Ingezonden Plaatselijk Nieuws Land- en Tuinbouwwereld 1925 No 44; dat wat de tweede „bewering'1 \be- tTeft, waarop het ontslag zou zijn ge grond, de Raad op grond van de aange voerde feiten tot de conclusie is geko men dat zelfs als hier goede trouw aanwezig zou zijn, in ieder geval de heer Sluijmers heeft blijk gegeven niet geschikt te zijn tot het voeren der gemeente-admi nistratie" dat derhalve de feiten, niet de quali- ficatie als opzettelijke valschheid, den grond leveren voor het ontslag; dat, gezien het rapport van den ac countant van het Centraal Bureau voor .Verificatie en Fina.nciëele Adviezen der Vereen iging van Nederlaadsche Gemeen ten, hierbij geproduceerd, en het advies van de Heeren Mr. Weyers en Mr. Baron van Hugenpoth, advocaten te 's Herto- genbcach, hierbij geproduceerd, voldoen de blijkt, dat de Raad zijn besluit tot ontslag van den heer Sluijmers uit zijne gemeentelijke bedieningen niet lichtvaar dig heeft genomen; j dat, wat der derde „bewering" be treft, waarop het ontslag zou zijn gegrond, ook het onderzoek van de boekhouding over het jaar 1927 heeft aangetoond, dat de heer Sluqmers niet in staat is, zijn functie van Ontvanger waar te he men en daarin van zoo grove tekortko mingen blijk gaf, dat daaruit zijne onge schiktheid voor het vervuilen van de functie van Secretaris en Ambtenaar van den Burgerlijken stand voldoende blijkt; dat Ged. Staten de grieven van den Raad niet verminderen door hunne op-' merking, dat er over het jaar 1927 een bedrag van f338.39 te veel in kas zou zijn geweest, omdat, afgescheiden van de -vraag of de heer Sluijmers zich ten Leste van de gemeente heeft verrijkt, een kasoverschot juist hetzelfde bewijs oplevert- van slordige administratie als een kastekort; dat hetzelfde geldt van de mogelijk heid, die Gedeputeerde Staten onderstel len, als zou uit de boekhouding kunnen voortvloeien de conclusie, dat de heer Sluijmers over het jaar 1923 nog een be drag van f 1983.75 zou hebben te vorde ren-; -dat Gedeputeerde Staten zelf reeds in het verslag van de kasopneming, pro ductie van- 7 October 1925, hierbij ge produceerd, feitelijk een vernietigend von nis hebben geveld over de administratie va» den heer Sluqmere „Secretaris-Ont vanger" die „niets begrijpt van de mede- deelingen der Bank voor Nederlandsehe Gemeenten ter zake van debiteering of crediteering", die verklaarde, „dat het onderzoek op 25 dezer de vertoonde geld middelen zich abusief tevens bevonden hadden zijn eigen geldmiddelen, welke hij thans uit de kas genomen had.", terwijl „uit dat rapport is ons gebleken, dat op 25 September j.l. moest worden ge constateerd, dat het geldelijk beheer dooi den Gemeente-Ontvanger in het geheel niet zoo wordt gevoerd als van dien ti tularis mag worden geëischt;. er be stond een vrij aanzienlijke achterstand in de c-oekhouding enkele boeken wer den zelfs in het geheel niet gebruikt en de kaswaarden der gemeente bleken niet afgescheiden van des ontvangers parti culiere geldmiddelen te worden bewaard"; dat de Raad nadien den heer Sluijmers in zijne bedienigen heeft gehandhaafd in de hoop, dat zijn beheer zou verbe teren, doch na de opnieuw gebleken tekortkomingen heeft gemeend, dat het belang van de gemeente zijne handhaving niet langer gedoogde; dat Burgemeester en Wethouders zelfs toen nog den heer Sluijmers de gelegen heid hebben gegeven om ziekteverlof te vragen, het tekort aan te zuiveren en eervol ontslag te vragen; dat hij zich daartoe heeft bereid ver klaard, doch na een bezoek ter Pro vinciale Griffie daarvan is terug ge komen; dat Gedeputeerde Staten, nadat de on regelmatigheden waren bevestigd, alsnog een soortelijk voorstel hebben gedaan, idoch dit niet meer aannemelijk was, doordien de burgerij daarmede geen ge noegen meer zou nemen en de heer Sluijmers door zijn houding dit zelf on mogelijk heeft gemaakt dat Gedeputeerde Staten thans, om voor den Raad ondoorgrondelijke reden, aan de Gemeente een ambtenaar trach ten op te dringen, die door den Raad op afdoende gronden als voor de gemeen te verderfelijk wordt beschouwd dat het beroep op de zenuwziekte van den heer Sluijmers niet cpgaat, waar zijn tekortkomingen zich over een reeks van jaren uitstrekken, toen van zenuw ziekte geen sprake was, en het thans verklaarbaar zou z ijn, indien zijn ze nuwgestel onder de tegen hem zich op stapelende bewijzen zou hebben geleden dat het beroep van Gedeputeerde Sta ten op de aansprakelijkheid van hun ei gen College en van Burgemeester en Wet- ihouders wegens het veirleenen van dé charge niet ter zake dienende is, omdat piet hier niet gaat om de vraag, wie tct dekking van een tekort aansprakelijk is, doch om de vraag, of de heer Sluij- -mers is gebleken een persoon, aan wien de Raad de verantwoordelijkheid kan. la ten voor zijne ambten; dat hier niets afdoet, of de heer Sluij mers voor zijne misgrepen door décharge ia gedekt, doch slechts 'de vraag ia af hij de misgrepen heeft begaan; dat des te duidelijker blijkt, dat het gemeentebelang zijne handhaving hiet ge doogt, indien hij die misgrepen zooda nig heeft ingericht, dat Burgemeester en Wethouders en Gedeputeerde Staten daardoor zijn misleid; dat eindelijk de kantteekening, door den heer Sluijmers in de rekening der gemeente gemaakt, gesteld als dat dit op zich zelf hem van schuld zou vrij pleiten des neen door hem eerst is aangebracht, nadat de gemeenterekening door hem aan den Raad was aangebo den dat de misgrepen van den heer Sluij mers de onmogelijkheid, om hem in zij ne functies te handhaven, afdoende bewij zen, onafhankelijk van de vraag, of hij door den Strafrechter deswege zou wor den veroordeeld; dat Burgemeester en Wethouders en de Raad ter wille van den heer Sluijmers geen strafvervolging hebben willen uit lekken dat de vergadering van Stemgerechtig de Ingelanden van het Waterschap „de Polder van Wijk" van 21 Februari 1.1. na het ontslag van den heer Sluijmers als Secretaris-Penningmeester haar „ster ke afkeuring heeft uitgesproken over het gevoerde beheer en de houding van den Secretaris-Penningmeester den heer Sluij mers" Redenen waarom de Raad der Gemeen te Wijk c. a^ Uwer Majesteit eerbiedig verzoekt, dat het Haar behage, het be sluit van Gedeputeerde Staten van Noord- Bral ant van 6 Februari 1929 Ille af- deeling No. 96, waarbij de goedkeuring in onthouden aan het besluit v. den Raad, voor zoover daarbij aan den heer E. Sluijmers ongevraagd niet-eervol ontslag is verleend uit de ambten van Secretaris, Ontvanger en Ambtenaar van den Bur gerlijken Stand, te vernietigen. 't Welk doende De Raad der gemeente Wijk, c. a. Wijk; c. a. den 6 Maart 1929. De Voorzitter vraagt of een der hee ren nog het woord verlangt. De heer G. v. d. Pol zegt dat het morgen een jaar wordt, dat de zaak openbaar is, alles oprakelen zal spr. niet deen, doch wie garandeert, dat de ge meente nu succes zal hebben. Het heeft reeds veel gekost, spr. merkt wel dat Mr. Hugenpoth de raadsman van de ge meente is geweest. Hij vraagt of al een raadsman is aangewezen voor de verde diging van de gemeente voor de Kroon, is dit Mr. Hugenpoth. De Voorzitter antwoordt ontkennend. De heer v. d. Pol zou den Voorzitter willen verzoeken, het voorstel van B. en W. niet in omvraag te brengen. De Voorzitter zegt dat hij aan dit ver zoek niet kan voldoen. De Leer Bouman verklaart zich met het gesprokene door den heer v. d. Pol te vereenigen. Het voorstel van B. en W. om bij de Kroon tegen de beslissing van Ged. St. in beroep te gaan wordt hierop met 5 te gen 2 stemmen aangenomen. De heereh v. d. Pol en Bonman stemden tegen. Aanvraag van B. en W. om hen een blanco crediet doe te staan voor het verleenen van bijstand door een raads man en hen te machtigen een dergelijke raadsman aan te stellen. De Voorzitter vraagt of een der hee ren hierover het woord verlangt. De heer v. d. Pol wil er niet veel over zeggen, dit kan veel geld kosten, doch hij begrijpt dat de zaak op de spits wordt gedreven. De heer Roza noemt dit zeer logisch. De heer v. d. Velden voegt bier aan toe, dat het gemeentebestuur vrij uitgaat, wat het kost, dat kost het, dit is niet de schuld van het gemeentebestuur, doch in de eerste plaats van den persoon, waarever het gaat, die is aansprakelijk voor de kosten. De heer v. d. Pol noemt dit verschil van meening. Ook dit voorstel wordt met 5 tegen 2 stemmen aangenomen. De zelf de hoeren stemden tegen. Wijziging begrooting 1928. Met alge- meene stemmen wordt tot de voorge stelde wijziging besloten. De raad verleent aan den Burgemees ter machtiging voor 1929 de gewone jaar- lijksche verkoopingen en verpachtingen te houden. CLnlinuatie aanstelling van deh mon teur en administrateur voor het G.E.B. met een half jaar. De heer G, v, d. Pol zou de benoeming voor een jaar doeh geschieden, zij doen (heel goed hun best en er zijn over hunne werkzaamheden hoegenaamd geen aanmerkingen. De "Voorzitter zegt dat de benoeming slechts voor een half jaar wordt voorge stel 1 met het oog op de uitspraak van de Kroon. De heer v. 4 Pol kan zich er mede vereenigen als het op deze overweging plaats heeft. Met algemeene stemmen werden de aanstellingen igqt ean half jaar verlengd. Rondvraag. De heer v. Helden vraagt hoe of het zit met de vereeniging van gemeenten, hg heeft gehoord, dat de vereeniging van Veen en Wijk weer aanhanging is ge maakt. De Voorzitter zegt dat hij heeft ge hoord, dat deze stukken door Ged. St. naar den Haag zijn gezonden. De heer v. Helden -vraagt of het dan niet gewenscht is, om alles in het werk te stellen dien ramp te voorkomen. De hr. Roza zegt dat B. en W. voor een half jaar over deze kwestie op het De partement in den Haag een gesprek heb ben gevoerd en toen deelde men mede dat er niets bekend was, doch men deed de toezegging, dat mocht de ver eeniging aanhanging worden gemaakt, het gemeentebestuur van Wijk, daarvan ken nis zou krijgen en zou worden gehoord. jB. en W. hebben er evenwel tot he den niets over gehoord. Spr.- vraagt zich evenwel ook af, of het goed is, dat men maar rustig de dingen blijft afwachten, het komt hem niet ondienstig voor, dat een tem. samengesteld wordt uit de raads leden en den bijraad die voeling houdt, om cp de hoogte te blijven hoe de zaken staan. De heer v. d. Pol merkt op dat de re- geering toch weet, dat men er te Wijk algemeen tegen is. De heer Roza merkt op dat als Ged. St. aile bescheiden aan de regeering heb ben doorgezonden, deze wel ingelicht is over de gevoelens van de ingezetenen van "Wijk ten opzichte van de voorge stelde vereeniging, het kan misschien evenwel zijn nut hebben de regeering hier over van de zijde van het gemeentebestuur in te lichten. De heer v. Loon vraagt of het dan niet gewenscht is, dat B. en W. er nog- eens voor naar het Departement gaan. De heer v. d. Pol verklaart hiertegen geen bezwaar te hebben, doch ook het nut er niet van in te zien. De Voorzitter zegt hoe men de houding van Ged. St. kan verklaren, die niette genstaande zij op de hoogte zijn, van den tegenstand tegen vereeniging van de be woners van Wijk, deze vereeniging toch dcor willen drijven. De heer v. Helden begrijpt dit goed Ged. St. zullen zelf moeten dokken, om Veen te helpen, zij willen nu evenwel prebeeren dit Wijk te laten doen. De heer v. d. Velden vraagt hoe door de heeren Bonman en v. d. Pol nog vertrou wen kan worden gesteld in Ged. St., zij zijn evenals de andere raadsleden over tuigd, dat de toekomst van "Wijk er don ker uit ziet als Veen met Wijk wordt ver- eenigd dit is Ged. St. ook duidelijk ge maakt en trots dat sturen ze het ont werp toch naar den Haag. Welk vertrou wen kan men dan stellen ih eeh College, als dat van Ged. St. van Noordbrabant. Het College dat het hoogste administra tief beheer heeft over de gemeentefinan- ciën en een gemeente voor eeuwig een strop wil bezorgen. De heer v. d. Pol merkt op dat het hier een andere kwestie geldt, als die van den Secretaris-Ontvanger. 1 De heer v. d. Velden zegt dat het bij beiden over de finantieele kwestie gaat. De heer v. d. Pol is overtuigd dat de regeering het standpunt van de gemeente wel zal verdedigen. De heer v. d. Velden zegt dat dit Ged. St. dit zelf moeten doen, hij vindt de houding va,n dit College verschrik kelijk. De heer v. d. Pol kan niet gelooven dat Ged. St. de gemeente in moeilijk heden zullen jagen. Voorzitter zegt, dat de regeering 4 jaar geleden, de vereeniging niet gewild heeft en nu maken Ged. St. ze toch op nieuw aanhanging. De heer v. d. Pol zou er verder maar over willen zwijgen, men heeft tegen de vereeniging gestemd, wat B. en W. dan ook doen om deze tegen te houden draagt de goedkeuring van de raadsleden weg. Dezelfde spr. vraagt den Voorzitter of het al bekend is, welken raadsman de ge meente zal nemen voor de verdediging bij de Kroon. De Voorzitter antwoordt dat dit nog niet bekend is. Daar verder niemand het woord ver langt, sluit de Voorzitter de vergadering. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Aan de Redactie van het Nieuws blad voor het Land van Heusden en Altena, etc. Mijne Heeren. In uw laatst verschenen nummer (6 Mrtstaat vermeld onder „Correspon dentie" dat eenige ingezonden stukken bij U zijn binnen gekomen naar aanlei ding van de Radio uitzending uit Heus den. Volgens uw bericht bent U van ooi deel geweest, dat bet niet aangaat door middel van ingezonden stukken critiek nit te oefenen op een dergelijke (dit woord beb ik opgenomen als „goede") radio uitzending. Beleefd doch dringend verzoek ik U hierbij de bewuste stukken nog te willen plaatsen. Kunt U ze niet ineens plaatsen, dan verwacht ik toch in uw eerstvolgend nummer een opgaaf hoeveel het er zijp en uit welke plaatsen; zoo mogelijk ook met opgaaf van door wie ze zyn onderteekend. Ik wil graag eens onderzoeken of bet wel degelijk perso nen zijn om over een Zang-uitzending critiek te geven, want het is toch best mogelijk, dat ze geschreven zijn door personen die misschien zelfs omgekocht zijn door een mijner vriendelijke collega's of iemand van zijn personeel, ofwel hetzij direct of indirect door een lid van een concurrente veieeniging. 't Zou heusch niet de eerste maal zijn, dat men mij op zulk een manier een dienst wil be wijzen 't Komt me ten minste zeer vreemd voor, dat er menechen zijn, die in de uitvoering van enkele nummers aanlei ding hebben gevonden, daarover hun afkeuring op deze wijze te uiten, niette genstaande circa 140 personen uit alle oorden van het land, waaronder verschil lende vooraanstaande toonkunstenaars, hun voile tevredenheid hebben geuit, ook over de uitvoering der bewuste koor werken. 't Is een fout van de Redactie om het geen de een of andere, misschien omge kochte werklooze, op goed geluk af de wereld in wil sturen, onder eigen ver antwoordelijkheid te plaatsen. Als de Redactie van meening is, dat hier geen critiek moet worden uitgeoefend, moet ze het zelf niet het meest doen, al is het dan ook maar door zoogenaamd de strek king der ingezonden stukken ter kennis der vereenigingen te brengen. Laat de heeren zelf voor den dag ko men Misschien kunnen er gelijk met dit al vast enkele geplaatst worden, en liefst dan eerst juist die, waaronder de meest klinkende namen voorkomen en waarin het meest wordt afgekamd. Met de meeste hoogachting, In afwachting, C. J M. MERKX. Heusden, 7 Maart 1929. Het spijt ons dat wij aan het verzoek van den heer Merkx niet kunnen vol doen wij handhaven onB standpunt, dat wij geen polemiek kunnen toelaten over een radio-uitzending Hebben w ij werke lijk een fout gemaakt, dan willen we hierbij nadrukkelijk verklaren, dat die fout dan gemaakt is met de aller beste bedoelingen. DE REDACTIE. DE NIEUWE CHEVROLET. Opzienbare verbeteringen en verfraaiingen 11111 Het General Moters Concern verrast het automobielrijdend publiek dit jaar met iets extra's n.l. de zes elyinder Chevrolet. Deze 6 cylinder Chevrolet heeft alle eigenschappen weike maar van een mo derne automobiel kunnen worden ge- eischt. Wat de luxe betreft, vallen ons aller eerst op de zeer verfraaide lijn, de schit terende kleurencombinatie en keurige bekleeding. De zes cylinder moter, welke een lust is om te zien, loopt geruisch- looe, trekt prachtig op. Het vastliggen op den weg wordt zeer strek bevorderd door een stel Love Joy hydraulische schokbrekers. De vrachtwagenchassis zijn eveneens zoo verbeterd, dat het haast lijkt of ook deze onovertrefbaar zijn. Het laadver mogen is thans ^100 K.g. Verzwaarde chissisbalken, verbeterde vierwielremmen 17 c M. grootere randstand, een aange bouwd torpodefront en veel andere ver anderingen hebben het hunne er toe bijdragen, dat het Chevrolet chassis thans is de Chevrolet die alle vorige overtreft. Zoowel de luxe als de vrachtwagen hebben de blanke deelen verchroomd een nieuw verlichtiDgssysteem met dim- schakelaar voor de voet, een diefstal- vrijslot, gas en ontste&ings-contróle op bet instrumentenbord, een electrische koelwatermeter eveneens op het instru mentenbord enz. In één woord, het komt ons voordat de Chevrolet van 1929 een zeldzaam goede toekomst tegfcn gaat. Wij raden ieder aan bij de importeurs de FIRMA C. F. VAN MILL te Gorichem, deze nieuwe creaties te gaan zien. WAARDHUIZEN. Vorige week Woensdagavond hield Ds. C. J. Hakman van Almkerk een rede voor de Jongelingsvereeniging lEbenhaëzerc al hier, getiteld, «Heilig beginsel trouwe. Het was een prachtige en leerzame rede welke met aandacht gevolgd werd, door een tamelijk opgekomen publiek. A.s. Vrydag 15 dezer hoopt D. V. voor de Ant.-Rev. Kiesvereen. «Nfèrland en Oranjec te Waardhuizen en Uitwyk, op te treden den WelEd, Gestr. Heer Mr. H. Bijleveld lid van de Tweede Kamer met het ondérwerp «Politieke Beginselen.! Deze rede zal gehouden worden in de Geref. Kerk. Het zal zeker wel onneodig zijn om bier een opwekkend woord aan toe te voegen om deze begaafde spreker te komen beluisteren. Bij den landbouwer H. N. zyn deze week in een dag een tweetal van zya milderen gestorven. Omtrent de oorzaak tast aeu nog ia het duister, men vermoed van voer waar giftdeelen in zaten. WASPIK. Naar wy uit goede broa vernemen hoopt Ds. E. H. Jonkers Maandag 1 April a.s. des namiddags zijne afscheidsrede te houden. De Nederlandsehe Chroomlederfabriek «Waspikc, die wegens den vorst eenigen tyd is stopgezet, is weder in werking. De eerste groote jaarmarkt zal worden gehouden op Donderdag 14 Maart a.s. WOUDRICHEM. De kostelooze inenting en berinenting tegen de koepokken zal plaats hebben op Zaterdag 9 Maart a.s, van des middags 1 tot 2 uur in de le Openbare school (Vesting) en om 3 uur in de 2e Openbare school (Oüdendyk. Naar wij vernemen komt de heer A. C. Verstijnen, onderwijzer alhier onder No. 1 voor op de voordracht ter benoeming van een Hoofd eener openbare school te Almkerk. Met irgarg van 1 April a.s. is benoemd tot onderwyzer aan de School met den Bybel alhier de heer P. Schild, thans als assistent aan genoemde school werkzaam. J. 1. Woensdag werden aan be- hoeftigen in deze gemeente 177 porties bruine boonensoep met spek uiigpreikt. De heer Mr. C. W. v. Ommeren, Kantonrechter te Heusden heeft bedankt als beschermheer van «Woudrichem's Fan farecorps. Door eenige visschers uit deze ge meente werd aan de Sluis te Andel een paar duizend pond visch gevangen, welke aan de vischmarkt alhier 5 tot 12 ct. per pond opbrachten, ZUILICHEM. Op de gemeente-secretarie is als gevonden aangegeven een huissleutel welke voor de rechthebbende aldaar is terug te bekomen. Woensdagavond raakte Ds. van Steenis uit Brake! met zyn auto in een sloot, door vereende krachteu werd de auto er weer uitgehaald. Ds. van Steeriis kon er bytyds uitkomen. De heer T. J. Homans, onderwyzer aan de Openbare Lagere school alhier, is in gelyke betrekking benoemd aan de O. L school te Rhenen, met ingang van 1 April Maatregelen op den akker na dezen strengen winter. Na dezen strengen en langen winter zal meri ervaren, dat vele wintergewassen ge leden hebben o.a. de rogge heeft op som mige plaatsen van ons land het erg te ver duren. Men maakt zich in zulke gevallen in den regel te snel ongerust, en men ziet vaak akkers omploegen, die met een goed toe gepaste overbemesting in den vorm van salpeterstikstof nog gemakkelyk te redden zyn. Deze bemes'ing bewerkt een sterk* uitstoeling en de planten ontwikkelen zich dan by ruimen stand zeer sterk. Meestal blykt de toestand nog mee te vallen en zelfs blykt dikwijls 01 juist op die akkers, welke vaD den vorst geleden hebben uitsluitend salpeterstikstof te ^even. Wil men legering door toediening van salpeterstikstof voorkomen en tevens profi- teeren van de lagere prijzen der synthetische stikstofinesistoflen, dan komt Leuoasalpeter in aanmerking, die 1/4 salpeter- en 8/* am- moniakstikstof bevat. Ook de Kalkammon- salpeter 1G, die sinds korten tyd in Neder land veikrygbaar is, zou hiervoor in aan merking kunnen komen. Een punt, dat hierby verder nog in aanmerking genomen moet worden, is het feit, dat verliezen door uitspoelen vaD stikstof b.v. by sterken regenval, by gebruik van ammo(iiak8tikstof niet behoeven te worden gevreesd. Op te kalkarme zandgronden make men by voorkeur van kalkhoudende meststoffen gebruik, zooals Kalkammoniaksalpeter en Kalksalpeter. Door den strengen en langen winter zouden enkele landbouwers allicht geneigd kunnen zyn, met het oog op de vorstschade, meer gebiuik te maken van de duurdere salpeterstikstof dan noodig is. Dit zal vaak overbodig zyn, want de goedkoope zwavel zure ammoniak en Leunasalpeter zullen nog ruim gelegenheid hebben, om tot volle uit werking te komen. Immers steeds blykt uit vele bemestings- proeveo, dat ammoniakstikstof als overbe mesting voor wintergewassen tydig genoeg tot uitwerking komt. —o— 1 J

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1929 | | pagina 10