Firma L. J. VEERMAN DE STORM. Firma L. J. VEERMAN Sen goede Vulpenhouder of een goed Vulpotlood Firma L. J. VEERMAN BRONCHITIS Firma L. J. VEERMAN - Inktstellen - Firma L. J. VEERMAN Uitgave: Eirma L. J. VEEKMAN, Heusden. No. 4868, Woensdag 28 November 1928. Buitenland, Binnenland ABDIJSIROOP £en luxe-doos postpapier ^AND VAN ALTÉ^ Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Int. Telefoon no« 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 1 6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte, Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Mooie sorteering PORTEFEUILLE'S SIGARENKOKERS PORTEMONNAIES ACTETASSCHEN De vlieger Lindberg vermist. Verscheidene vliegtuigen vertrokken om hem op te sporen. Volgens een bericht uit New York heeft de bekende vlieger Lindberg op zijn vlucht van de Mexicaansche havenplaats Tampico naar de Vereenigde Staten verdwenen. Verscheidene vliegtuigen zijn vertrokken naar de grensplaatsen van Texas om hem op te sporen. Men meent dat hy in de nabyheid van de grens een noodlanding heeft moeten doen. Lindberg terecht. Kolonel Lindberg is te San Antonio Zondagmiddag 3.30 uur aangekomen uit Tampico in Mexico, aldus de berichten lo genstraffend dat hij bij een ongeluk werd gedood. Lindberg is Maandag naar New- York vertrokken. ziekenhuizen liggen ongeveer 600 zieken. Er zijn zeven gevallen met doodelyken afloop. Bezweken aan de pest. In de provincie Tucuman zijn twee personen aan de pest overleden. Arrestatie vaneen gemeenteraad In verband met een kastekort van 10 millioen yen. De gemeenteraad van de stad Tokio zou op bevel van den Minister van Justitie gearresteerd zyn. Van officieele zijde wordt medegedeeld, dat de autoriteiten in de gemeentekas een tekort van 10 millioen Yen zouden hebben ontdekt. Onder de ongeveer 90 gearresteerden zouden zich vele bekende Japansche politici en economen bevinden. Men vermoedt, dat minister president Tanaka door deze zaak de oppositie een nieuwen slag wil toebrengen. Een lijk gevonden bij het bunkeren. Moord op een blinden passagier Op een te Danzig in de haven liggen Fransch stoomschip vonden eenige werk lieden bij het bunkeren een lyk. Uit het door de politie ingesteld onderzoek bleek dat het een Pool was, die getracht had, als blinde passagier naar Engeland te reizen. Klaarblijkelijk is hij met een matroos in twist geraakt. De matroos moet hem met een slag op het hoofd ge dood hebben. De politie heeft verscheidene personen gearresteerd. Vijf bandieten gearresteerd. Uit Marseille wordt gemeld De politie beeft vyf bandieten gearre steerd die, zooals reeds eenige dagen ge leden is gemeld, een kaslooper hebben ge dood en hem voor 385000 francs beroofden. Twee helers zijn eveneens in hechtenis genomen. 3000 personen te Lyon door een epidemie aangetast. Besmetting van het drinkwater dooreen riool. De Petit Parisienvc ontving een telegram uit Lyot), waarin melding gemaakt wordt van een op typhus gelykende epidemie die groote consternatie veroorzaakt. Het parket stelt een onderzoek in. Een riool zou het drinkwater besmet hebben. De »Matin< brengt nog iets naders om trent de epidemie en wel dat volgens de ingekomen berichten er op het platteland en in de omgeving van den Lyon op het oogenblik 3000 personen door de epidemie zouden zijn aangestast, waarvan slechts een honderdtal in de stad Lyon. In de stads HEUSDEN. is een geschenk van BLIJVENDE WAARDE. HEUSDEN. EEN HOOI LEESBOEK is een zeer nuttig St.-XICOLAASCADEAL Boeken van elk gewenschte Schrijver, indien niet vooradig binnen drie dagen te leveren. Tegen AKKER'S Voorde Borst HEUSDEN. Steeds voorradig zoowel in de goedkoope als duurdere soorten. m. pi mi ft w. m i'*iv HEUSDEN. is en blijft steeds voor den gever een Sankbaar geschenk. i 'I NIEUWSBLAD voor liet Laai 111 Heusüen en AltonaJeLaiistraat snfie BiBielerwaard HEUSDEN. —o —o o O— De storm, die Vrijdagmiddag opstak en Zaterdag en Zondag voortduur les heeft reeds tal van ongelukken veroor zaakt, voornamelijk aan de kusten. Tal van schepen zijn gestrand of heo- ben in nood verkeerd en ten aantal op varenden worden vermist. Spoordijk doorgebroken. Door het hooge water is de spoor- dijk ter hocgte van wachtpost 12 tus- schen Geertruidenberg en de centrale van de P.N.E.M. doorgebroken. De spoorwegverbinding is verbroken. De treinen van Lage Zwaluwe zijn niet vertrekken terwijl bet verkeer vanaf den Bosch slechts tot Geertruidenberg loopt. Het verkeer is nog gestremd. Doordat de spoorweg blank stond is ook de tram van Oosterbout niet verschenen. Zaterdagmiddag, twee uur, is op het strand te Zandvoort vastgeloopen, on geveer vier kilometer in de riclvting Noordwijk, het Duitsche vrachtschip Heinrich Podeus, van de reedirij van denzclfden naam to Rostock. Dadelijk na de stranding is de Zand- voctrfsche reddingsbrigade met de red dingsboot in zee gestoken. Onder lei ding van den beer van der Werf is bet gelukt de geheele bemanning te red den. De 23 mannen zijn ondergebracht in bet hotel Zomerlust. De kapitein en de eerste stuurman zijn aan boord, ge bleven. Het schip beeft zich diep m liet zand vastgewerkt, maar naait <ie ver klaring van de bemanning in bet waar schijnlijk niet beschadigd. Er is een kustwacht uitgezet om hulp te bieden aan de beide zeelieden, die nog op bet schip zijn achtergebleven. Bij bet overstappen in de reddings boot is de kok van de Heinrich Poefens te water geraakt. Men heeft hem even wel spoedig weten te redden. Vijf schipbreukelingen aangebracht. Zaterdagmorgen is de motorredJings- boot „Insulinde" van Oostmahorn met averij te Delfzijl binnengelocpen. Zij had aan boord vijf Duitsche loodsen, die zij gered beeft van bet nabij Borkum ge strande stoomschip „Hagfors". De reddingsboot „Hindenburg" van Bot, kum, die eveneens was uitgevaren, moest de pogingen de menschen te redden op geven, wegens een gebroken schroef. De „Insulinde" wojrdt te Delfzijl gerepa reerd. Een zeilschip vergaan. De opvaren den vermist. Een zeilschip, vermoedelijk de „Nieuwe. Zorg" schipper Meyer, is onder de ötaen- bergsche Vliet gezonken. De Dorus Rij kers van Smits' Bergingsbedrijf beeft te vergeefs getracht de opvarenden op te sporen. Omtrent bun lot is niets be kend. Vermoedelijk zijn -/.ij in de roei boot gegaan, maar bet. is ook niet uit gesloten, dat de opvarenden, de schip- per Jones en drie kinderen zijn verdron ken. Een stoomboot op bet Tjeukemeer ge zonken. Op bet Tjeukemeer is Vrijdagavond de stoomboot „Harmonie", kapitein Bakker van Echten, gezonken. Drie koeien zijn verdronken en veel stukgoed ging verlo ren. De vier opvarenden hebben in de stuurkast een bangen nacht doorgebracht en zijn Zaterdagmorgen tien uur door den visscber Poepjes gered. Verscheidene schepen gezonken. Op het Hollandsch Diep is gezonken 'bet zeilschip „Twee Gebroeders", schip, per Verhey, Het schip kwam van de Buiten Sluis met een lading bieten en was op weg naar Puttershoek. De schip, per beeft zich in een roeiboot kunnen redden. Een tjalk die eveneens die haven uit voer, is gedeeltelijk vel water geslagen. Het schip bleef voer zijn ankers lig gen en is later da haven van Buiten Sluis binnengebracht. Intusschen bad dc schipper kans gezien, zijn familie per roeiboot aan den wal te brengen. Op Let Oude Maasje bij Capelle (N.B is gezonken het zeilschip Johanna, schip per van Strien. Het sleepschip Louisa Geerdina, schip, per Vilters, welk schip geladen is mat stukgoed, is in do WemMdingsche al ly van haar sleep losgebroken. Het schip is door een sleepboot van Smits ber gingsbedrijf behouden te Vemeldinge bin nen gebracht. Aan boord bevonden zich 9 personen. Tijdens den hevigen storm is in liet Htllegat een met bieten giladen sclrp. toebehoorende aan schipper Schot uit Bergen op Zoom, vergaan. De opvaren den zijn door een passeerende stoomboot gered. Vader en dochter verdronken. Te Klazienaveen-Noord zijn Vrijdaga vond tijdens den hevigen storm de arbei. der Kuik en zijn 14-jarige dochter van een vonder gewaaid en verdronken. De vader had het meisje uit de avondschool gehaald, omdat gevreesd werd dat zij niet alleen thuis kon kernen. Verschillende berichten. Tijdens den hevigen Zuidwesterstorm is Vrijdagavond te Zierikzee de 60 me ter hooge stelling, opgesteld voor de restauratie van den St. Lievehs-Mon- stertoren, met groot geraas neergestort. Van de achterzijde van de aangrenzende Groote Kerk zijn ruiten en ramen totaal vernield. Ook de dakgoot en het dak zijn voor een deel verwoest. Van de belen dende huisjes werden eveneens ruiten vernield. Het Zuiderzeewater is Zaterdag och ten a door den "Westelijken storm zoo hoog op gezweept, dat bijna viervijfde van het eiland Urk blank staat. Het laatste j mg vee is bijtijds op stal gezet kunnen worden. Te Mariakerke werd door den storm wind een paal van de electrische gelei, ding omvergeworpen. Een man werd door den kabel getroffen en op slag gedood, een anderen man is aan beide boenen ernstig verbrand. Zondagavond circa half 10 waaide op den rijksweg, te Iledel ter hoogte van rijksveldwachter Meyer do kroon uit een iepeboom en kwam terecht op het elec- trisch net van den straatweg richting Kerkdriel, waardoor beide wegen geïso leerd werden. Rijksveldwachter Meyer en electricën Colle waren spoedig ter plaat se. Zij zochten met hun fietslantaarn den doodeiijken draad op om dezen onscha delijk te maken en do wegen weer voor het verkeer veilig te stellen. Hoek van Holland. De reddingsboot „President van Heel" heeft van het voer den Nieuwen Water, weg te in nood verkeer eud Noorsehe stoomschip „Christian Michelsen" 2-4 mam gered. Waarschijnlijk zijn echter drie man verdronken, waarender ook de loods.kepi- tein zou zijn. De tweede machinist zou zich nog aan boord bevinden. Het schip, dat 2000 meter benoord:n den Nieuwen "Waterweg is gestrand, was in ballast op weg van Antwerpen naar Rotterdam. Het Duitsche stoomschip „Heinrich Po- deus", bestemd voor Amsterdam om te bunkeren, kon door den hevigen storm de haven van IJmuiden niet binnenko men. Het is in Zuidelijke richting ge varen en bevindt zich in gevaarlijke po sitie vermoedelijk tusschen Zandvoort en Noordwijk. Het schip heeft draadloos om hulpbooten verzocht. Een groot gat is in den zuidzeedijk geslagen ten oosten van het eiland Mid land op Terschelling. Men is bezig met zakken en ander mate riaal het gat te stoppen. Ongeveer 50 arbeiders werken., ijverig om het gat te dichten daar te 6 uur het water weer hoog komt te staan. De reddingsboot „Brandaris" is in dc haven teruggekeerd. De bemanning heeft op de plek waar nor dsignalen werden waargenomen niets gevonden. Het stoomschip „Eugenia" is bescha digd en met water. De vloed was, com het schip op den dijk slceg zeer hoog. Ook de dijk heeft ernstige schade gela den. Alle opvarenden zijn in veiligheid. Gedurende den storm van Vrijdagavond heeft de wind de grccte op rails enk.ie meters boven den grond loopinde koi.n- helkraan op de mijn Willem Sophia ge- g-repen en met groote kracht aan het rijden gebracht. De kraan liep door de buffers en werd ten deele v raield. De schade bedraagt rond 40.000 gulden. Waarschijnlijk zal de kraan twee maanden buiten bedrijf zijn gesteld. Los het in de bronches vastzittende slijm op, ver gemakkelijk het opgeven, verzacht de snijdende pijn van het veelvuldig hoesten en versterk Uw ademhalingsorganen met de snel en krachtig ingrijpende, onschadelijke Zestien schipbreukelingen gered. Uit IJmuiden bericht men dat de stocmtreiler „Johanna IJmuiden 1912" op weg is naar de haven met 16 schip breukelingen aan boord. Het is nog niet bekend van welk schip deze schipbreukelingen zijn. Tijdens den storm is op den Rijn bij Millingen gezonken de loggersboot „Hil ly" van de Grint-Bagger-Maatschappij „Pat" te Nijmegen. Persoonlijke onge vallen kwamen niet voor. Schip op de kust van Ameland gestrand Duinen weggeslagen. Van Ameland wordt ons gemeld, Jat op de noordkust een schip is gestrand, vermoedelijk een Noorsehe houtboot. Het is waarschijnlijk reeds door de beman ning verlaten. Op de zuidwest kust zijn de duinen over een diepte van 20 meter afgesla gen. De kracht van den storm is in d,e ochtenduren afgenomen. Schade aan de havenwerken van IJmui den. In de haven van IJmuiden is door den buitengewoon hoogen vloed ernsti ge schade te weeg gebracht aan de ha venwerken. Op verschillende plaatsen, o.a. bij den vuurtoren, en aan den kop van het sluiseiland zijn groote stukken van de glooiing weggeslagen. Geen electriciteit en geen water te Sliedreclit. Uit Sliedreclit wordt gemeld: Alle fabrieken langs de Noord cn de Merwede liggen stil, wegens overstroo ming van de electrische centrale. Ook de waterleiding werkt niet, wijl er gam strot m is voor het oppompen van het water. l'l 1 Uit Stavenisse. De storm heeft ook veel schade aange richt. Yan den provincialen steiger zijn df bovendekken en leuningen totaal weg geslagen. De zeedijken hebben veel schade gsledn. De Maasdijk bij Rotterdam doorgebro ken. Vele woningen onder ivater. De buitendijk langs de Maas is tus schen Barendrecht en Roon do org Bro ken over een lengte van 100 meter. De geheele polder tot het dorp Roon is volgeloopen. Vele woningen staan tot aan het dak in het water. Er is veel vee verdronken. Het verkeer van de Rotterdamse he Tramwegmaatschappij is gestremd. Het station Middelwijk staat geheel onder water. Het geheele dorp Putters hoek is onder water geloopen. Bootjes varen door het dorp. Te Ridderkerk hebben alle bewoners langs den Rijndijk, langs de PMaas en langs de NoGrd en in den nabijgelegen polder in den nacht lijf en goed ia veiligheid gebracht. De polder Kerkoorden is volgeloop-n. De Muizenkade is overstroomd. Ais ge volg daarvan is er veel water in de polders Donkersloot en "VVoude. Men vreest evenals in 1916 een doorbraak. Ook de staalfabriek der firma Bakker en Co. wordt (ernstig bedreigd. Gedurende den nacht was de geheeld bevolking op den dijk. i Het Italiaansche stoomschip „Salen- to", is Maandagmorgen lializes nabij Paal 61 ongeveer 4 K.M. ten zuiden van. do haven van IJmuiden gestrand. Het vaar tuig zit geheel onder water, zocdat ver moedelijk de geheele bemanning is oiqj gekomen. Van uit IJmuiden vertrok de reddingsa bcot naar de plaats des onheils. Bij zijn pogingen om het schip ta bereiken, sloeg de reddingsboot om er» de twaalf opvarenden kwamen in ko. ktnde zee te recht. Op het zien van het ongeval liep een aantal personen o.a. de Zandvoortsche roeiers en een 10-tal matrozen van het gestrande Duitsche stoomschip „Heinrich Podtus" het water in. Aan de wal klonk ©en hevig ge gil, doch na eenige minuten bleek dat de 12 opvarenden aan strand waren. Een hunner echter de IJmuidenanr Piet Vis ser, heeft zijn leven moeten offeren, hij was onder de boot geraakt. Twee vlieg machines hebben tegen den vliegenden storm en boven het wrak gecirkeld, om. de opvarenden als zij nog in leven zijn te doen zien dat er aan hen genacht wordt. Om kwart voor elf Maandagavond ver trok de reddingsboot Dorus Rijkers naar de „Salento". De marine laat zoeklichn ten komen, om de zee te verlichten. Dordrecht ender water. Het water staat hooger als in 19i6« De geheele oude stad is oiiclergeioopen. In do electrische centrale ontstond korte sluiting, waardoor alle omliggende ge- meenten die van Dordrecht stroom be trekken, van elect rise he stroom versto ken waren. De storing duurde v. halt vijf tot ongeveer negen uur. Gedurende dien. tijd stond in en cm Dordrecht alles stil, ook de waterleiding werkte niet. In den dijk van Bergen op Zoom naar Woensclrecht zijn gaten geslagen op wal honderd plaatsen, waarvan cr bij zijn. 40 a 50 meter. Honderden menschen zijn begonnen tei trachten de schade tje herstellen, als evenwel de vloed aanhoudt is liet voor zien, dat geen enkele herstelling het zal houden. I Te Deventer woedde een kort, dochi hevig onweer, waarbij de bliksem op vé le plaatsen insloeg, evenwel zonder brandi te veroorzaken. O Ook uit het Buitenland komen bericht ten van noodweer en scheepsrampen. 1 Aan de Deensche kust woedt een hen vige storm. Volgens berichten uit Esb- jerg zouden 22 visscbersbcoten, die op cle Noordzee waren, niet zijn terugga-; i*3! «f! keerd. Dertig visschersschepen hebben in! de haven van Bergen een schuilplaats1 kunnen vinden. De Necrdzeedijken zous den ernstig bedreigd worden. De be-, volking aan de kust versterkt de dijn ken met zand. Voor Hoverschleusen zijn tien visschersschepen vergaan; hun ben manningen konden werden gered. Volgens de „Matin" is op 10 Kilometer afstand van de haven van Algiers cle kustvaarder „Cesaree" voor deze ae ka.-j ven kon binnenlcopen, gezonken. De hooge zee maakte iedere redding onmogelijk. Het schip telde 12 koppen en is met Het eiland Sylt geteisterd. Op Sylt woedt, naar VVclff uit Ham-s burg meldt, sinds Vrijdagavond een storm,, die een vloedgolf tengevolge had. Door den "W.Z. W. wind, die nu en dan' een sterkte van 10 a 12 bereikte, werd) overal ernstige schade aangericht. Da dorpen Morsum en Archsum zijn door het hooge water geheel van het eiland ge scheiden. De reddingsboot van Wester- land is ter hulpverleening uitgevaren- In Morsum moesten de bewoners vin.' 15 huizen vluchten. Uit MunkmaudJ.' wordt gemeld dat de stoomboot Gelb- stern van de oestervisscherij op het strand geworpen is. In Wenningstedt zijn van de klippen groote stukken afge brokkeld. De spcorwegdam naar Hoer- num is door het hooge water bezwe-j ken. Op den Hindenburgdam is een trein blijven steken, omdat hij niet tegen den storm kon optomen. Nadat een extra- locomotief te hulp was gekomen, kwam de trein toch slechts met de snelheioi van een voetganger vooruit. Aan huizen cn op het strand is overal zeer ernstigs

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1928 | | pagina 1