Plaatselijk Nieuws Bestelt Uw DRUK Spoedig - Net - ateunverleeaiiig wei degeiqk onder de armenwet behoort te vallen. Spr. heeft ook wel enkele uitknipsels, doch zal die niet alle voorlezen, alleen wil hij wijzen op het raadsbesluit v. de gemeente Oud-Beijerland, over steun verleening en het- instellen van een commissie dat de Burgemeester daar in strijd achtte met de wet op het Burgerl. Armbestuur. Spr. acht steunverleeniug, zooais B. en YV. het hier doen ingevolge de armenwet een goede steunverleeniug, een raadsbe sluit voor een andere steunregeling zou spr. voor moeten dragen ter vernieti ging- De hr. v. Dalen zou ook nog wel iets willen zeggen over de voorgestelde steunre geling zooals die door d. hr. Hooijkaas. Hij acht deze een groote onbillijkheid, als ie mand werkeloos is, is het nog niet ge zegd dat hij steun noodig heeft. Waar dit noodig is voelt spr. zich verplicht !die te verleenen. B. en W. doen dit ock, zoo zelf dat bij een gezin, waar zij wat hadden gebracht, dat terug kregen met de mededeeling, dat men zich zelf nog kon helpen, ook een commissie die B. en W. bijstand verleent, acht spr. over bodig, wijl B. en W. nog over voldoen de middelen beschikken, om waar noo dig de helpende hand te bieden. .Voorzitter. Ik kan mij geheel verplaat sen in den gedachten gang van den heer v. Dalen. De heer Kanselaar heeft wel gehoord dat aan behoeftige steun is verleend, dit geschiedde altijd door armenzorg. Een commissie kan evenwel ieder geval on derzoeken, of het noodig is dat steun wordt verleend. Spr. zou willen vragen of het bedoeling is van B. en W. gewoon als tot heden te bedeelen of daarvoor een regeling te treffen. De heer v. Dalen verklaart zich tegen een regeling, hij zou deze geheel aan B. en W. willen overlaten, die kunnen ex best over oordeelen of iemand het noo dig heeft of niet. De heer Kanselaar is er tegen onder steuning te verleenen, bij wijze van ar menzorg. Dat iemand de steun terug heeft gebracht is goed mogelijk, dat komt omdat de menschen eerst in het uiterste geval iets van een armmeester willen aannemen. Omdat daarin iets ver nederends ligt en hun eergevoel daar te gen opkomt. De heer v. Dalen acht een ander ge voel ten grondslag bij hen die steun •weigerden. Deze waren zoo edel te er kennen, dat zij het nog niet noodig hadden. De Voorzitter vindt dit een edel ge- veel, armoede is geen schande en waar (uoodig is wordt geholpen, doch zoo lang het niet noodig is, acht spr. het oveibcdig. De heer Kanselaar noemt het een raad sel, dat de menschen, met hun beperkte inkomen, den kommervollen tijd door komen, en verklaart het te .waardee- ren, dat sommigen door persoonlijke ga ven hulp, verleenen, doch spr. meent dat deze hulp niet kan voldoen aan de groote behoefte. De heer Hooijkaas zou nog iets willen zeggen De Voorzitter merkt op dat de heer Hooijkaas slechts 5 minuten spreektijd heeft en daar straks heeft hij reeds 13 minuten gesproken, spr. verzoekt hier mede rekening te willen houden. De heer Hooijkaas zal trachten in 5 minuten te zeggen wat hij te zeggen heeft. De Voorzitter verklaarde zooeven dat hij zk h heel goed in den gedachtengang van den heer v. Dalen kan verplaatsen, spr. vindt het -vreemd dat de Vooi-zittcr zich niet in dien van spr. kan verplaat sen en blijkt dus wel een hemelsbreed verschil te bestaan tusschen beide op vattingen. De Voorzitter merkt op dat hij niet heeft gezegd, dat hq zich niet in den gedachiengang van den heer Hooijkaas zou kunnen verplaatsen. De heer Hooijkaas meent dat 'men verschil moet maken, tusschen de be- li-.eft.igen, die geregeld bedeeld worden en werkloozen, deze laatste moet men niet beschouwen als gewone bedeelden, niet tegenstaande zij thans ook behoeftig zijn. De Voorzitter merkt op dat B. en iWi. dit al deze weken reeds indachtig zijn. De heer Hooijkaas verklaart d ankbaai te zijn, voor wat B. en W. hebben ge daan, de hulp, die evenwel wordt verleend acht hij onvoldoende, daarbij zijn men schen die eenig besef van eigenwaarde bezitten van een dergelijke bedeeling niet gediend. Het groote verschil tusschen deze bedoeling en de voorgestelde rege ling schuilt daarin dan de menschen die niet als bedeeling beschouwen. Daarbij moet niet gewacht worden tot de men schen behoeftig zijn, de last- van deze tijden mag niet alleen door de arbeiders worden gedragen. B. en W. zïj.u van cordeel dat alleen bedeeld wordt, ai.' er behoefte is, als de menschen in noo4 verkeeren. Spr. raadsfractie wil de men schen daarvoor juist behoeden wil ze bewaren voor inzinking. Het voorstel van den heer Hooijkaas wordt hierop gesteund door den heer Kanselaar, in omvraag gebracht wordt het verworpen met 4 tegen 3 stemmen, alleen de heerén Hooij kaas, Kanselaar en v. Veen stemden voor, 4©eran t£gen. De Voorzitter vraagt wat de heerea nu willen met hun 2de voorstel n.l. toe kenning van een crediet aan B. en W. van f 1000.—. De heer Hooijkaas acht het instem ming brengen van dit voorstel overbo dig als tenminste B. en W. als het wordt aangenomen, daaruit niet de conclusie trekken, dat zij royaler moeten zijn met hunne steun verleening. De heer v. Dalen meent dat eerst om verhcoging van het toegestane crediet behoeft te worden gevraagd, door B. en YV. als dit is (Opgebruikt, zoover is men thans nog lang niet. De Voorzitter is het hiermede eens, waarop de heer Hooijkaas zijn 2de voor stel intrekt. Wat het derde voorstel betreft n.l. het in het leven roepen van een com missie die B. en YV. terzijde staan, dit acht de Voorzitter in strijd met een zelf standig werken van B. en YV. in een klei ne plaats als deze, zijn B. en W. best in staat te beoordeelen wie of het noo dig heeft geholpen te worden en wie niet. De heer Hooijkaas zegt het te betwij felen of B. en YVl het noodig achten, vcidoende te helpen, men kan meenen met een kleine ondersteuning reeds vrij gevig te zijn. Spr. dringt er op aan dat B. en YV. vrijgevig zullen zijn. De Voorzitter belooft met deze op merking rekening te zullen houden. Ook het derde voorstel komt niet in stem ming. Bij de rondvraag vraagt de heer v. Vucht of het niet gewenscht ia dat nogeens gepoogd wordt om in Zuilichem, electriciteit te krijgen. Spr. heeft ver nomen dat de steenfabriek zijn eigen electriciteit wil gaan maken. De Y'oorzitter heeft ook zoo iets hoo- ren verluiden, hij verwacht van nieuwe pclgingen evenwel weinig succes. Ttoh- tig procent der bewoners moet aanslui ten en men heeft slechts toezegging van 59 pOt. kunnen krijgen, misschien kan het zijn nut hebben da.t de raadsleden ieder voor zich de bewoners nogeens bewerken. Hierop wordt de vergadering met dank gebed gesloten. liiiiteiihuid. Een geheim van de honderdjarige. Een oude vryster te Boston, Wilhelmine Rubu son, herft een dezer dagen frisch en gezond als een visch, haar honderdsten vet jaardag gevierd. Toen noen haar vroeg, hoe zy zoo wonderbaarlijk gezond en kras was gebleven, antwoordde zy alk haat de mannen en schryf tnyn lang en geluk kig leven er aau toe, dat ik nooit dom genoeg ben geweest, om te trouwen.* O— In een wak verongelukt. Vier kinderen van 3 tot 5 jaar waren in Lancaster (Engeland) op het ys gaan spelen. Zy keerden niet terug. Men vond hun lijkjes 's avonds in een groot wak. o— Orkaan boven Amerika. Het stadje Duncan (Mississippi) is Maan dagmiddag door een oikaan geteisterd. Er werden 20 personen gedood en mmstens 100 gewond. Duncan beeti 600 inwoners. Üe helft der huuen is afgebrand. Tengevolge van de verwoesting van de telegraaf en de telefoorilyrien komen de berichten over de orkaar Catastrofe in Mis sourt en Noord Oostelyk Tt-xas slechts zeer langzaam binnen. Daar verscheidene plaatsen door den tornado zyn geti effen, is hei aantal slachtoffers waarschynlyk grootei dan aarivankeiyk gemeld. Het aantal ge wonden loopt in de honderden. Door de omliggende dorpen worden om vangt yke hulpuiaairegelen georganiseerd. De tornado 18 overigens Zeer eigenaardig opgetreden. Een boer op het land zag hoe zyn huis door een storm werd weg geslagen, terwyl zya dochter ongedeerd door de geopende staldeur naar buiten werd gewoipen. Een ander werd uit zyn bed in zyn tuin geslingerd. De storm drukte groote petroleum tanks als papier ineen en veroorzaakte in de geheele om geving een petroleumregen. Dak ingestort. Door het instorten van het dak van een automobielfabriek in een Paiysche buiten wijk, wetden 8 personen gewond. Zes leden van een gezin verbrand. Bij een brand te San Michele (Italië) werd een boerdery verwoest. Het geheele uit 6 personen bestaande gezin, kwam in de vlammen om met uitzondering van den oudsten zoon, die met ernstige brandwonden in een ziekenhuis is opgenomen. De brand pntsond, terwyl de bewoners van de boer derij sliepen. Toen de brand werd ontdekt wag hè.' te laat om te vluchten of hulp te verleenek1' buurt vin Bromberg (Polen) gepleegd, 's Nachts werden de soldaten in dit depot gearlarmeerd ^door een schot. Toen de wacht naar buiten kwam, sloegen de vlam men uit een gebouw op het terrein. Met iospanning van alle krachten gelukte bet in weerwil van bet gebrek aan water het vuur te blusschen. In bet uitgebrand ge bouw vond men het verkoolde lyk van een soldaat, die op wacht had gestaan. Het hoofd was van den romp gescheiden. Er werden sporen van een hevige worsteling gevonden. Men neemt aan, dat de soldaat door een onbekenden misdadiger is gedood, die daarna het gebouw in brand heeft gestoken om het munitiedepot in de lucht te laten springen. o Ook een rer'en om niet te duelleeren. Onlangs zouden te Boedapest in een afgelegen hoekje van het park in alle vroegte twee adellyke heeren de degens kruisen. Natuurlijk om een vrouwengeschiedenis. Op het afgesproken uur waren de beide tegenstanders, blakend van Magyaarscbe woede, de vier secondanten en de dokter prompt ter plaatse. De dokter maakte zich gereed, de degens werden verdeeld. Doch plotseling liet een der vechtersbazen jammerend het staal vallen en leunde tegen een boom. Groote opschudding. Eindelyk verklaarde de steunende man, dat hy on mogelijk kon duelleeren, daar hy plotseling zu'k een hevige kiespyo bad gekregen. En zwart gejast en hoog gehoed trok het ge zelschap weer Daar de stad, om den eersten den besten tandarts op te zoeken. MAANDAG 4 MAART LAATSTE DAG DER BAHLMANX OPRUIMING. Gorinchem. HEUSDEN. Het Bestuur van Heusden's Mannen koor heeft besloten, de irischty vingstermyn van het op 27 en 28 Juli (atd. Zang) en 3 en 4 Aug. 1929 (afd. Muziek) te houden Groot Nationaal Concours, te verlengen tot 1 April a.8. Vergadering van den Raad dezer Gemeente op heden (Viydag), des avonds half negen. Aan de orde 1. Notulen der vorige vergadering. 2. Rapport betreffende de onderhandelingen met de P.N.E.M. over de electriücatie der gemeente. A.s. Maandag, 4 Maart, houdt de Damclub »V. D.« haar eerste jaarverga dering in Hótel «Het Wapen van Am- sterdamc aanvang 7 uur. Na afloop (ongeveer 8 uur) geeft de heer H. Voge laar uit Andel god simultaan séance voor plm. 20 borden. Gisteren heeft op den dyk naby de Conservenfabriek een aanryding plaats gehad tusschen een autobus van «De On derneming* en het voertuig van H. van Helden. Van de kar werd een burrie af gebroken en het paard liep ernstige ver wondu gen op, terwyl de leerling R. v. d. Pol uit Wyk, die op weg was naar school te *8 Bosch, door de burrie werd getroffen, waardoor hy zich onder genees kundige behandeling moest stellen. Later is hy per luxe auto raar huis gebracht. AALBURG. - Dinsdag, 5 Maart, des avonds om half zeven, hoopt de heer Schoonderbeek Godsdiensionderwyzer te Ermelo in de Ned. Herv. Keik alhier op te treden. Moord en brandstichtio^. Een geheimzinnige moord, gep* brandstichting is een munitiedepot in Qe» yd met ANDEL. Op 5 Maart a.s. zal de Herv, Meisjesvereenigtng «Tabitha* alhier haar jaarfeest vieren. Ouder veel belangstelling vierde de Ger. Jongelingsver. «Vreest God, eert den Koning* op Dinsdag j.l. baar jaarfeest. Op een drietal onderwerpen, d.I. «Jozef*, Artikel 36 der Geloofsbelijdenis* en «Stadhouder Willem 111c, volgde een leer zame bespreking. Het geheel vormde een gezelligeo avond. Een zoon van P. van Rijswyk Otzn. geraakte onder een vrachtauto met zyn fiets. De fiets werd zwaar beschadigd, terwyl Van Ryswjjk ontvellingen opliep' Uitslag wedstryden in hardryden Hardryden 2 dames achter elkaar le pr. Mej. A. van Suteren en Mej. A. Kant, 2e pr. Mej, N. van Noorloos en Mej. Van Herwynen. Hardiylen voor paren: le pr. Mej. A. van Snieren en Kooymao, 2e pr. Mej. van Herwynen en H. Vogelaar, 3e pr. Mej. H. van Santen en Ophuyzen. Hardryden voor 4 personen achter elkaar le pr. Groep D. Colyn, 2e pr. Groep Unk, 3e pr. Groep A. van Andel, Naar wy vernemen is de heer A. C. Versteyo onderwyzer te Woudri- chem als No. 1 geplaatst op de voor dracht als Hoofd der 0. L. School alhier. De heer W. de P. alhier had het ongeluk zoodanig van den hooizolder te valleD, dat overbrenging naar 't ziekenhuis noodzakelyk was. Als een bijzonderheid kan worden gemeld, dat een schaap van den heer O S. alhier 4 lammeren ter wereld bracht. Tot onderwyzer aan de Chr. Herv. School alhier is benoemd de heer S. Abra- hamse van St. Lauwerens. Heden (Yrydag) hoopt de Zondag- schooiver., nam. 7 uur, een ledenvergade ring (e houden. CAPELLE. Woensdag 27 Febr. jl. hield de aan den Loonschendyk bestaande meisjes- naaikrans in een der lokalen van de Cnr. school aldaar haar jaarvergadering, die een zeer gezellig verloop had en door een groot aantal belangstellenden werd bygewoond. Te ruim 7 uur werd deze bijeenkomst geopend met het zingen van Ps. 68 2 en gebed, waarna de aanwezigen werden wel kom geheeten. Hierna worden de jaarver slagen uitgebracht, waaruit een opgewek ten toon sprak en bleek, dat de vereeniging in het afgeloopen jaar weer uitstekend werk verricht had in het belang der minder bedeelden. Gezien de onvetfiauwde belang stelling in het werk der vereeniging, worden de werkzaamheden dan ook met ambitie verricht. Na afhandeling der huishoudelijke zaken werd de avond verder in gezellig samenzyo doorgebracht. Door verschillende jonge dames werden zoowel voor als na de pauze voordrachten ten beste gegeven en eenige zangnummers ten gehoore ge bracht, wat de gezelligheid niet weinig verhoogde. Tijdens de pauze werden vei- verschmgen rondgediend. Na afloop werd deze uitstekend geslaagde vergadering door de leidster der vereeni ging met dankgebed gesloten. Op initiatief "an eenige postbeambte naren uit deze omgeving zal op Zondag 3 Maart a.s. des nam. 3 uur in het calé «de Korenbeurs* te Waalwyk een verga dering worden gehouden met het doel om te komen tot oprichting eener afdeeling van de C. B. P. T. T. Als spreker zal dien middag optreden de heer Stoffels, hoofdbestuurderslid van de C. B. B. T. T. uit Amsterdam. De Capelsche biljartklub «Het Kalme Spel* speelt a.s. Zaterdagavond in het café van Mej. Wed. A. v. d. Vaart, een vriend- schappeiyken wedstryd tegen de Kaats- heuvelsche biljartvereniging «Na Arbeid Sport.* In verband met zyn gezondheids toestand heeft onze dorpsgenoot de heer J. Vos, wegweker in de gemeente Sprang- Capelle, pensioen aangevraagd. De gemengde zangvereen. »'t Roze- knopje* gaf j|. Woensdag 27 en Donder dag 28 Febr. in de zaal van den heer L. F. v. Dongen alhier voor haar leden en gtïntroduceerden een uitvoering die, wat de afwerking van het programma betreft, uitstekend geslaagd mag heeteo. Jammer, dat de belangsteling, vooral den eersten avond, niet wat grooter was, hetgeen in hoofdzaak aan de felle koude is toe te schryven. Nadat de vice-voorzitter, de heer A. M. Verheyden, de aanwezigen had welkom ge heeten, werd onder leiding van den direc teur, de heer N. Soyers uit Raamsdonks- veer, begonnen met de af wei king van het welverzorgde programma. De uitvoering van de verschillende nummers, zoowel die van het geheele koor als de beide dubbel kwar tetten, was af en gaf blyk van ernstige studie. Ieder nummer oogstte dan ook een welverdiend applaus. Ter afwisseling werd door eenige leden der vereeniging een tooneelstukje, benevens een komische voordracht voor het voetlicht gebracht, welke eveneens de volle belang stelling der aanwezigen hadden en menig maal de lachspieren op de proef stelden. Ruim li uur was het programma af gewerkt, waarna de 2e voorzitter in wel gekozen woorden dank bracht aan directeur en werkende leden voor hetgeen zy deze beide avonden hadden ten gehoore gebracht en aan allen die op een of andere wyze aan het welslagen van deze uitvoering had den meegewerkt. GRAVENMOER. Voor de A. R. Kiesvereen. «Vreest God, Eert den Koning*, zal op Woensdag avond 6 Maart a.s. in de Chr. School een politieke lezing worden gehouden, waarby als spreker zal optreden, de WelEd. Gestr. Heer C. Wielinga, Kapitein te Breda, met het onderwerp «Nationale Ontwapening*. Mej. T. Rozen brand alhier, kwam één dezer dagen zoodanig te vallen, dat zy één barer beenen ernstig beteerde ea de hulp vaD Dr. O verstraten- Kr uysse onmiddel lijk noodig was. Aan de bestellingen, gedaan door H. M. de Koningin aan de Kantwerkvereen. «Het Molenwiekje* alhier, is men druk bezig. Zooals men weet en door ons reeds ge- meid is, werd dit werk door H. M. opge- dragen tydens den verkoop-tentoonstelling, gehouden in Hotel «Europa* te Amsterdam in het laatst der maand Januari 1929. Niet op Zondag 14 April, zooals ia het tweede blad van heden vermeld staat, doch op Zondag 7 April hoopt de Wel- Eerw. Heer Cand. J. Snoey zyn intrede in de Geref. Kerk alhier te doen. NEDERHEMERT. In den aardappelenhandel begint meer leven te komen. Thans besteedt men f2 75 tot f3.25. Het vindt zya oorzaak hierin, dat er vele bevroren zyo. RAAMSDONKSVEER. Vanwege de R K. Coöperatieve Vereeniging «Broederhulp* werd den leden een week gratis brood verstrekt. Tot Bestuursleden van de weegbrug «Gemeentebelang* werd gekozen de heer M. Th. de Brujjn en tot weger de heer E. van Dongen, wegeos ontslagname van den heer J. P. v. d. Heuvel. Het dividend wordt bepaald op 4 procent. SLEEUWIJK. De heer A. v. d. Giezen Phan. alhier, was voor de Woensdag j.l. gehou den aanbesteding van aardappelen voor het garnizoen te Gorinchem de lasgste inschrijver. De levering duurt van 1 April t.m. 31 Mei a.s. Op Woensdag 6 Maart, 's avonds 7 uur hoopt de Herv. Jongel. vereen. «Gideon*, gecombineerd met de Kaapen- vereen. «Timotheus* haar jaarfeest te houden in de O. L. School alhier. SPRANG. Maandagavond kwam de Anti Rev. Kiesvereen. alhier, onder leiding van haar Voorzitter, de heer G. J. v. Willigenburg, in haar 11e jaarvergadering ijjeeo, welke op gebruikelyke wyze werd geopend. Na een woord van welkom en een openingswoord werd door den Secretaris J. W. Genti't, een goed verzorgd jaar verslag uitgebracht. Ook het finantieel verslag van den Penningmeester C. J. v. Hejjst, gaf reden tot voldoening. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren C. J. v. Heyst en C. B Timmermans, terwyl de Voorzitter werd benoemd tot afgevaardigde naar de vergadering van het Centraal-Comné en naar de feestvergade- ring van «Patrimonium* Door stemming werd door deze vereen, de heer C. B. v. d. Wal uit 's Bosch, genoemd om als No. 5 op de candidaten* lyst voor de Kamer vei kiezing geplaatst te worden, terwijl de heer Bergmeyer voor No. 9 genoemd werd. Na een korte pauze werd door den heer J. v. Herpe uit Ryswyk behandeld, het onderwerp «Defenlie of Nationale verde diging*. Op dit onderwerp volgde een levendige besprekii g. Na een woord van daBk en opwekking sloot de Voorzitter deze druk bezochte vergadering en ging de heer Dalmayer in dankzegging voor. Onze dorpsgenoot, de landbouwer J. van B*ek Czn., is benoemd tot Voorzitter van de Ciöp. Aankoopsveieeen. Op uitnoodiging van het voorloopig Comité om te komen tot oprichting *a»j een Oranjevereeu. voor de gemeente «Sprang. Capelie*, zal op Vitjdag 8 Maart e.k. o^a treden Ds. I. Vuorsieegh uit den voorzitter van den Bond van Chr, Oiav,je. vereenigingen. Deze vergadering zal gö„ houden worden in het Ned. Herv. K^rfc. gebouw alhier. Maandagavond e.k. hoopt de Mesjes- vereen. op G. G. «Bid en Werk* iu de zaai van den Chr. Volksbond haar le lus^um op feestelyke wyze te herdenken. WASPIK. Tot onderwyzer aan de K. Byzondere Jongensschool te Dussery ]B be noemd onze dorpsgenoot dhr. A. A. P j^amp. ZUILICHEM. Werden de werkloozen van de steenfabriek vorige week met 1 H.L. steenkolen, deze week om een H.L. uitgereikt met bo brood.- bij de Firma L.J. VEERMAN,

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1929 | | pagina 10