„LEONARDO". J. Lambooy, eerewouislr. 36, 's BOSCH. GROOTE BALANS OPRUIMING TEGEN SENSATIE PRIJZEN. Profiteert van deze gunstige gelegenheid GORINCHEM. ■C r if Sigarenfabriek Burgerlijke Stand. DAMRUBRIEK. OM DEGELIJKE KLEEDINGSTUKKEN VOOR BUITEN GEWOON LAGE PRIJZEN TE KUNNEN KOOPEN. HÉ Hl üi H lül H HP HP Él HP nn ii ill m ui iü ÉH ilÉÜ HP ÉH Hf Plaatselijk Nieuws Binnenland HEUSDEN. Geboren: Adriana Dirkje d. *an Th. A. Korsten en J. J. Timmermans. Getrouwd: L. Leijtens 27 j. en J. J. van Dal 25 j. Overleden: M. Princee 90 j., wed. ▼an J. H. v. Overbeek. GIESSEN. Geboren: Adriaan, z. van A. van der Nat en T. K. van Dijk. ANDEL. Overleden: W. Kramer 75 j.T. ▼an der Vliet 45 j.J. G. Kentie, wed. A. Smits, 75 j. WOUDRICHEM. Geboren: Daniël z. van T. J. Otte- ▼anger en C. Kraaieveld. Vragen op rechtskundig gebied Ik heb een vischwater gepacht, dat thans met ijs is bedekt. Nu hakken sommige personen bijten in het ys, met gevolg, dat de visschen naar de byten komen om er lacht te happen. Met de hand vangt men dan de visschen. Is zulks visschen in den zin der Visscherijwet en is zulks geoor- loofd W. B. jrp- Wanneer een meisje, in dienstbetrekking nit de stad zjjnde, bij haar familie ziek "wordt, voor wie is dan de doktersrekening? G. B. De doktersrekening van uwe inwonende dienstbode moet U betalen, ook al is ze bij hare familie ziek geworden. Myn zwager heeft voor eenige jaren een huis gekocht, waarin eene zaak, voor hooge som. Bepaald werd in het contract dat verkooper in die gemeente geen zelfde zaak meer mag vestigen. Mag nu in het huis, dat door verkooper wordt bewoond en op zyn naam staat, door hem een winkel of werkplaats worden aangebraeht, waarin eene dergelyke zaak zal worden uitgeoefend, op naam van eenige zyner onmondige kinderen W. v. E. U kunt tegen deze vestiging opkomen en de in het contract bepaalde boete vor deren. Is echter deze boete - naar het oordeel van den rechter te hoog ge steld, dan kan de rechter de boete ver lagen, k Mag een kind 't welk v o o r 1 April 1929 twaalf jaar is, en met goed gevolg de zesde klasse heeft doorloopeD, de school gaan verlaten W. A. De leerverplichting eindigt, zoodra het kind zes jaren leerling eener jagere school is geweest en het alle klassen doorloopen heeft, echter met dien verstande, dat de verplichting nimmer eindigt, voordat het kind den twaalfjarigen leeftijd bereikt en de klasse, waarin het bij het bereiken van dien leeftijd geplaatst was, doorloopen heeft. Uw kind raag dus de school veriaten aan het einde van den loopenden cursus. Redacteur M. J. L. BÉNEKER, Kerkstraat 105 WOUDRICHEM. Men wordt verzocht alle correspondentie, deze rubriek betreffende, aan bovenstaand adres te richten. We laten thans volgens het slot van het artikel van den heer A. DE GRAAG te Heusden over HET MOTIEF-PROBLEEM. Dat by het Motief-Probleem een voor name regel is, dat alles evenredig moet zyn, dat geeft ook bestaansrechten voor de meest bizarre, dat is (Fantasie-Probleem). Dit moet men echter niet verwarren met die bizarre-standen waar niets byzonders mee wordt gedemonsteerd, en welke den naam Fantasie - Probleem met recht dragen. Dit is een uitwas dat door ieder problemist zorgvuldig vermeden moet wor den, omdat het nimmer uitbreiding voor de problematiek aankweekeD zal. Doch men gebruike deze standen, voor het ver werken van een bepaald lastig motief of thema. Dan is begrijpelijk, dat de ver werking van een origineel motief in de meeste gevallen, vele moeilijkheden biedt, en zich niet direct laat verwerken in een natuurlijke of problematische stand. Men neemt dan het Fantasie-Probleem (in dit geval toch Motief-Probleem) te baat, om het origineele motief rein te verwerken. Doordat later dit motief op verschillende manieren voltooid zal worden, zal blijken, dat zulke voltooiing ook mogelyk is in betere standen, waardoor men trapsgewijze komt tot de meest volmaakte bewerking van het motief. Meermalen heeft de practijk geleerd, dat dit de aangewezen weg is en terecht wordt deze ook bewandeld. Het onderstaande probleem was de eerste bewerking, welke op het bewerkte motief vervaardigd werd. Ook hier is de stand VERLICHTING Schild- en Duikellampjes. Alle glazen en pitten. GLASWERK Compóte- en Fruitschalen. Pit- rietvazeo eD Plakschaahjes. Messenleggers en Onderzetters. Bloemenhangers en -vazen. Rozenbowls en Dryf&chalen. Bloemkorfjes en SiertazeD. Waterstellen en Dekkaraffen. Lepelbekers en Lekbakjes. Tum blers en Bierglazen. Likeur glaasjes en melkbekers. Kaas stolpen en Theelichtjes. Olie- en Azijnstellen en Zoutvaatjes. Nimmer zoo'n keu. Extra lage prijzen. BAZAR »DE POTTEMAN* E i a d Gorkum. Groote pakkisten te koop. Rookt bet SERIEMERK- De allerfijnste Sumatra Zand- blad Sigaar, of Vorstenlanden Zandblad Sigaar. OOK IN OVERHEMDEN, ZELFBINDERS, HOEDEN, PETTEN, PULL OVERS, WOLLEN VESTEN, TRUIEN en SOKKEN, HEBBEN WIJ ZELDZAME KOOPJES in overeenstemming met het verwerkte motief. Ter verduidelijking willen we de ontleding hiervan nader verklaren. De vraag luidt: »Mag Zwart op Wit32 28, 21X32 slaan Het antwoord luidt »Neen«, óka behaald Wit, in deze voor hem verloren stand, minstens remise. B.v. Zwart 21X32? Wit 36X27! (38X27 geeft eveneens remise, doch Wit speelt terecht deze ontleding omdat hierin winst kansen zitten) Zwart 26X30, Wit 35X13, Zwart 18X20, Wit 25X14 (de overigen geven verlies). Zwart maakt nu remise door 33X24 of 33X42, op elke andere zet wint Wit. Men ga zorgvuldig de ver rassende slagwendingen na, welke thans zyn ontstaan. Het is begrypelyk, dat der gelijke eindstanden de onnatuurlijke begin- standen geheel doen vergeten. mk 'MM wm vm. 's GRAVENMOER. Het bouwen van 3 woningen, voor rekening van C. Oijes te Dongen, is'op gedragen aan onzen dorpsgenoot B. Kielen, voor de som van f 7225. De alhier dezen winter gehouden cursus in veeverloskunde is thans geëindigd. De cursus werd gegeven door den Heer Van der Werf, Dierenarts te R'veer. Naar we vernemen, is deze cursus een zeer bevorderlijke geweest voor de land bouwers die er aan deel namen, te meer nog daar de Heer Van der Werf tijdens de lessen, telkens de theorie in verband kon brengen met de practyk, doordat hy veelal iets byzonders, tydens zyn practijk dezen winter opgedaan, medebracht naar zijn leerlingen en deze daardoor practisch vele dingen konden aanschouwen zooals zij in werkelijkheid plaats kunnen vinden. Wij danken den heer Van der Werf voor zijn prachtig en leerzaam werk. Onze dorpsgenoot de heer A. Faro, herdacht Maandag den dag dat hij 25 jaar geleden werd aangesteld tot Gemeente veldwachter alhier. Op 1 April 1928 verliet hij echter den dienst als Gemeenteveldwachter met pen sioen en werd toen benoemd tot Gemeente- bode alhier. Wy hopen met hem, dat hy deze be trekking nog vele jaren mag vervullen. Ongeveer 1| jaar geleden werd wegens ziekte der moeder, eea kind van 8 maanden afgestaan aan een liefderijke verzorgster alhier. Dit afstaan geschiedde echter onder voorwaarde, dat de ouders, wonende te Rotterdam, het kind moesten terug hebben zoodra de moeder weer genezen zou zyn, hetgeen door de verzorgster werd goed gevonden. Dezer dagen zouden de ouders hun kind weer terug komen balen, daar de moeder nu genezen was. Edocb, dat ging niet zoo gemakkelyk. De vrouw, grootmoeder der kleine, wilde deze niet meer afstaan en weigerde op verzoek der ouders perti nent afstand te doen van het wigtje. De politie werd met de zaak in kennis gesteld en Maandag werd in tegenwoor digheid der Rijks- en Gemeentepolitie het kind aan zijn wettige ouders toevertrouwd. Opoe was by deze ontneming zeer over stuur en liep, toen de kleine uit haar armen werd genomen, den weg op met het doel haar dochter te lijf te gaan. De politie voorkwam dit echter en onder de inmiddels van alle zijden toegestroomde belangstellenden werden ouders en kinderen, onder bescherming van den Sterken Arm, naar het Station Waspik's Gravenmoer gebracht, alwaar per trein de reis naar de Maasstad werd ondernomen, Op de gehouden vergadering der Anti Rev. Kiesvereen. »Vreest God, Eert den Koningt, heeft de heer P. H. de Jonge, op verzoek der vereeniging, eene lezing gehouden, Waarom zijn en blyven wij Anti Revolutionaire. Woensdag 6 Febr. des avonds half zever, hopen in de Chr. Ger. Kerk in gecombineerde vergadering de Jongeiings- vereen. »Heb dan de Waarheid en de Vrede lief« en de Jongedochtersvereen. iUw Koninkryk komee, met leden en begunstigers hun jaarfeest te vieren. De Chr. Zangvereen. »Hallelujahc, alhier, Directeur de heer J. J. van der Put te Breda, zal 14 Febr. in de Ger. Kerk eene uitvoering geven. 21 Febr. zal de vereeniging des avonds baar 50 jarig jubileum op feestelijke wijze herdenken. NIEUWENDIJK. Tijdens een verkooping in café M. v. d. Heuvel, geraakte een duffelsche jas van den café houder in brand. Door bet flink optreden van den café houder zelf, werd erger voorkomen doordat bij het bran dende kleedingstuk onmiddelijk naar buiten droeg en in den sneeuw wist te blusschen. Op de laatst gehouden jaarverg. tan de politievereen. »Samenwerking« werd als penningm. gekozen de heer P. de Ridder alhier. Deze week werden aangevoerd 2100 eieren, prys f 7.50 per 100 stuks. Doordat N. V. Bz. een brandende pijp in zijn broekzak stak, geraakte deze in brand. Na veel moeite wist men het brandje te blusschen. Echter was zijn broek groutendeels verbrand, doch N. V. bekwam geen brandwonden. De opbrengst van de collecten, ge houden in de maand December, van de Diaconie is f592.72. J.l. Zaterdag vergaderde de Begr. Vereen. ^Onderlinge Hulp«. De opkomst was zeer goed. De voorzitter opende deze vergadering, waarna door Penningm. en Secr. verslag werden uitgebracht. Zonder eenige opmerking werden de boeken in orde bevonden eenige vragen werden nog gesteld en door den voorz. beantwoord. Daarna sluiting. i SLEEU.WIJK. By beschikking van den Minister van Defensie zija van den dienstplicht lich ting 1926 voorgoed vrijgesteld wegens kost winnerschap J. Biesheuvel en D. van Burgel. Gedurende enkele jaren worden door den Heer Cornet alhier, bloembollen geteeld. In het begin werd slechts de proef genomen met ^een klein stukje land, doch thans is reeds een veld van ruim 300 roeden aan gelegd. Over enkele maanden, wanneer de bloemen 'in 'vollen bloei staan, zal een en k 7 ander voorzeker veel belangstelling trekken. UITWIJK. Het plan is om op*. Dinsdagavond 29 Jan. a.s. jaarvergadering te houden door de Herv. Knapenvereeniging, in de oude school. VEEN. Sedert een' week werd naar de Geldersche zijde niet over gegaan. Thans is daarin verandering gekomen, daar Woens dag voor 't eerst weer met een roeiboot kon worden overgezet. Het ijs begint flink op te ruimen. Maandag kreeg de Litsche boot van Janssen, a very daar een schroef door het ijs werd stuk geslagen. Met behulp vari sleepboot moest daarna zijn reis naar Venlo doorzetten. Ernstige treinramp in Roemenië. Waarschijnlijk 40 personen gedood. Londen, 24 Jan. (V. D.) Uit Boeda pest wordt gemeld, dat nabij Turnu- Magurele in Roemenië tengevolge van het opstuiven van sneeuw een personentrein is verongelukt. Veertig personen zouden hierbij zijn omgekomen. O Stoomschip in de lnchi gevlogen. Twintig vermisten. Londen, 24 Jan. (V. D.) Volgens een telegram uit Bsgota in Columbia is op de rivier Magdalena een stoomschip in de lucht gevlogen. Twintig personen worden vermist. Kantoor Directe Belastingen Woadrichem. Herhaaldelijk komt het voor, dat het publiek zich by den te Werkendam ge* stationneerden kommies der Directe Belas tingen of bij den aldaar woneriden kier k J. C. Paans vervoegt, met verzoek belasting gelden te willen aannemen en zich te be lasten met de overbrenging naar het kantoor te Woudrichem of andere boodschappen te verrichten in verband met de administratie. De Ontvanger vestigt de aandacht van belastingplichtigen erop, dat betalingen aan ambtenaren of beambten anders dan bij inbeslagneming ongeldig zyn. Geldig zyn alleen die betalingen die ten kantore of op de daarvoor bestemde zitdagen in de verschillende gemeenten worden gedaan of die per post worden toegezonden. Voor het aanvragen van Provinciale wegkaarten, kaartenwegenbelasting, koste- looze rywielmerken enz. vervoege men zich uitsluitend aan het kantoor van voor noemden Ontvanger te Woudrichem. Uitstel van betalïng wordt zoo mogelijk alleen door den Ontvanger de alleen- bevoegde verleend. o - —o o —o— r "V v'v PARADIJSVOGEL" ém Wh Het gevolg van. treiteren. De 79-jarige J. V. te Rosquert, die nog' al eens door de jeugd, geplaagd wordt, heeft wraak willen nemen. Hij kwam met een geladen revolver naar buiten en schoot op een troepje jongelui, dat met de plagerij niets te maken had. De 20-jarige boerenarbeider Bijlstra werd in zijn aim getroffen. Hij werd naar het Diaeonessenhuis te Groningen overg in gebracht waar men zal trachten den ko gel te verwijderen. Nadat hij' zijn revolver leeggeschoten had, ging de opgewonden oude man naar binnen om opnieuw zijn revolver te la den. Voordat hij echter weer kon schie ten, werd hij door den veldwachter ge grepen en gearresteerd. Feestzaal ingestort. Een doode, drie gewonden. Onder de gem. 'Lonmeker aan den straat, weg Enschedé—Hengelo, is een in aan. bouw zijnde feestzaal van café Dikkers ingestort. Vier van de zeven arbeiders, die daar aan het werk waren, werden onder de puinhoopen bedolven. De gehuw de schilder Zoethout werd onmiddellijk gedood. De drie anderen werden zeer ernstig gewond. Zij zijn naar het' zie kenhuis te Enschedé overgebracht. De feestzaal was reeds zoo goed als gereed. Ze was reeds in gebruik genomen en Zondag j.l. waren eer voor aen geheel bezette zapl eenige humoristen opgetre den. Er moesten echter nog enkele werk zaamheden verricht worden, waartoe zich 6 arbeiders met den heer Dikkers, den eigenaar van het café, in de zaal be vonden. Plotseling hoorde men een geweldig gekraak en een oogenblik later stort te, onder donderend geraas, de geheele feesizaal in. De muren weken naar buiten uit en het dak kwam naar beneden. Slechts een ruïne van de feestzaal is overgebleven. Drie arbeiders konden zich, toen zij het gekraak hoorden, tijdig in veiligheid brem gen. Do drie overigen echter, van wie tiwe© in den nok werkzaam waren en da heer Dikkers, werden onder het puin be dolven. Door te hulp gesnelde personen konden de lieer Dikkers en twee der arbeiders spoedig bevrijd worden. Zij wa. ren alle drie gewond en moesten naar het ziekenhuis te Enschedé worden overge bracht, De schilder Zoethout, 35 jaar oud en tij delijk te Enschedé werkzaam, bleek tJen men hem tevoorschijn had gebracht, ta zijn overleden. Hij laat een vrouw en twee kinderen achter. Scheepje gezonken. Aan de werf der Machinefabriek „Ka- t-ndrecht" is de in de Maasliaven te Rot terdam liggende sleepboot „Gelria", ka pitein P. J. Diepenhorst, volgeloopen en gezonken. Vermoed wordt, dat de ijs. breker, welke vóór aan de boot was bevestigd, bij het rijzen van het water onder een meerpaal is blijven baken en dat daardoor het schip is scheefgetrokken en tenslotte volgeloopen. De steunverleening. De to Dordrecht gehouden straat col, lecte ten bate der nagelaten bétrekkin gen van de slachtoffers van de „Prins cfer Nederlanden" heeft f3906.60 opge biecht. Naar aanleiding van den oproep van liet hoofdbestuur van het Roode Kruis is reeds, voornamelijk op postrekening No. 22120 van liet Roode Kruis en voorts in contanten ruim f 10.000 gestort ten bate van de nagelaten betrekkingen van de slachtoffers der ramp van de red dingsboot „Prins der Nederlanden". Oi.regelmatigheden op een landstorm- bureau. Op het bureau van den Landstorm te Leiden zijn, naar da ,,Msb." meldt, on re. grdmatigheden aan 't licht gekomen, waar. hij een bedrag van ongeveer f 1000 zon ziju gemoeid. In verband hiermede zijn een luitenant en een sergeant-fourier in arrest gesteld. Kird in de wieg verbrand. Tijdens de afwezigheid van de moe der speelde in het huisgezin van den mét. sei-vir H. te Kampen een meisje mét lucifers. Hierdoor geraakte een wieg in brand, waarin een kindje van! 3 maanden lag. Dit kind kreeg zulke hevige brand wonden, dat het aan de gevolgen overleed. De berooving te Deventer. Nu nog geen spoor kan worden ontdekt van den beroover, die Zaterdag j.l. den kantoorbediende Stoelinga te Deventer zou hebben aangevallen en hem eén som van circa f 15.000 zou hebben afhandig gemaakt, looft de commissaris van politie te Deventer een belooning van f 1000 uit voer dengene, die zoodanige inlichting verstrekt, welke leidt tot het opsporen en '.terugvinden van het geld. Ongeval op zee. In het Ziekenhuis aan den Cooisingel te Rotterdam is de 30-jarige matroos J, Jörgen opgenomen, die, terwijl het, thans in de Maashaven liggende s.s. „Joua" op zee voer, in de machinekamer met den rechterarm in de machine was beklemd gei tukt, en zijn arm had gebroken.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1929 | | pagina 4