Tweede Blad mm ïrijdai 8 Februari DE LENTEFEE Jtetfst- en Witttcr- kkeding «aar maat, voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. VOOR HEERE W. H. BRIK GORIMCHE Kinderrubriek. FEFILLETON Kantongerecht Heusden BEHOORENDE BIJ HET Wierkwalen maken n spoedig ond. JULES MAKY. 10 In de worst- en vleeseb- warenfabriek Westerloo aan de Deventerlaan te Voorborg brak door onbekende oorzaak brand uit. Hoewei de brand weer spoedig ter plaatse was, kon zij niet verhinderen, dat de gebeele fabriek afbrandde. E011 Prachtige Collectie Stoffen van de Goedkoopste tot de Fijnste Dessins voor vindt U nergens beter en voordeeliger dan bij Coupe en afwerking wordt ten volle door ons gegarandeerd. Vraagt s. p. stalen of reizigers op advies. Bij Griep en Gevatte koude Sanapirw-tabletten, Buisje 75, 40, 25 et. Bij Boesten en Bronchitis Anga siroop. Flacons van i gld. en fl.75 Bij Apoth. en Drogisten. ^OOTTDT HLISVRofvT" stamppotten. Jfieuwsblad Het komt in den middelbaren leeftijd en daarna maar al te vaak voor, dat men last krijgt van rugpijn, duizeligheid, ze nuwpijnen en urinekwalen. Dit is gewoon lijk een gevolg van overspanning der nie ren, dat zij sinds lang hulp btehoeven. Want gedurende uw heele leven, dag en nacht, werken de nieren om de verg.it ten uit uw bloed te filtreeren. Als zijl hierin falen, kunnen ernstige en diepgaan de kwalen zich ontwikkelen. Urinezuur-zouten hoopen zich dan in het bloed op en vormen de kristallen, die zenuwpijnen en rheumatiek veroorzaken; of wel wordt een onvoldoende hoeveel heid water aan het bloed onttrokken, waardoor zich waterzuchtige zwellingen kunnen vormen. Ook kunnen ontstaan blaasstoornissen, niersteen, niergruis, blaas ontsteking, ischias, spit, vermagering, ze nuwachtigheid en gebrek aan energie. Vermijd de ontwikkeling dezer verschijn selen. Wek de nieren op en versterk ze met Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Dit specifieke niermiddel werkt rechtstreeks op «Je oorzaak yan uw kwaal, reinigt en ver sterkt de nieren, lenigt de urinekanaljén en regelt de werking der blaas. Zoowel mannen als vrouwen kunnen baat vinden bij het gebruik van Foster's Rug pijn Nieren Pillen. Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket let hier vooral op) bij apotheken en drogisten a fl,75 per flacon. 35 Beste jongens e*. meisjes. Be eplossingem van de verige raad sels zijn 1. Radijs. 2. Tusschen kop en staart. 3. In volle vaten. 4. Aan het woordje „kort". Bijenvoedsel. l En de nieuwe raadsels zrjn: 1. „Ik ken een rare vrind. het is •ek geen menschenkindDie loopt, gaat ffcij de trap op; maar aldoor op zijn hop!" 2. TVaaxom eten in een tehuis Voor •ude vrouwen, de oude vrouwen veel meer dan de jonge? 3. Heb je het, dan tracht je het zoo spoedig mogelijk weer kwijt te raken: heb je het niet, dan ben je ook weer aai et tevreden. Rara, wat is dat? OOM KAREB. KONING RATJETOE. II. De koning zette zijn fiets tegen den muur en trok Snoekie snel achter zich aan, door een nauw poortje, en een halfduister gangetje, terwijl hij op zijn teenen liep. Telkens om een hoekje kij kend, ging hij verder en eindelijk kw.a- MOOR fc.n-« - w Terwijl hij zich nu tot den generaal in endde, vroeg hij Heb ik gelijk? Allen bogen t hoofd, daar zij te ont roerd waren, om te spreken. Michel vervolgde toen Kies dus 1 Laurens lachte treurig, en zei ie De gelegenheid om heldenmoed aan den dag te leggen zal wel zoo dikwijls niet voor mij voor de hand liggen; waarde Michel, in onzen tijd gebeurt dat zoo vaak niet meer; ik waagde 't, te lang te wachten en zou niet wagen, eenmaal te moeten hooren; Daar is graaf Soulaimes, die zich niet Eeeft durven doodenl Neen mijn besluit staat vast. Lam ens, bedenk wel I Ik heb den dood verkozen. Met een stilzwijgend handgebaar groet te hij allen voor 't laatst, glimlachte »og eenmaal tegen zijn broeder en ver- fkok. De zen scheen nog steeds op dezen ^Machtigen dag en een ontelbare menigte insecten danste in den luchtstreep, die ha !t saion viel en nog hooger was dan de «jegens van Maarschalk SJvyv.es, verücht- men ze in een kamer, waarvan Ie gor dijnen dichtgetrokken waren. De koning trok de deur achter hen dicht, draaide den sleutel om, trok dan de gordijnen open en riep opgeluchtHèhè, geluk kig, we zijn er, niemand heeft ons ge zien! Sncekie, die er niets van begreep, zet ten een erg benauwd gezicht, maar de ko ning begon te lachen en zei: En geef me nu dadelijk die boterhammen met vet spek van je! De verbaasde Snoekie reikte den ko ning de pakjes met brood en roggebrood en vet spek over. De koning maakte ze open, en begon, tot verwondering van Snoekie, er smakelijk in te happen, als of hij uitgehongerd wasDaar gaat. mijn boterham, dacht Snoekie, nu kan ik straks op een houtje bijten. Maar de ko ning. die het teleurgestelde gezicht van Snoekie zag, lachte hartelijk, greep in hekel aan me, en die had jou zeker niet doorgelaten en dan had ik die heerlijke spekboterhammen niet gehad." „Maar Majesteit", begon Snoekie, die nu toch zijn verwondering niet meer kon verbergen. „Als U toch koning bent, kunt U toch alles krijgen, wat U maar olieft?" De koning schudde bedroefd het hoofd, zuchtre drie keer diep, achter elkaar, en zei: „Dat dacht je maar! Doch dat lijkt er niet naar! Een koning mag al. leen maar het fijnste van hefc fijne eten, behalve natuurlijk de dingen, die de ko ningin voor hem zelf bakt! Ik ben nu bijvoorbeeld dol op uitgebakken kaantjes van het vet. Maar denk je dat ik die krijg? Geen sprake van. De honden moe ten dat opeten, en ik mag toekijken. Ja, Snoekie, het is heusch niet altijd even prettig om koning te zijn". En weer zuchtte de koning drie keei achtereen heel diep. dan bij de zg.n. Yischbanken gelost en geladen en ben toen direct weggere den. Getuige Werther: Verdachte heeft op de Ho-gstraafc gelost en geladen en er 5 a 7 tminuten gestaan, 't Is een 20 a 25 M. van de standplaats af. Hij heeft 20 menschen gelost en 5 geladen. Verdachte: Het lossen en laden heeft niet mnger geduurd dan een .minuut pf 3 a 4; na iaden ben ik direct weg gereden. Getuige Werther: 't Is waar na het la den is hij dadelijk weggereden. Ambtenaar Openbaar MinisterieDat verdachte op de Hoogstraat heeft gelost daar hij in de meening verkeerde erg laat voor de boot te zijn kan ik mij v eerstellen, maar dat hij daar ook ge laden heeft was niet noodig. Kantonrechter'fc Komt mij voor dat verdachte niet gezegd kan worden een zijn broekzak e}n zei: Wil je een por tret un me hebben, kereltje? Nou, dacht Snoekie, wat heb ik nu aan een portret, ik heb liever een bo terham met spek. Maar zooiefcs mocht je natuurlijk niet tegen een koning zeg gen en daarom antwoordde hij beleefd: Asjeblief, Majesteit! „Hier," zei de koning, en reikte hem een zih eren gulden overen daarop stond natuurlijk... hefc portret van den koning Toen de koning de boterhammen alle maal schoon opgepeuzeld had, likte hij zich de lippeu af en iliep eensklaps naar de deur en luisterde aan het sleu telgat. Daarna keerde hij weer bij Snoekie terug en zei: „Ze hebben gelukkig niets gemerkt. Ik ben blij, -lat de soldaat, vandaag voor het- paleis op wacht staat, niets gezien heeft. Want die heeft een „Het is heelemaal niet zoo prettig om eiken dag soep van mokkataartjes, of lammetjespap van roomhoorntjes, of boterhammen met slagroom te moeten eten. En als de koningin gaat bakken Hoor eens, Snoekie, wat ik je nu vertel, mag je nooit aan iemand, oververtellen hoor, maarals de koningin soms een koek, voor me bakt, vergeet ze altijd er zout in te doen, en ze laat hem zóó hard bakken, dat ik soms met mijn sabel een stuk eraf moet hakken, zóó hard is de koek dan. Ze bedoelt hefc na- tuurlijk goed, hoor, maar ze kan hefc niet zoo erg goed, begrijp je wel?" Snoekie knikte. Hij had erg medelijden met den koning. Want wat had je nu aan een gouden fiets met zilveren spat borden en met diamanten, als je niet mocht eten, wat je graag lustte? „Hier, Majesteit," zei Snoekie opeens en gaf den koning den nieuwen zilveren gulden terug. „Houd U die dan maar. dan wil ik dit niet aannemen. U moet denken, dat ik U de boterhammen cadeau heb gegeven!" (Wordt vervolgd.) Hoek Yiischersdijk A 290 te even, 't goedige gelaat van. markiezin FranQjise, dat met hare schitterende schoonheid van. twintig jaar als met een vuurgloed bedekt was.... Toen Laurens vertrokken was, bleven de gedachten der achterblijvenden ver ward. Hij zelf gaf zich niet veel reken schap van 't geen in deze laatste uren voorgevallen was. Een enkele gedachte verkreeg de bovenhand, dat was die, dat hij' sterven moest. Laf was hij ech ter niet. Hijl was alleen niet gestorven na die treurige geschiedenis in de club, omdat hij de misdadige hand wilde ken nen, die hem onteerd hadom zich te kunnen wreken. Elke hoop, dien mis dadiger te ontdekken, was verdwenen. Nu had hij echter zijn besluit genomen. Hij zou sterven, zonder zich te hebben gewroken. De trein stoomde 't station binnen, 'toen hij de wachtzaal binnenging. Hij ging in den trein zittlen, zonder 't te we ten, hij deed alles werktuigelijk. Te Parijs stapte hij uit en ging te voet naar de straat de Bruxelles», waar hij op de eerste verdieping eenige sierlijke vertrekken bewoonde. Sedert drie maan den haa hij deze kamers verlaten, om Daar de putten van Sams-Souci te gaan, om van den arbeid der mijnwerkers te gaan leven. Hij had den tijd echter niet kunnen vinden, om een andere woning te zoeken. Zijne meubels stonden nog op dezelfde plaats. Overal vond hij spo ren der duizende, weelderige overtollig heden van zijn onstandvastig leven. Eén bediende had hij neg slechts in zijn dienst. De anderen had hij weggezon den en zijn paarden verkocht, toen hij de betrekking, die hem door den heer Bertignelles aangeboden was, had aan genomen. STRAFZITTING VAN HET KANTON GERECHT TE HEUSDEN van Vrijdag 1 Februari 1929. Kantonrechter: Mr. W. v. Ommeren. Ambtenaar van het Openb. Ministerie: Jhr. Mr. J. Twiss Quarles van Uffori. Griffier: Mr. W. Ruitinga. 47 zaken zijn te behandelen, waarvan er 3 kinderen betreffen. M. B. chauffeur te Aalburg is ten laste gelegd dat hij met een autobus te Wcudrichem eene andere standplaats zou hebben ingenomen dan door Burgemeester en Wethouders was aangewezen. Verdachte: Ik heb niet anders gedaan Hij begaf zich op 't balkon en keek bedaard omlaag in de straat naar de voorbijgangers, die er docr elkaar kri oelden. Hij trachtte te rooken, maar wierp zijn sigaar weldra weg. Hij zuchtte, ging weer naar binnen en begon zijn kamers op en neer te loopen, van de eene in de andere. Niets van 't geen hij zag, boeide hem, wekte zijn berouw op. Gedurende een jaar, nadat hij zich uit 't leger te ruggetrokken had, leefde hij als in een roes van waanzin van den dag in den nacht. De duizende voorwerpen, die over alle meubelen verspreid waren, alle kunst voorwerpen en luxe artikelen herinner den hem aan zijn slordigheid, aau zijn verontachtzaanide familie en aan de schande, die hij haar aangedaan had. Hij ging aan zijn buTeau zitten en schreef „Dezen avond, dood ik mij nog. Mijne vrienden zullen wel begrijpen, waarom. Ik sterf, met een gebroken liarfc om al 't kwaad, dat ik tie mijnen aangedaan heb. Laat mijn moeder nooit weten, waar om en hoe ik gestorven benl" Daarna, scheen 't, alsof hij zich met 'fc hoofd in de hand, overgegeven had aan een lang droombeeld, dat als een vi sioen langs hem ging. Langs zijn vin gers dropen en tranen af, die uit zijn oogen ontvloeiden. Zonder twijfel had hij nu gedachten, die hem droevig stem den, hem zwak maakten. Met bevende hand schreef hij nu verder: „Ik bemin je, ik heb je meer dan alle andere lief. En toch sterf ik. Vergeef mij. Omdat ik mijn naam onteerd heb, ben ik niet in staat, je dien aan te bieden. Ziedaar, waarom ik sterven wil. Betreur mij, alsof ik je echtgenoot wa re geweest. Het leven had ,zoo lief, standplaats te hebben ingenomen, daar ik hieronder in casu versta het eenige minuten doelloos blijven staan met een autobu-. En dit is niet geschied. Ik spreek verdachte dan ook vrij van het hem ten laste gelegde. De in zitting van 21 December j.l ter verdere behandeling uitgestelde zaak contra C. G. V. landbouwer te Wijk wordt thans uitgeroepen. Verdachte Lad bij het bouwen van een huis meerdere zonden tegen de bouwverordening begaan. De Kantonrechter had verdachte eeni ge weken tijd gegeven om zijne fouten te herstellen. Nu was een brief ontvan gen van den opzichter Honcoop dat ver dachte er totaal niets aan had gedaan. >rt(gOBif zoogoed" Kantonrechterlk wil de menschen gaarne helpen als ik kan en zoo heb ik ook verdachte willen helpen door hem eenige weken te laten om de fouten te herstellen. Verdachte is echter onwillig gebleken. Verdachte moet nu maar ee ne gevoelige les hebben en weten dat er eene bouwverordening bestaat, die ook voor hem geldt. Hij krijgt f 100 boete of 40 dagen hechtenis. P. S. koopman te Almkerk had geen kennis gegeven aan den gemeentelijkon vleeschkeuringsdienst dat. hij het bedrijf zoo zoet kunnen worden met u aan mijn zijde. Het is mijn schuld! Hefc is mijn schuld! Ach God en toch bemin ik haar zoo „Voor Marie-Rosa." Op 't enveloppe schreef hij De tranen, die op dezen schoonen naam vielen, wischten de woorden uit, zonder, dat hij er iets van merkte. Op zijn bureau stond, in een sierlijk lijstje^ omgeven door bloemen, een portret. Het was een jong, blond kopje met hoog, effen voorhoofd met allerliefste lipjes, zwarte oogen, een meisje van ongeveer negentien of twintig jaar. Ouder was zij zeker niet. Laurens beschouwde dit portret, terwijl hij opnieuw hevig- be gon te snikken1. O, mijn fee, mijn lentefeetje! mompelde bij- Hij omhelsde 't portret zelfs en men zou gezegd hebben, dat zijn mond zich niet van dit portret scheen los te kun nen rukken, dit portret, dat hem zoo vriendelijk glimlachend aanzag, dat hem nog terughield. Eindelijk zette hij 't weer op zijn vroe gere plaats neer, daarna nam hij een pistool, van een der wapenrekken, be keek het en liet de haan knappen. Het was nog een pistool uit zijn. diensttijd geladen met vijf kogels. Eén ervan ont brak, die had 'fc vorige jaar gedeelte lijk zijn borst doorschoten. Bij toeval was hij er aan. ontsnapt; ditmaal zou hij vcor een spiegel gaan staan en 't op zijn 3iart mikken. Daarna legde hij de revolver voor zich op 't bureau neer. Deze avond nog, mompelde hij. Neen, niet, dat hij aarzelde, maar de lust kwam bij hem op, gedurende eenige uren nog eens te leven; hij verliet zijn van v 1 eeschverkooper zou gaan uitoefe nen, terwijl hij het bedrijf bereids uitr oeiende. VerdachteIk doe samen met Jan Rou- bos en we kochten samen te 's Bosch een hahe koe, onder voorwaarde dat het \leesch in mijn huis zou worden klaarge maakt om bij klein gewicht te wor den verkocht. We hebben al een beest uitgehold, maar ik wist niet dat eene noodslaohting van Roubos ock mee gold,- want dan hebben we er nu drie gehad. Ik wist niet dat ik eene overtreding be ging- Getuige T. S. Kloots, barbier te Alm kerk verklaart de halve koe te hebben klaargemaakt. Voor Roubos heb ik twee kceien geslacht. Kantonrechter tot getuige Kloots: Ja hebt een eigenaardige combinatie van baantjes, barbier en slager. Dat komt toch zeker maar alleen te Almkerk voor* Ambtenaar van het Openbaar Ministe rie: Ik vind de overtreding niet heel erg en vraag f 1.00 of 1 dag. Kantonrechter Ik kan mij met de mee ning van den Ambtenaar wel vereenigen en daarom veroordeel ik verdachte toll f 1.00 of 1 jdag. P. K. sleepbootkapitein te Rotterdam had met een sleep vlak voor het veer de Nol te Rijswijk gelegen, waardoor ge vaar kon worden ondervonden door an dere vaartuigen, die moesten aanleggen'. Getuige veerman Bax verklaart dat de sleep vlak voor het veer lag en dat hij verdachte driemaal had gewaarschuwd. De sleep lag erg gevaarlijk. Kant-onrechter: Zoo'n koppige kapitein' verdient een flinke straf en daarom geef ik hem f60.00 of 40 dagen. G. J. d. H. en J. P. arbeiders te Herpt hadden zonder vergunning van de ge- hruikster geloopen op het land, waarvan Lena van Wijk te Haarsteeg gebruikster was. Kantonrechter tegen verdachten: Waar om liepen jullie daar. Verdachten: Om voor ons pleizier een eindje te kuieren. KantonrechterWel merkwaardig dat», jullie in het Herptsehe veld voor plei zier gaan wandelen. Was het enkel plei zier? VerdachtenJa Edelachtbare. Kantonrechter: Maar hadden jullie soms niet een hond of een schop bij, jel Verdachten stamelend: Ja, een schop. KantonrechterAh zoo* nemen jullie op je wandelingen voor pleizier een schop mee, zeker bij wijze van wandelstok Verdachten: Dat weet ik niet. Kantonrechter: Hadt je soms plan om mollen ie gaan vangen Verdachten geven geen antwoord. Kantonrechter: Je woudt er mij lekker tusschen nemen, maar dat is mis. Maar, nu neem ik jullie er tusschen, want ik; geef je elk f7.50 boete of 5 dagen hechtenis. We zitten nu midden in den tijd, dat veel stamppotten gegeten worden en zoo vaak wordt dan gezegd, dat dit een ge makkelijk klaar te maken gerecht- ig, Maar wanneer we het zelf eens moe ten koken, valt dit niet mee en komt er wel eens een gerecht op tafel, datf óf te droog is (en dit geeft een aange brande pan) óf te nat, zoodat het meer het uiterlijk heeft van een dikke brij of soep, Jan van een smakelijke stamppot. Hoe komt het dat het zoo vaak mis lukken kan? Immers hefc klaarmaken van een stamppot heeft toch dit voor, dat alles in één pan bereid kan worden,» woning en liep op goed geluk de straaf op. Helaas, 'fc werd een treurige wandeling, Hij begreep dit weldra, verschrikt door, 't geen hij zag, onthutst door 't geen hij hoorde. Op den boulevard des Capueine?, waar hij aankwam, zonder verder te weten,; waar Lij heenging, zog hij drie jonge lingen, met wie hij' altijd vrienden ge weest washij bleef staan, maar zij) gingen voorbij, terwijl zij hunne blik ken afwendden en de hand, die hij naar hen uitstak, niet schenen te zien; hij| verbleekte en wankelde, alsof liij doo- delijk getroffen was. Het was een bloe dige beleediging. Maar hij kon er geen rekenschap van vragen. En dan, morgen zou men hem wellicht beklagen. In die stemming liep hij de boulevards over,- duxfde niet op te zien, nu de verwarde menschenhoop hem overal omgaf, overal denzeli.aen weg met hem liep.Van tijd tot tijd beefde hij» smartelijk. Tel kenmale meende hg' zijn naam te hoo ren uitspreken, vergezeld van medelijden de blikken. Nog erger werd 'fc toen de3 avonds te zeven uren couranten-venterg met stapels couranten, brochures en| strooibiljetten verschenen. Overal hoorde men hunne stemmen bo ven 't leven der rijtuigen uitroepen: Koop 'fc schandaal van de club in dg straat de la Paix! Eenige van hen, die grappig wilden we zen, voegden er bij, als om 't publiek te lokken: Koop 'fc schandaal van de club! Dei oude adel aan den schandpaal 1 Men hield hem ook een biljet voor en' liet 't hem met geweld aanpakken. m 1 (Wprêkt vervolgd.) j

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1929 | | pagina 5