Rubriek van den Arbeid Hoe in 1698 een schoolmees ter gecorrigeerd werd. Burgerlijke Stand* Binnenland Plaatselijk Nieuws Hen Man, die he.m ieiyen sei weet, ie re- HEUSDEN. Geboren: Francisca Gysberdina Christina Josepha d. v. C. Timmermans en A. C. de Goey. Overleden: F. de Bruyn 63 j, wedn. van G. v. Diessen G. de Graaf 74 j. DE WERKEN EN SLEEÜWIJK, over de maand Maart. Geboren: Josina Sijke Anna Antje, d. v. A. Pruissen en A. IppelAntonia d. v, D. Holster en H. de Vries Evert z. en Anna Dirkje d. v. G. v. d. Stelt en C. Olden burg Teuntje d. v. H. v. d. Stelt en B. van Noorloos Cornelis Johannes z. v. H. van Escb en N. van OardtJozinus z. v. H. v. Vugt en J. A. IppelWilhel- mina d. v. C. Smits en J. van Bargel. Getrouwd: Marinus van Roosmalen 30 j. met Maaike de Heus 20 j. Johannes Koek 22 j. met Wilhelmina de Haas 21 j. Cornelis Ippel 49 j. met Johanna Ippel 31 j.Adrianus Smits 33 j. met Adriana Colijn 32 j. Overleden: Arie van Arkel 3 j Bastiana van der Pyl 51 j. echtgenoole van G. van AndelJan van Andel 58 j echtgen. van J. van 't SantGerrit de Vos 83 j.Hendrik Versluis 10 j.Apo- lonus Sterkenburg, 62 j., echtgen. van J- v. d. Stelt, De gasvoorziecing van ons land. Het ^Handelsblad* bevat een beschou wing over de g&svoorziening van ons land. In Midden Duitschland heeft men een ge centraliseerde gasvoorziening over een ge bied ongeveer half zoo groot als ons land en bewoond door 2 millioeo zielen. Eén groote, op de modernste wijze ingerichte gasfabriek zal dit gebied van gas voorzien door middel van een booge-drukboizennet, dat zich tot 100 K.M. in bet rond zal uitstrekken. De pryzen waartegen dit gas geleverd zal worden doen ons watertanden. De kostprys loco het locale net bedraagt slechts de helft van het gemiddelde der gasfabrieken in ons land In 1927 werd door de 132 gasfabrieken in ons land, welke gegevens verstrekken, 538 millioen M3. gas afgeleverd. Een ver laging van den kostprijs met 2 cent zou derhalve voor de gebruikers in ons land een besparing van meer dan 10 millioen galden 's jaar beteekenen. Dit bedrag wordt tbans jaarlyks geofferd aan het particularisme van onze gemeenten, die liever zelf een gasfabriekje onderhouden met kleinere en daardoor minder voordeelige apparatuur en een volledigen staf van personeel (waar ze soms weinig pleizier van beleven I waardoor de gasvoorziening roodeloos duur wordt. Het vraagstuk der centrale gasvoorziening van ons land, zegt het blad verder, is er een van zeer groote en actueele beteekenis. Onze üggiDg t.o.v. het Roergebied en Engeland is zoo gunstig mogelyk voor den aanvoer van de grondstoffen en den afvoer van de gewonnen producten. Een of twee, desnoods drie groote moderne gasfabrieken aan de groote waterwegen, zouden ons land gemakkelyk geheel van goedkoop gas kunnen voorzien. O— De Radio op 30 April. Naar bet »Volkc meldt, heeft de Min. van Waterstaat aan de V.A.R A. toege wezen op 30 April (den verjaardag van Prinses Juliana) den tyd van half acht tot negen uur en na negen uur den zender van Hilversum ter beschikking gesteld van den A.V.R.O, Vragen op rechtskundig gebied (Abonné's kunnen in deze rubriek GRATIS vragen stellen.) Ik heb een huurhuis, waarvoor ik elke week f 1.75 huur betaal. Nu is mijn vraag ben ik belastingplichtig in de Personeele Belasting zoo neen, wanneer kan men my dan in genoemde belasting aanslaan H. v. R. Myn buurman plaatst op de Noordzyde van zyn tuingrond, dus op de Zuidzyde van myn tuindery, een rietmattenschutting van ter boogte van 2 M„ precies op de scheiding. Daar dit een belangryke keering van zon en licht is voor mijn perceel, is myn beleefde vraag: is dit geoorloofd en wat daartegen te doen W. K. Mag een kastelein na het sluitingsuur nog aan bezoekers bier, jenever of wyn verkoopen en daarvoor geld in ontvangst nemen, zoo niet, mag een kastelein dan na het sluitingsuur aan bezoekers bier, jenever of wyn schenken zonder daarvoor geld in ontvangst te nemen II. B. Een makelaar rekende f9.10 voor be middeling by verhuur. I. Is de makelaar gerechtigd om by bet verhuur van eene woning te nemen voor kosten wat hy wil Ad verten tiekos ten b.v. heeft hy volgens zyn zeggen niet gehad. 2. Indien dit niet het geval is, hoe te handelen om het te veel betaalde terug te krygen Met den verhuurder heb ik ge sproken, doch die gaf ontwykende ant woorden, S. v. d. M. Ik moet 1 Augustus myne woning ver laten, daar de eigenaar het huis zelf wil bewonen. Als ik réór 1 Augustus geen andere woning kan hureo, bestaat er dan nog gelegenheid voor verlenging Mag die buisbaas mij wel eeue andere woning aan- wyzen G. M. Is het geoorloofd een radicaal genees middel voor uitwendig gebruik vry in den handel te brengen Zoo niet, wat wordt dan vereischt M. G. Ik heb een café en een stuk weiland in huur. In hst huurcontract staat dat kleine reparatiën, waarvan de kosten minder dan f 10 bedragen, voor rekening zyn van den huurder en dat de behuizing in goeden bewoonbaren staat zal worden geleverd. Het huis is niet in goeden sfaat geleverd. Hoe moet ik handelen om dit hersteld te krijgen, als de verhuurder onwillig is W. S. U zult ontbinding van de huurovereen komst kunnen vorderen, indien het ge huurde niet voldoet aan hetgeen daaromtrent in het huurcontract is vermeld. Ook kuat U den verhuurder sommeeren het perceel ia bewoonbaren staat te brengen. Voor mijn zoon, oud 28 jaar, die on- noozel is en niet voor zich zelf kan zorgen, genoot ik het vorige jaar van de gemeente f2 per week ondersteuning. Dit jaar is het ingetrokken onder byvoeging, dat ik er zelf wel voor kan zorgen. Ik ben daglooner en 67 jaar oud, bezit wel een eigen hoisje, maar moet eiken dag nog by den boer gaan werken. Myne vraag is nu, bij wien moet ik my vervoegen om toch weer ondersteuning voor myn zoon te ontvaDgen Valt hij misschien in de termen om iets te kunnen ontvangen volgens de Invaliditeitswet Zoo ja, welken weg moet ik dan volgen O. E, L. U zult zich tot de gemeente moeten wenden. Weigert de gemeente en ver keert U in de meening dat eene onder steuning U in billijkheid behoort te worden verstrekt dan zoudt U een schryven kun nen richten tot Heeren Gedeputeerde Staten, die wel volgens geen eokel wettelyk voor schrift verplicht zijn in te grypen, maar mogelyk wel zoo welwillend zuilen zyn inlichtingen te vragen en dan desnoodig het gemeentebestuur verzoeken U financieel van gemeentewege te steunen. Een anderen weg weet ik niet. Als abonté ben ik zoo vry u bygaande Spaarpacdbrief te doen toekomen met be- beleefd verzoek daar eens inzage van te willen nemen en zoo mogelijk ook te doen nagaan en dit my dan te willen mede- deelen, hoe of er deze verzekering bystaat. Volgens geruchten betaald deze vennoot schap niet meer uit en neemt ze alleen de gestorte gelden op. Wat zou mij te doen staan naar uwe meenicg ophouden met betalen en ben dan alles kwijt of doorgaan in de eerste 3 jaren vol te storten en dan na afkoop van s/4l van de waarde op te houden zoo dit nog mogelijk is. Zie art. 4. Maar om nu te blyven door betalen zou ik gaarne worden ingelicht of dit ook niet weggegooid geld is. Hoe de door U bedoelde Vennootschap er financieel voorstaat kunnen we U niet zeggen, en 't ligt niet op onzen weg daar naar een onderzoek in te stellen. Staat de Vennootschap er blykens even tueel door U ingwonnen informatie's goed voor dan zouden we U raden door te be talen en zulks wijl afkoop ingevolge art. 4 der Algemeens Bepalingen voor U niet mogelijk, daar U blykens uwen spaarpand- brief in Tarief A is ingeschreven en dit tarief van afkoop is uitgezonderd. By staking van betaling is u Uw gestorte pre- miëo geheel kwyt en dat zou natuurlyk jammer zyn. Staat de Vennootschap er ióó voor dat ztf hare verplichtingen niet nakomt, staak dan zoo spoedig mogelyk uwe betalingen, want dan zouden alle ge storte premiën toch weggegooid zyn, Myn kleinzoon is 19 Januari '29,13 jaar geweest. Heeft de zesde klasse doorloopen. Is met ingang van heden verhoogd tot de 7e klasse. Ik wilde nu myn kleinzooa graag van school houden, maar volgens het Hoofd der school mag dit niet. Mag ik nu vernemen, of deze jongen de school raag verlaten. Zoo neen, waarom niet M. A. De leerplicht eindigt zoodra het kind 7 jaren leerling eener lagere school is geweest en het alle klassen doorloopen heeft. Had uw kleinzoon by het bereiken van den 13 jarigen leeftyd in de 7e klas gezeten in plaats van in da 6", dan zou hij de school hebben mogen verlaten, zoodra by de 7a klasse geheel had gevolgd. Thans moet hy Dog een jaar op school blyven, zoodat het Hoofd der School volkomen gelyk heeft. NEDERHEMERT. Bij de Donderdag gehouden ver pachting van den dorpspolder, benoorden de Maas, beeft 10 pCt. meer opgebracht dan vorig jaar. SLEEÜWIJK» Op aanvraag heeft de Gem. Zang- vereen. »Julianac alhier, haar medewerking toegezegd om te zingen op de te houden Landdag op Hemelvaartsdag te Almkerk. Dacht men eerst dat de aardappel kuilen door de vorst veel geleden hadden, nu men ze open heeft gemaakt loopt dit nogal mede. De pryzen varieeren nu voor Bravo's f 2 25 tot f 2.75 per H.L., Eigen heimers fl .75 tot f2.25, de verkoop gaat slecht. SPRANG. Donderdagmiddag werd het café Trompen, bewoond door J. v. Zeist aan den Eikendyk een prooi der vlammen. Als oorzaak wordt schoorsteenbrand genoemd Woensdagavond waren enkele jon gens aan de tramhalte alhier aan 't spelen. Bij het vertrek vaB de tram richtiGg 's-Bosch werd vanaf het balkon een steen gegooid, die juist op het hoofd van den 15 jarige J. Krol terecht kwam. De bierdoor ontstane verwonding was van zulk een omvang dat Dr. W. deze moest hechten. De politie heeft de zaak in onderzoek. Men hoopt deze lafaarts te kunneo verballiseeren. of meer andere plantenvoedingsetoffen -bevatten. Het zou te veel ruimte vor deren deze ook,, zij h.et zeer in het kort te bespreken, wij hopen dit in een vol gend artikel te doen. Alleen wijzen we al reeds op de Ni- trophoska L G. 16.5 16.5 20, die een volledige meststof is en in zeer ge makkelijk en vlug opneembaren vorm be vat: 16.5 pCt. stikstof, 16.5 pCt. fosfor- zuur en 20 pCt-. kali. Hiermede kan dus nogj in een vergevorderd seizoen als thans het geval is een volledige bemes ting in één keer worden gegeven. Intusschen is het een groot landbouw belang dat de landbouwers proeven ne men met deze nieuwe stikstofmeststof fen. Er is een ruime keus, de stikstof- prijs per stikstof-eenheid is veel goed- kcoper als in den tijd toen men slechts op een tweetal was aangewezen1 EEN; ARBEIDSBEMIDDE LINGSWET Onlangs is bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend tot regeling der openbare arbeidsbemiddeling. Deze open bare arbeidsbemiddeling wordt tegenwoor- dg in ons land neg uitgeoefend door de districts- en de gemeente-arbeidsbeurzen en de plaatselijke correspondentschappen, terwijl er een Centrale Rijksarbeidsbeurs in Eten Haag is gevestigd. De Minister .Van Arbeid wenscht deze vrijwillige open bare arbeidsbemiddelingen om verschil lende redenen een wettelijken grondslag te geven in. de eerste plaats, omdat dan de gemeenten, die daarvoor in aan merking komen, verplicht zijn een ar beidsbeurs in te stellen. Verder kan dan - .organisatorisch verband tusschen deze be middelingsorganen gelegd worden, kan een behoorlijke verdeeling van de kosten ter zake tusschen Rijk en Gemeenten wor den verkregen, kan aansluiting worden Verkregen met buitenlandsclie bemidde lingsorganen, kunnen particuliere bemid- delingsinstellingen onder toezicht gesteld werden en kan men tenslotte alle begin selen, waarnaar de bemiddeling zich moet richten, uniform vastleggen. Het is echter de vraag of, om dit te bereiken, een zoo uitvoerige wet noodig is als thans is voorgesteld. De openbare arbeidsbemiddeling heeft zich in Neder land in de laatste jaren ontegenzeggelijk eenigsoins1 ontwikkeld, wat zeker niet in, de laatste plaats te danken is ge weest' aan de soepele regeling, die er tot nog toe aan ten grondslag lag. Gaat men dit alles thans in de Wet vast leggen, waarnaar alle gemeenten zich dus hebber» te richten, dan is het zeer de Vraag, of deze ontwikkeling wel iri de zelfde mate verder zal gaan. D<aar komt nog bij, dat in het. wetsontwerp een tweetal beginselen zijn neergelegd, die niet zonder bedenkingen zijn. In de eerste plaats zuilen de openbare bemiddelingsorganen geen bemiddeling mogen verleenen bij staking of uitslui ting, zoodat de beux*s zich dus stelt aan de zijde van hen, die het conflict hebben uitgeroepen. Dit is ongetwijfeld in strijd tnet de neutraliteit, die het bemidde lingsorgaan in acht moet nemen. De arbeidsbeurzen moeten buiten de con flicten blijven en wanneer dus tijlens een conflict bemidjleling zou worden aan gevraagd, zou de arbeidsbeurs gewoon haar werk moeten doen, zooals trouwens een 15-tal van de thans bestaande ar beidsbeurzen ook doen (tegen 21 die dit niet doen), terwijl ook de Zwitsersche, de Belgische en de Duitsche wetgeving bij conflicten laat doorbemiddelen. Slechts de Deensche wet houdt een verbod, van bemiddeling in. Een ander onjuist beginsel lijkt ons, dat d.e ai-beidsbeurs aan den sollicitant mededeeling moet doen van de ter plaatse in de betrokken vakken gebruikelijke ar beidsvoorwaarden, indien de aangeboden arbeidsvoorwaarden daarvan afwijken. De regeling d,er arbeidsvoorwaarden is een kwestie, die uitgemaakt moet worden tus- s'ohen de patroons en de arbeiders, even tueel1 hun organisaties. De arbeidsbeurs moe tl zich daar niet mee bemoeien. Zij moet den besten arbeider uitzoeken, die zij voor de vacante plaats meent te kun nen vinden, doch hoe de arbe ids voor waax-- d,en van deze persoon geregeld zullen w.Qrden, gaat haar niet aan. Dit zij-u wel de belangrijkste bezwa ren die tegen het ontwerp kunnen wor den ingebracht. Overigens baseert het zich' Vrijwel geheel op den bes taanden .toestand en stelt het eenige voorwaarden met betrekking tot de bemiddeling door particulieren. Tenslotte mag nog opge-+ jnerkt worden, dat de beteekenis van het ontwerp ten zeerste verminderd wordt dcoxi het feit, dat het vrij zeker niet meer vóór de verkiezingen zal kunnen werden behandeld. Onder bcvexistaand opschrift komt in den jaargang 1901 van „Taxandria", tijd.- sclirift voor NooxxLbrabantsche Geschie denis en Volkkunde van de hand van den heer J. L. G. Kingmans, destijds Secre taris der gemeente Woudriclxem, een bij drage voor, welke wij hieronder later vol gen, „Een schoolmeester sal wesen •Van goede name en fame, bij den mea- sohen in aensienne, A 4. 1 Dock een vat' vol eerbaerheyt ende 'deughtv JEen exemplaar van goede zeden en ma nieren, gieren Aan deze eischen, door meester Val- ccogh gesteld in zijn „Nutende profijte- lijck Boecxken, ghenaemt: Een Reghel der Duvtsche Schoolmeesters (Dir. k Adxi- aansz Valcoogh was schoolmeester te Barsingerhorn en verwisselde dit ambt later met dat van notaris te Schagen Zijn boekje werd gedrukt te Amster dam 1591, te Alkmaar 1607 en te Rot terdam 1628) voldeed voorzeker niet de „Leeraer der jongher Jeugkt", van wien het Resolutieboek der stedelijke Regee ring van Woudriclxem uit deu jare 1698 melding maakt. De achtbare Magistraat dier stad toch zag zich op Dondei-dag 6 Februari van dat jaar genoodzaakt ten opzichte van den toenmaligen functionaris het vol gende besluit te nemen „Alsoo Anthony Costerus, schoolmees ter, Vv/crleser en voorsanger deeser stee- de, eenige jaeren kerwaex-ts niet jegen- staende seer veele vermaninge aen hem gedaen, soo bij gemelten haer achtb. heeren als bij de Eerwaeixie kerekenraet der voorz. steede, sigh niet otntsien heeft doorsijne iteratieve excessen in wijn off anderö stereke drancken te blijven in gebreccken van volgens de3selfs schul dige plicht in achtige te nemen in des- selfs si.hoole tot hooghnoodige oeffenin- ge van de Jeugt. En xnenigmael sigh vertoont heeft voor de predick-stoel in het waernemen van den Godsdienst soo droncken, dat hetselve gestreckt heeft tot de uytrterste droefheijt, niet alleen van alle de bovengemelte Heeren maer selver van de gansche Gemeijxite, soo als sulex selfs noch op voorleden Sondagh in de pufclijcke kereke alhier sonneclaer is gebleecken. Hebben gemelten haer achtb. heeden; collegialiter vex-gadert sijnde naer voorgaende rijpe Deliberatie tot dempinge van alle die onverdragelijcke uytsporig- heeden en herstellinge van alle heylsame erdres, soo in de schoole als in de kereke voorn, hooghnoodigk gevonden, ge resol veer geaxTesteex-t en geordonneert, gelijck haer achtb. heeden hooghnoodigh rin- denx, resolveren, arresteren en ordonnee- ren bij desen Dat gemelten Anthony Costerus van nu veertaen sigh van alle Droncken- schappen wel sorghvuldiglx sal hebben te wachten ende sijn school en kereken- dienst met soodanige vigelantie en Godt- vruchtigheyt waer te neemen, als een geet, ijverigh en Godtvruchtigh school meester, Voorlezer en Voorsanger schul- digh is en behoort te doen, sonder ooyt disordres ofte naeidatigheyt in die voors. eenige de alderminste uytspoorigheeden, ampten meer te pleegen, maer sigh in het tcekoomende in deselve altoos te ge dragen met alle respect, soo aen de ge- melte haer achtb. heeden als aen de Eer- waerde kex'ckenraet, alles tot meeste wel- sijn /an de kereke en Jeugt. Ende in spe cie aengaende sijn dienst als School meester dat hij des woensdags en satur- dags de Jeugt in sijn school volgens about gebruyek, alsoock sal lxebbexi te cathechiseeren ende alsoo in de Godt- dieixst met alle yver te oeffenen, deselve Jeugt soo in het leesen, schrijven en cijvren, volgens zijn schuldige plicht te instrueren en soo naerstigh aen te set ten ais men van een goet en ijverigh schoolmeester eeaigssints kan verwach ten, alle daegen schoole te houden, des vcormiddags van acht tot elff uyren, en des namiddags van een tot vier uyren toe, uitgenomen des woensdags en satur- dags des namiddags, oock des winters alle avonden belxoorlijck avont3choolle van vijff tot seven uyren toe, uytgenomen des woensdags en saturdags, en voorts alles te doen als volgens alle oude ge woonte. Ende aengaende zijn kerekendienst sigh mede altoos soodanigh te gedragen, als een goet voorleser en voorsanger ver plicht is, met alle naerstigheyt en God- vruchtigheyt (te wete) met telckens na heb derde geluy aenstonds eenige Capit- telen uyt de Heilige Sclxriftuyre de Ge- meyixte voor te lesep, oock de tien ge- bcoden en de artyckelen des Geloofd, alsmede eenen Psalm off Psalmen soolan- ge ordentelijck voor te singen tot dat de predicant op den predickstoel geko men sal sijn ende verdere naer alle oude erdres deser kereke. De catechisatie in de keroke in sijne quaiiteit altoos in per soon bij te woonen en alles vervolgens te doen sooals tot meesten dienste van de Gemeynte en opweckinge van de Jeugt in de vreese Godts bevonden sal werden te behoorea. Ende alsoo gemelten Anthony Coste rus tot noch toe als booven is gebleven in gehreeeken hebben gemelten haer acht. heeden Costex-us gecondemneert gelijck haer achtb. heeden hem eondemneren bij dese in een boete van vijfftigh car. guldens aenstonds te betaelen, de eene Ixelfte ten behouve van de H. Geest- armen en de andere Ixelfte ten behouve van de Diaconije armen in handen van de heeren H. Geestmeesteren en Diaco- nen der meer gemelte Steede. Voerders dat hij Costerus op het raet- huijs voor de volle magistraat zal hebben te bet enen oprecht berouw en leetwesen den in sijn school en overgroote erger van alle sijne Enorme buytenspooriglxee- nisse aen de gansche gemeynte soo me- nighmael begaen. Ende vervolgens dat dat hij jlicx sal hebben te onderteecke- nen seeckere acte achter dese resolutie cpgestelt, opdat alsoo eenmael alle het schrickelijck verval in de school en dis- erdres in de kerekedienst gaxischelijk mo mogen worden vernietigt. Ende in cas van naerlatigheyt, soo in betalinge van bcete, betooninge van oprecht betouw ende leetwesen, als in Je cnderteecke- ning van deselve acte, dat hij Costerus aenstonds van sijne ampten de facto sal sijn ea blijven gecas.seert. Aldus gedaen, geresolveerd ende gear resteerd op den raethuyse der steede Wou driclxem. Presentibu3: Benedictus Wit- tens als gesubst. Bailliu en effective Schout, Adriaen de Witt en Adxiaen Stevensz. Criellaert, Burgemeesteren, Adriaen van der Colff, Dirck ten Hagen, Pieter Trent, Isaak van Walcheren, Adri aen Vinck en Cornelis van Giessen, Sche penen der voors. steede, datum uts ut supra als boven). Vijgen de handteekeningen van al le in het slot dezer genoemde personen, terwijl daaronder staat: In kennisse van mij, A. v. d. Meer (Secretaris)." Om niet in herhalingen te vervallen, zal ik de acte, die door den delinquent met sierlijke krullettens is onderteekend, invermeld laten. Haar inhoud is vrijwel uit de resolutie op te maken. 's Mans vonnis werd echter nog staan de de vergadering verzacht, wat blijkt uit de vJgende kantteekening „Naar het onderteykenen van dese ne- venstaende resolutie en van de volgende acte bij Anthony Gosterus mede onder teekent, hebben haer achtb. heeden ge- resolveert dat indien de Heeren Bur- germr. heden over een jaer getuygenisse komen te geven van beterschap en het gcet- comportement van gemelte Costerus, volgen.-» den inhoude van deze resolutie en volgende acte, dat deselve Costerus sal mogen volstaan met het betalen van de boete in plaets van v ij ft igh guldens als hier nevens in den text, met de som van vijff en twintiglx guldens en daer'en beven drie guldens twaalff stuyvers ten behouve van den Secretaris die dese re solutie en volgende acte geminuteert en in het Resolutie-Boek overgebracht heeft." Uit een latere aanteekening op het zelfde blad mag men besluiten, dat de man werkelijk zijn leven verbeterd heeft. Immers, men leest daar: „Bailliu en Burgemeesteren hebben aen den voorn. Costerus gratieuselijck gere- mitttert. twaalff gulden tien stuyvers, die andersinds in de reeckeninge van van den H. Geestmr. Adriaan de Witt scude moeten gebracht werden. Memorie." Costerus is tot aan zijn overlijden, dat in 1703 plaats had, in functie ge bleven. Den 19 Januari 1701 werd tot zijn opvolger aangesteld Arnoldus Broeders, van wiens „Nutheyt, bequamheyt en ern stige vigelanti men wel cnderi'iclit was, in vertrouwen, dat hij met alle dili- gentie en vigelantie wel ende getrouwe- lijck sijne respectieveampten sal waer nemen en bedienen, sullende daervoor van dese 'stadt jaerlijcks proffiteren ende genieten een Tractement tot tweehon- dert tlxien caroly guldens en meerder niet, te betaelen alle vierendeel jaers met een geregte en competente vierde part van dien.'/ Men moet echter niet denken, dat de jaarwedde nooit meer had bedragen, neen, ze was zelfs 250 gulden geweest. Maar wanneer in dien tijd de opeabai'e kas wat. schraal voorzien was, wist men daar op wel middelen tot redres te vinden, zij het ook, dat deze wel wat kras voor komen. Toen dan ook de stadsfinanciën in zulk een insolventen toestand verkeer den, dat het niet mogelijk was den jaarlijkschen interest van genegotiëerde gelden te voldoen, besloot de Vroedschap dozer stede op Zondag 7 July 1675, ten einde een expediënt te vinden zoo- ais het heette o.a. het tractement van den infunctie zijnden voorganger en schoolmeester met 50 gulden te ver minderen. „Ende sal dese aenstonts werden ge- insunueert tot naerriclxtinge," leest men in lxet slot der Resolutie. Indien deze „insumxatie" schriftelijk ge schiedde, moet zij voor den „betrokkene" wel eene aangename Zondags-lectuur zijn geweest. Wie weet of er in ons land geen ge meentebesturen wox'den gevonden, die den ouden tijd, toen men met wet of hoo- ger bestuur minder rekening had te hou den dan tegenwoordig, vooral in, dit op zicht een goeden noemen. Wl v. R.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1929 | | pagina 6