Tweede Blad voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. 10,4883 woensdas 23 Januari It echtzaken CS. 3i schnaie fiuJxi PUROL Parlementair Overzicht. IVOOR DE HUISVROUW. Land- en Tuinbouwwereld Ingezonden Marktbericht. Burgerlijke Stand. Buitenland BEHOORENDE BIJ HET Nascp van kamerpraat Voortzet- ting der verkiezingscampagne Co alitie—schaduwen Minister die een reprimande krijgen. Na de, in ons vorig overzicht reeds kortelijks aangestipte, behandeling van d«e «wetjes inzake het Int. Landbouw In stituut te Rome, en de vereenvoudiging der kuntongerechtsprocedure, was de se naat voorloopig in het openbaai- weer "uitgepraat. Iets ervan willen we even- ;wel hog memoreeren. Bij het eérsté ont werp n.l trachtte de lieer Wibaut van «minister Beelaiarts te weten té komen, hoe eventueel socialistische gedélégéér. den in Rome ontvangen zouden worden. De Minister stelde gerust, vraesdé géén moeilijkhedeni voor hen, al was dit slechts een persoonlijke meening. En hij vond Ret niet noodig",daarover apart inlich tingen in Rome te vragen. Wat meneer Wibaut nu weer wel noodig vond. Hij had een verklaring van Rome willen, uit gelokt zien. En blijkbaar vanwege de wei nig prettige houding van Italië's zwart- heniden jegens de socialisten, stemdén eenigei s.d. tegen bet ontwerp. Maar daar bij was toch niet meneer Wibaut. Volstaan we verder met even vast te sitellen, dat meneer Mandeis bépaald cn- tevred n was over het kantongerechtwétjé. Omdat het z.i. halfbakken optrad t .gen de zaakwaarnemers, en het den £anton- ttlechter da macht gaf practizijns te we ren. Daarvoor had een wettelijke rege ling moeten zijn. Minister Donner vond dit echter geen principieel verschil. Im- tner3 meneer Mendels wilde ook ingrijpend bptreden tegen de vexkeérdé soort prao tezijns Alleen wilde hij een wettélijké ré geling. En daarvoor voelde de minister nu momenteel niet. Hij wilde eerst ééns afwachten, hoe do regeling, waarbij de kantonrechter de bevoegdheid hééft om over den gemachtigde te oordoelén wérkt. Voortgaande in de rij der politieke ylerkieziagsbetongen, was het nu de beurt van de anti.revolutionnairen, om de aan 'dacht te vragen. Hun nestor, mr. Th. Heemskerk, gaf een beginseluitéénzétting, er op wijzend, dat de Staat de kerk moet vrijlaten. De overheid moest zich cnk meer en meer van het onderwijs los maken. Haar streven moest voorts ge richt zijn op recht in internationale be trekkingen. De a.r. waren wel voor soci ale maatregelen, doch verzetten zich té gen staatssocialisme. Het initiatief moest ten allen tijde bij' de maatschappij blij- v<en. Alleen de a.r., ch.h. en r.k. waren volkspa «tijen in den werkelijken zin. De andere partijen waren de behartigers van groeps- en partij belangen. En wat nu de partijgroepeering be treft? i Wel, mr. Heemskerk meende, dat dé Overeenkomst die er dus tusschen de 3 kechtsche partijen bestaat, aanleiding kan jaijn om zich te coaliseeren. Maar voor de ia.r. was dit niet de leidende gedach- tte en ei wias van een coalitie nog niets te zeggen. En de Roomsch-Socialistische coalitie de „uiterste noodzaak" waarover den laat- sten, tijd nogal te doen is? Niet zeer waarschijnlijk, zeide deze mi. bister van Staat. Die partijen stonden daarvoor te ver van elkaar. Maar men ihoefde oaarom die partijen nog niet on- noodig te prikkelen en ze daardoor tot idie „uiterste noodzaak" te drijven. Kwam ler nu na de verkiezingen geen niuw co alitie-kabinet, dan moest er maar een kjabinet gevormd worden, dat zijn eigen koers kiest. Het huidege axtra-parlemén taire kabinet was zoo zwak, omdat het tevoren een deel van zijn taak afsneéd. Daarom zou een eventueel volgend éxtra. parlementair kabinet zijn eigen weg moe. ten gaan. Dit alles hield evenwel niet in, jdat de a.r. zich tegen herstel van de co alitie zouden verzetten, mits die coalitie op aannemelijke grondslagen zou rusten. Kwam de coalitie niet, dan zou de a.r. partij weer haar eigen weg gaan, en blij ven opkomen voor de hoofdbeginselen, van Hecht, gezag en vrijheid. i Meneeren, die niet te sprékén warén over ministerieele handelingen, én zich no. tens volens schriftelijk tot de betrokken excellenties wendden, feitlijk, om hén érn stig te vermanen, die waren er natuur lijk ook Zooals bijvoorbeeld meneer de Wisser, de communistische, die het op den keper beschouwd een affront voor Rusland's volk en staat vond, dat de re geering den Russischen filmregisseur P09- dowkin slechts in ons land had willen toelaten, als hij alleen maar zou spre ken voor de Filmliga en dus niet in het openbaar. Yreeselijk, vond meneer dé Vis ser dat. En het moest onmiddellijk her steld worden. De regeering moest dén .Rus dadelijk een telegram sturen! Om hem toestemming te geven, ook in het openbaar op te treden, en de begané „onbeleefdheid" te corrigeerén." Zoovéél doenlijk." En meneer J. B. van Dijk, ook uit de Tweede Kamer, wees den minister van Waterstaat erop, dat hij den Burgemeester van Amsterdam midden December had toegezegd, dat een wetsontwerp bétréf- fende de verbinding Amsterdam met den Rijn, voor 31 December zou verschijnen. En dat was niet gebeurd! Niettegenstaan- jde de burgemeester nog had verklaard, geen reden te helpen om té twijfélén aan het woord van. een Nederlandsch mi nister. Het was pijnlijk. POLITICUS. Ziet gij ouder uit dan gij zijt stÊr'8 IIET ONDERHOUD VAN TIN. 1 Tin komt tegenwoordig veel voor. Mat !het onderhoud betreft, kan het op ver. schillende manieren schoongemaakt wor den. Tin kan gepoetst of geschuurd wor den. Het „geslagen" tin, wat tegenwoordig zoo in zwang is, wordt het mooist wan neer het gepoetst wordt. Ook wordt veel glad tin nog gepoetst. Hat poetsen wordt gedaan met krijt en spiritus, waarvan eerst een papje wordt gemaakt. Heel veel tin wordt echter ook ge schuurd. Voor het schuren wordt gebruikt soda water en een mengsel van zand en zéép- poeder Maak liet voorwerp vochtig in het sodawater en schuur dan in een [richting1 met het zand en de zééppoé- der (Denkt er vooral aan dat het zand niet to grof mag zijn, omdat er dan gemakkelijk krassen op het tin komen, die er heel moeilijk wéér afgaan). Aanslag van bloemen in binnenkan ten van vazen is heel. moeilijk te vér- wij keren. Na het schuren wordt het voor. fwerp flink afgespoeld en goed stevig af. gedroogd. Antiek tin. Dit tin is meestal te her keuren aan de donkere glans en dik- iwijls aan de zware vlekken die erop zit ten. Wanneer dit op dezelfde manier bé- jhandtld zou. worden als het moderne tin, ziou het' op den duur ook die lichte kleur krijgen. Om dit nu te voorkomen wordt an tiek tin geschuurd met stroop en zand. .De stroop wordt eerst dun gemaakt in warm water. Hat voorwerp wordt ee^st |wat vochting gemaakt in heet sodawater jen daarna wordt met stroop en zand sa. tmen geschuurd. Het wordt dan afge spoeld en afgedroogd. Bekend van tin is idle z.g.n. tinpest. Dit is een ziekte van (het metaal, die zich op den duur open baart door kleine gaatjes en zwarte stip peltjes, soms groote vlekken. Dezé gaat- 'jes ontstaan doordat het tin verpoeiert, tegengaan kan men dit euvel niet. Deze ziekte komt vooral bij oud tin voor, daar dit wel op een te vochtige plaats,, of een plaats: met sterk wisselende temperatuur bewaard is gebleven. Wanneer b.v. een bord deza pést éer- toent, moet men oppassen, dat niet andere voorwerpen eveneens ér door wordén aan getast POLITIE-RECHTER TE 's BOSCH Uitspraak van 14 Jan. D. v. R., Aalburg, art. 184, flö, subs. 15 d. h. J. v. d. S., de Werken, art. 321, f 10 subs. 10 dagen hechtenis. P. v. V., Sleeuwijk, art. 326, vrijspraak. UITSPRAKEN KANTONGERECHT WAALWIJK, van 10 Januari 1929. A. van H., Kaatsheuvel, overtr. mot. en rijw. regit., vrij., A. van M., Kaats heuvel overtr. mot. en rijwielreglemént f 3,— of 2 d. h.P, van M. Waal wijk, idem f0.50 of 1 d. h.; A. van T. en H. van S. Sprang, Capelle, J. B. Waalwijk, overtredingen motor- en rijw reglement, ieder f 1.— of 1 d.G. V., Andel, overdr. idem f 5 of 5 d.J. de P.; H. van H., W. M., J. van der A. en H. 31. te Waalwijk, overtr. politie- verordening, ieder f 1 of 1 d.C. van B., Kaatsheuvel, overtr. politieverordening fö of 3 d.F. S., Waalwijk L. 31. en P. N., Kaatsheuvel 31. V. te Veen, over treding 'politieverordening, ieder f3 of 2 d.J. van Tilburg, te veel personen in autobus f 5 of 3 ebH. van N., Dru nen, te veel personen in autobus, vrij J. F. Kaatsheuvel, overtr. veldpol. f 5 of 3 ;d.A. R, Waalwijk overtr. algem. veiligheidswet f3 of 2 d.L. J., Waal- wijk, overtr. algem. veiligheidswet f10 of 5 d.31. S. en A. D. Waalwijk, en overtr. prov. pol. regit., ieder >Jj3 of 2 d.L. J. en B. R 3Vaalwijk A. van G. 3 aspik, J. L. Raamsdouksveer C. R Sprang-Capelle, overtr. motor en rij wielwet, ieder f3 of 2d.; H. K., Waal. wijk J. van R, Vlijmen, overtr. motor, en rijw.-wet, ieder f5 of 3 d.J. van S. Kaatsheuvel overtr. arbeidswet, 2 maal f 3 of 2 maal 2 d. H. van M., Waal wijk, overtr. arbeidswet, 3 maal f 2 of 3 maal 2 dagen; J. K., W7aalwijk, overtr. invaliditeitswet f5 of 3 dagen; H. van BKaatsheuvel, overtr. leerplichtwet f 5 of 3 d.G. van H., Vlijmen, overtr. warenwet f 15 of 10 d.P. de L. Vlij men, overtr. Warenwet, f30 of 15 d. A. van G. Waspik, overtr. ijkwet, f3 of 2 d.J. van W., Kaatsheuvel, orde ver storen f 13 of 10 d.J. F. en G. F., Kaatsheuvel, overtr. jachtwet ieder f 100 of 3 maanden. STALMEST OF KUNST31ESTI Voor 40 en meer jaren waren de land bouwers bij de bemesting van liun lands- rijen uitsluitend op de stalmest aangé- iwezen. Deze mest vertegénwoordigdé toén pen groote waarde en aan den stand der gfeiwassen was meestentijds wel te zién, of dien akker aan een „grooten" boer, dan wel aan een keuterboertje béhoordé. Voor den laa.tsten was het vrijwel onmoge lijk gewassen te kweeken met één op brengst gelijk aan die der meer welgestel de landbouwers. Toen door den Duitsclien onderzoeker prof. Justus von Liebigl aangetoond was, welkt plantenvoedende stoffen dé grond meet bevatten om een goede oogst té verzekeren, kwamen ook de kunstmeststof fen langzamerhand in gebruik. En thans kan men zich wel niet meer indenken, Ida een boer geen kunstmest gebruikt. Ja, op de kleigronden vindt men vrij wat landbouwers, die geen vee méér hou. den, maar hun bedrijf drijven laten op de kunstmest. En met succes! Tech komt onwillekeurig de vraag naar vlo.'en. Is dit nu blijvend mogelijk. Zal men maar jaar in, jaar uit door kunnen gaan Zetland te bebouwen zonder stal- Imest cp te brengen? Deze vragen zijn zfeer zeker gewettigd, wannéér mén be denkt, dat er nog andere factoren zijn, behalve de mestbehoefte, dié dén plan tengroei beheerschen. En dan denkén wé aan de structuur van den grond en ook aan het bac terieleven in den grond. Wordt door uitsluitend kunstmestgebruik de structuur va.n den grond beter, minder goed, of blijft ze gelijk? En dan moeten we constateeren, dat de bodemstructuur slechter wordt. Hoe komt dat? Zooals men 'weet bestaat de grond uit een brandbaar en onbrandbaar gedeelte. Het eérsté noémr. tenen humus. De humus nu, maakt de structuur beter. In ie zandgronden ver. oerzaakt ze een samenhangen der grond, deeltjes, in de kleigronden eén lossér wor den. In beide grondsoorten wordt de z.g.n. kruimelstructuur door humus verkregen De humus nu, ontstaat door de vertering v|an plantendeelen, maar ook de humus Verteert en verdwijnt ten slotte. Nu iwordt bij eiken oogst wel een gedeéi. te der plant op den akker achtergelaten! Bijl halmgewassen, den stoppel en de wor. tels, bij bakviuchten bet loof en de wor tels gedeeltelijk. Maar dit is toch bij lange na niet voldoende om bet liumus- gehalte op peil te houden. Op de eén of andere manier zal daar in voorzien moe ten worden. Op de veelooze bedrijvén tracht men dit door middel van groen- bemesting te doen. Door geregeld mét wikken als stoppelgewas, of met klavers als endervrucht terug te keeren, tracht men het humusgehalte te verboogen. En daarin is men al heel aardig geslaagd. Zoo ken ik een landbouwer, die reeds oneer dan 25 jaar een veeloos bedrijf beheert en dit bedrijf wordt vaak ten voorbeeld gesteld voor heel ons land! Het is dus zeker niet het minste. Een bezwaar doet zich echter hierbij voor; bet bacterieleven in den grond wordt te eenzijdig, kien boort dan ook op de kleigronden vaak klagen, dat na wik ken, de klavers zoo slecht groeien. Dat zal daaraan moeten worden toegeschreven. Een nu bestaat er maar één middel, om daar aan tegemoet te komen: stalmest. Wet treden zoo van jaar tot jaar kwak zalvers op, die bij de landbouwers bus. jes met een wondennest trachten kwijt te raken, maar dat is alles echt boe renbedrog. Neen, tenslotte kan de boér de stalmest toch niet missen. Al kan hij jaren lang zonder, eindelijk zal hij toch er toe moeten overgaan weer ééns één stalmcstbemesting toe te dienen. Want een goed bacteieleven kan nirt gémist worden. De omzettingen, die noodig zijn om verschillende kunstmeststoffen voor pianlenvoedsel geschikt te maken, wor. den toch door de bacteriën bewerkstelligt. De vraag kunstmest of stalmest? moet dus beantwoord worden met Kunstmest en stalmest. In dit verband is bet zeker niet naardig en leerzaam te vernemen wat het Duitsche blad. Landbau und Tech- nik schrijft over een manier om de stal. mest vlugger tot humus te Laten over gaan, dan dit gewoonlijk gebeurt. Als ideaal stelt bet zich te bemesten mét humus inplaats van met stalmest. De ze humusmeststof wordt genoemd Ideaal, mest of Edelmest. Hermann Kranz te 3Iemmingen legde het eerst een mesthoop aan, die dé Edél. mest meest leveren. Hij ging daarbij uit van hel principe der persvoederbcréiding. Het beste persvoer, waarbij bet minst der voedingstoffen en speciaal van de ei. witstoffen verloren gaat, wordt fbereid bg een temperatuur van 50 gr. tot 65 gr C. Welnu, wanneer die temperatuur ook in die mesthoop bereikt kon worden, dan zou ineu de stikstofverbindingen, die nu groctendeels verloren gaan, ook kunnen behouden. Hij bracht daartoe de mest van 2 a 3 (dagen van alle dieren samen op een hoop, trapte .die flink aan en dekte ar met planken. Naj 2 a 3 dagen was de temperatuur zoo lioog opgeloo- pen dat 't noodig Was een verzwaring aan te brengen, die bestond uit nieuwe mest die in die dagen Was verzameld. Deze bé- dekking was zwaar genoeg om de tempera, tuur op 65 gr. O. te houden. De warme mest die manier verkregen, ondergaat één beelö rij van scheikundige, natuurkundige en biologische processen. De stikstof, die hierbij vrij komt, bindt zich met kool stof een gemakkelijke oplosbare verbin ding en gaat dus niet verloren, 't Is bij de bereiding van deze Edelmest noodig, da,t t op een -kleine oppervlaktek ge. beurt. Daardoor wordt de mesthoop nog al hoog, ongeveer 3 a 4 M. N|a 4 maan den is de mjeish voop 't gebruikt gereed Proeven met een gemengdé bémésting van mest genomen, gaven bij de laatste aan zienlijk hoogere opbrengst. Men verge, gewone stalmest en kunstmest en adél- leek daarbij onbemest land met de beide genoemde bemestingén. Wordt dé meerei re opbrengst bij stalmest op 100 gesteld, dan was de meerdere opbrengst met edelmest 181, dus bijna eens zoo groot. Voor landbouwers met gemengd be drijf is liet misschien van belang eens een proef in dezie richting te nemén. Géld kost het niet en veel meer moéité ook niet. S. J. van Straten 29 j. J. W. den Hartog 26 j. en D. Pellikaan 21 j. Overleden: C. v. d. Kaa 70 j K. d. Stelt 82 j. echtg. van A. v. d. Giessen. HEUSDEN, Januari 1929. en springende lippen Doqjscl30-60 cd 90 ct. Tube 80 ct. By Apoth. en Drogisten BREDA, 21 Jan. Op de markt van heden waren aangevoerd 245 stuks vee, t.w. 0 paard, 82 stuks hoornvee, 58 varkens en 405 biggen. De volgende prijzen werden besteed Melkkoeien f 250 f 320 Kaifkoeien f 300 f 375; Kalfvaarzen f f Pinken f f Biggen f 14fl8;Fokvaars kalveren f f Loopers f25f35 Per pond geslacht le kw. 2e kw. 3ekw. Vette vaarzen 44 46 40—44 3638 Vette koeien 38—42 3638 Vette stieren Per K.G. levend gewicht Vette kalveren 7080 Vette varkens 7072 67 69 Vette zeugen 64 58—62 HandelVet* en drachtig vee en var kens goede handel. Slieren zeer gewillig. Drachtige zeugen, biggen, loopers en vette kalveren kalme handel. ALMKERK, over de maand Dec. 1928. Geboren: Paul us z. v. P. v. Drunen en S. v. d. SteltHendrik Wiliem z. v. J. Roubos en G. G Crielaard Jan z. v. H. d. Pijl en A. v. Krimpen Anthony z. v. G. Romjjn en E. de Later. Ondertrouwd: D. de Haan 26 j. en G. Vink 22 j. Overleden: G. Snoek 78 j J. v. d, Hegden 24 j.P. v. Drunen 13 d. J. Crezee 5 j.J. P. Janeen 3 m.M. de Ruiter 55 j,A. Vervoert 24 j. WOUDRICHEM. Ondertrouwd: R. Borg 31 j. en In de maand April zal het 25 jaar ge leden zijn, dat het Prot. Ziekenhuis alhier geopend werd. Gedurende al deze jaren heeft het een beschermend onderdak aan vele zieken en ouden van dagen geboden. Maar ook is het in al deze jaren een „zorgenkind" geweest voor den Kerke- raad, van wien de inrichting uitgaat. Toch mochten wij tot op dezen dag staande blijven en bij een terugblik dankbaar ge wagen van menige uitredding in moei lijke dagen. Daarom meenen ondergeteekenden het 25-jarig bestaan niet ongemerkt te mogen laten voorbijgaan. De dankbare herin nering wekt op tot een nieuw aanvatten van de taak die ons is opgelegd. Zij stellen zich voor een bazaar te houden op een nader aan te kondigen datum en roepen daarom vriendelijk en dringend Uwe medewerking in. Giften en voorwerpen voor deze bazaar worden gaarne ingewacht bij ieder der ondergeteekenden. De Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente J. H. HU1JGENS, Voorzitter. J. ZONNEVELD. W. C. FRIEDLI. D. ROUKEMA. S. A. DEN ENGELSE. H. VOS. A. BAAIJENS. Bazaar- Comité: Mevrouw HONCOOPVersteoen. Mevrouw STALStal. Mevrouw HILWIG—Stijoerwalt. Mevrouw VAN GENDTMuyderman. Mevrouw DE HAANOdé. Mevrouw HU1JGENSBeschoor, Mejuffrouw M. H. TERMEULEN, Penningmeesteresse. Zuster META ALDERS. Zes jongelui verdronken. In het dorpje Connemara (Engeland) heerscht groote consternatie, veroorzaakt door een droevig boot-ongeval, waarbg z«s jongelui het leven hebben verloren. Drie meisjes van 17, 19 en 11 jaar en drie jongens, allen niet ouder dan 25 jaar, waren per boot naar een gelegenheid ver trokken, waar men zou gaan dansen Zg gebru kten voor dezen tocht twee kleine bootjes. Toen zjj bg de dancing arriveerden, bleek, dat de danspa» t(j was uitgesteld en de jongelui besloten terug te keeren, doch maar van één boot gebruik te maken. Hoewel de bootjes slechts berekend waren op een gewicht van vier personen, namen alle zes jongelui in één bootje plaats. Halverwege het kanaal is het bootje omgeslagen. De politie, die door de onge rust geworden ouders gewaarschuwd was, vond een ledige boot. Na lang dreggen zjjn alle zes Ijjken opgehaald. Q Twee jonge meisjes levend verbrand. In de Herrystraat te Brussel, gelegen in een dicht bevolkte buurt, ontplofte in een opslagplaats van vodden een kachel. Dadelijk was de werkplaats in vlammen gehuld. Van de arbeidsters, die in het lokaal werkten, kwamen er twee in de vlammen om, terwjjl zes anderen ernstige brandwonden bekwamen. Hij zocht rust en vrede in een leeuwen- kooi. Een leeuwentemmer te Los Angeles wtrd door zijn vrouw met een zweep vervolgd en wist, zoo vertelde hy bg de echtschei dingsprocedure, niet beter te doen dar in een kooi te vluchten, waar zich zgn wilde dieren bevonden. Daar vond hg rust en kalmte 1 Kind door een woUin geroofd. In het gebied van Wilna is een wolvin door den honger gedreven, een landgoed binnengedrongen. Daar roofde zg bet één jarig dochtertje van den eigenaar uit da wieg waarna het dier de baby naar het bosch sleepte. Een onmiddellgk ingestelde drgfjacht heeft geen resultaten opgeleverd. "-O— ijj 1 _L* Zilvervossen gestolen. Te Goldberg in Mecklenburg is in de zilvervossen-farm »Dionier< ingebroken, waarbg zilvervossen ter waarde van 7000 mark zijn meegenomen. Van de daders ontbreekt elk spoor. Jfietiwsblad §lechte spijsverte- ring, verstopping, maagkwalen enz., werken nadeelig op nw humeur en ge stel. Foster's Maag- pillen zijn een zacht- werkend laxeermid del. dat uw kwaal doet verdwijnen, gpillen Alom verkrijgbaar f 0.65 per flacon. Cpp»-pf O rpQQP

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1929 | | pagina 5