DE LENTEFEE Schoonmaak Meisjes Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4909 H o ens dag 24 April 1929. Parlementair Overzicht, FEUILLETON Buitenland Binnenland ^and van altekA Dit blad verschynt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprgs: p«r 3 maanden f 1.25, en kaneo per post beschikt f 4.40. Afzonderlyke Dammers 6 cent. I hi Telefoon ho. Postrekening ne. 61525. Advertentiën tan 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 eent. Groote letters naar plaaisraimte. Ad»ertentiëe worden tot DtDsdagmidd&g 1 uur en Vry dagmorgen 9 oor ingewacht. JULES MARY. 30 geeft menige huisvrouw en dienstbode ruwe en roode werkhanden. Deze worden weder om spoedig gaaf, zacht en blank door Parol. POLITICUS. Autobus ven een brug gestort. 3 dooden en 20 gewonden. In de nabijheid der Portugeescbe stad Santaren stortte een met 25 personen be zette autobus van een 30 Meter hooge brug. 3 Psrsonen werden gedood en 20 zwaar gewond. Trein van een brug gestort. 40 dooden. In de nahyheid van het station Tsjen- Loe (China) op de lyn Kalzan-Peking is een militaire trein van een brug in de Honko gestort. 40 soldaten vonden den dood. Een vreeselyke moord. Zyn ouders gedood en zichzelf opgehangen. Ziterdagavond is in Tweelbacke (Duitsch- land) een vreeselyke moord gepleegd. Een zwakzinnig boerenzoon doodde met een byI zyn ouders en hing zichzelf vervolgens op. Des avoDds vond de thuiskomende zoon (yn moeder met een zware wond aan bet boofd op de deel liggen, terwyl zjjo vader, eveneens met zware verwondingen, voor het huis lag. Ongeluk by Wolkenkrabber-bouw. Uit New-York wordt gemeld Zaterdag heeft een ernstig ongeluk plaats gehad op een in aanbouw zynden wolken krabber, die 24 verdiepingen boog wordt. Verscheidene balken, die met behulp van een kraan opgebescben werden schoten op de hoogte van de 11e verdieping las en vernielden de steigers en ook de gevels van de huizen, die zich aan de overzyde bevinden. Vier arbeiders, die op den steiger werk zaam waren, zyn gedood, terwyl 5 andere onder de puinhoopen werden begraven. Voorts werden verscheidene arbeiders ge wond. Er is geen deugdelijker middel voor het verkrygen en behouden van een fraaie Huid van Handen en Gelaat, dan Doos 30, 60, Tube 80 ct. PUROL Ernstig treinongeluk. 3 meisjes ge dood. Uit Sheffield (Engeland) wordt gemeld, dat aan den onbewaakten overweg naby Wooley Wood een ernstig ongeluk is ge- benrd. Drie meisjes, die arm in arm liepen en van een nancing te Shelfidd naar huis terug keerden, passeerden den overweg. De meisjes waren wat luidruchtig en be merkten daardoor blykbaar niet, dat een trein naderde. Het scbynt, dat bet drietal, toen plotseling de trein op korten afstand zichtbaar werd, van streek geraakt is. Oog getuigen verklaren tenminste, dat de meis jes stokstyf bleven staan en enkele oogen- biikken later door de locomotief gegrepen en vermorzeld waren. Een spoorwegbeambte, die op verren af stand het ongeluk gezien had, werd daar door zoo aangegrepen, dat hy een zenuw toeval kreeg en naar een ziekenhuis moest worden overgebracht. De machinist had al het mogelybe gedaan om den trein tot stilstand te brengen, doch dit bleek op een dergelyken korten afstand niet meer moge lijk. TBor nt Land lan Hcusoen en A!iEBa.ileLan{|straat enile BommelerwaaFd De Eerste Kamer over de begroe tingen Eindelooze wenschen Van Eerste kamerleden, die wel in ten kamer zitten, al is dat de Eerste niet Tweede Kamer. Wanneer de minister van Waterstaat, ajle raadgevingen en wenken ter harte liad willen nemen, en alle werken uit voeren, die hem als hoogst noodzakelijk door de diverse Eerste Kamerleden wer den voorgesteld, dan zou hem minstens nog cpnieuw drie jaren ministerieel leven gegund moeten worden. En dat gunde men hem blijkbaar niet. Na de tallooze grieven van meneer Moltmaker, kwam diens partijgenoot- (s.d.)Lindeyer de nood zakelijkheid bepleiten van een doortrek king! ran het kanaal van de Axelsche Sassing naar Hulst, aanleg van een ka naal Breskens-Sluis, enz. Meneer Gelder- man vroeg spoed bij den aanleg van het ffwente-Rijnkanaal, meneer Janssen (r.k.) idem het kanaal door het Bosscherreld, 'de Amsterdam-Rijnverbinding werd be sproken en de noodzakelijkheid van nog- d,e noodige ander kanalen werd bepleit. Waarna de Minister v. d. Vegte de moei- zfune taak volbracht, al de gemaakte op merkingen te beantwoorden. Inzake het tramemplacement in Breskens was nog geen beslissing genomen. Of de Staat ««en taak had bij de bescherming der duinen bij Breskens, werd overwogen. Met de reorganisatie van Waterstaat hoopte bij spoedig een begin van uitvoering te maken. En dan de onbewaakte overwegen. Het rapport van de com missie ran onderzoek was ter perse. Daar om! ontried hij de kamer de motie de Muralt aan te nemen, vóórdat men het rapport had gelezen. Bovendien, de nor male doorsnee chauffeur had hem verzekerd, dat onbewaakteoverwegen werkelijk niet gevaarlijk zijn. Aan het adres van den heer Moltmaker plaatste de minister de opmerking, dat deze niet bet recht had het voor te stellen, alsof de minister een misdaad heeft begaair :Voor alles vrat buiten het kader dat dit kabinet zich' heeft gesteld, tot stand komt, moet men eigenlijk dankbaar zijn. Onjubt was het, dat aan de R.T.M. extra subsidies zijn verleend. Desbetref fende verzoeken zijn afgewezen. De kwes tie van bet kanaal-Axel-Hulst was in onderzoek, en inzake een kanaal Bres- kens-Siuisi kon geen toezegging gedaan w;oiden. Aan het Twente Rijnkanaal werd al met spoed gewerkt. Verbetering van de Sluis te Hansweert was in voorbe reiding en uitvoering. Met het Bosscher- veld-kanaal kon het niet sneller gaan. En len slotte kon en mocht de mini ster niet gevolg gaan geven aan het yerzoek, om inzake de Amsterdam-Rijn verbinding het Geldersche vallei-plan te laten rusten en eerst de aangegeven ver betering ran ir. Mussert van het project iWjjjk bij Duurstede te laten onderzoeken. De Minister mocht al praten als Brug man, meneer Muralt bleef ontevreden over de «m be waakte overwegen, sprak nog maals ran „moordgeschiedenis" en het eind van het liedje was, dat de motie verworpen werd met 20 tegen 11 stem men (lib. s.d. en 1 r.k.) De Watenstaats- begTooting werd aanvaard met 27 tegen 3 stemmen (Muralt- Moltmaker, Her mans). Op zich zelf is die stemming niet zoo opmerkelijk. Alleen verraden de cij fers iets. Namelijk, dat er van de ge achte senatoren dertig aanwezig waren. Van een totaal ran vijftig. Of drie vijfde. De rest diende het landsbelang blijk baar thuis. En toch zijn er nog lieden, die meenen, dat Eerste Kamerleden ge lezen worden omin de Eerste Ka mer te zitten. En niet thuis i De Arbeidsbegrooting. Van s.d. zijde werd er op gewezen, dat de minister tekort was geschoten in de oplossing van belangrijke vraagstukken., Er moest een wettelijke werkloosheidsverzekering komen, en de conventie van "Washington moest geratificeerd worden. Meneer Wi- baut verweet den minister schrielheid bijl de woningbouwvoorschotten, en ver schillende leden drongen aan op maat regelen tegen waterverontreiniging. Maar daar kwam waaratje ook nog iemand een ander geluid laten hooren. Het was de heer Reymer (r.k.), jdie waardeering had year het algemeen beleid van den be- windsman, die het verwijt ran meneer Wibaufc onbillijk vond en volkshuisves ting een taak: der gemeenten oordeelde. En daarna kwam minister Slotemaker zich zoo goed mogelijk schoon wasschen van alles wat men hem aangewreven had- terecht of den onrechte. In ieder geval verwierp hij het verwijt van gebrek aan voortvarendheid. Hij wilde bevorderen, da,ti bet Winkelwerktijdenbesluit 1 Jan. 1930 kan worden ingevoerd. Overigens wilde hij geen nieuwe beloften doen bij het scheiden der markt. Een wettelijke vacantie achtte hij een cultureel goed, doch het lijstje was vol. De ongevallenwet zou hij wellicht willen wijzigen in dien zin, dat door eigen bedrijfsvereenigingen de ongevallenverzekering kan worden uit gevoerd. En de voorgenomen wijziging van de woningwet zou hij bespoedigen. Dat hij het woningpeil heeft gedrukt zooals dr. Wibaufc verweet bestreed de minister. Het tegendeel is het geval, want de normen zijn verruimd en de mi- nimumkosten verhoogd. En nadat de mi- nieter neg weinig positieve toezeggingen inzake maatregelen tegen de waterver ontreiniging had gedaan, nam de kamer de begrooting z.h.s. aan. Veel critiek ondervond het door de Tweede Kamer op 19 Oct. j.l. met 67 tegen 10 stemmen aangenomen wetsvoor stel inzake de nieuwe samenstelling van den Volksraad met 30 inheemsche on- derdanen-niet-Nederlanders, 25 onderda nen-Nederlanders en ten hoogste 5 en ten meuste 3 uitheemsche onderdanen-niet- Nederlanders. Jhr. de Savornin Lobman (c.h.) meende dat onze taak in Indie nooit ophoudt, en dat bij aanneming van de nieuwe regeling het gezag der Nedex- landsche wetgeving een gevoeligen stoot zou krijgen, en het prestige van ons land geschaad zou worden. De heer Blom jo us (r.k.) achtte het wetsontwerp van gerin- ge beieekenis, hoewel er een moreelé i slag door zou worden toegebracht aan het opperbestuur ran het koninrijk. DOOR >DC Dat was de zaak van den commissaris van politie. Hij vroeg derhalve niets meer en zrnd de beide dienstboden weg. Bijnai op 't zelfde oogenblik trad de markies de Soulaimes binnen. Michel was zóó ontroerd door dit groote ongeluk, dat hij ternauwernood zij a tegenwoor digheid van geest kon bezwaren. Hij voorzag de schande zijner fabriek na zoovele jaren arbeid. Mijnheer, zeide hij aan Sarrasin, ik ven,eek u de grootste zorg aan dit onge val te besteden en geen minuut te ver liezen of ik ben verlorenMijn eer en mijn leven zijn in uwe handen. Indien wij bijtijds den ellendeling vin den, die deze misdaad begaan heeft en met hem 't geld, dat hij mij ontstolen heeft, ben ik gered. In 't andere geval, is 't met mij gedaan. Daar Sarrasin hem onbegrijpelijk aan staarde en slechts eenige troostwoorden zeide, vervolgde hij 't. Geld, dat hij mij ontstolen heeft, was voor den vervaldag van morgen be stemd. De nacht snelt reeds voorbij De dag, die aanbreekt, brengt mijn vol maakte ruïne mede. Kunt gij ten minste niet zoolang dat geld leenen. Dat kan niet. Alio .duivels. Ik heb geen enkele hulpbron meer. Dat is een diefstal, die erg ongelegen komt, mompelde Sarrasin. Beiden verdiepten zich nu in allerlei gedachten, die hen soms op 't spoor van den moordenaar konden leiden. Zij dach ten er echter niet aan om onder de sofa of onder de tafel de gereedschappen te zoeken, die Romain Gcux gediend hadden. Daarna beschouwde de commissaris de brandkast. Ik geloof niet, dat 't door een dief van beroep gedaan is, mompelde hij, of de dief is niet handig genoeg geweest. Om een brandkast open te breken, op de ma nier, waarmede hij te werk is gegaan, zou hij den geheelen nacht noodig ge had hebben. De arbeid is gestoord door do kemst van den kassier. Hoe komt 't, dat hij zoo. laat in den nacht nog aan de kas was? Hij1 maakte zijn betalingen voor den volgenden dag gereed. Jactel kwam dik wijls des avonds terug om te werken Daar heeft de moordenaar geen gedach te op gehad. De commissaris onderzocht de kast nogmaals. 't Is merkwaardig, zeide hij, alleen de Engelschen en Amerikanen treken zoo de kasten open. Zij hebben }t ijzerbo- ren uitgevonden: vier gaten op gelijken afstand van 't slot, daarna die gaten vereenigd en 't slot valt. 't Is echter een werk, dat zes of zeven uur vereischt en waarvoor twee tot drie man noodig zijnHoe groot was de som, die gij in kas had, mijnheer de Soulaimes? "VVeet gij 't ook omstreeks? Zeker. Vijftigduizend francs ongeveer. "Waaraan? Aan bankbilletten, rollen goud en klein geld. Na een weinig interessante interpalla- tie van meneer Gerhard (s.d.) over een onislagkwestie aan een chr. school te Murmerswoude, waarbij van v. d. zijde werd opgemerkt, dat een hoofdambte naar van het dep. v. Onderwijs herhaal delijk.' wenken geeft aan schoolbesturen om door de mazen van de wet heen te glippen, begonnen we in de Tweede Ka mer aan het z.g. suikerwetje van de hee- ;ren v. d Heuvel (a.r.), Kortenhorost (r.k.), Weitkamp (c.h.) en Bierema (lib.) tot verleening van tijdelijken steun aan de beetvr crtelsuikerindustrie, n.l. door een garantiepremie ran ten hoogste f 1.50 per 100 K.G. melissuiker, indien de gemid delde groothandelsprijs van onveraccijns- do melissuiker hier te lande daalt bene den f 17.— per 100 K.G. netto. De heer Vos (r.k.) waa vóór, evenals zijn partij genoot van Voorst tot Voorst, die de beetw crtelsuikerindustrie voor onder gang wilde behoeden. Maar de heer v. de Sluis (ad.) was pal tegen, want de oorzaak van de malaise was eenvoudig overp oductie, washalve hij verlaging van den suikeraccijns aanbeval, om de con sumptie aan te moedigen. De heer Ebels (v.d.) wilde ook de cultuur intensifieeren en zijn bezwaar tegen het voorstel was, dat het de landbouwers ervan af zou houden, de cultuur te verbeteren. o— Weet ge misschien de nummers dier "bal letten ook? Neen. Des ter erger. Dat zou ons van nut i kunnen wezen. Hij begon opnieuw 't kan toor op en neer te loopen, stak zijn handen in zijn broekzakken en vervolg de De kassier is begonnen te werken, want de iamp staat aangestoken op zijn lesse naar en zijn boeken zijn geopend. De inkt is nauwelijks! nog in de pen ge droogd. Nogmaals bleef hij voor de brandkast staan. Mijnheer de Soulaimes, zeide hij. Do markies leunde tegen de tafel en mijmerde. Wie had die misdaad begaan? j Een onoplosbaar raadsel, dat boven zijn verstand ging. Plotseling dacht hij weer 1 aan datgene, wat op dien noodlottigen avond voorgevallen was, vanaf 'fc oo- genbiik, dat hij met zijn dochter 't huis verlaten had om langs de Marne te gaan wandelen, tot aan 't oogenblik, dat hij teruggekeerd wasHij dacht weer aan dien man, dien hij gezien had, die over den muur van den tuin klom en wegliep, alsof 't een misdadiger was en wien de maan een oogenblik met zijn helder schijnsel beschenen had, juist voldoende om in dien man Laurens, zijn broeder, te herkennenLaurens, in den tuin, op zulk een tijdstip. Laurens bij' Michel. Laurens in 't huis, waaruit men hem verjaagd had. Hij was er bin nengetreden en had zich verborgen ge houdenWaarom? Met welk ander doel, dan om een misdaad te begaan? Vreesdij k, Laurens een moordenaar. Dat was er van zijn plannen gekomen. De man, die langzamerhand van kwaad tot erger in schande vervallen yrag,.,,* Vergiftiging ran haar man. Te Amersfoort heeft de politie aan de man, die na de verbanning uit de club, laf genoeg was geweest, van de broederlijke genegenheid gebruik te ma ken om wissels te verva,Lschen, dat de on iergang van zijn broeder en 't eerver lies van zyn handelszaak tengevolge had kunnen hebben. Zou die ma.n ook niet instaat kunnen zijn, een misdaad te be gaan? In 't begin had Michel die verschrik kelijke gedachte van zich afgestooten. Neen, neen, dat was onmogelijk Een de Soulaimes zinkt zóó diep niet, valt niet in slijk en bloed Onophoudelijk keerde die gedachte toch weer terug De afstand van falsaris tot moerdenaar was toch zoo groot niet. En In.urens was die falsaris. En in I zijn binnenste zei een stem tot Michel, i dat I aurens de moordenaar moest wezen. Hij streek met zijn vingers langs zyn oogen, om de verschrikkelijke beelden, die voor zijn verbeelding opdoemden, te verbannen. Een doffe uitroep ontsnapte hem, die al de afschuw van zijn hart •te kennen gaf. Mijn God, mijn God, heb medelijden met ons. Eerst toen hoorde hij den commissaris van politie zeggen: Mijnheer de Soulaimes. Hij trad nader. Sarrasin wees op de brandkast. De kas is op natuurlijke wijze geopend, zeide hij. Men heeft wel beproefd hem epen de breken, maar is er niet in ge slaagd. De sleutels hangen nog in 't slot. Maar 't cijfer? Juist, daarover wilde ik u spreken; welke cijfers waxen 't? 229. Gij .en Jactel -yraien zeker de eeniger». gehouden de vrouw van sergeant W., die verdacht werd van pogingen tot vergif tiging van haar man. Tengevolge van die pogingen, die reeds geruimen tijd geleden werden aangewend, bracht langen tijd in het hospitaal door. Thans, nu hij thuis was, begon de vrouw op nieuw met sublimaat door spijzen en dranken te mengen. Zij heeft bekend etf verklaarde onder meer, dat ze veel te weinig geld kreeg om het huishouden met twee kinderen te bekostigen, daar haar man zelf meer dan de helft van. het tractement hield. •—O—— Invoerrecht op thee. Naar gemeld wordt, heeft de Vereeni- ging ran Thee-importeurs naar aanleiding van de afschaffing der invoerrechten op thee in Engeland, zich telegrafisch tot den minister van financiën gewend om in het belang van de Amsterdamsche theeinarkt, waar de handel ernstig wondt belemmerd door het zeer hooge Neder- landsche invoerrecht op thee, krachtig aan te dringen op sterke vermindering, zoa niet olgeheele afschaffing vpn dat. invoe recht. o De schooljeugd en de vogels. 't Is een bekend feit, dat ieder jaar in ons land duizenden vogelnesten door d.e jeugd worden uitgehaald. Door de buitengewoon strenge vorst in Februari hebben verschillende vogelsoor ten veel geleden. Opvoering van den vogel stand i.-» dringend noodzakelijk. Naar aanleiding hiervan heeft de Mi nister van Onderwijs den Inspecteurs van het Lager Onderwijs verzocht de hoofden en verdere leerkrachten der scholen in hun ambtsgebied uit te noodigen, bij hun onderwijs, in het bijzonder bij bet vak „Kennis der Natuur", er de aandacht dei! leerlingen op te vestigen, dat en hoe zij, -vooral na den afgeloopen strengen win ter, kunnen medewerken tot bescherming der vogels, hunne eieren en jongen. A— Rattenbeet. Dezer dagen werd door een inwoner van Nieuwer-Amstel een rat in een klem gevangen. De man ging bij het openen dei- klem onvoorzichtig te werk, waardoor hij door het ondier in een der handen werd geheten. Hieraan werd eerst geen aan dacht geschonken. Na enkele dagen zwol de hand echter dermate op dat hij zich te Amsterdam in een der ziekenhuizen liet onderzoeken, waai- een ernstige bloed vergiftiging werd geconstateerd. De man werd onmiddellijk voor verdere behande ling opgenomen. Zijn broer gedood. Voor de rechtbank te Winschoten stond Vrijdag tereoht een 21-jarige man, wonende te Oude-Pekela,. Op 22 Februari heeft hij aldaar zijn vier jaar ouderen broer met een bijl twee slagen op het achterhoofd toegebracht, tengevolge waarvan reeds na enkele minuten de dood intrad. Verdachte, die gunstig bekend staat, heeft zich daarnaonmiddellijk bij die dit wisten? Zeker. Beiden hadt ge een sleutel van de kas Hier is de mijne. De markies haalde een bos sleutels uit zijn zak. De moordenaar moet dit getal geweten hebben, zeide Sarrasin. Dat is onmogelijk, Jactel vertelde 't aan niemand. Volgens uw gezegde, mijnheer de Sou laimes, moet Jactel dus zelf de kas geopend hebben. We.licht. En op dat oogenblik heeft men hem overvallen. Dat denk ik ook. Best mogelijk, best mogelijk, zeide Sar rasin nadenkend, en wierp op den mar kies een blik van argwaan, een blik, zóó scherp, alsof hij beproefde in 't binnenste van zijn ziel door te dringen, om er een geheim in te ontdekken. De markies bemerkte er in zyn wan hoep echter niets van. IV. EEN MOEDER. De markiezin was naar haar kamer ge gaan, maar had zich niet ter ruste be geven. Zij had 't raam geopend en bleef in haar stoel liggen, terwijl de frissche nachtwind met haar- lokken speelde; zij trachtte alle geluiden op te vangen, die maar eenigszins van beneden haax oor bereiken kondenzij hoorde 't rumoer op straat, vervolgens verstonden ook die en kalm snelde de nacht voorbij. De nacht omringde 't huis met zooveel eiil- te, alsof er zooeven geen misdaad in be gaan yras. (Wordt yervolgd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1929 | | pagina 1