Marktberichten. 1 DAMRUBRIEK. Binnenland Plaatselijk Nieuws G0R1NCHEM, 4 Febr. Op de veemarkt ■waren aangevoerd 88 runderen, 0 nuch tere kalveren, 151 overloopers, 154 biggen, geiten of bokken, schapen, lamm. De volgende prijzen werden besteed rware kalfkoeien f 300f 375 melkkoeier f275—f350; kalfvaarzen f200—f275; goiste vaarzen f 150—f 200 pinken f 60 f 100 graskalveren f f nuchtere kalveren f f overloopers f 25f 40, biggen f10f22, schapen f f lammeren f f geiten f f 's HERTOGENBOSCH, 6 Febr. Op de markt van beden werden aangevoerd 1657 stuks. 1006 stuks hoornvee, 478 biggeD, 43 zeugen, 82 schapen-lamm., 48 kalveren. De pryzen waren als volgt Kalfkoeien f 200f 350 Kalfvaarzen f 495t 320 Magere ossen en koeien f125f190; Vette ossen en koeien le kwal. 51 ct., 2e kwal. 46 ct. p. p. Pinken f 105—f 160 Zeugen f 100160 Biggen f 2.25f 2.60 Schapen f 2538 Lammeren f 20f 30. Rundvee met staggen handel, prijshoudend schapen, zeugen, biggen met willigen handel. ROTTERDAM, 5 Febr. Aanvoer 175 paarden, 7 veulens, 760 magere en 960 vette runderen, 188 vette kalveren, 40 graskalveren, 1177 nuchtere kalveren, 187 schapen of lammeren, 11 overloopers, 33 biggen, 6 bokken of geiten. Melkkoeien f200f410, kalfkoeien f 200f 400, stieren f 120f 500, pinken f 100 f150, graskalveren f50f110, vaarzen f160f225, biggen f10— f 16. overloopers f 20f 28, slachtpaarden f 100 f180, werkpaarden f200—f300, bitten f120—f200, veulens f70flOO, nuchtere fok-kalveren f 18f 25, nuchtere «htcbtkalveren f 10f 14, biggen per week f 1.70—f 1.90. Be RoUerdamehe eier vel ling, (Warmoezierstraat 37—39) Aanvoer105000 stuks». Er werd besteed voor Kipeieren f 6.80f 8,95 Eendeieren f 7.50f 8.30 ZALTBOMMEL, 5 Febr. Op de heden gehouden weekmarkt waren aangevoerd 68.000 eieren, prjjs p. st. 6J7 ct. 700 K.G. boter, prjjs per half K.G. roomboter fl.30, boerenb. f BREDA, 4 Febr. Op de markt van heden waren aangevoerd 275 stuks vee, t.w. 0 paard, 62 stuks hoornvee, 92 varkens en 121 biggen, schaap. De volgende prijzen werden besteed Melkkoeien f f Kalfkoeien f 300 f 375; Kalfvaarzen f 250f 320 Pinken f f Biggen f 14f 18 Fokvaars kalveren f f Loopers f25f35 Per pond geslacht lekw. 2e kw. 3e kw. Vette vaarzen 44—46 4044 3638 .Vette koeien 3842 3638 30—35 [Vette stieren Per K.G. levend gewicht Vette kalveren 70 Vette varkens 7072 6770 [Vette zeugen 6466 5862 HandelVet- en drachtig vee en vette varkens goede handel. Drachtige zeugen en vette kalveren werden goed verkocht. Biggen en loopers redelijk. Redakteur: M. J. L. BÉNEKER, Kerkstraat 105 WOUDR1CHEM. Men word verzocht alle korrespondentie, deze rubriek betreflende, aan bovenstaand adres te richten. Van de heer C. Bax te Heesbeen ont ving ik onderstaand probleem ter plaatsing. Bet is het eerste probleem dat de heer Bax gemaakt heeft, en dit in aanmerking oemende, kunnen we hem gerust met zijn vinding feliciteeren. We geven het dan ook graag een plaatsje in onze rubriek en hopen nog meerdere problemen van hem te ontvangen. We laten t&is het slot van het artikel van de heer De Graag volgen HET MOTIEF-PROBLEEM. IV. Tenslotte willen we er op wjjzeD, dat de voorbeelden, die we gebruikten, waren gebaseerd op nieuwe motieven. Tenminste die de laatste jaren zijn ontdekt. Dat sluit echter niet uit, dat op oude motieven, die uit den aard der zaak minder geestig zijn, geen goede probleemen zijn te ver vaardigen. Hoewel de eerste motieven, evenals de thans eenvoudige en minder mooie bewerkingen hierop, alleszins te boven zijn, lykt het ons goed op het pitlooze hiervan te wyzen. Het Motief Zwart5, 10, 14, 20 en 37. Wit30, 34, 35 en 47, werd welhaast doodgecomponeerd, via ruit 48 vervolgens Daar 30, enz. De onder staande stand vormt een waar contract met deze wijze van construeeren, wat by het vioden der oplossing een ieder zal toestemmen. De staDd is hier ook geheel in overeen stemming met het motief, daar door de rondslag 24X24 een nieuw gunstig idee is toegevoegd. Stand in cjjfers Zwart, 5, 7, 8, 10, 15, 18, 19, 23, 28, 29 en dam op 46. Wit, 16, 21, 25, 30, 34, 35, 36, 37, 38, 41, 42, 48. We zien dus, dat de problematiek, in zonderheid het Motief-Probleem, zich bizon der leent voor het aankweeken van pro bleem- en partykennis. Dat men kan construeeren Daar keuze, in Fantasie, in Problematische en Partystanden. Voor eventueele beginnende problemisten laten we hier een Motief volgen Zwart, 19, 20, 29 30. Wit 25. Bij eenige bestudeering zal men be merken, dat dit motief op het midden van het bord beter te bewerken ie als aan den rand. Men probeere dus eerst op het midden en vervolgens aan den rand. Ook is dit motief verplaatsbaar. Tenslotte voor eventueele vragen houd ik me gaarne aanbevolen. A. de Graag. Korrespondentie. C. B. te Heesbeen. Dank voor uw probleem. Diploma volgt nog. Ik heb ze allen nog niet klaar en zal ze spoedig gelyk verzenden. Die ik klaar had, heb ik reeds verzondeD, vandaar dat sommigen bet reeds ontvingen. Brand! te Soekaboemi. Uit Soekaboemi meldt Aneta: Voor de zevende maal is brand uit gebroken in een tijdperk van IV2 maand, thans in een groot complex woningen aan den grooten postweg; de woningen zijn volkomen in de a-sch gelegd. De scha de wordt geschat op f 55.000 in totaal. Geen x>ersoonlijke ongelukken. De oorzaak is vermoedelijk kwaadwilligheid. O Kindje verbrand. Te Lochem zat de vrouw van een schilder met haar kindje van 14 dagen bij de kachel, toen zij door een bezwij ming werd getroffen en tegen de kachel aan vieL Daarbij kreeg het kind den inhoud van een ketel met kokend water, die op' de kachel stond, over zich heen, waardoor het deerlijke brandwonden bekwam, waaraan het is overleden. De m.ceder liep brandwonden aan den arm op. Een weerbarstige vroede vader. Voor bet Leidsche kantongerecht heeft terecht gestaan H. S., gemeente raadslid van Zoeterwoude, die ondanks dat hij daartoe herhaaldelijk was aan geschreven door B. en W. dier gemeente, in gebreke was gebleven aan eenige hem toebehoorende huizen in die gemeente de vereischte verbeteringen aan te bren gen. Tegen hem werd f 100 boete, subs. 60 dagen hechtenis geëischt. Uitspraak over 14 dagen. Stand in cyfers Zwart, 6, 40, 12, 44, 17 20, 23, 24. [Wit, 24, 27-29, 32 34, 38. 41-44 en 47. De oplossing vau dit vraagstuk geveo we volgende week. Hei- en boschbranden. In de onmiddellijke nabijheid van Hel mond hebben Zaterdag en Zondag bosch branden gewoed. In het Gerem, een ge hucht nabij Helmond, woedde Zaterdag avond in de bosschen een hevige braml. Zondagavond heeft een brand gewoed in de Deurnsche bosschen, vlak tegenover het in aanbouw zijnde klooster en juvenaal. Ongeveer vier hectaren jong dennenbosch en hei werden een prooi der vlammen. Op tallooze plaatsen was Zaterdagavond in de Peel de hemel rood gekleurd door de vele branden, die met groote snelheid zich over de velden uitbreidden. Onder IJssei- stein hij Venray en in de streek Meyel Neerkant hebben de branden Zaterdag en Zendag wel het hevigst gewoed. Zaterdag avond stond de hei aan beide kanten van den Venrayschen weg in vlammen. Groote hoeveelheden turf in het Astensche veen gingen verloren. Bosch en heide zijn op sommige plaatsen ter breedte van eenige kilometers verbrand. Ook uit de Rips nabij Gemert en onder Boekei worden hei- en veenbra den ge meld. Te Stiphout woedde eveneens een heibrand die evenwel geen grooten om vang aannam. Waarschijnlijk zijn de veen branden ontstaan door 't stoken van vuurtjes in de hei. Diefstal van hulstboomen. De Haagsche Rechtbank heeft veroor deeld een koopman uit Den Haag, gedeti neerd, wegens poging tot diefstal van een hulstboom uit den trein bij de Apostoli sche kerk aan de Riemerstraat aldaar, tot vier maanden gevangenisstraf en twee losse werklieden eveneens uit Den Haag, thans gedetineerd, wegens poging tot diefstal van een hulstboom uit den tuin van de Ned. Herv. kerk aan het Spui tot resp. wer en acht maanden gevangenis straf. Drama te Leidschendam. Aan den Broekweg te Leidschendam heeft zich een drama afgespeeld. In per- No. 1 woonde de heer Heinrich Haagen met echtgenoote en een pieegzoontje van 8 par. De hl eer Haagen, die in dienst was als vertegenwoordiger der firma Kei ler en Zoon in de residentie, kwam na een kort ziekbed Donderdag j.L te over lijden. Toen de lijkbezorger kwam om bet lijk te kisten was het huis in donker gehuld. Ofschoon hem door de echtgenoote van den overle dene de huissleutel reeds was ter hand gesteld, ging hij eerst even bij de te genover wonenden buren informeeren, of de vrouw daar was. Het antwoord luidde ontkennend. Daarna begaf hij zich weder naar het huis, opende de deur, doch moest direct terugwijken, tengevolge van het uit- stroomende gas. Toen men eindelijk in staat was, het huis te betreden, trof men in de huiskamer het 8-jarig pieegzoontje aan, op den grond liggend. Het kind was van zijn stoel gevallen en reeds over leden. Daarnaast zat in een stoel de vrouw in bewusteloozen toestand. In allerijl werden gewaarschuwd de ge- neeshceren en gemeente-politie, die al len zeer spoedig ter plaatse waren. De doctoren pasten direct alle hulpmid delen toe en mochten er in slagen, ile le vensgeesten weder op te wekken van de vrouwdie van het pleegkind waren reeds geweken. In de inmiddels gearriveerde ziekenauto van St. Joannes de Deo werd de vrouw overgebracht naar St. Antonius Hove, het lijk van het kind werd op last van den burgemeester naar Leiden ter schouwing vervoerd. De buren vertelden, dat de vrouw de toekomst donker inzag. Vrijdagavond had zij den melkboer medegedeeld, geen melk meer noodig te hebben. Verder heeft zij Zaterdag alle leveranciers laten bellen, zeodat de buren van meening waren, dat zij voor eenige dagen naar familie was vertrokken. Heb lijk van het 8-jarig kind is door de Justitie vrijgegeven en het zou ter aar de worden besteld, tegelijk met het stof felijk overschot van den pleegvader Van H., die Donderdag overleden is en wiens dood, gelijk aangenomen wordt, de aan leiding werd tot de wanhoopsdaad van de weduwe Van H. De vrouw is bij kennis gekomen, doch lijdt aan long-vergiftiging tengevolge van de ingeademde gasdampen. ANDEL'. Gedurende de maand Januari zyn door de Wilheiminasluis alhier 4424 vaar tuigen met een totaal inhoud van 440.445 kub. M. gepasseerd. Tot bestuurslid van de Herv. Jonge!.- vereen. «Obadja* is gekozen de heer Joh. van Diggelen. Door de slagers is de prijs van het rundvleesch met 5 cent verlaagt en be draagt tbans 70 cent per pond. De uitslag van de alhier gehouden ijswedstrijden is als volgt Hardryden met hindernissen 4e prijs, J. Versfleg 2e J. den Dekker 3e J. van Andel4e H. Vogelaar. Hardrijden personen boven 40 jaar 4e pr., J. van Noorloos, 2e T. Kamerman, 3a H. van Tilborg. Het 7 jarig dochtertje van Van den Anker uit Poederoyen, zakte nabij de ijs baan op de Maas door het ys. In allerijl spoedden zich verschillende personen naar de plaats des onheils en slaagden er in het kind. dat angstig gilde en zich nau welijks boven water wist te houden, van een wissen dood te redden. De sluisknecht Van Noord zakte op de Maas door het ijs. Hij wist zich evenwei weer op het droge te brengen, zoodat dit ongeval met een nat pak afliep. AMMERZODEN. In verband met het afloopeo van het contract in de mandenindustrie, en de gedane concessies van patroonszyde, werd Woensdag alhier een zeer druk bezoehte vergadering gehouden. Na een urenlange vergadering, die tot bijna het middernach telijk uur voortduurde, en waarby vriend Van der Post een allesbehalve gemakkelijke taak te vervullen had werd tot stemmen overgegaan, Met 79 voor en 37 tegen met 4 blanco werden de voorstellen, die feitelijk 1 cent stukloon verhooging inhouden, aangenomen. Hiermede is de rust in het bedrijf we derom voor een jaar verzekerd. HERPT. Zondag was het de l&atsten dag van het groot schiettoumooi, gegeven door 't kruisbooggezelschap «Al doende leert men* alhier. In groote getale waren uit de omliggende plaatsen de kruisboogschutters opgekomen en in den namiddag en avond kon men haast geeu beurt tot schieten bekomen. Wel een bewjjs dat de prijzen ih de smaak vielen. Er heerschte eene vroolijke stem ming en klokke 8 werden de banen ge sloten eng direct de prijzen aas de over winnaars uitgedeeld. De uitslag was als volgt Gratis zestallen wedstrijd 4e pr. »De Vooruitgang* Vlymen 93 p.2e pr. »Nooit Gedacht* Waalwijk 89 p. Kunst (personeele prijzen) 4e pr. Aug. v. Biadel Waalwyk, 23 p.2e pr. Jan v. Blade), Haarsteeg 23 p. 3a pr, Joh. v. d. Dungen Vlijmen 22 p.4a pr. C. v. d. Meyden Vlijmen, 42 p.; 5e pr. A. M. c. d. Ven Vlymen, 22 p. 6e pr. J. v. d. Hoven Waalwijk, 22 p. Gekk (personeele prijzen): 4e pr. A. v. Grevenbroek Herpt, 35 p.2e pr. Th. v. d. Duogen VlymeD, 34 p. 3e pr. Ant. v. d. Wens Herpt, 33 p.4e pr. Ant. v. Horen Herpt, 33 p. Met een toepastelyke toespraak vol geest drift voor de kruisboogsport, werden door den vice-voorzitter van den Bond van Kruis booggezelschappen de prijzen uitgedeeld. Daarna sprak hij nog een aanmoedigend woord en zoo was men aan het einde van het tournooi. Een woord van lof voor de goede regeling komt voorzeker to« aan het bestuur met den yverigen secretaris. »A1 doende leert menc kan met voldoening terugzien op het door hen gegeven concours. Op de Zondagen 2 en 9 Juni a.s. zal de scbuttery »St. Catharina* alhier een groot nationaal schietcoocrurs geven. Naar we vernemen zijn reeds verschillende prach tige medaillas en lauwertakken toegezegd. NIEUWENDIJK. In de afgeloopen week vierde de Naaikrans «Martha* baar jaarfeest. Als leider trad dien avond op W. H. v. Helden. Spr. vrees er in zijn openingswoord op, dat hier flinke steun noodig bleek te zyo, aan gezien v Martha* uitsluitend voor de armen werkt. «Martha* vervaardigde in het afgeloopen jaar 208 kleedikgstukken en werden ver deeld onder 43 gezinnen. De afgevaardigden brachten verslag uit van hun vereeniging. Dezen avond was zeer gezellig, ieder ging dan ook hoogst voldaan huiswaarts. A.s. Dinsdag 12 Febr. hoopt de Landbouwrereeniging alhier haar jaarver gadering te houden in het Instituut. Be halve het jaarverslag zal verantwjorJing worden gedaan, over het boekjaar 1928 van aangekoebte kunstmest, de opbrengst der Landbouwwerktuigen en den stand der kas, stemming wordt gehouden, aan de beurt van aftreden is de secretaris de beer C. v. Helden. Deze week ontstond bij den arbei der A. V. een begin van. brand in den schoorsteen, door het kranig optreden der vrouw, die den brand blusebten is een groot onheil voorkomen. Dcor de gladheid kwam bet paard en wagen geladen met hooi van H. G. op de loswal aan de Kille te val len, met gevolg dat het paard in de Bakkerskil geraakte, de wagen en het hooi bleef op den kant, hulpvaardige handen, brachten het paard weder op den drogen. Zondagavond sprak voor de zen- dingsvereeniging op Ds. Merkeiijn, mis- sionair-predikant tc Magelang in de Geref. Kerk, hij deed eenige mededeelingen over het zendingswerk te Magelang en te Blondong, de penningmeester de heer F. Wisse bracht verslag uit over het afgeloopen jaar. De offervaardigheid voor de zenuing was in het afgeloopen jaar zeer goed. Deze week werden aangevoerd 2600 eieren men besteede f8.75 per 100 stuks. Mejuff. N. v. H. kwam Dinsdag avond met de fiets te vallen, op de Buitenka eenige bewoners daar te plaat se snelde toe hulp te verleenen, wonder boven wonder bracht ze het er goed af, ze kwam met den schrik vrij. OUDENDIJK. 1 Dinsdagavond had in de 2e Openn. school een druk bezochte vergadering plaats om te komen tot oprichting van een ijsclub.De heer Ottevanger opende de vergadering en zette in 't kort het doel ran deze bijeenkomst uiteen. Uit de besprekingen die daarop volgden bleek dat men algemeen van oordeel was, dat in 't telang van de ijssport in de eerste plaats, maar ook in het belang van de veiligheid bij het schaatsenrijden, een club zeer gewenscht was. Staande de vergadering gaven een 30-tal personen zich als lid op. Een voorloopig bestuur werd gekozen, bestaande uit de hee- ren: T. C. Ottevanger; T. C. Huiser; H. van. Andel; Aard van Vugt Jzn. en A. van. Vugt Aartzn. Een der leden stelde voor nog te trach ten Woensdagmiddag een ijsfeestje te organiseeren, wat algemeen bijval vond. Door de aanwezigen werd dadelijk een aardig- bedrag bijeen gebracht, zoodat be sloten werd, ijs en weder dienende een hardrijderij uit te schrijven om geldprij zen, voor jongens van 12—16 jaar en jon gens boven 16 jaar. Woensdagmiddag is door jongens van 12—15 jaar gereden om prijzen van f3.— f 2.en f 1.50 welke werden gewonnen id oor O. Ottevanger; J. Kant Jzn. en P. Vink Pzn. Voor jongens boven de 16 jaar waren de prijzen f 5.—, f4.—, f 3.— en f 2.welke werden gewonnen door A. Vink Hzn.C. Daim; G. Westerlaken en J. D. Pellikaan. Er heerschte den gehee- len middag een gezellige drukte, doch somtijds bleek het ijs nog niet voor den zwaxen last bestand te zijn, zoodat een goedgf ed heen komen moest worden ge zocht. Overigens is het eerste ijsfeestje wel ge „laagd* Over 2 weken zal dan weder een le denvergadering worden gehouden, waar de contrubutie zal worden vastgesteld en nader zal worden besproken de moge lijkheid van het huren van een terrein om het volgend jaar onder water te kun nen zetten. De heer Ottevanger sio.ofc daarop de vergadering. SLEEUWIJK. Den 8 Febr. is het 25 jaar geleien dat den heer C. K. bij de Fop-Smit ia dienst trad, dien dag zal het hem niet aan belangstelling ontbreken. VEEN. De prijzen der vette varkens zijn de laacste dagen weer stijgende er wordt thans door de kooplieden besteedt tot 36 cent per pond naai- gelang van waar- 4e en kwaliteit. k Maandagavond zou de veerman V, een passagier begeleiden voor den Gel- derschen kant. Plotseling kwamen zij in eene wak terecht, en gingen beiden naar beneden. V. die voor een eventueel on geluk een ijshaak in 't bezit had wist zich daarmee spoedig op het drooge te werken, en daarna werd zijn passagier om hoog gehaald. Beiden brachten het er an ders met den schrik en een nat pak bui tengewoon goed af. De gevolgen hadden ernstiger kunnen zijn. WOUDRICI1EM. "Volgens een in het Algemeen Poli tieblad voorkomende mededeeling is de Brigade der Koninklijke Marechaussee al hier dag en nacht telefonisch te berei ken. .WAALWIJK. Men zal ons niet van overdrijving beschuldigen wanneer'we zeggen, dat de onveiligheid in een belangrijk l deel van onze provincie beangstigend wordt. De toestand is 200 geworden, dat we iederen dag rekenen op ;berichten van inbraken, roofovervallen en dergelyke misdrijven. Nu hebben we melding te maken van eenige inbraken alhier, maar er zit thans ook een goede kant aan, want er is reden om aan te nemen, dat men de hoofddaders van de bende, die Oostelijk Noordbrabant onveilig maakte, in banden heeft. Dinsdagnacht dan is alhier op een 3 tal plaatsen ingebroken. By de K.E.M.I. wist men binnen te driügen en daar een 2 tal beerencostuums te rooven mitsgaders eenige postzegels en een ijzeren kistje, zonder inhoud evenwel. Bij den beer Teulings, graanhandelaar, zijn de inbrekers eveneens binnen geweest. Tenslotte is eeo poging tot inbraak ge daan bij de drukkery der firma Tieien een raam was ontzet, doch de misdadigers zyn niet bioaeQ geweest. Alles bijeengenomen is dit weer vol doende om met ongerustheid te constateeren, dat de bende haar operatieterrein meer Westelyk verplaatst heeft. Deze ongerustheid echter zal aanmerkelijk verminderd worden, wanneer men weet,, dat het twee leden der Waalwijksche bri gade der Kon. Marechaussee gelukt is twee beruchte inbrekers te arresteeren. In de markttram, welke Woensdagmor gen te 5 uur naar 'a Bosch vertrekt, hadden 2 personen plaats genomen, die argwaan wekten bij de genoemde politiemannen. Zij volgden beide verdachte lieden en by aan komst te 's Bosch gingen zjj in de tram tot arrestatie over, iets dat achteraf een gevaarlijke onderneming bleek te zijn, om dat de personen zwaar gewapend waren. De arrestanten bleken bovendien in het bezit te zyn van een volledig stel inbrekers- werktnigen. De mannen zijn overgebracht naar de Marechaussee-kazerne aan den Vughterweg en aldaar ingesloten. Er zijn alle aanwijzingen voor, dat men in hen de een is een Nederlander, de ander een Duitscher ds hoofddaders van een reeks misdrijven in Oostelijk Noord- Brabant gevangen genomen heeft. Stellig mag hier gesproken worden van een goede vangst, weike door de Waalwijk- sche marechaussees verricht is. Voor vele bewoners van het platteland vooral zal deze aanhouding een verademing zyn. We vernemen nader, dat de arrestanten genaamd zyn v. G. en v. P. De eerste ie in Oss woonachtig en werd reeds meer malen veroordeeld. De andere, een Duitscher verbleef veel in genoemde gemeente. Beide lieden zyn van omstreeks 30-jarigen leeftijd en wat men noemt... zonder beroep,, B.Ct. By de onderbandsche gehouden aan besteding voor het bouwen van een heeren huis voor rekening van den heer J. v. d. Heuvel, werd ingeschreven door P. Kramer, Geoderen f43 30© P. Lodiwikus eu Zo., R'veer f 13.045 C. Treffers en M. Wyoands, Capelle-Waalwijk f42.995 C. Michael, Vrijhoeve-Capelle f42 957 H. Maas, Waalwijk f12.913 C. Timmermans, Sprang f12.747 J. W. Nieuwenhuyzen; Sprang f 41.343 Door besteder wordt bet machinale hout werk bijgeleverd. Het werk is nog niet gegund. iOü 1; j k i W-JLij -SPR 5 I' UI UJ V.J itVi.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1929 | | pagina 4