erspannen UW ADRES foto-Atelin-Centse Zie li graag een groote sorteering in Mantels? en niet duur? ga dan eens naar Attentie!! Leyering van Drukwerk Pinna L. J. Veerman. DE WOL0AAL j Zijden- en Fil d'Ecose Kousen en Somen. Bijbels en Kerkboeken Hoek Langendijk - GORCUM. ANTOON REM I E, Edison Bell Radioplaten MIJNH ARDT's Rechtzaken Vakkundige bediening. Rinitenlaiid U zult er nooit spijt van hebben. Gramophoneplaieit. MUZIEKHANDEL SPIERO Ontvangen Prachtsorteering Alleen solide kwaliteiten. Etalage. goedkoops en duurdere stoffen, Nok ia gevonden md fietspUatje. Terag te bekomen by H. Duister te Andel. De Gem. Zangvereen. »De Lofstemt en bet Einderkoor »Het Rozenknopje* gaten Zaterdagavond j.l. voor een volle zaal een uitvoering in de O. L. school alhier. iDe Lofstemc voerde op lofwaar dige wyze haar programma nit. Ook het Kinderkoor, hoewel nog kort bestaande, bracht eenige zeer aardige nammers ten gehoore. De Tooneelvereen, nit Babiloniënbroek voerde op, het tooneelspel aPension Schüllerc en oogstte hiermede veel bijval. Een woord van lof komt haar voorzeker toe, voor de wyze waarop zy dit stuk vertolkte. Het geheel stond onder leiding van den heer A. W. van der Nat en was een recht gezelligen avond. VEEN. Belanghebbenden, welke eene viscb- akte wenschen aan te schaffen, kunnen zich voor 14 April ter secretarie aanmelden. .WIJK. Door den Minister van Onderwys, Kunsten en Wetenschappen, is aan deze gemeente toestemming verleend, wegens het toenemen van het aantal leerlingen aan de school alhier, om een 7e vaste leerkracht aan die school te benoemen. Deze school zal met een lokaal moeten worden uitgebreid. Onze vroegere dorpsgenoot, de heer M. van Rijswyk Mz., hoofd der openbare school te Terborg, is als zoodanig benoemd aan een der openb. lagere scholen te Leiden. WERKENDAM. Naar wy vernemen zal met 1 Mei a.s. de standplaats van de majoor der Ryks- veldwacht, verplaatst worden van hier naar Dussen, terwijl met ingang van dien datum alhier een Rijksveldwachter wordt gesta tiooeerd. Tot majoor te Dassen is benoemd de heer de Kan, brigadier der Ryksveldwacht te Kessel (L.) en tot Rijksveldwachter te Werkendam, de heer Visser, Mareehaussé» te Weert. Nervhus, Onrustig en Slapeloos. GebruikNjiiertegen de Zenuw- stillende eio Zenuwsterkende ZENUWTABCnjTEN Buisje 75 ct. Bij Apoth.en Dhagisten Na de verwonding onstond een hevige bloeding en overleed Van Tilborg vol gens. de deskundigen a,aa de verwonding, VOOR KODAKS en andere FOTO-ARTIKELEN EIND B 119 GORKUM. Tel. 266. De Utrechtsche Publicaties. In antwoord op den brief van dr. Ritter d.d. 6 April, waarin van de regeering medewerking gevraagd wordt tot onderzoek of en zoo ja, waarom zy de volksvertegen woordiging onwaar heeft ingelicht, toen de minister van huitenlandsche zaken op 22 Maart een verklaring van den heer Van Beuningen, dat hy niets met de publicaties te maken heeft gehad, herhaalde, heeft de minister-president thans o.a. geantwoord, dat de regeericg ook thans niets bekend is wat ook maar den schjjn van twyfel zou kunnen wekken aan de juistheid der verklaring van 22 Maart en dat zij de medewerking aan het gevraagde onderzoek afwyst. f Reeds heden de ontvangen. Profiteert van dpfce tijdige ontvangst en bestelt spoedig, zoodat lang wachten voor komen kan worden. Schitterende keuze in zoo#el voor Dames- als Heerenkleeding. Prompte bediening. Stesds nette en goed8 afwerking. Dames- en Heerenkleermakery Breestraat 78 HEUSDEN. HOUTWAREN Onwankelbare trapladders stryktafelamouwenplankjes keukentafels— afdruipbakken droogrekken Xr stoven droog stokken fcroodylanken mes senbakken goKfijnlatten raamhorren vuilnisbakken, enz. Bazar »DE P0TTi^fAN«, Eind, Gorcum. Alle ooj-stel werk, dweilen, spons en zeem> spoedig, net en billijk, door ZOOEVEN ONTVANGEN; NIEUWSTE VINDINGDiameter 20 cM. Speelduur 25 eM. In ruime keuze voorhanden f 1 25. Alsmede die nieuwste opnamen Kees Pruis, Duo Hoffman en Derby. Steeds alle platen voorhanden welke door den Radio-Omroép ten gehoore worden gebracht, o a. alle His Master's Voice en alle andere merken platen. Kerkstraat Vuchterstraat 3 A 's-BQSCH. in verschillende pry zen voorhanden in den boekhandel van ds GERECHTSHOF VAN. DEN. BOSCH. Liefdesdrama. In liocger beroep stond terecht een landbouwer te Andel, verdacht ter zake; d,at hij op 17 Juni 1928 te Giessen voor nemens was cm Jozinus van Tilborg van liet leven te berooven, opzettelijk geweld dadig dezen met een mes heeft gestoken, tengevolge waarvan deze eea zware wonde heeft bekomen, waaraan hij is gestorven. De rechtbank heeft verdachte opgrond Van wettig en overtuigend bewijs vrij gesproken. In deze zaak waren voor het gerechts- bof 16 getuigen gedagvaard. Het O. M. is van het vonnis der recht bank in hcoger beroep gekomen. Als verdediger was, evenals voor de rechtbank aanwezig mr. E. Van Zinnicq- Bergmann, Den Bosch. Verho,or van de getuigen. Het voornaamste van het getuigenver hoor if vervat in het volgende. De politie vond het lijk op den weg. De verslagene lag met opgetrokken bee- aen op den rug. Het bloed dat hem bedekte was reeds stijf Van Tilborg wasi zwaar gekleed. Zijn fiets lag naast hem. Het lijk werd naai} de consistoriekamer der Hervorm de Kerk vervoerd. De deskundigen, die de sectie op het lijk hebben verricht, bevestigen hun rap port. Er werd een wonde in de borst aangetroffen, welke zeer diep in het lichaam dcor het kraakbeen en de borst holte naar het hart was doorgedrongen. Een gedeelte van het gebeente van den verslagene was ter overtuiging ter groene tafel aanwezig. Door verdachte wordt beweerd dat Van Tilborg in drift op ver dachte is komen aanloopen en deze toen ui tl angst zijn mes vooruit hield, en de -ongelukkige toen met kracht in het mes is geleopen, waardoor de doodelijke ver wonding ontstond. Volgens de deskun dige is de stoot met groote kracht toe- ge oracht. Zij kunnen niet uitmaken of de verwonding ontstaan is als door ver dachte aangegeven, maar achten dat ver haal tech van dien aard, dat het onwaar schijnlijk is, dat Van Tilborg in het mes is geloopen. Een worsteling tusschen bei den achten de doctoren zeer aannemelijk. Het drama houdt verband met een liefdesgeschiedenis. De verdachte was op de wandeling met het meisje dat den ver slagene had afgewezen. Het paar werd d,oor hem uit jaloezie vaak gehinderd en ;ten slotte kwam het bij een volgende ont moeting tot het drama, waarover de ■strafzaak gaat. Volgens de politie vertoonde het lijk ook twee grepen aan de keel, doch de doctoren hebben geen geweld aan de keel geccnstateerd. Verdachte zegt dat de verschrikkelijke gebeurtenis zich in een minimum van tijds ve l trok. Van Tilborg, die per fiets was, wierp zijn rijwiel weg en vloog zeer woest op verdacht© aan, terwijl hij riep: „Kapot moet je''. Blijf terug, waarschuwde verdachte, die inmiddels zijn mes opende en Van Til borg op den grond smakte. Hij hield, daar na het geopende mes voor zach uit. Je moet toch kapot, bleef van Tilborg roepen. Jij of ik kapot! en terwijl hij weer opvloog en op verdachte in, ge beurde het ongeluk, waarna verdachte er van door ging naar zijn meisje, dat zich reeds ran het tooneel der misdaad had verwijderd vóór het zoover kwam. Er werden twee psichiaters gehoord inzake de mogelijkheden ran den ge moedstoestand van verdachte. Dr. Caspa- rie. Den Bosch, gaf op zijn deskundig rappofrt een toelichting aan de hand van volledige afbeeldingen van het. men- sclrelijk lichaam. Dr. Casparie acht het niet onmogelijk dat de verslagene in het mes is geloopen ert zich zoo als het ware zélf verwond heeft. Dat de steek zoo krachtig aan kwam verklaart Dr. Casparie hieruit, dat de| kracht van de spieren zich buiten gewoon ontspant, in afwachting van een. aanval, als b.v. in den oorlog, wanneer een strijdende met zijn wapen in de hand voor den aanval van den vijand zich tot verweer gereed houdt en alles in hem zich cp de mogelijkheid van doodsgevaar concentreert. In verband met de geschiedenis welke uit minnenijd, alreeds aan het drama is voorafgegaan acht Dr. Casparie het mo gelijk dat verdachte die een laffe vrees achtige is in grooten angst heeft ver keerd.} Getuige het meisje Van de Westelaken, verleefde van verdachte, verklaarde dat zïj| met- haar vrijer Jan Verwijs onder Giessen aan het wandelen was in een laan. Van Tilborg is toen per fiets ge komen, molesteerde Verwijs op woesten I maaier, dreigde en zeide: Als ik niet metl haar meega, dan jij', cok niet. 't i Moet hier nu maar uitgemaakt worden, i In de hevigheid van het oogenblik heeft zij' zich op verzoek van haar vrijer verwij- j derd. Toen verdachte weer bij haar terug kwam had hijf een verkeerde pet, doch I het paar overlegde, dat verdachte maar I niet terug zou gaan om zijn eigen pet, 1 zulks uit vrees dat er weer wat zou ge- j beuren. Zij hadden in het minst geen vermoeden dat Van Tilborg doodelijk ge- treffen wa-s. Het meisje verzekerde voor het ge rechtshof dat zij: beslist niet meer van Van Tilborg weten wilde. Als aankomend meisje heeft zij „losse"' vei keering met hem gehad. Nu had. ze „vaste" verkeering met verdachte, en met hem meende zij het ernstig. Zij ontkende beslist dat zij aan Van Tilborg gelijk wel beweerd werd nog toezegging had gedaan weer met hem te zullen Icopen, noch! een brief te schrijven. De broer van den verslagene, als getui ge gehoord, verklaarde dat zijn broer hem kort voor zijn dood verhaald had van een afspraakje met het meisje. Ze gou den eikaar op den bewusten Zondag weer zien buiten verdachte om. In Giessen wisten de jongelui van de ongelukkige liefdesgeschiedenis van Van Tilborg af en de vrijerij werd druk be spreken. De vrienden van den verslagene hielden het er voor dat het niet heele- maai uit was tusschen Oor van de Wes telaken en Van Tilborg. Deze droeg nooit eeö mes, naar zij meende. Verwijs liep van vrees met een mes in den zak. Hetj zat geopend in zijn zak. De adv.-generaal vond het •vreemd, dat verdachte in plaats van een mes maar liever geen stok of iets degelijks bij zich had, als hij dan toch geen kwade bedoelingen had. Burgemeester Van der Schans uit An del' deed een beknopt verhaal van de geschiedenis der twee vrijers. Verdachte, die wat centen heeft, maar niet gelukkig was; in do liefde, was druk ever zijn vrijerij, blij dat hij op 36-jarigen leeftijd eindelijk een meisje kreeg. Vanj Tilborg, die niet zoo bemiddeld was als zijn medeminnaar, kwam bij den burgemeester klagen, dat hij liet om die paai} centen tegen Verwijs in de liefde meest afleggen en het niet zou kunnen dragen als Cor met Verwijs zou trou wen. De burgemeester had medelijden met Van Tilborg, die een beste jongen was en zichtbaar onder zijn liefdesgeschiede nis leed, en heeft getracht hem te troos ten en te kalmeeren. Ook Verwijs kwam bij den burgemees ter maar deze klaagde over angst voor Van Tilborg, en verzocht om een wapen te mogen dragen. Den burgemeester deed de onverkwik kelijke geschiedenis veel leed. Het is in de gemeente altijd rustig, doch deze zaak 'heeft heel wat onaangenaamheden gebracht. Meerdere getuigen verklaarden, dat ver dachte verhaald had van de vechtpartij. Ik heb hem eens goed gehad, zou ver dachte gezegd hebben. Getuige Van Rijswijk uit Heusden reis de met Van Tilborg per boot naar Den Bosch. Van Tilborg had hem verklaard dat de familie van Cor liever had dab zij met Verwijs -verkeerde. Maar dat zal nooit gebeuren, had Van Tilborg ge zegd. Hierna werd door het Gerechtshof pau ze gehouden. Requisitoir. Na de pauze nam de adv.-gen. requisi toir- De adv.-gen. heeft lang in twijfel ge staan of hij al dan niet ie zaak bij het gerechtshof zou aanbrengen. Spr. toch meende, dat het gerechtshof zich op hetzelfde standpunt zou kunnen plaat sen als de rechtbank. Doch de familie van den verslagene en hun raadsman waren bij bet parket aan gekomen met allerlei verhalen welke een nieuw licht op de zaak hallen kunnen werpen en spr. heeft ook al die gegevens cnderzcclit. Maar als het er op aan komt blijft van al die mededeelingen "fiiet veel meer over. De zaak is dan nu in hcoger beroep behandeld. Uitvoerig gaat spr. de feiten na. Verdachte heeft zich doen kennen als een lafaard en van de verslagene is bekend dat hij groot afgaf over zijn lief de voor het meisje en dat hij zeer ja- loersch was. Het meisje Van de Westelaken heeft voor het gerechtshof anders verklaard dan vroeger. Overigens kwam in het ge tuigenverhoor niets nieuws dat óp de feiten een ander licht werpt. Spr. haalt meerdere aanwijzingen tegen verd. aan, maar komt toch niet tot het w;ettig en overtuigend bewijs. (Verdachte begon te schreien). De eisch luidde bevestiging van liet vonnis der rechtbank: vrijspraak. De adv.-gen. betreurt het, dat alweer een mes het leven heeft ontnomen aan i eens jong en oppassend mensch. Indien 't Gerechtshof den verdachte vrijspreekt hoopt spr. dat de zaak nu ook uit zal zijn en de rust in de betrokkene dorpen zal l.erugkeeren en het publiek er zich verder niet mede zal bemoeien en ver dachte en het meisje geen hindernissen zullen ondervinden. De verdediger mr. E. van Zinnicq Berg- mann Den Bosch pleitte, evenals voor de rechtbank, in een uitvoering plei dooi, vrijspraak op grond van gebrek aan bewijs. Uitspraak 22 April a.s. ..NOGAL EEN LIEVE JONGEN. A. A. H., schoenmaker te Tilburg, was door de rechtbank te Breda veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf ter zake dat. hij op 2 Juli 1928 te Tilburg zich met geweld heeft verzet tegen de agen ten van politie Hofland cn De Werd, die toch al de handen vol had met den arrestant Van Mechelen. Verdachte ontkende en jeremieerde over zijn onschuld; hij was dronken ge weest en wist niet veel. Je bent nog al een lieve jongen, aldus de president in verband met het gedrag van verdachte. Verdachte, vond in ieder geval de straf te hoog doch het 0. M. achtte de straf te gering, vandaar het hooger beroep. De adv.-gen. requireerde tot bevesti ging van het vonnis. De verdediger jhr. mr. 0. van Nispen tot Sevenaer, Den Bosch, verzocht voor zijn cliënt voorwaardelijke veroordeeling. Uitspraak 22 April a.s. Huisgezin, (F.) een aude vrouw, die lange jaren doat het Burgerlijk Armbestuur bedeeld was geweest. Na haar dood vond men in haas wening, op verschillende plaatsen ver stopt zakken met guldens, kwartjes, dub beltjes, centen en halve centen, tot £er* vrij gr. ot bedrag. O Het ongeluk te Varik. T'isschen Zaltbommel en Haaften, is drijvende in het midden van de rivier de Waal gevonden het lijk van den heer C. Kiev, uit Opijneu, eeu der slachtoffers van het ongeluk te Varik op 12 Maarte waarbij vier personen door ijsschotsen iu de rivier werden geduwd en verdron ken. o Jongen doodgereden. Een vrachtauto heeft op de De Ruy- terkade te Amsterdam een ongeveer 12- jarigen jongen overreden. De jongen liep voor een stilstaanden wagen langs en stak den weg over, toen hij werd gegre pen door de auto. Door omstanders werd hij binnengedragen in het café van den lieer Van Meekeren. Eenige oogenblikken later i9 hij overleden. Door den Gem.: Geneeskundige Dienst is het stoffelijk overschot naar het Ziekenhuis vervoerd, O— Aut met koeien in een sloot. De vrachtauto van den heer Slopsemai te Ennge, waarep zich o.m. 5 koeen bovenden, is ter hoogte van Aduard in een slcot geraakt. De koeien geraakten te water en een ervan verdronk. De auto werd zwaar beschadigd. De heer S. kwam er zonder verwondingen af. Arm, maar toch geld. Verleden week overleed te Oudehorne Onder een zaaimachine geraakt. Te Haarlemmermeer gerakte, door hel; op hol slaan der paarden, de 20-jarige v. d. B. onder een zaaimachine. Hij, is aan de hierbij bekomen verwondingen overleden. ►—O— Rijwieldie ven. Den laatsten tijd werkt te Tilburg weel! een rijwieldief. Er werden de laatste vier; dagen niet minder dan vier fietsen ont vreemd, Een lugubere vondst. Zeer waarschijnlijk zijn de in het Apel- dcornsche Kanaal gevonden liehaamsdee- len afkomstig van het lijk van een vrouw uit Apeldoorn, die voor eenige weken werd vermist en die vermoedelijk tijdens de vorst in het Kanaal is verdronken. Heb lijk meet dan ongeveer zes weken in het ijs zijn vastgevroren geweest. De po litie denkt dat het lijk bij: het breken van het ijs hetgeen door drie stoom- bcoten geschiedde, is losgemaakt en dab' da schroeven enkele deelen van het li chaam hebben geslagen. Waarschijnlijk is de romp al naar de rivier afgedreven. Aan misdaad wordt niet gedacht. Het' onderzoek is althans geëindigd. HEUSDEN. 's HERTOGENBOSCH. Firma L. J. VEERSfA\, Betenwirkt, Heusden

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1929 | | pagina 6