Derde Blad voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. No 4900 Vrijdag 22 Maart M H fc pm DAMRTJBRIEK. Buitenland. Plaatselijk Nieuws Marktberichten. 1§P P Vragen op rechtskundig gebied BEHOORENDE BIJ HET Redakteur: KL J. L. BÉNEKER, Kerkstraat 105 WOUDRICHEM. Men word verzocht alle korrespondentie, deze rubriek betreffende, aan bovenstaand adres te richten. Oplossingen problemen 1 en 2. auteur van beide problemen J. E. v. d. BRINK, Woudrichem. No. I. De stand in cyfers was Zwart, 9, 10, 13, 15, 16, 19, 21, 23, 24, 26, 27, 35 en 36. Wit, 25, 28, 32, 33, 34, 38, 39, 41 45, 48. Oplossing Wit Zwart 1. 33—29 24X22 2. 39—33 36X^7 3. 32-28 23X32 4. 25—20 15X24 5. 43—39 32X43 6. 44—40 47X29 7. 34X3 35X33 8. 48X17 21X12 9. 3X22 No. II. De stand in cijfers was Zwart, 3, 5, 7, 9, 10, 12, 17, 18, 22, 28, 32 en 38. Wit, 19, 20, 25, 26, 31, 34, 37, 39, 41, 43, 44, 48 en 50. De oplossing is Wit Zwart 1. 34—29 38X40 2. 29—23 18X29 3. 50—44 40X49 4. 48—43 49X33 5. 26—21 17X26 6. 39—33 28X39 7. 37X8 26X46 8. 8—2 46X14 9. 2X15 39 gedw. 10. 1510 1446 11. 20—14 9X20 12. 25X14 46—19 13. 14X23 5X14 Van beide problemen ontving ik de juiste oplossing van de heren R. de Joode te Meeuwen A. de Graag te Heusden H. Vogelaar te AndelA. Egas te Werken dam Joh. Pellikaan te Almkerk P. Wilhelm en S. de Joode te Woudrichem. Wut ik aanvankelijk reeds gedacht had, is uitgekomen ouze oplossers hebben het ook deze maal er niet by laten zitten, doch wisten de goede ontleding van beide vraagstukken te ontdekkenEen onzer oplossers zelfs, stuurde my reeds denzelfden dag dat de problemen in de rubriek waren opgenomen, beide oplossingen mèt een andere bewerking van het motief van probleem II. We geven het hier gaarne een auteur A. de GRAAG te Heusden. Wit begint en wint. Stand in cjjfers Zwart schyven op, 8, 9, 43, 14, 17, 18, 22, 23, 25, 29, 34 en 40. Wit schyven op, 15, 20, 24, 32, 36, 37, 38, 42, 43, 50. De oplossing geven we volgende week. De eztra-wedstryd is thans in zyn laatste stadium. Voor afd. IWerkendam, zyn winnaars de beren C. van Oversteeg en Joh. Pellekaao. Voor afd. IIWoudrichem, de heren H. Vogelaar en P. Wilhelm. Voor afd. IIIHeusden, de heren R. de Joode en A. de Graag. Die zes heren spelen nu om de medalje. We verzoeken dhr. v. Oversteeg zich in verbinding te stellen met dhr. Wilhelm en dhr. Pellekaan met dhr. Vogelaar. Vóór 1 April a.s. moeten deze partyen gespeeld zijn. Korrespondentie. A. E. te Werkendam. Binnenkort hoop ik weer eens by U op de klub te komen, doch zal vooraf nog laten weten wanneer. Onze wedstryd, die by die strenge kou toen is afgelast, moet nog gespeeld worden A. de G. te Heusden. Wanneer zullen we de le party spelen in onze wedstryd 1 Schikt 't U 's Zaterdagsmiddags b.v. eerst by U te Heusden en dan hier te Wou drichem. Schrijf U dat eens I C. V. S. Zoals je ziet ben ik het niet vergeter.. Hartelike groeten. Spi*Oef en komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. Ik heb een huis met grond verhuurd van 1 Mei 1928 tot 1 Mei 1929 (volgens huur contract). De huurder moet in twee ter mijnen betalen, den eersten by aanvaarding en den tweeden termijn voor of op 1 Nov. 1928. Hieraan is niet voldaan. Heb ik nu het recht dit nu dadelijk in rechten te vorderen en by niet-betaling zijn meubilair te verkoopen Hoe dit nu het voordeeligst in te vorderen? G. Jansen. Ik ben in gemeentedienst. Nu heb ik eene dochter, die in Amsterdam getrouwd is en daar gevraagd heeft om steun. Mjjn zoon moet de volgende maand in dienst. Ben ik nu verplicht om mijD dochter te onderhouden 's Bosch. v. A. Mijn vader is voor eenigen tyd overleden en heeft eenige huizen nagelaten ter waarde van 18 20 mille. Alle broers en zusters willen moeder zoo laten zitten en niets verkoopen, zoodat ze een onbezorgd leven kan hebben. Nu willen wy gaarne vas tigheid hebben, opdat naderhand niemand kan zeggen dat het verkocht moet worden Kunnen wij nu (buiten de Notaris) een stuk opmaken, waarin we dit vastleggen Indien niet kan het dan op eeu andere wyze vastgelegd worden S. de G. U kunt een stuk teekenen waarbij U overeenkomt gedurende 5 jaren geene boe delscheiding te zullen vorderen en moeder gedurende dien tyd het beheer te laten voeren. Langer dan 5 jaren is zoo'n over eenkomst niet van kracht. Na verloop van 5 jaren echter kunt U weder voor 5 jaren zoo'n overeenkomst aangaan. Ik ben niet in de personeele belasting aangeslagen, omdat ik maar f 2.50 per week verwoon. Wanneer ik nu een mo torrywiel aanschaf, moet ik dan alleeD personeele belasting betalen voor het mo torrywiel of komt dan de huurwaarde van myne woning hier ook by, zoodat ik dan voor beide onder een totaal bedrag word aangeslagen of wordt alleen het bedrag voor het motorrywiel berekend W. v. D. In dit geval betaalt U alleen personeele belasting voor uw motorrywiel. Mijn vader en eerste moeder zijn reeds lang gescheiden. Vader gaat binnenkort trouwen en ik wensch te gaan trouwen. Ik ben 20 jaar oud. Is nu de toestem ming van myn tweede moeder voldoende of heeft myn eerste moeder dit te beslissen. W. R. Aan uwe eerste moeder moet toestem ming gevraagd worden. Van uwe tweede moeder hebt U geen toestemming noodig. Ook te Moskou de koudste winter se dert 40 jaar. Te Moskou is het in den afgeloopen winter van 2 December tot 13 Maart onafgebroken „winter" geweest. Geen dag kwam de thermometer in dit tijdperk van 101 dagen boven het vriespunt. De gemiddelde temperatuur der eerste helft van Maart ligt 8 graden lager, dan het normale gemiddelde. O Kerkbrand te Parijs. Een hevige brand beeft Zaterdag de uit hout vervaardigde sacristie van de „Sacré Coeur" op Montmaxtre verwoest. De aangerichte schade bedraagt 150.000 francs. De brand zou door kortsluiting zijn veroorzaakt. O Gevaarlijk experiment met een vlieg tuig. Te Dortmund had een reclamevliegtuig kunst vluchten uitgevoerd. Na afloop kwam het vlak boven de toeschouwers ten1 1 persoon werd door een slag van het roer zoo gewond, dat hij een schedel breuk kreeg. De getroffene was de vroe ger 'bekende piloot Pithan. Afghaansch vliegtuig gevallen. Volgens een bericht Pesjawar is tus- schen Kabcel en Hada een vliegtuig van Habib Oellah neer gestort. Twee moellah's, die zich aan boord bevon den, om zich naar de conferentie der Mohanxmedaansche geestelijken te Hada te begeven, zijn om bet leven gekomen. Pest in Zuid-Afrika In Zuid-Afrika is onder een deel van de inboorlingen de pest uitgebroken. Om vangrijke maatregelen worden getroffen om hef uitbreiden van de epidemie te verhinderen. Vooral wordt getracht de stad Johannesburg tegen het pestgevaar te beschermen. o Twee dooden bij een motorongeluk. Zondag reed een 20-jarige motorrijder, die van Bredeney naar Rüttenscliexd ging, tussclien Alfredusbad en Flora tegen een in andere richting rijdenden tramwagen aan. Hij werd doodelijk gewond. Ook de duorijdster werd levensgevaarlijk gewond. Zij is op weg naar het ziekenhuis aan haar verwondingen overleden. Volgens het vcorl'oopig onderzoek ligt de schuld bij1 den motorrijder. De oorzaak was, dat hij achter een rijdende tram omreed en de ze op de plaats des onheils wilde passee- ren. Op hetzelfde oogenblik kwam een tram uit de tegenovergestelde richting waar hij tegen aanbotste. Jong meisje door wolven verscheurd. In de Karpathen heerscht nog steeds een strenge winter, die op verschillende wijze nog steeds slachtoffers eischt. Zoo werd in een dorp een jong meisje door wolven overvallen en verscheurd. Het meisje was naar een beek gegaan om daar het ijs open te hakken en wat waschgoed uit te spoelen. Plotseling bemerkte zij' uit het nabije woud drie wolven op haar toe komen, het meisje zette het onmid- delijk op een loopen, doch kon de huizen niet meer bereiken. Dicht bij het eer ste huis werd ziji door de wolven inge haald. Een ervan greep haar en beet haar de keel door. De dieren hebben de ongelukkige letterlijk in stukken ge scheurd en opgevreten, nog voor zij door de toesnellende dorpsbewoners konden worden verdreven. Auto over den kop geslagen. Bij Bottrop brak een wiel van een in veile vaart rijdende auto. De auto sloeg drie keer over den kop<. De chauffeur was opslag dood en beide passagiers werden doodelijk gewand. o Bibliotheek afgebrand. Te Sefdjelea is -de bibliotheek, de groot ste boekerij van Bulgarije, tot op den grond afgebrand. Onbetrouwbare boekhouder. Te Zürich is een 54-jarig boekhouder die al 25 jaar bij de Eidgenössisohe Bank werkzaam was met verduistering van 265.000 francs voortvluchtig. Moo-rd uit nopdweer. Uit Weihheim bij Frankfort wordt ge meld, dat Maandagavond een aldaar wo nend echtpaar ruzie kreeg. De man greep een bijl om zijn vrouw te lijf te gaan. De ze vluchtte in een kamer, waarvan zij de deur slc-ot. De man hakte in zrijn woede de deur open, doch toen hij zyn vrouw te lijf wilde gaan, wist deze hem den bijl te ontwringen en gaf daarmede haar man 8 slagen op het hoofd, zooiat hij bewuste loos ineenzakte. Nadat hij- was verbonden, werd hij naar het Ziekenhuis gebracht, waar hij in den loop van den nacht is overleden. De vrouw werd in hechtenis genomen. Slachtoffer van een motorongeluk. Te Pola is Maandag de mariuechef dier stad bij een motorongeluk gedood. Hg zat in een zijspanwagen van een motorrijwiel. Toen een botsing tusschen het rijwiel en een tramwagen dreigde, trachtte de be stuurder de botsing te vermijden door zijn snelheid te vergrooten, doch het rijwiel kwam daarbij tegen een ijzeren mast te recht en de marinechef werd uit den zij spanwagen geslingerd, zoodat hij een schedelbreuk kreeg en op slag werd ge dood. Vergiftige alcohol. Maandagavond kwam een zwaar be schonken man de wachtkamer van het station Poluschki (Silizië) binnen en viel op den grond. Toen de dienstdoende agent hem wilde oprapen, om hem naar het bureau te brengen, bemerkte hij, dat de man was overleden. Kort daarop vond men in de onmiddellijke nabijheid twee andere mannen en een 8-jarigen jongen, die eveneens kort nadat zij op het po litiebureau waren gebracht, overleden. Uit een ingesteld onderzoek bleek, dat zij een tankwagen, die op het station stond en waarin zich vergiftigde alcohol bevond, voor de vervaardiging van kunstzijde be stemd, hadden geopend en van deze alco hol hadden gedronken. De jongen was de zoon van een der gestorvenen. De interessante kennismaking. Twee dames te München maakten on langs op straat kennis met een heer, die zich voorstelde als dirigent van het Don- kozakkenkoor Schochorski. Hij wist aller onderhoudendst te babbelen en de dames waren zoo bekoord door den interessanten nieuwen kennis, dat hij werd uitgenoo- digd, den volgenden ochtend een bezoek aan de dames in haar gemeenschappelijke woning te brengen. De interessante gast verscheen reeds 's morgens vroeg en bleef tot 'a avonds. De gesprekken waren uiterst geanimeerd en gekruid door liederen en aria'3 uit Duitsche en Russische opera's, die de kapelmeester zoo maar uit zijn mouw schudde. Toen hij na vele plicht plegingen zich eindelijk had verwijderd, meest een der dames na een poos consta- teeren, dat haar handtasch je met een hoog bedrag aan geld was verdwenen. Nu pas kregen zij argwaan en bezc-nnen zich in eens, dat de man, die begonnen was met sterk gebroken Duitsch te spreken, ten slotte een vloeiend Zwabisch dialect had gesproken. Een onderzoek der p-olitie bracht niets aan het licht. De interessante man wordt nu overal gezocht en er is een bevel tot aanhouding tegen hem uitgevaardigd. AALBURG EN HEESBEEN. Dinsdag 26 Maart hoopt Ds.'t Zandt uit Delft des middags om twee uur te Heesbeen en des avonds om half zeven te Aalburg voor de gemeente op te treden, teneinde een biduur voor 't gewas te houden. ALMKERK. Als sprekers voor den a.s. landdag, welke met Hemelvaartsdag te Uitwijk (gem. Almkerk) gehouden zal worden, zijn uitge- noodigd Ds. Röth uit Scheveningen, Ds. Lazonder uit Werkendam, Ds. Pop uit Uitwyk en Ds. Donszelman alhier. Op 1 April a s, hoopt de heer T. de Graaf, besteller by de Posterijen alhier, den dag te herdenken, dat hy voor 25 jaren in dienst trad. Op de alhier gehouden voorjaars- stierenkeuring werden 77 stuks aangevoerd, waarvan er 31 stuks werden goedgekeurd. Uit deze gemeente werden de stieren goed gekeurd van M. Dekker, A. Tolenaars, J. Dibbits, J. Verschoor, W. Noorloos, J. C. Scherf!, J. Kolff, H. Crezee, H. Pruysen en P. Zwart. ANDEL. - In deze gemeente is een vereeniging opgericht, welke zich ten doel stelt voor gezamenlijke rekening steenkolen aan te koopen. Reeds een 50-tai personen hebben zich als lid opgegeven. We betwyfelen niet of nog meerderen zullen zich bij deze vereeniging aansluiten. Door visschers werd aan de Zwaan naby deze gemeente een groote party visch bemachtigd. CAPELLE. Naar men ons mededeelt, heeft Mej. J. van Koeveringen, onderwijzeres aan de Chr. School in de Nieuwstraat alhier, haar benoeming tot onderwijzeres te Oost- en West Souburg (Z.) aangenomen en zal zy 1 Mei a.s. aldaar in functie treden. NIEUWENDIJK. Het mannenkoor »0. G.« hoopt op Zaterdag 30 Maart een uitvoering te geven. Wegens periodieke aftreding zal er bestuursverkiezing plaat hebben van het Comité voor Winterlezingen. Aftredend zyn 1 A. Bakker, 2 M, van Helden Cz., 3 Joh. v. d. Stelt Gz„ 4 A. Versteeg Az. Allen zijn herkiesbaar behalve no. 2. Op Woeosdag 27 Maart hoopt dit Co mité te vergaderen met hare beganstigers. Aanvang 7 uur in het Instituut. Secre taris en penningmeester zullen een jaar- verslag leveren. Wenschen kunnen geuit worden met het oog op sprekers voer den volgenden winter. Tot bestausleden van de Chr. Zang- vereen. »O.K.K.* werden herkozen Z. Koekoek, A. Bakker en gekozen Joh. van Helden, W. Keller en K. Verbeek. In plaats van den heer M, van Helden werd de heer Z. Koekoek tot Voorzitter be noemd. Op Zaterdag 23 Maart, des avends 6.30 uur, hoopt de heer Hoogerhuis, Hoofd bestuurslid der Land- en TuiDbouwbond te Utrecht, in café v. d. Heuvel alhier een bespreking te houden tot het oprichten van een afdeeling van bovengenoemden bond. Eiken arbeider wordt beleefd verzocht eens komen te luisteren. Het verplicht U tot niets. In de afgeloopen week vergaderde alhier ëondsring »Altena< Zd. van Geref. J. V. Na opening door den Voorz., J A Verdoorn, en lezing der notulen, leidde C. Heystek van Genderen zyn onderwerp in getiteld: Profeet, Priester en Koning*, waarop een flinke bespreking volgde. Na de pauze las G. Raams van Dussen het door P. van Dijk gemaakte onderwerp voor, getiteld»Io de Branding*. Dit laatste werd in verband gebracht met de aan staande verkiezingsstrijd. Een levendige bespreking volgde. Namens de afdeeling N.-Brab,—Limburg spraken nog Jasperse van Tilburg en Jac. G. van Oord, afdeelicgs- Voorzitter. M. v. Helden bedankte als vice-Voorz. De Voorz. bracht hem een woord van dank voor zyn werk als be stuurslid. Het jaarverslag van den Secr. wees eenige achteruitgang aan. Hij wekte op tot ijverige propaganda. Ouderling W. H. v. Helden eindigde met dankzegging. RAAMSDONKSVEER. Zondag zal de R. K. Radio-uitzen ding plaats hebben door de R. K. Harmonie met nog een tweetal vereenigingen. Tot Notabel werd gekozen de heer C. W. v. Dongen, met algemeene stemmen. RIJSWIJK. De prys der aardappelen bedraagt momenteel in deze gemeente f 3.— tot f3.50 per H.L. De hoeveelheid aardap pelen, welke bevroren zijn, bljjkt veel min der te zijn, dan men had verwacht. WOUDRICHEM. Bij besluit van den Commissaris der Koningin zijn voorgoed vrijgesteld van den dienstplicht wegens broederdienst de ingeschrevenen der lichting 1930 dezer gemeente J. Borg, G Kant,jT. Verwoerdt, B. Viveen, A. Westerlaken en P. van Zyl. Voor de toelating van leerlingen voor de Openbare scholen zal gelegenheid worden gegeven ten Gemeentehuize op Dinsdag 26 Maart a.s., des nam. 2 uur. GOR1NCHEM, 18 Maart. Op de veemarkt waren aangevoerd 288 runderen, 5 nuch tere kalveren, 188 overloopers, 585 biggen, 1 geiten of bokken, schapen, lamm. De volgende prijzen werden besteed zware kalfkoeien f 360f 400 melkkoeien f 280f 350 kalfvaarzen f 200f 250 guiste vaarzen f f pinken f 80 f 120 graskalveren f f nuchtere kalveren f 8f 12, overloopers f 35f 50, biggen f20f35, schapen f f lammeren f f geiten f8f12. ROTTERDAM, 19 Maart. Aanvoer 200 paarden, 12 veulens, 955 magere en 800 vette runderen, 266 vette kalveren, graskalveren, 2341 nuchtere kalveren, 77 schapen of lammeren, 13 overloopers, 78 biggen, 7 bokken of geiten. Melkkoeien f230f415, kalfkoeien f 200f 400, stieren f 400—f 450, pinken f60—f130, graskal veren f60—f 100 vaarzen f150f230, biggen f 12—f20. overloopers f 30f 45, slachtpaaro^n f180—f225, werkpaarden f 200 - f 340, hitten f100f170, veulens f80fill), Duehtere fok kalveren f 15f20, nuchtere slachtkalveren f 7f 12, biggen per week f 1.80—f 2.00. •e tUtterdamsche eierveiling. (Warmoezierstraat 3739) Aanvoer200000 stuks. Er werd besteed voor Kipeieren f 6 05—f 7.75 Eeodeieren f 5.50—f 7.85 ZALTBOMMEL, 19 Mrt. Op de beden gehouden weekmarkt waren aangevoerd 97.000 eieren, prys p. st. 66, ct. 780 K.G. boter, prijs per half K.G. roomboter fl.l7g, boerenb. f 1.20 &f 1.25 's HERTOGENBOSCH, 20 Maart. Op de markt van heden werden aangevoerd 2015 stuks. 1144 stuks hoornvee, 704 biggen, 71 zeugen, 40 schapen-lamm., 56 kalveren. De pryzen waren als volgt Kalfkoeien f 210f 360 Kalfvaarzen f 200f 310 Magere ossen en koeien f 130f 195Vette ossen en koeien le kwal. 51 ct., 2e kwal. 46 ct. p p. Pinken f 115—f 160 Zeugen f 110 170 Biggen f 2,50f 2.75 Schapen 1 2540 Lammeren f20—f30. yienwsblad

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1929 | | pagina 9