UW ADRES A. A. C0ERTSE „De straatviolist" Rechtzaken Plaatselijk Nieuws Burgerlijke Stand. DAMKUBRIEK. Parijsche Modebrie ven Bazaar Diaconessenhuis. Hij schuifelt voort langs de verlaten straten, die nu nog1 liggen, in uchtend sche- mering, en in gedachten, loopt hij nu zacht te praten, of naast hem nog een oude makker gingy Eien oude hoed bedekt zijn grijze haren, die krullend vallen, langs zijn aan- gezicht, zijn vingers sluiten om de gespannen maren, van zijn viool, die in zijn arm ligt. Zijn broek hangt ruim met uitgesle ten randen, met plooien diep over zijn schoenen heen, een stompje pijp, omknelt hii met z'n tanden, en op en neder gaat zijn kreupel been Hij speelt zijn lied. O! met gevoel. aandachtig, een melodie van weemoed en van smart, soms is zijn streek, vol hartstocht diep en krachtig de melodij van een gebroken hart... En zijn viool spreekt soms van oude droomen, van levensleed, van jeugd die eens verging, van zonnegloed, van fluistrende hoo rnen vain korenakkers' en wijden hemel kring En niemand weet, of kent iets van zijn zorgen, als hij een wijsje dartel spelen gaat. het diep geheim, ligt in zijn ziel ver borgen, dan weent zijn hart bij opgeruimd gelaat. En 's avonds keert hij langs de stille grachten, wteer naar zijn zolderkamer, koud en moe, gelaten blijft hij op den dood er wachten, een engel drukt djan zijne oogen toe.... HAROLD. VERSLAG van de le Jaarvergadering der Nederl. Herv. Jongelingsvereen. »OBADJA« te Andel, op 28 Februari 1929. Dat de Jongel.vereen. sObadjac te Andel, in een behoefte voorziet blykt wel uit haar groot ledental en tekens uit de groote be langstelling die er was van de zyde van het publiek, op haar le jaarvergadering. De Voorzitter, de heer Bronkhorst, Hoofd der Chr. Lagere Landbouwsehool, opende de vergadering door te laten zingen het alleszins toepasselijke psalmvers Waar mede zal de jongeling zyn pad, enz. (Ps. 119 vs. 5). Spr. las voor Prediker 11 en eprak aan de hand daarvan cog een inleidend woord. Hierna volgden de toespraken der afge vaardigden van zustervereenigingeo uit den omtrek. Ons lykt beter de regeling die getrcffen is bij jongelingsver. der Ger. Kerk, waar één namens de Ring de feestvierende vereeniging complimenteert. Het publiek blyft dan verschoond van de vele herha lingen en de dikwyls minder fraaie im- provisitaties der afgevaardigden. Toch, de Voorzitter maakte door zyn verschillende opmerkingen ook dit punt van het pro gramma nog genietbaar. De secretaris der vereen, de heer J. H. van Diggelen, bracht een keurig jaarverslag. Niet te lang en zakelyk gaf by kennis van de toestand der vereeniging, evenals de penningmeester, de heer F. van Duist, 't Bleek, dat de finan- cieele toestand, door verschillende grootere uitgaven, niet rooskleurig is. Dit mag in Andel, bij zoo'n vereeniging niet voorkomen. De burgert) gaf deze a vond blijk van belang stelling, doch 't mag geen belangstelling bly- ven, er moet medeleven zyn. En zou 't nu zoo veel moeite zyn om die vereeniging er eens above&op* te brengen door een flinke by- drage. Laat men nu die jongens eens flink in de boeken zetten, want boeken zya voor een jongel.vereen. onmisbaar. Ik merkte verschillende personen in de zaal op, die daar wel een bandje aan kunnen helpen Het eigenlyke programma begon met een inleiding van M. van Ryswyk, over Daniël 5. Een goed opstel dat goed werd voorgedragen. Van Rijswijk bleek zyn stof wel machtig te zyn, daar hy op de hem gestelde vragen steeds het antwoord klaar had. De kwaliteit van dhr. Van Diggelen als declamator bleek van slechter gehalte dan dit van secretaris, 't Mooie >Aan den Rync van Borger werd mishandeld, terwyl het ons voorkwam, dat de zin van het gedicht den voordrager ontging. Zulks Qit de groote vergissingen die hy maakte en zelf niet opmerkte, 't Eenige goede dat aan dit no. van het programma was verbonden, was de korte biografie die de Voorzitter ons gaf over Elias Annas Borger. Na zaGg, gegeven door de Meisjesver- eeniging en collecte, werd gepauseerd. 't Traditioneele kopje chocolade werd rond gediend, en we kregen daarna van den heer J. Verwijs een onderwerp Kerkge schiedenis aCalvyn*. We vinden dit onder werp te azwaar* een goede inleidiug hierover efcht groote studie en by be spreking verdwalen we zoo gemakkelijk op gevaarlijk terrein. Van dezen inleider hadden we liever een ander onderwerp gehoord en we gelooven wel dat hy in staat is wat goeds te leveren. Zijn voor dracht is niet slecht en zal bij eenige ont wikkeling nog beter worden. De heer Chr. van Ryswyk droeg voor »De Echtscheiding*, en oogstte hiermede de algemeene waardeering. Indien er meer tijd beschikbaar was geweest zou de heer Mart. van Rijswijk met zyn inleiding over Jan de Witt wel »de clown* van den avond geworden zijn. We vonden dit, uit het vele goede, wel het beste werk. We zyn zoo gewoon, dat by dit onderwerp de Witt wordt veroordeeld zafgemaakt* en dat dan tot slot nog even gezegd wordt dat die moord zeen donkere bladzijde uit ons geschiedenisboek is.* Van Ryswyk liet een ander geluid booren ditmaal. Frisch gesteld, duidelyk gelezen en goed geaccec- tueerd droeg hij z'n mooie opstel voor, prees de Witt zeer terechtals uitstekend Staatsman en groot diplomaat en deed gelukkig geen moeite om Stadhouder Willem III vry te pleiten van het feit dat de daders van dezen laaghartigen moord door hem ongestraft werden gelaten. Dat Willem III aan den beruchten Tichelaar een jaargeld toekende, of dit al of niet juist is zal moeilyk te beoordeelen zyn. Hierover kwam eenige discussie. Ik heb bier Groen van Prinsterer eens op nageslagen. Groen van Prinsterer die tocb wel een op en top Oranjeman was, teekent hierby aan»De Prins, die van deze onmenscbelyke wandaad nooit dan met afgryzen sprak, achtte bet straffen ondoen lijk het stuk ioas door de voornaamste burgers uitgevoerd, tegen wie men zich niet zonder gevaar van strenge middelen zou bedienen.t De tendenz vanVanRys- wijk's opstel week wel af van hetgeen het »school-jaartalienboekje« ons gewoonlijk op- discht, en dit mag wel een verandering ten goede genoemd worden Een waardig slot gaf de heer D. Mille- naar aan het program door z'n voordracht »De toekomst, die zeker is* hetgeen hij beter declameerde en gelukkig wan buiten* dan we van hem gewend zyn. Na zang en rondvraag sloot de heer Bronkhorst de vergadering met een toe passelijk woord, gezang en gebed. 't Geheel gaf een gezellige avond en temeer daar het de 1ste jaarvergadering was kan de J. V. daar met genoegen op terugzien, 't Werk dat geleverd werd, voomamelyk door personen die nooit in 't publiek optraden, stond ver boven 't mid delmatige van wat we in onze Ned. Herv. J. V. gewend zyn. Een en ander is zeker te danken aan de uitnemende leiding van den Voorzitter, die we twyfelen er niet aan er nog wel meer van maken zal. Ook voor grootere vergaderingen zooals deze avond, bleek de beer Bronkhorst een uitstekend en prettig leider, getuige de orde en gezelligheid die er was van begin tot einde. M. J. C. B. Woudrichem, 4 Maart 1929, PROVINCIALE WEGRAAKTEN 1929/1930. De Rijksontvanger te Woodricham maakt bekend, dat hij in de maand April a. s. in de navolgende gemeenten of onderdeelen van gemeenten op de daarbij vermelde dagen en uren zitting zal houden tot het afgeven van WEGKAARTEN voor rijwielen en trekdieren, t.w. ALMKERK (Gemeentehuis) Vrijdag 26 April, van 10—4 uur. ANDEL (Gemeentehuis) Donderdag 25 April van 10—12 uur. G1ESSEN (Gemeentehuis) Dinsdag 23 April van 10—-12 uur. DUSSEN (Gemeentehuis) Maandag 29 April van 10—4 uur. (Hack, R. K. School) Zaterdag 20 April van 101 uur. NIEUWENDIJK (Instituut) Zaterdag 27 April van 10—1 uur. RIJSWIJK (Gemeentehuis) Maandag 22 April van 1012 uur. WERKENDAM (Nutzaal) Woensdag 24 April van 104 uur. SLEEUWIJK (Gemeentehuis) Dinsdag 30 April nam. 24 uur. De aandacht wordt er cp gevestigd, dat, in tegenstelling met vorige jaren, slechts ééo zittiog in de buitengemeenten wordt gehouden voor dat doel. Bespuit uw boomen met een cnrbo- ltneom oplossing. Vele land-en tuinbouwers zullen waar schijnlijk hopen, dat de zeer strenge vorst die in Februari geheerscht heeft, een groot aantal insecten op vrucht en andere boomen gedood zal hebben en in verband biermede zullen zij geneigd zyn een bespuiting met een corbolineum oplossing, die het gebrui kelijke bestrijdingsmiddel tegen vele insecten is, dit jaar achterwege te laten. Te ge makkelijker zullen zij dit doen, doordat de langdurige vorstperiode een achterstand in de werkzaamheden heeft veroorzaakt, die er toe kan leiden, dat men een minder noodzakeljjk geacht werk geheel achter wege laat. Ik wil echter aan alle belanghebbenden, vruchten-en boomkweekers en tuinbezitters mededeelen, dat de strenge vorst een flinke bespuiting van vrucht-en andere boomen met carbolineum geenszins overboding heeft gemaakt, omdat insecten en insecteneiereo zeer goed tegen lage temperaturen bestand zyn en het dus zeer onwaarschynlyk is dat zij door de vorst zyn gedood. Men besehouwe een carbolineumbespui- ting op dit eogenblik das niet als een overbodige werkzaamheid, maar als even noodzakelijk voor het verkrjjgen van gezonde boomen en een goedeo vruchtenoogst als in andere jaren. De Inspecteur, hoofd van den plantenziektenkur.digen dienst, N. VAN POETEREN. VOOR Oaveranderlijke Vergrootingen Eind B 119 - GORKUM - Tel. 266. ARRONDISSEMENTS RECHTBANK TIEL Vonnissen uitgesproken op 21 Febr. 1929. M. v. d. V. te Haaftes (gedet. te Tiel), diefstal, 1 jaar ge?.C. B. te Aalst, dief stal, 1 maand ger. ALMKERK. Donderdagavond 11. vierde de Geref. Jong. Vereen. »Samuel« haar jaarfeest in de Consistoriekamer der Geref. Kerk. De leiding was toevertrouwd aan den WeiEerw. Heer Ds. Hakman, die zich op uitnemende wijze kweet van zyn taak. Zyn openingswoord sloot Ds. Hakman aan, aan 1 Samuel 7. Tevens riep hy de talrijk vertegenwoordigde Zustervereen. en andere aanwezigen, een hartelijk welkom toe. Het programma was rjjk voorzien. Op stellen en voordrachten wisselden elkaar af, terwyl de beide Meisjesvereen. 'n paar lie deren ten beste gaven. Uit 't jaarverslag van den Secretaris bleek, dat 't ledental langzaam vooruit was gegaan, ea dat de vereeniging bloeit. De penningmeester moest echter de kas sluiten met een nadeelig saldo van ruim f 12, maar door een gehouden collecte werd dit bedrag weer aangezuiverd. Nadat Ds. H. nog enkele woorden bad gesproken ter sluiting, verliet men zeer voldaan de feestvergaderiBg. ANDEL'. De collecte ten bate van de Herv. Jongelingsvereen. »Obadja«, gehouden b|j de jaarvergadering op Donderdag j.l., heeft ruim f19.opgebracht. Bij J. den Besten alhier, ontstond een begin van brand, doch kon door kracht dadig optreden worden bedwongen. De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw driogt er op aan by de Politie-autoriteiten om een streng-politie- toezicht uit te oefenen, dat geen water wild, hetwelk zeer veel van de vorst heeft geleden, wordt gevangen en gedood. De prys der aardappelen is den laatsten tijd laag te noemen. Men besteedt f3.— tot f3.50 per H L. Io verband met de omstandigheid dat er vermoedelijk nog al aardappelen bevroren zya, zal de prys voorzeker stygen. De Herv. Meisjesvereen. vTabitha* alhier vierde onder zeer veel belangstelling Dinsdag haar jaarfeest. DUSSEN. Met ingang van 1 Mei is tot qo- derwijzer aan de R.K- Bijzondere Jongens school benoemd, de heer A. A. P. Kamp uit Waspik. Er komen hier in twee gezinnen gevallen van Dyphteritus voor. Was er eerst hoop, dat P., die on langs een ongeluk had in de vlasfabriek van Van V., zyn vingers zou kunnen be houden, thans vernemen wij, dat zijn mid delsten vinger geamputeerd zal moeten worden. Een vrachtauto uit vDen Hoek* kwam in botsing met het paard van een bakkerswagen. Het paard liep lichte ont vellingen op. SLEEUWIJK, Ds. J. W de Kluijs, Ned. Herv. predikant te Wemoldingen, heeft voor het beroep naar de Ned. Herv. Gem. alhier bedankt. Zaterdagmiddag j.l. hebben de mi litairen uit Gorcam een begin gemaakt om de jjsdam, die by de >Hoefc aldaar zit, te laten springen. Zondag waren de schokken van de ontploffingen zoo sterk dat de ruiten van de dichts in de nabyheid staande huizen stuk sprongen en in stukken in de kamer rolden. WOUDRICHEM. Zaterdag j.l. werd aan behoeftigen in deze gemeente ruim 200 porties erw tensoep verstrekt. Voor de keuring der dienstplichtigen van de lichting 1930 zal deze gemeente weder als keuringsplaats worden aange wezen. De vorige week ontviDg de Wed. G. van Stokkum alhier, de droeve tijding dat haar schoonzoon Q. van Voorst, hou wer in de staatsmyn «Hendrik* te Bruns- sum door vallend gesteente was getroffen en bijna onmiddellijk gedood. 2de Verantwoording. Reeds ingekomen voor de Bazaar In hartelyken dank ontvangen Mevrouw C. H. V. te H. een partij grabbeltonart., kinderspelen, luxe artikelen. Door den heer D. R. te H. v. d. heer K. te N. schilderstuk (int. Heusd. kerk). Chr. S. d. B. te W. onderjurk. Door mej. C. van van Firma de J. te W. 50 busjes cacao. Firma v, E. te H. 2 keurige theebladen en spreuk. Ev. Mij. afd. Dordrecht kap stok. Mevr. L. B. te A. theemuts, zak doekje, enz. Mevr. v. D. te BI. diverse mooie artikelen. Wed. M. te D. f 5. Door mej. R.f penn. G. A. vereen, afd. Utrecht f25. A. en M. N. te R. f 10. R. N. te R. f 2. J. U. te R. f 2. V. de W. te H. f 10, Door mej. B. te H., v, D. te R. 50 pakjes tabak en spelen. Mevr. v. d. L. te 's Gr. doos handw., o.a. onder sprei. Mej. A. P. B. te A. fl. Dames M. te G. handw. Mevr. K. te Z. f 10. A. te D. boek. Gez. A. te B. f5. Fam. B. te B. kindermanteltje, mutsje en handw. Fam. D. te H. f 1.75. Mevr. B. te A. f 5. Mej. K. te N. kinderen, en mutsje. Mej. L. E. te R. groote party handw. Mevr. A. M. K. te N. f 10. Mevr. D. L. Z d. G. f2 50. Mej. C. H. te H. f 5. Zr. Gr. te U. 1 ff. eau de cologne 3 kleedjes, album. Mej. M. K. to H. gebr. 2 pers. sprei. Mej. M. d. W. te H. handsch. doos, vaasjes, kleedje. M. H. T. te Z. f5. A. B. te W. f5. W. C. S. te H. f25. A. B. te H. f2 50. G. H. te H. theemuts. A. W. te D. fl. Mej. U. te Dr. panlappen. Mej. S. te Dr, luciferhariger enz. Mej. v. B. te B. f 2 80. Mej. M. H. T. te H. divankussen. Mevr. H. te H. pop. Door Mej. d. E, van S. te G. 100 biskwie reepen. Mevr. v. G. te H. een partij keurige handw. en luxe art. J. v. H. te H. schilderstukje. Anna B. te H. handw. en bonbonwère. Bertha E. kinderstoeltje. Dr. v. H. te Z. B. een goudavaasje. v. d. Zusters 2 kleedjes. L. R. te U. een aantal handw. Gez. de L. te H. horlogehanger, kleedjes, spelde- kussen. HEUSDEN. Geboren: C. D. G. Verhoeven z. v. C. J. H. Verhoeven en A. C. Ramie J. M. C. v. d. Dolder d. v. J. v. d. Dolder en J. den Tek. Overleden: P. J. v. Ryswyk 39 j, ANDEL, over Februari Geboren: Pieter, z. van G. Vos en A. W. van RyswykOtto, z. van H. Boaman en A. van BalenAdrians, d. van J. de Fyter en A. Schouten Garrit Johannes, z. van A. Kraaij en L. Bok Maria, d. van M. v. Andel en D. v. Tilborg. Overleden: Pieter Vos, 20 uren Arnoldus van der Vliet, 74 j., echtg. van M. Biesheavel. VEEN. Over de maand Februari. Geboren: Adrianus Johannes z. van J. Duister en N. vaa Wyk. Getrouwd: M. de Haan 37 j. en J. Vos 24 j. Overleden: E. de Jong 75 i echtg. van M. Dammers G. Vos 64 j.t echtg. van L. Duister. BRAKEL over Februari. Geboren: Carolina, d. v. G* Sieeu- wenhoek en A. v. d. Linden Jan, z. v. A. de Boet en H. A. Pelle Cornelis, z. v. H. J. Dujjzer en N. den Tek. O v e r I e d e n KI. van Hemert 2 m.' 's GRAVEMOER. Geboren: Paulus Antonie, z. v. W. Christ en W. Rozen brand Maria Adriana d. v. C. Heyblom en A. Rosenbrand. Overleden: Adriaan de Geus, 54 j. WOUDRICHEM over Februari. Geboren: Truntje, d. v. IJ. Schriek en T. Versteeg Jan, z. v, J. Elshout en S. C. Groeneveld. Getrouwd: H. Vink 22 j. en A. Pellikaan 21 j. Overleden: A. Scheurwater 54 j.' echtgen. v. F. Vink. WASPIK over Februari. Geboren: Maria J. d. v. J. Okkers en M. Schouten Cornelis z. v. W. van 't Geloof en A. LigthartAndrie z. v. M. Vermeulen en J. v. d. HoutLambertus Johannes z. v. A. J. Pols en C. M. de Leeuw. Overleden: C. Bonis 37 j. echtg.1 v J. Boeter A. P. Kuijsters 20 m.M. J. Mejjs 1 j.J. C. Kuysters 7 rand. M. A. Lips 68 j. echtg. v. H. C. Smits. Redakteur M. J. L. BÉNEKER, Kerkstraat 105 WOUDRICHEM. MeD word verzocht alle korrespondentie, leze rubriek betreffende, aan bovenstaand adres te richten. Van de heer J. E. van den Brink te Wondrichem ontving ik enige problemen ter plaatsing. In onze lezerskring was de heer v. d. Brink tot dusverre een onbe kende, doch van zyn hand zyn tne.rdsre goede problemen verschenen in het d; gblad »De Rotterdammer*. We willen v. d. B. bij onze oplossers introduceeren door het plaatsen van twee vraagstukken, waarvan het eerste eenmaal in »De Rotterdammerc gepubliceerd is. Van dit probleem kwamen toen géén goede oplossingen binnen het was te moeilijk. En om nu te bewjjzen dat er onder de oplossers van onze rubriek betere krachten schuilen, geven we beide problemen met tien dagen tyd voor op lossing. We verzoeken derhalve om op lossingen vóér 20 Maart a.s. in te zenden. Al betreft het nu geen wedstrjjd-probleera, vertrouwen we toch dat allen hun oplos singen inzenden, 't Gaat nu meer om de eer, daa om een prysDusaan den arbeid PROBLEEM No. 1. Auteur J. E. van den Brink, Woudrichem. Wit begint en wint. St8nd in cyfers Zwart, 9, 10, 13, 15, 16, 19, 21, 23, 24, 26, 27, 35 en 36. Wit, 25, 28, 32-34, 38, 39, 41-45 en 48. PROBLEEM No. 2. AuteurJ. E. van den Brink, Woudrichem J Stand ia cyfers Zwart (12 schyven) op: 3, 5, 7, 9, 10, 12. 17, 18, 22, 28, 32 en 38. Wit (13 schijven) op19, 20, 25, 26, 31, 34, 37, 39, 41, 43, 44, 48 en 50. Wit begint eo wint. De oplossingen van deze problemen, met de namen der goede oplossers, verschyneii over veertien dagen. REGEN. Na een periode van sneeuw en ys, waarin de winter ons een klein proefje geeft van de heerlijkheden die ze gewoonlijk alleen voor de bewoners van hooger en droger gelegen 6treken bewaart, volgt meestal een tyd, dat de regen niet van de lucht is. Gelukkig maar, dat de regen- kleedjj tegenwoordig zoo keurig is. Wie zich gereed maakt om by een piasregen de deur uit te gaan, ziet er even netjes uit als by prachtig droog weer. Dat komt omdat men langzamerhand alle stoffen on- weet, dat ze lioogproductief zijn. Ver der onderaoeke men. of die dieren ook vrij van pullorum zijn. Anders heeft men kans nog' veel teleurstelling te onder vinden. 3. »«r;

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1929 | | pagina 6