Pil miner öBstaat uit 3 bladen. S. D. LANKBUYZEN Co's BANK Miskleur Doli Zandman Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4898 Vrijdag 15 Maart 1929. Zijdie zich op dit Blad wenschen te ahonneeren ontvangen de tot 1 April verschijnende nummers GRATIS De aanstaande verkiezingsstrijd. *-AND VAN ALTERA Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1,40, Afzonderlijke nummers 6 cent. 1st Telefoon no. (3. Postrekening no. 61525 AdverteDtiën van 1 6 regels 90 cent. Elke regel meer 45 cent. Groote letters Daar plaatsruimte, Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 4 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. 't Is opmerkelijk met welk eene lauw heid en met welk eene gemoedelijkheid op 't oogenblik nog de komende Tweede-Ka merverkiezingen worden tegemoet gezien. •Wanneer men zoo eens hoort in de ge lederen der kiezers en kiezeressen in deze dagen, dan blijkt men er zich nieeren- deels nauwelijks van bewust, dat we de zen zomer ter stembus moeten. Dit ty peert de gemoedelijkheid, de bijna, onver schilligheid van heden voor de verkiezing van eene nieuwe Tweede Kamer. Wat er op het Binnenhof geschiedt, gaat langs ons heen, de regeeringsmachine draait, weliswaar niet altijd geheel naar onzen zin, maar 't gaat toch niet zóó scheef dat- we er ons druk over maken. Zooi af en toe komen we even uit de plooi, wanneer eene beslissing van de Kamer ons treft in eigen, zaken, in eigen be ginsel, wanneer we in eene zaak partij gekozen hebben en we blijven aan de zwakste zijde staan.. En op zijn hoogst stuiven we even op in goed of in af keuring, wanneer groote gebeurtenissen plaats grijpen, zooals toen de Eerste Kamer het Belgisch Verdrag verwierp. Dan voelen we ons ineens kiezers en herinneren wé ons, dat onze stemmen in deze ook gesproken hebben. Veel po litieke strijd is in voorbij gegane dagen vooral in het Land van Heusden en Alte- na en den Bommelerwaard gestreden. Bij vorige Tweede Kamerverkiezingen reis den pre pagandisten en sprekers der ver schillende partijen elkaar na en als de een gisteren te H. had gesproken en daar iets ten nadeele van een zijner te genpartijen had gezegd, dan kon men er zeker van zijn dat vandaag of morgen een spreker dier tegenpartij zijn gal over den kwaad gesproken hebbenden politicus zou komen uitspuwen. En clan daarbij debat, als het ten minste dien naam mocht dragen, dat dikwijls tot na mid dernacht duurde en soms heel wat ge noeglijke oogenblikken aan de toehoor ders verschafte. Maar dezen winter, niets yan dat alles. Misschien eene enkele pelirieke lezing, die heel weinig belang stelling trekt, maar daarbij blijft het. En wat zou nu van dit alles de oorzaak zijn? Ons nieuwe kiesstelsel heeft veel van het cude verkiezingsvuur gedoofd. Waai' is de oude animo, toen het ging om personen en niet om partijen, toen de candidaten in de districten kwamen „vechten"? Zij is absoluut verdwenen en 7de plaatselijke afdeelingen der partijen voor zoover die ons met behulp van spre kers dan nog eens een enkele maal trachten op te wekken uit onze lauwheid en onverschilligheid, zijn nauwelijks in staat de strijdvuren smeulende te houden. En vooral niet in dezen tijd, nu we bij getrek aan eene Kamermeerderheid gere geerd worden met een extra-parlementair kabinet, dat zit en blijft zitten ondanks de stormen die over zijn hoofd zijn gegaan, daar geen ander de plaats weet te bezetten. Dus kan men enkel zich er bij neerleggen, op' zijn hoogst fulmineeren te gen het extra-parlementarisme omdat het zweemt naar het dictatoriaal régime dat in reeds zoovele landen in meer of min dere mate noodgedwongen is aanvaard. De groote massa echter legt zich bij den huidigen loop der zaak gelaten neer. En dit vooral veroorzaakt in dezen tijd het ontbreken van iedere stembusanimo. Men moet niet denken dat de regeerings machine van heden in den geest werkt van de groote meerderheid van het volk, o neen verre van dat, maar 't is een zich rustig en kalm neerleggen bij den gang van zaken, omdat 't den menschen niet interesseert. We voorspellen de par tijleiders in de komende maanden dan ook eene moeilijke taak, want meer dan ooit zullen de kiezers en kiezeressen wakker geschud moeten worden, opdat van de onverschilligheid van ons zelf onze tegenstanders geen profijt trekken. Is er nu wel eens een tijd geweest, waarin zoo weinig perspectief zat in een verkiezingsstrijd? Leuzen zijn er genoeg en waar zij er niet waren, zijn ze genoeg te vinden. Wenschen en begeerten zijn eeuwigdurende wisselwerkingen. De pro gramma's der partijen staan dan ook even vol al- anders en in dit opzicht heeft men elkaar niets te verwijten. Maai- er is geen inzet tot den strijd, er is geen hoofdmo tief, waarom alles draait. Het einde van het huidige extra-parlementaire kabinet wordt door alle partijen gewenscht en geen van die zal handhaving daarvan pro- pageeren. Maar toch zal het extra-parle mentaire kabinet nooit inzet worden voor de verkiezingen als natuurlijke vijand van alle partijpolitiek. Voir vier jaren ging het om behoud of ondergang van de coalitie. De coalitie van toen al beleefde zij weinig pleizier van hare overwinning. Maar „herstel van de coalitie" wordt nu door de coalitie partijen buiten den stembusstrijd gehou den. Dat hiermede een eventueel herstel der ccalitie zoude zijn uitgesloten, zou den we .niet willen beweren en daar om kunnen we oüs indenken dat de anti- ccalitiepartijen niet zullen verzuimen in hun stembusactie's te wijzen op de mo gelijkheid van herleving eener nieuwe coalitie. De verkiezingen dus tegemoet, elk onder eigen vaandel. Waar dit voor- i deel zal brengen? De tijd zal liet leereni Maar dat het verschuivingen van etem- j men zal te weeg brengen, is niet twijfel achtig. Een verkiezingsstrijd zonder positief, perspectief, zoo zeiden wij. Maar wel mogelijke perspectieven in het onbestem de. En daarop zou dan de a.s. ver kiezingsstrijd gebaseerd moeten worden. Dat dit een zeer slappe basis is, die weinig in staat is om de belangstelling van het kiezersvolk te wekken, laat zich gemakkelijk begrijpen. Bij A, Verschuur-Baert, Wittebroodstraat W 52, te Heusden, is aangekomen een groote partij restanten behangselpapieren, welke tegen uiterst lage pryzen worden uitverkocht. SLaalboeken ook van de fijnere en moderne papieren worden gaarne ter inzage gezonden. Naar buiten wordt, zonder prysverhooging, franco-huis geleverd. iMniieiilaiid slecht gecontroleerd heeft. Verdachte er kende het geld verspeculeerd te hebben. De advocaat-generaal vróeg bevestiging van liet vonnes der rechtbank te Breda, waarbij verdachte veroordeeld werd tot 2 jaar gevangenisstraf. Mr. Raspers pleitte clementie. Een moeilijke redding. Te Deventer waagde zich de ongeveer 10-jarige M. nabij de Spoorbrug op het drijfijs, dat zich aan den kaait van de ri vier had vastgezet. Plotseling liet het stuk. waarop M. zich bevohd, los en dreef weg. Op het hulpgeroep van den jongen kwamen eenige personen toesnellen en trachtten hem een ketting toe te werpen, wat echter mislukte. Daarop begaf de hr. A. Saunier, lid ter Deventer Vrijwillige Brigade tot het redden van drenkelingen zich to water, die na groote moeite er in slaagde, tusschen de ijsscbotsen door den jongen te bereiken en behouden aan wal te brengen. De heer S. kreeg door liet drijfijs enke le verwondingen aan armen en beenen, doch overigens had het koude had voor hem, en ook voor den geredde, geen na deel i.ie gevolgen. telep. no. is Eaamsdonksveer. AGENTSCHAP VAN DE AMSTEBDAMSCHE BANK A'DAM Verdronken. Het 5-jarig zoontje van den schipper Hckken te Sliedrecht is in de haven gevallen en verdronken. Het lijkje werd later opgehaald. Vrouw in brand. Te "Woerden geraakte mej. D. in brand doordat zij te kort bij de kachel kwam. De vlammen sloegen haar om het hoofd. Eenige werklieden rukten haar de klee- dinp.-tukken van het lichaam en doofden de vlammen. Zij had toen reeds tal van ernstige brandwonden bekomen. o Mevrouw Zoebkoff in staat van faillis sement. De rechtbank te Bonn heeft mevrouw Victoria Zoebkoff, geboren prinses van Pruisen te Bonn in staat van faillisse ment verklaard, daar zij haar betalingen heeft gestaakt. Door een auto gedood. Naar Aneta seint,, is het tweejarig zoon tje Jules van de familie Timmerman te Soera,baja,, dat onder de hoede van een baboe langs den üedjongweg wan delde met zijn begeleidster door een taxi aangereden. De baboe was op slag dood; het j-ngetje leefde nog een half uur. De taxi is in volle vaart verdwenen. Imter werd het voertuig in een ander deel van de stad aangehouden. Hel drama te Grootegast. Naar wij vernemen heeft de rechtercom missaris inde strafzaak tegen Y. Wijkstra geen tcranen aanwezig geacht, om te vol doen aan het verzoek van den verdediger van den verdachte, om een onderzoek naar de geestvermogens van Wijkstra in te doen stellen. O— Vei duistering. Voor het Gerechtshof te 's-Hertogen- bosch stond Maandag terecht P. J. M. H. A., Rrjksklerk der directe belastingen te Oudenbosch, verdacht zich in die hoeda nigheid op verschillende tijdstippen te Oudenhosch, Standaarbuiten en Oud- Gastel aan den Staat tcebehocrende gel den. t at een t-otaal ran ongeveer f 29. (XX), wederrechtelijk te hebben toegeëigend. Verdachte merkte op, Jat men het werk op een zoo klein kantoor niet aan hem had moeten toevertrouwen; de ontvanger had het zelf behooren te verrichten. Hij erkeat de gelden verduisterd te hebben, maar niet als ambtenaar. De president meende, dat de ontvanger Broedermoord. Voor de rechtbank te Maastricht werd behandeld de zaak! tegen E. H. E., 43 jaar, koopman te Gulpen, gedetineerd, ter zake van moord, althans doodslag op> zijn broe der A. M. E., op) 7 Januari. Met een brow ning heeft verdachte zijn broeder door liet lichaam geschoten, tengevolge waarvan de laatste is overleden. Verdachte verklaarde, uit zelfverdedi ging te hebben gehandeld, daar zijn broe der het eerst met een pistool geschoten heeft. Om nog meer getuigen te hooren, werd de verdere behandeling der zaak uitgesteld. o Een geschenk voor het nieuwe Leidsche Stadhuis. De firma Burgersdijk en Niermans te Leiden, heeft aan de gemeente Leiden ten geschenke aangeboden voor het nieuwe Stadhuis eenzelfde groote plaat als voor den brand in de hal van het oude Stad huis hing, n.l. een plattegrond van Lei den, cmgeven door acht gravures, voor stellende de voornaamste oude gebouwen te Leiden en een gezicht op Leiden in vo- rivlucht. De plaat dateert uit 1676 en is destijds gemaakt door Hagen. De firma heeft bij dit geschenk den weasch uitge sproken, dat bij de herbouwing de oude gevel gespaard mag blijven. Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binven- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen. Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst. Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK.; W Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie T. BOONSTRA Gevaarlijk hoofdwasschen. De vrouw van den onderwijzer S. te Sittard beging de onvoorzichtigheid liet hoofdhaar met benzine te wasschen. Zij kwam in aanraking met vuur en plotse ling stond haar hoofd in vlammen. Hevig gillend liep zij naar buiten, waar spoe dig hulp kwam opdagen. Zij was echter reeds deerlijk in het gezicht verbrand. o De griep. Tengevolge van de griep zijn ongeveer 60 pCt. der patiënten en meer dan 60 pCt. van het verplegende personeel in de psychiatrische inrichting „Brinkgre- ve" tij Deventer ziek geworden. Er is in het geheele land geen verpleegster meer te krijgen, zoodat de directie van het gesticht voor moeilijke omstandigheden staat. Verschillende cud-verplcgentlen hebben reeds hun hulp aangeboden. f tKMgWMBMMg I Meisje uit het raam doodgevallen. De 18-jarige dienstbode F. v. d. M., is terwijl zij werkzaam was op de vierde verdieping van het pand aan de Roden- rijschelaan te Rotterdam uit het raam cp straat gevallen. Met een schedel breuk is zij in hoogst ernstigen toestand naar het Ziekenhuis aan den Bergweg vervoerd. Kort na. aankomst aldaar is zij aan de bekomen verwondingen over leden. Sleepboot aangevaren. De sleepboot „Hollandia", die clrie kas ten sleepte, in het Holla,ndsch Diep, te genover den Kwintspolder, liep omhoog. De voorste kast liep tegen de sleepboot, waardoor de machinist Van den Heuvel uit Dordt, overboord sloeg. De man kreeg een slag van de schroef en is ernstig gewond in het Ziekenhuis te Dordt opge nomen. o Een acrobaat gevallen. Zaterdagavond is in het City-theater in Den Haag de 24-jarige acrobaat K. O. bij het maken van een salto gevallen. Hij heeft vermoedelijk een rugwervelfractuur gekregen en werd naar liet gemeentelijk ziekenhuis overgebracht. Diusdag is een Röntgenfoto genomen ter vaststelling van den juisten aard der fractuur. De toe stand van den getroffene, die geboortig is uit Riga, is redelijk wel. Diefstal van manufacturen te Deventer. Dcor de rijkspolitie te Deventer zijn aldaar gearresteerd de kantoorbediende W. en de koopman H., die verdacht wor den van diefstal en medewerking aan diefstal van manufacturen ten nadeele van de firma J. H. Berssenbmgge en Zo nen te Deventer. De goederen werden op verschillende tijdstippen ontvreemd en moeten een aan zienlijke waarde vertegenwoordigen. TIJDELIJK AANBOD. Een kleine part ij In kwaliteit 8 cent, in prys 6 cent. Per kistje van 400 t 5.50. DE VOORRAAD IS NIET GROOT. A. B A A IJ ENS, ^Botermarkt 88, Heusden.^ Het verhaal van een ooggetuige. Van het ijsongeval te Oppijnen. Een ooggetuige deed het volgende ver haal aan een correspondent van de Tel. Ontzettend was wat zich voor mijn oo- gen afspeelde. Meters hcoge en breede schotsen als basaltblokken zoo dik wer den letterlijk over de krib gesmeten. Met donderend geraas botsten en schoven de schellen tegen en over elkaar en met dat lawaai vermengden zich de afschu welijke tot in de ziel doordringende angstkreten van de menschen cp de krib. Toen gebeurde het verschrikkelijkste van mijn levenTerwijl ik ijverig meehielp de menschen van de krib te halen, zag ik plotseling een reusachtige schots naar bo,Ten komen. Even stond deze rechtop, teen kantelde zij en sloeg in haar vaart vrouw Ballegoyen naar ik meen te plet ter op> de harde steenen krib. Haar 24-jarige dochter had nog de te genwoordigheid van geest haar- moeder bij een hand te pakken, maar het dappere meisje werd meegesleurd in de diepte De 28-jarige zoon, die eveneens probeerde hulp te verleenen, werd met geweldige kracht v. de krib geslagen. Dit geheele drama, speelde zich in nauwelijks een seconde tijd afVader Ballegoyen die reeds 72 jaar is, geraakte eveneens te water maar kon op het nippertje gered worden. Het vierde slachtoffer ran de verraderlijke Waal, de 60-jarige C. Kley, die met zijn oude vrouw een nerinkje drrjft, heeft vTel in zeer vreeslijke omstan digheden het leven verloren. Bijra krankzinnig van angst liepen de dorpelingen op en neer, niet wetend wat te beginnen. Totdat eenige bewoners hun zinnen herwonnen en met alle macht aan het reddingswerk togen. Ontroering maakte zich op de eenzame uiter-waar- den van. de honderden meester, toen een man er in slaagde vrouw Ballegoyyen en haar dochter uit een ijsmassa vandaan te halen. Hand aan hand waren zij den dood in gegaan en in dezelfde houding gaf de rivier haar verstarde offers terug Even later werd de zoon opgevischt. Het. lijk van C. Kley bleek evenwel on vindbaar. Om 4 uur 's middags waren wij nog bij den opsporingsarbeid tegen woordig, zonder succes evenwel. Op den dijk werd het gebeurde druk bespreken. Overal stonden gTcepjes men schen en de meesten huilden. In zoo een gehucht waar de menschen als het ware één familie vormen, betreurt men elkanders dood. Toen eindelijk de avond zijn donker floers weefde over dit zoo smartelijk treffend gebeuren, hebben wij nog een bezoek gebracht aan vader Bal legoyen. Hij zelf was niet in staat ons te ontvangen. Radeloos van droefheid vertelde toen zijn dochter hoe zij thans alleen met haar vader op de boerderij achterblijft. Meer dan 45 jaar was het echtpaar Ballegoyen gehuwd. De Waal heeft twee huwelijksbanden ruw verbro ken Chineezen-wraak. Een berucht en dikwijls afdoend wraak middel in het Oosten is het heimelijk tccclienen van vrouwenhaar in het eten. Dit haar wordt door eenige gekookte rijstkorrels geregen, zoodat men het niet meer kan zien, waarna het ongemerkt, wordt opgegeten en in de maag meestal een -onsteking- veroorzaakt, waarvan d£ gevolgen doodelijk kunnen zijn. Een dergelijk geval van poging tot goe- nagcena (vergif) toedienen, doch dan op een eenigszins andere wijze, is een dezer (dagen in de Delistraat te Rotterdam voor gekomen. Twee Chineesche stokers hadden onee- nigheid gekregen, ofwel over het smokke len van een partij opium, ofwel over dat van revolvers, met het gevolg, dat de een, zekere C. W. T. aan den ander T. H., geld schuldig was, terwijl hij dit niet wil de of kon betalen. H. besloet zich te wreken en heeft daar om Donderdag j.l., toen hij met T. ineen pand in de Delistraat was, dezen laatste gedwongen een glas water, waarin fijn geknipt, menschenhaar was gedaan, op te drinken. T. werd door twee andere Gliineezen vastgehouden, waarna H. zijn neus dicht kneep en hem het glas deed leegdrinken. Doordat de politie spoedig op de hoog te werd gesteld, kon T. spoedig onder dokters handen worden gesteld. Een gTOote dosis wonderolie heeft den man vermoedelijk gered, hij heeft tot nog toe geen nadeelige gevolgen van de wraak ondervonden. De dader is in hechtenis genomen en zal vermoedelijk het land worden uitgezet. Dcordat het onderzoek in deze zaak moet geschieden met behulp van een Chineeschen tolk, is het voor de politie uiterst moeilijk precies achter de waar heid te komen, temeer daar- Chineezen een hartgrondigen afkeer hebben van. het afleggen van getuigenis. —o Autodiefstallen opgehelderd. Het is de laatste weken zeer herhaal delijk voorgekomen dat te Amsterdam auto's werden vermist, die men dan later op een andere plaats weer vond, doch dan gewoonlijk in kapot ten toestand en ont daan van alles wat er in en aan was. Eveneens werden in den laatsten tijd plaids in greote hoeveelheden vermist. Dezer dagen vervoegde zich aan. een bank van leening in de Linuaeusbuurt een jcngmensch dat daar een plaid wenschte te beleenen. De bedienende be ambte wist dat plaids de laatste dagen verdachte voorwerpen waren en stelde de politie van deze beleening telefonisch in kennis. Het jongmensch, dat nog aanwe zig- was, bemerkte dit en verwijderde zich ten spoedigste. Hij had echter reeds een naam opgegeven en dat bleek toeval lig zijn waren naam te zijn. Aanhouding volgde door de rechercheurs van het bureau Singel, doch het jongmensch ont kende ten stelligste iets met diefstal te doen te hebben. Hij zeide deze plaid, op straat te hebben gevonden en, om dat thuis bewaren hem ongewenscht voor kwam, deze naai- de bank ran leening bracht. Men vond echter uit ran welken, auto deze plaid afkomstig was. Van den zelfden auto was ook een reserveband ent vreemd en teruggevonden in een ga- NIEUWSBLAD vosr ligt Land nn Hsiisflen eg Altona.deLangstraat anitg Bommelgrwaard —O—A

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1929 | | pagina 1