MANTELS Ad verteeren doet Ver= koopen VOOR DAMES en KINDEREN. Buitenland. Onze MANTELS moet U zoowei van binngfi als van buiten bekijken. De afwerking is gejróon eenig, en de "stoffen zijn prima en toch zijfreonze MANTELS niet duur. Kijk eerst maair^e€ns bij ons. Gij zult er later blij om zijn di^e^nebben gedaan. Hoek Langendijk G0RCTM Vergadering van den Raad der gemeente HEDIKHUIZEN op Maandag 15 April des n.m. 6 uur. Voorzitter Edelachtb. Heer v. Bokho ven. Secretaris WelEd. Heer Couwenberg. Aanwezig alle leden, een vacature, we gens vertrek uit de gemeente van den heer v. Beurden. Da Voorzitter opent de vergadering, en wenscht de leden waar het de eer ste vergadering is die in dit jaar wordt gehouden een gelukkig en voorspoedig jaar. De secretaris leest de notulen, die zon der op- of aanmerkingen worden goedge keurd. Da Voorzitter stelt aan de orde on derzoek geloofsbrieven van Van Heeswijk. De hr. Dobbelsteen merkt cp dat punt I van de agenda aangeeft ingekomen stuk ken, hij zou die eerst willen behandelen. Do Voorzitter heeft hiertegen geen be zwaar, hoewel het naar zijn meening ook niets uitmaakt dat eerst de geloofsbrie ven --.orden onderzocht. De heer Dobbelsteen wil zich aan de agenda houden, waarom moet daarin ver andering worden gebracht. Ingekomen stukken Procesverbaal van kasopneming bij dep- gemeente-ontvanger, waaruit blijkt dat alles in behoorlijke orde is bevonden. Verzcek van de K r uisboogsch u t te r s ver- eeniging „de Langstraat", cm voor het conccurs da,t door de vereeniging „Door Eendracht saam verbonden" te Haarsteeg, zal worden gehouden van gemeentewege een pa-ijs beschikbaar te stellen. De heer Dobbelsteen zegt, dat nog nocit aan een vereen, een prijs beschikbaar is gesteld en zou dit ook thans niet doen om geen precedent te soheppen. Do Voorzitter is het hiermede eens en ook de raad vereenigde zich met het voorstel om het schrijven voor kennis- geving aan te nemen. j Verzoek van de Stierenvereeniging te Haai steeg,, die om de zelfde reden alsj de vereeniging te Hedekhuizen een sub sidie vraagt. De heer Dobbelsteen vraagt of Haar steeg niet kan aansluiten bij Hedikhuizen, jdaar is men de gangmakers geweest. Voorzitter. Men kan het cok omkee- ïen en zeggen Hedikhuizen kan bij Haar steeg aansluiten. Dobbelsteen. Hedikhuizen was eerst, daarna is men in Haarsteeg begonnen. Hedikhuizen heeft f 250.— subsidie ge kregen, ook uit' overweging omdat men daag nog nooit iets kreeg. In Vlijmen, waar zeker zooveel leden wonen als hier in Haarsteeg heeft men f 37.50 subsidie gegeven, daarom stel ik voor ook hier f 37.50 toe te kennen, f Voorzitter. Zoo iets gaat toch niet Hedikhuizen f250 en Haarsteeg f37.50 dan gaf ik liever niets. Dobbelsteen. Hedikhuizen wasi eerst, Haarsteeg had, daar bij- aan kunnen slui ten. Winkel, f 37.50 is niet-s, doch Vlijmen heeft slechte f37.50 gegeven en daarom gaat het niet aan hier meer te geven. v. d. Water. Ik zou willen voorstellen om voor de oprichtingskosten een sube d!e van f 100.— te geven. Dobbelsteen. Dan had Vlijmen dat ook moeten doen. De heer Winkel merkt op dat men te Vlijmen een gemeentestier heeft, waarvoor uit de gemeentekas f 300.— wordt be taald. De Leer v. d. Water vraagt of iemand zijn voorstel wil steunen. De heer v. d. Hegden verklaart zich daartoe bereid. De heer Dobbelsteen zegt dat hij daja het voorstel doet om f37.50 te geven men behoeft geen subsidie te geven voor Vlijmensche menschen. Het voorstel van de Water in omvraag gebracht wordt verworpen, alleen de hee- ren v, d. Hegden en v. cl. Water stem den voor. Hierna komt het voorstel van f 37.50 ïn rondvraag welk voorstel eveneens wordti verworpen. Alleen de heer Dob belsteen stemde voor, de andere heeren tegen. v. d. Water, f37.50 is belachelijk. Dobbelsteen. Dan hebben zich in Vlrj- men veel mensohen belachelijk ge maakt. Adres waarin verzocht wordt een ver- ■ziekerirg te sluiten voor den gemeente veldwachter. De heer Dobbelsteen meent dat dit adres wel voor kennisgeving kan wor den aangenomen. De Voorzitter acht het toch wel goed de gemeente te verzekeren tegenovér dér den, voor ongelukken die op den weg gebeuren, of ongelukken, die door de politie worden veroorzaakt. Besloten wordt eerst naar de kcsten van een dergelijke verzekering te infor- m»-ejen. Onderzoek geloofsbrieven van den heer v. Heeswijk. De Voorzitter wijst de heeren Dobbel steen, v. d. Heijden en v. Hemert aan voor jhefc onderzoek dezer geloofsbrieven, die na onderzoek in orde worden bevonden. De heer v. Heeswijk komt nu bin nen en legt de vereisohte eeden af, waar op de Voorzitter hem geluk wenscht en1 de h< op uitspreekt, dat de heer v. Hees wijk de belangen van de gemeente nog vele jaren zal mogen dienen. De heer v. Heeswijk dankt voor deze woorden en zegt zijn beste krachten te «uilen geven. Vaststelling van de gemeentelijke ver goeding voor de bijz. lagere school te Haarsteeg over 1928 en voorschot 1929. Het bedrag wordt voor 1928 gesteld op f 6.23 per leerling, terwijl het voor- sohot voor 1929 zijnde 80 pOt. wordt bepaald op f 697.—. Drieiaarlijksche afrekening voor de Bijzi. lagere school wordt in handen van een commissie gesteld, bestaande uit de heeren Dobbelsteen en v. d. Heijden. Schrijven van het parochiaal kerkbe stuur te Hedikhuizen waarin wordt be richt dat het kerkbestuur genegen is cle> openbare lagere school over te ne men mits deze wordt verbouwd, volgens heti overgelegde plan. De heer Dobbelsteen verklaart het plan te hebben ingezien en te hebben be merkt, dat de kosten geraamd worden op| f5000.—. Spr. gelooft wel dat met dit bedrag een flinke verbetering zal zijn te brengen, doch zon adviseeren Let voorstel maar te accepteeren. De 1 eer v. d. Water begrijpt niet, dat men biermede in den laad komt, die heeftj immers toch niets te zeggen. Dei Voorzitter meent dat het zoo in da toekomst voordeeliger zal zijn voor de gemeente. De heer v. Hemert zegt dat de school slecht is onderhouden. Wethouder v. d. Water zou de on derwijzers woningen nu ook maar verkoo- pen. Winkel. Ik geloof dat de pastoor te Hedikhuizen er wel voor de vinden zal rijn. De heer Dobbelsteen zou de woningen als ze een behoorlijken prijs opbrengen maar verkoopen nu leveren ze maar wei nig op. Do heer Winkel zou ze alleen aan de kerkbesturen verkoopen. In besloten vergadering zal hierover nog nader wor den gesproken. Schrijven van het R. K. schoolbestuur te Haarsteeg waarin wordt verzocht gel den beschikbaar te willen stellen voor herstelling der school, gang en privaten verkeeren in buitengewonen slechten toe stand. Herstelling der privaten is begroot cp 1600.— en herstelling van de gang en verdere verbeteringen op f 2500.—. De heer Dobbelsteen zegt dat voor 6 jaren' al een zelfde verzoek is gedaan, dat het toen evenwel is* afgestemd om dat de financieele toestand der gemeente minder rooskleurig was en daarbij toen de kosten f 1500 hoogen waren als thans, Nu zijn er weer 6 jaren verstreken waar in niets aan de school is gadaan, daar om zou spr. willen voorstellen het ver zoek nu maar toe te staan te meer daar het schoolbestuur, toen het recht had, met het oogop de hooge kosten der openbare lagere school te Hedik huizen f 30.— te eischen en met f 12.— genoegen heeft genomen. De hr. v. Hemert merkt op dat de ee- nigste onwaarheid, die in het adres voor komt is dat men schrijft, dat men nooit ge vraagd] heeft, dat is wel gebeurd. Met algemeene stemmen wordt besloten de aangegeven bedragen beschikbaar te stellen. Hiervoor zal een geldleening wordeD aangegaan. Het gemeenteverslag 1928 wordt voor de raadsleden ter visie ge legd. Voorstel van B. en W. inzake ge meentebode. Hiervoor gaat de raad over in geheim comité. Na heropening stelt de heer Dobbel steen voor om voor het G.E.B. een af zonderlijk persoon aan te stellen. Voor het schoonmaken van het raadhuis f 50 per jaar aan de schoonmaakster toe te kennen en de brieven enz. door den gemeente-veldwachter te laten bezorgen. Spreker zou voor het electiï- citeitsbedrijf een oproeping doen en een borgstelling van f 100 eischen. Met algemeene stemmen wordt dit voorstel aangenomen. Als gratificatie aan Rijkspolitie wordt voor de marechaussée beschikbaar ge steld een bedrag van f35.— "vootr de rijksveldwachti f 15. Wethouder v. d. WTater stelt voor de honderbelasting in te trekken. Het is voor den veldwachter onmogelijk alles na te gaan en door de vorstperiode zijn de menschen niet in staat geweest om te betalen. Op een vraag van den heer Dobbel steen zegt. de Voorzitter dat deze belas ting f 200.— opbrengt. Met algemeene stemmen wordt tot intrekking besloten. Wethouder v. d. Water vestigt de aandacht op de pomp aan den Dijk het is wenschelijk, dat deze aan den binnenkant van den dijk wordt ge plaatst. De koperslager Richters uit Heug den, een heel vertrouwd man heeft spr. medegedeeld, dat de kosten f60.— zullen bedragen. De heer Winkel zou de mantel van de pomp, om de pomp te Hedikhuizen doen aanbrengen, die ziet er schandelijk uit. Naar een en ander zal een onderzoek worden ingesteld. De heer v. Hemert vestigt nog de aan dacht. op het uurwerk van den toren te Hedikhuizen, dat niet in orde is. Ook hiernaar zal een onderzoek worden inge steld. Nadat de Voorzitter nog heeft medegedeeld, dat de laagste inschrijver voor het in orde maken van de bur gemeesterkamer, voor een bedrag van f 286.— heeft ingeschreven, wordt de ver gadering gesloten. Vergadering van den Raad der gemeente OTTDHEUSDEN op Dinsdag 16 April des v.m. 11 uur. Voorzitter Edelachtb. Heer v. Liempt,. .Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de vergadering, en leest de notulen van de twee voorgaande vergaderingen, die onveranderd wordeD vastgesteld Ingekomen stukken Nota van aanmerkingen op de gem.- begrooting 1929. Wethouder v. Herpt- begrijpt niet dat deze nota eerst niet in een vergadering van B. en W. is behandeld, sedert 16 Januari© is er geen vergadering van B. en W. meer geweest. Voorzitter. De vergaderingen van B. en W. zijn 'den laats ten sijd onregelma tig gehouden tengevolge van mijne ziek te en de verdere strubbelingen die zich hebben voorgedaan. v. Herpt. U bent toch slechte 14 dagen hoogstens 3 weken ziek geweest, dat wae dus geen reden om geen vergadering te houden Voorzitter. Deze nota is aan den raad gericht en daarom breng ik ze bij den raad. Sprengers. Het is niet zooals het hoort, dat u de wethouders overal buiten houdt, dat moet spaak loopen. Voorrdtter. Dit zijn zaken, waarop wij niet verder behoeven in te gaan, de wethouders worden niet buiten de za ken gehouden. Sprengers. Het is niet correct, dat u de wethouders buiten alles houdt. Ik heb toch zeker wel het recht daarop aanmerking te maten, maar ik kom hier strak» nogwel op terug. Voorzitter. Ik zal hier niet nader op ingaan. Kunnen de heeren goedvinden dat ze in handen van B. en W. wordt gc-teld ter afdoening, evenals de nota van aanmerkingen op de gemeentereke ning 1927. Sprengers. Dus die ook al, ik vind het treurig dat de wethouders daar geen nota. 'van hebben kunnen nemen. Voorzitter. Deze nota is pas 13 Maart ingekomen, ik stel voor ze in handen van B. en W. ter afdoening te stellen. v. Herpt. Ik zou ze toch voorlezen. De Voorzitter leest hierop de nol a voor, waarop ze met algemeene stemmen in handen van B. en W. worden gesteld ter afdoening. Vaststelling verme n i gvu 1 d i gi ngscij fe r Gem. Inkomstenbelasting. De Voorzitter deelt mede dat B. en W. van oordeel zijn dat het percentage van 4 op 5 behoort te worden gebracht aan gezien de gemeente den laarsten tijd gere geld Krap in haar geld zit. Sprengers. Wat zijn daar de oorzaken van? Voorzitter. Dat er vroeger te weinig belasting is geheven waardoor de gemeen te is achter geraakt wat toen is aange vuld met een leening, en door crediet te nemen bij de Bank van NederL ge meenten. Sprengers. Ik begrijp dat niet, we heb ben hier geen woningbouw, geen armen gelden, geen werkeloozen. We hebben ei gendommen, een goedkoopen veldwachter, maar ja als de Burgemeester, maar al le gelden onder zich houdt dan Voorzitter. Deze discussie wil ik niet toestaan, ik schors de vergadering. Sprengers. Dat is een mooie manier. Voorzitter. Ik schors de vergadering, voor 5 minuten. Na heropening zegt de Voorzitter, dat hij! de heer Sprengers wel gelegenheid wil geven, om over deze kwestie te spre ken in een besloten vergadering, doch in een openbare kan hij hierover geen discussie toe laten. Met 5 tegen 2 stem men hecht de raad hieraan zijn goedkeu ring. De heeren v. Herpt en Sprengers stemmen tegen. De heer Sprengers merkt op dat wat hij te zeggen heeft, gerust in een openbare vergadering mag geschieden. Thans brengt de VooTsjtter opnieuw aan de orde om liet vermenïgvuldigings- cijfer op 5 te brengen. de Baaij. Zou het niet met een min der kunnen. v. Herpt. Kunt u niet de achterstallige schulden opgeven. Voorzitter. We hebben bij de Bank van Nederl. gemeenten een crediet ge nomen van f 6000.—, op 't oogenblik heb ben wij daar een f 3000.— opgenomen. We zijn geregeld achter, om nu wat royaler in onze geldmiddelen te komen, is ver- hboging van het percentage noodig er k!an dan regelmatiger betaald worden. Sp.Tengers. Het -vorig jaar zijn de hoo rnen verkocht, omdat de belasting dan niet verhoogd behoefde te worden en nu is die opbrengst aan de bijzondere scihooi uitgekeerd, die over 1927 nog nietl was betaald. We hebben toch het recht hierover iets te hoeren, waarom ia ons dat niet mede gedeeld? Voorzitter. Ik heb dat nooit onder stoelen of banken gestoken, u hebt bij de rekening kunnen zien, welke pos ten nog betaald moesten worden. Sprengers. U hebt nooit gezegd dat dat bedrag nog bij den pastoor betaald meest worden. Voorzitter. U hebt het toch kunnen zien. Sprengers. Wethouder van Herpt wist het ook niet. De heeren Brok en de Baaij' verklaren dat zij het wel wisten. De heer de Baaij' zegt, dat weth. v. Herpt het ook wist, want deze heeft het hem zelf medegedeeld. v. Herpt-, Er zijn toch nog rekeningen te betalen van '26, '27 en '28. Voorzitter. Opgaaf daarvan was hij de rekening gevoegd als nog te betalen. Sprengers. Als een goed huisvader, be hoort u op tijd de schulden der ge meente te betalen en moet u er voor zorgen dat deze niet in elkaar loopen, anders is het ten slotte niet uit den war te houden. Voorzitter. Dat heeft niets met de vaststelling van het percentage te ma ken. v. Herpt. Met 5 pCt. moet iemand met f 1000.— inkomen f72.— belasting be talen. Voorzitter. Dat is niet waar, men heeft de progressie. v. Herpt. Als men een inkomen van f3000.— heeft is toch zoo. Voorzitter. Het is buitengewoon dat geef ik toe, toch wij zijn niet de eenig- sten. In de gemeente Herpt is het per centage op öVa gebracht. Nu krijgen wij straks de financieele verhouding, tus- schen rijk en gemeente, die ons misschien uit den put helpt. We zitten krap, doch zouden het met 4i/2kunnen probeeren. v. Herpt. We moeten wel krap zit ten, als het geld niet verantwoord wordt. Vc CTzitter. Als u zoo door gaat sluit ik de discussie. Sprengers. Ik geloof, mijnheer de Voor zitter dat u denkt ik heb de steun van de andere raadsleden en ik kan daarom de gemeente wel op hooge kosten jagen. Voorzitter. We zullen stemmen om het percentage op 4i/2 te brengen. Sprengers. Het kan wij niet schelen wat er gebeurt, het geld gaat toch op. de Paaij. Kunnen wij niet een leenfaig aangaan? Voorzitter. Dat gaat niet. v. Herpt. Er is hier al zooveel aan den kapitaaldienst onttrokken. Het huis van den majoor ook al. Voorzitter. Toen was er van een kapi taaldienst nog geen sprake. Hierop wordt met algemeene stemmen besloten liet percentage op ii/3 te bren gen. Begrootingswijziging. De Voorzitter wenscht hierover eerst iets in besloten vergadering te zeggen. De heereii Sprengers en v. Herpt wen- schen de besprekingen in het openbaar te houden en verlaten de raadszaal. De onverstandige inbrekers. Te Kopenhagen heeft voor den radio- omreep een journalist gesproken over het; onderwerp „de strijd der politie tegen de inbrekers." Hij betoogde o.a. dat de mis dadigers in liet- algemeen onverstandig te werk gaan. Tijdens zijn lezing werd in zijn huis ingebroken. Een vliegtuig-ramp. Te Detroit (Amerika) is, ten aan schou we van een schare van 10.000 toe schouwers, baj een vliegdemonstratie een. schokkend ongeluk gebeurd. Een vlieg tuig waarin zich de president van een groote vliegtuigfabriek, Kreider, Ixevond^ kwam in botsing met een ander vliegtuig waarin zich twee personen bevonden. Bei de vliegtuigen vielen; de drie menschen verongelukten. Omtrent dit ongeluk wordt nog het vol gende gemeld: Kreider, de president van de Kreider- Reinser Aircraft Cy., vloog alleen in een van zijn eigen vliegtuigen op een hoogte van zcowat 800 voet, toen kap itein Bruce, die met een vliegtuig voor experimenteer» dceleinden, waarin de ingenieur W. O. Naylor als passagier waa gezeten, een stijging uitvoerde vlak onder het toestel' van Kreider. De schroef van Bruce's vlieg tuig werd afgerukt en de vleugels wer- iden ingedrukt-. Ook het vliegtuig van Kreider was vernield en de twee toe stellen vielen alsi een steen. Op slechts vijftig voet van elkaar sloegen zij te pletter. Kreider was op slag dood, Bruce leef» leefde nog een korte poos, maar stierf in heti ziekenhuis. Naylor was zoor zwaap gekwetst, dat ook hij overleed. Natuurlijk maakte het gebeurde een diepen indruk op de toeschoumers. Ech ter gingen dadelijk weer vliegers de lucht in, om zoo mogelijk do menschen watj op te monteren. Dat deed b.v. W. B, Mavo, de hoofdingenieur van de Ford' Motor Cy., die vier passagiers meenam^ o.w. de moeder van Lindbergh. Film in brand. In het stadje Taus in westelijk Bohé mien is Zondagmiddag in een bioscoop een film in brand geraakt, tengevolge waar van de operateur en de naast hem staan- de leerling zulke ernstige brandwonden bekwamen, dat zij terstond na hun op- neming in het ziekenhuis gestorven zijn. Twee andere personen, die eveneens in de cabine waren, werden door de gassen, die zich ontwikkelden, ernstig vergiftigd, O- Een ijsberg in de Oostzee gesignaleerd, In de Oostzee is bij het Deensche eiland Seeland een groote ijsberg gesigna leerd, die ongeveer 16 vierkante K.M. groot moet zijn. De ijsberp drijft in do richting van het eiland Rugen. Aange zien men gelooft, dat de ijsberg een ge vaar voor de scheepvaart oplevert, te een kustschip uitgezonden om den ijsberg te vernielen. Botsing. Woensdagmorgen om half zeven te de trein Parijs—Brussel bij Hall, nabij Brus sel, in botsing gekomen met een goe derentrein. Er zijn 9 dooden en 23 ge wonden, waaronder zeer velen ernstig. Voorzoover is na te gaan zijn er geen Ne derlanders onder de slachtoffers. De ma- teriëexe schade is zeer groot.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1929 | | pagina 4