Pil immer hestaii ail 2 Maflen. UND van AlT^ Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4907- Woensdag 17 April 1929. Belangstelling voor den Biesbosch. Ontvellingen Huiduitslag Binnenland. Dit blad verachynt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Aboccemcctsprys: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzooderlgke nummers 6 cent. 1st. Telefoon no. 19. Postrekening no- 61520 Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regd meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 nor en Vrijdagmorgen 9 nar ingewacht. In de raadsvergadering te Dordrecht werd aan de orde gesteld een voorstel van B. en W. om in beginsel te be sluiten tot het exploiteeren van een nieuw veer over de nieuwe Merwede bij den Kop van 't Land, waarvan de kosten van inrichting geraamd zijn op f70000, en tot het verleenen van een bijdrage aan het rijk van 60 pCt. in de kosten van de aan te brengen verbetering van den rijksdijk tusschen Werkendam en den nieuwen veerweg en B. en W. te machtigen aan allen die naar hun oor deel bij de verbetering van het nieuwe veer belang hebben, een bijdrage in de kosten te verzoeken. B. en W. vroegen verder hun het noodige crediet te verleenen, onder voor waarde dat bovenbedoelde belangheb benden, als hoedanig B. en W. in de eerste plaats bedoelen de provincie Noordbrabant en het Kroondomein, een subsidie van ten minste f 18.000 toe zeggen of in uitzicht stellen. De heer De Klerk (c -b vroeg of die post niet in de financieele commissie bad onderzocht moeten worden. De beer Wetzelaar (a.-r.) bracht hulde aan B. en W. in bet bijzonder aan den wethouder voor hun initiatief in dezen bij wees op de groote beteekenis van de verbinding met Brabant. De heer Scheepbouwer (gemeentel, belvroeg, wat er gebeurt, als de be langhebbenden niet bereid zijn om f 18 000 bij té dragenhij bad het beter geacht, als men zich biervan eerst bad vergewist. De heer Van 'tHof (s.d.) vroeg, welk soort boot in bet veer gebracht zal worden. De heer Bergmeijer (s.d.) deelde mede, dat de bevolking van het gedeelte van Brabant, dat nu met Dordt in verbinding zal komen en dat eigenlyk niet tot Bra bant behoort, naar een verbinding met Holland verlangt. Hij bracht hulde aan wethouder Jansen, die niet alleen bier, maar ook bij Provinciale Staten zoo dikwijls voor de belangen van Dordt is opgekomen. Ook de heer Wolf (lib.) juichte bet plan toe, hij noemde dat goed overdacht hij vroeg naar den toestand van de wegen en naar financieele bijzonderheden. De beer Van Hinte (s.d.) achtte den prys van f30.000 voor een boot, die een behoorlijk aantal auto's kan overbrengen, wel wat laag. De heer Winter (r.k.) miste in de berekening een opgave van exploitatie kosten, welk bedrag men moet weten •m de zaak te kunnen beoordeelen Wethouder Jansen (a r.) erkende het bezwaar van den heer De Klerfc, dat deze zaak niet in de financieele com missie is geweest, en bij erkende daaraan niet te hebben gedacht Hij deelde voorts mede, dat er vrijwel zekerheid bestaat, dat Provinciale Staten van Brabant zullen bijdragen en dat ook bet Kroondomein zich bereid heeft ver klaard by te dragen. Hij merkte voorts Op, dat, als met de genoemde bedragen volstaan kan worden, er zoo spoedig mogelijk met de uitvoering zal begonnen worden en deelde mede, dat bet de be doeling is een motorboot aan te schaffen. Overigens zei bij van meening te zijn, dat het eerste jaar wel geen winst zal opleveren en dat er wel wat bij zal moeten, voorts dat het veer de zware auto's zal kunnen verwerken en dat er van verschillende zijden veel belang stelling voor het veer getoond wordt, waarom hij het nu het geschikte oogen- blik achtte om het veer op te richten. Spr. deelde verder mede, dat er reeds toezegging is gedaan voor het in leven roepen van een autobuBdienst naar Almkerk enz. Het voorstel van B. en W. is daarop zonder stemming aangenomen. (N. R. Ct.) Gebrek aan eetlust, Alom verkrijgbaar f 0.65 Gisteren, 16 April, was het 75 jaar ge leden, dat H. J. Willekes te Aalburg op negen jarigen leeftyd als kleermakersleer- lieg in dienst trad hij G. Scheflsrs te Heusden. Al die jaren heeft hij vlytig en ijverig als kleermaker zyn werk verricht. 12 Febr. jl. is hy 84 jaar geworden en by zit nog dagelyks op zyn werktafel en maakt nog het fijnste werk. Geschaafde Huid, Schrammen en Schrynenfie^Plekken, Huidwondjes, Brand- en Su^wonden genezen met Doos 30 60-90 ct. pk BB IS Q1 Tube 80 ct. Wa&ch de* Aangedane plaatsen met warm water en Puroïïeeft: droog daD voorzichtig af en doe er wat Piïral^op. Herhaal dit eiken dag, zoolang het nootKg^is. Autobussen. Beschikkende op de beroepen, ingesteld door K. Struyk te Ammerzoden tegen de beschikking tan Gedep. Staten tan Zuid- Holland tan 13 Judï 1927, de beschikking tan Gedep. Stateo van Gelderland van 29 Jani 1927, de beschikking van Gedep. Stateo van Noord Brabant van 20 Juli 1927, waar- by hem vergunning is geweigerd tot het in werking houden van autobusdiensten van Deiwijnen naar 's Her togen bosch, van Wel) naar Goricchem, van Well naar Zaltbom- mel, van Zaltbommel naar Gameren en van Gorinchem naar Waardenburg, is bij Koninklijk besluit van 27 Maart j.l. le. gehandhaafd het besluit van Gedep. Staten van Gelderland voormeld voor zoover daar by aan K. Struijk voornoemd vergun ning is geweigerd voor de trajecten Del wijnen Neder hemertWellseindWell-- Ammcrzoden- Hedel—-Orthen—>'s-Hertogen- bosch, Well-Wellseind NederhemertDel wijnen- -Kerkwijk BrucbemZaltbommel, Zaltbommel Gameren DalenVuren Herwynen-Hellouw - HaaftenTuilWaar- denburg, alsmede het besluit van Gedep. Staten van Noordbrabant van 20 Juli 1927 2e. vernietigd voor hst overige voor noemd besluit van Gedep. Staten van Gel derland alsmede het besluit van Gedep. Staten van Zuid Holland van 13 Juni 1927 en is alsnog aan K. Struyk te Ammerzoden onder bepaalde voorwaarden vergunning verleend tot bet in werking houden van een aniobusdieost op bet trajet WellDel- wynen— Kerkwijk BrucbemZaltbommel -Tuil -Haaiten-HellouwHerwynenVuren DatenGorinchem. By de gestelde voorwaarden wordt o.a. bepaald dat de dienstregeling zoodanig moet worden samengesteld, dat uitsluitend ritten worden gereden, doorgaand van het eene eindpunt van het traject, waarvoor vergun ning is verleend, naar het andere. Bunzings. De jachtopzieners W. H. Scbolts en C. van Harten, wier bewakingsterrein in de buurtschap Nederwoud, bij Barneveld is gelegen, hebben de laatste beide winters Biet minder dan 77 bunzings gevangeD, welker huidjes gemiddeld een waarde van f 10.hadden. Overreden. De 7 jarige P. R. te Boskoop is onder een vrachtauto geraakt, met gevolg, dat het kind zware inwendige kwetsuren opliep. In zorg wek kenden toestand is het naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden gebracht. Verdronken. Twee matrozen van een te Keulen lig gende Hollandsche Rynaak wilden over een aantal andere schepen hun schip bereiken. Een matroos gleed uit en greep den anderen vast, waarop beiden in den Ryn vielen en verdronken. EUWSBLAI nor bet Land van Heusden en AttenajeLanostraat eode Bomoielerwaard slechte spijsvertering, .schele hoofdpijn, prikkelbaarheid, ver- vv - fV stopping, maagpijn en hartwater, genezen spoedig na gebruik k Foster's Maag- het tonische Idel. (Fester's{ MaagMIIen wéébvbmmmhhmmh Vergadering van den raad der gemeente IIERPT e.a. Voorzitter Edelachtb. Heer II. J. v. en. Secretaris WelEd. Heer J. A. J. v. Lkropt. Aanwezig1 alle leden. Ingekomen proces verbaal van kasope- ning, waarbij alles in orde is bevonden en een schrijven van Ged. Staten de gem. begrooting 1929 goedkeurende be treffende de belegging der gelden van den verkoop der oude school. B. en W. stellen voor de gemeente begrooting 1928 te wijzigen de post belegging met f2595.61, onderhoud f8..10; brand weer f 3.65, wegen f 2272, bezittin gen f54.61V2, bijdrage nijverheidsender- wijs1 f 149.76, bijdrage loopende over 2 dienst jaren Van 's-Bosch voor de school van, K.T.A., voor 2 leerlingen van Van, Gerven en Juinen, kosten van ontsmetting bij mond- en klauwzeer f 6.62, die door het rijk worden teruggegeven. Goedge keurd. Het vermenigvuldigingscijfer 1929-'30; op de begroeting staat uitgetrokken f 5.350willen wij de f 8025 halen om te voorkomen dat wij in moeilijkheden raken icijfer v. 4 en een half ojp 5 en een half ge bracht wordt. Met de hoop dat de nieuwe wet gunstiger zal zijn wordt dit goedge keurd. De verordening tot keuring van waren wordt goedgekeurd. De huur van een uitweg aan het kroon domein wordt voor 9 jaren verlengd. Gras van kanten van wegen zal pu bliek worden verpacht om te maaien. Het lid van Herpt verzoekt den voor zatter mede te willen deelen hete het staat met ole electriciteitsgeschiedenis in Heusden. De Voorzitter zegt dat de onderhande lingen nog gaande zijn, dat er een enquête was ingesteld doch dat deze een zonder ling verloop had, waren er eerst 200 mensohen die zich voor electriciteit ver klaarden, wat de P.N.E.M. mooi vond. De ze wilde echter zekerheid hebben dat de ment o hen zich vast verbonden en later niet op gas zouden overgaan, toen een lijst op zegel rondging wat door de P.N.E.M. verplichtend gesteld werd was |de uitslag teleurstellend en waren er maar 20 menschen die zich onvoorwaar delijk verbonden, zelfs de voorstanders teekenden niet. De P.N.E.M. wil ech ter niet op praatjes afgaan, maar wensch een bepaald aantal degelijke verbruikers, Ze aal het vermoedelijk wel met minder dan 200 doen als het maar degelijke Verbruikers zijn. Het blijft echter een onaangename kwestie met de gasfabriek. Hierna, sluiting. Vergadering van den Raad der gemeente ZUTLICHEM op Vrijdag 12 April des v.m. 10 uur. Vccj-zitter Edelachtb. Heer W. J. v, Hoogstraten. Secretaris WelEd. Heer R. Tjalma. Aanwezig alle leden. Door bijzondere omstandigheden is het 10.40 uur geworden voor de Voorzitter de vergadering met voorlezing van het- foTmuliergebied op-ent. Vcor dat met de afwerking van de agenda wordt begonnen wil de Voor zitter eerst den hr. Hooykaae condoleeren met het verlies van zijn vader en gaar nes herdenken wat- deze vroeger in het belang van de gemeente heeft gedaan en wat hy in de 218 jaren dat hrj Wet houder was en de 40 jaren lid van den raad voor de gemeente is geweest. De heer Hoodjkaas dankt den Voor zitter voor de woorden aan de nage dachtenis van zyn vader gewijd. De no tulen werden hierop gelezen en onveran derd vastgesteld. Do Voorzitter deelt mede dat hij ee- nigen tijd geleden een der heeren van de P.G E.M. heeft gesproken en den in druk heeft gekregen, dat er geen kans op aansluiting van de gemeente Zui- licliem bestaat, zoolang niet wordt vol daan aan de voorwaarde van de 80 pCt. Do P.G.E.M. wil niet tot aansluiting cvergaan als zij niet verzekerd is, winst, te kunnen maken, althans niet overtuigd is, dat niet met verlies wordt gewerkt. Wat het verzoek van den heer Hooij kaas betreft in de vorige vergadering gedaan om met het o-og op de werke loosheid tengevolge v. den strengen vorst ruim in den zak te tasten kan spr. mede- deelen, dat R en W. met hun bedeeling niet zoo' heel nauw hebben gekeken en een of twee weken langer hebben ge holpen als anders zou zijn gebeurd. Ingekomen stukken: Procesverbaal van kasopneming bij den gemeente-ontVanger op 26 Maart, waar bij alles in behoorlijke orde is bevonden. Schrijven van Ged. St.. over het be roep ingesteld ingevolge art. 76 der L. O. wet door B. D. Timmer c.s. allen inwo ners van Znilióhem, tegen liet raadsbe sluit waarbij aan het bestuur, der Bijzondere school, gelden beschikbaar wa ren gesteld, voor de aanschaffing van een kast, onder aanvoering van het mo tief dat het aantal kinderen, dat de Bijz. school bezoekt, minder is dan toen men het zonder deze kast deed, zoo- dat uitbreiding der leermiddelen, tenge- van toeneming van het aantal leerlin gen niet gewettigd is. God. St. verklaren dit beroep- ongegrond, omdat zij de aan schaffing der kast wel noodig achten. Toen men het zonder kast deed, werk te men niet met die leermiddelen waar mede gewerkt moest worden. Het geno men raadsbesluit blijft dus gehandhaafd. Deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. - x--- Het kohier voor de hondenbelasting wordt vastgesteld op een bedrag van f248 75. Het kohier voor de bedrijfsbelasting wordt vastgesteld cp een bedrag van f384.—, met als eenigst aangeslagene de steenfabriek. K. v. Veen verzoekt een stukje ge meentegrond in de Korte Zeilsteeg, na bij zijn woning in erfpacht. De heer v. Dalen licht dit verzoek toe en zegt dat de Commissie voor de lan- rijen voorstelt het verzoek toe te staan, het perceeltje tegen 3 ets. per vierk. M. zooals gebruikelijk in erfpacht te ge ven. Met algemeene stemmen wordt al dus besloten. Een zelfde verzoek van A. v. d. Meijden voor een perceeltje in de Hooge Zeilsteeg. Dit perceeltje wordt in erfpacht gegeven tegen 6 gulden per jaar. K. Hobo verzoekt eveneens een per ceeltje grond bij zijn woning inerf pacht. Besloten wordt het verzoek toe te staan en het stukje grond in erfpacht te geven tegen f4.— per jaar. De Voorzitter dankt den heer v. Dalen en de Commissie der landerijen voor hunne bemoeiingen in deze. Bijdrage stichting Geidersch Land schap. De Voorzitter deelt mede dat het ver zoek om een bijdrage kort na de vorige vergadering is ingekomen en dat de Ver- eeniging zich ten doel stelt het tegen gaan van de vernietiging van het Gel- dersche natuurschoon. Spr. heeft over deze vereeniging inlichtingen ingewonnen bij burgemeester Westrik van de gemeen te Barneveld en notaris de Jongh, die beiden meenen, dat de vereeniging nut tig werk kan verrichten voor de instand houding van Geldersche bosschen. Nu kan men wel zeggen dat de gem. Zui- lichem, weinig belang hierbij heeft dat men hier geen bosschen vindt doch Zui- liohem is ook een gedeelte van Gelder land. Ook tot porticulieern is een zelf de verzoek gericht als tot de gemeen tebesturen, zoo ook tot spr. die met pleizier contribuant van de vereeniging is geworden, omdat hij met het streven sympathiseert. Reeds voor een bedrag ran f 2.50 kan men lid van de vereeni ging worden. De meerderheid van B. en W. voelde er niets voor, op het ver zoek in te gaan, spr. vernam evenwel gaarne het gevoelen van den raad. Dé heer v. Dalen voelt er niet veel voor de vereeniging een bijdrage te ver leenen. Wethouder van Brakel merkt op dat Zuili- hem weinig natuurschoon bezit, de vereeniging voor haar dus geen nut heeft. Dei heer van Dalen zou het steunen maar aan de kapitaalkrachtigen overla ten, deze profiteeren van het natuur schoon, niet de gewone menschen die het toch; niet kunnen gaan bezichtigen. De heer Hooijkaas voelt er weï^fet^ voor een kleine bijdrage toe te kennen, spr. geeft toe dat de vereeniging voor Zuilmhem weinig zin heeft doch men moet haar in het algemeen beschouwen en dan kan zij wel nut afwerpen. Als het financieel offer niet groot behoeft te zijn hee;flt> [hij geen bezwaar er tegen lid; 1 e worden. De Voorzitter wil een dergelijk voorstel gaarne steunen, een bedrag van f 5.— b.v. kan voor Zuilichem toch geen be zwaar opleveren. De heer Hooijkaas kan zich goed met het door den Voorzitter voorgestelde be drag vereenigen. Met algemeene stem me» wordt hierop besloten als lid toe te treden voor een bedrag van f 5.—. Eervol ontslag aan den heer F. J. Hcman, als onderwijzer aan de openbare lagere school wegens zijn benoeming tot onderwijzer te Rhenen. Met algemeene stemmen wordt hiertoe besloten. Percentage gemeentelijke Inkomstenbe lasting. B. en Wl stellen voor het bedrag op 3 pCt. te handhaven evenals het vorig jaar. De secretaris licht met eenige cijfers toe dat met 3 pCt. volstaan kan worden en vermoedelijk f3400.— zal binnen komen, het bedrag dat noodig is voor een slui tende begrooting. Met algemeene stem men wordt besloten, tot vaststelling van het percentage op 3 pCt. Begiooting 1929. De Aroorzitter deelt mede dat Ged. St. schrijven dat zij met het oog op de op de begrooting uitgetrokken lagere bezol- deging voor den gemeente-veldwachter, hunne goedkeuring aan deze begrooting niet kunnen geven. Ged. St. dringen er op aan het salaris weer op het vroe gere bedrag uit te trekken. Spr. merkt op dat de raad zijn meening hierover kent, hij is er steeds voor geweest, de jaarwedde op het oude bedrag te handhaven, de raad was evenwel va» een ander ge voelen. Thans meent spr. dat er alle reden voor is, aan het verlangen va» Ged. St. te voldoen. De heer van Dalen blijft by zijn vroe gere meening en zou het genomen raads besluit willen handhaven. De Voorzitter merkt op dat men hier voor twee of drie jaren eenzelfde ge val heeft gehad en ten slotte is 'de raad in hoogste instantie in het on gelijk gesteld, een reden om het thans niet denzelfden weg uit te sturen. Dq heer v. Dalen zegt dat het toen een geheel ander geval betrof, toen was de persoon in dienst, nu moest de veld wachter nog aangesteld worden en wist hij dus toen hij solliciteerde, welk sala ris hij zou krijgen. De Voorzitter antwoordt hierop 'dat Ged St. het onbillijk achten, dat het salarisi verlaagd wordt. De heer v. Dalen zegt dat de raads meerderheid verlaging noodzakelijk acht-, deze meeningen staan dus recht tegen over elkaar. De heer Hooijkaas zegt dat het stand punt van zijn raadsfractie bekend ie, deze is van oordeel dat het salaris moet gehandhaafd blijven, zooals het vroeger was. De heer v. Veen zou de kwestie niet in hoogste instantie willen uitvechten, omdat hij daar toch geen heil van ver wacht, al moet men het betreuren dat de raad zoo behandeld wordt en zich maar moet onderwerpen. De heer van Dalen merkt op dat Ged. St. thans slechts een advies gege ven van uitvechten in hoogste instantie is nog geen sprake. De Voorzitter zegt dat dit laatste va» zelf Let gevolg wordt als de raad op zyn standpunt blijft staan. De heer v. Dalen noemt het een slecht soldaat die zich reeds overgeeft voor het gevecht is begonnen. De Vcorzitter meent dat men thans van knpituleeren niet behoeft de spreken, men heeft hier al een dergelijk geval gehad, ■weet dus ajs het ware van te voren den uitslag. De heer v. Dalen blijft er bij dat dit geval niet gelijk is te stellen met het vcrige, de sollicitanten wisten thans op welk salaris zij solliciteerden. De heer Kanselaar stelt hierop voo;r het salaris op het oxide bedrag te hand haven, welk voorstel door den heer Hooi kaas wordt gesteund. De Voorzitter zegt dat B. en W. voor stellen, het salaris op het laatst vastge stelde bedrag te handhaven, daar hij evenwel het voorstel van den heer Kan selaar het verststrekkend acht zal hij dit het eerst in rondvraag brengen. Dit voor stel wordt hierop verworpen met 3 te gen 4 stemmen. Voor stemden de hee ren: Hooijkaas Kanselaar en v. Veen. Het voorstel van B. en W. wordt hierop aangenomen met 4 tegen 3 stemmen voor stemden de heeren: P. J. v. Brakel, v. Dalen, M. v. Brakel en v. Vugt. Daar verder niemand iets voor deze vergadering heeft sluit de Voorzitter de vergadering. D— O—

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1929 | | pagina 1