Drogisterij Firma COOPS, Pil nummer totaal uil 3 Waden. GASTHUISSTRAAT - GORÏNCHEM S. D. LANKHUYZEN Co's BANK land van altena Binnenland. Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4900 Vrijdag 22 Maart 1929. GORÏNCHEM Tel. 264 HEEFT U EEN KIJK EERST en U slaagt zeker, goed en voordeelig 5fTT?TTmT?TfTflT7TnTTTmTmTT7TnnTmnm?TTTT^ Dit blad verschynt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlyke nummers 6 cent. ant. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525- Advertentiën van 1 6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaaisrnimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur au Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. ZUIVERE AMERIKA ANSCHE TERPENTIJN p. L. 70 cent. AMMONIA per "L. 20 cent BOENWAS in vijl kiemen, a\8 Rood, Bruin, Geel, "Wit en Zwart, in potten van 15 en 60 cent. L1N0LEUMWA8 per pot 60 cent. Onze "Wassoorten zijn van prima kwaliteit en geven een duurzaam blijvende glans. Dronkaards onder curateele A. BAAI J ENS, Voorradig Koffie „H AG" TELEF. NO. is Fia.£im.sclor).l£:sYr©©r. AGENTSCHAP VAN DE AHSTEBDAMSCHE BANK A'DAM Verstrekt Handelscredieten tegen n^der overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotihgen. Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst, Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK.) Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie T. BOONSTKA By A. Verschuur-Baert, Wittebroodstraat W 52, te Heusdeo, is aangekomen een groote party restanten behangselpapieren, welke tegen uiterst lage pryzen worden uitverkocht. Staalboeken ook van de fijnere en moderne papieren worden gaarne ter inzage gezonden. Naar buiten wordt, zonder prijsverhooging, franco-huis geleverd. Een postauto te Amsterdam gestolen. De auto later ODbeheerd op het Allebépleio aangetroffen. Eeo geldtrommel vermist. Het be drag der gestolen geldswaarden nog onbekend. Woensdagavond omstreeks half acht is voor het bykantoor der posterijen in de Saksen Weimarlaan te Amsterdam, een postauto, terwijl de daarbij behoorende besteller een oogenblik binnen was en de chauffsar zich even had omgedraaid, ge stolen. Om tien minuten voor halfnegen heeft 'n per rijwiel surveilleerend politie agent de auto onbeheerd op het Augustus Allebépleio, een Dog zeer verlaten en wei nig bebouwde plek in de uitbreiding Zuid, achter het lyceum, gevonden. Het bleek NIEUWSBLAD voor het Land van Hbusoeq en AltBna.d6Lannstraat ende Bommelerwaard Voor de Schoonmaak! Kort geleden, werden door het departe- iment van Justitie eenige nieuwe produc ten van wetgevenden arbeid gepubliceerd, waarender er één is, dat onze belangstel ling ten volle waard is n.l. een wetsont werp tot uitbreiding van de mogelijkheid van curateele. Steeds zijn er menschen geweest, die verstrekkenden aard acht, hoewel ze dit tcch naar onze meening geenszins zijn. Immers kan een dronkaard alleen als hij gewoonte-dronkaarl is onder cura teele worden gesteld en bovendien moe ten dan nog één of meer van de genoem de omstandigheden aanwezig zijn. En clan neg zal elke rechtbank, die het von nis der onder curateelestelling vellen moet, vooraf wel dergelijk grondig na gaan of de belangen van den dronkaard inderdaad den te nemen maatregel wet tigen. Wanneer een drinker zijn eigen belangen verwaarloost of in gevaar brengt b.v. het tot den bedelstaf geraken, dan plaatsing v. den wegens drankmisbruik on der curateele g steld3 'n eene inrichting t )t verpleging van drankzuchtigen. Zulk eene machtiging kan de rechtbank dan verlee- nen na den belanghebbende te hebben gehcerd en het verblijf in de inrichting kan op rechterlijk bevel van jaar tot jaar werden verlengd. Zeker de maatregel is buitengewoon ingrijpend en toch achten wij hem met den Minister allergewenscht. Het gaat ten slotte zoowel om de belan- gen van den patiënt zelf en van allen die van hem afhankelijk zijn d.z. in de eer ste plaats de belangen van zijn gezin. Ook zijn we liet met den Minister eens als deze zegt dat door hem wordt ver wacht eene preventieve werking van de bepalingen zoodra deze. eenige malen toe passing hebbene rlangd. Voor eene wille keurige toepassing vreezen wij allerminst, daar de bezadigdheid onzer rechterlijke macht ons daarvoor borg is. Van harte hopen wij |d[a,t onze volksvertegenwoordi ging liet wetsontwerp zal aannemen, zoo dat het weldra in het Staatsblad als wet zal kunnen worden opgenomen en wel als eene wet, die door het overgroote deel van het Nederlandsclie volk met sym pathie wordt begroet. tnietj in sfëta,t en geschikt waren hun eigen belangen behoorlijk waar te nemen en raakt- zulks ook in niet geringe mate de 't is zeer gelukkig dat de wetgever er belangen der maatschappij, daar deze steeds voor heeft gezorgd dat een ander ^en s^( ^e voor den gedegeneerde heeft voor zoodanige personen de zaken kon *e zorgen, doodat hij b.v. ondersteund .waarnemen. Te hunner behoeve bestaat i moe*> worden of in een bedeJaarskolonie reeds sinds eeuwen het instituut van moe^ worden opgenomen. De moderne de curateele. Door een vonnis van de j'mensch begrijpt nu allicht dat de maat- Arrondissements-Rechtbank kan aan som- schappij het recht heeft in zulke geval- tmige menschen hun handelingsbevoegd- ^en diep orÜPen Per" jheid worden ontnomen en kunnen zij soonlijke vrijheid en daarom meenen wij gesteld worden onder zeggenschap van ^at Seea enkele politieke groep princi- een ander n.l. den curator. Volgens onze pieele bezwaren tegen s Ministers wets- bestaan.de wet is curateele thans mogelijk ontwerp naar voren zal behoeven te bren- wegens krankzinnigheid, onnoozelheid, &en- -^e^er> we weten maar al te goed zwakheid van vermogens en verkwisting. dat eene onder-eurateele-stelling de per- De grens tusschen „onnoozelheid" en „zwakheid van vermogens" is niet al- □8E^-3~ MS Botermarkt 88, HEUSDEN. tijd scherp te trekken, maar het onder scheid zal wel hierin zitten dat „ennoo- aelheid" een soort idiotisme is, terwijl „zwakheid van vermogens" meer een toe stand betreft, waarbij de algeineene be wustzijnsverschijnselen nog wel aanwe zig zijn, doch de patiënt zelf gevoelt dat hij biet geheel in staat is zijn eigen handelingen nauwkeurig te bepalen en daarom gevaar loopt zich zelf te benadee- len. "We denken hierbij aan eene groote mate van vergeetachtigheid of erge suf heid bij het werk dat wordt verricht enz. Deze laatste groep kan alleen op eigen verzoek onder curateele worden gesteld. Nu brengt de Minister en Justitie iets geheel nieuws n.l. de moge lijkheid om een dronkaard onder curateele te stellen. Maar niet iederen dronkaard, zicodat nog menige stille drinkebroer mis tig zal kunnen doorgaan met veel meer te drinken dan wel wenschelrjk voor hem. is, zonder dat hij zal behoeven te vreezen om onder curateele te worden ge steld met de daaraan in het bijzonder voor dronkaarefs verbonden zeer ernstige gevolgen. Alleen dan zal van deze cura teele sprake kunnen zijn, indien iemand tengevolge van gewoonte van drankmis bruik: a. zijne belangen niet behoorlijk waarneemtb. in bet onderhoud van zich en de zijnen niet behoorlijk voorziet; c. in het openbaar herhaaldelijk aan stoot geeftof d. eigen veiligheid of die van anderen in gevaar brengt. We kun nen ons voorstellen dat men op het eerste gezicht de mogelijke tegen dronk aards te nemen maatregelen van een te so-onlijke vrijheid van het individu diep aantast, maar dit mag voor niemand re den zijn om zich te verzetten tegen wet telijke voorschrift en, die nis absoluut noodzakelijk de vrijheid van het in dividu op offeren aan het algemeen maat schappelijk belang. De onder curateele gestelde is in het Zalm, Sardirtes, Leverpastei, Pin dakaas, Ontbijtgember, Emmen- thaleikaas, Appelstroop, Blikjes A'. nanas, Perziken en Abrikozen, Gedroogde Prnimedanten, Appelen, Abrikozen, Tntti-Fratti. Een brandje in het Luxor-Theater te Dordrecht. Zendagavond is brand ontdekt in het Luxor-Theater te Dordrecht. De politie heeft onmiddellijk de brandweer gealar meerd. Er bleek brand, te zijn in de ca bine, waar de film van het laatste ge deelte van de middagvoorstelling werd afgedraaid. De filmoperateur, die met algemeen zijne handelingsbevoegdheid een helper in de ca,bine was, vermoeide, kwijt, zoodat hij zelf niet meer kan ccntraoteeren. In de Memorie van Toelichting op> het nieuwe ontwerp wordt gewag gemaakt van het rapport van een commissie, die het alcohol-vraagstuk bestudeerd heeft, in welk rapport gewezen is op het ver schijnsel van drinkers, die, hoewel zelden zichtuaar beschonken, toch reeds in hun cordeel en hun ethische gevoelens ver zwakt zijn en in het algemeen gevaar lijker zijn ten aanzien van slecht beheer van hun gelden dan algemeen bekende dronkaards, hetgeen zich b.v. openbaart in bet roekeloos inschrijven op aanbe stedingen. Aan deze en nog vele andere neigingen wordt door de curateele een einde ge maakt in verband met de algemeen gel dende onbekwaamheid om rechtshandelin gen t.e plegen. Maar die onbekwaamheid beid strekt zich ook uit tot het huwelijk, daar een onder curateele gestelde dronk aard niet zal mogen trouwen tenzij met toestemming van zijn curator en toezien- den curator. Het toppunt van de gevolgen eener on- der-curateelestelling van een dronkaard is wel de bevoegdheid van den curator pm aan de rechtbank te kunnen verzoeken eene machtiging te geven tot gedwongen bij ATHMER MARTENS dat het apparaat 'n oogenblik geweigerd beeft, waardoor de film vlam heeft gevat. Het brandende stuk film vloog over den operateur heende film zelf bleef door draaien, waardoor ook de trommel in brand geraakte. De operateur en zijn knecht kouden het in de cabine niet uit houden en moesten alles in den steek laten. De cabine is geheel uitgebrand. Verder is alleen wat waterschade in de benedenzaal aangericht. Het publiek heeft van het brandje niets gemerkt. Een der directeuren verzocht de aanwezigen de zaad te verlaten, waaraan in alle kalm te is voldaan. Buiten pas vernam men, dat er brand was. De avondvoorstelling kon- niet doorgaan en ook Maandag was de bioscoop gesloten. —o Een „gezellig" avondje. In een perceel aan de Sclieldestraat te 's Hage had Zaterdag een gezellig avondje plaats, waarop verschillende dames en lxeeren bij elkaar gekomen waren. 't Was al laat eer er ruzie kwam, maar toen er eenmaal ruzie, was, nam deze redelijk greote afmetingen aan. De beide gebroeders O. gingen elkaar met messen te lijf en liepen verschillende verwendingen op. De dames begonnen te gillen en riepen de hulp in van een juist passeerenden „snorder", E. genaamd Deze kwam binnen, maai- werd door een der heeren O. ontvangen met een mes steek, waardoor hij vrij ernstig in het ge laat werd verwond. Inmiddels was de politie gekomen en maakte een eind aan de vechtpartij. E. moest in het ziekenhuis opgenomen werden. Een der gebroeders, P. W. 0. ge naamd, moest eveneens naar het zieken huis worden overgebracht. Maandagocli tend werd hij echter ontslagen, maar metee n door de politie ingerekend en in bewaring gesteld als verdacht van ernsti ge mishandeling. Zijn broeder R. O. moest aan den cen- tralen post verbonden worden, evenals een der dames. O— Vacantiekaarten gedurende de Paasch- dagen. Hoewel de uitgifte van vacantiekaarten bij de Nederlandsclie Spoorwegen als regel slechts plaatsheeft voor 't tijdvak van 1 Juli tot en met 15 September, zullen dit jaar, naar we vernemen, bovendien van 29 Maprt tot en met 3 April met het .oog op de Paasch-dagen vacantiekaarten wor den uitgegeven. Een gevaarlijke proefneming. De bouwarbeider A. Driesse vond aan den buitendijk van den v. Pallandtpolder onder Middelharnis een dynamietpatroon en nam deze mee naar huis. Zijn 20-jarige zoon wilde onderzoeken cf de patroon geladen was en hield daar toe onder het voorwerp een brandenden lucifer. De patroon ontplofte en drie vingers en een duim werden hem afgerukt. Aan wezige huisgenooten en vrienden liepen lichte kwetsuren op. De inboedel werd licht beschadigd. Dcor de tram overreden en gedood. De or de tram, die om 16.07 uit Ber gen aan Zee vertrekt, is tusschen Bergen aan Zee en Bergen een juffrouw overre den. Vermoed wordt, dat zij van het bal- con is gevallen. De dood trad onmiddel lijk in. Het lijk werd door de politie naar liet lijkenhuis te Bergen getranspor teerd o— Onderwijskosten. Nederland bovenaan. In een pas verschenen officieel rapport van bet Amerikaansche onderwijsministe- rie (Bulletin 1928, no. 13) vinden wij de volgende gegevens betreffende het per centage van het, totale staatsbudget, dat besteed wordt voor onderwijs Nederland 22, Denemarken 20.5, Zwe den 19.8, Noorwegen 17, Frankrijk 4.8, Spanje 5.8, Italië <3.7, Hongarije 19.7, Roemenië 11.1, Bulgarije 10, Sowjet-Rus- land 6.2. —o— Klein geld. De wet zegt wel, dat men van centen hoewel wettig betaalmiddel, er niet meer dan vijf en twintig behoeft aan te nemen, maar wat te doen als je een vordering komt innen en je schuldenaar verklaart enkel centen te bezitten'? Een koopman uit Tilburg kwam, aldus het „Vad.", in ■Oislerwijk voor deze vraag te staan en hij gaf er na eenig nadenken een antwoord op- in de beteekenisdan neem je die maar. En zoo zeulde hij door Oisterwijk naar het station en van het Tilburgsche' stati on: naar huis met een kistje, waarin vijf en tachtig honderd centen. En had er zijn vracht je aan. O—* Brutale dieven. Men meldt uit Oss aan de ,,'s-B. Ct.": Zondagmorgen in de vroegte heeft al hier een brutale inbraak plaats gehad. Omstreeks half zes werd in den goud en zilverwinkel van den hr. Van Hees, op den Heuvel alhier, naast de woning van den heer Ploegmakers, op een der druk ste punten van onze stad, de groote win kelruit met een grooten masten knuppel, welke later buiten gevonden werd, geheel vemrijzeld en uit de étalagekast een aan tal gouden sieraden, waaronder een 80- tal gouden ringen, gestolen, terwijl een aantal kristalwerk vernield is, een en ander ter waarde van pl.m. f 1500. De politie werd gewaarschuwd en door marechaussee en gemeente-politie werd direct een uitgebreid onderzoek ingesteld en een tweetal personen in arrest gesteld. In elk geval is het een brutale inbreke- rij te noemen om bijna bij klaarlichten 'dag op een der drukste verkeerspunten enzer stad, op een uur dat reeds vele n.enscben zich kerkwaarts hegeven, zulk een boevenstreek uit te halen. Treinaansluitingen. Wegens de vele klachten van gedupeer de reizigers heeft- de directie der Ned. Spoorwegen de bepalingen betreffende het niet meer wachten op de aansluiting op de stations met ingang van heden inge- tic-kken. O— Kademuren ontzet. Waarschijnlijk door de strenge vorst zijn de kademuren in de sluis te Heeren veen uitgezet, waardoor de Garstenbrug niet geopend kan worden. De scheepvaart op- de Schoterlandsche Compagnonsvaart is daardoor gestremd. —O— Amokmaker. i Aneta seint uit Serang Een inlandsch maxechaussée maakte op> het schietterrein van de veldpolitie amok en sloeg met een klewang en met een' bamboe op de aanwezige politiemannenl los. De hoofdagent Laurens en eenl in landsch agent schoten en verwondden den; amokmaker zwaar. i O— De opbrengst Rijksmiddelen. De Rijksmiddelen hebben in Februari j 1. ongeveer hetzelfde opgebracht als ia Februari 1928 f 37.403.551 tegen f 37.402.570. Over de eerste twee maan den is dit jaar ruim f2.3 millioen meer, outran gen dan in 1928. De Schuttevaer opgepikt. Het Spaansche s.s. Marguis de Comil- las meldt draadloos -100 mijl ten Oosten van de Canarische eilanden, de Neder- landoche reddingsboot Schuttevaer t© hebben opgepikt en aan boord genomen. Dp 3 ppvarenden verkeerden in zeer uit- geputten toestand tengevolge van gebrek! aan voedsel. ——O— Dcor het ijs gezakt en verdronken. Een lljarige jongen is te Amsterdam in het Lcozingskanaal bij de tunnel door het ijs gezakt. Nadat door eenige agen ten en burgers vruchteloos was gepoogd den jongen te redden, is hij door twee ambtenaren der havenpolitie, die toeval lig met een motorvlet door het Loozings- kanaal voeren, opgehaald. Kunstmatige ademhaling mocht niet baten. O—— Door auto overreden. Maandagavond is te Hillegom het 3-ja rig zoontje van den heer V. door een autoi oveneden. In hoogst ernstigen toestand jsr het ventje naar het academisch zieken huis te Leiden overgebracht. Vrouw verbrand. In het Vaalscherbosch vond men een ongeveer 50-jarige vrouw.- Zij had over haar geheele lichaam brandwonden en is spoedig daarna overleden. Blijkbaar is zij in brand geraakt bij een poging om een begin van boschbrand te bius- schen.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1929 | | pagina 1