achtte overbrengen naar het Ziekenhuis te Rotterdam noodig, waar B. is overleden. iO— Barneveldsche hoenders naar Jerusalem. Men schrijft uit Barneveld Mr. Livshitz, Voorzitter van het Land- bouw-departement te Jerusalem, heeft een bezoek aan onze markt en eenige groote pluimvee-inrichtingen gebracht. Mr. Livshitz verklaarde zich hoogst vol daan en zeide een aantal Barneveldsche hoenders voor de groote Joodsche Kolonie te Jerusalem te zullen aankoopen. Verder achtte hij Palestina een voortreffelijk af zetgebied voor Barneveldsche eieren, wyl Joden en Mohammedanen, die geen var- kensvleesch mogen gebruiken, gemiddeld per persoon en per jaar circa 400 eieren consumeerec. oi Overleden. Gelijk wy reeds melddeD, werd Woensdag op den Meerweg te Bussum, een meisje door een auto overreden. Het slachtoffer is thans, zonder het bewustzijn herkregen te hebben, in de Majellastichting overleden. Geworgd. Zaterdag was de 16-jarige Geert ten Hoeve in de Florabuurt te Leeuwarden bezig turf op den zolder te brengen. Toen, Baar het oordeel van den patroon, die de korven vulde, de joDge lang wegbleef, ging hy eens kijken en bemerkte dat Geert met zyn hoofd door een lus hing van een touw dat de bewouer gebruikte bij het stappen van de trap op den zolder. Ver moedelijk heeft de knaap uit speelscheid het hoofd door de lus gestoken en daarby den steun onder de voeten verloren. De dood was onmiddellijk ingetreden. Jhr. Mr. Roys de Beerenbrouck. Voorloopig niet in de Tweede Kamer. Naar men verneemt, zal jhr. mr. Cb. J. M. Ruys de Beerenbrouck, Voorzitter van de Tweede Kamer der Steten-Generaal, Belastingbetaleu op alle postkantoren. De post- en telegraaf-, bij-, wyk- en hulpkantoren, poststations en agentschapper, voor zooveel deze thans nog niet voor den belastingdienst zyn geopend, zullen met ingang van 1 Januari 1929 voor betaling van belhsting opengesteld worden. Een gemeente-Ontvanger geschorst. Wegens verduistering van gemeente gelden. De gemeente-ontvanger. C. M. V., van Alblasserdam, die dezer dagen, toen hy zich per auto naar de Belgische grens wou laten brengen, door de Dordtsche politie te Willemsdorp is aangehouden, had naar het »Dgbl. v. Rott.* meldt, een be drag van ongeveer f 4000 by zich. In een vergadering van den gemeente raad van Alblasserdam is met algemeene stemmen besloten, hem te schorsen. De justitie heeft zijn administratie in beslag genomen. Doozco 30-60 en 90 ct. Tube 80 ct. Bij Apolfc» en Drogisten Dr. Van Aalst heeft zijn been gebroken. Zijn toestand is gunstig. Men seint uit Amsterdam Naar wij vernemen, is de president der Nederlandsche Handelsmaatschappij op het kantoor der Maatschappij gevallen. Dr. Van Aalst brak daarbij zijn linkerbeen. Zijn toestand is gunstig. Brutale overval te Eygelshoven. Vrijdagmorgen omstreeks 11 uur ver voegde zich ten huize van den hoofdop zichter G. te Eygelshoven een persoon, die vroeg aan mevr. G,, die de deur opende, of haar man thuis was. Op het ontkennend antwoord zocht de onbekende naar een stuk papier, om zyn boodschap op te schryven, doch gaf vooi geen papier bij zich te hebben. Mevr. G. noodigde den man binnen en wilde papier voor hem halen. Nauwelijks echter was de deur gesloten, of het individu greep mevr. G. bij de keel. Er ontstond een hevige worsteling, waarbij de indringer zijn slachtdier op de trap wierp, waar zy even bleef liggen. Vari dit moment maakte de aanrander gebruik om een paar gummihandschoenen aan te trekken, waarop de worsteling opnieuw begon. Al vechtend kwam men in de keuken. Hier hield de onverlaat mevr. G. een flescbje onder de neus en dreigde met een revolver. Toen hij naar de plaats, waar het geld zich bevond, informeerde, kon bet slacht offer reeds niet meer spreken en wees mei den vinger naar boven. De schuik beeft daarop het gebeele huis doorzocht en uit een lade een zwartlederen damestasch met 20 biljetten van f100 medegenomen. Toen om kwart na twaalf een der jongens uit school kwam, trof hij tot zijn ontsteltenis zyn moeder in bewusteloozen toestand in de keuken aan. Het gelukte hem haar spoedig by te brengen. De politie werd gewaarschuwd. Mevr. G. kon een vrij nauwkeurig sig nalement van den indringer opgeven. De politie stelt een uitgebreid onderzoek in. Het signalement luid: Lang 1.70 M., tenger uiterlijk, bleek gezicht, knevel, manchester broek, overjas en slappe hoed. Begrooting van Waterstaat. Men schrijft uit den Haag aan de B.s- sche Crt. Omtrent het Afdtelingsonderzoek der Tweede Kamer van de Waterstaatsbe- grooting 1929 i3 aan het Voorloopig Ver slag betreffende dat hoofdstuk der Rijks- begrooting het volgende ontleend Aangedrongen werd op een verbinding van het industrieel Noordbrabant met de havensteden Dordrecht en Rotterdam. Reeds meer dan eens werd de aanleg van een weg vaD het Keizersveer naar »Kop van 't Land* dwars door den Biesbosch bepleit. Het had de aandacht getrokken, dat de Provinciale staten van Noordbrabant by motie de opheffing van de provinciale rij wielbelasting hebben aanbevolen. Men zou bet op prys stellen, van de Regeering te vernemen, of deze tot medewerking bereid is al dan niet op den grondslag, door de bedoeide motie aangewezen. Geklaagd werd over de hooge tarieven, die door sommige tramwegmaatschappijen op veren worden geheven. Algemeen werd aangedrongen op verlaging van het tarief aan het veer Numansdorp Willemstad, hetgeen ook aan het internationale verkeer met Be)g:ë ten goede zou komen. Eenige leden klaagden er over, dat, io het bijzonder in het Zuiden des lands, niet de hand wordt gehouden van het rookver bod in autobussen. Zelfs de chauffeurs zitten soms te rooken. Hierdoor wordt niet alleen het brandgevaar vergroot, maar ook de atmosfeer in de toch reeds vaak slecht geventileerde autobussen ondragelijk gemaakt. Geklaagd werd over den toestand van de landen in Noord-Westelijk Noordbrabant in het bijzonder in het land van Heusden en Altena. Verscheidene leden brachten lof voor de verzorging van het Moerdijksche Veer. Ernstige aanrijding te Rijswyk. Een doode. Zaterdagavond is op den Haagweg tegen over de kalkovens onder Rjjswyk een ernstig ongeluk gebeurd, dat aan één der betrokke nen het leven heeft gekost, Het motorrijwiel van den heer A. van Qs uit Overschie is daar in botsing gekomen met een auto, waardoor de heer Van Os en de 20 jarige mej. J. vaD Dijk, wonende alhier, over den weg werden geslingerd en zeer ernstig werden gewond. De heer Van Os bekwam een schedel fractuur en een dubbele beenbreuk, terwijl mej. Van Dijk zoo ernstig werd gewond, dat zij tijdens bet transport Daar het zieken huis te 's Gravenhage overleed. De heer Van Os is per politieauto naar het zieken huis aan den Zuidwal te 's-Gravenhage vervoerd. Zijn toestand is hoogst ernstig. tulen kunnen vereenigen, zegt de heer v. d. Pol. dat hij tot zijn verwondering in het Nieuwsblad van Heneden heeft gelezen, dat bij de voorgestelde begroo- tings wijziging door den Secretaris ook zou zijn voorgelezen de post van f 520 voor het onderzoek van het verificatie bureau. Noch spreker, noch het lid Bouman heeft opgemerkt, dat dit zou zijn voorgelezen. Voorzitter Secretarie, wilt U even hierop antwoord geven? Secretaris. Zeker is het door mij voor gelezen. Spr. neemt de bewuste begro tingswijziging en leest den betrefienden post„f 520 inzake accountantsonderzoek rekening-courant verhouding G. E. B. en Gemeente-ontvanger" voor. AKKER'S w Voorde Borst Vergadering van den Raad gemeente WIJK c. a., op Maandag 12 No vember 1928, des avonds half zeven. Voorzitter: EdelAchtb. Heer R. J. van Doveren, Burgemeester. Secretaris: (waarnemenc) de heer W. Bouman. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de vergadering met voorlezing van het formulier gebed. De Secretaris leest daarna de notulen der vorige vergadering. Op de vraag van den Voorzitter, of de heeren zich met de voorgelezen no. (Ter verduidelijking heb ik hiervan gemaakt: f520 voor door 'l Verificatie bureau ingestelde onderzoek naar de rekening-courant verhouding Gemeente ontvanger en G. E. B. Verslaggever). v. d. Pol. Het woord verificatiebureau is niet gebruikt, want dan zouden wij er natuurlijk tegen gestemd hebben. Roza Met verwondering, ja, met groote verbazing hoor ik de opmerking van het lid v d. Pol. Ik kan me niet be grijpen, dat deze verklaart, het niet te hebben hooren voorlezen, terwijl het publiek in den lach schoot, toen de heeren voorstemden Zou men dan ook op de publieke tribune een enquête houden, dan stel ik me voor, dat ieder zal zeggenzeker, ik heb het hooren voorlezen. Hoe kan de correspondent het opnemen, als het niet voorgelezen was? Daar^ komt bij, waarom neem je geen inzage Van de ingekomen stukken, dan had je het kunnen zien. v. d Pol. Ik heb het niet gehoord. Roza. Dan zou ik je aanraden, ga naar een dokter en laat je ooren eens uitspuiten. (Groote hilariteit op de pu blieke tribunedeze was ditmaal te klein, zoodat het publiek tot in het naastge legen vertrek stond). v. d. Pol. Dat is nog niet noodig. v. d. Velden. Het is hetzelfde geval als met het voorstel van B. en W. voor het instellen van een accountants onder zoek, daar stemden ze ook voor. We zitten hier niet om schapen te hoeden, doch om de belangen der gemeente te dienen. v. d. Pol. Wij zullen toch niet op zettelijk liegen. v. Loon. Dat zou niet de eerste maal zijn. v. d. Velden. Als raadslid ging ik altijd inzage nemen van de ingekomen stukken, als men dat niet doet is men niet op de hoogte. Thans behoef ik dat niet meer, want B en W. hebben vanzelf alle ingekomen stukken reeds gezien voor ze in den raad komen. Voorzitter. Dat het aan je aandacht ontsnapt is dat kan, doch ik wil je alleen opmerken, komt hier vragen als je iets niet weet, doch doe geen dingen, zooals ie nu gedaan hebt. Roza. Het is wel een rare manier om iets goed te maken, maar ja er zijn meer rare gevallen. Naar ik hoor heeft er een lyst gecirculeerd, maar ja, het is nu niet de gelegenheid daarover te spreken, misschien komt dit nog wel. Voorzitter. Hebben de heeren verder geen aanmerking op de notulen v. d. Pol. Dat is mijn aanmerking, de heeren zeggen van wel voorgelezen, wij zeggen van niet, daarbij toegelicht is het ook niet. Voorzitter. Daarom is ook niet ge vraagd. v. d Pol. De post voor den toren en het Bnrgerl. Armbestuur is wel toe gelicht. v. d. Velden. Ik verklaar hier op mijn ambtseed, dat het wel is voorgelezen, terwijl jullie tweeën durft zeggen dat het niet is voor gelezen. Ik vind het meer dan treurig zoo'n opmerking te maken en den schijn te wekken, dat B. en W. dingen doen, die het daglicht niet zouden mogen zien. Iedereen in Wijk en Aalburg mag gerust weten dat het onderzoek f 520.heeft gekost Maar ik vind het treurig dat hier een jonge man, als de waarnemend secretaris, die aan het begin van zijn loopbaan staat in de schoenen word geschoven dat hij het niet zoo hebben voorgelezen en dus een blaam op hem wordt geworpen, die gevolgen kan hebben voor heel zijn verdere loopbaan en dat nog wel door een oom, ik vind het treurig, doch wij zullen daarvoor opkomen en zullen zoo iets niet dulden. Als ik mijn zin had gehad, dan was er van avond hier iets anders voorgelezen, doch de Burgemeester wilde niet. De notulen worden hierop goedgekeurd met 4 tegen 2 stemmen. De heeren v. d. Pol en Bouman stem den tegen. Roza. Kan de Voorzitter geen enquête doen houden op de publieke tribune, dan zou het publiek zich ook kunnen uitspreken. v. d. Velden. Ik zou den Raad een blanco crediet willen vragen om een groote luidspreker aan te schaffen, dan kan Secretaris Sluijmers daardoor spreken. Beëediging van het toegelaten Raadslid M. Mans. Deze legt in handen van den Voorzitter de vereischte eeden af. De heer v. d. Velden vraagt den Voor zitter de gelegenheid om iets te zeggen. Spr. begint, met namens zijn fractie, den heer Mans welkom te heeten en zegt, te hopen dat deze de belangen van de gemeente Wijk en Aalburg zal voorstaan en den zoo pas afgelegden eed getrouw zal blijven. Dat is vooral op dit oogen biik, nu de Raad een gewichtigen stap heeft te doen, noodig. Hij hoopt, dat de heer Mans zich daarvan ten volle bewust zal zijn hij heeft alles niet zoo medegemaakt als de zittende raadsleden, doch hij heeft daarover reeds voldoende gehoord en gelezen om op de hoogte te zijn. De Raad wordt thans voor een beslissing geplaatst, die in de gemeente nog nooit is genomen behoeven te wor den. Men moet niet meenen, dat B. en W. het voorstel, dat thans aan de orde zal worden gesteld, lichtvaardig doen het grieft hen. Slechts noodgedwongen gaan zij daartoe over, doch zij kunnen niet anders. Spr. besluit met de hoop uit te spreken, dat de heer Mans de belan gen der gemeente met hand en tand zal dienen. Voorstel van B. en W. tot het ver- leenen van niet-eervol ontslag aan E. Sluijmers als Secretaris-Ontvanger der gemeente, benevens als 1ste Ambtenaar van den Burgerlijken Stand en Admini strateur der afdeeling Aalburg. De Secretaris leest het navolgende besluit voor: De Raad der gemeente Wijk ca.; Gelezen de nota van aanmerkingen van Ged. Staten dezer provincie dd. 15 Februari 1928, gevallen op de gemeente- begrooting 1928, waarin o.m. werd ge concludeerd, dat niet in de gemeentekas zou zijn gevloeid de inkomst ad f 1983.75 wegens halfjaarlijksche rente voor het G E B. voor het jaar 1923 Overwegende, dat een bij de Provin ciale Noordbrabantsche Electriciteits- Maatschappij te 's-Bosch, die tot en met 31 December 1926 het beheer van het Electriciteitsbedrijf voerde, ingesteld on derzoek uitwees, dat de secretaris-ontvan ger, E. Sluijmers, alhier, voornoemd be drag niet heeft verantwoord dat het College van Ged. Staten bij brief van 21 Maart 1928 aan het ge meentebestuur mededeelde, dat, na inzage van bescheiden en na ontvangen inlich- lichtingen van de P N E M. tot de over tuiging was gekomen, dat de boeking der door het GEB. aan de gemeente verschuldigde rente over 1923 in de re kening voor dat jaar op juiste wijze was geschied, zonder deze bloote mededeeling echter nader te motiveeren dat, naar aanleiding der met elkander in strijd zijnde brieven van Ged. Staten op 3 April 1928 aan het Centraal-bureau voor verificatie enz. der Ver. van Ned. Gem. te 'sHage de opdracht werd ge geven tot verificatie der rekening-courant tusschen het G.E,B. eenerzijds en den Gemeente-ontvanger anderzijds; dat uit het van voornoemd bureau ingekomen rapport blijkt, dat inderdaad een bedrag van f1983.75, als rente van het G E.B. over het tweede halfjaar 1923 aan de gemeente is ten goede'gekomen, doch niet in de gemeenterekening 1923 verantwoord dat verder is geconstateerd, dat de boekingen der rente over het 2e half jaar 1923 oorspronkelijk in orde waren; dat echter nadien tot cijfer veranderin gen in de kasboeken is overgegaan, ver anderingen, welke een bedrag van f 1983.75 - -SVIIÜU llUWrt1 JÏSU ïBBf liet lanil van Heüsdea en Alte na,ileLanflstraat snUe Bommelerwaard —O—— —o— Grijp in Uw vertwijfeling niet naar een van die „kalmeerende" middelen, die in werkelijkheid Uw longen verlammen. Toch behoeven Uw hoestbuien U niet uit den slaap te houden. Neem slechts de geheel onschadelijke, maar snel verzachtende en slijmoplossende

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1928 | | pagina 1