o d Dit Miiwr bestaat uit 2 bladen. Kloosterbalsem Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Betisdei No. 4901 Woensdag 27 Maart *929 Buitenland. Binnenland, fRheum&tiek Land VAN altenA Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1 6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. De burgeroorlog in China opnieuw uit gebroken. Tusschen de troepen van de regeering te Nanking en der Kwangsi-groep zyn, volgens telegrammen uit Peking, aan de grens tusschen Hoepei en Nganbwei ge vechten geleverd. De algemeene toestand wordt ernstig geacht. Te Nanking bevinden zich thans 7 bui- tenlandsehe oorlogsscben, hetgeen men be schouwt als een bewys, dat men ook in buitenlandsche kringen weinig hoop beeft op bet handhaven der vrede. De betrekkingen tusschen Griekenland en Turkije verscherpt. Men meldt uit Athene De betrekkingen tusschen Turkjje en Griekenland zgn opnieuw verscherpt. De Turksche regeering heeft 'n groot Grieksch grondstuk in Konstantinopel in beslag laten nemen. Daarmede beeft ze, naar het heet, de overeenkomst van 1926 tusschen beide landen geschonden, Diplomatieke interventies hebben geen resultaat gehad. Integendeel zijn de Tutksche autoriteiten tot nieuwe onteigeningen overgegaan. De voorzitter der GriekschTurksche uitwis selingscommissie protesteerde en is naar Athene vertrokken om rapport uit te brengen, waarop de Grieksche ministerraad zich met de kwestie zal bezig houden. Verwacht wordt, dat de onderhandelingen tusschen beide landen zullen worden on derbroken. Kabinetscrisis in Denemarken. Het Deensche Lagerhuis heeft de orit- werp-begrooting met 52 stemmen der socialisten tegen 45 stenameu der gematigde linkerzijde verworpen. De conservatieven onthielden zich van stemming, daar hun voorstellen tot verhooging van de credieten voor de landsverdediging waren verworpen. Ook de radiealen onthieldan zich. In de gehouden zitting van het Folketing stond als eenig punt op de agenda, een door den minister-president af te leggen verklaring. Deze deelde mede, dat de regeering besloten heeft, nieuwe verkie zingen uit te schrijven. De koning, die door den minister-president op de hoogte is gesteld van de situatie, heeft zyn goed keuring aan het regeering3besluit gehecht, Staking. Elfhonderd mijnwerkers hebben te Gilly het werk neergelegd, omdat twee kame raden, bekende communisten, door de mijndirectie zijn ontslagen. Bioscoop afgebrand. In het dorp Igolhino in het Russische gouvernement Wiadimer is in een houten gebouw, waar in een bioscoop-vertooning werd gegeven, een flim in brand geraakt. Het gebouw had slechts ééa uitgang en brandde geheel uit. 114 Personen zijn om het leven gekomen 17 konden zich met brandwonden redden. Zulke mooie prentjes. Een onderwijzeres te Lemans wilde de kinderen bekend maken met het Fransche papieren geid en liet een heele serie bank biljetten door de klas rondgaan. Aan het einde van de les kreeg zy echter het geld niet terug en vriendelijke en strenge ver maningen baatten niets, het geld was en bleef verdwenen en de zondaar of zondares gaf geen kik van bekentenis. Na nog 2 dagen onderzoek kwam eindelijk aan het licht, dat eeQ 8 jarig meisje de >mooie plaatjes* maar eenvoudig had gehoudeo. Later had zjj de biljetten, die te zamen 1650 francs waard waren, als »prentjes« geruild tegen eenig goedkoop speelgoed. De onderwijzeres was er dus blykbaar niet in geslaagd, den kinderen de waarde v&b het geld duidelijk te maken. Ondeugdelijke blikgroenten. In het Altenburger ziekenhuis zijn dezer dagan verscheidene patiënten, na het ge bruik van geconserveerde groenten, die waarschijnlyk ondeugdelijk waren, ernstig ziek geworden. Twee patiënten, onde lieden van 88 en 70 jaar, zijn aan de gevolgen overleden. Ernstig mijaongeluk. Een ernstig mijnongeluk is in het Oosten der Vereenigde Staten, in de Kinlockmijn in den staat Pennsylvania gebeurd. Kort nadat de dagploeg in de myn was afge daald, deed zich een hevige ontploffing voor, waarna een brand uitbrak. Het scbynt dat de ontploffing door het overvliegen van een vonk is veroorzaakt. Een reusachtige steekvlam schoot met een ontzaglijken knal omhoog. De kracht van de ontplof fing was zoo geweldig, dat gebouwen, die 3 K.M. van de myn verwydert liggen, ernstig werden beschadigd. In de mijn bevonden zich op het oogen- blik der ontploffiag ongeveer 300 mijn werkers. Met het reddingswerk werd terstend een aanvang gemaakt, waarbjj het eeo gelukkige omstandigheid was, dat de myn nog een tweeden ingang heeft. Ge leidelijk werden mijnwerkers boven ge bracht, zoodal vo'gens de laatste berichten, op het oogenblik nog slechts 85 mijnwer kers in de myn aanwezig zijn. Tot nu toe moeten 5 dooden boven zijn gebracht, De geredde mijnwerkers schynen zich niet op de eigenlijke plaats van het ongeluk te hebben bevonden. Troepen en brandweer hebben de mijn in een wijden kring af gezet. Vrouwen en familieleden van de mijnwerkers verdrongen zich chn gehe^len dag om de mijn, teneinde zekeiheid over het lot van de iogeslotenen te verkrijgen. Volgens de laatste berichten omtrent het mijnongeluk in Pennsylvauië zijn tot nu toe 21 sterk vei kooide lijken geborgen. 27 mijnwerkers worden nog vermist. Men vreest, dat zij om het leven zijn gekomen. In het geheel zijn 233 man gerd, van wie er velen ernstig aan gasvergiftiging Ijjden. Brandend gas in een Barlynsche straat. In de Normannenstrasse te Berljjn bleek een buis van de gasleiding onder het asfalt lek te zyn. Dezer dagen sloegen over een oppervlakte van 10 vierkante meter de blauwe vlammen naar boven. Een paniek ontstond en bet geheele verkeer werd stopgezet. Na korten tjjd was de brand gebluscht. I „Geen goud I zoo goed' mmm i Helden der Zee-fonds Prins der Neder landen. Het hoofdbestuur van het Nederland- sche Roode Kruis heeft aan Ie Zuid-Hol- landsche Maatschappij tot Redding van Schipbreukelingen aJhiejr een bedjag van (oor feet Laid van Heusdeo en Altenajel ft q r- II erwaard lat. Telefoon no. 19. Postrekening no o tO— oi De Utrechtsche publicaties. Tiet U. D. over de ministerieele verklaring. Het „Utreclitsch Dagblad" betoogt dat bet regeeringsonderzoek niet afdoende is. De verklaring van Minister Beelaerts tast de publicatie van bet blad niet ran i mlat zij in bet midden laat, welke van de bier te lande circuleerende stukken echt, weike valsch zijn. Het regeeringscommuniqué stelt im- plicite de echtheid vast van de bandtee- kening op één der hier te lande aanwe zige documenten. Op welke bescheiden de handteekeningen valsch zijn, laat het communiqué in het midden. Of de Re geering ons document als valsch, dan wel als echt gesigneerd beschouwt, daarover spreekt zij zich niet uit. Daar de onrust opstak over ons docu ment, had het toch op den weg der Re geering gelegen zich' speciaal daarvoor te verklaren. Omtrent de echtheid van ons document is de situatie nog precies zoo, als vóór het Regeeringscommuniqué. Er blijft discussie over bestaan. Waarop baseeren wij de echtheid van het door ons gepubliseerde document? Onder meer op de verklaring van twee vermaarde schrift- en handschriftkundi gen. Waarop baseert de Regeering de valschheid van twee der hier te lande aanwezige documenten? Op de gegevens, haar verstrekt, door denzelfden Belgischen inlichtingendienst, die volgens de verklaring van Minister Jaspar, de documenten, waarop de hand teekeningen zich bevinden, valsche.'ijk zou hebreu gemaakt. Welke waarde moet men hechten aan de gegevens van een inlichtingendienst, die zich zoo zéér ge compromitteerd heeft, dat zij door haar eigen Regeering werd verloochend? Zijn de handteekeningen toegezonden door een bureau van vervalschers, nu opeens te betrouwen? Het militair verdrag tusschen Fran krijk en België. Het Nederlandsch (Haagsch) Persbu reau meldt d.cl 23 Maart: De twee documenten, waarvan in het ■Vrijdagochtend in de bladen versche nen communiqué sprake was, zijn het ib Jiet .Utrechtsch Dagblad gepubliceer de volledige stuk, waaronder de hand: teekening van kolonel Michem stond, en de niet gepubliceerde begeleidende brief bij dat stuk, waaronder de hand- teekening van generaal Gallet. Beide •handteekeningen zijn valsch gebleken ook de valschheid van de andere docu menten die reeds op zich zelf dui delijker was dan in deze staat hierna meer dan ooit vast. Het Utr. Dagblad stelt de vraag naar aanleiding van het bericht van het Haag- sche Correspondentiebureau Zijn de gegevens van het buitenlandsch vervalschingsbureau, waarop de regee ring zich baseert, echt? Wij weten, dat de beroemde grafoloog Saudek de echt heid heeft gewaarborgd. Is het niet zeer lichtvaardig, het oordeel omtrent echt heid of valschheid te baseeren op een- zijdig-Belgische gegevens? Wij stellen de ze vraag ten overvloede. Want, zooals de heer Colijn in de Eerste Kamer deed uitkomen: er moet ook nog uitgemaakt werden in hoeverre de materieeie echt heid, van het ducument bestaat, d.w.z. of de situatie in het document omschre ven juist is. En dat is lö eigenlijke vraag, waar het op aan komt. De Utrechtsche publicatie. In de algemeene vergadering van den Ned. Journalistenkring, te Rotterdam, is Tiet beleid van het bestuur inzake de Utrechtsche publicatie besproken. De be strijders meenden, dat de voorzitter eD het dagelijks bestuur niet buiten het bestuur en den Kring om mochten han delen, dat de publicaties omtrent de actie te vroeg geschied was, waardoor de pers vrijheid gevaar liep en Fitters naam ge schaad is. De verdedigers meenden, dat eer en aanzien van de pers tot optreden dwongen en brachten hulde aan het be stuur. De voorzitter verdédigde, onder verze kering van geloof aan Ritters goede trouw, het bestuursbeleid in het be lang der zuivere journalistieke methode in een zaak, die met oorlog' en vrede ver band houdt. Tijdens de vergadering deelde Dr. Rit- ter telefonisch mee zich, nu de regee ring blijkbaar van een verder onderzoek afziet, zich ter beschikking van het kring-bestuur te stellen voor nadere in lichtingen. De voorzitter deelde mede, dat het be stuur daarvan stellig gebruik zal ma ken. Een motie van vertrouwen in het be stuur, voorgesteld door E. Polak te Am sterdam, werd met groote meerderheid aangenomen. De ware öorzaak van die ellendige pijnen, die ongeschikt maken voor eiken arbeid, is nog weinig bekend. Maar de ervaring heeft geleerd, dat masseerèn met Akker's Kloosterbalsem in staat is, de pijn aanmer kelijk te verzachten. Gij behoeft niet oud te worden, voordat ge oud zij tl De Maas in Noord-Brabant. In het voorloopig verslag over een suppletoire wa-terstaatsbegrooting 1929 wordt met groote ingenomenheid ge constateerd dat de regeering voorne mens is een begin te maken met de verbetering van de Maas voor groote afvoeren, teneinde een einde te maken aan den onduldbaren toestand, dat een vierde gedeelte van Noord-brabant op zettelijk wordt blootgesteld aan over strooming, met het noodlottig gevolg, dat noch de landbouw, noch de han del en de industrie zich behoorlijk kun nen ontwikkelen en dat de Maasstreek van Gelderland eveneens aan doorbraak van dijken is blootgesteld. In het Voorloopig Verslag over het wetsontwerp tot wijziging van het IXe Hoofdstuk der Rijksbegrooting voor 1929 wordt gevraagd of de regeering voor nemens is, spoedig over te gaan tot ver betering. van het kanaal van Den Bosch naar Drongelen, hetgeen dringend noo- dig is voor de afwatering van het Bos sche inundatieveld. Met ingenomenheid was het wetsont werp begroet. Sommige leden echter wa ren van oordeel, dat de bijdragen van een millioen van de prov. Noord-Bra bant, van een half millioen van dei daarbij betrokken waterschappen te za men en van een half millioen van Gel derland, te laag zijn. Het werk wordt in liet belaag yau deze streken ,on- derncmen. Naar de meening dezer le den had van de naastbelanghebbenden een hcogere bijdrage in de op 20 mil lioen geraamde kosten mogen worden ge vraagd. Bij de Maasmondverlegging, waarvan de kosten op 13i/2 millioen werden geraamd, waren die bijdragen naar verhouding belangrijk hooger, n.L 2.7 millicen. Andere leden merkten op, dat de naast belanghebbenden arm zijn en bezwaarlijk meer kunnen bijdragen. Fabrieksbrand te Tilburg. Vrijdag werd de Tilburgsche brand weer gealarmeerd voor een uitslaande brand in een der gebouwen van de tex tielfabrieken van de firma Van Doo- ren en Dames aan het Korvel. Toen de brandweer ter plaatse verscheen sloe gen de vlammen hoog uit het dak van een der magazijnen, waar een groote hoeveelheid heele en half afgewerkte stoffen lagen opgestapeld. Met twee mo terspuiten werd het vuur van de zijde van den Korvelscheweg en van het Kor- velplein krachtig aan gepakt en na een uur hard werken was het gevaar voor de aangrenzende fabrieksgebouwen ge weken. Het magazijn, waar de brand uit brak, is geheel uitgebrand. De schade die zeer aanzienlijk is wordt dcor verzekering gedekt. Eveneens woedde nog een brand in de drogerij van de Textielfabriek van de firma Verschuren—Piron, aan de Ko- ningshceven te Tilburg. Doordat de brandweer terstond aanwezig was kon de brand in den aanvang worden gebluscht. Een gedeelte van de drogerij brandde uit. Na een kwartier was men den brand meester. De schade die gering is, wordt dcor verzekering gedekt. De mcord te Grootegast. Voor de nagelaten betrekkingen van dé vier in de gemeente Grootegast dóód- geschoten veldrvachters is in totaal ont vangen f 36.436. Het einde van den avontuurlijken tocht van de „Schuttevaer." De bemanning ziet van den verderen tocht af. Naar aanleiding van de reis van de red dingsboot „Schuttevaer", waarvan zoo- als gemeld de bemanning is opgepikt, seint Reuter nog uit Londen: Aan den avontuurlijke tocht van Jacob Schuttevaer, den zeventigjarigen gezag voerder, die een poging deed om met een twintig voet lange ,,onzinkba.re" red dingboot den Atlantischen Oceaan over te streken, is plotseling een einden ge komen en de stoutmoedige, oude scliip- jper is thans op weg naar San Juan aan boord van de „Camillas", die hem Maandag in het midden van den Atlan tischen Oceaan oppikte. Reuter ontving bizcnclerheden van kapitein Miranda en (de bemanning van de „Ccrnillas", die het brooze scheepje aan boord heesch. De geredde mannen deelden mede, dat zij spoedig van honger en dorst zouden zijn omgekomen, indien het schip hen niet had opgepikt. De „Schuttevaer" was 8 Februari uit Lissabon vertrokken. Sedert dien tijd werd niets meer van de boot gehoord; 26 Februari 1928 ging ze uit Rotter dam bijna een jaar had ze oponthoud in Europeesche havens25 Maart wordt de „Ccrnillas" te San Juan verwacht. Een telegram van Miranda aan Reuter meldt het volgende Den 18en Maart om 10 uur 's avonds zagen wij van tijd tot tijd luclitpijlen, die afkomstig bleken van een zeer klein scheepje. Daarna bemerkten wij een an der liolit, dat in Morseteekens om hulp verzocht. Ik gaf terstond orders om naar- het scheepje te stevenen en toen wij langszij kwamen, liet ik de machines stilzetten. De drie leden der beman ning verklaarden, nadat zij aan boord waren gebracht de verdere reis af te zien. Ik gaf last om het scheepje aan bcord te nemen, hetgeen geschiedde. De reizigers wmrden met groote zorg be handeld. Zij deden een zeer omstandig verhaal. Zij zouden van honger of dorst omgekomen zijn, zoo wij niet te hulp waren gesneld. Fraude bij de posterijen te Baren- drecht? Men schrijft aan de N. R. C. Naar wordt medegedeeld, zou er door den ambtenaar der posterijen P. te Barenclrecht fraude zijn gepleegd, waar door een vrij groot- bedrag in zijn kas is geconstateerd. Na een scherp verhoor door den burgemeester, tevens hulp-offi cier van justitie, heeft P. bekend zich aan onregelmatigheden te hebben schul dig gemaakt. Het justitieel onderzoek werdt voortgezet. —12— De drooglegging der Zuiderzee. Het verwachte miilioenentekort. Verschenen is het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over de begrooting van het Zuiderzeefonds voor 1929 en het daarmede verbrand houdende wets ontwerp t(jt wijziging van de Water staatsbegrooting voor 1929. Verscheidene leden brachten hulde aan den minister en aan de directie van de Zuiderzeewerken, dat de afsluitdijk, naar zich laat aanzien, een jaar eerder vol tooid zal zijn dan aanvankelijk verwacht' werd en dat de indijking vart de Wie- ringermeer dit jaar grcotendeels zal zijn voltooid. Zij spraken er echter hun te leurstelling over uit, dat de kosten van den afsluitdijk zooveel hooger zullen werden dan aanvankelijk was geraamd. Men meende de overschrijding der kos ten op een 35 millioen te moeten ramen,- maar vroeg toch nadere gegevens ter zake. Ook de raming van de kosten van de inpoldering van de Wieringermeer zal belangrijk worden overschreden. Het verlies op deze inpoldering, aanvankelijk geraamd op 7V2 millioen, zal waarschijn lijk 29 of 30 millioen meer bedragen. Op deze wijze blijft er van de rentabili- teitsbeschouwingen, die met het oog op het geheele werk zijn gemaakt, niet veel over. Het geheel der werken zal waar schijnlijk een verlies van 100 millioen op leveren. Sommige leden wenschten nadere in lichtingen over de oorzaken van de over schrijding van de raming. Zij vroegen wrelk deel daarvan een gevolg is van de toegepaste werkwijze en welk deel ver oorzaakt is door onjuiste ramingen of andere tegenvallers. O Dcor een autobus overreden. Mej. J. de Boer uit Veenwouden, wil de op den weg tusschen deze plaats en Zwaagwesteinde met haar fiets links een haar voor uitrijden den melkwagen pas- seeren. Op da,t oogenblik kwam een au- tcbu- uit tegenovergestelde richting. Het meisje werd overreden en op slag ge dood. Conflict bij Karetnja, Delft. Op 2 April a-.s. zal het persooneel der kabelfabriek Karetnja te Delft het werk staken, daar de directie niet bereid was tot onderhandelen omtrent een loonsher- ziening en het verleenen van een vacan- tie-toeslag. Vandalen aan 't werk. In de kassen van de tuinbouwonderne- ming „Helios" te Weesp, eigenaar de hr. E. IX A. Rinckes, is 's nachts schrikkelijk huisgehouden. Voor ongeveer f3000 werd. vernield aan planten en bloemen. o Kind door een auto gegrepen. In de Molenstraat te Naaldwijk is; een ernstig ongeval gebeurd. Bij het on verhoeds over steken van den rijweg werd; het vier-jarig zoontje van den heer V. aldaar door een luxe auto aangereden, De bestuurder was op de onverwachte beweging van den kleine niet verdachtj en kun dientengevolge, hoewel lrij on middellijk remde, de aanrijding niet meei; voorkomen. Ernstig gewond werd de klei ne door dr. van Oyen verbonden en naar het ziekenhuis vervoerd. Het kind is evenwel aan de bekomen verwondingen c verleden. Wat verbeeldingskracht vermag. Aan de politie te Leiden werd mede- giedeeld, dat een reiziger in den trein' tusschen Leiden en Warmond had waar genomen, dat drie personen, vermoede lijk arbeiders, een anderen arbeider in een sloot hadden geduwd. De eerste gevolg trekking, welke werd gemaakt, was, dat hier misschien misdrijf in het spel was en gepoogd was, den man te verdrin ken. De politie stelde dadelijk ter plaat se een onderzoek in en dregde de slooten af, doch zonder resultaat. Inmiddels werd; ook door middel van de radio een op roep verspreid, waarbij reizigers, die het geval mochten hebben waargenomen, ver zocht werd, daarvan mededeeliugen te doen aan den commissaris van politie te Leiden. Het gevolg hiervan was, dat nog drie andere personen de waarnemin gen van den reiziger kwamen bevestigen. Opnieuw werden toen de slooten afge- diegd, doch eveneens met negatief re sultaat totdat eindelijk de politie met de juiste toedracht op de hoogte werd gesteld door de betrokkenen zelf, alleen arbeiders uit Voorhout. Zij waren op een land aan het stoeien geweest.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1929 | | pagina 1