Tweede Blad No. 4900 ïriidao 22 Maart DE LENTEFEE voor het Land van Heusden en Altena. de Langstraat en de Bommelerwaard. Kinderrubriek. FEUILLETON firma 3. Veerman llllllll Firma L. J. VEERMAN, De Waalwijksche Veemarkt. BEHOORENDE BIJ HET Waarschuwingen van nierzwakte. ïeste jongens en meisjes. De oplossingen van de vorige raad- sela zijn: 3. Beter een half ei dan een leege dop. 2. Een gat in de kous. 3. Een spotvogel. 4. TROMP. En de nieuwe raadsels zijn: 1. Welke scharen worden nooit door een scharensliep geslepen? 2. Wanneer staan vele huismoeders tranen met tuiten te huilen, ter wijl ze toch heelemaal geen verdriet hebben 3. Welke ruiters rijden niet? 4. De letters van elk woord van een spreekwoord heb ik door elkaar ge gooid. Wie kan ze weer cp hun plaats zetten ED GROEMNONSTD THEEF DUGO NI NDE DOMN OOM KAREL'. DE GESCHIEDENIS VAN DEN WES TERTOREN. I. Wel, meisjes, en jongens ook, jelui heb ben zeker wel eens gehoord, dat er in de hoofdstad Amsterdam een heele hooge to ren staat, niet waar? Die toren is van een kerk, die staat op de Westermarkt. Iteaxcan heet die toren de Westertoren. DOOR JULES MARY. W Iedere Amsterdammer kent hem natuur- lijk. Omdat het de hoogste toren van de heele stad is, meer dan tachtig meter hoog. Maar, wat tie meeste Amsterdam- mers niet weten, dat is, hoe die groote Westertoren wel zoo groot is geworden, dat bij nu de koning van alle torens in de stad is. Want dat is hrj. Hij draagt een ercote kroon. En dat zal ik jelui nu eens gaan vertellen. Maar jelui moeten mij beloven, het niet verder te vertellen. Het moet een geheimpje blijven, ande:s is de aardigheid er af. Luister dan. Toen de Westertoren ge boren werd, was hij maar een heel ge woon, blikken speelgoedhorloge. Natuur lijk heette hij toen geen ..Westertoren". Nee, to>en heette hij maar heel doodgewoon „Heintje". En hij lag in een goedkoop kartonnen doosje in een speelgoedwin kel. Hij kon nog niet eens alleen tik ken of loopen. Hij liep alleen maar, In den Boekhandel van de HEUSDEN. die hem had gadegeslagen en die hem erg dige crediet vcor te maken propaganda*- derhandjes voelde en de stralende oogen van het blijde kindje zag. Hij deed erg zijn lest, om te loopen en te tikken. Nu, het kindje speelde den heelen dag met hem, en draaide aldoor aan zijnknopje, zoodat het werkelijk leek, of hij liep. Eiken avond wercl hij door het kindje zorgvuldig in het kartonnen doosje weg geborgen om te slapen. En telken-, vóór graag wilde hebben. En zoo gebeurde i het, dat de klokkenmaker hem op een goeden dag een mooie betrekking aan bood. Hij zei Damelijk tot Heintje, dat hij een groote klok noodig had, die ia zijn winkel op alle andere horloges en klikken moest piassen en hen moest lec- ren, hoe ze preo-ies den tijd moesten aan- v. ijzen, en halve en heele uren slaan en mooie wijsjes spielen. Of Heintje die groo te klok wilde worden Wat graag. En zoo kwam het nikkelen armbandhorloge Heintje in den klok- kcnwinkel en groeide ad heel .poedig tot een groote, oleftige klok. Nu heette hij niet meer Heintje, doch „Hein". (Wcrdt vervolgd.) 22 Die handteekeningen, c, mijn God, hoe duidelijk stonden ze hem niet voor den geest, dreigend en verschrikkelijkZij krijschtcn de schande ran Laurens, zijn onherstelbaren valHoe zou hij! hem nu acg lief kunnen hebben. Gisteren koesterde hij, in weerwil zijner gebreken, nog genegenheid voor hem, de broe derliefde zegevierde zijn onbegrensde gcedheid had de kracht bezeten, hem te vergeven en zijn armen voor hem te ope- nenMaar heden was :t gedaan Niets anders gevoelde hij meer voor hem dan verachting en afschuwNiets anders dan afschuw evenals voor iets laags, waarvan men zich afwendt, en de tegenwoordigheid ontvluchtDit ■was echter 't slechtste van alles ge weest. Op zijn aanstaanden val lette hij niet veel Die wissels zou hij betalen, hij moest er geld voor hebben. De trein voerde hem naar Negent, en daar hij alleen in de waggon was, ween de hij smartelijk. De herinneringen uit zijn jeugd, die op dit» oogenblik zoo treurig voor hem waren, kwamen hem in grooten getale yoor den geest en verbitterden zijn smart t Het grootste passagiersschip van de Nederlaiidsche vloot de ïStatendamv, welke op de werf van Wilton ia afgebouwd, heeft thacs zijn proeftocht ondernomen. Een kijkje op het zeekasteel, dat tot de grootste zeestoomers van de Nederlandsche vloot behoort. als je aan een knopje draaide. Dan bewogen de wijzers. Maar tikken, nee, dat kon Heintje niet. Hij kostte dan ook maar drie stuivers. En hij was van blik. Maar toch had hij een braaf hart. Hij was eerlijk en wilde zoo erg graag zijn best doen, om iemand plezier te deen. Nu, zoo moest hrj dus wel voor uit ktmeip Het duurde dan ook niet lang, of een dame kocht het blikken horloge voor haai- kindje. Heintje sprong bijna op van plezier, toen hij de zachte kin- Yoor de a.s. Belijdenis een ruime keuze van lingen wel in de goedkoope als in de duurdere soorten. voorradig in den Boekhandel vac de HEUSDEN. 'H- W; nog meer. Hij zag Laurens weer, nog klein, ter wijl hij, Michel, vijftien jaar ouder en grot t en krachtig gebouwd was. Hij zag zag hem, toen hij zijn eersten stap deed, toen hij langzamerhand begon te bab belen, zoo aardig, zoo lief. Laurens hield veel van hem, wilde nooit van hem weg, hing zonder ophouden aan zijn arm of zat op zijn schouders en schreide, wan neer hij hem weg zag gaan. Hij was 't, Mi- .chel, die, bijgestaan door de markiezin, na zijn vaders dood, zijn opvoeding op zich nam, hij was 't, die dit jonge ka rakter gevorind, den eersten toorn be dwongen had; hij wa.s 't, die 't kind, toen 't nog jong w^s, reeds eer geleerd had, hem zeggende, dat dit zoori groo te schat was, waarvoor hij zijn» leven zelfs op moest offerenHij had gemeend van dit kleine schepsel, dat ender zijn oogen opgroeide, een goed en oprecht mensch gemaakt te hebben met een edelmoedige ziel, geneigd tot 't goede. Zeker, -dat had hij gemeend. En nu was die broeder niets anders dan een laag, verachtelijk wezen gewor denZeker, in zijn hart had hij een weinig van zijn eigen hart willen grif fen en ziedaar, wat hij oogstteschande en misdaad. ..Mijn God, mijn God." momp>elde hij. De trein hield stil. Hij bemerkte 'fc niet. Mijnheer de Sculaimes, zeide een con ducteur, die hem kende en hem te Parijs had zien insta.pp>en en er zich nu ever verwonderde, dat hij te Nogent riet uit stapje, mijnheer Soulaimes, gaat u nog verder Wankelend stapje hij uit. Hij was er niet bewust van, wat hij deed en dacht aan niets; instinctmatig en hij ging slapen, dacht Heintje, het blik ken speelgoedhorlogeHè, ik wou, dat ik nu heelemaal alleen kon loopen en tikken, wat zou clat heerlijk zijn voor het kindje. En zie, op een goeden morgen voelde hij zich wonderlijk te moede, toen hij wak ker wercl. Hij bemerkte tot zijn groote vreugde, dat hij niet meer in het kar tonnen doosje lag, uiaar in een heerlijk zacht zijden doosje, van kost baar leer ran buiten. En dat was het wonderlijkste van alles hij voelde op eens, dat hijeen hartje had, dat zacht jes, maar voortdurend heel regelmatig tiktetiktak tiktak tiktak En zijn wijzertjes bleven niet stilstaan, neen, die liepen zachtjes aanaldoor maar- door. Heintje's vurige wensch was ver vuld. Hij kon alleen loopen. En hij was nu een mooi nikkelen armbandhorlo ge geworden. En als je hem nu in een winkel had moeten koopen, had hij zeker wel drie gulden gekost, in plaats van drie stuivers. Maar nu moeten jelui niet denken, dat Heintje nu trotsch werd of lui. Hee lemaal niet. Hij had een andere baas ge kregen. Hij werd, nu om den pols gedragen van een man, die den geheelen dag druk zat te werken op een kantoor. Heintje vond dat zóó prettig, dat hij van de weeromstuit ook hard werkte en trouw en eerlijk tikte en precies, op den mi nuut a.f, den juisten tijd aanwees. Natuurlijk bleef zijn ijver niet onopge merkt. Ei- was een deftige klokkenmaker, uit gewoonte doorkruiste hij Nogent en begaf zich naar de fabriek. Voordat hij naar zijn huis ging, begaf hij zich eerst naar zijn kantoren. Links en rechts van den markies strekten zich twee paviljoenen uit, waarin zijn beamb ten en kassier zaten. Aan. de andere zijde der straat was de fabriek, zoodat de markies steeds 't cog op den arbeid kon houden, zelfs dan, wanneer hij thuis was en altijd ge reed st-ond, wanneer men hem noodig mocht hebben. Vijf of zes bedienden arbeidden in 't rechter paviljoen, waar de kas was. Deze beslceg een vertrek, dat van de anderen door ijzerwerk afgesloten was. 't Ande re paviljoen diende voor de teekenaars en voor Michel zelf. Teen hij binnentrad groetten de be dienden, die hem nog niet gezien hadden. Op hun groote verbazing sloeg hij geen acht. Een van hen fluisterde zelfs Er is wat met hem gebeurd. Weldra begaf de markies zich naar den kassier, 't Was een oude, goedige man, Jactel genaamd; hij was vroeger soldaat geweest, leefde geregeld en was zeer nauwkeurig. Naast hem arbeidde aan. denzelfden lessenaar een bediende met een bleek, fijn gelaat, hij had blauwe kringen van vermoeidheid onder zijn oo gen; hij was voorheen onderofficier bij 't eseadron van M. de Soulimes geweest en heette Mirador. Hij was vertrouwbaar arbeid, nadat zij elkaar verwonderd toe eerlijk en zeer aan den markies gehecht. Michel ging op den rand van een bureau zitten en zweeg. Jactel en Mixadcr hervatten, na hem gegroet te hebben, hun geknikt hadden. Mijnheer Jactel, vroeg de markies glofc- AAMBEIEN AKKER's KLOOSTERBALSEM Het Gemeentebestuur van Waalwijk heeft gemeend pogingen te moeten aan wenden om de veemarkten aldaar weder te doen opbloeien. De Waalwijksche vee markten, eertijds belangrijk, zijn name lijk de laatste jaren bijna geheel verlco- pen, zulks door samenloop van verschil lende omstandigheden. Het Gemeentebestuur hoopt echter de oude banden met de veehouders en koop lieden uit den omtrek weder te kunnen herstellen. Het heeft een plaatselijke com missie ingesteld die omtrent het markt vraagstuk ran advies zcu kunnen dienen. Na langdurige besprekingen heeft deze commissie een plan ontworpen. De Ge meenteraad verleende welwillend het nco- seling, hoeveel hebt ge in kas? De oude kassier raadpleegde zijn boek. Bijna tachtig duizend francs. Als u 't verlangt, kan ik u binnen vijf minuten 't juiste getal opgeven. Dat- is ennoodig. Hoeveel hebt gij voor den vervaldag van 't einde der maand noodig? Ongeveer veertigduizend lrancs. Opnieuw zweeg Michel en staarde pein zend vcor zich uit. Mijnheer Jactel, ge moet de tach tigduizend francs, die ge in kas hebt, bij mij brengen. Verwonderd keek Jactel op. Daar hij gewoon was, de bevelen van zijn chef op te volgen, antwoordde hij dan ook eenvoudig: 't Is goed mijnheer. De markies herademde. Hij had een ander antwoord verwacht. Hij haastte zich dan ook, er bij te voegen: Dèn 25sten zad men eenige wissels aan bieden. Ik zal er bij wezen. Ge moet ze den kassier onmiddelijk bij mij laten brengen. Yoox den 25sten?zeide Jactel, gij vergijt u, mijnheer, dan heb ik geen stui ver om te betalengeen cent Goed, goed, Jactel, zeide de markies Volg mijn bevelen maar op Zult gij u dan tevens met den ver- raldag van 't einde der maand belasten? Neen. Dat laat ik aan u over Mirador en Jactel keken elkaar ver schrikt aan. Was de markies gek gewerden? Ik doe u opmerken, mijnheer, zeide Jactel eerbiedig, dat ik vóór den ver dag geen enkelen wissel betalen kan, in dien gij mij niet van geld voorziet. Zeker, zeker, natuurlijk k daar zal ik wel voor zorgen. vcor premiën, op een 7-tal markten be schikbaar te stellen voor de aanvoerders van rundvee en voor premiën ten behoeve van een te houden vee-show in September a.s. Op Vrijdag, 15 Maart- werd in Hotel Verwiel te Waalwijk ook een groot pro- paganda-vergadering gehouden, waaro«p belangstellenden en belangbebben den uit de omgeving waren uitgenooJigd. Bijna algemeen betuigde men aldaar sympathie met de plannen. Het zal nu voor het grootste deel van de veehouders uit Waalwijk en omgeving afhangen of de nieuwe markt zal slagen. Komen zij geregeld met hun vee, dan zullen de handelaars spoedig vertrouwen in de markt krijgen en haar ook regel matig aandoen. Om de boeren tegemoet te komen, heeft het gemeentebestuur ook voor vee gedurende het geheeie jaar 1929. vrijstelling verleend van de betaling van mar kt ge ld. Zooals een bekend fokker op bovenge noemde vergadering terecht aanhaalde,- ligt Waalwijk in eenstreek waar het zwart-bonte vee veelal of bijna uitsluitend gehouden wordt, zoodat dit ongetwijfeld voor Waalwijk een gunstige omstandig heid is, aangezien Den Bosch in hoofd zaak een marktcentrum is voor roodbont vee, terwijl de markt te Rotterdam voor deze streek nogal vervoerkosten met zich' brengt. Of de boeren uit den omtrek ran Waal wijk nog er toe te brengen zullen zijn al daar weer te markten, is om andere redenen weer een vraag die niet direct te beantwoorden volt. De moderne ver keersmiddelen hebben het in ieder ge val, vergeleken bij vroeger, veel gemak kelijker gemaakt naar verder gelegen plaatsen te gaan. Het is echer een feit, dat de boeren uit de Langstraat en om geving zich in Waalwijk steeds uitste kend thuis gevoeld hebben, zoodat do marktdagen aldaar dagen waren niet al leen van handel, doch ook van betec- kenis waren voor het samentreffen tot het. bespreken van allerlei vakaangelegen heden. Gezien o,a. het feit, dat de jaar markten ran koopmansgoederen, welke met de veemarkten samenvallen, in Waal wijk nog steeds van beteekenis zijn, ver meed we wel, da,t in dit opzicht, door de op marktdagen heerschende gezellige drukte en het voor den boer zoowel al», vcor den burger aantrekkelijke markt ver tier, Waalwijk in staat is de oude markt- bezoekers weer tot zich te trekken. Ek. daarenboven, Waalwijk als winkelstad mag er zeer zeker zijn en oefent zijn en oefent ook als zoodanig ongetwijfeld, een zekere aantrekskingskracht uit. We wensehen het vooruitstrevende ge meentebestuur en de ijverige marktcom- missie succes. De eerste inarkt zal Don derdag, 28 Maart a.s. officieel door den Burgemeester geopend worden. We ver wijzen verder naar achterstaande advcra tentie. Om de plaatselijke landbouwers ter wille te zijn, heeft het gemeentebestuur tegemoet willen komen aan een zekere grief, die gebleken is bij de boeren t© bestaan, namelijk' het verbod van de plaatselijke politieverordening tot hef monsteren van paarden op den open baren weg in de kom der gemeente. B. en W. hebben thans -- op voor stel der marktcommissie besloten toe te staan, dat het monsteren en afdraven van paarden voor verkoop zonder toe stemming mag geschieden op de volgende openbare straten in de komParallelweg; (tusschen Baardwijksche Steeg en Star- tionsstraat en tusschen Station en Be- soijensche straat) Kloctterweg, Vooreinde, Groensteegf! Zomerdijk, Yeldsteeg, Schoolpad, Klei- steeg. Deze straten, welke alle verhard zijn, (een vereischte door de landbouwerd al» noodzakelijk beschouwd), bieden in al le deelen der gemeente voldoende gele genheid om paarden af te draven. De drukste hoofdstraten zijn vermeden^ Hij verliet hen en begaf zich naar 'tj andere paviljoen. Opeen tuinstoeltje zat-; de markiezin Frangoise, geheel alleen op haar lievelingsplekje en droomde. Gil bert© was niet bij haar. Hoewel de mar kiezin blind was, liep zij menigmaal al leen den tuin door en bracht daar haar, tijd dcor. Aan den stap herkende zij Michel. De markies was zóó verstrooid, dat hij zijn moeder niet bemerkte. Mijn zoon, riep zij. Hij sidderde, keerde terug en omhelsd© de blinde. j Gij zijt naar Parijs geweest? Ja, moeder. En? Geen nieuws, moeder. Ben je daar niet ongerust over? Neen, moeder; Laurens heeft de zijnesj vergelenge weet 't. En terwijl hij met zijn hand ever zijn voorhoofd streek, vervolgde hij: Dat vergeten, is nog geen bewijs, dat hij ons niet meer liefheeftWees ei; zeker van, dat hij ons bemint. Waarom is hij sedert twee maanden; niet hier geweest? Wat doet hij? Waar. is hij? Waarom geen enkelen brief? Daar hij niet antwoordde, omdat hij de kracht niet bezat, ter verdediging van. Laurens te liegen, zooals hij 't reeds-, zoo menigmaal gedaan had, zuchtte zij, wrong haar handen en liet haar hoofd, op haar borst zinken. Michel liep nu verder, zonder dat de markiezin hem trachtte staande te hou- hoaden. Gedurende al dien tijd stond iemand hem achter de glazen ran 't paviljoen gar de te slaan. I (Wi'irdt YtJTolgd.), Nieuwsblad Doffe pijn i'n den rug na inspanning, of scherpe steken, als gij u na bukken op richt, is dikwijls hef eerste verschijnsel van ernstige nierzwakte. Spoedig daarna kunnen urinestoorniséen, hoofdpijn, een af gemat gevoel, duizeligheid, zenuwachtig heid, hartkloppingen, kortademigheid, ver magering of krachteloosheid optreden. De nieren behooren tot de teerste orga nen van het lichaam, en dergelijke verr schijnselen waarschuwen u, dat uw nieren verzwakt of aangedaan zijn. Verwaarloos zulke waarschuwingen niet. Kom de nieren zonder uitstel te hulp met het middel dat zij noodig hebben. Begin onmiddellijk met het gebruik van Foster's Rugpijn Nie ren Pillen, het specifieke middel voor zwakke nieren en blaas. Dit bevordert de goede werking der nieren, en beschermt u tegen rheumatiek, lendepijn, ischias en urinestov missen. Mannen en vrouwen uit alle deelen van Holland getuigden hoe terdege Foster's Rugpijn Nieren Pillen werken. Het middel is gegarandeerd zuiver, en het is zooda nig samengesteld, dat de nieren de juiste hulp ontvangen, waardoor zij weder flink werken. Daarom behaalden Foster's Pillen ook zulke goede en duurzame resultaten. Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket let hier vooral op) bij apotheken en drogisten a fl.75 per flacon. 33 Beli denis-Teks Geen Goud' zoo goed. Velen, die in hevige mate aan aambeien leden, onder vonden onmiddellijk verlich ting door de toepassing van een gevolg ven de zeer bijzondere antiseptische werking van dezen ver zachtenden balsem.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1929 | | pagina 5