Het wapen van Amsterdam Ie Groote Winteruitvoeriiig „Heesdenscti Mannenkoor" Ph.van Wijk geopend een zaai In Aula's, Motoren, Rijwielen* enz. CH. VAESEN, HEUSDEN. DE TWEE WEEZEN Als Gij JAN BLEIJENBERG, Perzikstraat, WIJK. Plaatselijk Nieuws „De Duistere Gast" Uurwerken, Soud en Zilver. C. BOUMAN en een Reparatie-inrichting heeft gevestigd UITERST LAGE PRIJZEN!! FOTO of VERGROOTING, BREESTRAAT 67 Ook aan huis te ontbieden. Gebrek aan plaatsruimte was oorzaak, dat wij het verslag over de lezing van "Willem van Capellen opgenomen in ons vorig nummer, moesten bekorten. Op ver zoek van den heer Wolters herplaatsen wij het thans in zyn geheel. De Redactie. Ér Heden Woensdagavond 7 uur zal in de Ned. Herv. Kerk voorgaan Ds. Haijgens. Dankstond voor het Gewas. De voetbal wedstryd tusschen Juliana I en Brabantia uit Waspik eindigde met 82 in het voordeel van Brabantia. Op 22 November hopen de echte lieden J. Poddewijn en A. Struik, hunne 40-jarige echtvereeniging te herdenken. Vergadering van den Raad dezer gemeente, op Donderdag 15 November 1928, des avonds 8 uur. Aan de orde Notulen der vorige vergadering. Mededeeling van ingekomen stukken. Rekeningen over 1927 en begrootin gen voor 1929 der Godshuizen. Nota van Gedeputeerde Staten be treffende de gemeente-begrooting voor 1929. Benoeming van 5 leden der commissie tot wering van schoolverzuim wegens periodieke aftreding. Benoeming van 2 leden der commissie van Toezicht op het Lager Onderwys. 5. 6. 7. Voorstel van B. en W. tot wjjaging der gemeente-begrootiBg 1928. De Zendingsavond, uitgaande van de Chr. JongeÜDgsvereeniging die Vrijdag avond j. I. is gehouden, mag als goed ge slaagd heeten. Na opening door den Voorzitter, de heer J. Zonneveld, volgde een leziog van den heer J. van Helden over vMelaatscbheidc. Hij liet hierin duide- iyk uitkomen het ongelukkig bestaan van deze menschen en bee door de zendelingen hun lyden wordt verzacht. Hem mocht dan ook na afloop dezer leziog een luid applaus ten deel vallen. Na de pauze kregen we te zien licht beelden over de Melaatschen en hare ver zorging, waarbij ook de beer J. v. Helden vertelde en de beelden uitlegde. Tenslotte sprak Ds. Huygens een slot woord, waarin hij de hoop uitsprak dat velen in deze Zendingsweek met liefde zou den denken aan bet werk der zending en deze liefde ook te toonen door hunne gaven. Met voldoening kunnen we dan ook op dezen goed geslaagden avond terugzien. Zondagavond gaf de R.K. Tooneel- vereeniging vKunst en Vermaakt alhier, hare eerste groote winteruitvoering. De zaal was als van ouds door een talryk publiek bezet. De Eerw. Heer Kapelaan P. Maas, regisseur der vereeniging heette de aanwezigen welkom en kondigde aan dat eene verandering in het programma zou worden aangebracht. Het eerst werd nu opgevoerd het Kom. Spectakelstuk »het inhaelen van den nieuwen Burgemeester te Lummeldorpc. Deze scene oogstte een daverend applaus en deed het publiek in de zaal gieren van het lachen. Het Lum meldorp fanfarecorps gevormd uit de leden der »Fanfare der H. Familiec voldeed schitterend en deze heeren hebben alle eer van hun werk. Ook de spelers waren uit stekend in hun rol. Moge >Kunst en Vermaakt onder zijne talentvolle en eminente leider Kapelaan Maas ons nog meerdere malen vergasten op zoo'n welgeslaagde kunstavond en moge zy met sucpes be kroond worden op het tooneelconcours dat te Waspik gehouden wordt. Hierna kwam het tooneelstuk in 5 bedr. »De rechte wegt van de auteur Lod. v. d. Maasen. Dit tooneelstuk werd op schit terende wijze vertolkt. Alle rollen waren in uitstekende handen en terdege inge studeerd. Met dit tooneelstuk heeft de tooneelvereeniging deelgenomen aan het concours te Waspik. Alle heeren spelers hulde voor deze opvoering. Een woord van bijzondere hulde aan den vertolker van een der hoofdrollen, de heer L.. v. d. Staak, voor zyne subliemespel in de rol van Willem van Workum. Bij het einde sprak de Edelachtb. Heer Burgemeester H. J. v. Eggelen eenige waardeerende woorden tot de vereeniging en hun hulde en dank bracht voor de schitterende opvoering en in het byzonder aan de Eerw. Heer Kapelaan voor zijne uitnemende leiding als regisseur. Hierna sprak de President een dankwoord aan den Edelachtb. Heer Burgemeester voor zijn woorden en tevens aan de medewer kers voor het welslagen van dezen avond. Nog komt een woord van welverdiende hulde aan de grimeur, de heer J. Engelen en de tooneeldecorateurs de heeren Gebrs. Eogelen, die het hunne er toe bydroegen om het een succesvolle avond te doen wor den. \Heden overleed tot onze diepe droefheid, na eene kortstondige ongesteldheid, onze geliefde Echtgenoot, Vader, Behuwd- en Groot vader, Arend Frederik Hendrik Wittebol, in den ouderdom van 75 jaar en 2 maanden. Wed. L. Wittebol—van Drunen. P. Wittebol. J. B. Wittebol. A. WittebolMans en Kinderen. WIJK, 12 November 1928* SCHOUWBURGZAAL HEUSDEN. ZONDAG 18 NOVEMBER BUITENGEWONE VOORSTELLING Directie Job. Bakker, Opvoering van Wereld Drama in 8 tafereelen. PRIJZEN lste Rang f 100 2de Rang f 0.75 Alles inbegrepen. AANVANG 8 UUR. te geven door DirecteurDe Heer C. J. M. Merkx te Heusden, op Woensdag 14 November 1928. in de zaal van den Heer H. v Strien, Hotel »Het Wapen van Amsterdam* met medewerking van „ONS KLEIN T00NEEL" tooneelvereeniging gevormd door leden van het voormalige Gem. Koor »Crescendo.c Opvoering van Een boertig spel in 4 bedryven. AANVANG DES AVONDS 7 UUR. Donateurs vrijen toegang op ver toon der kaart. Plaatsbespreking op den dag der uitvoering van 23 nar a f 0.10 per plaats, ook voor Donateurs. Pryzen der plaatsen f 1. Wortelboér's Kruiden of Wortelboer's Pillen Hoogstraat B 653 G0RINCHEM, is ook UW AANGEWEZEN ADRES voor Wij bezoeken geregeld HEUSDEN en OMSTREKEN. Boodschappen of reparaties kan nen bezorgd worden per bode of by den Heer VOS—r. d. STEENHOVEN Vischmarkt 65, (hoek Nieuwstr.) HEUSDEN. Drie Trompetterstraat HEUSDEN, heeft ontvangen alle soorten Groenten in blik Snijboonen, Spersieboonen, Doperwten, Worteltjes, Spina- nazie, Celeris enz. Vrachten op sap Abrikozen, Perziken, Ker sen, Pruimen, Annanas, Reine Claudus, Mirabellen. Verder alle soorten Soepen en Sausen, Zalm, Kreeft, Sar dines, Garnalen, Sardines en Makreel en Tomatensaus, Pa ling in gelei, pakjes Vijgen, kistjes Vijgen, Druiven, Ba nanen en Mander ij nen, luxe doozen Borstplaat, Chocolade letters enz. Minzaam aanbevelend. Hiermede bericht ondergeteekende, dat hij a'hier heeft voor alle merken auto's, rijwielen, enz. Hij beveelt zich tevens aan voor den aanleg van electrfciteit, zoowel licht als krachtinstallatie. Groote voorraad Ford onderdeelen. Deatz- en Shell motorolie. Shell-benzine, Rijwiel en Naaimachine-olie, Carbid- en Electrische Rijwiellampen in alle merken, Zaklantaarns, Batterijen enz, enz. Door vlugge en accurate bediening, hoop ik aller vertrouwen te verwerven en beveel ik mij verder beleefd in ieders gunst aan. Te bereiken met Telefoonnummer 2. >2>. Laat Uw surprise zijn een mooie gemaakt door het Foto-atelier Ten. strijd voor t liemelsch nageslacht! In het tweede bedrqf zien we Brands meed en Godsvertrouwen, als hij zich, cndahks het zware weer, in een boot waagt, om naar de andere zijde van de fjord te varen. Daar ligt, stervend, een man, die zijn kind heeft doodgeslagen, |dat hij niet langer kon zien hongerlij den. Daarna had de moordenaar de hand aan zich zelf geslagen en nu ligt hij. .■worstelend met den dood, wachtend op het redden zijner ziel. Niemand durft- mét Brand, de gevaarlijke tocht maken, behalve éénAgnes, de zijde vhn Ej- nar verlatend, springt ook in de boot. 'Agnes neemt zelf het initiatief Ejnax te verlaten'. Als Ejnar zegt, niet met Brand te kunnen en mogen meegaan, antwoordt Agnes „Door dat woord, o God! Is tusschen ons met stormgeweld. Een woes to wereldzee ontstaan.... (en tegen Brand) Ik kom bg u!" En samen bereiken zij den overkant. Het volk, vol bewondering voor dien moed, in Brand ziende de man van den daad, benoemt hem tot predikant. Agnes wordt de vrouw van Brand.... Aan 't eind van dit bedrijf krijgen we nog de ontmoeting van Brand en diens raceder. Deze smeekt hem, toch voor. al in haar nabijheid te blijven, om haar, kwam zij onverwacht voor 't doodsuur, de sacramenten te kunnen verleemn. En brand zegt: „Ik kom in d'ure van berouw. ÏMaar ook één voorwaarde heb ik. iVan wat u nog aan d'aarde bindt Sleet gij vrijwillig afstand doen, En zonder iets ten grave gaan De Moeder: „Lisch wat je wilt, eisck honger, dorst... Maar niet, wat 't allerzwaarste weegt!" Brand >,Voor u geen andre boete, dan 'Ais Job te sterven, arm en naakt" Zóó zien we de onverbiddelijke Brand, onverbiddelijk streng, ook waar ,'t zijn Moeder geldt. Het derde bedrijf speelt, drie jaar later, tip de pastorie, waar Brand en Agnes en hun zoontje Alf wonen. Brands moeder ligt op sterven vernemen wij. Brand, tot. Agnes „Berouwt zij hare. zonden niet, Dan heb ik ook geen woord van troost!" Agnes„Zij is je moeder." Brand„En zou ik daarom. In haar afgoderij aankweeken? „Ten |s lotte sterft de moeder. Negen tiende van haar schatten wilde zij wel afstaan aan de Kerk, maar alles, neen. dat kon nietMaar voor Brand geldt: „Alles of niets"Nu komt een der I Nu, van dit uur, zal mijn leven waar 't de heiligste gevoelens raakt En de Baljuw was er niet afkeering van 't volk te verblinden. Dan komt de Proost op. Deze jammert wel, zijn volk ziende: „O, mijn kinderen! O mijne lammerenI maar, met Brand sprekende, maant hij dezen, toch eens wat gematigder te wor den hij beschouwt de Kerk als een dienaresse van de Staat: „Goed Christen, zegt men daar, goed burger"Brand geeft echter niet toe aan de wenschen van den Proest. Al3 de menigte toestroomt naar de kerk, spreekt Brand die aldu3 toe: ^Menschen, gij staat aan den kruisweg; 't Nieuwe moet geheel gij willen;.... Puin en vuil van 't oude wegdoen,... Vóór de tempel, hocg en groot Oprijst tot een bedehuis!..." En later: „Schipp'ren blijft een werk des Duivels 1" H t is de pracht en praal van de kerk. die IJ lokt, Z3gt hij". Het uiterlijke wilt gij En daar leent hij zijn kerk niet. voor. De sleutel in de rivier gooiend, zegt hij": Vilt ge er in, gij slaaf van 't. stof,.... Kruip dan door het keldergat. Brand breekt met alles, wat hem aan z'n gemeente bindt, en trekt met de me. nigte, die begeesterd is door zijn woor den. naar omhoog, naar het Licht.. „Styg! Stijg vrij, hoog, gij volk van God!" Maar al gauw ontzinkt de menigte den moed.. De- één is moe, de ander denkt aan buis en hof. En als de Baljuw en de Proost komen vertellen, dat Brand hen mislfidt, keeren allen terug. Brand wordt gesteenigd, en blijft alleen ach ter, gewond, bloedend, moe, maar nog immer strijdend en hocger stijgend... In een visioen verschijnt hem Agnes. Die zegt hem, dat. hij zijn verloren geluk weer kan terugkrijgen maar hij moet kiezen. „Niets of alles". En Brands keuze ver moeden we al.„Ik moet het doen" zegt- hij, doelend op zijn plicht, en roe ping. Nu verschijnt Gerd weer cp 't- tooneel. En nu zien we ook iets won derlijks met Brand gebeuren, iet3 on verwachts, iets dat minder bevTedigtj. Z fker, we huiveren voor den persoon van Brand, maar toch... wo hadden graag g.zien, dat hij de strengheid tot het einde to- hadda doorgezet. En toch ook, liet be klemmende, beangstigende gevoel, dat zich van ons meester maakte, telkens als we Brand zijn al strengere beslui ten hoorden nemen, maakt plaats voor een rustiger stemming, als we Brand hoeren zeggen, als verjongd: „IJskou gaat er van de wet uit... Zender zomerzon van boven. Ben 'k, tot heden, slechts gebleven Drager van Gods strenge wetten; Zoo eindigt Brand dus met een soort tegenspraak, een oordeel tegen Brands „alles of niets" ten koste van welke offers ook.... En zoo zien we dus ook weer Ibsen, die 't met zich zelf niet eens is, Ibsen, de zoeker, Ibsen, de twijfelaar, Ibssn. ene etens zei: „Brand ben ik zelf, in mijn beste oogenblikken".... Willem van Capellen heeft van dit alles een prachtig ge heel gevormd. Natuurlijk kon hij niet het heele drama geven. Dat zou vijf uur eischen. Maar één geheel was het toch; en klaar, duidelijk zag hef au ditorium den draad, die door 't stuk loopt. Op meesterlijke wijze vertolk te de declamator alle rollen, maar bo venal die van Brand en den Baljuw. En op 't oogenblik. dat Brand z'n rede hield tot het volk vóór de kerk en la ter op den berg, teen was 't alsof de Kun stenaar groeide en groot, krachtig en steer als Brand zelve, voor ons stond. En nGg klinken ons de onverbiddelijke klanken in de ooren: „Alles... of... niets"... HENK A. WOLTERS. Wijk 5-6 Nov. '28. mociste gedeelten. De kleine Alf is ziek Dj- dokter zegt, dat hij genezen zal als Brand maar verhuist naar 't Zuiden, waar 't klimaat milder is. Brand voelt zich geroepen, te blijven. Maar ook: het le ven van zijn kind staat op 't spel. En dan zegt hij, zijn vaderhart volgend: j,Kom Agnes, neem hean zachtjes opl Dan vluchten wij in aller ijl! O, A'gniesi, 't is Üe dood die spint Zijn valen sluier om ons kind!" De dokter keurt natuurlijk 't besluit goed, maar zegt toch: i,.Voor 't arme menschdom onbarmhartig, En voor zich zelf zoo heel teerhartig!" Brand ziet met smart zijn fout in. Nu laat hij Agnes de keus: „Spreek als moeder: mag ik gaan? Jij hebt hier het laatste woord!...." En zij blijven Het vierde bedrijf verplaatst dus weer 'in de pastorie, op Kerstavond. De klei ne Alf is gestorven.... "Wat een opgekropt moederleed, dezen Kerstavond! Het vorig jaar was de kleine jongen nog getuige van 't KerstfeestToch versiert Agnes de kamer, 't Is immers Gods feestdag!..., Evfinwel gaan telkens haar oogen en haar gedachten naar buiten, waar zij, door 't open raam, het graf je ziet van den kleinen Alf. Maar Brand, streng, gebiedt haar 't gordijn dicht te doen Ik beb gezegd: in zee geworpen Is 't offer, dat niet alles geeft. Alles, ook de herinnering aan hun jon gen.... Zelfs zijn kleertjesAls straks een arme zigeunerin binnen komt, en cm kleertjes voer haar half bevroren kind vraagt, dan moet Agnes alles geven. Maar daarna kan zij ook uitroepen, in extasev verheerlijkt „I csgescheurd.... verscheurd is alles... 't Laatste wat mij neg aan 't stof bond! 'k Ben bevrijd, Brand'- 'k Ben bevrijd! Doch nu komt voor Brand de zwaarste1 beproeving. Agnes voelt, dat zij thans sterven gaat. Zij heeft alles geofferd, niets bindt haar meer aan 't aardsche. Maar nu; komt zij ook met het voor Brand verbijsterende *,Die Jehovat ziet, moet sterven!" Het vijfde en laatste bedrijf speelt an. öerhalf jaar later. Een nieuwe kerk, door SBrand gebouwd, staat gereed en versierd ter inwijding. Agnes had nog gezegd, dat het. oude kerkje te klein was.... We krijgen nu een onderhoud tus schen Brand en den Baljuw van het dorp. De laatste is vol lof over den nieuwen bouw, maar moet- tot zijn ver wondering bemerken, dat Brand zeer stug is, en heelemaal niet blij, dat men zijn Werk prijst. Integendeel, als de Baljuw zegt ,,'t Komt alles neer op het geloof. En 't doet er heelemaal niet toe Al was de kerk een hondenhok, Axs 't volk maar rustig gel0oven kan Dat zij is groot, geweldig grooi dan moet Brand verdrietig zeggen: Altijd en overal hetzelfde'-" Ork hier du? oosrenveTblinding. zelfs Warm en rijk het zonlicht zoeken. De ijskorst smelt. Nu kau ik schreien, Kan ik knielen,.... kan ik bidden." Gerd, die altijd geloerd heeft op een havik (symbool van de liefde in 't dra. malegt nu weer haar buks aan en schiet'.... Voor den eersten keer raakt, zij den vogel „Kijk hem tuim'len! Kijk hem rollen!.... O. nu ben 'k niet langer bang; Hij is wit nu, als een duif....! Maar met donderend geweld stort nu een lawine omlaag. Brand kromt zich onder de neerstortende lawine* naar bo ven roepend „Antwoordt God, in 't uur des doois Heeft geen greintje waarde dan Van den wil het kwantum satis...?" En terwijl de lawine hem begraaft, klinkt er een stem, die zegt „Hij is Deus caritatis E.. (Een God van Liefde) i 1 HEUSDEN. Naar we vernemen, hoopt de „Heusdensche Fanfare" hare uitvoe ring t-e geven in hotel „Concordia" en wel voor hare donateurs op 29 Nov. rn voor niet.leden op 1 December. Behalve de muziek zullen opgevoerd worden twee tooneelstukjes, getiteld „Jocrisse de Von deling" en „Jonas de Recruut". Deze avonden beloven weer eenige gezelligheid, zooals we van de Fanfare gewend zijn. De heer C. P. de Reus, onderwijzer aan de openb. lagere school alhier, is bij besluit van den Minister van Ko loniën gesteld ter beschikking van den G. G. van Ned. O-Indië, om aldaar te werden aangesteld als onderwijzer 2e klasse. y ANDEL'. Toen de Huishoudster van J. Scheuten alhier terug kwam van melken, geraakte zij met de hondekar in dm sloot langs de Andelschesteeg. Voorbij, gangers brachten een en ander weer op het droge. De kar werd deerlijk gehavend. De heer A. A. van Eeten is geko zen tot Eerelid van de Herv. Jongeliags- vereeniging „Obadja" alhier. Toen de landbouwers knecht N. 'Al dus aan het pulp rijden was sloeg zijn paard op hol. Hij had. het ongeluk tus schen zijn eigen kar en de kar van Al Nieuwenhuizen, wiens knecht juist pas seerde* to geraken. Door H. Verschoor werd hij per kar naar zijn woning ver voerd. Dr. Smits uit Veen constateerde* dat het bovenbeen gebroken was, terwijl hij verder nog een vleeschwonde had be komen. Ook de kar van A. Nieuwenhui- zen werd zwaar beschadigd. EETHEN. De in ons vorig nummer op genomen greppelploeg-demonstratie zal plaats hebben Donderdag 15 Nov. voor- middags 10 uur. WOUDRICHEM. Eenigen tijd geleden werd medegedeeld, dat de op den Rijks- wal in deze gemeente staande korenmo len, welke sedert den laatsten tijd slechts ia het bezit van twee wieken meer was, waarschijnlijk zou worden gesloopt. Thans kan worden gemeld, dat de eigenaar be. sloten heeft den molen van vier nieu we wieken te doen voorzien, zoodat de ze niet in sloopershanden zal vallen en voor ons stadje, waaraan hij zoo'n aar dig aanzien geeft, behouden zal blij-' ven. Voor het Comité van Winterlezin- gen trad Donderdagavond op Ds. D. A. van den Bosch van 's-Gravenhage met liet onderwerp: „Het Spiritisme". De zaal was zoo goed als geheel bezet, terwijl de spreker het onderwerp op keu rige wijze uiteen zette, zoodat deze le zing als goed geslaagd mag heeten. Gedurende het tijdvak 1 tot en m'et 8' November j.l. werd aan de visch- markt alhier geen enkele zalm aange voerd. Besteed werd voor dikke paling 80 tot 90 cent; dunne aal 25 tot 45 cent; snoek 30 tot 35 cent; brasem 24 tot 30 cent; baars 13 tot 24 cent; voorn 6 tot 15 cent; bot 17 tot 30 cent; alles per pond. 1 Ter gemeente-secretarie is als ge- vonden aangegeven een bos huissleutels. YV IJK. Zaterdagavond gaf de fanfare „Oefening en Uitspanning" voor een uit verkochte zaal hare uitvoering. Nadat de Voorzitter dier vereeniging deze uitvoering met een kort woord van welkom had geopend, voerde de vereeniging onderlei ding van den heer Baselaar een drietal nummers uit. Het. -verdere van den avond, wa-i voor ditmaal in handen van heb tooneelgezelschap Bakker, dat opvoerde Slylock, De Koopman van Venetië, rid-i derdrama in 6 bedrijven. Het mag ge zegd dat het gezelschap zijn goeden naam die het in de omgeving- geniet* schitte. rend heeft hoog gehouden, er werd keu rig spel vertoond, vooral de heer Bakker die den rol van Shylock vertolkte was eenig. Na dit drama volgde heb klucht)- spel in een bedrijf, Jochem Pezel wat jij toch een ezel, hierin waren het vooral Jochem Pezel en de huishondster die uit blonken. Hoogst voldaan keerde liet pu bliek, nadat dit door den voorzitter was bedankt voor de- flinke opkomst en deze het gezelschap Bakker had dank gebracht voor het gebodene, huiswaarts. -si Wijk, Heusden, E. D. RozaWittebol. J. H. Roza en Kinderen. Wijk, lijdt aautrage ontlasting, gal, slijm, koortsigheid, maag-of hoofdpijn, geen eetlust, slechte spijs vertering enz. neem dan van Jacoba Maria Wortel- boer van Oude Pekela en gij zijt spoedig weer her steld. Verkrijgbaar 4 60 ct. bij Apothekers en Drogisten. f»S

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1928 | | pagina 3