LETTERS ARTIKELEN Onze Jubileum-wedstrijd. LETTERS-KOFFIE BLAUW DAM RUBRIEK. 'ALMKERK. Onze vroegere burge meester de heer Egberts, thans burge meester der gemeente Huizen, is ern stig ongesteld. De geneesheeren heb- t>en longontsteking geconstateerd. Woensdagavond hield de heer tj. den Boe ft van Gorinchem in de Geref. Kerk alhier, een causerie over iden Evangelisatiearbeid, daarbij voor al puttend uit eigen ervaringen. Tot grondslag, tot leidraad van zijn ge- Öachtengang nam Spr. de woorden uit Joh. 5 „Heere, ik heb niemand". Hoe aangrijpend zijn deze woorden! Die kranke, waarover in dat hoofd stuk gehandeld wordt, is dus een een zame. Jezus kent zijn lijden. En voelt mee. Hij is de helper in nood. Eenzaamheid kan heilzaam zijn. De stemmen der gejaagde wereld zijn Idan tot zwijgen gebracht. Men keert in tot zichzelf. En onze ziel klimt op tot God. Door het gebed. Hoe arm fis dan de wereld. Toch moet die eenzaamheid niet te lang duren. Anders wordt ze druk kend. De heide b.v. met haar beko ring, wordt dan eentonig. Drukkend is die eenzaamheid, als men een vreemdeling is in de groote stad. Nu zijn er eenzamen, die naar u vra gen. Gelukkig, de kerken zijn ont waakt, en de evangelisatie-arbeid is aangevangen, in stad en dorp. Spr. verhaalt nu verschillende mo menten uit zijn ervaringen, waaruit blijkt, dat steeds met takt moet wor den opgetreden. Niet zoetsappig steeds, ook wel eens streng. De ar beid bestaat in het begin voorname lijk in 't brengen van het Bijbelver- baal. Heel eenvoudig, kinderlijk, hoe wel niet kinderachtig. Noodigde tonkunde is zoo onrustbarend groot! iOok niet te veel preeken. Eerst ver trouwen wekken. Bidden en de hoor ders brengen tot persoonlijk gebed. (Moeilijk en zwaar is de arbeid. Maar God wil zegenen. Ook grijpt de evan igelisatiearbeid terug, tot in de dagen van Henoch al. Noodig blijftinleven in de nooden. Medevoelen. De men schen verstaan. Kan dat Alleen, als 500 eieren. Men besteedde voor kip eieren f 11 per 100 stuks. Zaterdag 24 Nov. vergadert de Antirev. Kiesvereen. om 7 jujur in het Instituut. Na verschillende mededee- lingen van het bestuur zal het pro gram van Actie worden besproken. VEEN. De IJsclub hield in het ca fé Verbeek hare jaarvergadering. Ruim 30 leden waren aanwezig. Rekening en verantwoording werd door den secret, en penningm. ge daan. Tot slot werd er eene verloting gehouden van eenige kistjes sigaren en als eerste prijs een haas, welke ten deel viel aan W. den Dekker. De ver gadering had een gezellig verloop. Tot notabelen der Ned. Herv. Kerk werden herkozen de heeren J. v. d. Pol en H. v. Helden. Van den beurtschipper Breet- veld werd te Rotterdam een partij :>loem van zijn motorschip gestolen, welke hem een schadepost bezorgde van ruim 100 gulden. VLIJMEN. Maandagnamiddag had J. Cormao, klompenmaker te Nieuwkaik, bij iet rooien van boomen alhier het oDgeluk zijn zoon met een aks in zyn hand te lakken, zoodanig dat terstond geneeskun dige hulp moest worden ingeroepen. Dr. Weijers legde een noodverband en achtte overbrenging naar 't Groot Ziekengasthuis te 's Bosch noodzakelijk. Na behandeld te zijn kon het slachtoffer nog denzalfden avond huiswaarts keeren. Maandagmorgen kwamen de Ge broeders Van Heesbeen alhier tot de on aangename ontdekking dat twee van hun koeien uit de weide in het Vlijmensche veld waren verdwenen. Daar zij het vermoeden koesteren dat diefstal de oorzaak is, deden zij terstond aangifte bij de politie. Deze stelde terstond een onderzoek in, doch zonder resultaat. WAALWIJK. De brigadier en de on bezoldigd rijksveldwachtere cp surveilance onder Drunen, betrapten de Gebr. F. uit Kaatsheuvel op stroopen met den lichtbak. Procesverbaal werd opgemaakt, geweer en men zelf verlost is van de banden des lichtbak in beslag genomen, doods. De heer v. d. W., in de Groote- Het slotwoord wordt door Ds. Hak- straat alhier, viel Zaterdag op zolder van de man gesproken, Hij wijst er op, dat de evangelisatie- arbeid met kracht moet worden voort- §!ezet, want niet alleen de gemeente es Heeren, maar ook de hel evange liseert. Spr. memoreert enkele voorvallen lin eigen arbeid, en laat tenslotte Ps. 146 2 zingen, waarna deze vergade ring wordt gesloten. ANDEL. Door den heer P. Zeg waard, veearts alhier, wordt in de v.m. openbare school een cursus in vjeekennis gegeven, waaraan zoowel personen uit deze als de omliggende gemeenten deelnemen. Op 20 Dec. a.s. zal voor het (Comité van Winterlezingen alhier op treden Ds. Severijn uit Dordrecht, met het onderwerp „Kijkjes in het leven Her Reformatoren". 's GRAVENMOER. Maandag werd mej. v. M., wonende aan den Groe nendijk, door mej. C. V. alhier mis handeld. Mej. v. M. werd zoodanig toegetakeld, dat zij zich onder ge neeskundige behandeling moest stel len. Aangifte werd gedaan bij den .veldwachter te Oosteind, die van een len ander proces-verbaal heeft opge maakt. Het Fanfarecorps „Euterpe", ialhier zal op Dinsdag 4 Dec. a.s. haar teerste winteruitvoering geven. NIEUWENDIJK. Zaterdag 17 No vember werd in liet Instituut een ver gadering gehouden, om te spreken lover de oprichting van een vereen, voor ziekenhuisverpleging. Namens het bestuur der gezinsver pleging te Almkerk opende de heer (F. Wisse de vergadering, riep de aan wezigen een hartelijk welkom toe en besprak het doel en het nut der op te richten vereeniging. Hij noemde het contributiebedrag, dat wekelijks ge stort moet worden, om recht te heb ben op een maximum van f 126 ver- pleeggeld. Hierna ontspon zich een le vendige discussie over de inleiding van den waarn. voorzitter. Door ver schillende aanwezigen werden vragen gesteld, die door den voorzitter en Iden heer J. Snoek werden beant woord. Nadat de voorzitter had mee- igedeeld dat weldra huis aan huis zal gevraagd worden, wie lid wenscht te worden en dat te Almkerk en Waard huizen ook vergaderingen zullen wor den gehouden, voor ditzelfde doel, sloot hij de vergadering. Bij den arbeider J. H. werd in de afgeloopen week des nachts uit het schuurtje kool ontvreemd. Van de daders tot op heden geen spoor. De knipdemonstratie welke 1.1. (Maandag gehouden is door Mejuffr. >J. H. Wijnands-Dekker is schitterend geslaagd. Vele dames en meisjes heb ben de demonstratie bijgewoond. Zij kochten graag een apparaat met boek, dat van groot nut bleek te zijn, aange zien men in 30 min. knippen kon leeren. Maandagmorgen geraakte het zoontje van J. de Peuter onder een .passeerende dorschmachine van dhr. ij. H. De (vielen gingen hem over beide beentjes. In zorgwekkenden toe stand werd hij opgenomen en naar zijn woning vervoerd. De ontboden ■Geneesheer achtte overbrenging naar het ziekenhuis te Gorinchem noodza- kelijk, aangezien beide beentjes ge broken waren. Deze week werden aangevoerd trap en brak daarbij een rib, verder be cwam hjj nog inwendige kneuzingen. DE WERKEN EN SLEEUWIJK. Vergadering van den raad dezer ge meente op Maandag 26 Nov. a.s. des nam. 2,30 uuur. Agenda 1. Mededeelingen. 2. Ingekomen stukken. 3. Voorstel van B. en W. tot wijziging der gemeente-begroot ing 1928. 4. Voorstel van B. en W. tot het ver- leenen van machtiging tot verkoop van het drie-jarig griendgewas van den Puttengriend. 5. Voorstel van B. en W. tot onder- handsche verhuring aan den veld wachter van den boomgaard ach ter diens woning. 6. Rondvraag. ZALTBOMMEL. De melkveehou- dersbond hield een aanbesteding voor lijn- en grondnotenkoeken. Den heer Van Erkel werd de levering gegund en wel lijnkoek voor f 16,75, grond- notenkoek voor f 16 per 1000 KG. Maandagmiddag werd door den Min. v. Waterstaat een bezoek ge bracht aan onze gemeente, in verband met de plannen van een te bouwen brug over de Waal. ZEx. hield ten stadhuize langdurige besprekingen met verschillende raadsleden en parti culieren en wij kregen den indruk dat de bouw van de brug in niet al te langen tijd kan worden tegemoet ge zien. Het plan om deze te bouwen be neden de scheepswerf met aansluiting op den Rijksstraatweg is vrij zeker van de baan en het staat zoo goed als vast, dat de brug tegenover of iets bo ven de stad komt. Of dan verder het groote verkeer door of om de stad zal worden geleid is nog niet defini tief bepaald. De Minister scheen er de voorkeur aan te geven de brugwerken te be spoedigen, inplaats van eerst groote onkosten aan het veer te besteden. ZUILICHEM. Spoedeischende ver gadering van den raad dezer gemeen te op 16 Nov. 1.1. De vergadering wordt te 10 u. door den Voorzitter met gebed geopend. Aanwezig alle le den als stemmingscijfer wordt ge trokken 3, zoodat de rondvraag be gint bij den heer Hooijkaas. Ingekomen stukken De Voorz. zegt dat hij een schrijven van den heer Commissaris der Koningin aan zijn adres gericht, heeft ontvangen, waar in wordt medegedeeld dat voornoem de geen termen aanwezig acht om geen gemeente-veldwachter voor de ze gemeente te doen aanstellen, in verband met het verzoek dat de heer van Dalen in een vorige vergadering heeft gedaan, meende de Voorz. deze vergadering te moeten uitschrijven en had gaarne dat de heer v. Dalen hier over het woord nam. Weth. v. Dalen zegt, dat hij een voorstel doet, het salaris van de te benoemen gemeente-veldwachter als volgt te wijzigen, het salaris op 1500 te laten, de vergoeding voor kleedij te brengen van f 100 op f 50, de rijwieltoelage te laten op f 50, voor diploma geen toekenning te geven (dit was eerst f 25 voor diploma en f 50 voor diploma met aanteekening), en in plaats van vrije woning f 150 huur per jaar te heffen. De Voorz. vindt dat het mes er wel wat diep in gezet wordt. Spreker vraagt of een der andere heeren hier- ■PHH1 RAVENSWAAYs BRENGEN U GELUK HET NIEUWE MERK: SLECHTS 45 CE XT PER >/i PONDSPAK. Hieraan zijn verbonden alle voordeelen van ons Ietter-sy3teem. EEN GEURIGE ZEER KRACHTIGE KOFFIE. Vorige week werden aan onderstaande personen extra cadeaax uitgereikt: over het woord wenscht, De heer Hooijkaas zegt, dat zijn po sitie staat op het punt van goede be zoldiging, hij vindt het aangevoerde van Weth. v. Dalen, dat de veldwach ter een goed loon geniet, tegenover de meeste arbeiders hier ter plaatse, geen al te beste vergelijking, al mag dit waar zijn, een veldwach ter moet een zoodanige bezoldiging genieten, dat hij een behoorlijk be staan heeft en dat hij aan niemand verplichting schuldig is. De Voorzitter zegt dat hij dat ook wenscht en geen aanvulling van loon in welken vorm dan ook, wenschelijk acht. De heer Hooijkaas stelt dan ook voor het salaris te laten zooals dit is. Het voorstel van Dalen, nadat deze dit heeft gewijzigd en voor toelage diploma met of zonder aanteekening f 25 zal worden verstrekt, in stemming gebracht, wordt aangenomen met 5 tegen 2 stemmen. Tegen stemden de leden Hooijkaas en Kanselaar. Bij de rondvraag vraagt de heer Kanselaar of de toezegging om te overwegen borden te plaatsen inwer king is. De Voorzitter zegt, dat hij op ver schillende plaatsen heeft geïnfor meerd, doch nog geen adres weet, waar deze te verkrijgen zijn, doch zijn best zal doen, dit in orde te bren gen. Sluiting. Vragen op rechtskundig gebied De N.V. »A'ltena« zet dagelijks eeD aanzienlijk aantal kinderen over van Wou- drichem naar Gorinchem. Op deze boot zijn in 't geheel geen middelen aanwezig, die in tyden van gevaar kunnen worden gebezigd tot redding. Een verzoek aan de N.V. blijft onbeantwoord. W. GOEDHART, M. KERSTEN. A. KOREVAAR Cz., G. DE KRUIJK, W. P. DE BRUIJN, Sprang. Westmaas. Giessendam. Ameide. L«kberkerk. Reeds zijn 481 EXTRA. CADEAUX uitgereikt Kunt U my ook melden of zulks onge straft kan worden gedaan en tot wien ik ray moet wenden om daarin verbetering te breogen W. K. De Provinciale Staten zijn bevoegd met betrekking tot door hen bepaald aan te duiden wateren by verordening, onder Ko ninklijke goedkeuring, voor overzetveren voorschriften vast te stellen ter verzekering van de veiligheid van reizigers en goederen. Met betrekking tot overzetveren over wa teren, die niet bepaald door de Provinciale Staten zyn aangeduid, komt voormelde be voegdheid toe aan den raad der gemeente, binnen welke het veer wordt uitgeoefend. We zouden U raden, zich te werden tot den Heer Hoofdcommies, Cnef der le Afdeeling ter Provinciale Griffie van Noord- Brabant te 's-Hertogenbosch, die U alle inlichtingen kan geven. Immers weten wy niet, of de Prov. Staten van Noord-Brabant en Zuid-Holland de Merwede hebben aan geduid als water, over hetwelk de veren onderworpen zyn aan voorschriften, gegeven door de Provinciale Staten. Redacteur: M. J. L. BÉNEEER, Kerkstraat 105 WOUDRICHEX. Men wordt verzocht alle correspondentie, deze rubriek betreffende, aan bovenstaand adres te richten. Door ons is in Maart 1928 een aantal boomen geplant, geleverd onder voorwaarde dat de boomen, welke in Augustus 1928 niet aangegroeid en bladerloos zyn, door nieuwe moeten worden vervangen, voor garantie. Aangezien deze boomen in April j.l. zyn geaccepteerd, kan door leverancier als motief voor het niet nakomen dezer garantie »dat in de droogperiode Mei-Juni niet gegoten is« genomen worden Is de eigenaar verplicht in zulke gevallen te gieten, als in naburige plaatsen door offi cieele instellingen ook aldus wordt gedaan Kunnen boomen, welke het toch nog tot eenigen groei hebben gebracht, gerekend worden niet te vallen onder garantie, of schoon zy na de droogperiode 't bijltje er by hebben neergelegd, duidelijk te kennen gevende, wel te willen doch niet te kunnen. Kan leverancier zich verhalen op het feit, dat hy den eigenaar hierover vroeg tijdig heeft geschreven en zelfs gewezen heeft op de noodzakelykheid te gieten 1 F. H. Als de boomen door de nalatigheid van den eigenaar zijn omgekomen, zal de lever ancier van zijne garantie ontslagen zijn. Het is nu maar de vraag, of het verzuim van den eigenaar om de boomen in de droogte-periode te begieten, inderdaad den dood der boomen heeft veroorzaakt en dit zal door deskundigen moeten worden uit gemaakt. —O—* Als lezer van Uw blad verzoek ik U beleefd in de rubriek Rechtskundige Ad- viesen« te willen mededeeleD, een definitie van iFaust PfacdrechU (fuist pandrecht. M. W. Tusschen pand en hypotheek bestond in het Romeinsche recht dit verschil, dat bij het eerste het bezit op den schuldeischer overging, terwijl dit by het laatste bij den schuldenaar verbleef. Zoowel roerende als onroerende zaken konden het voorwerp zoowel van pand als van hypotheek uit maken. Ook het Oud-Hollandsche recht maakte geen principieel onderscheid tus schen verpanding of onderbypotheekstelling van roerende en onroerende zaken. Echter was er verschil in den vorm, daar bij roerend goed pandrecht op hypotheek kon geschieden met ter-handzetting of zonder terhandzetting. Allengs evenwel werd de eigenlyk ge zegde inpandgeving d. i. de handeling waarbij het pand in het bezit van den schuldeischer wordt gesteld, d. i. wat de Duitschers noemen Faustpfand enkel toegepast op roerende goederen, hetgeen thans nog het geval is. Oplossing probleem No. 6. Auteur J. Blankenaar. Stand in cyters was Zwart 6 schijven en 1 dam op 7, 8, 28, 29. 33, 42 en dam op 25. Wit 6 schyveo en 1 dam op 19, 31, 37, 43, 46, 48 en dam op 4. De oplossing is Wit 19 -14 4-15 46-41 43-38 15X36! Zwart alles gedwongen Een mooi afgewerkte opsluiting Van dit probleem ontving ik de goede oplossingen van de heeren A. de Graag en A. K. Deurloo te Heusden P. Wil helm, S. de Jeode en P. van Krieken te Woudrichem R. de Joode te Meeuwen H. Vogelaar te Andel G. M. v. d. Kolk en C. S. de Juode te Genderen A. Egas, B. de Heer, G. Sas, C. van Oversteeg, Damclub »0. D. L.c te Werkendam Joh. Pellekaan te AlmkerkAnt. Fitters en C. Bax te Heesbeen. Naar we vernemen ligt het in het voornemen van de Heusdensche Damclub, om gedurende de a.s. Kerstdagen een ne derlaag-wedstrijd en een vierkamp te or- ganiseeren. In den Vierkamp zal o.m. de bekende Bossche dammer Burgerhof mede spelen, die zonder af te dingen op de qualiteit der overige mede-spelers, m.i. wel met den eerepalm zal gaan stryken. We zullen hopen, dat hij echter terdege »verdiend« moet worden en dat 't gevolg van dezen wedstrjjd zal zyn, dat mooie partyen in onze rubiek gepubliceerd kuunen worden. De Heusdensche club legt wel een mooie activiteit aan den dag door 't organiseeren van deze wedstrijden. We wenschen ze veel succes 3 Thans volgt ter oplossing WEDSTRIJDPROBLEEM No. 8. Bloedvergiftiging. Stand in cyters Zwart 8 schijven en 1 dam op: 4, 5, 8, 10, 12, 15, 22. 25 en dam op 16. Wit 9 schijven op: 14, 19, 21, 24, 29, 33, 35, 38 en 40, Oplossingen van dit probleem worden ingewacht tot en met 5 December a.s. Correspondentie. A. E. te Werkendam. Hoop na Sint Nicolaas aan Uw vriendelyke uitnoodiging te voldoen. Ik laat U het dan wel tydig weten welke avond. V. komt dan mee. t "WASPIK. Onder overgroot© blijken van >elangstelling vierden j.l. "Woensdag de echtelieden Huijbert J. Wart her en Geer. truida A. G. Melsen hun gouden huwe lijksfeest. Yoor de woning van het echt paar was een prachtige eereboog op gericht. Des avonds 7 uur bracht dj Harmonie „Volksvlijt en Volksvermaak" aan het jubileerend echtpaar eene sere nades hetgeen veel volk op de been lokte. WOUDRICHEM. Ten behoeve der Ver eeniging voor Bijbelverspreiding te Am sterdam zal in deze gemeente op 11 December a.s. een collecte worden ge- louden. Woensdag lierdachten de echteiie. den T. Wijnbelt M. van Zijl en A. Borg N. Viveen hunne 25.jarig© echt- Vereeniging en Donderdag het echtpaar B. Viveen G. van den Oever hunne 50-jarige eclitvereeniging. WERKENDAM. De Eerw. heer v. d. Knijff, candidaat te Reewijk, heeft voor het beroep naar de Clir. Geref. Kerk alhier bedankt. Zaterdagmiddag 3 uur voetbalwed strijd tusschen H.V.V. van Hardinxveld en W.V.V. alhier. ProgTamma van de 30e jaarverg. der Geref. J. V. „Timotheus" op Woens. dag 28 Nov. 1.Opening door Ds. Jonker; 2 jaar. verslag socr.3 toespraken van de af gevaardigden4. onderwerp Gew. Gascv Kinderen Gods en kinderen der men- schen" door J. de Waal; 5. Pauze; 6. onderwerp „Handhaving onzer Nation, zelfstandigheid"' deer J. v. d. Werff; 7 sluiting. Het programma zal afgewisseld weiden door muziek, zang en voordrach ten. Voor de samenwerkende Zending, corpcraties is door de Herv. Jeugdoen- tralé f 36.45 en door de leerlingen der Herv. Chr. school f 43.— bijeen gebracht. Woensdag a.s., des avonds 7.30 uur, zal de eerste uitvoering worden gegeven door de mondharmonicaclub „Werkendam Ontwaakt." - Dinsdagavond werd voor een goed gevulde zaal in het Nutsgabouw ver- tci nd „De Negerhut van oom Tom", een filmwerk in 12 bedrijven naar het bekende boek Uncle Tom's Cabin. Op» schitterende wijze is het werk verfilmd. Dat niet alle plantagehouders hun slaven afbeul den bleek wel uit den omgang van Ge orge Schelby met hen. Voor zijn on. derhoorigen was het alsof ze niet in slavendienst waren. Het tegenovergestel de was het juist met den slavenhande laar Simon Degree. Deze leek wel -een duivel in mehschen gedaante. Op zijn bevel werd oom Tom zoo lang geslagen tot deze aan de striemende zweepsla gen bezweek. Gelukkig brak ook voor deze menschen, die nog minder dan het vee behandeld werden, de dag der bi- wijding aan toen de slavernij geheel werd afgeschaft. Zelden werd zulk een schitterende film v ertoc-nd. Uitslag klassewedstrijd der damclub O.D.L. Ie klas le pr. G. Sas; 2e kl. Ie pir. C. v. Oversteeg; 3e kl. Ie pr. A. Heijstek; 4e kl. Ie pr. C. Potters. Maan. dag a.s. zullen de nieuwe wedstrijden der verschillende klassen beginnen. Daar Woensdag vcor de J.V. „Mara- natha" spreekt Ds. v. d. Bosch te 's Hage zal het. jaarfeest van de J. V. „Andreas" worden gehouden Donderdag 29 November. De 40-jarige scheepstimmerman H. Keu- ning tie Terband (Fr.), die bij zijn werk een wondje aan zijn linkerband kreeg, is in bet ziekenhuis te Heer en veen aan bloedvergiftiging overleden. Docr een autobus aangereden. Op den Groesbeekscben weg t a Nijme gen Werden F. Tb. nit Wycben en mej. K. uit Groesbeek door ©en auto overreden. Beiden zaten op da fiets en werden te gen den grond geslingerd. Over een af stand van ongeveer 12 meter werden beiden meegesleurd. Ernstig gewond aan hoofd, banden en knieën, werden zij par ziekenauto naar buis verroerd. Hun toe stand is niet zonder gevaar.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1928 | | pagina 10