Buitenland Binnenland Pluimveeteelt. Plaatselijk Nieuws 'iirslijke Kloven PUROL Brand Da begrafanis van de slachtoffers van het onganal ta Opijnen. Oader belangstelling van alle dorpsgenooten zijn de slachtoffers, welke door het kruien van het ijs den dood in de golven vonden, ter aarde besteld. %De Burge meester van 0p\jnen sprak aan de groeve. AALST. DUSSEN. —o—* DE WERKEN EN StEEUWIJK EETHEN. 's GRAVENMOER. HAARSTEEG. RIJSWIJK. OUDENDIJK. LAND VAN ALTENA. MEEUWEN. VEEN. WAALWIJK. WOUDRICHEM. WIJK. oendat zulks met het oog op het verkeer door de politie en ook door het gemeen tebestuur ge we use ht wordt geacht. Grocte monsteringen b.v. voor buiten landse!) e kooplieden, zullen op het markt plein mogen worden gehouden, mits te voren kennis wordt gegeven aan de poli tie. De voorzitter der maxkteommissie, de Heer Loeff, heeft echter op zich ge nomen, bij zoodanige monsteringen de ncodige maatregelen te treffen en met de politie in overleg te treden,, zoodat ook hiermede de landbouwers in het ge heel geen moeite zullen hebben. Giiep. Naar de „Politica" uit Podgoritza meldt heerscht te Skoetari een kwaad aardige griepepidemie, welke reeds meer dan 1000 dooden heeft geëischt. -o Be l sing van autobussen. In de nabijheid van Sunderland zijn dcor den dichten mist twee autobussen «net elkaar in botsing gekomen. 23 Per sonen zijn gewond, waarvan 12 zwaar. —O Karavaan door roovers geplunderd. Volgens een bericht uit Pesja.war is tus- schen Pesjawar en Jallalabad. een kara vaan door roovers overvallen, volkomen uitgeplunderd. De Toovers zijn met de buit gevlucht. Bij het gevecht, dat met de r "evers werd aangebonden, zijn 18j personen gedood. —O Handelaars in blanke slavinnen ont maskerd. In den D-trein van Warschau naar iWeenen i3 op Tsecho-Slowaaksch grond gebied bet hoofd -van een bende van liendelaars in blanke slavinnen, een ze kere fabrikant Bantziger uit Lodz, ge arresteerd, onder beschuldiging onlangs negen meisjes uit Poleu en Roëmenië naar Klein-Azië te hebben verkocht. Spc crweg-ongeval. Uit Le Mans wordt gemeld, dat daar een spoorwegongeval heeft plaats gehad, waarbij twee personen om het leven zijn gekomen. Een goederentrein derailleerde cp ongeveer 1000 Meter afstand van het station. De locomotief sloeg om, tenge volge waarvan de machinist en de sto ker ernstige verwondingen bekwamen en la,ter aan de gevolgen overleden zijn. En kele passagiers werden licht gewond. Het baanvak was geruimen tijd gestremd. Vrij dag heeft op dezelfde plaats eveneens een ontsporing plaats gehad, doch toen kwa men geen persoonlijke ongelukken voor. 13 Sleepbooten gezonkein. Particuliere berichten uit Belgrado hielden, dat op den Donau 13 sleepbooten zijn gezonken. Het politierapport spreekt van 45 vaartuigen, die zijn weggeslagen. Eenige sleepbooten, die men voorzich tigheidshalve aan de rails van den ha vens poorweg had vastgelegd, geraakten jöp d- Ift en hebben de rails van de dwars ligger;. gescheurd. De overstroomingen in Amerika, Uit het Amerikaansche overstroomings- g-ebied wordt gemeld, dat gouverneur Gra ves van deu staat Alabama te Montgo mery treeft laten aankondigen, dat het aantal dooden in dezen staat meer dan .100 bedroeg. Bij het reddingswerk zijn tot nog toe 17 lijken gevonden. DynaJnietaanslag met ernstige gevol gen. Te Clairton zijn 20 huizen door een dynamietontploffing verwoest en in brand geraakt. Medegedeeld wordt dat twee fa milies onder de puinhoopen bedolven zijn. Verder wordt verklaard, dat men een 6- tai mannen, direct na de ontploffing, wel ke in de nabijheid van een bank plaats had, in een a.uto heeft zien springen en met een ontzettende vaart heeft zien weg rijden. De opstand in Mexico. Uit het Zuid-Oosten van den staat Chihuahua wordt bevestigd, dat de op standelingen onder generaal Escobar, die Torre on hebben verlaten zich ongeveer 100 mijl naar het Noorden hebben terug getrokken. Vrij spraak. De Italiaan Ciro Gangi uit Torre del Greco aan de golf van Napels was wegens mcord in de Ver. Staten tot den electri- ötehen stoel veroordeeld. Zijn wanhopige mceder wendde zich tot Mussolini, over tuigd van haar- zoons onschuld en voegde er de verslagen van de rechtzitting enz. bij. Mussolini bestudeerde de zaak en vond termen aanwezig om den Italiaan- 'shhen consul te New-York stappen te la- ,ten doen bij' den goeverneur te Brooklyn. •Dit bad ten gevolge dat het proces her- tóen werd en dat dezer dagen de ver heugde moeder bericht ontving van de vrij spraak van haar zoon. De moeder heeft, daarop aan Mussolini een brief geschreven, waarin zij o.a. zegt, dat hij haar zoon heeft hergeven, gelijk hij de Italianen aan Italië hergeven heeft. O Te Wusoeng (Japan) is brand uitgebro ken in een bioscooptheater. Het geheele gebouw werd in de ascli gelegd. Tot nog toe zijn vijf dooden gevonden, ter wijl 17 personen gewond werden. De oor- raak van den brand is nog onbekend. arrest van den Hoogen Raad cLd. 1 Juni 1928 aangaande de toepassing van artikel 104 der Lager onderwijswet 1920 heeft verscheidene gemeenten bewegen, tot een navordering overeenkomstig dat wetsar tikel ever te gaan, hetgeen bij vele ge meente, welke tot bijbetaling werden aan gemaand, verzet heeft uitgelokt. Door het bestuur van meer dan één gemeente, in en buiten ons gewest, is önze bemiddeling ingeroepen, ten einde de daarvoor in aanmerking komende ge meenten tot betaling van de door haar ontvangen navordering uit te noodigen. Mij hebben gemeend het gevoelen van den minister van Onderwijs, Kunsten en "Wetenschappen omtrent deze aangelegen heid te moeten vragen en achten het voor het volgen van een algemeene ge dragslijn door alle gemeentebesturen van belaag, diens inzichten te uwer kennis to brengen. De minister deelt ons het volgende me de „Alle geschillen, voortvloeiende uit de „toe, assing van artikel 104 der Lager- onderwijswet 1920, behooren bij uitslui ting tot de kennisneming der rechterlij- ,,ke macht. Dat is dus ook het geval „Lij eventueele weigeriug van voldoening eener navordering, als in nevenvermeld „schrijven bedoeld. Overigens vestig ik „voor zooveel noodig de aandacht van „uw c llege op bet bij koninklijke bood- schap va,r^ 9 Februari .jl. bij de Twee- „de Kamer der Slaten-Generaal inge- „diend ontwerp van wet tot wijziging o.m. „van artikel 101, vierde lid, der Lager On derwijswet 1920 (gedrukte stukken zit ting i928—1929 305 nes. 1 tot en met 3). „Hoewel ten aanzien van dit gedeelte van „het wetsontwerp volgens artikel III de „datum van in werking treden is gesteld popi 1 Januari 1928, verdient het niet te „min mijns inziens aanbeveling, dat de „schoolgelden over vroegere jaren op schorten- in afwachting van het resul taat der aanhangige wijziging." Wij geven u in overweging u dienover eenkomstig te gedragen. De Gedeputeerde Staten van Noord- Brabant. F. J. J. v. RIJCKEVORSEL, loco-voorz. VINCENT CLEERDIN, griffier. door in het voorschip een lek ontstond. Het vaartuig, dat direct vol water liep, brak midden door, terwijl het voorschip in de diepte verdween en het achterschip boven water bleef steken. De opvarenden w.o. vrouw met kinderen, konden zich met de roeiboot in veiligheid brengen. Het schip met lading is verzekerd bij het expeditiekantoor Schuller te Rotterdam en zal worden gelicht. Door de R P IX uit Numansdorp werd het wrak bewaakt. Alhier zijn aangedreven 12 dekluiken, een waschbok. 4 daften en een biervat, vermoedelijk afkomstig van liet op het H. Diep Maandag gezonken schip. Verdronken; In de Waal te Nijmegen is verdronken de 63-jarige heer Schouten uit Nijmegen. Inbraak. Te Roosendaal is ingebroken in de Kaveeweekiosk op het Stationsplein. Er is voor een waarde van f 300 gestolen aan geld, sigaren en sigaretten. Huiselijke twist. In een perceel in de Baradesteeg te Amsterdam heeft bij een famillietwist een man zijn vrouw en zijn schoonmoeder ernstig mishandeld. Beide vrouwen kre gen zoodanige verwondingen, dat zij naar het ziekenhuis moesten worden vervoerd. De man is in arrest gesteld. Een nieuwe katholieke partij? Naar Het Volk meldt, worden er "po gingen in het werk gesteld, cm, in ver band met de heeschende ontevredenheid over de samenstelling van de eandidaten- lijst der Roomseh Katholieke Staatspartij, te komen tot de oprichting van een nieu we katholieke partij, onder den naam Onafhankelijke Katholieke Partij. —O— Knaapje doodgereden. In de Lekstraat te Amsterdam is bij het eindpunt van lijn 8 eea zesjarig knaapje door een bijwagen van de tram even-eden en gedood. De jongen was vermoedelijk, terwijl de wagens aan het eindpunt stonden, tusschen den motor wagen en den bijwagen geklommen. Toen de train zich in beweging zette, kwam het ventje onder den bijwagen terecht, met het vermelde treurige gevolg. VOEDING DER KUIKENS. Met de voeding der kuikens wordt vaak nog wat vreemd omgesprongen. In den regel, meent men al gauw, dat men de diertjes te kort doet, vooral in de eerste dagen na het uitkomen. .Men rekent er dan meestal niet mede, dat een klein lichaam niet veel voedsel voor onderhoud noodig heeft en dat het meeste vcedsel gebruikt wordt voor den'groei. En nu groeien kuikens wel betrekkelijk vlug, maar de tofale massa telt toch geen kile's. De eerste twee dagen behoeft men de kuikens niét anders te geven dan wat schoon drinkwater. Dat mag wel een keer of 4—5 per dag worden ver- verscht, daar de kuikens het gauw sme rig maken. Maar voedsel hebben ze dan neg- niet noodig. Eveö voordat ze uit het ei gekomen zijn hebben ze de rest van den dooier ia zich opgenomen. Dat is wel aan het achterlijfje te zien, dat meestal sterk gespannen en gezwollen is. De ingewandjes liggen dan een beetje in de verdrukking ea pas nadat de doo ier verteerd is, hebben die hun goede plaats ingenomen en hebben de diertjes werkelijk behoefte aan voedsel. Maar daarmede verloopen minstens 2 maal 24 i uur. Den derden dag kan dus het voeren beginnen. Daartoe gebruikt men grut ten 1. rt Best doet men het zoo, dat men een bakje maakt van 4 c.M. hoog, zoo lang en breed als men noodig acht, en dit bespijkerd met duimsknippengias. Wanneer nu het bakje gevuld wordt met grutten, kunnende kuikens er over heen loopon. 't Gaas is niet zoo grof, dat ze er door zakken ea niet zoo fijn, dat ze niet bij 't voer kunnen komen. Een bezwaar is, dat er wel wat mest cp de giutten komt. Dat kan ondervangen worden door niet te veel voer in 't bakje te doen. Later doet men goed 't bakje wat hooger te zetten. Later kan men ook wat grover voer gaan geven, zoo als gebroken ruais, gebroken tarwe, rijst enz. Glimmende zaden zijn in de regel minder gewenschb daar ze moeilijk ver teren Groenvoer is onmisbaar, slabaren, andijvie koolbladeren en voederbieten zijn een uitstekend voedsel. Met een dag of 5 gaat men ook wat opfekvoer geven. Hiervoor gebruike men opfokvoer No. 1. dat men bereiden kan uit2 dee- len visehmeeL 4 deelen gedroogde kar nemelk, 4 deelen ondermei kpoeder, 25 deelen tarwegrint, 30 deelen gerstemeel, 30 deelen maïsmeel, 5 deelen fosforzure- vo^derkalk. Dit komt op pltn. 20 cent per K.G. Na 4 weken begint men op fokvoer No. 2 dat uit de zelfde voeder middelen bestaat maar achtereenvolgens 3-3-4-25-30-30 en 5 deelen ervan. Np 2 {maanden gebruike men opfokvoer No. 3. dat ook weer dezelfde samenstel ling heeft maar in de volgende verhou ding 5-2-3-25-30 en 5. Na 4 maanden kan. men geleidelijk aan het gewone hoender- meel beginnen. Bij de kuikens ^osse men ook de droogvoeder methode toe. Het opfekvoer staat den geheelen dag voor ze klaar. Alleen 's middags geve men wat hard voer. Zullen -ie kuikens te vroeg aan de leg gaan, dan moet men ze dat niet verhinderen door minder te gaan vceren, maar door het eiwitgehalte in 't voer wat te verlagen. Komt diarrhee voor, dan kan men probeeren dit te verhelpen met droog gekookte rijst en wat houts- kcclpoeder. S. Alhier is ontslag aangevraagd door den heer G. Donkersloot, die reeds ruim 39 jaar klokluider en doodgraver geweest is. l*e landbouwer D. de Rooij alhier, behaalde op de 6de Bossche Paaschvee- tentoonstelling in klasse 9, Fijnst en best gemeste koe met: de volle 8, breede tanden een 3de prijs. De rijksveldwachter Thevissen wordt met ingang ran 1 Mei a s. overge plaatst naar Maasbracht (L.) Brand. Nabij de steenfabriek te Mierlo-Hout brandde een groote houten bergplaats totaal af. Behalve hooi en stro© werd een vracht auto van de steenfabriek een prooi der vlammen, terwijl karren en wagens met moeite gered konden worden. De oorzaak is onbekend. verzacht en geneest men met Navordering schoolgelden. Ged. Staten Van Noord-Brabant berich tten: i Het als, jügemeeA bekend veronderstelde l)e proeftocht van de „Statendam." De technische proeftocht met het nieu we s.s. „Statendam" der HollandAmeri- ka-iijn is in alle opzichten uitnemend ge slaagd. Er werd een snelheid van 29 naijl bereikt. De officieele overdracht van het schip aan de directie der Holland— Amerika-lijn zal geschieden bij de offici eele proeftocht, welke op 3 en 4 April a.s. wordt gemaakt. Pi ino-bergplaatvS uitgebraad. In de bergplaats voor piano's in de Rozenstraat te Amsterdam werd brand ontdekt, welke aan den achterkant grenst aan den winkel ran den pianohandel der firma Keylard op de Rozengracht al daar. Fel stoken is vermoedelijk de oor zaak. Toen de brandweer ter plaatse ver scheen. stond de geheele werkplaats waar in een groot aantal piano's en vele pa pieren muziekrollen waren geborgen, in lichte laaie. Met twee stralen op de mo- tórspuit bluschte de brandweer het vuur. De piancbergplaats is geheel uitgebrand; verzekering dekt de schade. Gezonken. Op de rivier het Hollandschdiep is het sleepschip Annetta Maastricht, schip per M. Hendriks, geladen met ijzererts op weg naar Rotterdam, waarheen het door de '"sleepboot Zeeland werd gesleept, ge zonken. Het diep geladen vaartuig kwam nabij spanning II der Moeriijkspoorbrug in aanrakipg' me^- dam, yraar- De op 22 Februari j.l. vastgestelde kiezerslijst bevat in totaal 1632 kiezers, waarvan 1632 voor de Tweede Kamer, 1614 voor de Provinciale Staten en 1591 voor de Gemeenteraad. Bij beschikking van den Commis saris der Koningin dezer provincie zijn van den dienstplicht lichting 1930 voor goed vrijgesteld wegens Broederdienst B. de Graaff, N. A. Groeneveld, A. den Haan, J. van den Heuvel, I'. van den Heuvel, P. Hoeke, A. de Hoog, C. Kamp, C. Monshouwer, M. van Noorloos, G. Paans. C. van Pelt, J. van der Pijl, M. van Rosmalen, C. van der Stelt, J. van der Stelt, P. Sterrenburg. .T. C. van der Straaten, W. Verbeek, T. Versteeg, M. A. Vos, M. ran Vuuren en W. C. ran der Wiel. - Alhier werden 2 gevallen van mond en, klauwzeer geconstateerd. Dinsdagavond ontstond bij den heer M. J. de Geus alhier een begin van schoorsteenbrand, door het krachtdadig optreden van den eigenaar en een buur man werd erger voorkomen. De bespuiting der vruchtboomen en bessenstruiken is alhier in vollengang. Al hcewel er door de vorst veel insecten zijn gedood, mag de bespuiting toch niet achterwege blijven. Voor de provinciale commissie voor de ondersteuning van rijkswege van de veefokkerij in Nocrd-Brabant, had Dins dagmiddag de voorjaarskeuring van springs tieren plaats. Aangeveerd werden 35 dieren. Goedge keurd werden de stieren vanJ. A. Klijn, Oh. C. Muskens, wed. Pullens, F. J. Klijn, J. J. Klijn, gebr. Buijs. allen te Oudheusden J. de Wilt, HerptJ. Winkel (2 stuks), II. v. Beurden. Stierhouderij Hedikhuizen, allen te Hedikiiuizey.Fok- verecniging Vooruitgang, M. van Noyen, J. v. Kuijk, allen te Nieuwkuijk; A. Ivuijs, C. Nooten, beiden te Vlijmen. De uitvoering te geven door de mu- zdekvereeniging „Kunst en Vriendschap" alhier, is door omstandigheden nader ibepauld opi 1 April a.s. (2de Paaschdag). Onder het vee van den landbouwer L. doen zich gedurende enkele dagen ver giftigingsverschijnselen voor. waarvan de oorzaak, niet kan worden vastgesteld. Door den dierenarts is het voer voor onderzoek opgezonden. Konden wij vorige week voor vette varken. 38 cent per pond noteeren, thans werd tevergeefs 10 cent per pond gebo den. Voor Bravoaardappelen besteedde men f3.75 a f4.— per HL. met matige vraag. Naar wij vernemen is de heer W. van Drunen, slager alhier, aangesteld tot agent van De Zwolsche paarden en Veeverzekerings Maatschappij Door den heer Jiskoot alhier is onder hands opgedragen de bouw voor eene woning aan, den heer C.Honcoop tim merman. alhier. Door de landbouwer.-, alhier, is- de prijs dor zoete melk met 2 cent p>er liter verlaagd en-wordt thans afgeleverd voor 12 cent per liter. l)e werkzaamheden op- den akker vorderen langzaam, daar de vorst nog niet- uit den grond is verdwenen. ;t Vorige jaar om dezen tijd waren reeds vele aardappelen in den grond ge stopt. Ten overstaan van de heeren J. P. van Oers te Wouw, J. v. Tiggelen te Roo sendaal en M. G. Backx te Alphen (N. Br had Dinsdag-voormiddag de voor- jaaxsketiring van springstieren plaats voor de provinciale commissie voor de onder steuning van Rijkswege ran de veefok kerij in Noord-Brabant. Aangevoerd werden 27 dieren. Goedge keurd Verden de stieren vaniuerhou- deri' ..Nieuwe Moed" te Kaatsheuvel (twee ctn7,y ,T. Werther te Sprang-Capclle j Pullens te Baardwijk; C. le Baardwijk; A. C. Groeneveld te Was- 1-ik: wed, A. v. Huiten te Drunen; J„ A Kamp te Waspik. In een gehouden bestuursvergade ring der land- en tuinbouwvereeniging „Land van Altena" werden herkozen tot oomtter en Secretaris-penningmeester de heeren: T. Biesheuvel en J. Spiering en gekozen tot vice-voorzitter de heer A. van Andel. Donderdagavond hield de land bouw vereeniging „Samenwerking", in café Sprenk hare jaarvergadering. De heer C. M. Schaap voorzitter, had de leiding. Ia zijn openingswoord menoree-rde hij de ziekte van den Eere-Voorzitter de lieer F. C. Huijser, die daardoor niet kon te genwoordig zijn. I>e toestand der ver eeniging stemde niet tot optimisme, de omzet verminderde sterk, dit kwam in hcjoldzaak doordat een andere vereeni ging veel daarvan weg nam. Mogelijk zal echter straks uit de besprekingen blijken, dat nog een nieuw arbeidsveld voor ons is weggelegd. De Sercetaris-peruiingmeester de heer II. van Andel, las daarop notulen en jaar verslag en deed rekening over het gehou den lielieer, welke laatste sloot met een bat ig saldo van ruim 36 gulden. De rol- blok gaf een overschot, van ruim 9 gul den, waardoor meu in staat wa,s 4 aan- deelen uit te loten. De heer C. M. Schaap- werd met bijna algemeene stemmen herkezen tot be stuurslid. Bij de rondvraag offerde de heer Ken- tie I iet plan tot het nemen van proeven met kunstmest op wei en bouwland. De lieer Daim zou een proefveldje willen aan leggen b.v. met vroege aardappelen en spruitkool. Het bestuur zal deze plannen nader uitwerken en trachten hiervoor de onmisbare medewerking te verkrijgen. De heer Daim informeerde nog naar de mo gelijkheid om onderling een kunstmest strooier aan te koopen. De Leer Holster drong er op aan dat vanwee e de vereeniging voordat de Zo mertijd wordt ingevoerd, aan B. en W. een verzoek zal worden gericht, oon de schooltijden in wijk B één uur later te doeu aanvangen. Werd aldus besloten. Bij een gratis verloting werden een 11-tal nuttige en tevens leuke voorwerpen ver loot. Daarop werd de vergadering die een gezellig verloop had, door den Voorzitter gesloten. I>e firma. v. Alphen en Zonen, elect r. timmerfabriek alhier, heeft hare werk plaatsen tengevolge der aanschaffing van nieuwe machines aanmerkelijk uitgebreid Wel een bewijs voor de vooruitgang dezer zaak. i i i

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1929 | | pagina 6