Tweede Blad No. 4875 vrijdag 21 December In Filmopname. trfsl- «a YfitUr- kletditi naar maat, voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. De Schoenpoetser. FEUILLETON VOOR HEEREN. GORIKCHE Burgerlijke Stand. BEHOORENDE BIJ HET Bevrijd u van die rugpijn Hij stond er ai jaren aan het grijze station Soms 's morgens vroeg al voor achten Dan zocht hy een plekje, waar zachtkens de zon, Zyn oude leden er koest'ren kon, Daar bleef bij dan weer staan wachten. Zyn hoofd was gegroefd door rimpels van leed, Zyn leden door pijn krom gebogen, Het leven was bitter voor hem was 't wreed, En niemand die wist, hoe hij uren versleet, Om bij 't vuur, er zijn vodden te drogen. Hy voelde geen koude, bij was 't gewoon, Aan alles moet je toch wennen, Hij was maar alléén alléén met z'n hond, Waar hij er z'n troost en z'n aanspraak bij vond Dat wou hij ook gaarne bekennen. Hy kende zijn klanten, hjj kende ze goed, Hjj keek naar bemodderde schoenen, Dan speurde en keek hij aandachtig in 't rond, Dan kwam er een glimlach heel snel om zijn mond, Me-neer« soms het leder eens boenen? Zoo zag 'k hem staaD, toen de zon er nog scheen, In 't voorjaar, zoo schoon en zoo fleurig, De reizigers liepen er rustig langs heen, Maar niemand die liet er nu poetsen, Diet één, Het leder bleef netjes en keurig. 4 De herfst, die kwam met regen en wir.d, Met blader-geritsel, langs steeoen, Zijn handen gekromd, zijn hoofd deed hem zeer, Toch vroeg-ie,uw echoenen soms poetsen meneer Toen zag 'k hem snikken en weenea Stil is hij gestorven 'k beb hem gemist, Den armen heeft hem begraven, En niemand volgde, achter zijn lijk, Alléén er zijn hond, bemodderd door slijk, Liep jankend toen achter zijn wagen. HAROLD. zijn riool zoodanig afsluiten, dat het water uit mijn riool niet meer io zijn riool kan loepen. Mag hij zulks ongestraft doen eo hoe kaa ik er het best tegen ageeren? H. v. d. E. I Mijne naaste buren veroorzaken mij zeer veel las», doordat zij het strsatvuil vlak 1 voor mijn deur vegen. De politie heeft hen reeds eenmaal gewaarschuwd, doch telkens doeo zy dit weer. lo andere plaatsen mag dit niet bestaan, bier in Heusden wel Wat kan ik doen om aan dezen overlast een einde te maken B. 't Is ods niet bekend of in de Heus« densche politieverordening eene bepaling voorkomt, die de mogelijkheid opent, om tegen uwe buren proces verbaal te laten opmaken. Bestaat zoodanige bepaling niet daD is er niets aan te doen. Loop dus even naar het Gemeentehuis cm te ii for- meeren, daar wij de verordening niet bij de har>d hebben. van orde afgekeurd. Welke gevolgen zijn daaraan nu vei bonden H. v. D. Rechtsgevolgen zijn er niet aan ver bonden. Overigens is het eer. qoaestie, die alhar.gt van de vraag, in hoeverre Bar gemeester en Wethouders zich het oordeel vau den Raad aantrekken. Mag de Burgemeester bepaleD, dat op publieke bals personen beneden 21 jaar niet mogen worden toegelaten H. v. D. De Burgemeester is niet bevoegd te bepalen, dat op publieke bals geen personen beneden de 21 jaren mogen worden toe> gelaten. Zulk een algemeen voorschrift kan alleen deer den Raad bij plaatselijke verordening worden gegeven. Wel kan de Burgemeester de niet-toelating van zoo danige personen als voorwaarde voegen bij de vergunniog tot het houden van een bal. Wat er na den brand overbleef van Carps fabrieken te Helmond. Van de machines is niets meer overgebleven, ziodat het hedryf moest worden stopgezet. Vragen op rechtskundig gebied Te Heusden bestaat eene bepaling in de politieverordening, waarby de ingezetenen verplicht worden de straat voor hunne perceelen schoon te houden. Is zoodanige verordening rechtsgeldig H. d. K. 't Is in ons dorp een paar malen voor gekomen, dat de brandweer met hare manschappen voor een brand in eene na burige gemeente werd opgeroepen. Zijn de manschappen verplicht aart dien oproep gevolg te geven en welke zyn de gevolgen van weigering B. V. Reeds jaren loost mijn riool via het riool van rcijn buurman door de openbare straat in een openbaar watertje. Nu iaat mijn buurman, zonder mij te waarschuwen, i In ons stadje heeft iemand een mest hoop en wel op een wyze, die in strijd is met de voorschriften der politie-veror- denine. Nu kan hij daarvoor naiuurlyk proces-vprbaal krijgen, maar daarmede is de hinderlyke mesthoop nog niet weg. Is er ook een middel om den mesthoop weg te krijgen H. N. De Gemeentewet geeft in art. 180 aan Burgemeester en Wethouders de bevoegd heit tot het doen wegruimen van wat in strijd met eene verordening van den Raad is daarpesteld. Burgemeester en Weth. hebben krachtens voormeld artikel het recht om te beoordeelen of die wegruiming al of niet gewenscht is en daarmee het recht om te beslissen of ze al dan niet zal plaats hebben. Eene handelirg van Burgemeester en Wethouders werd door den Raad bi] motie Ean Prachtige Collectie Stoffen van de Goedkoopste tot de Fijnste Dessins voor vindt U nergeDS beter en voordeeliger dan bij Beek Yisschersdijk A 290 Coupe en afwerking wordt ten volle door ons gegarandeerd. Vraagt s. v. p. stalen of reizigers op advies. 's GRAVEMOER. Geboren: Albert z. C. van der Scbars en J. Blom Gerrit z. v. W. Tim mermans en J. E. Faro Jobanna Wilhel- eoioa d. v. H. Faro en A. Heyblom Johan Melchior Cornells z. v. E. Ruiters en C. Nederveen Christina Hendrika d. J. van Dalen en H. van Dongen. Ondertrouwd: Pieter van de Woestijne 29 j. en Eva Cornelia Qairyns 26 j. Overleden D. Nederveen 76 j. echtg. v. J. Dekkers. WERKENDAM, over November. Geboren: Cornelis en Willem zonen van J. W. v. d. Werken en H. Schadde- lee Barend z. v. B. v. d. Werken en J. J. v. Oord Pieternella d. v. J. C. Visser en J. Colyn Alida d. v. A. Brienen en C. van KriegtenNeeltje d. v. G. Ippel en N. Hakkers. Getrouwd: H. Koman 26 j. J. A. Ippel 25 j.C. J- van Oversteeg 26 j. en N. Paans 25 j.C. A. Visser 27 j. eo H. A. Zwets 24 j. C. P. van Berchum 22 j. en E. N. Baggerman 22 j. Overleden: H. Schaddelee 38 j.' echtger. van J. W. v. d. WerkenG. Kroegh 39 j. echtgen. van N. Stam W. van Vark 84 j. echtgen. van C. v. d. Berg M. K. Visser 42 j. echtgen. van A. Roza C. v. Oosten 67 j. echtgen. van T. A. Kornet. ALMKERK, over November. Geboren: Cornelia Leentje d. v. P. H. Pruysen en G. v. Drunen Simon z. v. S. Verlee en A. de Joode Rocus z. v. W. van Drunen en P. v. Vark Cornelis z. v. J, v. Elteren en H. Aarts Joostinus Antonie z. v. M. Boeve en C. A. de Graaf Wouter Antonie z. v. G. C. v. d. Meyden en N. de Lorm Arte Hendrikus z. v. G. v. Bruggen en M. Westerlaken Barbara Clara d. v. G. Dekker en M. T. Smits. Getrouwd: J. v. Daalen 32 j. en B. de Vette 28 j. Overleden: Adriana van Herwijnen 27 j.Zeger de Groot 14 j. BRAKEL, over November. Geboren: Gerritje Arendje d. v. C. A. van Kooij en J. van der Salm Peter Cornelis z. v. H. C. van Daalen en G. van der Linden Johannes z. v. R. van Dalen en G. van Heusden Teunis z. v. A. van Dalen en G. van Dalen Aart z. v. A. van Zanten en J. Fukkink. Overleden: C. M. Vermeulen 2| maand. POEDEROIJEN, over November. Geboren: Johan z. v. D. Bok en A. van der Veo. Overleden: G. Koolhaas 12 j. DUSSEN over November. Geboren: Cornelis Petrus z. v. Th. van Ham en M. J. Valk Antonia Johanna d. v. A. Verbunt en C. E. Muskens Lieske d. v. P. J. Ribbers en E. Rijken Adriana Antonia d. v. P. J. A. v. d. Pluijm en M. A. Stevens Antonie z. v. A. Hoogstraten en T. Hoefman Antoinetta Joona Maria d. d. v. J. Ribbers en A. M. v. d. Wiel Jacomina Helena d. v. J. Koops en A. H. v. Dijk. Getrouwd: A. Adriaanse 26 j. en J. W. v. d. Pluijm 22 j. H. J. v. d. Pluijm 34 j. en Cl. C. v. d. Pluijm 26 j. J. C. Vervoort 24 j. en A. H. v. Bergen 1 i I JfienwsMail Riigpijn waarschuwt u, dat uw nieren verzwakt kunnen zijn. Uit rugpijn blijkt dan, dat gij een specifiek niermiddel dient te gebruiken om deze belangrijke levens organen te versterken. Waag u niet aan uitstel. Begin onmiddellijk Foster's Rug pijn Nieren Pillen te gebruiken. Dit middel kan aan de nieren nieuwe kracht geven, zorg dragen voor goede bloedzuivering, en rugpijn, blaasstoornissen, waterzuchti ge zwellingen, pijn in de spieren of ge wrichten, matheid, vermoeidheid, zenuw achtigheid, duizeligheid en urinestoornis- sen doen verdwijnen. Tal van mannen en vrouwen, die gedu rende de laatste 25 jaren leden aan nier kwalen en de pijnlijke verschijnselen daar van, getuigden, dat Foster's Pillen hun kracht en gezondheid herstelden. Aarzel niet. De werking van dit speci fieke middel is rechtstreeks op de nieren gericht, en als deze organen goed werken, wordt het bloed behoorlijk gezuiverd en krachtig. Daarom worden Foster's Rugpijn Nieren Pillen dan ook algemeen aanbevo len tegen rheumatiek, lendepijn, ischias, rugpijn en andere ernstige gevolgen van nierzwakte. Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket let hier vooral op) bij apotheken en drogisten a f 1.75 per flacon. 32 De jonge dame kiek hem vol belangstel ling aan. „Herbert Porter"? herhaalde zij. „dat is de naam van. den beroemden, detective, die een tijd geleden dat raadsel van het vliegongeluk in Stockholm ontdekt heeft. Bent U familie van hem?" De Engelschman glimlachte. „Deze de tective", antwoordde hij, „deze Herbert Porter, juffrouw Carstens, ben ikzelf. Ik ben op mijn terugreis van Stockholm." „U, in eigen persoon?" herhaalde do jonge dame met onverholen bewondering „Bent U Mr. Porter? Ben ik dan zco toevallig den rechten man tegengeko men' 1 Zij keek hem eens goed aan. Ver telt U 't mij eerlijk, meneer Porter: Is er voor mij een i ge reden om bs- zoigd te zijn?" Hij haalde de schouders op. ..Daar is nog niet veel van te ?,eggen, juffrouw Carstens, maar toch schijnt de zaak mij niet oninteressant en ik wil mij er wei mee bemoeien." In de hal werd licht gemaakt. Een sleutel werd omgedraaid en do nacht portier kwam cle trap af. Hij nam zijn pet af en opende het tuinhek. „Juffrouw Carstens?" zei hij verbaa-d, toen hij de jonge dame zag, „zoo laat in de nacht?" „Ja", antwoordde de jonge dame, „ik heb een ongeluk, met mijn rijtuig gehad Deze heter was zoo vriendelijk mij te vergezellen. Heb je een kamer voer mij, portier „Zeker, juffrouw. Moet meneer ook een kamer hebben?" „Neen", antwoordde Herbert Porter glimlachend., „ik ga naar Kopenhagen," En terwijl hij zich weer naar de jonge dame toewendde, zei hij „Een ding zou mijn Werk erg verge makkelijken: als ik van dezen interes- santen. meneer Johns t-rup oen toto hod." „Een foto." antwoordde juffrouw Car stens glimlachend; „niets gemakkelijker dan dat, Mr. Porter. Ik heb C al ver. tekl dat ik een beetje schilder. En om dat ik vond dat meneer Johnstrnp zoo'n interessante kop heeft, lreb ik hem uit het hoofd nageteekend." „Hebt U die teekening hier?" „Neen. Helaas niet. Diel is in onze wo ning aan de Roskildevej. Als l' haar zoudt willen halen...." „Natuurlijk." dan 2,011 ik U en briefje voor het dienstmeisje kunnen meegeven. Ik zal in de hall even een paar worden schrij ven. Wilt U zoo goed zijn ien paar mi. nuten mee te gaan...." „De schrijfkamer is op de eerste var. dieping," zei de nachtportier een beet je uit zijn humeur. „Niet noedig", zei Herbert Porter; bref. papier en een vulpen heb ik bij me. Als U zoo goed wilt zijnHier 13 al een tafel en een stoel, juffrouw Car stens...." Het jonge meisje schreef een paar regels op liet dunne mailpapier, dat de Engelschman liaar gegeven baa en gaf het met een woord van dank terug „Een ding nog", zei hij„mijn komst zoo midden in de nacht zou Uw meisje een beetje bang kunnen maken. Ileot U telefoon?" „Ja," „Zoudt U dan even willen tale onea- ren om mijn komst te melden?" „Zeker. En wanneer hoi r ik nader van U Om zeven uur is de opname al." De Engelschman stopte het blad pa pier in zijn zak en gaf de jonge dame de hand. „Ik ben er als U mij noodig hebt", ant woordde hij zachtjes. De deur werd rammelend gesloten. Een oogenblik stond de jonge dame 11a te deu ken terwijl ze den detective nazag, wi ns slanke gestalte langzamerhand in den donkere nacht verdween. Even staarden haar oogen in de zwarte dui sternis, die dreigen! over het stille lanl- schap en over de grijze Oresund lag Toen keerde zij zich met een zucht om en ging met den portier de trap op. j die naar de eerste verdieping leidde. En i terwijl ze naar liet geluid van haar ei gen voetstappen luisterde, kwam meer en meetr een gevoel van groote verla tenheid over haar. De auto, waarin Herbert Porter zat, raasde door het nachtelijk Kopenhagen en hield eindelijk voor -een vriendelijke villa stil; de witte gevel schemerde 'iet- tig-eenvoudig tusscben d berken van cle Roskildevej. Hij belde. Een raam werd verlichtliet venster werd geopend 011 een stem riep naar beneden „Meneer Porter?" Na het bevestigende antwoord riep de stem „Een oogenblikje." Een paar (s econden later kwam een vrouwengestalte vlug de trap af. De leur ging krakend open en een slaperig meis. jesgezicht kwam in de voordeur. „De juffrouw heeft getelefoneerd lk moest dit geven." „Heel goed. Dank je wel, kind." Herbert Porter ging schuin het trottoir over en liet het licht van zijn zaklantaarn op liet carton, dat hij in de hand hield, schijnen. Op het witte papier waren de scherpe trekken van ©en geweldigen heerschérskop afgebeeld. Het vooruitspringend© voor hoofd en de half gesloten oogen Huk ten ongewone wilskracht uit. Maar de mond, (lie even open was en d© breeds, haast vierkante kin gaven aan dit raad. selaehtige gezicht -en uitdrukking van ingehouden wreedheid. De chauffeur tikte in afwachting aan zijn "piet. „Naar lust huis van den hoofdcom missaris van politie"'.... Het oude Raadhuis, waarin het boofa. bureau van de Kopenhagener politie is ondergebracht was nu, midden in de nacht, spaarzaam verlicht. Een 'eenzame «acht liep voor het ouderwetsclie por taal s^an^Tventend heen en weer. Herbert Porter liet de auto stoppen „lk zou dien hoofdcommissaris gaarne willen spreken." ]>e wacht groette en wees naar links „wet huis ligt aan de voorzijde bij ae Vestcrvoldgade, mineer", zei hij beleéfi „Maar nu midden in de nacht....'' „Naar de Vestcrvoldgade", enderbrak Herbert Porter, 011 met 'n paar rukken zette de auto zicli in beweging. „Jk inoiet den hoofdcommissaris' spra ken.'' De oude portier, die slaperig voor zijn venstertje zat, wenkte afwijzend met de de hand. „Hij is niet thuis", zei hij knorrig en een beetje uit cl© hoogte. „Wanneer komt hij terug?" „Om vijf uur pas." Herbert Porter keek 1 p zijn horloge. Het was nu kwart over drie. „Hebt U er eenig idee van, waar hij op het oo genblik is?," „Hij is op het bal tij Graaf Ivjelland", antwoordde de portier. De detective knikte. Hij tastte in zijn zak.en liet ©en geldstuk in de hanci van den ouden glijden. „Zoudt U mij wil Dn zeggen waar Graaf Kjelland woont?" liet knorrige gezicht van den ouden portier klaarde op. Graaf ivjelland weent in de Frederiks- bergallee, hoek Alhambrave j", zei hij op een heel wat beleefder toon dan éérst „Dank u zeer." En weer raasde de au. to verder naar hl et Zuidwesten toe. Het Renaissancepal eis van Graaf Kjel. land kwam blinkend wit uit tusscben de rij villa's die aan beide zij len van de Frcderiksbergall ee staan, als een schit terend slot van een sprookjesprinses. Het wiegend' rhythm© van een wals tril ie zingend door de nacht en een honderd voudig gewirwar van vrcolijke stemmen klonk als een koor van levensvreugde tot cp de stille straat. De auto hield met öen schok stil voor het hocfdportaal. De portier in zijn prachtig livrei, den staf in de hand, nam zijn steek af en ging haar de atito te©. „Kunt U zorgen dat ik den hoofdcom missaris der politie even te spreken krijg?" De portier haalde zijn schouders op en zei op beleefden toon: „De commissaris is (ten minuten ge leden weggereden." „Eu waarheen „Ik weet liet niet. Waarschijnlijk niet naar huis. Een van de inspecteurs heelt hem opgebeld." Herbert Porter bedankte terwijl hij zijn hoed afnam en ging langzaam naar zijn auto: toe. „Ik heb vandaag geen geluk", mompels hij. Toen tastte hij in zijn zak an ba-, taalde den chauffeur. „Ik heb U niet oicer noodig." Een paar minuten later was de auts verdwenen. Herbert Porter slak zijn handen diep in de zakken van zijn overjas en ging langzaam en nadenkend door de Erede- riksbergallee in de richting van de Ves-* terbrogade. En terwijl hij met zware pas4 sen verder liep kwam er een donkera uitdrukking op zijn gelaat en -een grirtu mig lachje verduisterde zijn trekken. Er lag een dikke witte nevel over da grijze water-en van de Oresund. Ver in het Oosten, achter de nauw zichtbar© oevers der Zweedsche kust, lag een viq rige streep boven de horizon. Met gloen iende pijlen boorde het licht van de kon menden dag in de zware nevelmassa's' door, die onwillig moesten wijken. Een kwartier lang duurde deze verbitter l a strijd tusscben dag en nacht. Toen vera dwenen d© nevels in het water en <14 stralende zon overwon, glimlachend als een ontwakend kind en, schoot haar slra* len neer op de Noorsche landen. Del heer, die ongeduldig aan de landings-? brug heen en weer liep trok bibberend© zijn jas dichter om zich heen en keek zoo nu en dan de weg af, die naar Hellerup gaat. Een zacht gebrom werd waarneembaar! in de stilte van den morgen en w©ri langzamerhand luider. Een paar minu ten latei' kwam om de bocht van den landweg ©en auto in snelle vaart aannj-- den. Uit de wagen, die met een schok bij de landingsbrug stopte, stapten Direc teur van Dijmen otn een jongere man,; die zorgvuldig ©enige voorwerpen in den wagen terecht legde. (Slot volgt.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1928 | | pagina 5