Tweede Blad Mo, 4889 Woensflao13 FeUruari voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. m éSU* mL Wonden Parlementair Overzicht. BEHOORENDE BIJ HET O, Harry, bet is verschrikkelijk, het is onze melkboer eo vader zal ongenietbaar zijn als hij geen room in de kolfie krijgt Judge. Kijk eens w© rekenen een kwartje per uur voor die stoelen bij de muziek, zoodat je maar beginnen moet met eerst die menschen te controleeren. Humorist. Eerste brutale jongen: »H«t is ook niet veel wat zjj te eten krijgen. Ieder een saucijsje. Tweede brutale jongen »Stil toch, denk er aan dat het vandaag Vrijdag is, en ze morgen pas weer geld krygen.c Humorist. Vriendelijke dame: Waarom huil je toch zoo gt Jongetje >Ik kan die heer niet meer vinden dien ik gisteren middag in het zand begraven heb.« H amorist. ]to;Mail Vervolg raarlsverslag OUDHEUSDEN. Wethouder van Herpt zou thans willen vr arstellen, om de Dorpshoef, de volgende -vreek opnieuw en dan publiek te ver pachten. De heer Brok zou dit bij Jnschrijving doen geschieden. Spxengers. Dus dan niet hooien en ook geen paard er op. Voorzitter. Neen dan alleen verpachten als van ouds. De heer Brok zou er geen bezwaar te gen hebben, als er ook één paard op geweid mocht worden. De heer Sprengers zou zich daarmede ook wel kunnen vereenigen. Spr. vraagt of het niet gewensclit zou zijn twee ledig te doen inschrijven n.l. met en zonder paard. Een paard er op weiden is wel schadelijk, doch misschien krijgt men dan een betere prijs. Wethouder v. Herpt is het. met het voor stel van den heer Sprengers eens, ook de andere heeren verklaren zich er voor, zoodat met algemeene stemmen wordt besloten, tweeledig te doen inschrijven Verpachting Wegen. Het voorstel van B. en W. luidt: de Zwegen publiek te verhuren. De heer Sprengers kan zich met dit voorstel vereenigen. Met de verpachting van het overige land wordt gehandeld als te Drunen, dus ook met de verpach ting van de wegen lijkt het spr. ge wensclit te handelen zooals men daar doet n.l. deze publiek te 'verpachten. Het 7ou heel lastig zijn voor de wegen een prijs te stellen waarvoor ze gegund mogen worden. Met op een 11a alge meene rt emmen wordt besloten de we gen bij inschrijving te verhuren. De heer Brok stemde tegen, deze ver klaarde zich voor verhuring bij inschrij ving. De heer v. Iierpt vraagt wanneer de verpachting zal worden gehouden, bij dag of bij avond op het raadhuis of in een café? De oorzitter heeft er geen bezwaar te gen de verpachting op het raadhuis te houden zooveel menschen komen ex niet. De heer v. Herpt stelt voor de ver pachting volgende week te doen houden, nadat er eerst Zondag a.s. afkondiging a'. geschied is. Aldus wordt besloten. De heer Sprengers zegt dat hij naar aanleiding van de ziekte van den Bur gemeester, die naar de Ambtenaar ter secretarie zoo juist mededeelde misschien wel langdurig kan zijn, zou willen vra gen of de grint al is besteld. Misschien is dit nog niet gebeurd en lijkt het spr. gewenscht hiernaar een onderzoek in te stellen. stellen. De hr. de Baaij, die voor het grin den in het voorjaar was krijgt zijn zin nu toch al, als hij nu nog besteld moet worden, dan wordt het misschien wel Mei eer hij op de wegen komt, terwijl hij het meest noodig is als het gaat dooien, want dan wordt het een modderpoel. De heer v. Herpt zegt dat in een ver gadering van B. en W. den Burgemeester opgedragen is, grint te bestellen, deze zou de Hart opdragen naar v. d. Piuijm in Dussen te gaan, of dit gebeurd is, weet spr. evenwel niet. De heer Sprengers merkt op dat men hiernaar kan informeeren, het raadbe- iluit is in October al gevallen en nu ziet men nog geen grint. De Voorzitter belooft een onderzoek te zullen instellen. De heer Sprengers zegt dat zooals men weet, de vordering voor het G.E.B. moet zijn ingediend bij den Curator voor 16 April. De vraag is evenwel wie moet die indienen Gijzeis de gewezen direc teur \ran het G.E.B. of de gemeente, dit dient uitgemaakt de worden, anders zou het kunnen gebeuren, dat de vordering in het geheel niet werd ingediend. De Voorzitter antwoordt dat B. en >W. hierover reeds hebben gesproken, spr. zou willen Avachten tot de Burgeme'ster weer beter is, dit zal waarschijnlijk zoo lang niet meer duren. De heer Sprengers meent, dat als de ziekte Aan den Burgemeester werkelijk van rangdurigen aard zou blijken, het zou kunnen gebeuren, dat de vordering verloren ging, door het niet tijdig in dienen. Wethouder v. Herpt zegt dat de Bur gemeester het advies heeft ingewonnen van Mr. Witlox en deze geeft toe dat de heer Gijzeis aansprakelijk gesteld kan worden, alleen, als er werkelijk een raads besluit zou zijn, dat de heer Gij zeis voor vorderingen van f 25.— niet aansprake lijk is, dan zou. de zaak veranderen. De heer Sprengers kan niet gelcoven dat er een dergelijk raadsbesluit is ge- Wallen. Voorzitter. Ik meen van wel. v. Herpt. Er is wel ever gesproken, doch het is gegaan zooals het vaak ge beurt, er. is yeel gekletst maar een raads besluit is niet genomen. SpTengers. Als zoo'n raadsbesluit is genomen leg ik mij er natuurlijk bij neer, doch ik kan er mij niets van herinneren. v. Herpt. Men moet de notulen dan maar naslaan en in het correspondentie- register, den brief opzoeken, waarbij Gij zeis het raadsbesluit is medegedeeld De heer Sprengers zou nog willen vra gen, wie er belast is met de uitbe talingen Am or de brandspuit en derge lijke dingen. I De Voorzitter meent dat hiermede de opperbra nel meester Gij zeis is belast. De heer Sprengers zegt, dat de brand spuit in Oudheusden bij een particulier is ondergebracht, die daarvoor een kleme vergoeding krijgt, deze heeft evenwel in geen drie jaar, het hem toekomende be drag ontvangen. Spr. vindt zoo iets treu rig, Aerbeeldt U eens dat, de gemeente cte schande wordt aangedaan, dat de spuit vandaag of morgen op straat wordt gezet. Er is al meermalen overgesproken. Gijzeis te ontsla.au, daarvoor bestaat alle reden, hij blijft nalatig er voor te zor gen, dat de brandbluschmiddelen in goe den staat verkeeren. De doelmatig' wer kende brandbluschmiddelen zijn niet eens gcAuld, zcoals bij den laatsten braul nog gebleken is. Spr. zou den hr. Gijzeis wil len ontslaan als opperbrandmeetser. Voorzitter. Het is zoo, u hebt gelijk maar waarom is door den betrokkene geen nota ingediend? De heeren Brok en Lijsten vinden het onzin het voorstel in omvraag te bren gen, la; Is de bevoegdheid toch hij B. en W. berust om ontslag te verleeuen. Voorzit ter. Ik zal Gijzeis onder het huiduitslag, springen de handen, kloven, win terteenen, dadelijk ver- zachten en verzorgen metj AKKER's KLOOSTERBALSEM bijt niet! ,Geen goud zoo goed." Sprengers. Ik vind het treurig, dat het zoo moet gaan. De vorige maal was het ook al drie jaar geleden, voor de man zijn veigoeding kreeg. v. Herpt. Als het een vast bedrag be treft, behoeft men er geen nota voor in te dienen, het bedrag wordt daarvoor op de begrooting uitgetrokken. Ik Aveet niet eens waar de spuit in Oudheusden is geborgen. Voorzitter. Ik wel maar ik begrijp niet, als de man bet bedrag niet thuis ge stuurd krijgt, dat hij dan niet even een rekening indient. Sprengers. Het bedrag van f 2.50 dat hij er per jaar voor krijgt is toch al weinig en dan nog jaren er op te moe ten wachten. Bovendien niemand weet of dé spuit Averkt of niet, en of de slangen stuk zijn, want ze wordt, nooit geprobeerd. Ik kan er niet mede ver eenigen, dat het er zoo naar toe gaat en ik kan de verantwoordelijkheid als raads lid er niet voordragen. Voorzitter. Ik zal Gijzeis op zijn na latigheid wijzen. Sprengers. En ik zou voorstellen om hem te ontslaan. Voorzitter. B. en W. hebben alleen de bevoegdheid een Opperbrandmeester te ontslaan. v. Herpt. Ik zou het voorstel van den heer Sprengers willen steunen, de raad kan zich dan uitspreken, welke uitspraak vcor B. en Wl dan een vingerwijzing is, te handelen zooals de raad het wil heb ben. Voorzitter. Ik zou daarmede willen wachten tot de Burgemeester beter is. Sprengers. Ik wil geen dingen ophalen, die de Burgemeester zelf aangaan, als hij er niet bij is. Voorzitter. Ik zal Gij zeis het verkeer de zijner handelingen onder het oog bren gen. v. Herpt. Ik zou. het voorstel van den heer Gijzeis in om-vraag gebracht willen zien, al is het waar dat de bevoegdheid tot het geven van ontslag bij B. en W. berust. oog brengen, dat er verandering moet komen, dat wij anders andere maatre gelen zullen nemen. Sprengers. Ik ben van de verartw lor ding af. Gijzeis schuift alles maar af op den Burgemeester, dat alleen is reeds motief genoeg, om hem te ontslaan. Voorzitter. Ja, ja, ik weet het wel en ik handhaaf hem ook niet, we zullen hem negeens ernstig waarschuwen. Sprengers. In dien zin is reeds in de vorige vergadering gesproken. Voorzitter. Wethouder van Herpt zal zeggen ontslaan, ik zeg -van niet, dan blijft de beslissing dus bij den Bur gemeester, daarom zou ik willen wachten tot die er is. Sprengers. Dan trek ik me er verder ook niets meer van aan en als er iets van komt, verwijs ik, naar den Burge meester. Zoo is het ook met de kwestie van het indienen van de vordering. Van Herpt. Laat de ambtenaar <lan den brief zoeken, Avaarin Gijzeis het raadsbesluit over de f 25.-- is medege deeld. De Ambtenaar verklaart niet te weten, w-aar die is te vinden. De Burgemees ter heeft alles mede naar den Bosch en Den Haag genomen, die weet dus Avaar hel afschrift, als het er is, is te vinden. Voorzitter. Ik weet wel dat Gïjzels be richt heeft gehad, mondeling of op schrift, als het op schrift is geschied, dan is de kwestie opg-elost, maar nadien is begonnen de schuld aan te zuiveren. v. Herpt. Nadat het G.E.B. was CA'er- gegeven, dat was werk van de secretarie; niet a-an Gijzels. Sprengers. We komen hier om hesluiten te nemen, die in de notulen behooren te worden opgenomen. Staat het er niet in, dan hebben wij er ook niets mede te maken Zoolang ik raadslid ben, heb ik nooit gemerkt, dat hier iets achter baks gehouden wordt, als er iets be sleten is, staat het ook in de notulen. Voorzitter. U hebt gelijk, maar het staat er niet in, ik heb het nagezien Sprengers. Dan dient de raad te be sluiten, dat kan niet blijven liggen. Ik kan begrijpen, dat men liever heelt, 'lat de Burgemeester er bij is, maar tengevolge van de ziekte van den Burgemeester kun nen de belangen van de gemeente niet achterwege gelaten worden. Voorzitter. Heeft iemand nog iets te zeggen? Niet, dan heb ik nog wat. Wij we- weten allen, dat de Burgemeester ziek is en er een plaatsvervanger moet zijn. De Ambtenaar ter Secretarie Krol doet ijverig zijn best en nu zou ik willen voor stellen hem <laarvoor een kleine vergoe ding toe te kennen, wat denkt de raad daarvan Sprengers. Als de Burgem. lang ziek blijft zullen er maatregelen getroffen moe ten worden. Krol heeft het altijd Avaarge- ncmen, ik zou het voorloopig maar op den ouden wet doen voortgaan. Als wij ie mand gaan aanstellen, dan krijgen Avij de verplichting, een salaris vast te stel len. Voorzitter. Als de Burgemeester ziek is, dan is het billijk, dat de ambtenaar een kleine vergoeding voor de Avaarneming krijgt. Herpt. Ik geloof dat de vorige Burge meester der vervanger heelemaal in zijn hemd liet staan. Voorzitter. U kunt gelooven wat u Avilt, doch moet het zeker weten. v. Herpt. Achterom heeft hij aan Ged. St.. ges. breven om hem er uit te trappen. De Ambtenaar Krol merkt op dat als hij wegblijft, de secretarie gesloten blijft. Sprengers. U moet niet met dreigBmen- ten komen, U kunt wegblijven wanneer je -wilt, zoolang hier Averkzaamheden op de secretarie worden gedaan, die er niet thuis behcoren, zooals, voor den gemeen te-ontvanger en den Armmeester en de Buigemeester strijkt lesgeld op van de lui die cp de secretarie werkzaamheden ver richten, ben ik er tegen geld uit te ge ven aan secretariepersonè'ël. v. Herpt. De Burgemeester ontvangst van Krol f 100.— naar ik hoor. De ambtenaar Krol zegt dit te moeten tegen spreken, waarop de heer v. Herpt opmerkt, dat de Burgemeester dan de wethouders heeft voorgelogen. Sprengers. Als de secretarie morgen gesloten blijft, dan zal ik wel even naar den Br ach gaan om maatregelen te tref fen. Dan zal er best iemand komen, misschien dat dan dingen aan den dag komen, die voor sommige personen min der aangenaam zijn. Het gaat niet te gen den persoon van den Ambtenaar, deze doet naar ik algemeen hoor goed zijn best, doch ik blijf er tegen, geld uit te geven, als hier werkzaamhedn worden ver richt die hier niet thuis hooren. De Arm meester en de Ontvanger moeten maar zeggen, wij zullen de jongen Avat geven, als dan,de raad ook wat doet, is er niets tegen, het gaat niet tegen KroL Herpt. Wij zijn over Krol best te vreden en ik zou er ook niet tegen zijn, om hem later voor zijn werkzaamhe den een kleine vergoeding te geven. Voorzitter. Zeker Sprengers heeft gelijk, alleen als Krol wegblijft, moet er toch een ander komen, om den Burgemeester te A-ervangen. v. Herpt. Jij gaat ook iederen dag toch naar de secretarie, jij zou dan ook eeu veigoeding moeten hebben. Voorzitter. Ik kom er niet om te wer ken. v. Herpt. Kom je er dan alleen maar om jc voeten te Avarmen? Sprengers. Er zijn hier al meer din gen gebeurd, die voor sommige personen niet aangenaam Avaren. Waar Gijzels zelf geteekend heeft dat hij niet in aanmer king behoefde te komen voor wachtgeld, waar blijft don de zedelijke plicht? Voorzitter. Wij komen zoo toch aan geen eind, is er nog iemand, die iets voor de vergadering heeft, dan sluit ik ze. De bank kwam van dit vonnis in hoogeï beroep bij de rechtbank te Alkmaar,- Avelke het vonnis, oorspronkelijk door den kantonrechter gewezen, bekrachtigde, daarbij overwegende, dat S. toen de be trekken balans Averd opgemaakt, en goed gekeurd geen lid meer was van die banki zoodat hij niet gebonden werd door het besluit tot -vaststelling Ier balans en de rechter derhalve tot taak heeft tet onderzoeken, indien daarover verschil be staat, of in werkelijkheid 't bedrijf van de bonk verlies heeft geleden en gemeld ver liescijfer van f7292.85 juist avos, het geen do./r de Rechtbank onbewezen werd geacht. De bank teekende vau dit von nis cassatie aan en zag alsnog het von nis van den kantonrechter vernietigd en hare vordering toegewezen. De Hooge Raad besliste daarbij, dat een uitgetreden lid krachtens de tijdeus zijn lidmaatschap geldende statutaire voor schriften ook gehouden kan zijin aan de na zijn uittreding genomen besluiten, zijn de in casu S. gebonden door het besluit der ledenvergadering tot goedkeuring de* balans over het boekjaar 1925, in zooi- verre als bij dat besluit verliezen zijn vastgesteld. Door dit arrest van ons hoogste rechts college is dus definitief uitgemaakt, dat jde leden van een Boerenleenbank, die om een of andere reden hu.n lidmaatschap hebben verloren hun aandeel moeten be talen in 't door de balans aangegeven verliessaldo der bank, ook voor dit ver- liessauto mocht zijn ontstaan enkel en alleen door overname van een gedeelte van de door de AIkmaarsc he Centrale go- leden tekorten. a.; mS&nr, HOLLAND OP HET IJS. Holland bindt de schaatsen onder, :t- Wemelt weer op plas en sloot Van de rijdsters en de rijders, Rijk en arm en klein en groot, 't Schaatsenrijden is een sport, die Zich niet stoort aan rang of stand, 't Zij in pij of pels gedoken, Elk geniet naar d'ouden trant, 't Kleine grut, de schaatsen onder, Scharrelt voort, met arm en been; Zwaaiend, sling'rend, grijpend, gooiend In de ruimte om zich heen; Tuim'lend op de gladde ijsbaan No-oit verliezend lust en moed, Wie wat bang- is voor een stootje, Leert het rijden nimmer goed. En de grooten, zie hen zwieren, Stalen Avieken aan den voet. Golvend, wiegend, deinend, zwevend, Wat de wangen kleuren doet. Holland is niet oud geworden! Zeker Holland niet op 't Sjs! Waar zich jong en oud vermeien Op oud vaderlandsche Avijs. Vele jaren vloden henen Zonder ijspret, zooals thans. Maar ons Holland is present weer, Geeft de winter slechts een kans. Klagen zij, die koude vlieden, Liefst in 't hoekje van den haard, Holland, Holland op de schaatsen Is de pret die koude waard. 's Zomers op- en in het water, 't Winters op de gladde baan, Daar voelt Holland zich pas lekker, Komt het nimmer achteraan! FOREST. Aansprakelijkheid van leden van Boe renleenbanken. De statuten der Coöperatieve Boeren leenbank II te Zuid-Schaxwoude, inder tijd aangesloten bij de Coöp. Centrale Landbouwbank te Alkmaar, leggen den leden de verplichting op om bij het ein de a-an hun lidmaatschap, hun aandeel te betauen in de door de bank geleden ver liezen op 't einde van het boekjaar, waarin of Avaarmede het lidmaatschap is geëindigd, zooals die zullen worden vastgesteld door de algemeene vergade ring bij de goedkeuring van de desbetref fende balans. In den loop van 1925 zegde een zeke re S. zijn lidmaatschap op. HoeAvel blij kens de door de algemeene vergadering goedgekeurde balans per 31 December 1925 over het jaar 1925 zelf een winst was gemaakt van f 282.45, prijkte op de balans nog een nadeelig saldo groot f7292.85 van vorige jaren, zoodat er per saldo een verlies was per 31 December 1925 groot f7010.40. Het uitgetreden lid werd dus door de Bank tot betaling van zijn aandeel in dit saldo aangesproken. S. weigerde te betalen en de Bank liet den man dagvaarden. De kantonrech ter verk1 aarde de bank in haar vordering niet ontvankelijk, overwegende, dat de benk zelf Avinst had gemaakt, terwijl het saldo verlies was ontstaan door overname eener schuld der Centrale van Alkmaar, waarbij de bank was aangesloten en daar* vcor achtte hij de leden der baak niet aansprakelijk, De Eerste Kamer weer bijeen Re- geeringsbeleiclcauserie Ministcriee- le politiek onder de loupe Nieuwe ontAVerpen. Toen de Eerste Kamer Dinsdag einde lijk Aveer bijeenkwam in openbare zitting, was dit feitelijk niet meer dan een aan loopje voor het grocte hegrootingsfee3t. Alleen was er dit nieuws, dat het wets ontwerp betreffende het Indische regee- ringf.beleid naai- voorzitter böroa v an Voorst tot Voorst mededeelde behan deld zal AVorden na de algemeene beschou wingen der Rijksbegrooting 1929. Zulks in verband met den door kamerleden ge- oefenden drang om dit ontwerp niet te ispcedig te behandelen, daar er nogal zoo het een en nader aan vast zit. Verder nam de Kamer zonder ho-of.'le- I ijke stemming- de verlaging van den drankaccijns met 40 pCt. aan. Neder land mv cht niet langer op de kurk} van de drankflesch drijven, motiveerde de s.d. Heer Hermans zich voor. Het handelsA'erdrag met Turkije werd met 31 tegen 3 stemmen aanvaard. Na. eenige discussie. j Vooiproefje van wat we bij de alge meene en andere beschoivwingen over de begroeting in onzen senaat te hooren krij gen, Avas overigens het lijvige voorloo- pige a-erslag. Van bijzondere originali teit getuigden deze senntoriale algemee ne beschouwingen nu bepaald niet. De Tweede Kamer had zich al uit den treure in denzelfden geest uitgesproken. Al moet toegegeven worden, dat het inderdaad ook (moeilijk is, over al die lang en breed besproken zaken en bekende feiten nog iets origineels te vertellen. Wereldschok kend was het dus geenszins, dat „vele leden" den huidigen politieken toestand onbevredigend achtten Avegens het ont breken van een parlementair kabinet,. En dat de aanstaande verkiezingen tot het optreden van zulk een kabinet zouden leiden, vonden velen nog onwaarschijnlijk, Waarbij „sommige leden" verklaarden, dat de vroeger gecoaliseerde groote partijen den grondslag voor samengaan hoe lan ger hoe meer verliezen. Terwijl verder de r.k. staatspartij nog niet rijp scheen te zijn voor een samengaan met de s.d. Nogmaals „vele leden" stippelden bij voorbaat uit, hoe het eerstvolgende „ex tra-parlementaire" kabinet dan zou moe ten handelenbeginsel van persoonlijke vrijheid en vrijen handel handhaven, zui nigheid betrachten, tot verwezenlijking van de vredesgedachte meewerken, de maatschappelijk zwakken steunen, den so cialen vrede bevorderen en in zijn bestuur onpartijdig en nauwgezet zijn! Ja, als Ave zóó'n braaf en het volmaakte nabij komend ministerie zouden krijgen, dat zou op den steun van een aanzienlijk ge deelte van de Volksvertegenwoordiging kunnen rekenen. Volgens de „vele leden", En dat is graag te gelooven. En dan waren er vele ontevreden. Die niet veel goeds van het kabinet van he den wilden zeggen. Die vonden dat da minister -van onderwijs te kort was ge schoten, om van dien van Waterstaat nog maar niet, eens te reppen. Er Averd ge klaagd ever de teleurstellende herziening der ambtenaarssalarissen, over het „geor ganiseerd Overleg", dat in de praktijk niet zou bestaan. En nog veel meer. Maar dan kwamen de „vele andere le den" aan het woord, die het niet netieg vonden, om het ministerie zoo te kijk tg zetten, en die het voor deze ministers in hun weinig behagelijke extra-parle mentaire positie opnamen, en zeiden, da| we dankbaar moesten zijn, dat die man nen ïn moeilijke tijdsomstandigheden hetj bewind op zich hadden willen nemen. Maar, wie nu verwacht had, dat de ove rige leden zich met het schaamrood op de kaken hadden teruggetrokken en uitj puur berouw elk woord verder inslikten^ die heeft het mis. Want daar had je het Koloniale be leid. Dat behoorde een onderwerp vanj Algemeen Regeeringsbeleid te zijohe|

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1929 | | pagina 5